agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Japon Küpesi (Kohleria) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/12593.htm)

kılıçh 14-04-2013 16:51

yardım edecek biri yok mu 8-9 tomurcuk kaldı böyle giderse çiçeğini göremiyecem:(

Gül Batur 25-04-2013 17:29

2 Eklenti(ler)
Yaz - kış mutfak pencerimin önünde duran bol ışık seven, haftada bir suladığım Kohleria çiçeğim :)

mügem 25-04-2013 17:39

1 Eklenti(ler)
Eklenti 395311
Bu da benim alacakaranlıktan gelen minik kohleriam.İnşallah Gül hanımınki gibi olduğu günleri de görürüz.

zbk74 26-04-2013 15:48

sevgili gülbatur maşallah çok güzel açmışlar bu kadar bol çiçek vermesinin sırrı varmıdır sorabilirmiyim??

Jasmine43 27-04-2013 02:46

Arkadaşlar ben bu çiçekten 2 yıl önce birinden bulup ekmiştim. Tutmuştu, hatta yanından yeni sürgünlerde verdi. tam çiçek açmak üzereyken birden çürüdü. yerini hiç değiştirmedim ve aynı miktarda su verdim. 2 yıldır bu çiçeği arıyorum ama hiçbir yerde bulamıyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Aranızda Ankara da yaşayan varsa lütfen bana bir kök verin. Ankaranın neresinde olursanız olun gelip alırım. Yakında doğum günüm var ve benim için en güzel hediye bu olur. Benimle iletişime geçipte bu güzel çiçeği paylaşmak isteyenler bana emailimden ulaşabilirler yaseminikiz@hotmail.com
Şimdiden çok teşekkür ederim.

26-Nurşen 28-04-2013 23:18

*** bu çiçekten banada gönderbirlimisiniz.

hira 29-04-2013 00:31

aa adını bilmediğim çiçeğim bu benimm:) kışın son nefesini veren çiçeğim yani:(

Jasmine43 01-05-2013 23:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kılıçh (Mesaj 1137664)
arkadaşlar benim kohleriamın çiçekleri açmadan soluyor sizce sebep ne?:(

Kılıçh, bugün bunu yetiştirip satan çiçekçiyle konuştum ve ben siparişimi verdim. Ona çiçek açması için ne yapmak gerekir diye sordum. Bol güneş dedi. açmıyorsa daha da yoğun güneş alan yere koyun dedi. Bence çiçek açması için deneyin isterseniz...

egülnur 02-05-2013 20:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1146100)
aa adını bilmediğim çiçeğim bu benimm:) kışın son nefesini veren çiçeğim yani:(

Sevgili hira,istiyorsan yine sahip olabilirsin. Aslında ben doğumgünü toplantısına 10 minik saksı getirmiştim. Sana rastlamamış. Anadolu yakasına geçtiğinizde almak istersen özelime yaz. adres ve tel vereyim.;)

ozgursahin 08-06-2013 12:44

2 Eklenti(ler)
benim japon küpeside açtı

kılıçh 08-06-2013 15:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jasmine43 (Mesaj 1147832)
Kılıçh, bugün bunu yetiştirip satan çiçekçiyle konuştum ve ben siparişimi verdim. Ona çiçek açması için ne yapmak gerekir diye sordum. Bol güneş dedi. açmıyorsa daha da yoğun güneş alan yere koyun dedi. Bence çiçek açması için deneyin isterseniz...

zaten cevap gelmeyince güneşe koydum ve koyulduğu gün fazla güneş kuruttu...:(
şu an durumu vahim bekliyoruz..:D

egülnur 09-06-2013 18:00

Sevgili kılıch, bir formül bilseydim daha önce yazardım inan. Bazı genel önerilerim olacak. Çok nazik bir çiçek değil ama yine de köklerine dikkat ederek daha geniş bir saksıya aktar. Direkt güneşe değil, perde gibi bir filtrenin arkasına koy. Günün büyük bir kısmını aydınlıkta geçirmeli. Sulamada zamandan çok hislerine güven. Yani parmağınla saksı toprağını yokla ve nemliyse o gün sulama. Bazen çok sulama da tomurcuk dökmesine neden olabilir. 15 günde bir sıvı çiçek coşturanla destekle. Herşeye rağmen kurtaramazsan bir formül bulur, Kırşehir e yollamaya çalışırız.:) Kolay gelsin.

