agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

ardabora 10-05-2009 14:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 417780)
Sonunda açtı, yakında açacak tomurcuklar da cabası;)

Sevgili ardabora, geçen yıl bana gönderdiğiniz fide ne renk açıyor bilgilendirir misiniz? Çünkü bunun sizin gönderdiğiniz mi, yoksa tohumdan yetiştirdiğim mi olduğundan emin değilim.

Eklenti 77375

Sevgili iklimsiz,benim gönderdiğim haseki fidesi bu renkti

ardabora 10-05-2009 14:30

Sn. çiçeksever70,

çiçeğiniz haseki küpesinin ta kendisi oluyor..:)

Güler 11-05-2009 09:59

Sevgili ciceksever70, tohumlarını toplamayı unutmayın.
Haseki küpeleri tohumdan da çok kolay yetişiyor.

İklimsiz 11-05-2009 10:10

Sevgili ardabora, renk tamam da çiçeği katmerli benimkinin. Sizin gönderdiğiniz fide de sapasağlam duruyor. Açmasını bekleyeceğiz artık.

ardabora 12-05-2009 18:20

Ben de bordo-beyazın hem katmerlisi hem de yalınkatı vardı,size hangisini gönderdiğimi inanın hatırlamıyorum. Geçen yıl 7-8 kişiye fide gönderdim biliyorsunuz. Bazıları yeni bazıları eski fideydi,yenilerin rengini de bilmiyordum ayrıca.

Artık ne çıkarsa bahtınıza diyorum.:o

ciceksever70 12-05-2009 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 418674)
Sevgili ciceksever70, tohumlarını toplamayı unutmayın.
Haseki küpeleri tohumdan da çok kolay yetişiyor.

Becerebilirsem alirim Güler hanim, bu ciceklerden tohum alma isinde henüz acemiyim. Ya ben farkedemiyorum ya da gec kalip kaciriyorum.

ardabora 12-05-2009 23:16

Sn. çiçeksever70,

bu resimdeki çiçeklere bakın.

Çiçek yaprakları dökülmüş olan yeşil lale şeklindekiler tohum kapsülleridir,sararmaya başlar ve kurur. Kuruyunca elinizle kapsüllere dokunduğunuz zaman patlar ve tohumlar sağa sola savrulur,çörekotu görünümünde siyah tohumları vardır. Zaten siz tohum almakta geçikirseniz, çiçek bahçede ekiliyse,kendiliğinden ertesi bahar yeni fideler çıkar. Eğer saksıdaysa saksının etrafını kolaçan edin, siyah tohumları görürsünüz.

Benim hasekilerimin çoğu saksıdaydı geçen sene,tohum kapsülleri kuruyunca dikkatli bir şekilde saplarından kopardım,bir torbaya kapsülleri ufaladım ve bir çok tohum aldım, eşe dosta dağıttım çünkü çok talibi var. Böylesine bir güzelliğin sadece 30-40 gün çiçekli kalması ne acı...

ciceksever70 13-05-2009 07:33

Tesekkür ederim Sayin Ardabora. Cicek bahcede degil garip bir sekilde beton duvardan kendine yol bulup her sene aciyor. Evin duvar dibindeki otlari yolarken gözüme degisik göründü bir kac kök alip saksilara ektim. En iyisi bi iki tanesini de bahceye ekeyim. Cogalmasi daha kolay olur.

ardabora 13-05-2009 20:18

3 Eklenti(ler)
Şimdilik 3 değişik hasekim açtı,zaten 4 saksı var.Hepsi ilk kez çiçekleniyorlar.

Biri katmerli bordo beyaz,biri yalınkat düz bordo,biri de içi sarı dışı pembe olacak gibi ama sarı renk beyaza dönebilir.

Sonuncusu daha rengini belli edemedi ama eflatun olacak sanırım,resmini çekmedim.

