agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

cyucel 15-05-2007 15:20

Ne yaptımsa küpe çiçeği yetiştiremedim. Başka her çiçeği ekiyorum tutuyor bu çiçeğin benle bir sorunu var galiba. Sizlere ibrenerek bakıyorum. Bauhaus'ta yetişmişi 18 milyondu. Sanırım soğanlı bir bitki değil. O soğanlı olanlar lilyumdu diye hatırlıyorum.

limon 15-05-2007 16:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu (Mesaj 104419)
Sevgili limon pazardan fidesini 50 kuruşa aldım.

Bedavaymış. Burda pazarlarda yok ki. Sakız sardunya vardı bir iki tane geçen hafta. Gerçi ben önce sizdekilerin gelişmelerini izleyip öyle sahip olmayı veya olmamayı düşünüyorum :) Nazlı çiçekleri pek sevmiyorum. Kış oldukça sert geçiyor burda. Kış bahçem olmadığı için dışarıda yaşayabilecek bitkileri daha çok seviyorum.

Ophrys 15-05-2007 16:04

Bu bitki çok yıllıktır herhalde. İkinci senesinde çiçek verdiğine göre.
Yapraklar kuruyunca kesilip kışı geçiriyor ve baharda yeşeriyormuş.

küpeli 15-05-2007 17:16

Selam arkadaşlar, bu çiçeğin bitkinin adı nedir sayfasında görene kadar bu bitkinin adının "DOKUZ DONLU" (Çok katlı olması nedeniyle) olduğunu sanıyordum. Meğerse aynı çiçekmiş. Elimde annanemden aldığım çok sayıda tohumum vardı. Bugün ekecem, yarın ekecem derken sürelerini baya bi geçirdim herhalde. ektiklerimin hiçbiri filizlenmedi. Annanemden tekrar istemiştim. Ne zaman istediğimi bile unutmuş vaziyetteyken, sonradan öğrendimki annem tohumları almış, ekmiş, çimlendirmiş büyütmüş bile. Tabi hemen el koydum onunkilere. Resimde gördüğünüz dokuz donlu yani haseki küpesinin birisi pembe katlı, diğeride mor katlı açacak insallah. Sn. Adabayrakoğlu tabi sizin paylaşımlarınız neticesinde öğrendim... Ayrıca size teşekkürler...

küpeli 15-05-2007 17:17

1 Eklenti(ler)
resmi ekleyememişim...

Ophrys 15-05-2007 17:20

Katlı dediğinize pazardaki çiçekçiler Zengin küpesi diyor. Onun çiçekleri hasekiden biraz daha farklı.
Onun fotoğraflarını sizden bekliyoruz artık.

küpeli 15-05-2007 17:25

Hele bi açsınlar göndericem... Köydeki hallerini hatırlıyorum.. Muhteşemdiler.. Eee nede olsa köy; havası, suyu bi başka.. herşey güzel oluyor.. Özellikle pembesini göstermek isterim.... Hayran kalmıştım. Mor renkli olanıda bu linkteki Sn. bambinin eklediği görüntüdeki gibi olacak...

Penelophe 15-05-2007 18:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi küpeli (Mesaj 104576)
Hele bi açsınlar göndericem... Köydeki hallerini hatırlıyorum.. Muhteşemdiler.. Eee nede olsa köy; havası, suyu bi başka.. herşey güzel oluyor.. Özellikle pembesini göstermek isterim.... Hayran kalmıştım. Mor renkli olanıda bu linkteki Sn. bambinin eklediği görüntüdeki gibi olacak...

Sevgili Küpeli;

Bende meraklandım ve heyecanlandım şimdi. Bekliyoruz resimlerinizi :)

Saygılar.

hfz 15-05-2007 19:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 104503)
rengi 2 tane mor ve 1 tane açıkmavi.Tarım şefliğinde kavuniçi rengi var, alabilirsem oradan alacağım

Sevgili Çiçeksever,

Perşembe günü pazara bakacağım.Bulabildiğim tüm renklerini almak istiyorum. Annem de çok seviyor Haseki Küpesini. Onun da olsun istiyorum tüm renklerinden.

