agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bakım ve tedaviler (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/)
-   -   bonsaide yaprak dökülme sorunları (http://www.agaclar.net/forum/bakim-ve-tedaviler/806.htm)

ipketk 18-02-2015 16:20

agacim yaprak dokuyor

Iyi gunler bahausdan aldigim bonsai agacim geldiginden sonra yaprak dokmeye basladi yapraklar yesil fakat dokundugumda bile dokuluyor uzerinde beyaz toz gibi seyler var ve bazilarinda kahverengilik ayrica topraginda da siyah minil sinekler ucuyor lutfen yardimci olun

sagol 20-02-2015 18:30

Sayın ipketk,

Hastayı görmeden acilen recete yazmamızı istiyorsunuz. Bir fotoğrafını ilave etseydiniz daha iyi olurdu. Bitkinin iç mekan mı dış mekan bitkisi mi olduğunu bilen çıkabilirdi.

Yer değişimi yaprak dökmeye neden olabilir, sıcaklık fazla gelmiş olabilir, yeterince hava akımı sağlanmıyor olabilir. Elinizle dokunun dökülen yapraklar dökülsün. Yapraklardaki beyaz toz gibi şeyler pamukçuk olabilir, yapraklara su ilesprey yaparak belki uzaklaştırabilirsiniz aksi halde mantar ilacı gerekir. Toprakta sineklerin uçuşması aşırı sulama nedeniyle kök çürümesinden olabilir. Sulamayı çok kontrollü yapın, marketlerden alınan ithal bitkilerde toprak yerine yosun kullanılır o da fazla sulamada kökleri çürütür.

Kolay gelsin,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ipketk (Mesaj 1357460)
Iyi gunler bahausdan aldigim bonsai agacim geldiginden sonra yaprak dokmeye basladi yapraklar yesil fakat dokundugumda bile dokuluyor uzerinde beyaz toz gibi seyler var ve bazilarinda kahverengilik ayrica topraginda da siyah minil sinekler ucuyor lutfen yardimci olun

ipketk 21-02-2015 12:57

5 Eklenti(ler)
haklısınız kusuruma bakmayın resimleri yükledim gövdenin de bazı yerlerinde siyahlaşmalar var onların da resmini çektim

sagol 21-02-2015 13:15

Sayın ipketk,

Ağacınız Ficus yani iç mekanda bakılabilecek bir bitki. Yaprak dökmesi ısı,nem, ortam değişikliğindendir. Yaprakların üzerindeki beyazlık kireçli suyla sulamaktan olmuş(biraz sirke katacağınız suya batırılmış pamuk veya bezle silerseniz yokolurlar). Taze yapraklar gelmeye başladığından sağlığında büyük bir sorun yok.
Radyatörlerden uzak, güneş alan bir yere koyup, pencere açarak hergün biraz hava dolaşımı sağlamaya çalışın. Zamanla toprak iyileştirmesi yapmak lazım, forumda o konuda bilgi bulabilirsiniz.

Kolay gelsin..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ipketk (Mesaj 1358296)
haklısınız kusuruma bakmayın resimleri yükledim gövdenin de bazı yerlerinde siyahlaşmalar var onların da resmini çektim

ipketk 21-02-2015 14:21

tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ilk koydugum yer pek isik almiyordu simdi camin onune koydum yeni yapraklar cikmaya basladi ne kadarda bir sulamaliyim?

sagol 21-02-2015 14:26

Bitkilerde sulama için bir tabela yapamıyoruz. Sulama bitkinin yaprak sayısına, odanın nemine, odanın ısısına, kullanılan toprağa, saksının büyüklüğüne göre değişir. Toprak sürekli ıslak da kalmasın, kurumasın da. Evde bakılan bitkilerde odanın nemi azsa yapraklara nem sağlamak için birkaç günde bir spreyleme ile su vermek fena olmaz.

Kolay gelsin,

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ipketk (Mesaj 1358304)
tesekkur ederim cok yardimci oldunuz ilk koydugum yer pek isik almiyordu simdi camin onune koydum yeni yapraklar cikmaya basladi ne kadarda bir sulamaliyim?

bonsai87 01-03-2015 11:56

1 Eklenti(ler)
Merhaba hocam benim sorunumda aynı olduğu için yeni konu açma gereği duymadım 5-6 ay önce ikeadan bonsai aldım bir süre sonra yaprak dökümü başladı nasıl kurtarabilirim ve cinsi nedir yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sakaki 06-03-2015 13:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsai87 (Mesaj 1360057)
Merhaba hocam benim sorunumda aynı olduğu için yeni konu açma gereği duymadım 5-6 ay önce ikeadan bonsai aldım bir süre sonra yaprak dökümü başladı nasıl kurtarabilirim ve cinsi nedir yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba sn bonsai87,

Bu fotoğrafa göre cinsini tahmin etmek zor!

