agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Haseki küpesi (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/4202.htm)

hfz 11-07-2007 22:03

Yarısı mı? Epey güzel bir oran, tebrikler..

Ben değişik zamanlarda ektiğim için ilk ektiklerim yeni çimlenmeye başladı. Aşama aşama çimlenmelerini umuyorum.;) Bu arada Fuardaki viyolün birinin tamamına ve üç ayrı saksıda bissssürü :dilli: tohum ektiğimi söylemiş miydim?:p

hfz 27-07-2007 14:59

2 Eklenti(ler)
Umarım hepsini yaşatmayı başarabilirim. Bunlar bir kısmı, daha çoook var.:p :p

Ophrys 28-07-2007 14:52

Hfz, harikalar.
Ve maşallah.
Umarım turuncu olanlardan da çimlenmiştir.

GLCN 13-08-2007 18:03

eee hasekiler daha daha nasıl temmuzdan beri??

hfz 14-08-2007 11:01

Henüz çok büyük bir gelişme kaydedemediler.;) Bu arada şu durumda da kaybettiklerim var. Geçiş durumundalar hala. Güçlenip gerçek bir fide olmayı başarabilirlerse sorun kalmayacak. Bütün bir kış evin içinde, mevsim şaşırtması yaparak yaza kadar büyümelerini sağlamam gerek.:( İnşallah başarırım, çünki kışın yapraklarını dökerek sadece kök kalan, uykuya giren bir çiçek Haseki Küpesi.

GLCN 14-08-2007 11:25

Benimde Sebahattin beyin verdiği küçük minik bir fidem var kışın neler yapacağınız bu yüzden benim için çok önemli onu kaybetmek istemiyorum!!:p ;) :(

GLCN 25-08-2007 13:38

Bu sabah kalktığımda çiçeğim solar gibi olmuş hemen su verdim ama daha düzelmedi daha çok küçük .Ölüyormu yoksa?::(((

GLCN 03-09-2007 09:36

Ve üzücü son hasekim dahada kötü tek yaprak kaldı.Sanırım oda yakında kurur.Kısacası hasekim öldü....

hfz 04-09-2007 13:39

Hasekiler kışın tüm yapraklarını kurutup kök olarak kalıyorlar. Baharda tekrar yaprak veriyorlar. Sakın öldü diye atmayın. Saksıda olduğu için kışın don tutma tehlikesine karşı koruyun ve baharı bekleyin.

GLCN 04-09-2007 14:18

Teşekkürler hfz hanım ama bunda zaten 3 yaprak vardı seneye tekrar çıkarmı?

hfz 04-09-2007 15:20

Umarım çıkar.. Benim de ilk denemem.

Bugün geldiğimde baktım minik fideciklerimin yaprakları solmaya başlamış. Sanırım minik de olsa doğaları böyle. Ama köydeki evimizin bahçesinde bulunan Hasekiden biliyorum yeni fideler kışın kuruyup ertesi bahar yaprak çıkarıyorlar. Çiçek açmaları 2 seneyi bulabiliyor.

Açtıklarında öyle güzeller ki beklemeye değer.:dilli:

GLCN 04-09-2007 16:20

İnsallah çıkar .Saksını üzerine yazayımda unutmayayım..Ayrıca bu arada sulamak gerekirmi?

hfz 04-09-2007 17:20

Bahçede yağmurla sulanıyor. O yüzden çok sık olmamakla arada bir sulayacağım. Veya balkonda yağmur alabilecekleri bir yer bulabilirsem oraya koyup arada kontrol de ederek kendi haline bırakmayı düşünüyorum.

GLCN 04-09-2007 18:43

Ozaman bende kendi haline bırakıp arada sularım teşekkürler..

Tuba 06-09-2007 11:39

Merhaba,

http://www.nickys-nursery.co.uk/seed....htm#FS-AQ007S

Bu linkteki "Aquilegia William Guiness Double 60 cm" olan hasekiden sipariş etmiştim, bugün elime ulaştı. Şimdi ben bunları eksem, kışın da evde tutsam olur mu?

Mevsimi geçti ama Ankara'da son baharda havalar çok soğumuyor artık. Kışın çok don oluyor o zaman da evde tutarım. Bilmem nasıl olur???