Tarım Şefliğinden alabilirseniz benim için de en az iki adet alabilir misiniz kavuniçi renginden. Mümkün olursa çok sevinirim.

çiçeksever 16-05-2007 14:50

haseki küpesi çok yıllık bir bitki,ben burada yani Afyon da bahçemde yetiştiriyorum,2 sene önce ektim.Kışın dinleniyor,yaz gelince açıyor.Sayın Hfz alabilirsem 27 Mayısta İzmire geleceğim o zaman getiririm.

Oğuzhan 17-05-2007 10:04

1 Eklenti(ler)
Eklenti 10822

Böyle bir hasekim olsa keşke...

Meksika 17-05-2007 13:16

Bendeki hasekinin tüm çiçekleri döküldü. Tohum kapsülleri çıktı. Bu sezon bir daha çiçek vermeyecek mi?

Ophrys 17-05-2007 18:48

Bu arada gelinciğe benzer bir kokusu var.

Meksika 04-06-2007 10:34

Sevgili hasekiciler, şimdi hasekiler çiçeklerini döktü ya.. Hani biz de tohum almak için kapsüllerin iyice kurumasını bekliyoruz. Benim kapsüller yemyeşil hala. Bu arada çiçeğimize su vermeye devam ediyor muyuz? Yani ben sanki yeniden çiçeklenecekmiş gibi sulamaya devam ediyorum da.. Aman yanlış olmasın..

hfz 04-06-2007 11:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Meksika (Mesaj 113013)
Sevgili hasekiciler, şimdi hasekiler çiçeklerini döktü ya.. Hani biz de tohum almak için kapsüllerin iyice kurumasını bekliyoruz. Benim kapsüller yemyeşil hala. Bu arada çiçeğimize su vermeye devam ediyor muyuz? Yani ben sanki yeniden çiçeklenecekmiş gibi sulamaya devam ediyorum da.. Aman yanlış olmasın..

Sevgili Meksika, benim hasekilerim de aynı seninkiler gibi. Kapsülleri hala yeşil ve su vermeye devam ediyordum.. Sarı olan tekrar iki adet çiçek açtı.:p Seninkiler de sana sürpriz yapabilir. Yani yaprakların sararmasını izleyerek suya devam edeceğim ben. Ne zaman yapraklar iyice sararmaya başlayacak o zaman suyu azaltacağım.

Bir de tohum kapsülleri kuruyunca dikkat et, yeterli kurumayı sağlayınca patlama yapıp etrafa saçılıyor tohumlar..

Meksika 04-06-2007 14:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hfz (Mesaj 113028)
Sevgili Meksika, benim hasekilerim de aynı seninkiler gibi. Kapsülleri hala yeşil ve su vermeye devam ediyordum.. Sarı olan tekrar iki adet çiçek açtı.:p Seninkiler de sana sürpriz yapabilir. Yani yaprakların sararmasını izleyerek suya devam edeceğim ben. Ne zaman yapraklar iyice sararmaya başlayacak o zaman suyu azaltacağım.

Bir de tohum kapsülleri kuruyunca dikkat et, yeterli kurumayı sağlayınca patlama yapıp etrafa saçılıyor tohumlar..

Çok teşekkür ederim Hfz. İlk çiçeklere doyamamıştım ben zaten. Umarım o sürpriz gerçekleşir. Yapraklar iyice sararıncaya kadar suya devam.. ;)

hfz 05-06-2007 02:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zambak_asıgı (Mesaj 113096)
Gerçekten bu sitede bir çok bitki tanıdım. Ben de pazarlarda bu çiçeğe rastlamadım ama ben de istiyorum bu çiçekten.. Kıskandım sizi şimdi...