"Nasıl kurtarabilirim" sorunuza gelince; bunun cevabı aslında yine bu başlıkta önceki cevaplarda mevcut:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki
Ayrıca, şu an karşılaştığınız sorunlar büyük ölçüde bitkinin şu anki toprağından (ve buna bağlı olarak sulama sorunundan) kaynaklanıyordur. Marketlerde satılan bonsailerin toprakları genelde uygun toprak olmaz, amacı sadece bitkinin son alıcıya ulaşana kadar geçirdiği uzun yolculukta susuz kalmasını önlemektir, ancak uzun vadede kök çürümesi, mantar enfeksiyonu gibi bir çok sorunun da kaynağıdır.

Öncelikle en kısa zamanda uygun bir toprak karışımı ile uygun genişlikte bir saksıya aktarınız. Saksı/toprak değişimi esnasında çürümüş ve ölü kökleri temizleyiniz. Uygun toprak karışımı ile ilgili bilgileri forumda bulabilirsiniz.

zaylo 25-03-2015 14:36

Bonsaim kurudu, yaprakları dökülüyor :(

2 Eklenti(ler)
Herkese Merhaba,

Bonsaim resimlerde göreceğiniz gibi kuruyor. Ve bazı yaprakları kemirilmiş gibi:( Özellikle yakın resimde daha iyi görebilirsiniz. Ne yapmam ve nasıl iyileştirmem gerekir, önerileri olup paylaşabilecekler varsa çok sevinirim...

Sakaki 25-03-2015 14:59

Sn zaylo,

Zeytininizin durumu/sağlığı hiç iyi değil, orası kesin.
Yaprakları yiyen zeytin fidan tırtılı veya zeytin güvesi olabilir ama bunun dışında kök sisteminde de sorun var gibi (bkz. gövdedeki büzüşmeler).
Gerekli mücadele yöntemleriyle ilgili bilgiler forumda mevcut, bir göz atmanızı öneririm.

ftscncn 26-04-2015 21:05

teşekkürler

by-ram 05-06-2015 15:04

4 Eklenti(ler)
Arkadaslar merhaba; ben araniza yeni katilmis biri olarak resimlerini yuklemeye calistigim bonsai min ismini ogrenebilirmiyim. Yaklasik iki ay once aldim. Ilk asamada sulama kismini ogrenme gayreti icerisindeyim. Topragin durumuna gore su vermeye calisiyorum. Bu mevsimde haftada bir yeterli gibi geliyor bana. Hava akimi ve isik almasinada ozen gosteriyorum. Ic mekan pencere onunde tutuyorum. Gunes battiktan sonra balkona aliyorum.
Umarim daha fazla bilgi sahibi olana kadar yasatmayi basaririm. Simdiden vereceginiz cevaplar için tesekkur ederim.
yanlis yerden foruma yazmis isem simdiden ozur dilerim.

sagol 05-06-2015 15:36

Sayın By-ram hoşgeldiniz.
Ağacınızın türü ficus, iç mekanda bakılabilir, şu an sağlıkğı yerinde görünüyor bu şekilde bakmaya devam edebilirsiniz. Soğuğa dayanıksızdır o nedenle sonbahardan itibaren balkona alırken dikkatli olumanız iyi olur.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi by-ram (Mesaj 1385267)
Arkadaslar merhaba; ben araniza yeni katilmis biri olarak resimlerini yuklemeye calistigim bonsai min ismini ogrenebilirmiyim. Yaklasik iki ay once aldim. Ilk asamada sulama kismini ogrenme gayreti icerisindeyim. Topragin durumuna gore su vermeye calisiyorum. Bu mevsimde haftada bir yeterli gibi geliyor bana. Hava akimi ve isik almasinada ozen gosteriyorum. Ic mekan pencere onunde tutuyorum. Gunes battiktan sonra balkona aliyorum.
Umarim daha fazla bilgi sahibi olana kadar yasatmayi basaririm. Simdiden vereceginiz cevaplar için tesekkur ederim.
yanlis yerden foruma yazmis isem simdiden ozur dilerim.

by-ram 05-06-2015 18:17

Ilginize ve verdiginiz degerli bilgilere cok tesekkur ederim. Saygilarimla.

