agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1280Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2013, 23:57   #991
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Ben ilk defa Petunya büyütüyorum hele ki tohumdan hiç yetiştirmedim. Acemiyim bu konuda fakat şansınızı deneyin bence. Zaten çimlenmişler. Çok sık şekilde büyürlerse ilerde başka saksılara aktarırsınız. Şu an için bir şey söylemek için etken.
Bence bol ışık alsınlar çabucak büyüteceklerdir.

YeniGine ve affan dede beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 13:06   #992
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 1
[QUOTE=affan dede;1156852]Merhaba herkese

Benim de 5-6 gün önce ektiğim tohumlarım çimlendiler ben tohumların yarısı nasılsa çimlenmez diye biraz fazla tohum kullandım sanırım şimdi saksımda bir sürü minicik minicik petunyacıklar var bu çimlenenlerin hepsi erişkin boya ulaşır mı? eğer öyle olacaksa bir kısmını daha sonra başka saksıya mı transfer etmem gerekiyor? Şu an bu durumdalar

[/QUO
Bende bu sene heveslenip tohumla büyütmek istedim ama pişman oldum.çok uzun sürüyor.Acemilikte vardı.iki hafta boyunca hızlı bir şekilde büyüdüler sonra büyümeleri durdu bende sizin gibi çok sık dikmişdim ve diktiğim kap derin değildi (kökleri çok uzun oluyor ve derine gidiyor)..sonra onları tek tek kürdanla ayırıp daha seyrek diktim..bir iki hafta büyüyüp yine durdular ve bu böyle devam etti en son..bizim oradaki fidanlığa değişik türlerden 0,50 kuruşa fide gelmişdi 10-15 civarı fide alıp diktim iki haftada hepsi çiçek açıp çoştu..Benim tohumlarıda bahçede değişik yerlere diktim. Onlarda yavaş yavaş büyüyor, 1-2 haftaya çiçeklenirler sanırım (yaklaşık 3 ay oldu)... Bir dahada tohumdan bir şey yetiştirmeye tövbe ettim.. en güzeli fide alıp dikmek

atalan ve affan dede beğendi.
abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 13:54   #993
Ağaç Dostu

abone34's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 1
çiçeksiz olanlar ve duvar dibindekiler tohumdan büyüttüklerimiz diğerleri fide...bu ara 3-4 günde bir yaprak bitleri için arap sabunuyla fısfıslıyoruz..

Eklenen Resimler

abone34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 16:37   #994
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
petunia

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 17:00   #995
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Farklı renklerin bir arada olduğu saksılar görsel şölen

YeniGine ve kılıçh beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 12:36   #996
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2013
geçen günki yoğun kavurucu sıcak hava sarkan petunyalarımı mahvetti.çiçekle çevrili saksısı hüzünlü bir hale büründü resmen bende o gün bol suladım sönmüş yaprakları kendine geldi ama solan pörsüyen çiçeklerini kopartınca resmen kel gibi kaldı.işin kötüsü açmaya yakın tomurcukları dahi kurumuştu.şimdi yoğun bakım altında.dün akşam vilmorin katarak suladım..geçen akşam tüm bitkilere yaprak gübresi püskürttüm. petunyamada verdim.sanki o sıcaklardan sonra,uzayan dallarında yaprakları küçüldü.belki çiçekleri ortadan kalkınca dallarını yeni farkettim.şimdi o güne göre toparlandı gibi...aceba tekrar yoğun çiçek açarmı

