agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

sempe 12-06-2008 14:19

Bahsettiğim sera Ali Fuat Güven caddesinde. Caddenin Osmangazi tarafında yolun başında yan yana iki sera var.
Biraz yol tarif etme özürlüyümdür. Olmazssa gelince beni ararsınız. Yalnız birkaç tane kalmıştı. Mayıs ayında gitmek daha uygun.

nuzel 04-07-2008 11:41

Güler hanım yazılarınızdan bitkiler hakkında oldukça tecrübeli olduğunuz anlaşılıyor.Ben tohumdan haseki küpesi fideleri elde ettim 10-15 cm boyunda ve saksıdalar.Kayseri oldukça soğuk bahçeye eksem kışın dayanabirmi acaba buranın soğuğuna yoksa büyük saksıya alıp kışın içerimi alsam ?Birde haseki küpelerini kışın budamak gerekiyormu ? Gerekiyorsa ne boyda toprak hizasındamı keseceğim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

ilknur aşık 15-07-2008 14:24

Haseki küpesini tgohumdan yetiştirmenin bir püf noktası var mı? İki keredir tohum ekiyorum, tık yok. Artık vazgeçmek üzereyim.

zeonka 15-07-2008 17:33

Neyazıkki bende çimlendiremedim :(
Nasıl çimleniyormuş bu tohumlar çok merak ediyorum.

Sümeyye Polat 27-09-2008 12:04

1 Eklenti(ler)
22 martta ektiğim haseki tohumlarından çıkan fideler şimdi bu haldeler. Bir sürü tohum vardı ama aşağıdaki saksıda beş fide var. Neden bilmiyorum çok yavaş büyüdüler. Çimlenmeleri de epey zaman almıştı. Bu yıl çiçeklenmeleri mümkün değil. Seneye artık..

Harun Parlak 27-09-2008 12:57

Toprağınız çok kötü o toprakda bunların çıkabilmesi bile bir muhucize. Toprağı biraz torflu kumlu dranajı iyi olan çiçek toprağına dikerseniz gelişmesi hızlanacaktır.Birde sulamasına dikkat ederseniz iyi olur toprak çatlayakadar beklemeyin su verin.

Sümeyye Polat 27-09-2008 13:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 291811)
Toprağınız çok kötü o toprakda bunların çıkabilmesi bile bir muhucize. Toprağı biraz torflu kumlu dranajı iyi olan çiçek toprağına dikerseniz gelişmesi hızlanacaktır.Birde sulamasına dikkat ederseniz iyi olur toprak çatlayakadar beklemeyin su verin.

:( Ne yapmışım ben. En kısa sürede değiştireceğim. Sulamasına dikkat ediyordum aslında ama,daha dikkatli olmam gerekiyor demek ki.. Teşekkürler..

Phin 01-12-2008 16:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeonka (Mesaj 259231)
Neyazıkki bende çimlendiremedim :(
Nasıl çimleniyormuş bu tohumlar çok merak ediyorum.

Nasıl çimlendirildikleri konusunda bilgi sahibi değilim ama şöyle ilginç bir şey oldu:
haseki tohumlarını jelde çimlendirmeyi denemiştim ve başarısız olmuştum. Aynı kaba su doldurup kahve çekirdeklerini beklettim, o sırada 1 gün boyunca tohumlar da su içinde beklediler. Ve kapsuller patlamış (doğru bir ifade mi bilmiyorum) minik kökler çıkmış.
Belki tohumlar su da bekletilerek çimlendiriliyordur.

Günüm 01-12-2008 18:32

Jel dediğiniz nedir sevgili Phin?

Phin 24-12-2008 15:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Günüm (Mesaj 325226)
Jel dediğiniz nedir sevgili Phin?

afedersinz, yine mesajı neredeyse bir ay sonra farkettim. Jel şu mesajda anlatılan http://www.agaclar.net/forum/showthr...&highlight=jel sutut.
Bu da http://www.sutut.com/default.asp?mid=sutut detaylı bilgi.

Kiraz 30-12-2008 12:10

Hasekiküpesi tohumlarını ıslatmadan torfa ektim, üzerini poşetle hava alacak şekilde kapattım. 7. günde çimlenmeye başladılar.

Kiraz 30-12-2008 15:52

Paketin üzerinde çimlenmenin 20-25 gün alacağı yazıyor, "Beni sevindirenler hasekiküpesi değil mi" diye şüpheye düştüm şimdi. Az daha yapraklansınlar, fotoğrafını ekleyeceğim.

züleyha 30-12-2008 17:00

Ben de 2 yıl önce internetten hasekikupesi tohumu almıştım ama çiçek açtığında çok hayal kırıklığına ugradım. Çünkü çiçekleri hiç burdaki resimdekilere benzemiyor ve çok cılız. Benim haseki kupesi mor ,tek renk ve kucucuk acıyor.küçük açması bitkinin bakımsızlıgından değil kesinlikle, cünkü yaprakları çok canlı. Yani burdaki fotograftkilerin ihtişamı yanında çok sonuk. Ama burdakileri gorunce tekrar farklı renklerinden edinmeye karar verdim

çiçeksever 01-04-2009 15:05

Haseki

1 Eklenti(ler)
Sezon açılıyor.Haseki küpesi yayılma ve çiçeklenme eğiliminde.4-5 kök vardı.10 kadar oldu.Bunun 5-6 sı büyük kök,diğerleri geçen sene oluşan.Afyonda oturanlara köklü verebilirim.Özelden irtibata geçin.