Biraz sabır..:p :p Annemin Haseki Küpelerinden aldığım tohumları diktim..
(Ektim olacaktı sanırım:confused: Hay Allah! Ekmek ile dikmek.. Tekrar bak Hafize!)
Bu yıl çok ürün almak istiyorum açıkçası.. Hepimize yetebilmesi için.:dilli: Dua edin yeter..:p :p

memet 05-06-2007 07:54

Aylar önce ektiğim, artık umudu kestiğim tohumlardan ikisi çimlenmiş.
iki paket tohumda iki haseki. Epey başarılı. Öbür seneye görürüz çiçekleri.

Penelophe 05-06-2007 07:57

Eh keyfin yerindedri şimdi senin :)
Hadi bakalım sana kolay gelsin, bizede bol çiçekler:)

Ophrys 08-06-2007 12:04

Haseki

1 Eklenti(ler)
Haseki tohumlarım çimlendi.

hfz 08-06-2007 12:44

Sevgili Adabayrakoğlu, ben de tohumlarımı ektim. Sanırım bugün 4. günleri. Kaç günde filizlendiler?

Ophrys 08-06-2007 13:09

8-10 gün olmuştur herhalde.

hfz 08-06-2007 13:13

Hımmmm... Az kalmış demek ki.:p Ben sürekli tepelerindeyim de..:dilli: :dilli: Bileyim en azından kaç günde filizleneceklerini..

Ophrys 08-06-2007 13:21

Güneş alan bir yerde duruyorlardı ve sera yapmıştım.

papatyam 08-06-2007 13:27

Canım ya ben henüz ekemedim tohumlarımı

hfz 08-06-2007 13:49

Tamam, ben de 2 gündür güneş almaları için balkona almıştım. Gündüzleri serayı açıyorum, akşam da kapatıyorum ve sürekli fıs fıs ile nemlendiriyorum. İnşallah hepsi filizlenir.:dilli:

Sevgili Papatyacığım, dilerseniz siz artık ekmeyin tohumlarınızı. Baharda ekersiniz. Biz zaten deniyoruz şu an. Fide yapabilirsek size veririz. Zaten bu kadar çok ekmemizin amacı da paylaşarak Haseki Küpesini çoğaltmak..:p

papatyam 08-06-2007 13:55

Tohumlar çimlenme özelliğini kaybetmez mi :) kaybetmez derseniz tamam saklarım tohumları gelecek bahara ekerim ama emin değilseniz yarın ekeyim ;)

hfz 08-06-2007 13:57

:eek: :eek: Bunu sevgili Adabayrakoğlu'na sormak gerek.. Hiç bilmiyorum.. Genelde tohum saklarlar ama ayrıntısını bilmiyorum doğrusu..

Ophrys 08-06-2007 14:10

Hfz cim bence tohumu olanlar eksin.
Çünkü 1,5- 2 sene sonra çiçek görecekler. Ne kadar çabuk çimlenirse o kadar iyi. Tohum bekledikçe çimlenmesi zorlaşır diye biliyorum.
Tohum arşivim gittikçe artıyor ama bir kısmını çimlendirip (yeni tohum almak için ) ,Bir kısmını da sevdiklerime ve botanik bahçesine veriyorum.

papatyam 08-06-2007 14:11

O zaman yarın ekiyorum Adacığım :)

Ophrys 20-06-2007 18:20

Hasekileri sulamaya devam.
Ben kuruyan dalları koparttım. Birkaç gün sonra yeşillenmeye başladı. Bugün baktığımda çiçek tomurcukları oluşmuştu.

hfz 26-06-2007 23:37

Arkadaşlar, köyümden bir dolu Haseki Küpesi tohumları buldum. 5-6 adet de fide..:dilli: Renkler mor ve pembe imiş. Az önce tohumların hepsini ektim. İnşallah hepsi tutarsa herhalde yüzlerce Hasekimiz olacak..:p

