agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2009, 15:25   #871
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2008
Zebzelerim.... :
Name:  DSCN2680.jpg
Views: 6098
Size:  16.6 KB
Name:  DSCN2682.jpg
Views: 6116
Size:  49.9 KB

Marulcuklarım... Aradan birkaç tanesini daha seyreltmem gerekiyo sanırım...

Name:  DSCN2683.jpg
Views: 5942
Size:  36.2 KB
Name:  DSCN2684.jpg
Views: 5974
Size:  42.9 KB
Name:  DSCN2685.JPG
Views: 5953
Size:  63.0 KB

Hıyarlarım çimleneli çok oldu... 4. yaprakçıklar bile çıkmaya başladı.. Hepsi beni şaşırt diyo...

Bilge Kerem beğendi.
zm_sayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 15:33   #872
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Name:  DSCN2686.jpg
Views: 5941
Size:  40.2 KB
Bu hıyarımın boyu(ilk bardakta görünen) diğrlerine göre daha uzun, sebebi ne olabilir acaba...

birde önceki mesajımda 3. ve 4. fotolar da sağ tarafta görünenler domateslerim... 10 tane tohum ekmiştim... Nerdeyse hiç biri çıkmadı...
Hıyarlarla birlikte ektim.. Ama ya çıkmadılar ya da çok cılız kaldılar... Neden olabilir acaba...

Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-04-2009, 22:29   #873
Ağaçsever

memet58's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Galeri: 3
Tebrikler zm_sayhan. Bu işin "uzmanı " değilim ama bazı tecrübelerimi aktarmak istiyorum:

Hıyar gibi sırık cinsi sebzeleri balkonda pek önermem. Hıyarı - aynen kabak, kavun, karpuz ,fasulye gibi - direk bahçeye tohum olarak açtığım gübreli çukurlara ekiyorum. Tarla gibi balkonu olanlara ise diyecek lafım yok
Bir hıyarın diğerlerine göre daha uzun olması tamamen ışıkla ilgili. Tohumdan filize dönüştüğünde hemen bol ışığa çıkartmak gerekiyor.
Domateslerin aslında 10-15 gün içinde tohumdan çıkması gerekiyor. Biber ,maydanoz ve patlıcana göre daha kolay filizleniyorlar. Tohumlarınız muhtemelen eski , bayat olabilir. Önerim yeni domates tohumlarını tülbent vs de ıslatıp loş ve ılık bir yerde 24 saat tutup, sonra fidelik kaplara yerleştirmek. Bu süreci hızlandıracaktır.
Toprak için önerim torf. 20 kiloluk bir torba biraz gübre katkısı ile epey fide büyütür.
Herkese bol güneşli ve yeşillikli günler..

memet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 01:51   #874
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Tavsiyelerin için teşekkürler memet58...
Tohumlarımı tüyap tarım fuarından almıştım... Beni yine kazıkladılar desene... geçen senede aldığım hıyar tohumları çıkmamıştı...

Eski 16-04-2009, 22:37   #875
Ağaçsever

memet58's Avatar

Cem Bey, mesajınız için teşekkürler. Bir ACIK RADYO destekcisi ve muptelası olarak bu forumda da programcılarına rastlamak hoş bir sürpriz oldu. Çalışmalarınızda başarılar..

Bizim balkonumuzda ise fideler biraz daha büyüdü. Domateslerin neredeyse şaşırma vakti geldi..Biberlerden ise umudu kesmek üzereydim ki başlarını topraktan çıkardılar. Sadece kapya yağlı biber tohumları bitmedi
Name:  biber domates brokoli.jpg
Views: 9540
Size:  30.0 KB
İri yapraklı fesleğenler de henüz çok küçük..
Name:  iri feslegen.jpg
Views: 7757
Size:  37.6 KB
Nane, maydanoz , tere triosu hasatı başladı..
Name:  nane maydanoz tere.jpg
Views: 12524
Size:  56.1 KB

"Teori gridir, ama yeşil yaşamın sonsuz ağacıdır"

Herkese sevgiler..

Bilge Kerem beğendi.
Eski 24-04-2009, 11:34   #876
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2008
selam herkese ben bahce işlerine meraklıyım bu sene yeni bir yöntem denedim . Bardakta kıvırcık yetiştirme ve başarılı oldum . Nerdeyse buna topraksız tarım denebilir çünkü bir bardak bir avuç toprak alıyor . Fideyi diktikten sonra altına bir kap koyarak için bir santim gelecek kadar su koyun. Ve sakside taze sogan,da var.

