agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni463Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2010, 21:25   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Bence zinyalar çabuk çimlenip 1-1,5 ay gibi bir sürede çiçekleniyorlar Daha mayısdayız bence geç değil Tek dikkat edeceğin büyüyünce acayip su istiyor 2 gün sulamazsan yapraklar fln pörsümüş gibi oluyor Sulayınca düzeliyor

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 10:54   #92
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hurmuscan Mesajı Göster
yaa arkadaşlar ben de bu çiçeklerden geçtiğimiz yıl ektim birisi hediye etmişti ,fakat nerden aldı hiiç bilmiyorum çok sevmiştim .devamlı araştırıyordum ,nihayet adını öğrendim sizlerden. fakat küçük bir ilçedeyim nerden temin edeyim bizim buralarda koçtaş felan yok kii.lütfen yardım edin bide geç kaldım mı ekim için acebaa.
Bu çiçeği elde etmenin en iyi yolu mahalle dolaşmaktır. Yaz mevsiminde komşu komşu gezin elbet birileri bakıyordur. Kurumuş çiçeklerinden ister izin isteyerek , ister istemeyerek toplayın bahara sizin de kirlihanım çiçeğiniz olsun.

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 02:48   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Hurmuscan merhaba! Bence ekebilirsin. Sonuçta yaz boyu çiçek açtığı söyleniyor. Ben de ilk kez bu sene tohumdan çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Ektiğim türlerden birisi de zinya. İlk grubu 22 nisanda ektim, daha sonra mayısta, kalanları ektim. Hava daha sıcak olduğu için sanırım ve üstünü daha az torfla kapadığım için, sonradan ektiklerim ilk grubu geçti neredeyse. Balkonda, az miktar torfa ektim ben paket üzerindeki talimata uyarak. Uzun ve yassı,açık renk tohumları vardı. Ben de merakla bekliyorum nasıl olacaklarını. Pakette ( Genta marka-Zinnia double nain varie) 10 santime ulaşınca şaşırtma yapın diye yazıyor. Ektiğim çiçekler içinde( ipomea sarmaşığı saymazsak) en büyük tohuma ve filizlere sahip olanlar zinya. Havalar da ısınmaya başladı İstanbul' da ama Çekmeköy biraz daha serin bir yer. Ne kadar zamanda çiçek açarlar acaba? Çimlenmeden itibaren 12 hafta sonra çiçeklenir diyor. Çok sabırsızlandım çiçekleri de görünce şimdi. Ben de epey tohum hasat ederim umarım. Tohum bulma şansı olmayan arkadaşlarla da paylaşmak isterim tabii. Malesef bu sene aldığım paketin tamamını ektim. Yoksa gönderirdim hemen sana da.

Bir de merak ettiğim konu: Pakette çok yıllık yazıyor bu bitki için ama burada okuduklarıma göre öldüğü söylenmiş hep. Çiçekleri kuruyunca bilerek mi söktü insanlar yoksa zaten yeşil aksamı da kuruyor mu kış gelince.

Düzenleyen Kedi Tırnağı : 20-05-2010 saat 02:51 Neden: ekleme
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 08:42   #94
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Hurmuscan merhaba! Bence ekebilirsin. Sonuçta yaz boyu çiçek açtığı söyleniyor. Ben de ilk kez bu sene tohumdan çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Ektiğim türlerden birisi de zinya. İlk grubu 22 nisanda ektim, daha sonra mayısta, kalanları ektim. Hava daha sıcak olduğu için sanırım ve üstünü daha az torfla kapadığım için, sonradan ektiklerim ilk grubu geçti neredeyse. Balkonda, az miktar torfa ektim ben paket üzerindeki talimata uyarak. Uzun ve yassı,açık renk tohumları vardı. Ben de merakla bekliyorum nasıl olacaklarını. Pakette ( Genta marka-Zinnia double nain varie) 10 santime ulaşınca şaşırtma yapın diye yazıyor. Ektiğim çiçekler içinde( ipomea sarmaşığı saymazsak) en büyük tohuma ve filizlere sahip olanlar zinya. Havalar da ısınmaya başladı İstanbul' da ama Çekmeköy biraz daha serin bir yer. Ne kadar zamanda çiçek açarlar acaba? Çimlenmeden itibaren 12 hafta sonra çiçeklenir diyor. Çok sabırsızlandım çiçekleri de görünce şimdi. Ben de epey tohum hasat ederim umarım. Tohum bulma şansı olmayan arkadaşlarla da paylaşmak isterim tabii. Malesef bu sene aldığım paketin tamamını ektim. Yoksa gönderirdim hemen sana da.

