agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni414Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2012, 21:45   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Birşeyler görür gibiyim ama görmüyor da olabilirim Şaka bir yana, neden böyle bir tanesi yaşıyor pek anlayamadım. Ama resimdeki beyazlıklar tuzlanma ise (fazla sulamadan kaynaklanıyordu) ve siz daha önceden kullanılmış bu bardağa ekim yaptıysanız bu olabilir nedeni. Bu pet bardaktaki gibi beyazlaşmış torf-toprak varsa asla altüst edip karıştırmadan kullanmayın; mümkünse taze torf-toprak kullanın. İlk etapta fısfıs şart; ama sonrasında devirebiliyor bitkileri. Tohumlar çıktıktan sonra ölçüyü kaçırmamak için en sağlıklı yöntem iğneyle delinmiş pet şişe ya da şırınga.

Tohumların önce kök kısmı çıkıyor, hemen belli ediyorlar kendilerini. Buraya kadar problem olmazsa onlar bir şekilde yolunu bulurlar toprak altına doğru merak etmeyin

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 08:30   #122
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Zaten görünemeyecek kadar ufak neredeyse
Bir tüyo daha yakaladım sayenizde !
Alıntı:
ama sonrasında devirebiliyor bitkileri
İşte bu yüzden çoğunu kaybettim galiba. Ben fısfıs incecik su püskürtüyor derken meğer zararlı imiş. Suladığım zaman bir çoğu yan yatıp bir daha doğrulamadılar. Bence önemli bir sebep !
O pet bardak önceden kullanılmamıştı. Sularımız çok kireçli. Tüm bitki topraklarımda, hatta bitki gövdelerinde bile o beyazlaşma oluyor. Suyu en az 2 gün 10 litrelik pet şişede beklettiğim halde
Yardımlarınız gerçekten faydalı oldu, teşekkür ediyorum

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:57   #123
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Merhaba bunlarda benim yeni yeni çimlenmeye başlayan lobelyalarım. Ama çok minikler sizce balkona çkarmalımıyım yoksa bir süre daha içerde mi tutmam gerekir?

Eklenen Resimler

gülenmelek ve almira beğendi.
elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 19:17   #124
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Ortam ısısı 15 °C civarında ise dış ortamda kalabilir, yoksa biraz daha gelişmelerini bekleyin, 10 gün meselâ.
Gerçek dört yaprak çıkartmadan şaşırtma yapmayın.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 21:52   #125
Ağaç Dostu

elifnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Tamam, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

elifnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 15:01   #126
Yeni Üye

poppy_05's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2012
20 günlük lobelya fidelerimm ne kadar daha beklemem gerekiyor şaşırtma yapmak için. Bu arada 1 aydır siteyi takip adiyorum bitki manyağı oldum her yer tohumm )
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

poppy_05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 16:43   #127
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poppy_05 Mesajı Göster
20 günlük lobelya fidelerimm ne kadar daha beklemem gerekiyor şaşırtma yapmak için. Bu arada 1 aydır siteyi takip adiyorum bitki manyağı oldum her yer tohumm )
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Bitkinizi yavaş yavaş dış ortama alıştırın, biraz güçlensin şaşırtma yapmadan önce, bu hali ile şaşırtmak çok zor olabilir.
Ben olsam 10 gün daha beklerdim şaşırtmak için.

Eski 18-04-2012, 17:13   #128
Yeni Üye

poppy_05's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2012
yardımınız için teşekkürler adalet hanım 10 gün daha bekleyip öyle şaşırtma yaparım ozaman inşALLAH olur çok hevesliyim bakalım )

poppy_05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 20:02   #129
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Lobelia
Kışı serada geçiren lobelia çiçeklenmiş ve açık havayı özlemiş
Seneye daha fazla saksıyı seraya alaçağım

Eklenen Resimler

Düzenleyen ahmeter : 19-04-2012 saat 20:04 Neden: ek
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 19:22   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Zannediyorum ki bu çimlenenler lobelia olmalı. Lobelia ekmiştim bir yerlere diye hatırlıyorum. Ama daha önce hiç ekmediğim bir çiçek, o yüzden de tanıyamadım. Lobelia tohumu ekenler tanıyabilir diye düşündüm. Cascade mix olabilir mi bunlar sizce.

Eklenen Resimler

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 19:37   #131
Ağaç Dostu

Baştan sona kadar okudum ve sonuç olarak, lobelya güneşi mi, yarı gölgeyi mi, gölgeyi mi sever hiç bilemedim. Deneme yanılma yöntemini uygulamak en iyi yol bu durumda

abk beğendi.
Eski 30-04-2012, 19:50   #132
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Baştan sona kadar okudum ve sonuç olarak, lobelya güneşi mi, yarı gölgeyi mi, gölgeyi mi sever hiç bilemedim. Deneme yanılma yöntemini uygulamak en iyi yol bu durumda
Fideler gayet bol, iki saksıya bölüp karşılaştırma yapmamanız için bir neden yok

Eski 30-04-2012, 19:51   #133
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Evet kelebek çalısı bunlar lobelya.