Eklenen Resimler

rgok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 21:06   #877
Ağaçsever

memet58's Avatar

Rgok arkadaş , tebrikler. Kıvırcıklarlarınız çok sağlıklı görünüyorlar. Ne zaman bardaklara ektiniz ? Kendi yetiştirdiğim mor kıvırcık fidelerini geçen hafta bahçeye ektim ama sanıyorum biraz geç kaldım. Umarım hemen çiçeğe yürümezler. Saygılar.
Name:  Mor kıvırcık.jpg
Views: 5841
Size:  56.5 KB

Bilge Kerem beğendi.
Eski 24-04-2009, 23:56   #878
Ağaçsever

prensess's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Galeri: 17
Merhabalar,
Bunlarda benim nane domates ikilim domatesim inşallah sırık domates olacak.Biraz daha büyüyünce sırık dikebilirim sanırım. Yandaki küçük saksidakilerde fide halindeki süs biberlerimdi ama maalesef kuşlar bütün yapraklarını yemişler.Birgün okuldan geldim ki saksıda bir tanecik fide yok Öyle üzüldüm ki. Oysa onların tohumlarını kendim ekip çimlendirmiştim.Havalar güzelleşti diye balkona çıkarmıştım ama sonuç hüsran tabiiki

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
prensess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 09:18   #879
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2009
*** arkadaşlar size balkon bahçemden resimler göstermek istiyorum

NAZ82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 09:51   #880
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sn rgok bardakta marullar harika olmuş..

Elinize sağlık. Saksıda içiçe girip bu şekilde gelişemiyorlardı.

Sanırım fide yetiştirdikten sonra bardaklara ayırdınız.

Sulamayı alttaki kaptan yapıyorsunuz. Besin verdiniz mi?

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 13:05   #881
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Bunlaeda benim terasımdaki çerilerim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 16:36   #882
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Merhabaa,
üyelere ait fidelerin resimlerini görünce bile mutlu oluyorum=)
bu iş beni oldukça saracak sanırım.
ben de bir hafta önce eminönü çiçek pazarından aldığım yer domates ve acı biber fidelerimle ilgileniyorum. eminimki yakında sizlerin görüşlerine ihtiyaç duyacağım.. allah emeklerinizi boşa çıkarmasın, bereketli ve lezzetli meyvelere ulaşmak dileğiyle..

caganozz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 17:55   #883
Yeni Üye

Sayın arkadaşlar ben fideyi bir saksiye tohum atarak yatiştiriyorum. Bu fideleri ben yaklaşık 2 ay oldu bardaga dikeli . Ve gecende bir kısmını kopardım .Çokkolar yetiştirmek toprak ve biraz çiflik güpresi karışımını bardaga koy ve fideni dik. Biraz büyümeye başlayınca alt tabaga su koy tamandır begendiginiz için teşekkürler...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 27-04-2009, 22:55   #884
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Merhaba,

Bostan tohumlarım çok hızlı bir şekilde filizleniyor fakat 1-2 cm yi geçince yavaşlıyor ve buruşuyor sebebi nedir bilmiyorum?

5 tohum bu şekilde soldu gitti.

Tohumlar evin içinde yarı gölgede.

Eklenen Resimler

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 14:57   #885
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rgok Mesajı Göster
selam herkese ben bahce işlerine meraklıyım bu sene yeni bir yöntem denedim . Bardakta kıvırcık yetiştirme ve başarılı oldum . Nerdeyse buna topraksız tarım denebilir çünkü bir bardak bir avuç toprak alıyor . Fideyi diktikten sonra altına bir kap koyarak için bir santim gelecek kadar su koyun. Ve sakside taze sogan,da var.
Öncelikle tebrik etmek istiyorum... Kıvırcıklar çok sağlıklı görünüyor. Nazar değmesin ***. Merak ettiğim bişe var.. Bardaklara herhangi bi besin takviyesi yaptınızmı.. Yoksa sadece toprak karışımında yetişipmi bu hale geldiler...
Tekrar tebrikler.. Emekleriniz boşa gitmesin ***..

Eski 29-04-2009, 15:21   #886
Yeni Üye

ZM SAYHAN öncelikle merhaba bardakların topragına çiflik güpresi karıştırdım o kadar tam organik kıvırcıklar. yerin varsa tavsiye ederim kıvırcık ve sogan çok iyi oluyor dene.Teşekkür ederim begendigim için.

Eski 01-05-2009, 01:30   #887
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Ya belki eklediğim fotolarda görmüşsündür... Bende marul ekmiştim... Seyreltmek için ayırdığım marulları pet bardaklara almıştım... Senin eklediğin resimleri görünce doğru bişey yaptığımı anladım ve başka yapmam gereken bişey varmı diye sormak istedim... Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler...:-)

Eski 01-05-2009, 14:52   #888
Yeni Üye

ZM SAYHAN yeni ektinse eger gölge yerde tutmanı isterim çünkü havaların ısındıgı için hemen büyümeden katlaşır ve tohuma gider. Bardakları dibidelik olmayan bir kabın içine koyarak içine yaklaşık bir santim su koy. Koydugun su azaldıkca yenisini ekle...