Bir de merak ettiğim konu: Pakette çok yıllık yazıyor bu bitki için ama burada okuduklarıma göre öldüğü söylenmiş hep. Çiçekleri kuruyunca bilerek mi söktü insanlar yoksa zaten yeşil aksamı da kuruyor mu kış gelince.
Merhaba keditırnağı 12 haftadan çok daha kısa sürede ilk çiçekleri göreceksin Bir de bu bitkinin şöyle bir güzelliği var.Bendeki zinyaların çiçek renklerinin hemen hemen hepsi farklı tonlarda + çiçeklerin formunu çok da bozmadan kalma süresi çok uzun. Örneğin benim çiçeklerden biri diğerlerine göre çok daha kısa süre önce açmıştı fakat diğerleri de birbirine 1-2 haftada yetişince şuan bir renk cümbüşü var

Eski 20-05-2010, 23:46   #95
Ağaç Dostu

erol21 merhaba!
Tohumun paketinde de karışık renklerde resmedilmiş. Çiçeklerin ve yaprakların güzelliği, uyumu hoşuma gitti aldım( sevmediğim çiçek de nerdeyse hiç ya ). Çok yıllık yazması da hoşuma gitmişti. Gerçi, artık site sayesinde tek yıllık çiçeklerden de tohum alıp yetiştirme taktiklerini öğreniyorum. Bugün coştum ve 2 yıldır kuru kuru duran, apartmanın ön bahçesini nalburdan aldığım bel küreğiyle alt üst ettim. Sonra da çapalayıp düzelticem. Pakette yazdığı gibi, 10 cm olduklarında bahçeye ekip düzenli su versem iyi yetişirler mi yoksa daha büyümelerini mi beklemeliyim? Bu konuda da tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Sevgiler.

Eski 21-05-2010, 07:47   #96
Ağaç Dostu

Ben biraz daha havalar serin iken ektiğim için direkt dışarıya değil de bakkal-marketlerde satılan küçük plastik bardaklara ekip orada çimlendirmiştim. Gerçek yapraklar çıkınca da nihai yerlerine taşıdım Ama şuan havalar o kadar soğuk değil Direkt dışarıya da ekilebilir diye düşünüyorum

Eski 21-05-2010, 15:11   #97
Ağaç Dostu

Ben de zaten ne soğuk ne de yakıcı sıcak olmadığı için bugünlerde filizlerimi bir an önce bahçeye dikmek istiyorum ama 8 çeşit çiçek içinde sadece zinya ve ipomea sarmaşığım 10 santime yaklaştı. Diğerleri 1 ay geçmesine rağmen hala çok küçükler. Aslında sıcaklar bastırsa da çok endişeli değilim çünkü ön bahçe şeridi alçakta kaldığı için doğrudan güneş ışınlarına ve rüzgara fazla maruz kalmıyor. Küçük filizler için korunaklı olur diye düşünüyorum. Büyüdükçe bir kısmını bahçenin güneşli bölümlerine şaşırtırım belki de.

Bahçeye bir an önce dikmek istememin bir nedeni de; geniş toprakta daha hızlı büyürler diye ummam. Tohumları ektiğim azıcık torfta beslenmeleri de zor oluyordur.

Eski 21-05-2010, 19:15   #98
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Kış biterken evde saksıda çimlendirmeye çalışıp, fazla erken davrandığım için canlı tutamadığım zinyanın tohumlarını baharla birlikte bahçeye ekmiştim. Çok sayıda tohumdan farklı yerlerde sadece 5 tanesi çimlenince hepsini bir araya topladım. Bir gün bocaladılar. Ertesi günden itibaren gelişmeye devam ettiler.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 17:29   #99
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Ektikten 4 gün sonraki halleri (5 tohumdan 4'ü çimlendi):

Eklenen Resimler

bloodflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 18:37   #100
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
ben bir iki resim yüklemek istiyorum ama çoğu konu başlığındaki resimlerim hep teyzemin bahçesinden .maalesef onun çiçekleriyle nefsimi köreltiyorum ancak.

ben bu sene ondan aldığım tohumları nereye koyduğumu bulamıyorum. dikmeyi en çok istediğim çiçeklerden biriydi ama kısmet olmadı.

bu kirli hanımlar geçen yılkiler, bu sene eniştemin trafik kazası,mesane tümörü ameliyatları derken,teyzem bahçesiyle pek ilgilenemedi...

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 21:54   #101
Ağaç Dostu

Çok güzeller benimkiler de baya çok açtı. Hepsi farklı renkler ve tonlarda. Çiçekleri de uzun süre bozuluyor. Kötü yönleri ise çiçekleri kokusuz, susuzluğu hiç dayanamıyor bitki kendini öyle bir salıyor ki ölmüş sanarsınız ama sulayınca hemen düzeliyor. Bir de çok fazla yaprak biti (afit) çekiyor kendine

Eski 13-06-2010, 01:42   #102
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Üstteki mesajı yazdıktan sonra tohumları buldum,evi talan ettim resmen.
Ertesi gün ektim (8 haz.) Bu sabah baktım ki 4-5 tanesi çimlenmiş,hızına diyecek yok maşallah...

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 20:08   #103
Yeni Üye

hakan temel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2010
Merhabalar..

