agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bahçe Süs Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/)
-   -   Japon Küpesi (Kohleria) (http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/12593.htm)

rukiyeözgür 26-01-2012 19:26

Merhaba, kohlerianız kötü olduysa bir dalını kırıp eker veya suda bekletirseniz köklenir ve yeni bir kohlerianız olur..Yapraktan daha uzun sürer..Ben yapraktan üretimimi anlatayım size.. Umarım faydalı olur sizin için..

rukiyeözgür 26-01-2012 19:28

Ben yaklaşık iki-iki buçuk ay suda beklettim yaprakları..suyu çok çabuk tüketiyorlar..iki güne bir kontrol edip su eklemek gerekiyor..sonra dört beş günlüğüne evden ayrıldım..döndüğümde suları azalmış ve yapraklar susuz kalmıştı, hatta yaprağın ucu kurumaya başlamıştı ama yaprak sapından küçük bir filiz vermişti..sonra suyunu çoğalttım ve bir hafta on gün sonra kökler çıkmaya başladı..kökler hafif uzayınca cocopeat-perlit-vermikülitli karışıma çıkan filiz yüzeyde kalacak şekilde ektim..Şu an gayet iyi bayağı bir büyüdü..arada afrika menekşesi besininden veriyorum..inşallah faydalı olur sizin için..iyi günler dilerim..

rukiyeözgür 26-01-2012 19:30

Tekrar merhaba..Eksik cevap vermişim.. Eviniz çok soğuk değilse ve suya koyduğunuz yaprakları çok yakından olmamak şartıyla güneşli bir yere koyarsanız başarılı olacağınızı tahmin ediyorum..Bir de yaprağı alırken yaprakla sapın bitiştiği yerden koparın yaprağı ve hiç bir şekilde yaprak sapını kesmeden suya koyun..sapın ucundan ve ön tarafından önce şişkinlik oluyor sonra filiz çıkıyor..aklınıza takılan olursa elimden geldiğince yardımcı olurum kolay gelsin..

merkürvenüs 29-01-2012 15:47

Merhaba sn.rukiyeözgür,

Kohleramın sürgünü kuruduğu için sürgünü kestim, toprak altı kısım sağlam ise yeniden sürgün vermesini umut ediyorum. Saksıyı sera ortamına aldım, artık beklemekten başka yapacak birşey kalmadı. Verdiğiniz değerli bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim, umurım çiçeğim canlanır ve bende bu bilgilerden faydalanırım...

merkürvenüs 12-02-2012 13:24

Merhaba,

Önceki mesajımda kohleria'mın sürgünün kuruduğunu ve kestiğimi yazmıştım. Dün toprak yüzeyinde çok minik, sanki tohumdan yeni çıkmış gibi iki yapraklı sürgünler var (bunlara sürgün denebilirmi bilmem, çimleneme desem daha doğru olur). Sormak istediğim bu kohleria'nın toprak altı kısımlarının yeniden yeşermesi mi? Bu şekilde mi kendini yeniliyor? Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim...

pembegül 12-02-2012 13:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs (Mesaj 910838)
Merhaba,

Önceki mesajımda kohleria'mın sürgünün kuruduğunu ve kestiğimi yazmıştım. Dün toprak yüzeyinde çok minik, sanki tohumdan yeni çıkmış gibi iki yapraklı sürgünler var (bunlara sürgün denebilirmi bilmem, çimleneme desem daha doğru olur). Sormak istediğim bu kohleria'nın toprak altı kısımlarının yeniden yeşermesi mi? Bu şekilde mi kendini yeniliyor? Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim...

Kohlerianın toprak altında minik yumruları oluyor bu yumrular yuvarlak değil silindirik biçimli ve uzunlamasınadır hem bu yumrulardan hemde çelikten çoğaltılır.:)

merkürvenüs 12-02-2012 17:34

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sn.pembegül, kohleriamı kaybettim diye üzülmüştüm. Umarım çıkan sürgünler sağlıklı büyürler ve kohleriam yaşar:)))

merkürvenüs 25-02-2012 13:48

Merhaba,

Önceki mesajlarımda kohleramın kuruduğunu ve dalları kestiğimi yazmıştım ve sn.pembegül'den toprak altı yumrulardan yeniden sürgün vereceğini öğrenmiştim. Bu yeni çıkan (sürgün değilde çimlenme diyeyim) büyümüyorlar, hemen yan yatıp ölüyorlar. Bu nedenle 4-5 gün önce havalanacak şekilde sera yaptım ama kayıpların önüne geçemedim. Ne yapmalıyım? Nasıl yaşatmalıyım?

pembegül 25-02-2012 16:43

Yerini değiştirin gölge yerde ise cılız büyürler yarı güneşli bir yere alın çok fazla sulamayın birde sürgünler çıkmaya başlayınca bir çay bardağını çiçeğin üstüne kapatın. Suyunuda toprak kurumaya yüz tutunca verin .

merkürvenüs 26-02-2012 13:08

Tavsiyelerinize uydum pembegül, yarı güneşli bir yere aldım ve sürgünlerin 3-4 tanesini içine alacak şekilde üzerlerine çay bardakları çevirdim. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

gülenmelek 07-03-2012 11:12

1 Eklenti(ler)
Sevgili eylems'in gönderdiği (tekrar teşekkürler) Kohleria dan yaşatabildiğim şu anda bu kaldı. Aslında kolay tutan ve büyüyen bir bitki olduğunu düşünüyorum ama benim sulama hatalarım yüzünden diğer çeliklerim öldü. Bu garibim de dipten değil de yukarıdan sürgün veriyor. Bu gidişle büyüdüğü zaman gövde ağırlığı taşıyamayacak. Dipten de sürgün vermesi için ne yapmalıyım sizce ?