Eski 01-05-2009, 16:22   #889
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Arkadaşlar,sakız kabak ekicem,tahumunu anca bulabildim,nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Zamanı geçmedi diye biliyorum ama?

fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 16:52   #890
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Bu başlığı takip eden herkese iyi günler öncelikle,

Evimin balkonu bina arasına bakıyor. Bu yüzden neredeyse hiç güneş almıyor. Yazın gelmesiyle birlikte sıcaklıkta önemli bi artış olacak ama bu yeterli olur mu bilmiyorum istediklerimi yapmaya.

İstediklerim ise çok değil aslında ama böyle bi balkon için çok olabilir tabi. Şöyle sıralayayım:

-Maydanoz,
-Domates,
-Yeşil Soğan
-Biber,
-(Belki)Salatalık
-Çilek

Balkon büyüklüğü 6 m² civarında. Balkon bina arasına baktığı için bitki yetiştirmek dışında bi şeye kullanmayı düşünmüyorum. Tamamını saksılarla doldurabilirim.

Şimdi sormak istediğim ise şu: Ben bu bitkileri bu balkonda yetiştirebilir miyim? Yetiştirilebilir ya da yetiştirilemez deseniz de sizce böyle bir balkona en uygun sebzeler, meyveler ne olur? İlla sebze ya da meyve olmak zorunda da değil, Bu tarz ortamları seven, hoş kokulu sarılıcılara da örnek verirseniz sevinirim.

Deneyimleriniz, bilgilerini paylaştığınız için şimdiden teşekkürler

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 17:47   #891
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fiancee Mesajı Göster
Arkadaşlar,sakız kabak ekicem,tahumunu anca bulabildim,nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Zamanı geçmedi diye biliyorum ama?
Sebze bahçeme neler ektim başlığında Sevgili Limon anlatmış.
"Sulanmayı sever. Ben tohum ekeceğim yeri önceden 60-70 cm çapta çukur olarak hazırlıyorum. Bu çukura 3 tane tohum atıyorum. Sıcak ve kurak zamanlarda, çukur kova gibi dolana kadar su dolduruyorum. Arada bir koyun gübresi takviyesi yapıp çapalıyorum. Her çapadan sonra daha da coşuyorlar."

maviyeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 17:50   #892
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi ciftci Mesajı Göster
-Domates,
-Yeşil Soğan
-Biber,
-(Belki)Salatalık
-Çilek

Şimdi sormak istediğim ise şu: Ben bu bitkileri bu balkonda yetiştirebilir miyim?
Bu sebzelerin tümünü balkonda saksıda rahatlıkla yetiştirebilirsin. Bence daha fazlasını bile yetiştirebilirsin Annem bunların hepsini hatta daha fazlasını yetiştiriyor küçüçük balkonunda. (maydanoz, bezelye, sarımsak, marul, dereotu, fasulye)

Eski 01-05-2009, 18:02   #893
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Sevgili maviyeşil

Mesajını okuyunca inan çok sevindim. Balkonum direkt güneş almıyor diye yetiştiremeyeceğimi sanıyordum. Daha fazlası ne olabilir acaba? Daha fazlasını da isterim çünkü.

Öğrneğin:
-Patlıcan
-Fesleğen
-Limon otu(fesleğenin limon kokulusu sanırım)
-Marul
-Havuç(çok zor biliyorum)
-Kara lahana

Ve şimdi aklıma gelmeyen bir sürü şey. Aslında toprak yeterince alabilsem(malum, bi öğrenciye göre pahalı) balkonu tamamen toprakla bile doldururum O kadar hevesli ve istekliyim. Yeter ki yetişsinler.

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 09:03   #894
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Sevgili Acemi ciftci;

Saksıda patlıcan, marul, fesleğen de yetiştirebilirsiniz; diğerleri hakkında pek bilgim yok, hiç yetiştirmedim. Balkonunuz hiç güneş almıyorsa bence birkaç çeşit dikip bir iki hafta durumlarını gözleyin. Eğer sorun olmazsa daha sonra istediğiniz diğer şeyleri dikersiniz.

Resim ekleyebilirseniz belki daha iyi yorumlar yapılabilir. Malum ben de bu işlerde yeni sayılırım. Bir de toprak alabileceğiniz hiç mi yer yok? Alın elinize bir torba çevreyi şöyle bir dolaşın bakalım

Tohum, fide nasıl bulurum diye sormuşsunuz bir yerde. En kolay ve en ucuz yöntemi söyleyim size Semt pazarınıza gidin 3-5 milyona birçok şey alabilirsiniz. Mesela 10-15 domates fidesi 1,5 tl; biber de öyle. Çileğin bir fidesi 50 kuruş. Ben hep pazardan aldım.