GLCN 06-09-2007 12:35

Arkadaşlar daha iyi bilir ama sanırım olmaz çünkü benim 3 yapraklı filizim kış uykusuna yattı bile..Bu durum tohumlar için geçerlimi bilemem..

hfz 06-09-2007 12:44

Benim filizcikler de kuruyor, umarım bahara yeşerirler tekrar. Mevsim şaşırtmayı kabul etmediler. Aç gözlülüğüme doğanın cevabı.:p

Hiç riske atmayın, baharda ekin tohumlarınızı..

Tuba 08-09-2007 08:30

Teşekkür ederim. 20 tohum çoktı paketten. Riske atmamak ama riskin tadınıda almak adına iki tanesini ekeyim diyorum. Nasip artık...
Çok teşekkürler..

can_dst 01-10-2007 21:29

Haseki Küpesi (Aquilegia Coerulea)

1 Eklenti(ler)
İlk gördüğümde muhteşem çiçeklerinden gözümü alamamıştım haseki küpelerinin,şimdi ise her renginden bir adet küpem var.Bakım konusunda oldukça zahmetsiz bir bitki..Kök sistemleri oldukça kuvetli yumuşak yapıdaki kültür topraklarında kolayca yetişebiliyor,güneşli ve yarı gölge ortamları seviyor..Kışı sorunsuz bir şelikle dışarıda geçirebiliyor,bahara geldiginde budama yapıyorum ve kısa bir zaman sonra gösterişli çiçekleri kendilerini gösteriyorlar..
Kökten ayırma,tohum yöntemleriyle kolayca çoğaltılabiliyor.İki haftada çimleniyorlar.Şuan şaşıttığım bitkilerim yavaş yavaş büyüyorlar...

GLCN 02-10-2007 09:00

İnsallah bizimkilerde bu boya ulaşır çünkü uykuya yattılar zaten 3 yaprağı vardı onlarda kurudu...

luya 02-10-2007 18:24

Masallah! bu ne guzel bir bitkiymis. Ben ilk defa goruyorum. Karsiyaka'ya gidersem ben kaybolurum muhtemelen. Verebilecek fazla celiginiz var mi? Ben de Ankara'dayim. Tesekkurler

can_dst 02-10-2007 20:45

Şuan elimde tohum yok ama bitkim tohum yapınca gönderebilirim viyolde bitkilerim var onlardan istiyorsan verebilirim şuan küçükler çiçeklerini baharda görebilirsin..

Tuba 04-10-2007 12:07

Merhaba can dst bende haseki küpesi tohumu ektim 7 eylülde halen çimlenmed,ler. Aceba tohumdan yetiştirirken önem verilmesi gereken bir nokta var mı?

oyaağacı 13-02-2008 13:53

Bugün Koçtaş'ta haseki küpesi tohumu buldum.Tohum çimlendirme konusunda beceriksizim .Şaşırtma yapmadan direkt diksem sorun olur mu?
Üzerinde bu sene dikilen tohumların seneye çiçek vereceği yazıyor gerçekten bu kadar uzun sürer mi ?
Bilgilerinizi bekliyorum .Teşekkürler.

Ferda Ülkümen 13-02-2008 14:38

Sayın oyaağacı
Şaşırtma, tohumların çimlenip 3 - 4 yapraklı olduktan sonra çimlendiği yerden çıkarılıp, başka bir yere alınmasına denir.
Yani şimdi tohumları tarif edildiği gibi ekip, belli bir boya gelince şaşırtacaksınız.

oyaağacı 13-02-2008 15:50

Tohumları düzgün aralıklarla diksem de şaşırtma yapmasam olmaz mı?

oyaağacı 13-02-2008 16:34

Yani şaşırtma yaparken zarar veririm diye korkuyorum.

Ferda Ülkümen 13-02-2008 16:53

Şaşırtma yapılan bitki daha hızlı gelişir diye biliyorum, çekinmeyin, deneyin. Zaten tohum paketinde bol miktarda tohum vardır, birkaç tane kaybetseniz de alışmış olursunuz.

oyaağacı 13-02-2008 17:15

Haklısınız denemeliyim. Teşekkür ederim.

