agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni66Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2007, 19:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Vapurdumanı (Ageratum houstonianum)

Arkadaşlar tohumdan ürettiğim vapur dumanlarım var.Acaba vapur dumanı nasıl bir ortamı sever.Birde su ile arası nasıldır.

beyazkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:56   #2
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Vapur Dumanı Hawaii Karışımı F1 Hibrid

Ageratum houstonianum

Birbirini çok iyi şekilde tamamlayan açık pembe, kraliyet mavisi ve saf beyazın mükemmel bir kombinasyonudur. Diğer Vapur Dumanlarına göre daha erken ve daha uzun süre çiçek veren bu bitki, oldukça üniform ve çiçeklerle kaplanmış bir yapı sergiler. Bordürler ve saksılar için mükemmel bir seçimdir.

• Yıllık Bitki

• Tohum ekimi Şubat ayından Nisan ayına kadardır.

• Bolca güneş ışığına ihtiyaç duyar.

• Yazın çiçeklenir.

• Yükseklik 15cm

Tohum ekim talimatları:

20-30 derecede sıcaklıkta suyu iyi çeken nemli torf üzerinde çimlenmeye bırakın. Tohumu örtmeyin. Genellikle 7-21 gün arası süren çimlenme sonrasına kadar üzerine polietilen torba geçirilmiş bir kap içerisinde tutun. Çimlenmeye yardımcı olduğundan ışığı kullanmaya çalışın.

Yetiştirme talimatları:

Taşınacak kadar büyüdüklerinde, fideleri kaplara veya 7,5cm’ lik saksılara yerleştirin.Donma riskini önlemek amacıyla açık havaya ekmeden önce 10- 15 gün boyunca daha serin koşullarda büyütün, ardından birbirinden 15- 23cm uzaklıkta olacak şekilde dikim yapın.

Tavsiyeler:

Bahçe toprağında güneşli bir yeri tercih eder. Solmuş çiçekleri koparın.

http://www.tarimtedarik.com/site/page.asp?dsy_id=4496

xedulya beğendi.
BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 18:59   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Cevabın için çok teşekkür ederim BENBEN1967

beyazkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 19:03   #4
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Yardımcı olabildiysem ne mutlu.Aslında birşey yapmadım google da tarayıp buldum

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 20:45   #5
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bugün oğlumu okuldan almak için çıktığımda,dayanamayıp çiçek tohumlarına baktım. Vapur dumanı tohumu aldım. Ne güzel isim bu öyle. Çiçeğin kendisinden çok adına vuruldum.

hira beğendi.
abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2008, 13:25   #6
Ağaçsever

crocuscuk's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2007
Merhaba,

Her nekadar güneşli ortam sever denilsede,ben bahçemin güneş almayan kısımlarına ekiyorum.Özellikle duvar diplerini çok seviyorlar.Bende tek renk mor vapur dumanı var.
Bahçenin güneş alan kısmındaki vapur dumanlarına kıyasla gölgede ve duvar dibinde ekili olanlar resmen devleşiyor.Yaprakları genişliyor çiçek boyutları büyüyor.Ayrıca suyu da çok seviyorlar.

crocuscuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2008, 18:21   #7
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
Bunun sebebi güneşe ihtiyaç duyduğu için daha geniş bir alanı kaplayıp güneş ışınlarından daha fazla yararlanmak istemesidir.

altinediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 18:11   #8
Ağaçsever

gurcooo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2007
Merhaba, benim vapur dumanlarım sabahtan akşama kadar güneş gören yerdeler, boyları 25-30 cm oldu sık sık suluyorum suya bayılıyorlar, topragı bol gübreli ve yumuşak. Üzerleri çiçek dolu bendekilerde mor başka rengini bulursam hemen alıcam. Yan komşumda vapur dumanı ekmiş onunkiler 15 cm falan, onlarda akşama kadar güneş gören yerde, ama suzuz kalıyorlar sanırım toprağıda sert.

gurcooo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 18:51   #9
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
Susuz kalmaları boylarının kısa kalmasına büyük etmen zaten.

altinediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 20:24   #10
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ben de iki yıldır bahçemde vapur dumanı yetiştiriyorum. Bendekiler mavi, beyaz ve mor renklerde çiçekler açıyorlar.

Geçen yıl yerde ekiliydiler, çok da güzel yuayılmaya başlamışlardı ki, çimenlerle karışınca çimen onları boğmasın diyerek saksıya aldım. Bu yıl saksıda yeniden yeşerdiler. Şu anda çiçekli olmalarına rağmen yakında çiçekleri geçecek ama yaza yeniden yeşerip beni sevindirecekler.

Yarın fotoğraflamaya çalışacağım.

