agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

Selma_321 21-02-2018 19:59

Sayın Dumlupınar, ben zengardenden getittirdim.Tohumlarla uğraşmak istemeyenler olursa.

Dumlupınar 28-03-2018 20:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 (Mesaj 1532286)
Sayın Dumlupınar, ben zengardenden getittirdim.Tohumlarla uğraşmak istemeyenler olursa.

Çok teşekkür ederim.Benim tohumdan ektiklerimden şu ana kadar yaklaşık 20 tane kadar çimlenen oldu.Şu an İzmir dışındayım.Eve dönünce mini fidelerin son hallerini sizlerle paylaşırım.

Bu yıl için değilse bile seneye kısmetse Haseki küpesinin sayfaları daha güzel olacak.SELAMLAR...

Atesoktarim 02-04-2018 08:31

Çok guzel

Dumlupınar 03-04-2018 22:18

4 Eklenti(ler)
Haseki küpesi tohumlarını gün güzellerinin aralarına ekmiştim.Yüzlerce tohumdan yaklaşık 25 mini fide gelişmeye devam ediyor.Ancak hala çimlenmeye hazırlanan 5-6 fide adayı daha var.Haseki küpelerine sabır küpeside diyebiliriz.Emek isteyen bir bitki.Çimlenmeleri oldukça uzun süre alıyor.Bunun yanında ekimin yapıldığı sezon çiçeklenmeleri mümkün görünmüyor.

Dumlupınar 03-04-2018 22:21

4 Eklenti(ler)
Haseki küpeleri yarı gölge ortam istiyor.Tam güneşte fideler kavrulabilir.Bu yüzden gün güzelleri onlara gölgeli bir alan sağlıyor.Ümidim kısmetse 1 yıl sonra bugünlerde çiçeklerini görmek...

Muda 04-04-2018 09:03

Sn. Dumlupınar;

Haseki küpesi birinci yıl büyüyüp ikinci yıl çiçek açtığını biliyorsunuz. Fideler küçük iken dayanıksız iken büyüdükçe köklerini derinlere salarak daha dayanıklı oluyorlar. İyi tarafları uzun süre ölmemeleri. Bendeki bir tanesi bu yıl oldukça büyüdü. Üç **** dört yaşında büyüyerek yaşamını devam ettiriyor. Toprakta daha iyi gelişiyor. Dinlenme zamanında büyüyeceğini düşünerek şaşırtırsanız her yıl oradan çiçeklerini görebilirsiniz. Umarım farklı güzel renkleri olur.

Dumlupınar 04-04-2018 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1536184)
Sn. Dumlupınar;

Haseki küpesi birinci yıl büyüyüp ikinci yıl çiçek açtığını biliyorsunuz. Fideler küçük iken dayanıksız iken büyüdükçe köklerini derinlere salarak daha dayanıklı oluyorlar. İyi tarafları uzun süre ölmemeleri. Bendeki bir tanesi bu yıl oldukça büyüdü. Üç **** dört yaşında büyüyerek yaşamını devam ettiriyor. Toprakta daha iyi gelişiyor. Dinlenme zamanında büyüyeceğini düşünerek şaşırtırsanız her yıl oradan çiçeklerini görebilirsiniz. Umarım farklı güzel renkleri olur.

Sn.Muda bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.Sizin Haseki küpeleri ne zaman dinlenmeye geçiyor ? Dinlenme döneminde bitkinin yeşil kısmı kuruyormu ? Fideleri ne zaman şaşırtmak gerekiyor ? Ne çok soru sordum.SELAMLAR...

Muda 04-04-2018 16:34

Sn. Dumlupınar;

Benim ilk haseki küpelerim Eskişehir'den dayımdan gelmişti. O zaman tohum halinde diktim. Uzun yıllar bahçede fazla bir bakım istemeden otlarını temizleyerek etrafını belleyerek kaldılar. Bahçe kalmayınca bir süre yok iken yeniden aldığım bahçeye diktim. Bitki büyüdükçe kökü de büyüyor. Dinlenme dönemi dediğim zaman bitkinin üst yeşil aksamının soğuklar nedeni ile kuruduğu ancak toprak altı kısmının sağlam olduğu sonbahar kış aylarından yeni uyanmaya başladığı bahar aylarına kadar dönemde sıkıntısız bir şekilde dikilebilir. Ben toprağı ile beraber köklere zarar gelmeyecek bir şekilde de naklettim. Sorun olmadı. Kışı naklettiğiniz yerde geçirirse baharla birlikte büyüyüp çiçek açıyor.

Bir süre sonra haseki küpelerinize saksınız küçük gelecek. Benim aynı şekilde fidelediğim haseki küpelerini kırmızı örümcek gelmesi nedeni ile kalıcı yerlerine nakledemeyince küçük küçük kalıp birkaç tanesi minik çiçek açtılar.

Dumlupınar 04-04-2018 18:21

Sn.Muda,anlaşıldı.Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrar çok teşekkür ediyorum.SELAMLAR...

Mehmet Eskizara 21-04-2018 22:08

Haseki küpesi

1 Eklenti(ler)
Eklenti 671437
Selamlar bahçemdeki haseki küpelerinden
birisinin fotoğrafını paylaşıyorum.
değişik renklilerinin tohumlarını
takas etmek isteyenlere duyurulur.

Dumlupınar 14-06-2018 23:38

1 Eklenti(ler)
Ocak ayında Burhaniye'de tohumdan ektiğim Haseki küpeleri.
İzmir'de gün güzeli saksısının dibine yine tohumdan ektiğim fideler ise saksıyı tam güneşte unutunca kavruldular.

Dumlupınar 28-04-2019 20:48

5 Eklenti(ler)
Burhaniye'de Denetko sahil sitesi yolundaki seralarda haseki küpeleri...

Dumlupınar 28-04-2019 20:50

5 Eklenti(ler)
Devamı...

Dumlupınar 28-04-2019 21:06

2 Eklenti(ler)
Devam

Mehmet Eskizara 25-05-2020 20:17

Haseki küpelerim

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 709219[/ATTACH]

Bahçemdeki Haseki küpelerinin fotoğraflarını paylaşıyorum.
Bu çiçeklerin tohumlarından yetiştirmek isteyenler bana özelden
adres ve telefonlarını bildirirlerse çiçekler tohuma yattığında
posta pulu karşılığında ptt ile gönderebilirim.İlk 10 kişi öncelikli
olacaktır.Bol güneşli günler dileği ile.

çiçeksever 03-06-2023 11:25

5 Eklenti(ler)
Haseki küpelerimden bazıları

çiçeksever 03-06-2023 11:27

3 Eklenti(ler)
Devam...

_violet 18-04-2024 21:06

Haseki küpelerim...

2 Eklenti(ler)
Bu yıl daha güzel açtılar. Tohum paylaşım etkinliğinde paylaşmıştım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024