Lobelya benim anladığım kadarıyla güneşi seviyor ama sıcağı sevmiyor. Bizim memleketlerde de güneş olunca sıcak da birlikte geldiği için yarı gölge daha mantıklı. Bence özeti budur.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2012, 21:08   #134
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Zannediyorum ki bu çimlenenler lobelia olmalı. Lobelia ekmiştim bir yerlere diye hatırlıyorum. Ama daha önce hiç ekmediğim bir çiçek, o yüzden de tanıyamadım. Lobelia tohumu ekenler tanıyabilir diye düşündüm. Cascade mix olabilir mi bunlar sizce.
Sevgili kelebekçalısı, lobelya fidelerinizin şaşırtılma zamanı gelmiş, onları saksılarına geçirebilirsiniz artık.

Bu hali ile cascade ve ya başka her hangi bir tür olduğu anlaşılmıyor ama ne türde olursa olsun, yeter ki bol bol lobelyalarınız olsun.

Eski 02-05-2012, 18:37   #135
Ağaç Dostu

Maalesef bugün de asıl yerlerine alamadım. Yağmurlar toprak ile ilgili çalışmalarımı sekteye uğrattı. Lobelia erinus compacta 'String of pearls' tohumları da vardı bende. Hangisini ektiğimi hatırlayamıyorum. Cascade sarkan karaktere sahip, diğeri öbek oluşturan bir türmüş araştırdığıma göre.

Çok farketmez diyeceğim ama ona göre bir dikim alanı belirlerdim. Neyse artık olacak o kadar, ben şaşkın bahçıvan, şikayet etmemeliyim, etiketlemediğime göre, sonucuna katlanırım

Eski 02-05-2012, 21:19   #136
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Serin güneş, Kıbrısta bulunur mu?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 21:31   #137
Ağaç Dostu

Serin güneş ortam bulamayacağım için sıcak gölge ortamda yetiştireceğim bu gidişle

Eski 05-05-2012, 14:05   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Merhabalar. Benim de tohumdan çimlendirdiğim lobelyalarım şu şekilde:

Biraz büyüdüklerinde bahçeye alacağım. Bahçeye aldıktan sonra tohumlarını bırakıp seneye kendiliklerinden yeniden çıkarlar mı yoksa her şeyi en baştan mı yapmam gerekecek?

Şimdiden teşekkür ederim.

almira, perimar ve hatice p. beğendi.
aigneis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2012, 14:26   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aigneis Mesajı Göster
Merhabalar. Benim de tohumdan çimlendirdiğim lobelyalarım şu şekilde:

Biraz büyüdüklerinde bahçeye alacağım. Bahçeye aldıktan sonra tohumlarını bırakıp seneye kendiliklerinden yeniden çıkarlar mı yoksa her şeyi en baştan mı yapmam gerekecek?

Şimdiden teşekkür ederim.
Fidecikler boya gitmiş, biraz fazla sulamışsınız ya da güneşleri az. Öncelikle sulamayı biraz azaltın; biraz kalınlaşıp güçlensinler.

Tohumlardan her sene kendiliğinden çıktığı yönünde güçlü rivayetler var, sanırım sizin de öyle olacak. Ben o aşamaya hiç gelemediğim için teyid edemiyorum

almira beğendi.
Eski 05-05-2012, 14:43   #140
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Fidecikler boya gitmiş, biraz fazla sulamışsınız ya da güneşleri az. Öncelikle sulamayı biraz azaltın; biraz kalınlaşıp güçlensinler.

Tohumlardan her sene kendiliğinden çıktığı yönünde güçlü rivayetler var, sanırım sizin de öyle olacak. Ben o aşamaya hiç gelemediğim için teyid edemiyorum
Teşekkür ederim bu hızlı cevabınız için. Biraz önce ışık alsınlar diye dışarı çıkardım ben de bahçede çalışıyordum. Öyle bir rüzgar eski ki arkamı dönüp bir şey oldu mu diye bakarken bilgisayarım masanın üstünden uçtu! Allahtan bilgisayarım ve fideler sağlam.

Dışarısı rüzgarlı ve gölgede 25 derece. İçeride yeterince ışık yok haklısınız. Ne yapacağım ben? Bir de sizce çimlendirmek için geç mi kalmışım? Anladığım kadarıyla çok hızlı büyümüyor.

Eski 05-05-2012, 14:59   #141
Ağaç Dostu

Geçmiş olsun öncelikle. 2010'da 4 Mayısta ektiğim tohumlar Temmuz sonunda çiçeklendiler, sizin de çiçeklerini görememeniz için bir neden yok yani Öncelikle güneş alan bir yerde bırakın fideleri (misal cam kenarı?), güzelce gelişsinler, Sayın Kelebekçalısı'nın resmindeki hale gelince de bahçeye alırsınız. Sulamayı da azaltın dediğim gibi, torf bu peynir kabının kenarlarından ayrılmaya başlayınca su verin.

Eski 05-05-2012, 20:11   #142
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili aigneis,
Lobelyalarınızı kontrollü bir şekilde açık havaya alıştırmazsanız çoğunu kaybedebilirsiniz.
Bu gün şanssız bir fırtına esmiş olabilir ama hep böyle olacak değil.