Eski 03-05-2009, 00:09   #895
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviyeşil Mesajı Göster
Sebze bahçeme neler ektim başlığında Sevgili Limon anlatmış.
"Sulanmayı sever. Ben tohum ekeceğim yeri önceden 60-70 cm çapta çukur olarak hazırlıyorum. Bu çukura 3 tane tohum atıyorum. Sıcak ve kurak zamanlarda, çukur kova gibi dolana kadar su dolduruyorum. Arada bir koyun gübresi takviyesi yapıp çapalıyorum. Her çapadan sonra daha da coşuyorlar."
Peki balkona nasıl ekmemiz lazım kabağı,anladığım kadarıyla bu bahçeye ekim olayı.Nasıl bir saksı kullanmalıyız ve kaç tane tohum atmalıyız acaba?

fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 11:09   #896
Yeni Üye

çiçekseli's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Merhaba Arkadaşlar. Bende yeni üyeyim. Balkonumda çiçeklerimle birlikte sebze de yetiştirmek istiyorum. Sizleri izleyerek değerli bilgilerinizden faydalanıyorum teşekkürler. Benim öğrenmek istediğim; yetştirmek için alacağımız tohumların hormonlu olup olmadığı. Domates,biber, patlıcan, salatalık(hıyar) gibi. Bunların yerli olanlarını nerelerden temin edebiliriz. Pazarlarda çok fide var ama ! Organik diye satılanları nasıl anlayabiliriz,orjinalmi hormonlumu olduğunu?

çiçekseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 12:15   #897
Yeni Üye

Çiçekseli çok kolay herzaman ucuz olan organik,ti bence pazarda 1 tanesi 50 kuruşa fide var. Birde ba hesabı verenler var ba fiyatı ise 3-4 tl bada yaklaşı 30 fide var. Şimdi sen söyle bakalım hangisi organik . Birde bu durum var 3-4 tl,ye aldıgın,da bakalım verim alabilecekmisin o var. Bence iyi araştırman lazım ... Saygılar...

Eski 05-05-2009, 12:20   #898
Ağaç Dostu

maviyeşil's Avatar

Ben pazardan köylülerden alıp diktim fidelerimi. Güvenemiyorsan sitemizde birçok fide satışı yapan arkadaş var, onlardan alabilirsin. Sanırım pazardaki fideler hakkında bakarak bilgi sahibi olamayız.

Eski 05-05-2009, 12:30   #899
Yeni Üye

çiçekseli's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Sn.rgok ve Sn. Maviyeşil, Verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

çiçekseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 12:32   #900
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçekseli Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar. Bende yeni üyeyim. Balkonumda çiçeklerimle birlikte sebze de yetiştirmek istiyorum. Sizleri izleyerek değerli bilgilerinizden faydalanıyorum teşekkürler. Benim öğrenmek istediğim; yetştirmek için alacağımız tohumların hormonlu olup olmadığı. Domates,biber, patlıcan, salatalık(hıyar) gibi. Bunların yerli olanlarını nerelerden temin edebiliriz. Pazarlarda çok fide var ama ! Organik diye satılanları nasıl anlayabiliriz,orjinalmi hormonlumu olduğunu?
sevgili Çiçekseli(hemşehrim)
Öncelikle bir konuyu netleyelim.Hormonlumu hormonsuzmu demişsin.Şuna hormon demeyelim.Hibritmi,yerli fidanmı diyelim.
Hormon bildiğim kadarıyla sadece meyvelerde oluyor.Sebze gelişim esnasında bitkiye organik gübre yerine hormon verilirse,ürün hormonlu olarak geçiyor.
Fidelerde ise yerli ve hibrit olark 2ye ayrılıyor.
Sen pazardan fide alırken satıcıya hibrit olup olmadığını sormalısın.Gerçi fide hibrit ise sitedende okudğum kadarıyla hibrit bitkiler daha verimli oluyor.Sadece tohum alıp gelecek yıl aynısından çimlendirsende ürün alamıyorsun,tek eksisi bu.(Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin).
İzmirin neresindensin bilmiyorum,ben Ödemiştenim.Yakınsan Cumartesi günleri Ödemiş pazarında çok yıllardan beri fide üretip satan pazarcı dostlarım var.Onlardan istediğin türde sebze bitkileri alabiliriz.Bu konuda yardımcı olabilirim.Bende terasta bu yıl merak ötesi bir ilgiyle sırık domates,kıl biber,yerli sarı biber,frenk biberi,tombak ve eğridere patlıcanları,çilek vs. yetiştirmeye başladım.Hepsini buradaki fidecilerden aldım.Henüz fire vermedim.
İletişim için Özel mesaj atabilirsin.

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024