Bu arada daha önce ektiğim Hasekilerden 6-7 adet tohum baş göstermeyi başardı. Halen üzerilerinde tohum kabuğu var. Bu kadar çok ekmişken neden bu kadar az çıktı diye düşünüyordum ki aklıma geldi.. Mine Hanım bir yazısında 'tohumları suya koyun dipte kalanları ekin' diye yazmıştı. Bu kez tüm tohumları suya koydum. Dipte kalanları ayrı, üstte kalanları başka bir yerde ayrı diktim. (Serde açgözlülük var, ne olur ne olmaz.):dilli:

Sevgili Selahattin Hocama tekrar teşekkür etmek istiyorum. Haseki tohumlarını Fuarda bizlere hediye ettiği viyollere ektim. İnanılmaz işime yaradı..;)

hfz 01-07-2007 22:59

Arkadaşlar, aşağıdaki adreste Haseki Küpesi tohumu gerçekten Haseki midir? Ben pek benzetemedim çiçekleri.

http://urun.gittigidiyor.com/KARISIK...81278#aciklama

Balıkcı 01-07-2007 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hfz (Mesaj 123891)
Arkadaşlar, aşağıdaki adreste Haseki Küpesi tohumu gerçekten Haseki midir? Ben pek benzetemedim çiçekleri.

Çiçekler güzel ama bizim bildiğimiz Haseki Küpesine benzemiyor. Belki başka bir cinsidir, hiç görmemiştim.

Ophrys 03-07-2007 09:16

Sevgili Hfz bizdeki hasekilere hiç benzemiyor.
Tohum olarak satınalmak istersen Baycigit'in karşısındaki tohumcuda satılıyor.

hfz 03-07-2007 09:46

Anladım.. Ben de benzetemedim Hasekiye. Bu arada köyden bir sürü tohum getirip ektim zaten. Bakalım çimlenecekler mi? Daha önce ektiklerimden 11 adet tohum çimlendi, minicik 2 yaprak halinde büyümeye çalışıyorlar. İnşallah büyütmeyi başarırım.

Sümeyye Polat 03-07-2007 10:19

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hfz (Mesaj 123891)

Eğer Haseki Küpesi adı bütün aquilegiaları kapsıyorsa bunlar Haseki Küpesi.İnternetten araştırmıştım,aşağıdakiler de katmerli aquilegialar...

Ophrys 03-07-2007 10:33

Sevgili Hfz, arkadaşımızın eklediği çiçekler pek güzeller. Farklı bir haseki galiba denemeye değer diye düşündüm birden.

hfz 03-07-2007 12:59

1 Eklenti(ler)
Of ya, of ya, ooffffff...:dilli: :dilli:

Aşkolsun, BirVarmışBirYokmuş!

Daha bugün Koçtaş'tan Haseki tohumu aldım!

Neyse, Papatyam daha önce linkini vermiş tarımtedarik.com'da 4 liraymış bu Hasekiler. Ne yapalım alacağız onlardan da. Böyle güzellik görüp de almazsam uyuyamam.

Bu arada aldığım Haseki tohumlarının resimlerdeki renkleri çok güzel. Sarı turuncu bile var. (İnşallah!) Ilık suya koydum tohumları yarın ekeceğim.. 100 tohumda 10 adet çimlendirebildiysem fazla ekmenin bir mahzuru yok diye düşünüyorum..:p

Bu arada internette neler varmış kaçırdığım diye bir girdim ki! Pişman oldum.. Bakar mısınız bunların renklerine.:( :( Ben bunlardan da isterim şimdi.:( :(

http://www.nickys-nursery.co.uk/seed...page2aquil.htm

Ophrys 11-07-2007 17:35

Sevgili Hfz elimdeki haseki tohumlarının yarısı kadarı çimlendi. Senin tohumlar ne durumda?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024