ebrulim77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 15:57   #997
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrulim77 Mesajı Göster
geçen günki yoğun kavurucu sıcak hava sarkan petunyalarımı mahvetti.çiçekle çevrili saksısı hüzünlü bir hale büründü resmen bende o gün bol suladım sönmüş yaprakları kendine geldi ama solan pörsüyen çiçeklerini kopartınca resmen kel gibi kaldı.işin kötüsü açmaya yakın tomurcukları dahi kurumuştu.şimdi yoğun bakım altında.dün akşam vilmorin katarak suladım..geçen akşam tüm bitkilere yaprak gübresi püskürttüm. petunyamada verdim.sanki o sıcaklardan sonra,uzayan dallarında yaprakları küçüldü.belki çiçekleri ortadan kalkınca dallarını yeni farkettim.şimdi o güne göre toparlandı gibi...aceba tekrar yoğun çiçek açarmı
Petunyanızın uçları kurudu diyorsanız alın makası güzelce bir derin budama yapın sonra besin verin yeni çıkan taze dallar eski görüntüsüne kavuşturur petunyanızı petunyalar budanmaktan çok hoşlanıyor hatta budamayınca dalları bozuluyor yaprakları yapış yapış oluyor.

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 17:44   #998
Yeni Üye

onur eyyüpoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2013
Bende de mor petonyalar vardı. Suyu çok severler. 30-40 cm kadar sarkabilirler, hatta yanında başka bitki varsa rahatsız edebilirler. Bu yüzden en iyisi saksısını duvara asamak.

canannuman beğendi.
onur eyyüpoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 09:19   #999
Ağaçsever

bay tömürcek haklısınız benimde aklıma geldi.burada yazılanları da okuyunca budamanın işe yarayacağını düşündüm ama kıyamadım üzerinde çiçekleri var ama eskisi gibi değil.birkaç gün takibe alayım,eğer çok daha mutlu bir petunyam olacaksa budama yapacağım....

Eski 02-06-2013, 19:33   #1000
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Tanıştırmama izin verirseniz bu da benim katmerli,sarkan petunyam 2 aydır güzelliğini esirgemedi sağolsun.

Name:  pp.jpg
Views: 2988
Size:  25.4 KB

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 08:51   #1001
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emineakman79 Mesajı Göster
Tanıştırmama izin verirseniz bu da benim katmerli,sarkan petunyam 2 aydır güzelliğini esirgemedi sağolsun.

Eklenti 413124
Gölgedemi güneştemi bakımını nasıl yaptınız acaba. Ben hem kızgınım hemde ayrılamıyorum petunyadan yapış yapış olup duruyor her seferinde.
Maaşallah 2 aydır böyle neşeli ise güzel bakmışsınız MAAŞALLAH.

Emine Akman beğendi.
canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 23:23   #1002
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Tesekkur ederım Canannuman ağzınız,diliniz bal yesin,çok mutlu etti beğenininiz. Geçen yıl burdaki semt pazarından yine bunun gibi sarkan ama yalınkat kırmızı bir petunya almıştm. Eylüle dek, çiçekli ve coşkuluydu. Ona ne yaptysam buna da aynını yaptm. Resmi küçültmek için kalitesiyle de oynadım o nedenle gercek güzelliğini inanın yansıtmamış bu resim, sürekli açan şakayık gibi bu bitki. Benim yaptıklarım aslında HEP sitede öğrendiklerim Petunyanın olduğu balkon kuzeye bakıyor, sadece sabah güneşi alıyor saat ona dek. Her gün saksının altından damlamaya başlayıncaya dek 1 kiloya yakın su veriyorum, susuzluğa tahammülü yok. Şimdiye dek de 2 kez fosfor ağırlıklı gübre verdim. Aslını isterseniz benimkinde de biraz yapış yapışlık var ama çok değil.Bir de her gün geçen çiçeklerini topluyorum, uçlardan, budama sever petunyalar diyorlar ama bu nasıl budanır dıye.... bazen dusunmuyor degılım, keyfı kaçmadgı surece makas yok bu guzele, tekrar tesekkur ederim.

canannuman ve Vegy beğendi.

