View Single Post
Eski 26-05-2017, 10:34   #56
namtha
Ağaç Dostu

namtha's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2006
Maydonoz diye hatırladığım tohumları bir tepsiye serpiştirmiştim ve Vapurdumanı (Ageratum houstonianum) bitkisi geldi sanıyorum bim den almıştım kalmış öyle.Çiçek açınca vapurdumanı bitkisi olduğunu internetten araştırıp buldum.Bu bitkiyi yabancı sitelerden biraz daha araştırınca şu bilgilere ulaştım.Bitki öncelikle oldukça zehirli bir bitki .Pirolizidin (pyrrolizidine) alkaloidlerini içeriyor ve kendisini bununla haşarelere karşı koruduğu düşünülüyor.Başta karaciğer olmak üzere pek çok organda büyük hasar meydana getiriyor.Çok istilacı yapıda çok kolayca ve önü alınamayacak derecede çoğalma ve yayılım gösteriyor.Bir kaç yorumda bahçelerde güzel çiçekli olduğu için diktiklerini ancak kökünü kurutamadıklarını nasıl baş edeceklerini bilemediklerini bahçenin her yerinden çıkmaya başladığını yazmışlar evcil hayvan ve otlayan hayvanlar içinde öldürücü olabiliyormuş.pyrrolizidine alkaloidleri ayrıca çeşitli bitkilere ve hayvanlara ve bunların ürünlerinede (et süt bal ekmek vs..) bulaşabilen kanserojen bir madde pek çok bitki çayındada bu maddeye rastlanılmış ve buna benzer daha pek çok bilgi..Bitkileri yetiştirirken biraz daha dikkatli olmak gerek diye düşünüyorum.

namtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön