agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

İklimsiz 18-05-2008 15:17

Biraz daha büyüsünler, kolaylıkla seyreltme yapabileceksiniz.

quercuslover 18-05-2008 19:18

Aquilegia Coerulea - Haseki Küpesi

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar Haseki Küpesi benimde en sevdiğim çiçeklerdendir.İşte size bazı Haseki Küpesi resimleri.

quercuslover 18-05-2008 19:21

Ayrıca sormak istediğim birşey daha var Haseki Küpesi tohumlarını aldıktan sonra (Hangi aylarda alınır?) bu tohumları ne zaman toprağa ekmeliyim? Ne sıklıkta ekmeliyim? Ev ortamında olması **** açıkta (bahçede) olması fark edermi? Ev ortamında 20-25 günde çimlenirmi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Koyu yeşil 19-05-2008 20:55

Kendi deneyimimi paylaşayım. Ev ortamında direkt ışıktan uzak bir köşede 20 günde çimlendiler. Bahçeye de serpiştirmiştim. Ama onlardan ses seda yok malesef.

Sümeyye Polat 20-05-2008 12:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi quercuslover (Mesaj 237400)
Ayrıca sormak istediğim birşey daha var Haseki Küpesi tohumlarını aldıktan sonra (Hangi aylarda alınır?) bu tohumları ne zaman toprağa ekmeliyim? Ne sıklıkta ekmeliyim? Ev ortamında olması **** açıkta (bahçede) olması fark edermi? Ev ortamında 20-25 günde çimlenirmi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Daha önce çimlendirdiğim tohumlardan karanlıkta çimlenenleri çok cılız olduğu için hasekileri balkonda bıraktım. Çimlenmeleri 30 günü geçti. Ama sonunda çimlendiler. Anlayacağınız biraz sabır istiyor...

Phin 23-05-2008 14:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi quercuslover (Mesaj 237400)
Ayrıca sormak istediğim birşey daha var Haseki Küpesi tohumlarını aldıktan sonra (Hangi aylarda alınır?) .

Bizim bahçedekiler çiçeklenmeyi bitirdi, tohumların da çoğu olgunlaştı. Ama en güzel olan mavili maalesef en az tohumu verdi...

fleabattery 24-05-2008 21:11

İklimsiz arkadaşımızdan öğrendim bendeki küpenin haseki küpesi olduğunu. Çeliklemeyi öğrendiğim anda, sizlere de çelik göndermekten mutluluk duyarım. Geçekten çok kırılgan duran çok zarif bir çiçek. 2 hafta önce aldım, çok uğraşı istemiyor. Hergün azar azar suluyorum. Hiç şikayetçi görünmüyor. Güneş batarken ışık alan bir yere koydum. Umarım böyle problemsiz devam eder. Ankara da olduğumdan kışlardan endişheliyim. Kışın içeriye aldığımda sorun çıkartacak gibime geliyor. Neyse göreceğiz.

İklimsiz 24-05-2008 21:36

Haseki küpesinin öyle pürüzsüz bir yaprak yüzeyi var ki, üzerinde bir damla su kalmıyor. Fısfıs yapıp deneyin isterseniz:)

Arzu Kırlangıç 26-05-2008 14:12

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar , çimlendirdiğim haseki küpelerimi sizce seyreltmelimiyim.

İklimsiz 26-05-2008 14:39

Evet. Her saksıda bir kök kalacak şekilde.

Arzu Kırlangıç 26-05-2008 14:55

Teşekkür ederim Sn. İklimsiz . Sanırım büyük bir saksıya birkaç tane olarak dikebilirim .

İklimsiz 26-05-2008 15:00

Resimdeki saksınızın çapına göre, her saksıda bir bitki demiştim. Yoksa büyük bir saksıya birkaç fide dikebilirsiniz:)

Arzu Kırlangıç 26-05-2008 15:19

Resimdeki saksıyı üretim saksısı olarak kullanıyorum .;)

ardabora 27-05-2008 20:00

Merhabalar,
Sarı hasekinin resmini çektim fakat makinam kardeşimle beraber balayına :D gittiği için resmini ekleyemeyeceğim şimdilik. Fakat ben Tekirdağ'dayken eşim,saksıda farklı bir hasekinin açtığını söyledi. Oysa bende bordo-beyaz ve düz eflatun renkte iki çeşit haseki vardı.

Bu düz bordo haseki de eflatun olanların yanındaydı.Sanırım yan yana dikildiklerinde renkleri değişiyor.

Tekirdağ'da bir teyze bana,yıllar önce sarı ve pembe hasekileri yan yana diktiğini,zamanla sarı olanın renginin değiştiğini söyledi,ortası sarı kenarları pembe açmaya başlamış. Demek ki hasekileri yan yana dikmemek gerekiyor...:confused:

hasekiküpesi

Güler 28-05-2008 19:12

Sevgili ardabora, onu bana burada yaşayan köylüler de söylemişlerdi. Yan yana ekersen renk değiştirirler diye ama ben buna daha şahit olmadım haseki küpelerinde. Sarı framboğazım kırmızıların arasında kayboldu gitti, o da sanırım renk değiştirdi. Bu yüzden şimdi sarı olanları ayrı bir yere ektim ve sarı sarı veriyorlar. Sarı olanların da tadları daha tatlı.

ardabora 28-05-2008 20:10

Güler hanım,benim mor beyaz diye halamdan aldığım hasekiler,düz eflatun açtı bu sene,çünkü bordo beyazların yanına saksıya ekmiştim,karışık şekilde..Sanırım bu düz şarap rengi de bordo beyazdı bir zamanlar,rengi değişti...