Baro 22-08-2015 17:16

4 Eklenti(ler)
Merhaba bu bana hediye gelen bir bonsai..
Zelkova cinsi ve yapraklarını dökmeye başladı ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum kütfen yardımcı olurmusunuz??
Fotoğrafları yükleyebildim mi onuda bilyorum..

Sakaki 24-08-2015 11:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Baro (Mesaj 1403508)
Merhaba bu bana hediye gelen bir bonsai..
Zelkova cinsi ve yapraklarını dökmeye başladı ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum kütfen yardımcı olurmusunuz??
Fotoğrafları yükleyebildim mi onuda bilyorum..

Bitkiniz ya uzun süre susuz kalmaktan ve aşırı sıcaklıktan ötürü kurumuş veya kök çürümesine bağlı olarak kurumuş gibi görünüyor.
Bonsai saksısındaki bitkilerin bakımı oldukça zordur. Normal saksıda veya toprağa ekili durumdaki bitkilere kıyasla daha titiz ve sık kontrol edilmesi, toprak neminin sürekli titizlikle gözlenmesi gerekir.

Toprağa veya geniş bir saksıya ekili durumdaki bitkinize birkaç gün su vermeseniz de büyük bir sorun olmayabilir, ancak bonsai saksısındaki bir bitkiye bazen 1 gün su vermeseniz bile kolayca kaybedebilirsiniz.

Baro 24-08-2015 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1403803)
Bitkiniz ya uzun süre susuz kalmaktan ve aşırı sıcaklıktan ötürü kurumuş veya kök çürümesine bağlı olarak kurumuş gibi görünüyor.
Bonsai saksısındaki bitkilerin bakımı oldukça zordur. Normal saksıda veya toprağa ekili durumdaki bitkilere kıyasla daha titiz ve sık kontrol edilmesi, toprak neminin sürekli titizlikle gözlenmesi gerekir.

Toprağa veya geniş bir saksıya ekili durumdaki bitkinize birkaç gün su vermeseniz de büyük bir sorun olmayabilir, ancak bonsai saksısındaki bir bitkiye bazen 1 gün su vermeseniz bile kolayca kaybedebilirsiniz.

merhaba
gövdede küçük bir yara açarak kontrol ettim ve gövde içi hala yeşil..belkide hala bir umut vardır..neler yapabilirim bu aşamadaki bir durum için?

Baro 24-08-2015 15:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1403803)

bu arada adanada yaşıyoruz,ve sanırım sizde adanadasınız..iklimibiliyorsunuzdur,hava ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor..iklimi düşünürsek aynı zamanda ne yapabiliriz?
ilginiz için çok teşekkür ederim bu arada

Sakaki 25-08-2015 10:37

Rica ederim :)

Bitkinizi yarı gölge (aydınlık ama direk güneş ışığı almayan) ve serin bir yere yerleştirin.
Toprak her zaman hafif nemli kalacak şekilde sulama yapın (ne aşırı ve uzun süre ıslak kalsın ne de kuru olsun). Bu arada kurumuş aksamlarını (kuru dal ve yaprakları) mümkün olduğunca temizleyin ve uzaklaştırın.

Geriye doğru kuruma nereye kadar inmiştir bilemiyorum ama şansınız varsa çok aşağılara inmeden yeni sürgünler elde edersiniz umarım.

Kendini toparlarsa, önümüzdeki ilkbahar başında uygun bir toprak karışımıyla yeniden saksılayın.

NOT: Bu aşamada gübre, vs. vermeyin asla.

Baro 25-08-2015 11:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1403965)
Rica ederim :)

Bitkinizi yarı gölge (aydınlık ama direk güneş ışığı almayan) ve serin bir yere yerleştirin.
Toprak her zaman hafif nemli kalacak şekilde sulama yapın (ne aşırı ve uzun süre ıslak kalsın ne de kuru olsun). Bu arada kurumuş aksamlarını (kuru dal ve yaprakları) mümkün olduğunca temizleyin ve uzaklaştırın.

Geriye doğru kuruma nereye kadar inmiştir bilemiyorum ama şansınız varsa çok aşağılara inmeden yeni sürgünler elde edersiniz umarım.