Balıkcı 13-02-2008 19:15

Haseki Küpesi tohumlarının, çimlenmek için ışığa ihtiyaç duyduğunu, bu yüzden tohumlar toprağa serpildikten sonra üzerlerinin örtülmemesi gerektiğini okumuştum.
Çimlenme süresi de uzun olduğu için tohumları hem yüzeyde hem de çimlenme şartlarında muhafaza etmek zor olabilir, zira ben bir denemede beceremedim.:(
Kolay gelsin, umarım işler umduğundan iyi gider.

oyaağacı 13-02-2008 21:37

Örtülmemesi derken hiç toprak serpilmeyecek mi?

Güler 13-02-2008 22:25

Ben de Haseki küpesi tohumlarının ekilmeden önce buzdolabında bir hafta saklanılması gerektiğini duymuştum. Ekilen tohumların üstü çok az kapatılmalıymış, hatta çiçek açtıktan sonra yere dökülen tohumlar kendiliğinden çimlendiğini düşünürsek sayın Balıkçının dediği ortaya çıkıyor. Ama fideleri şaşırtırsanız daha de verimli olurmuş.

Balıkcı 13-02-2008 22:39

Evet, hiç toprak serpilmeyecekmiş.

oyaağacı 14-02-2008 12:01

Bunu hiç duymamışım iyiki yazdınız teşekkür ederim.
Sayın Balıkçı bir de turunçgil yasemini sayfasına bakabilir misiniz ?

GLCN 14-02-2008 12:19

Tohumları bende ektim fakat hala bir gelişme yok umarım çıkar...

sailor499 15-02-2008 19:54

Herkese merhaba arkadaşlar. Bu sene kış aylarında gemim hep Rus limanlarına çalıştı. Orda gezerken bir çiçekçi canlı çiçeklerin yanında tohumda satıyordu. Bende çiçek delisi olduğum için bakmadan edemedim. Orda gördüğüm çok ilginç bir çiçeğin fotoğrafını da çektim konusunda yayımlayacağım. Çok ilginç birşey. Mutlaka görmelisiniz :rolleyes:

Ordan paket paket bir sürü çiçek tohumu aldım ve bunların içinde Haseki Küpesi de varmış. Varmış diyorum, çünkü bu çiçeği daha önce görmemiştim ve paketteki tüm yazılar Rusça olduğundan adını burda öğrendim :p

Fakat bu çiçek 2 yıllık bir çiçekmiş. Bu yaz içinde tekrar gemiye gidebilme ihtimalim olduğundan kışlama süresince hak ettiği gibi bakamayacağımdan korkuyorum.

İsteyen ve ilgilenen arkadaşlar olursa bu tohumlardan gönderebilirim. Daha paketi açmadım ama çok sayıda olduğunu sanıyorum. Mesajımı ayrıca Tohum Bankası konusunda da yayınlayacağım. :rolleyes:

Balıkcı 15-02-2008 20:00

Hoş geldin denizci. :p

Seni denizde kaybettik, bahçede bulduk. Şükürler olsun.

Haseki Küpesi, ikinci yıl çiçek açıyor ve bir daha kaybolmuyor.
Her sene toprak üstü, kışa girerken kuruyor, baharda tekrar sürüyor.

Yani tohumları toprağa ekip bitki oluştuktan sonra dert etme, istediğin yere gidebilirsin. :p O senin dönüşünü bekler. Bizim gibi. :p

Selam ve sevgiler

oyaağacı 15-02-2008 22:37

Balıkçı
Ben de bilmiyordum sitede konuşulunca öğrendim.Benim bulduğum bitki doğrumu onu tam anlayamadım.Sanırım son noktayı koyacak kişi Mine Hanım onaylamasını bekliyorum.
Saygılar.

GLCN 07-03-2008 10:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merih (Mesaj 212033)
Haseki küpesi tohumu elimde var isterseniz yollıyabilirim.Ben bu tohumları Kayseri de bir bahçede çiçek üzerinden almıştım Ankara da üç yıldır çimlendirerek güzel haseki küpesi çiçekleri elde ettim.

Hasekiyi nasıl çimlendiriyorsunuz benimkiler bir türlü çimlenmedi deli olacağım..

İlkin 08-03-2008 10:03

130 no'lu mesajdaki haseki küpesi gerçekmiş vay canına, ben onu tablo sanmıştım, saksı kısmını ve duvarı görünce resim olduğunu anladım. Harika gerçekten ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024