agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2009, 11:41   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2009
Yıllardır anavatanının Amerika kıtası ya da Hindistan olduğu belirtilen patlıcan Anadolulu çıktı.
Muğla'nın Yatağan İlçesi'ne bağlı Turgut Beldesi'nde yer alan Lagina Antik Kenti'nde uzun zamandır kazı çalışmaları yapılıyor.
Bu yılki kazılarda ilginç bulgulara rastlandı.
Karya döneminden kalma mermer bir sütunun üzerinde patlıcan kabartması bulundu.
Kazı heyetine göre bu kabartma, patlıcanın anavatanının Amerika kıtası ya da Hindistan olduğu yönündeki görüşleri de ortadan kaldırdı.
Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr Bilal Söğüt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Patlıcan bitkisinin 2 bin yıldır burada var olduğunu, Karyalıların Elekler'in patlıcan yetiştirdiklerini, yediklerini, hatta bunun da ötesinde sevilen bir bitki olarak, Lagina Hekate Altarının en güzel yerine bunu yaptıklarını tespit ettik" dedi.
Büyük Bir Uygarlığın İzleri
Bodrum'un Gümüşlük Beldesi'ndeki Myndos Antik Kenti'nde yürütülen kazıda da büyük bir uygarlığın izlerine rastlandı.
Uludağ Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Esvet Açıkgöz, "İlk etapta Tavşan Adası'nda kazılara başlandı ve ilk buluntular burada büyük bir uygarlığın olduğunu ve Türk turizmine çok şeyler kazandıracağını göstermiştir" diye konuştu.
Lagina ve Myndos antik kentlerindeki kazılar eylül ayına kadar sürecek.

Angel Aki beğendi.
umas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 13:07   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2010
arkadaşlar ben foruma bugün üye oldum,patlıcan fidelerim kuruyor gibi çiçek açtılar ama o kadar solgun duruyorki neredeyde toprağa yapıştılar(dün akşam suladım)lütfen yardım...

sibelin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 15:59   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
benim patlıcanlarda da aynı sorun olmuştu benim tahminim derin saksı istiyor

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 08:15   #34
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
ya ne çabuk çiçek açtılar sizinkiler ben de fideleri ekeli 20 gün falan oldu.Ama daha büyümeye çalışıyorlar.Sanırım daha çok bekleyeceğim.oysa salatalıklarımda meyve görünmeye başladı.neyse sabırla bekliyorum herkese başarılar dilerim

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2010, 09:29   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Merhaba arkadaşlar.Ben ilk defa patlıcan yetiştirmeye başladım.Fideleri ekeli 10 gün kadar oldu.1 fidenin yaprağı mor olmuş.Bunun sebebi nedir acaba öğrenebilir miyim?

açi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 10:56   #36
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

fidelerin hepsini aynı zamanda ekmeme rağmen diğerleri pek gelişemezken biri hem gelişti hemde bir tomurcuk çıkardı.saksıları da büyük sebep nedir bilmem.

Eski 31-05-2010, 11:11   #37
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açi Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.Ben ilk defa patlıcan yetiştirmeye başladım.Fideleri ekeli 10 gün kadar oldu.1 fidenin yaprağı mor olmuş.Bunun sebebi nedir acaba öğrenebilir miyim?
Arkadaşım patlıcan tohumu ektiğine eminmisin? geç filizleniyor da ilk önce biber fidesi gibi 2 sivri yaprak çıkıyor sonra gelişiyor.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 11:22   #38
Ağaçsever

Tohumdan ekmedim. Fide olarak aldım, ektim. Büyüdüler ama aynı zamanda da morardılar. Normal mi?

açi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 11:33   #39
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
O zaman normal ben tohumdan ektiğinizi düşündüm çünkü çok geç çimleniyorlar.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 22:16   #40
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Patlıcanımın ilk meyvesi ve diğer tomurcukları.
Name:  salatalıklar 006.JPG
Views: 3218
Size:  69.3 KB
Name:  salatalıklar 004.JPG
Views: 3195
Size:  69.6 KB

Angel Aki beğendi.
Eski 22-06-2010, 00:19   #41
Ağaç Dostu

Bu sene 2 tane patlıcan fidesi ektim küçük saksılara. Yatiştirmekten ziyade süs olsun diyordum ama büyümelerini istiyorum. Bir tanesi çiçek açtı. Bu saatten sonra daha büyük saksılara alsam sorun olur mu? Zarar verir miyim?