Bu sene yetiştirmeyi başardıklarınızdan açan çiçeklerin tohumları oluşacak, saksıyı olduğu gibi dış ortamda muhafaza edin, seneye kendiliğinden çimlenen binlerce ve çok güçlü lobelyalarınız olacaktır.
Tecrübe ile sabittir

Eski 06-05-2012, 10:37   #143
Ağaçsever

Sayın Elek ve Adalet Yağcı Çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Söylediklerinizi uygulayacağım. İnşallah yakında kalıcı yerlerine alabileceğim boya gelirler ve sizlerle o fotoğrafları da paylaşırım.

Eski 07-05-2012, 01:15   #144
Ağaç Dostu

Alıntı:
Geçmiş olsun öncelikle. 2010'da 4 Mayısta ektiğim tohumlar Temmuz sonunda çiçeklendiler, sizin de çiçeklerini görememeniz için bir neden yok yani Öncelikle güneş alan bir yerde bırakın fideleri (misal cam kenarı?), güzelce gelişsinler, Sayın Kelebekçalısı'nın resmindeki hale gelince de bahçeye alırsınız. Sulamayı da azaltın dediğim gibi, torf bu peynir kabının kenarlarından ayrılmaya başlayınca su verin.
4 mayısta ektiğiniz lobelyalar temmuzda çiçeklendiğine göre ben de cascade türünü eksem mi acaba, düşünüyorum. Tohum paketini aradım buldum, meğer ektiğim tohumlar gerçekten de string of pearls türüymüş. Oysa lobelyalar saksıdan sarksın istiyordum.

Karar veremedim. Burada iklim artık iyice ısınmaya başlıyor. Tohumların çimlenme kalitesini olumsuz etkiler mi dersiniz sıcaklık?

Eski 07-05-2012, 08:19   #145
Ağaç Dostu

Sevgili Kelebekçalısı, tamamını riske atmadan yarısını deneseniz tohumların? Bilindik türlerin geneli için optimum çimlenme sıcaklığı 20-30 dereceler arasında, daha fazla sıcaklıkta da çimlenir ama oran düşebilir. Önemli olan çimlendikten sonra sıcakta kavurmadan hayatta tutabilmek; tepesine bir şemsiye kurarsınız olmadı

Eski 07-05-2012, 12:34   #146
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sevgili Kelebekçalısı, tamamını riske atmadan yarısını deneseniz tohumların? Bilindik türlerin geneli için optimum çimlenme sıcaklığı 20-30 dereceler arasında, daha fazla sıcaklıkta da çimlenir ama oran düşebilir. Önemli olan çimlendikten sonra sıcakta kavurmadan hayatta tutabilmek; tepesine bir şemsiye kurarsınız olmadı
Bir deneme yapacağım o zaman, merak etmekten daha iyidir

Gölge alanlar mevcut. Sadece sıcaklar iyice bastırdığında gelişim ve kalite yönünden sağlıksız bir gidişat olabilir mi diye düşünüyorum. Onu da görmüş oluruz artık hepimiz.

Teşekkürler.

gilan beğendi.
Eski 12-05-2012, 16:50   #147
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Lobelyaları fide olarak aldım.Dün altlarını genişçe kırarak bahçede toprağa temas ettirdiğim çömleklere diktim.İnşallah 1 hafta sonra resimlerini çekip sizlerle paylaşırım.

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 17:28   #148
Ağaçsever

Merhabalar. Malesef geçen gün fotoğraflarını yolladığım lobelyalarımın yarısından fazlasını kaybettim. İlk olay dışarıda bıraktığım saatlerde üzerlerine yakıcı bir güneş düştüğünü fark etmememle oldu. İkinci olayda ise annem su vermiş. Ama öyle bir su vermiş ki yazık çoğu yere yapışmış. O günden beri boyunlarını kaldırmadılar. Neyse kalan sağlar bizim olsun diyerek devam edeceğim artık. Bu arada çok az bir gelişme gösterdiler. Aydınlık bir yere alıp uygun sulama yapıyorum.

Eski 16-05-2012, 17:29   #149
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi perimar Mesajı Göster
Lobelyaları fide olarak aldım.Dün altlarını genişçe kırarak bahçede toprağa temas ettirdiğim çömleklere diktim.İnşallah 1 hafta sonra resimlerini çekip sizlerle paylaşırım.
Sanırım bu gidişle ben de fideden başyacağım işe. Merakla bekliyorum fotoğraflarınızı.

Eski 16-05-2012, 18:18   #150
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aigneis Mesajı Göster
Sanırım bu gidişle ben de fideden başyacağım işe. Merakla bekliyorum fotoğraflarınızı.
Üzülmeyin, buna benzer durumları hepimiz yaşadık başlangıçta.
Ben ektiğim bitkileri bırakıp iki gün bile ayrılamıyorum evden, günde en az üç defa nemini kontrol etmek gerekiyor dış ortamda.

Bunu tecrübe emiş oldunuz, elinizde kalanlar size yetecektir, tek kök bile küçük bir saksıyı doldurmaya yetiyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024