Invincible 31-03-2012 22:43

Merhaba,
Kohleria Rizomu satın almak istiyorum..
Satın alabileceğim üyelerimizin erdurserkan@hotmail.com'a çeşit isimleri ve fotoğraflarını iletebilirlerse çok sevinirim.

Saygılarımızla

Sûz-i Dilârâ 01-04-2012 09:28

2 Eklenti(ler)
Bir arkadaşımdan aldığım kohleria nihayet çiçekleniyor. Tomurcuklu hâli de çok şirin değil mi? :)

nazlı06 01-04-2012 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 938524)
Bir arkadaşımdan aldığım kohleria nihayet çiçekleniyor. Tomurcuklu hâli de çok şirin değil mi? :)

bayıldımmmmmmmmm

sakagun 04-04-2012 15:59

1 Eklenti(ler)
Çiçeklenmedeki bolluğa bakar mısınız?

Rana+miraç 04-04-2012 23:05

3 Eklenti(ler)
Merhaba...Meğer benim de japon küpelim varmış.Geçen yaz hediye gelmişti.Çiçeğin adını sordum ''zilli zarife'' dediler. Adını bilemediğim için yaşam şartlarını öğrenemedim.Bu konu iyiki de güncellenmiş.Saksının toprağını kabartırken uzun garip bir oluşum buldum. Bu nedir bilen var mı?

sakagun 08-04-2012 10:04

O yeni sürgün.

Sûz-i Dilârâ 18-04-2012 07:01

1 Eklenti(ler)
Benim güzelimde de bol bol tomurcuk var. :)

sakagun 18-04-2012 09:55

1 Eklenti(ler)
Tomurcukların bir kısmı açtı.

pembegül 17-05-2012 12:01

1 Eklenti(ler)
Merhabalar bunlarda benim kohlerialarım iki farklı renk ...:)

sakagun 17-05-2012 12:20

1 Eklenti(ler)
1 aydır bu haldeler.

sakdag 17-05-2012 12:32

1 Eklenti(ler)
Kaktüslerimin arasında kalan kohleria bana küsmüştü, ben de kayınvalideme hediye ettim. Kuzeye bakan camda coşmuş resmen. Çiçeklerini de bana nispet yaparcasına açmışta açmış... :p

Eklenti 296716

tabiata dair 25-05-2012 17:44

Sayın jineop;

kohleria linnea türünü nereden temin ettiniz acaba? Bende de kırmızı olanından var, bir türlü büyümüyor. Güneş gören bir pencere önünde fakat büyümekte nazlanıyor. Afrika menekşelerinde ve diğer çiçeklerde yakaladığım başarıyı kohleriada sağlayamadım. Neden anlayamıyorum. Henüz çok bilinen bir tür değil sizdeki sanırım. İyi günler..

jineop 27-05-2012 23:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tabiata dair (Mesaj 973020)
Sayın jineop;

kohleria linnea türünü nereden temin ettiniz acaba? Bende de kırmızı olanından var, bir türlü büyümüyor. Güneş gören bir pencere önünde fakat büyümekte nazlanıyor. Afrika menekşelerinde ve diğer çiçeklerde yakaladığım başarıyı kohleriada sağlayamadım. Neden anlayamıyorum. Henüz çok bilinen bir tür değil sizdeki sanırım. İyi günler..

Bir arkadaşım vermişti. Ne yazık ki benimki :(de kurudu.

Rana+miraç 28-05-2012 16:24

3 Eklenti(ler)
Merhaba... Benim japon küpelim de açtı.

Gül Batur 28-05-2012 20:18

2 Eklenti(ler)
Sabrın sonuu..

Rana+miraç 19-06-2012 21:20

Japon küpelim tatilde olduğum dönemde susuz kalıp kökünden gövde ortasına dek kurumuş .Üstten 5-6 cm. yeşil gibi ,kesip tepe çeliği şeklinde suya koydum .Acaba köklenir mi? Direk toprağa dikip sera mı yapsam ?

tabiata dair 20-06-2012 15:33

Sevgili rana+miraç; kalan kısmı bekletmeden (suda köklendirmeye gerek yoktur diye düşünüyorum) toprağa dikerseniz yeniden çoğalır. Bir de bu çiçek rizomlu bir tür olduğundan toprağın altında rizomlar vardır. Sulamaya devam etseniz tekrar yeşerir. Bendeki tek kök ve ölmek üzere olan japon küpeli canlanmaya başladı. Saksısını değiştirince daha iyi gelişecek sanırım. Selamlar..

nılgun_dogan 20-06-2012 16:33

Sayın rana+miraç tabiata dair arkadaşımıza katılıyorum anneminde bu çiçekten var kışın soğuklara maruz bırakmış uç kısımları kurudu onlarık öküne yakın yerden kesip salona aldı bir müddet sonra ince çubuk gibi filiz verdi onuda ortadan bölüp dikti şuan her 2 daldada sürgünleri oluştu çiçeklenmeye hazırlanıyor suda bekletmenize gerek yok diye düşünüyorum.

Rana+miraç 20-06-2012 17:02

Sevgili tabiata dair ve nilgün doğan cevaplarınız için teşekkürler ; Çeliği sudan çıkarıp hemen dikeceğim .Kökü kurumuş bitkinin üst kısmı canlı gibiydi .Saksıyı sulamaya devam edeyim inşallah canlanır. Daha yeni açmaya başlamıştı, çiçeklerini sevmeye doyamamıştım. Evden ayrılmak hiç istemiyorum her seferinde bir kaç saksı bitki kaybediyorum.
Selamlarımla...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024