agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2011, 15:37   #31
Yeni Üye

marluk's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2011
16 şubat itibariyle mavi vapur dumanı tohumlarını kasalara serptim ve üstünü 1-2 cm toprakla örttüm bazıları tohumların üstü örtülmez diyor e neolacak şimdi???...

marluk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 10:01   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marluk Mesajı Göster
16 şubat itibariyle mavi vapur dumanı tohumlarını kasalara serptim ve üstünü 1-2 cm toprakla örttüm bazıları tohumların üstü örtülmez diyor e neolacak şimdi???...
toprağı çok kalın örtmediysen problem yok..

dolantin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 01:20   #33
Yeni Üye

mistix's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2011
mavi vapur dumanı

ben üstünü örtmek gibi bi hata yaptım. ama yinede çoğu çimlendi. şimdi büyümelerini bekliyorum dört gözle

Eklenen Resimler

mistix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 13:36   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Vapur dumanı

Yılbaşında tohumunu ekmiştim şimdi bu durumdalar

Eklenen Resimler

saimerguvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 11:30   #35
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
vapur dumanı

Benden sonra kimseden ses çıkmamış
Ben bu çiçeği seviyorum kışın çiçekli halini evde pençere önünde devam ettiriyor

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 08:49   #36
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Vapur dumanından çelik alıp köklendirmeyi başaran var mı???

Varsa bu işlemi detaylı olarak nasıl yapmamız gerektiği konusunda bilgi verebilir mi?

Çok yıllık olduğuna inanıyorum dolayısıyla budama yapmamız gerekir mi acaba? Ve gerekiyorsa tam olarak nasıl yapmalıyız?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 12:43   #37
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Ben bir kere tohumdan ektim ama çelikten hiç köklendirmedim.

Önce ki yıl bahçemde vardı. Geçen yıl, Bahçeye döküldü ise, düşen tohumlardan çıkan olur mu acaba? diye, baktım ama çıkmadı.

Ayrıca, bitkinin kendisi de, yine ertesi yıl yeniden canlanmadı.

Cymbelina beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 17:48   #38
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Ne çelikten,ne tohumdan.Aldık pazar yerinden.Bakalım ne kadar yaşatabileceğim.
Name:  DSCN6444.jpg
Views: 1574
Size:  28.0 KB

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 19:58   #39
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Vapur dumanından çelik alıp köklendirmeyi başaran var mı???

Varsa bu işlemi detaylı olarak nasıl yapmamız gerektiği konusunda bilgi verebilir mi?

Çok yıllık olduğuna inanıyorum dolayısıyla budama yapmamız gerekir mi acaba? Ve gerekiyorsa tam olarak nasıl yapmalıyız?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Vapur dumanının çelik ile nasıl köklendirileceğini bilmiyordum. Denedim ve olumlu sonuç aldım. Bu işlemin detayları için ilgili başlığa bakabilirsiniz:

Vapurdumanı - Çelik ile çoğaltma

Eski 10-02-2014, 18:33   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Arkadaşlar bende vapur dumanı tohumu almayı düşünüyorum ama bazı arkadaşların ki aynı sene içinde çiçek açmamış. Alırken bunu nasıl anlayacağım? Ekildiği sene çiçek açmadığı üzerinde yazıyor mu ?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 03:22   #41
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alacağınız tohum paketinin arkasına bakın, genelde yazması lazım şu kadar zaman sonra çiçeklenir diye. Örneğin ben küçük karanfil diye bir paket almıştım, arkasına dikkat etmemişim, 48 hafta sonra çiçeklenir yazıyordu, yani neredeyse 1 yıl sonra.

Ama tabi orada her yazan da doğru çıkmayabiliyor, o da var.

Mavi vapur dumanı tohumu almıştım ben de birkaç yıl önce, şimdi baktım paketin arkasına, aynen yazıyorum: "16 hafta sonra çiçeklenir" yazıyor. Genta marka. Bu durum bence tohuma, markaya ve yetiştirme koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Ben ilk ektiğimde biraz geç ekmiştim tohumları, gübre vs kullanmamıştım, çok iyi bakmadım yani açıkçası. Yaz geçti çiçek açmadı, sonra içeriye aldım, Aralık ayında çiçeklendi

Geçen yıl baharda ektiğime de iyi bakmadım, o da küçücük kaldı, fazla büyümedi, ama 1 ay önce çiçek vermeye başladı bir iki tane de olsa. O Aralık'ta açtı dediğim vapur dumanımın resimleri var, yukarıda bir önceki mesajımda verdiğim linke bakarsanız inceleyebilirsiniz.