Ülkü 17-05-2009 13:37

Haseki Küpesini ilk gördüğüm günden beri aşık oldum. Çok sevdiğim bir çiçek ama Mersin' de bir türlü bulamıyorum.

ardabora 18-05-2009 17:49

5 Eklenti(ler)
Merhaba,ben geldim.

Ameliyatımızı olduk,taburcu bile olduk,herşey sorunsuz geçti,geçmiş olsun mesajları için teşekkür ederim.

Geçen sene yine bu zamanlarda kardeşimin düğün için Tekirdağ'a gitmiştim ve bir hafta sonra geldiğimde bahçemi tanıyamamıştım,tüm çiçeklerim açmaya başlamıştı,bu sene de aynısı oldu.:mad:

3 günde bu kadar mı değişir herşey ya?:mad:

Benim,
-bordo yalınkat
-bordo-beyaz katmerli
-pembe-beyaz katmerli

hasekilerime iki değişik çeşit daha eklenmiş.

-Yalınkat düz pembe
-katmerli pembe beyaz
-eflatun olacağını sandığım haseki.. "White Columbine" denen cins..

Kimden aldığımı hatırlamıyorum,sadece bir kök var üzerinde 3-4 tomurcuk var.

Böylece 6 çeşit hasekim oldu ama hep pemve-beyaz-bordo tonlarında..İnşallah yeni ektiğim tohumların içinde mor-eflatun renkleri çıkar..

İklimsiz 19-05-2009 16:02

1 Eklenti(ler)
İyice coştuğu gibi hala da tomurcuk dolu:cool:

Eklenti 79608

ardabora 19-05-2009 23:00

Maşallah,cinsi de değişikmiş.

günebakan 21-05-2009 19:22

Çok teşekkür ederim sevgili Ardabora İnşallah bizde yetiştirebiliriz :)

ardabora 22-05-2009 17:27

Yetiştirirsiniz sevgili günebakan.İlk yıl ben neredeyse 2 çorba kaşığı kadar tohumdan sadece 7-8 kök haseki elde edebilmiştim ama bu yılkiler daha fazla çıktı,inşallah hepsini büyütebilirim.

Trakya'da bu çiçek çok seviliyor,yaza gidersem daha fazla tohum bulma çabasına gireceğim.

Özellikle koyu mor-beyaz katmerli, koyu mor yalınkat ve sarı katmerli hasekim olsun istiyorum.Tabi eflatun hasekilerim bu sene tohumdan çıkar da büyürlerse rengarenk bir görüntü yaratmak hevesindeyim.

Gerçi hasekiler yan yana ekilince ya da toprağın cinsine de bağlı olarak renk değiştiriyorlar ki aslında belki de en güzeli bu,çeşit çeşit hasekileriniz oluyor böylece...

Koyu yeşil 27-05-2009 13:53

''Tohumla yetiştirilecekse Mayıs ayında hafif gölgeye serpilir.Tırmıkla çok hafif karıştırılır, bastırılarak sulanır. Tohumlar biraz geç çıkar. Sabırlı olmalıdır. Çıkan fideler saksıya veya direkt yerine şaşırtılır. Ertesi yıl açmaya başlar. ''

çiçeksever 27-05-2009 14:05

Çiçekte çok az kalıyor.10 günde bitti.Tohum vermeye başladı.

ardabora 27-05-2009 23:31

1 Eklenti(ler)
Bahçede ekili olan iki kök hasekiden biri çok hoş bir renk açtı.Mor desem değil,bordo değil.Resimde rengi tam olarak çıkmamış.
Sanırım mürdüm rengi demek daha uygun...

jineop 01-06-2009 13:39

Merhaba,
Ben de aldığım mix tohumları çimlerndirmek için viyollere ektim ,bakalım seneye hasekilerime kavuşabilecekmiyim.

jineop 01-06-2009 13:41

Sevgili Ardabora,
Muhteşem bir renkmiş. Güle güle büyütün.