ıldır 09-06-2013 22:04

Sevgili Jasmine...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jasmine43 (Mesaj 1147832)

Yetiştirip satan cıcekcı Ankara da mıdır...Eger öyleyse bana özelime telefonunu veya adresını yazabılırmısınız.. Ankara da yegenım var ona aldırayım...

kılıçh 10-06-2013 09:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi egülnur (Mesaj 1167616)
Sevgili kılıch, bir formül bilseydim daha önce yazardım inan. Bazı genel önerilerim olacak. Çok nazik bir çiçek değil ama yine de köklerine dikkat ederek daha geniş bir saksıya aktar. Direkt güneşe değil, perde gibi bir filtrenin arkasına koy. Günün büyük bir kısmını aydınlıkta geçirmeli. Sulamada zamandan çok hislerine güven. Yani parmağınla saksı toprağını yokla ve nemliyse o gün sulama. Bazen çok sulama da tomurcuk dökmesine neden olabilir. 15 günde bir sıvı çiçek coşturanla destekle. Herşeye rağmen kurtaramazsan bir formül bulur, Kırşehir e yollamaya çalışırız.:) Kolay gelsin.

egülnur ablacım zaten saksısı büyük perdenin arkasında öğle güneşi görüyor ama sulamayı azaltmaya özen göstereceğim...:D
sıvı gübre ise hiç denemedim aklımda var eğer kullanırsam kohleria ilk sıralarda yer alır
cevap ve kohleria teklifin için çok teşekkür ederim ama buradaki komşu teyzeler çok bonkör birisi verir yazağaar...:D

kılıçh 15-06-2013 16:36

komşulardan takviye ve tavsiye alarak kohleramı iyileştirdim ve ilk çiçeğinin görcem

1 Eklenti(ler)
Eklenti 417891

emires 06-07-2013 18:16

selamlar herkese,
benim de bu kırmızı kohleria var. Farklı renkleri olan benimle paylaşabilir mi??

bir de şunu sorayım, kohleria tohum olarak alsam çimlenmesi nasıldır?

emires 06-07-2013 21:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emires (Mesaj 1177300)
selamlar herkese,
benim de bu kırmızı kohleria var. Farklı renkleri olan benimle paylaşabilir mi??

bir de şunu sorayım, kohleria tohum olarak alsam çimlenmesi nasıldır?

yazdım ama araştırdım araştırdım tohum filan yok sanırım, ben nasıl bulacağım bu çiçeklerden??? :(

günebakan 07-07-2013 11:22

1 Eklenti(ler)
Buda benim kohleram çiçeklendi:)

Eklenti 424077

iynk 08-07-2013 09:45

?

Merhabalar. Evdeki adını bilmediğim çiçeğimin adını öğrenmiş oldum :)

Ancak merak ettiğim bir şey var. Dibinden sürgün zannettiğim uzantılar çıkıyor. Ancak yukarı doğru uzayacağına, aşağı doğru gitmeye başladı. Aklı tersten çalışıyor sanırım :D

Fotoğraf yükleyebilirsem eklerim, bir de yaprakları sürekli kuruyup düşüyor. Sizce nedeni ne olabilir?

Şimdiden teşekkürler ;)

SUDEM 19-07-2013 07:13

arkadaşlar merhaba,
benimde japon küpem var..ancak ben onu daldan yetiştirdim..diktikten bi kaç hafta sonra 3 adet güzel çiçek verdi yaklaşık 2 aydır tık yok.ayrıca etraflıca dallanmadan, yukarıya doğru uzayıp gidiyor.büyüme şekli böylemidir?yapmam gereken bişey var mı?bir de yaprakları gayet sağlıklı gözüküyor ama dediğim gibi 2 aydır çiçek açmıyor.bu normal midir?

cörekotu 16-08-2013 00:09

Degisik bir cinsi daha var ve cok güzel kokusu var, acaba bu da kokuyormu?