Kendini toparlarsa, önümüzdeki ilkbahar başında uygun bir toprak karışımıyla yeniden saksılayın.

NOT: Bu aşamada gübre, vs. vermeyin asla.

bilmiyorum ne kadar mantıklı ama başka bir arkadaş su dolu bir kova içerisine yatırmayı tavsiye etti,sizin düşünceniz nedir bu aksiyon için ?

Sakaki 27-08-2015 15:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Baro (Mesaj 1403975)
bilmiyorum ne kadar mantıklı ama başka bir arkadaş su dolu bir kova içerisine yatırmayı tavsiye etti,sizin düşünceniz nedir bu aksiyon için ?

Bu, geçirgenliğini ve temel özelliğini kaybetmiş toprağa ekili durumdaki bonsailer için benim de sıkça duyduğum bir öneri ama bu sadece geçici süreli uygulanabilir ve sürekli uygulanması halinde de kök çürümesine neden olabilecek bir uygulama. Ayrıca bu sürekli suyun içinde bırakmalısınız anlamına gelmiyor. Buna daldırma yöntemi denilmekte ve saksı tamamen suyun içinde kalacak şekilde bir süre bekletip sonrasında çıkartmanız gerekiyor.

Örneğin kış veya yaz mevsiminin tam ortasında, yani toprak ve saksı değişimi için uygun olmayan bir dönemde, en fazla saksı ve toprak değişim zamanına kadar uygulanabilir belki ama bunun yerine toprağını çok fazla azaltmadan ve köklere zarar vermemeye dikkat ederek daha geniş bir saksıya ve şu andaki toprak seviyesinden biraz daha (2-3 parmak) aşağıda kalacak şekilde ekmek (en azından kendini toplayana kadar) daha faydalı ve mantıklı olacaktır.

Baro 30-08-2015 10:28

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1404439)
Bu, geçirgenliğini ve temel özelliğini kaybetmiş toprağa ekili durumdaki bonsailer için benim de sıkça duyduğum bir öneri ama bu sadece geçici süreli uygulanabilir ve sürekli uygulanması halinde de kök çürümesine neden olabilecek bir uygulama. Ayrıca bu sürekli suyun içinde bırakmalısınız anlamına gelmiyor. Buna daldırma yöntemi denilmekte ve saksı tamamen suyun içinde kalacak şekilde bir süre bekletip sonrasında çıkartmanız gerekiyor.

Örneğin kış veya yaz mevsiminin tam ortasında, yani toprak ve saksı değişimi için uygun olmayan bir dönemde, en fazla saksı ve toprak değişim zamanına kadar uygulanabilir belki ama bunun yerine toprağını çok fazla azaltmadan ve köklere zarar vermemeye dikkat ederek daha geniş bir saksıya ve şu andaki toprak seviyesinden biraz daha (2-3 parmak) aşağıda kalacak şekilde ekmek (en azından kendini toplayana kadar) daha faydalı ve mantıklı olacaktır.

Merhaba
Tüm yapraklarını döktükden sonra filizlenmeye başladı,Sanırım kurtardık maşallah diyin 🙈🙈 😃😃

Baro 30-08-2015 10:29

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1404439)

Bir foto daha yüklemek istedim 😃

Sakaki 03-09-2015 13:07

Maşallah :)
Anlattığım şekilde devam edin ve sonrasında uygun olan en kısa zamanda saksı ve toprağını değiştirin. Daha da iyileşecektir!

baturaysan 01-10-2015 21:15

Ficus Yaprak Kaybı / Sararma ve Kararma Problemi

3 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Bende aniden resimlerde göreceğiniz üzere yaprak dökülmesi sararma ve kararma problemleri ile karşılaştım. 1,5 m boyundaki Ginseng imde kök çürümesi emin olamasam da görünmüyor.

Yardımlarınız için peşin teşekkürlerimle...