Çiçek açmayan fidenin yaprak altlarında minik şeffaf renkte yumurta olduğunu sandığım şeyler var. Patlıcanlarda geçen gün mor renkte yaprak bitleri görmüştüm ve sürekli elimle temizledim. Ayrıca beyaz sinekler de görüyorum. Bu yumurtalar beyaz sinek yumurtası herhalde diye düşünüyorum. Karıncalar da eksik olmuyor benim patlıcanlardan. Geçen yaz Kıbrıs' ta babamın bahçesinde dikili patlıcanların karınca istilasına uğradığını hatırlıyorum. Yaprak biti taşıyacaklar herhalde diye düşündüm ama doğrudan meyveye de saldırıyorlar muhtemelen.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 07:36   #42
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umas Mesajı Göster
Patlıcanlar ne alemde.
Patlıcan ağaçlarını soruyorsanız gayet güzel gelişiyorlar.Çiçek açıyorlar.Ancak henüz patlıcan tutan yok.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 14:11   #43
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Bu sene 2 tane patlıcan fidesi ektim küçük saksılara. Yatiştirmekten ziyade süs olsun diyordum ama büyümelerini istiyorum. Bir tanesi çiçek açtı. Bu saatten sonra daha büyük saksılara alsam sorun olur mu? Zarar verir miyim?

Çiçek açmayan fidenin yaprak altlarında minik şeffaf renkte yumurta olduğunu sandığım şeyler var. Patlıcanlarda geçen gün mor renkte yaprak bitleri görmüştüm ve sürekli elimle temizledim. Ayrıca beyaz sinekler de görüyorum. Bu yumurtalar beyaz sinek yumurtası herhalde diye düşünüyorum. Karıncalar da eksik olmuyor benim patlıcanlardan. Geçen yaz Kıbrıs' ta babamın bahçesinde dikili patlıcanların karınca istilasına uğradığını hatırlıyorum. Yaprak biti taşıyacaklar herhalde diye düşündüm ama doğrudan meyveye de saldırıyorlar muhtemelen.
benim resimdeki patlıcanım 5 lt lik su şişesini keserek yaptığım saksıda.Baştan beri gelişimi iyi.Şu an 4 çiçeği var ve 3 ü meyveye dönecek gibi.Aynı zamanda dikilen diğer fidelerin ise 1 tomurcuğu oldu.Ben domateste çiçekliyken saksı değişimi yaptım ama patlıcanı bilemiyorum.

Eski 23-06-2010, 02:55   #44
Ağaçsever

..bg..'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Acemi olmama rağmen edindiğim tecrübeyle diyebilirim ki patlıcan diğer yetiştirdiğim fideler arasında en nazlısı ve en geç gelişeni. Her türlü yaprak biti, beyaz sinek vb. zararlıyı çekiyor. Tek tek temizleyip korumaya çalışmaktan canım çıktı. 3 haftadır fideler balkonumda saksıda. Her gün sulanıyorlar, güneş alıyorlar ve günlük börtü böcek bakımı yapılıyor.
En büyüğü bu hale gelebildi.
Name:  DSCN5051.jpg
Views: 3559
Size:  19.2 KB

Yoğun çabalarımız sonucu bu manzarayı gördüğümüzde sevinçten yerimizde duramadık.

Name:  DSCN5253.JPG
Views: 3091
Size:  61.3 KB

Darısı diğer 9 fidemin ve sizlerin patlıcanlarının başına.

Angel Aki beğendi.
..bg.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 10:44   #45
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Sayın ..bg.. gerçekten patlıcan yavaş gelişiyor.Zararlılarla tek tek mücadele etmek zor.Bu sitede tarifi olan arapsabulu karışım kökten çözüm oldu benim için.Hatta ben sarımak koymadım bile.Tavsiye edrim size de.İnşaallah hepimiz bol hasat yaparız.