YeniGine 17-08-2013 00:14

1 Eklenti(ler)
Sevgili egülnur; evet ağaçlar.net toplantısında dağıttığın kohleria larından bir tanesi bende. Tekrar teşekkür ediyorum, hele bir de çiçeğini görünce çok sevdim ve sevindim. İnşallah kurutup, çürütmeden bakabilirim.

Eklenti 434246

egülnur 19-08-2013 22:12

Sevgili YeniGine, gözün aydın. Bakımı hiç de zor değil. direkt güneş değil de aydınlık bir yerde, nemini parmağınla yoklayarak sula. Kışın pencere önüne alırsan çok değil seneye sen de çelik dağıtacak kadar büyütmüş olursun. Neredeyse en çabuk üreyen bir çiçek çünkü. Güle güle büyüt, sevgili arkadaşım:)

Lonicera 22-08-2013 13:08

1 Eklenti(ler)
Bu sezon başında 3 adet yapraktan üretmeyi başardığım kohleria halinden gayet memnun şekilde yavru vermeye devam ediyor.

bay tömürcek 22-08-2013 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera (Mesaj 1192051)
Bu sezon başında 3 adet yapraktan üretmeyi başardığım kohleria halinden gayet memnun şekilde yavru vermeye devam ediyor.

Sayın lonicera bunları yapraktan mı ürettiniz? Bende de var bir saksı kohlera yavrulamamasından yakınıyordum yani şimdi bende yaprak diksem böyle yavrular mı? Bildiğimiz menekşe yaprağı diker gibi mi yapıcaz? Kaç ayda yavrulayıp bu hale geliyorlar? Çok soru sordum ama bilgilendirirseniz bende yapraktan üretmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Lonicera 22-08-2013 14:03

Sn bay tömürcek, bende de bir anaç kohleria var ve aynı sizinki gibi dip sürgünü tembeli:)) Daha önceden de çelikten üretmiştim ama dımdızlak kalınca yapraklarına yöneldim. Aynı menekşe gibi, hiç bir farkı yok.

Köklendirilecek yaprak ne fazla kart ne de çok taze olacak. Ben tümünden denedim ama başarılı olamadım. Sadece bu orta yaşlı yapraklarda sonuç alabildim.

Köklendirme zamanı yönünden şimdi doğru zaman mı bilmiyorum. Ben aktif büyüme dönemi olan Haziran ayının sonlarında denedim. Hesaplarsak, bitkiler bu hale 2 ayda gelmiş oluyor. Köklenmesi yeni olduğu için besin vermedim, versem belki daha iyi gelişmiş olurdu.

bay tömürcek 23-08-2013 00:37

Çok teşekkür ederim locinera iki tane diktim bugün bakalım sonuç ne olucak ;)

emires 31-08-2013 20:45

Farklı renkte kohleria evinde olan bana da yollayabilir mi acaba?

emires 31-08-2013 20:46

sürgün vermezse ben yaprağını sapı suya gelecek şekilde suda bekletiyorum. tüylü olduğu için kısa sürede kök salıyor toprağa. Denemek isteyenler için yazayım dedim. toprakta çimlenmesi her zaman başarılı olmayabiliyor.

pomodoro 14-09-2013 10:35

3 Eklenti(ler)
Bu başlığı farketmekte niye bu kadar geç kaldım bilmiyorum. Dolayısıyla çiçeği aldığım arkadaşıma teşekkür etmekte de geciktim.

Sevgili egülnur, çok teşekkür ederim :) Çiçeğin dur durak bilmiyor, açtıkça açıyor. Benim gibi bir beceriksiz için ideal bir çiçek. Hiç nazlı değil. Şu an için balkonumda duruyor ama yakın bir zamanda içeri alacağım. Yapraktan çok rahat çoğaltıldığını da öğrendim. Bu sayede bir dahaki ağaçlar.net toplantısına umuyorum ben de diğer üyelerle paylaşacak bir şeyler getirebileceğim :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024