Sudenur beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2008, 08:23   #11
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
İşte vapur dumanlarım...

Eklenen Resimler

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2009, 00:13   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Ben de iki yıldır bahçemde vapur dumanı yetiştiriyorum. Bendekiler mavi, beyaz ve mor renklerde çiçekler açıyorlar.

Geçen yıl yerde ekiliydiler, çok da güzel yuayılmaya başlamışlardı ki, çimenlerle karışınca çimen onları boğmasın diyerek saksıya aldım. Bu yıl saksıda yeniden yeşerdiler. Şu anda çiçekli olmalarına rağmen yakında çiçekleri geçecek ama yaza yeniden yeşerip beni sevindirecekler.

Yarın fotoğraflamaya çalışacağım.

Buket Hanım,
bu sene tohumdan yetiştirdiğim vapur dumanı için kafam karıştı. Çiçeğin özelliklerinde tek yıllık yazıyor, ama sizdekilerde çok yıllık. Acaba iklimi sert geçen yerlerde, kışı atlatamadığından dolayı mı tek yıllık olarak kabul ediliyor?

Gülüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 19:33   #13
Yeni Üye

Fantine's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülüm Mesajı Göster
Buket Hanım,
Acaba iklimi sert geçen yerlerde, kışı atlatamadığından dolayı mı tek yıllık olarak kabul ediliyor?

Bu konuya değinmeniz çok ilginç, çünkü ben de aynı şeyi düşünüyordum. Bahçeme vapur dumanları ektim. Yazın büyümekle meşgul oldukları içn açmadılar ama Ocak'ta tomurcuklardılar. (-nasıl olduysa...) Sonra karlı günler başladı ve hepsi -7'li havalarda dondular.
Şu an pek canlı durmuyorlar ama inanın eğer soğuktan donmuş olmasalardı onların tek sene yaşayıp ölecekleri yoktu. Çünkü çalı gibiydiler, ağaçlaşmıştı gövdeleri ve DELİ gibi büyüyorlardı.

Tek sene ömürleri olan çiçekler olduklarına inanamıyorum açıkçası...

Fantine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2010, 23:42   #14
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Red face

Ben de bugün vapur dumanı tohumlarımı ektim zeminine gazete kağıdı koyduğum bir tahta kasa içerisine. torf, perlit, vermikülit ve biraz da leonarditli kullandım. Hidrojenli su karıştırdığım suyla fısfısladım. Üzerini polietilenle kapatım, birkaç ufak delik açtım, ve kaloriferin yakınına, camın önüne koydum. Bakalım ne zaman çimlenecek?

aysebereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 13:18   #15
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Ben, 10-12 gün önce kadar, direkt bahçeye ektim. Dün'den itibaren bir çoğu topraktan çıkıp görülmeye, (çimlenmeye) başladılar. Umarım çiçeklerin renkleri mor olur. Karışık renkli olurlarsa, ayıklayıp sadece mor olanları bırakmayı düşünüyorum.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 01:12   #16
Yeni Üye

aysebereket's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Sayın Ayazkentli,

Darısı başıma. Sizi okuyunca keşke ben de direkt saksıda, toprağa ekseydim dedim. Fazla mı uğraşmışım ne?

aysebereket Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 04:09   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Arkadaşlar ben de Genta marka Mavi vapur dumanı( Agerato tetra blue mink) tohumu alıp 22 nisanda balkonda saksı tabaklarına torf içine ektim. Ama sanırım üzerlerini biraz fazla kapadım. Filizlerin çıkması epey zaman aldı ve hala çok minicikler. 5 mm bile yoklar. Ektiğimden beri spreyle suluyorum zarar görmesinler diye. Paketteki talimatlara göre ektiğim için üzerlerine naylon vs. kapamadım. Balkon sabahları doğrudan güneş de alıyor. Zararı olur mu bu filizlere?

Vapur dumanının yanı sıra 7 çeşit çiçek ektim. anladığım kadarıyla tohum büyüklüğüne göre filizlerin boyutu da aynı oranda değişiyor. Vapur dumanlarının tohumları çok küçük toz gibiydi ve mecburen yoğun serptim. Umarım büyüdükçe birbirlerini boğmazlar.
Hem bahçeye hem de saksılara dikmeyi planlıyorum.