hilalll beğendi.
Eski 12-04-2014, 09:15   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Sayın Cymbelina, bende geçen sene karanfil tohumu almıştım seneye çiçeklencek die beklerken yazın hepsi çiçeklenmişti

Bu yaz çiçekleneceği yazıyor paketin üstünde. bakalım hayırlısı.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 18:27   #43
Yeni Üye

Simge.'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Merhaba; ben de adını bile bilmiyordum Bim'de tohumunu görünce aldım. Çok hoş bir adı var. 1 Hafta önce ektim bugün çıktılar minik minik Çok heyecanlıyım inşallah bu sene içinde açarlar

hilalll beğendi.
Simge. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 20:54   #44
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Name:  Vapurdumanı (Ageratum houstonianum).jpg
Views: 1120
Size:  49.2 KB

Yaz sıcaklarına çok güzel katlanan Vapurdumanlarımı bu sane esas saksısına bir türlü aktaramadım. Canım 10 cm boyuyla çiçeğe durdu

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 06:08   #45
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Vapur dumanını pazarlarda hep görür fakat mevsimlik zannettiğimden pekte yaklaşmazdım. Anladığım kadarıyla uzun yaşıyor.. Dün serada görmüştüm, bugün almam lazım.. Benimde vapur dumanım olmalı

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 18:04   #46
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Anladığım kadarıyla uzun yaşıyor..

Antalya'da çok yıllık -en azından bu kış kurumadı-, İstanbulda bilmiyorum ama uzun süre çiçekte kalıyor. Çoğu çiçek Temmuz-Ağustos döneminde kavrulurken Vapur Dumanı etkilenmiyor. Ayrıca kuruyan çiçek başları tohum yapıyor ve düştüğü yerde çimleniyor

Aşağıdaki geçen sene kendi kendine çıkanlardan...

Name:  Vapurdumanı (Ageratum houstonianum)2.jpg
Views: 1067
Size:  58.7 KB

abk, Emine Akman, hira ve 6 kişi beğendi.
Eski 17-01-2016, 10:14   #47
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Thumbs down

Geçen sene nisan ayında vapur dumanı tohumlarını malatya eriğinin kölgesine, hostaların yanına ekmiştim, hostaları bahçenin daha kölgeli yerine taşıdığım zaman daha yeni çıkmış minicik fideleri de bahçenin farklı yerlerine diktim. O zamanlar işlerim o kadar yoğun, başım o kadar karışıktı ki neyi nereye diktiğimi unuttum. Onları da yabani otlarala karıştırıp yoldum herhalde, çünkü ilk defa vapur dumanı ekiyordum ve dolayısıyla bitkinin gövde ve ya yaprak yapısını da görmemiştim. Hatırladığım zaman da artık çok gecdi.
Yalnız,kaç gündür bahçede bir bitki fidesi bulmuşum, ama ne olduğunu bilmiyorum, gövde ve yaprağı sert tüylüdür. Nette yazılanlardan yola çıkarak vapur dumanına benzetiyorum, daha doğrusu onun olmasını umuyorm. Resmini yüklüyorum, inşaallah odur...

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2016, 10:43   #48
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilpar76 Mesajı Göster
... bahçede bir bitki fidesi bulmuşum, ama ne olduğunu bilmiyorum, gövde ve yaprağı sert tüylüdür...
Vapur dumanı dik bir yapıda büyüyor. Bu sebeple fotoğraftaki bitkinin o olmadığı kanaatindeyim...

lilpar76 beğendi.
Eski 17-01-2016, 11:01   #49
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Cevaplandırdığınız için teşekkür ederim, sayın Mücevher Çalısı, üzüldüm doğrusu... Ama sizin bu sayfadakı 44 cü mesajınızdakı resimdeki bitkinin dalı da yere yatık kibi görünüyor, çogusu ondan umutlanmıştım...

Eski 17-01-2016, 11:25   #50
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Kedi tırnagı çok güzell çıkmışlar.benim tohumlarımda duruyo böyle çıkarlarmı nisanda eksem gerçi mart diyo ekim zamanı.neye ektınız?bide üzerini kapattınızmı içerdemi açık havadamı durdu ektıgınız kap.

Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2016, 11:28   #51
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
... 44 cü mesajınızdakı resimdeki bitkinin dalı da yere yatık kibi görünüyor...