Düzenleyen Emine Akman : 03-06-2013 saat 23:25 Neden: imla hatası
Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 09:58   #1003
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2010
bu bitkiyi evin içinde salonda balkonda 12 ay yetiştirebilirmiyiz.

iyiarama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 10:13   #1004
Ağaçsever

http://img440.yukle.tc/images/6661fotograf_3.JPG

tanesini 0.50 tl den 3 tane almıştım. 3 haftada bu seviyeye geldiler. umarım 2-3 ay dururlar. direk güneş görmüyor ama izmirin sıcagı balkonda rahatsız edebilir.

Eski 09-07-2013, 08:18   #1005
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Merhaba arkadaslar,

Petunyalarin tohumlarini nasil alinmasi gerektigini, bazi videolar izleyerek ogrendim. Ama benimkilerde tohum yok gibi. Acaba hibritlerde tohumsuz olma ihtimali var mi acaba?

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 20:20   #1006
Ağaçsever

Petunyalarım hiç bir eksik problem yokken bir anda kökünden kurudu. Sorun ne olabilir. Aynı saksıda 5 kök vardı bir tane kaldı

Eski 23-07-2013, 00:17   #1007
Yeni Üye

ankfantoma's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2013
Arkadaşlar ben de 5 adet değişik renk petunya fidesi ekmiştim..Şimdi çok güzel oldular..En kısa sürede fotoğraf ekleyeceğim..Balkonda duruyorlar ve Balkonum Batıya bakıyor.Öğleden sonra 1-2 arası güneş almaya başlıyorlar.
İşin püf noktası 2 günde bir ya sabah erken ya da akşam güneş batmaya yakın suluyorum ama en önemlisi solan her çiçeği üşenmeyip hemen kesiyorum.Bu da bitkiyi kuvvetlendiriyor..Solan çiçeğe güç harcamıyor yani.Ben solan çiçekleri budadıkca o da daha gelişiyor..
Ben hayvan gübresi vermedim..İzmirden bir siteden "Sıvı Mikrobiyal Organik Gübre" getittirdim.2 defa onu verdim gübre olarak.Bu hafta 3. gübrelemeyi de yapacağım bakalım..
Bu sıvı gübreler hakkında bilgisi olan varsa bilgi verirse sevinirim.BU sıvı gübreler yeterli midir, yoksa başka gübre de kullanmamız gerekir mi...
Bol çiçekli günler dilerim..
Saygılarımla..

ankfantoma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 23:25   #1008
Yeni Üye

ankfantoma's Avatar

Petunyalarım

Dün çok uğraşmama rağmen foruma fotoğraf yükleyemedim.Devamlı hata verdi.Onun için link vererek yükleme yapmıştım..Bugün yeniden foruma yükleme yaptım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ankfantoma : 25-07-2013 saat 20:39 Neden: Yeniden fotoğraf yükleme
Eski 25-07-2013, 16:27   #1009
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2009
çiçek hakkında yardım

annem petunyalarım öldü atacakmış ben pek anlamam ama atacaktı ben çöpe atılmasına kıyamadım. üzerinde minik noktalar var sanki bir canlı yumurtasını bırakmış gibi, solmuş yapraklarını budamaya çalıştım. yaprakları çok narin dokunmak istemedim ne yapmam gerekir çok narin görünüyor dokunmak istemedim yeniden nasıl canlandırabiliriz?

Eklenen Resimler

Düzenleyen supurman : 25-07-2013 saat 21:22
supurman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 20:07   #1010
Yeni Üye

ankfantoma's Avatar

Canlandırmak için

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi supurman Mesajı Göster
annem petunyalarım öldü atacakmış ben pek anlamam ama atacaktı ben çöpe atılmasına kıyamadım. üzerinde minik noktalar var sanki bir canlı yumurtasını bırakmış gibi, solmuş yapraklarını budamaya çalıştım. yaprakları çok narin dokunmak istemedim ne yapmam gerekir çok narin görünüyor dokunmak istemedim yeniden nasıl canlandırabiliriz?
Benim size tavsiyem dalların ortasından yaprak üstünden budama yapın, canlanacaktır.Bunu tüm dallara uygulayabilirsiniz.Bir tür gençlendirme yapmış olursunuz..