Eklenti 579545

Eklenti 579546

Eklenti 579547

moonmorsel 18-11-2015 13:37

zelkova yaprakları kupkuru oldu

1 Eklenti(ler)
Merhaba ofise geçen çarşamba hediye geldi "zelkova"mız. Geldiğinde suladım birde cuma suladım pazartesi ofise geldiğimizde tüm yapraklar kupkuruydu klimaya mı maruz kaldı susuz mu hiç bir fikrim yok maalesef.. bende kuru yaprakların hepsini topladım bu hale geldi kurtulur mu gövdeye tırnağımla çizik attım gövde içi yeşil ve asıl önemlisi şu halde nasıl bir bakım yapmam gerekir??

sagol 18-11-2015 15:52

Sayın moonmorsel,

Yaprak dökme genelde 5 nedenden oluyor:

1-Yer değiştirme
2-Çok sulama
3-Az sulama
4-Yaprak dökenlerde
5-Hastalık

Sizinkinde yer değiştirme veya fazla sulama neden olmuş olabilir. Market bonsailerinde toprak yerine yosun kullanılmaktadır, yosun çok su tuttuğundan kökler zarar görebilir, yine de 2 kez sulamayla çok sorun olmaz. Büyük olasılıkla yer değiştirme nedeniyledir.

İlave bilgi: Bazı durumlarda dökülen yapraklara bakarak sorunun ölümcül oldup olmadığını anlayabiliriz. Yavaş yavaş sarararak dökülüyorsa çok önemli değil, sulama, yer değiştirme, mevsimsel nedenlerle olabilir. Yapraklara ağaç üzerinde suyu çekilmiş bir hal alıyorsa hastalıktan oluyor ilaçlama gerekiyor.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi moonmorsel (Mesaj 1421215)
Merhaba ofise geçen çarşamba hediye geldi "zelkova"mız. Geldiğinde suladım birde cuma suladım pazartesi ofise geldiğimizde tüm yapraklar kupkuruydu klimaya mı maruz kaldı susuz mu hiç bir fikrim yok maalesef.. bende kuru yaprakların hepsini topladım bu hale geldi kurtulur mu gövdeye tırnağımla çizik attım gövde içi yeşil ve asıl önemlisi şu halde nasıl bir bakım yapmam gerekir??

moonmorsel 19-11-2015 09:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1421234)
Sayın moonmorsel,

Yaprak dökme genelde 5 nedenden oluyor:

1-Yer değiştirme
2-Çok sulama
3-Az sulama
4-Yaprak dökenlerde
5-Hastalık

Sizinkinde yer değiştirme veya fazla sulama neden olmuş olabilir. Market bonsailerinde toprak yerine yosun kullanılmaktadır, yosun çok su tuttuğundan kökler zarar görebilir, yine de 2 kez sulamayla çok sorun olmaz. Büyük olasılıkla yer değiştirme nedeniyledir.

İlave bilgi: Bazı durumlarda dökülen yapraklara bakarak sorunun ölümcül oldup olmadığını anlayabiliriz. Yavaş yavaş sarararak dökülüyorsa çok önemli değil, sulama, yer değiştirme, mevsimsel nedenlerle olabilir. Yapraklara ağaç üzerinde suyu çekilmiş bir hal alıyorsa hastalıktan oluyor ilaçlama gerekiyor.

Kolay gelsin...

Teşekkür ediyorum iki günde bir sulamaya devam edip ilaç temin edicem umarım çabuk müdehaleyle kurtarırım :/

Sakaki 19-11-2015 14:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi moonmorsel (Mesaj 1421346)
Teşekkür ediyorum iki günde bir sulamaya devam edip ilaç temin edicem umarım çabuk müdehaleyle kurtarırım :/

Şu aşamada herhangi bir ilaç vermeyin.
Bitkinizin toprağı gördüğüm kadarıyla ve tabiri caizse tıpkı bir preslenmiş cocopeat torfuna dönüşmüş gibi. Dolayısıyla üstten sulama ile ne kadar sularsanız sulayın bitki için sağlıklı bir çözüm olmayacaktır. Sorunun sulama kaynaklı olduğu varsayımıyla: toprak ve saksı değişim dönemi gelene kadar (toprağın nemi tükenmek üzereyken) daldırma yöntemiyle sulayın. (Devamlı uygulanması sağlıklı bir yöntem değildir).

Bir de bitkinizin halen hayatta olup olmadığını anlamak için gövdesine (veya ana dallarına) tırnağınızla minik bir çentik atın ve çentiğin içinde yeşil canlı doku görünüp görünmediğini kontrol edin. Esnekliğini kaybetmiş dallar kurumuş olabilir. Kurumuş dallarını da temizleyin.

Bahara kadar bol şans! :)

ufukarikaya 19-11-2015 21:32

cüce nar yaprak dökmeye başlarmı bu mevsimde

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024