Sizin bitkiniz bence de duruşu haricinde Vapur Dumanı'na benziyor. 44. mesajdaki fidecik o kadar zor koşulda çiçeklendi ki, minicik bir üretim saksısında büyümek zorunda kaldı (bu sebeple eğimli büyüdü) ve orada çiçek açtı. Sizin bitkinizin rahat ve geniş bir alanda olduğunu gördüğüm için bu şekilde büyüyeceğini düşünmedim. Canlı olarak görseydim daha net cevap verebilirdim, odur ya da değildir diyemem...

Tohumdan çok kolay yetişiyor aslında. Yetiştirileceği yerde bir kök değil de çok köklü olarak yetiştirilince daha dolgun çiçek görüntüsü veriyor. Baharda tohumlarını edinip ekerseniz tüm yaz çiçekleri ile sizi mutlu eder...

lilpar76 beğendi.
Eski 27-01-2016, 06:35   #52
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

18 ocakta bir paket tohum aldım ve hemen bir kısmını küçük kaplara ektim üzerine kapak atmadım. Kalorifere çok yakın pencere önünde, üç gün geçmeden hepsi çimlendi, ama çok cansızlar sabah akşam su fısfıslıyorum. Toprağını kurutmamaya çalışıyorum, biraz canlansınlar bahçeğe geçirmeden önce küçük saksılara geçirmeği düşünüyorum. Çünki, çok sık çıkmışlar yer darlığından dolayı yeterince büyüyemeyeceklerinden korkuyorum.

Eski 02-02-2016, 11:42   #53
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Mavi mapur duma

Alıntı:
18 ocakta bir paket tohum aldım ve hemen bir kısmını küçük kaplara ektim üzerine kapak atmadım. Kalorifere çok yakın pencere önünde, üç gün geçmeden hepsi çimlendi, ama çok cansızlar sabah akşam su fısfıslıyorum. Toprağını kurutmamaya çalışıyorum, biraz canlansınlar bahçeğe geçirmeden önce küçük saksılara geçirmeği düşünüyorum. Çünki, çok sık çıkmışlar yer darlığından dolayı yeterince büyüyemeyeceklerinden korkuyorum.
Sayıl lilpar bende dayanamadım geçen hafta ektim.ve çıktılar.benimkilerde kalorifer yanında.sıcak oldugu için su istiyo toprakta fidelerde.akşamları nemli durması açısından üzerini kapatıyorum.ve hep cam önündeler güneş görüyolar ama gelişim iyi duruyo.önce ektiğim tohumlar böyle değildi çok cansızdı.

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve sevgihoca beğendi.
Eski 03-02-2016, 18:48   #54
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Benimkiler bir günlük unutkanlığım yüzünden az kala hepsi kurumuştu, çok azını kurtarabildim. Şimdilik iyiler, kaloriferden uzak tutuyorum artık.

Binbirçeşit beğendi.
Eski 17-02-2016, 09:34   #55
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Benimkilerin çoguda bir gecede gittiler sadece 3tanem kaldı.inşallah bunlara bişey olmaz

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2017, 10:34   #56
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Maydonoz diye hatırladığım tohumları bir tepsiye serpiştirmiştim ve Vapurdumanı (Ageratum houstonianum) bitkisi geldi sanıyorum bim den almıştım kalmış öyle.Çiçek açınca vapurdumanı bitkisi olduğunu internetten araştırıp buldum.Bu bitkiyi yabancı sitelerden biraz daha araştırınca şu bilgilere ulaştım.Bitki öncelikle oldukça zehirli bir bitki .Pirolizidin (pyrrolizidine) alkaloidlerini içeriyor ve kendisini bununla haşarelere karşı koruduğu düşünülüyor.Başta karaciğer olmak üzere pek çok organda büyük hasar meydana getiriyor.Çok istilacı yapıda çok kolayca ve önü alınamayacak derecede çoğalma ve yayılım gösteriyor.Bir kaç yorumda bahçelerde güzel çiçekli olduğu için diktiklerini ancak kökünü kurutamadıklarını nasıl baş edeceklerini bilemediklerini bahçenin her yerinden çıkmaya başladığını yazmışlar evcil hayvan ve otlayan hayvanlar içinde öldürücü olabiliyormuş.pyrrolizidine alkaloidleri ayrıca çeşitli bitkilere ve hayvanlara ve bunların ürünlerinede (et süt bal ekmek vs..) bulaşabilen kanserojen bir madde pek çok bitki çayındada bu maddeye rastlanılmış ve buna benzer daha pek çok bilgi..Bitkileri yetiştirirken biraz daha dikkatli olmak gerek diye düşünüyorum.

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024