Düzenleyen ankfantoma : 02-08-2013 saat 20:08 Neden: Cevap
Eski 02-08-2013, 21:53   #1011
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi supurman Mesajı Göster
O gövdesindeki siyah noktalar petunyanın patlayan tohumları. Petunyanın gövdesi yapışkan olduğundan yukardan dökülen tohumlar gövdeye yapışıp kalıyor. Petunyanızı budayın yeniden filizlenip çiçek açıcaktır petunyalar budanmaktan çok hoşlanıyorlar tazelenince daha güzel açıyorlar.

dağçiçeği beğendi.
Eski 03-08-2013, 21:32   #1012
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Petunyalarımı budadıktan sonra tekrar açtı ama bitki daha çok küçük.

Eklenen Resimler

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 00:45   #1013
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
petunya budandıktan sonra daha açık yeşil yapraklar açıyor farkındaysanız.. yavru kedicikler budamıştı da benim petunyamı hoş, bir çok çiçeğimi budadılar canları sağ olsun napalım

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 03:33   #1014
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
petunya budandıktan sonra daha açık yeşil yapraklar açıyor farkındaysanız.. yavru kedicikler budamıştı da benim petunyamı hoş, bir çok çiçeğimi budadılar canları sağ olsun napalım
Evet hira ablacım sana katılıyorum yapraklar daha açık yeşil oluyor budama yaptıktan sonra Ama budanmak hoşuna gidiyor petunyaların tazeleniyorlar ve tekrar çiçeğe duruyorlar Bahçıvan kediciklere teşekkür edelim

Eski 04-08-2013, 03:46   #1015
Ağaç Dostu

hira's Avatar

evet tömürcekciğim teşekkür ettim zaten kediciklere, ödül olarak bir kase süt koydum önerine daha iyi budama yapsınlar diye bu arada nerelerdesin sen tömürcüğüm? göremez oldum seni, özledim yeminle

Eski 04-08-2013, 04:02   #1016
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
evet tömürcekciğim teşekkür ettim zaten kediciklere, ödül olarak bir kase süt koydum önerine daha iyi budama yapsınlar diye bu arada nerelerdesin sen tömürcüğüm? göremez oldum seni, özledim yeminle
Bende petunyalarımı budayacağım ama sürekli suladıkça üstten üstten açıyorlar budayamıyorum şöyle bir durdukları yok ki budasam Ablacım ben döndüm buralara sayfamı gezmemişsin sanırım 3 4 sayfa fotoğraf ekledim geldikten sonra Bende sizleri özledim gerçekten ablacım

Eski 04-08-2013, 04:07   #1017
Ağaç Dostu

hira's Avatar

yollayayım benim kedicikleri, tomurcuk falan acımaz budarlar yeni fotolarını görmedim tömürcüğüm, en kısa zamanda bakacağım

Eski 18-08-2013, 16:48   #1018
Ağaçsever

bende az evvel sarkan saksıdaki petunyamı budadım.mayıs sonuna doğru almıştım ama şu ara keyfi kaçtı.baktım dallar kurumuş bir kısmında.cılız dallar oluşmaya başlamış haydi bismillah deyip budayıverdim.üzerinde sadece bir dalı ve ucunda çiçeği var.onu da zavallının morali bozulmasın diye bıraktım.bakalım zaman ne gösterecek belki yeniden tazelenir

Eski 12-11-2013, 11:53   #1019
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
çok minikler

bu yaz dökülen tohumlardan yeşeren petunyalar

Eklenen Resimler

YeniGine ve Ebrarnur beğendi.
hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 14:13   #1020
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
kış petuyam

kış petuyam

Eklenen Resimler

YeniGine beğendi.
hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024