Goncagül 25-04-2009 16:22

1 Eklenti(ler)
Bunlarda benim haseki küpesi çiçeklerim. Adını bile bilmeden yaklaşık 5-6 yıldır yetiştiriyorum. Adını ağaçlar net sayesinde öğrendim. Aslında bana komşumun bahçesinden geçti. Zahmetsiz ve güzel bir çiçek. Tomurcukları çıktı yakında açacaklar.

ardabora 28-04-2009 18:13

2 Eklenti(ler)
Benim geçen seneki bordo beyaz ve eflatun hasekilerim artık yoklar..:(

bir saksısını eşe dosta hediye ettim,kendime ayırdığım saksı da helak oldu maalesef..Ama bu sene yenilerini buldum,renklerini bilmiyorum,üstlerinde bir iki tomurcuk var,dilerim bordo beyaz açarlar.Yeni tohumlar da ektim bu sene.bakalım seneye ne renk açacaklar...

Koyu yeşil 30-04-2009 12:26

Sevgili ardabora, tohumları nereden buldunuz acaba? Bir keresinde ekmiştim ama çimlendiremedim. Tekrar denemek istiyorum.

ardabora 30-04-2009 17:25

Tekirdağ'dan almıştım,halamdan...
Bir de geçen sene benim hasekilerin verdiği tohumlardan vardı. İster misiniz?

fatmadundar 30-04-2009 19:40

2 Eklenti(ler)
Ardbora bordo hasekilerin ne kadar güzel. Benim haseki küpelerim de bunlar. Yukardakiler annemin bahçesinden, alttakiler bizim apartmanın bahçesine benim diktiklerim.
Hasekiler ekildiği ilkbaharda açmıyorlar. Sonbaharda ekildiyse ilkbaharda açabiliyor.

züleyha 30-04-2009 20:42

Arkadaşlar Haseki çiçekleriniz çok güzel maşallah. Benim hasekimde sonunda çiçek açtı. Koyu mor, tek renk ve katlı. Daha önceden çok cansız ve küçük çiçekler açtığından yakınmıştım ama bu sefer daha büyük çiçekler açtı ama yine de sizin hasekilerinizin yanında sönük kalıyor. Acilen bu çift renkli hasekilerden de edinmem lazım.

ardabora 01-05-2009 16:32

Merhaba herkese,

Öncelikle söyleyeyim,üst mesajda da yzdığım gibi, linkini verdiğim geçen yılki hasekilerim bu sene yaşamıyor maalesef. :(

Dediğim gibi bazılarını hediye ettim,kendime ayırdığım saksı da kışın merdiven altında su baskınına maruz kaldığı için kökleri çürüdü ve öldü.

Üst mesjımdaki yeni hasekiler sonbaharda ekilen haseki tohumlarından,resimden anlaşılacağı gibi üstlerinde 2-3 tane çiçek tomurcuğu var. İlk seneleri bile değil,o yüzden az çiçekleri var. Maalesef bu yıl haseki açısından bahtsızım. :(

Koyu yeşil ve Manolyam arkadaşlara tohum göndereceğim ama elimde çok fazla yok,çoğunu ektim.

4-5 kişiye 10-15 adet tohum gönderebilirim.Adreslerinizi mesajla bildirirseniz sevinirim.

ardabora 01-05-2009 16:37

Bir de merak ediyorum,geçen sene fide ve tohum gönderdiğim arkadaşlar, sizin bitkiler nasıllar,iyiler mi?

İklimsiz 01-05-2009 19:15

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ardabora (Mesaj 411632)
Bir de merak ediyorum,geçen sene fide ve tohum gönderdiğim arkadaşlar, sizin bitkiler nasıllar,iyiler mi?

Birkaç güne kadar merakınızı gidereceğim.

Bugünkü durum böyle:)

Eklenti 75790

çiçeksever 04-05-2009 15:23

2 Eklenti(ler)
Ve son.Hasekiler sonunda çiçek açmaya başladı.

züleyha 05-05-2009 15:07

2 Eklenti(ler)
Mor haseki küpem.... Güzel açtı, ama çift renkli olanlardan yanına arkadaş istiyor :)

Güler 05-05-2009 16:41

Burada çift renkli olanlara dokuz donlu diye ad takmışlar. Katmerli haseki dediğinde kimse anlamıyor.

Tohum zamanı bana hatırlatabilirseniz, size toplarım.

Güler 06-05-2009 08:24

Eşim Manyas'da. Dün telefonla konuştuk. "Güler, haseki küpelerin ve Kartopun harika olmuşlar" dedi.
Ben sizlere fotoğraflarını yüklediğimde daha tam açmamışlardı.
Hakikaten görüntüleri çok güzel.

Goncagül 08-05-2009 13:55

5 Eklenti(ler)
Benim bahçemdeki haseki küpelerimde açtılar. Fakat anlayamadığım bir şey var o da her yıl fazlı renkler çıkıyor aralarından. Geçen yıl 3 renk vardı bu yıl 5 renk olmuşlar. Bakın nasılda güzeller.

İklimsiz 09-05-2009 13:44

1 Eklenti(ler)
Sonunda açtı, yakında açacak tomurcuklar da cabası;)

Sevgili ardabora, geçen yıl bana gönderdiğiniz fide ne renk açıyor bilgilendirir misiniz? Çünkü bunun sizin gönderdiğiniz mi, yoksa tohumdan yetiştirdiğim mi olduğundan emin değilim.

Eklenti 77375

ciceksever70 09-05-2009 21:46

1 Eklenti(ler)
Evin duvarinin dibinde her sene acan cicegi alip saksiya diktim. Haseki küpesine benzettim ama siz ne dersiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024