Forumu uzunca bir zamandır takip ediyorum ama yeni üye sayılırım.Bende bugün küçük bir saksıda ama yandan oldukça fazla sürgünü olan zinniamı aldım..Sanırım bu saksı bi süre sonra çok küçük gelecek..Hatta şimdi bile öyle..Acaba büyük bi saksıya alsam bir sakıncası olurmu..Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim..şimdiden teşekkürler

hakan temel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 19:36   #104
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

98 nolu mesajdaki küçük zinyalar büyüyüp gelişti. 5 kökten dördünde çiçekler açıyor. Hepsi farklı renklerde.

Eklenen Resimler

abk ve evaporit beğendi.
Eski 29-06-2010, 10:49   #105
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakan temel Mesajı Göster
Forumu uzunca bir zamandır takip ediyorum ama yeni üye sayılırım.Bende bugün küçük bir saksıda ama yandan oldukça fazla sürgünü olan zinniamı aldım..Sanırım bu saksı bi süre sonra çok küçük gelecek..Hatta şimdi bile öyle..Acaba büyük bi saksıya alsam bir sakıncası olurmu..Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim..şimdiden teşekkürler
mümkün olduğunca daha büyük bir saksıya aralıklı olarak dikmeniz daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum. Sonradan otsu olmalarına rağmen biraz kalınlaşıyorlar

Eski 29-06-2010, 10:54   #106
Yeni Üye

gunesgozde's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
bildiğim kadarıyla, büyütmesi ve bakımı çok kolay olan bir çiçek. ayrıca çok da güzel bir çiçektir.

gunesgozde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 23:47   #107
Yeni Üye

hakan temel's Avatar

Sayın Erol21 çok teşekkür ederim.Ben de bi süre cevap alamayınca,dayanamayıp saksısını büyütmüştüm zaten..Tomurcuklar açmaya devam ediyorlar.Sanırım bi sorun yok şimdilik..sevgiler

Eski 30-06-2010, 21:09   #108
Ağaç Dostu

Afit ( yaprak biti ) olayına ve özellikle büyüyünce sulama olayına dikkat edin. Çok fazla böcek çekiyorlar Bir süre sonra inanamayacağınız kadar yaprak biti oluşabiliyor. Benimkiler 2-3 gün sulanmazsa komple ölmüş gibi yere seriliyorlardı. Sulayınca tekrar yarım saat de dimdik canlanıyorlardı

Eski 01-07-2010, 14:37   #109
Yeni Üye

hakan temel's Avatar

Önerilerinizi dikkate alacağım..Zaten bu aralar fesleğende ve minelerde beyaz sinek ve bitlerle başım dertte..Her an tetikteyim yani

Eski 02-07-2010, 15:15   #110
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

5 kökten 4'ü çiçek açtı. Her biri başka renk veya tonda. Artık Zinyasız bir bahçe düşünmüyorum. Güçlü gövde yapıları ve bolca tomurcuk var.

Eklenen Resimler

merto beğendi.
Eski 07-07-2010, 22:24   #111
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ben, tohumdan urettigim ciceklerin, henuz cicekleri ile tanisma firsatina erisemedim. Tepelerinde yumru var ama yaprakmi cikacak ya da ciceklenecekmi olanacak inanin bilmiyorum. O kadar tecrubeme ragmen, tereddutteyim

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 22:37   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
bunlarda benim zinnialar,

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2010, 08:20   #113
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Benimkilerin bir kismi saksida, bir kismida toprakta ekili.Fakat cok sik ekmisim.Cok yillik bitki oldugu icin, kuruyan tohumlari daha seyrek dikerek alan genisletmesi yapmali.

Eski 08-07-2010, 20:31   #114
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Zinnialarım bahçedeki böcekleri kendine çekiyor.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 18:09   #115
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Neyse, Benimkilerde acmaya basladilar.(Tam umidimi kaybetmisken) Yarin foto yuklerim.

Eski 11-07-2010, 01:26   #116
Yeni Üye

hakan temel's Avatar

Sayın Sakagun..Çiçeklerde,böceklerde ,resimlerde çok güzel..Ellerinize sağlık

Eski 12-07-2010, 18:53   #117
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
bu da komsudan aldigim ve tohumdan buyutugum ciceklerimden biri

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 18:56   #118
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Bu arada sakagun,cektiginiz makro cicekler cok guzeller,bocekler ile guzel birliktelik gostermisler..
Elinize saglik

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2010, 20:06   #119
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Fotoğrafları beğendiğinize sevindim arkadaşlar. Birkaç farklı renk daha.

Eklenen Resimler

intibah ve merto beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 08:17   #120
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Bendeki renklerden ayırdedebildiklerim.

Name:  Resim 1619.jpg
Views: 2543
Size:  39.1 KB
Name:  Resim 1618.jpg
Views: 2567
Size:  42.1 KB
Name:  Resim 1617.jpg
Views: 2522
Size:  32.0 KB
Name:  Resim 1616.jpg
Views: 2495
Size:  37.9 KB
Name:  Resim 1615.jpg
Views: 2480
Size:  35.6 KB

intibah ve abk beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024