Bu yıl kısmetse bahçede korunaklı bir yer yapacağım hasekilere,maalesef bahçenin etrafındaki taflanlar henüz minik olduğu için duvar görevi yapamıyor ve sitedeki sahipli köpeklerin gece gezmeleri yüzünden haseki fidelerimin bazıları telef oldu...

Ayrıca Tekirdağ'dan düz beyaz ve sarı-pembe haseki tohumları aldım,seneye onları ekersek 2010 yılında rengarenk hasekilerimiz olacak...:dilli::D Hayale bak...:p

Aslında deneme amaçlı bir kaç renk hasekiyi aynı saksılara ekmekte fayda va,değişik varyasyonlar elde edebiliriz...

nuzel 29-05-2008 09:36

Hasekiler saksıda olurmu acaba?Kayserinin havasına güvenemiyorum.Saksıda yetiştiren oldumu hiç? Yardım Lütfen

Güler 29-05-2008 10:19

Olmaz mı? Çoğumuzun saksıda.

ardabora 29-05-2008 17:20

Benim bütün hasekilerim saksıda,kısmetse bu yıl tohumdan yetiştirdiklerimi bahçeye ekeceğim...

nuzel 30-05-2008 14:32

İstanbulun Havası yumuşak bahçeye ekebilirsiniz ama biz bu sene -35 gördük

Ebrucum 31-05-2008 20:53

merhaba, ben de haseki tohumu aldım, ama nereye ekeceğimi ve ne yapacağımı bilmiyorum, kapalı balkona mı ekeyim yoksa evin içinde de olur mu?çok fazla tohum var kaç tanesini nasıl ekmemi tavsiye edersiniz?

çiçeksever 05-06-2008 14:56

Bu aykı ev&bahçe dergisinde ayın çiçeği olarak haseki küpesini vermişler ve haseki küpesinin yazboyu çiçek açtığı yazıyor. Benimkilerin çiçekleri iyice azaldı.

ardabora 05-06-2008 17:18

Benim de tüm hasekilerim tohuma döndü,yaprakları soldu kurudu.Geçen sene de nisan sonu haziran başı çiçekli kalmışlardı,yaz boyu çiçek açmadılar yani.Şimdi tohum toplama zamanı...

seleste 07-06-2008 22:54

1 Eklenti(ler)
Turuncu haseki küpelerim

Eklenti 39946

seleste 07-06-2008 22:58

Mor olanları da var. Onları aldığım arkadaşımın bahçesinde onlarcası vardı. En güzellerinden iki kök bana çıkarmıştı. 10 dakikalık bir yoldan geldik. hemen diktim. Gene de boynunu büktü. Ben de toprak hizası buda makası ile kestim. Şimdi yeni yeni sürgünleri çıkıyor. Bu yıl açar mı bilmem.

Güler 08-06-2008 10:14

Benim bütün hasekilerim tohuma geçti. Tekrar açacağını hiç sanmıyorum. Şimdi tohumlarını topluyorum, yaprakları da iyice ölünce dipten kesip, biraz gübreleyip bırakacağım.

ardabora 09-06-2008 04:25

1 Eklenti(ler)
Nihayet fotoğraf makinama kavuştum.

İşte Tekirdağ'daki komşumuzun bahçesindeki SARI HASEKİ... Tohumunu alamazsam çatlarım...:D

Oyaman 09-06-2008 23:42

Sarısıda ne kadar güzelmiş öyle ! Güler Hanımın gönderdiği Haseki hangi renk bilemiyorum ama her renginden istiyorum .Praktikerde görüp tohumunu almadığıma çok pişmanım .En kısa zamanda İzmir ' e gitmem gerek !

sempe 11-06-2008 01:58

Dün bir seraya gittim ve haseki küpeleri 2 YTL' den satılıyordu 8 tane falan aldım. Eskişehir'in soğuğuna dayanıklı bir bitki buralarda neredeyse her rengi var.
Kısaca soğukla arası iyi zarar görmüyor.
Tohumdan üretmek biraz güç ama denemek lazım. Bugün ilk tohumları ektim bakalım ne zaman çıkacak?
Bir de oğlum 2 hafta önce falan çiçeklerinni koparmıştı, aynı yerden tekrar çiçek verdi..

çiçeksever 11-06-2008 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sempe (Mesaj 247099)
Dün bir seraya gittim ve haseki küpeleri 2 YTL' den satılıyordu 8 tane falan aldım. Eskişehir'in soğuğuna dayanıklı bir bitki buralarda neredeyse her rengi var.
Kısaca soğukla arası iyi zarar görmüyor.
Tohumdan üretmek biraz güç ama denemek lazım. Bugün ilk tohumları ektim bakalım ne zaman çıkacak?
Bir de oğlum 2 hafta önce falan çiçeklerinni koparmıştı, aynı yerden tekrar çiçek verdi..

nerede bu sera tarif edermisiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024