Angel Aki beğendi.
Eski 23-06-2010, 11:14   #46
Yeni Üye

feriha59's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2010
Şunu bilir ve söylerim: nerde patlıcan orda fesleğen. Patlıcanın yanında fesleğen oldu mu patlıcan da fesleğen de nasıl büyüyeceğini şaşırıyor resmen. 2 yıldır deniyorum, sonuç aynı. Aldığım patlıcan fideleri cansızdı, nerdeyse tek çubuktu. Yanlarına tohumdan yetiştirdiğim cılız fesleğenleri diktim, onlar da minicikti. 2 haftada 30.ar santimetre oldular. Yanyana oldular mı, ne hikmetse, patlıcan da fesleğen de deliriyor, ağaç oluyorlar. Hastalıkmış, zararlıymış, hiç bir şey de kalmıyor. Domatesle fesleğen kardeş bitki deniyor, ama domatesin yanında etki bu kadar bariz değil, bunlar inanılmaz. Onun için bütün patlıcan yetiştirenlere tavsiyem, mutlaka yanına fesleğen dikmeleri. Sonra gelsin karnıyarıklar, imambayıldılar, alinazikler ))

besimaz ve Angel Aki beğendi.
feriha59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 15:05   #47
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Sayın feriha59 verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.Tohumdan ektiğim fesleğenleri hep domateslerin biberlerin yanına ekerek seyrekledim.Kalanlarıda patlıcanların yanına dikeceğim hemen.Bakalım nasıl olacak.Çok heyecan verici bir olaya benziyor.

Eski 03-07-2010, 04:17   #48
Ağaçsever

..bg..'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Sayın umutyolcusu ah ah tüm ev yapımı tariflerini denedim zararlılara karşı. Biri bitse diğeri baş gösterdi. Kimyasal kullanmak istemedim. Fakat tüm çiçek açanlar pıt pıt döktüler çiçeklerini. Sevincimiz kursağımızda kaldı.
Yeni açan çiçeklerin dökülmemesini umut ederek bekliyoruz. Muhtemelen gelecek yıl patlıcan işine girişmeyeceğiz. Hiç bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum ben. Bir de yanlarında fesleğenimde var 4 adet. Faydasını görmedik malesef.

..bg.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 23:14   #49
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

6 gündür yazlıktaydım.Patlıcanlarımı az önce annemlerle yazlığa yollarken gördüm inanamadım.Acayip büyümüşler.Ama resimlerini çekip buraya eklemem uzun sürebilir tabi.Yazlıkta şimdilik internet yok.Ama kendi arabamızla giderken götürdüğümüz pek büyümedi.Üstündeki patlıcana veriyor her halde tüm enerjisini.

Eski 10-07-2010, 22:46   #50
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Yanında fesleğen ekili olan bu patlıcanım güzelbüyüdü ama satın aldığım kalım tuz gibi bir gübre de kullandım.Sanırım sadec fesleğenin marifeti değil.Çünkü yanında fesleğen olan bir patlıcanım ilk meyvesini kopardım ama cansız ve küçük kaldı.Bence bitki gelişmeden tomurcuk açarsa kopartılmalıkiönce kendi kuvvetlensin.İlk heyecanla koparmadığıma pişman oldum.

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
Eski 11-07-2010, 00:15   #51
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Bu da ağabeyimin balkonunda yetiştirdiği patlıcan. Merakla büyümesini bekliyoruz

Eklenen Resimler

Angel Aki beğendi.
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 00:44   #52
Ağaç Dostu

Benim saksıdaki patlıcanımın yaprakları iri ve sağlıklı durumda. Bol miktarda beyaz sinek olmasına rağmen nasıl bu haldeler bilmiyorum. Beyaz sineklerin etkisi sanırım çiçeklerde görülüyor. Çünkü açan tüm çiçekler bir süre sonra kopuyorlar. Domateslerimi ellediğimde de bu sinekler uçuşluyorlar birden. Domateslerde de çiçeklerin bazıları saptan kopuveriyorlar. Meyveye duramayacaklar bu gidişle. Bir türlü fırsat bulup ev yapımı ilaçlardan kullanamadım. Balkondaki tüm bitkilerime aynı anda uygulayacağım. Beyaz sinekler, yaprak bitleri vs. ile toplu mücadeleye girişeceğim bu hafta. Patlıcanın saksısını da değiştim bu hafta. Şimdilik bir sorun olmadı.