çiçeksever 08-06-2009 14:47

2 Eklenti(ler)
Çiçekleri iyice azaldı.Bu resimleri geçen hafta çekmiştim.

rrumeysaa 09-06-2009 21:12

Çiçeğin yaprakları maydonozu anımsatıyor sanki pek bir cazibesi görünmüyor sade yapraklı halinin ama çiçeklenince maşaallah ne kadar güzelleşiyor, görünüşe aldanmamak gerekliymiş, çok güzeller hele mürdüm rengi dediğnize bayıdım doğrusu.
Güle güle büyütün çiçeklerinizi...

berduray 11-06-2009 18:39

Umarım başarabilirim, artık baharda deneyeyim, şimdiden pişmeye başladık burada, ziyan etmeyeyim tohumları.

Goncagül 11-06-2009 18:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berduray (Mesaj 443199)
Umarım başarabilirim, artık baharda deneyeyim, şimdiden pişmeye başladık burada, ziyan etmeyeyim tohumları.

Bence hemen ekin ve toprak kurudukça sulayın. Daha havalar yeni ısınıyor. Hem seneye çiçekleride açar hemen ekerseniz.

Güngör Salman 11-06-2009 22:06

Bende dün ektim tohumları.

ciceksever70 11-06-2009 22:27

Arkadaslar hasekilerimin cicekleri gecti yapraklari da sararmaya basladi. Toprak seviyesinden kesmeli miyim?

ardabora 12-06-2009 09:25

Tohum almayacaksanız çiçek saplarını dibinden kesin ama yaprakların hepsini budamayın bence,sadece sararan yaprakları koparın.

Tohumları alıyorum,çiçek saplarını dibinden kesiyorum,sararan yaprakları dibinden kopartıyorum ve belli aralıklarla sulamaya devam ediyorum.Çiçek gelişimini sürdüyor bir süre daha.Hatta yeni yapraklar çıkarıyor.Yani ben en azından böyle yapıyorum.

İremsıla 13-06-2009 20:55

Sayın ardabora kafama birşey takıldı.tohumlar elime ulaşınca, eksem olurmu illaki bahardamı ekmeliyiz saksıya eksem diyorum ne dersiniz.

ardabora 14-06-2009 13:27

Aslıda güzel bir soru sordunuz, geçen gün ben aynı şeyi düşündüm.

Forumda herkes değişik zamanlarda ekmiştir mutlaka tohumlarını, kimi hemen çimleniyor kimi zaman alıyor. Ben bu yıl farklı zamanlarda farklı renkler ektim. Yeni çimlenen fidelerin resimlerine bakınca aradaki farka şaşırıyorum.

Geçen sene şubatta ekmiştim tohumları,sanırım mart sonunda çimlendi.

Bu sene tohum ekmekte çok geç kaldım ve ilk tohumları nisan sonunda ektim,çimlenmesi mayısı buldu.Aynı tohumdan 3 hafta önce bir daha ektim,bir hafta sonra hemen çimlendiler.

Halam geçen yıl,tohumları şubatta ekersem daha iyi olacağını söylemişti ama geç çıkmışlardı.

Annem kış ortasında bile haseki çimlendirmişti geçen yıl,hem de minicik bir saksıda yüzlerce fide,maalesef sularken çoğunu yok ettim.

Ben bu hasekilerin çimlenme aylarını henüz çözmüş değilim.

Mesela bu tür haseki tohumu satın almıştım, geçen sene bir iki adet ve geç çimlenmişti, bu sene nisanda ekmeme rağmen hala çimlenmedi. Tohumların eski olduğunu düşünüyorum,kalitesiz yani...

Anneme göre,bu mayısta hasekiler çiçek açıp da haziran sonunda tohumları açınca hemen o tohumları ekebilirmişim,ama yine de seneye çiçek vermeyecekler, sadece fideler büyüyecek ve ilk çiçek açtıklarında daha bol ve iri çiçekli olacaklar.

Özetle şu, tohumları şimdi ekin isterseniz,çimlenme süresini bilemiyorum,belki hemen çimlenir belki sonbaharda....Ama bitki baharda çiçek açmayabilir, sadece iyice büyür ve seneye daha çok çiçekli olur.

Güler 17-06-2009 21:19

Ben mor-beyaz katmerli, bordo-beyaz katmerli topladım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024