Bir diğer konu da; bendeki pakette çok yıllık oldukları yazıyor. İklime göre yaşayıp yaşamayacakları belirleniyor sanırım. Kışın saksıları içeri alsam hayatta kalırlar mı acaba?
Bu bitkinin tohumlarını nasıl alıcağımı da bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 16:42   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
bende fide olarak aldım bu yıl vapur dumanı.tohumları nasıl birşey çiçek kuruyunca mı alıyoruz vs?öğrenirsem toplar seneye tohumdan yetiştirmeyi denerim

nesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 16:19   #19
Ağaç Dostu

Nesne merhaba! Benim aldığım pakettekiler, gri renkte küçük tohumlar. Yuvarlak değil de uzunlar ve iki başlarında hafif açık renkte görünüyorlar. Uzunlukları 2mm kadar birşey.

Ben de ilk kez bu sene tohumdan yetiştirmeyi denediğim için tohum toplama hakkında sınırlı bilgim var. En azından vapur dumanıyla ilgili bilgim yok. Bilgilendirilirsek, ben de yaz sonu tohumlarını toplayabilirim. Kolay gelsin.

Eski 21-05-2010, 18:17   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Nesne merhaba! Benim aldığım pakettekiler, gri renkte küçük tohumlar. Yuvarlak değil de uzunlar ve iki başlarında hafif açık renkte görünüyorlar. Uzunlukları 2mm kadar birşey.

Ben de ilk kez bu sene tohumdan yetiştirmeyi denediğim için tohum toplama hakkında sınırlı bilgim var. En azından vapur dumanıyla ilgili bilgim yok. Bilgilendirilirsek, ben de yaz sonu tohumlarını toplayabilirim. Kolay gelsin.
merhaba.çiçekler kuruyunca bakayım.bakalım uzun gri renkte tohumlar bulabilecek miyimcevap verdiğin için teşekkür ederim

nesne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 15:48   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2010
Ben de nisan başlarında ekmiştim mavi vapur dumanından.Bakalım bekliyoruz.Büyüyorlar yavaş yavaş.Çoğunu bahçeye ektim.Dört tane de saksıya.Boyları 5-10 cm arasında.Ne zaman çiçeklenirler?

ayşe97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 16:42   #22
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Benimkiler de şu anda çimleneni 5 hafta oldu. 4-6 haftada yerlerine şaşırtılmalı diyor poşetinde. Çimlendikten 36 hafta sonra çiçeklenirler yazıyor yani ocak gibi malesef...Daha çok bekleyeceğiz...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 22:09   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2010
Alıntı:
Benimkiler de şu anda çimleneni 5 hafta oldu. 4-6 haftada yerlerine şaşırtılmalı diyor poşetinde. Çimlendikten 36 hafta sonra çiçeklenirler yazıyor yani ocak gibi malesef...Daha çok bekleyeceğiz...
7 ay...Gerçekten çok bekleyeceğiz.

ayşe97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 14:53   #24
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Benim vapur dumanlarım'da sanki bir tuhaflık var gibi geliyor. Boyları çok küçük, hala şöyle bir gürleşmediler. Yine başka bir tuhaflık'ta çiçekleri. Renkleri tam istediğim gibi ama minicikler. Raptiye başı kadarlar.

Bol bol suluyorum ama şaşırtma yapmadım, ektiğim yerdeler. Belki nedeni budur.

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2010, 20:42   #25
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Vapurdumanı şaşırtılınca daha iyi gelişiyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 13:06   #26
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Teşekür ederim sn. kiraz.

Bu sabah yabancı otları temizlerken, deneme amacı ile birini kökleyip şaşırttım.
Eğer geç kaldığım için (çiçeklendiği için) şaşırtma sorun olmaz ise (tutarsa), diğerlerini'de sonra şaşırtacağım.

Eski 08-07-2010, 05:13   #27
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Benimki küçük bir saksıda ve akşam güneşi alıyor. Suyu seviyor. Baharda mavi mavi açtı. Sulamayı arttırınca daha bir gürleşti ve yeniden açmaya başladı. Anlaşılan, toprağını sürekli nemli seviyor.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 18:00   #28
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2010
Galeri: 55
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artemisia10 Mesajı Göster
Benimkiler çiçeklendi...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 22:52   #29
Ağaç Dostu

Name:  vapur dumanı 1.jpg
Views: 12155
Size:  49.0 KB

20 nisanda tohumları ektim fakat bir türlü gerçek yerlerine şaşırtamadım. Fazla büyümediler haliyle azıcık torfta. Bugün bir kısmını uzun saksıya aldım. Umarım bu yaz çiçeklerini görebilirim ve tohum alabilirim
Ben mümkün olduğunca doğrudan güneşe koymadım. Ön balkonum sabahları doğrudan güneş alıyor, öğleden sonra da epey aydınlık oluyor. Balkon zemininde duruyorlardı.

Sudenur beğendi.
Eski 12-02-2011, 13:36   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2006
Smile

bu da benim ufaklık..

http://img641.imageshack.us/i/ageratum.jpg

dolantin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024