Eski 17-07-2010, 21:16   #53
Ağaç Dostu

Sonunda ev yapımı arap sabunu-zeytinyağı karışımlı ilacı balkondaki bitkilerime uyguladım. İrili ufaklı 50 tane saksı olunca bu iş sandığımdan meşakkatli oldu Özellikle domatesler epey boylu poslu olduğundan tek tek tüm yaprakların ıslanması için uğraştım. 3 litre ilaç ancak yetti. Bakalım sonuç nasıl olucak? Tabii patlıcan ve domatlarımı istila eden beyaz sinekler ortadan kayboldular. Mine Hanım' ın hep vurguladığı gibi; tek seferde bırakmayıp ara ara bu ilaçlamayı yapmalıyım. bir sonraki uygulamada taze kekikli veya domates yapraklı ilacı uygulamayı düşünüyorum.

Patlıcanların çiçek dökmeleri sona erecek diye umut ediyorum. Belki de başka bir yerde hata yapıyorum. Başlığı baştan itibaren yeniden okudum. Ben suyu abartmamaya çalışıyordum. Yapraklar da güzel durumda olduğu için yeterli oluyor diye düşünüyordum. Belki daha fazla sulamalıyım. Malum sıcaklar da artıyor. Umarım minicik de olsa, bu yaz bir patlıcanı saksıda görebileceğim.

Eski 31-07-2010, 13:46   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2009
patlıcanım meyve tutmuyor

merhaba,
benim patlıcanım saksıda büyüyor. bu aralar sürekli çiçek açıyor ama bir süre sonra çiçekler dökülüyor. nedeni ne olabilir acaba? bilen birisi yanıtlayabilirse çok sevinirim.

acemi_bahcevan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2010, 22:55   #55
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Belki saksısı küçük geliyordur.Ben iki patlıcanımı 5 lt'lik kaplarından toprağını bozmadan 10 lt'lik kaba aldım.Gelişimi duran patlıcanım şimdi yeniden tomurcuklanmaya başladı.

Eski 06-09-2010, 22:10   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Patlıcan tohumu kaç günde çimlenir acaba?

Dangerously34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 09:53   #57
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Herkese iyi günler patlıcan fidemin yapraklarına yeşil küçük böcekler dadandı bu böcekler zararlımıdır?

_enes_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 20:10   #58
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Patlıcan pek ilgi görmüyor sanırım.Epeydir katılım olmamış.
Benim patlıcanımın ilk çiçekleri ilaçtan etkilendi ,kurudu.
Yeni çiçek verdi, sevinçten havaya uçtum, meyvesini görünce ne yaparım acaba?

Eklenen Resimler

Milla ve Angel Aki beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 21:53   #59
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _enes_ Mesajı Göster
Herkese iyi günler patlıcan fidemin yapraklarına yeşil küçük böcekler dadandı bu böcekler zararlımıdır?
Evet o yeşil yaprak bitleri zararlı,arapsabunlu karışımı uygulrsanız faydasını görürsünüz.

Eski 05-10-2011, 21:49   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2011
Merhaba arkadaşlar, bu yaz balkonda (çok büyük olmasada) domates, salatalık, biber ve şimdi de patlıcan yetiştiriyorum. Domateslerden biraz yedik çok şükür, salatalıklarım 4 kök idi 2 tanesi çok çiçekli idi birden kurudu kayboldu. Diğer ikisinden çok fazla olmasada 10 tane kadar salatalık yedik. Biberlerim çok bereketliydi. Halen yemeye devam ediyoruz. Domateslerden boşalan saksıya patlıcan ektim. Şu an 30 cm falan ama hepsi çiçek verdi. Bu çiçekler kandırmaca mı gerçekten patlıcan olur mu merakla bekliyorum. İnşallah heyecanıma değer ve patlıcanları görmek nasip olur.

zecbaron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024