agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2012, 21:23   #391
Yeni Üye

nabolant's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2012
tozlaşma konusunda içiniz rahat olsun bağların çogu tozlayıcı istemez sizinde saydığınız birkaç istisna dışında eğer tozlaşma sorunu olan cinslerden de dikecekseniz yanında sorunu olmayan çeşitlerden döllenme yapar, 3.ve 4. şıklardaki çeşitler meyvesi için üretilen çeşitler değil, filokseraya dayanıklı olduğu için aşılanmak üzere getirilmiş amerikan çeşitleri sadece anaç olarak kullanılır.

nabolant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 01:03   #392
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bahçedeki diğer asma türleri. Fakat ilk geldiklerinde üç sene önce, etiketleme yapılmadığından hepsi birbirine karıştı, hangisi ne cins belli değil. Ayrıca bakımını yapamıyorum, meyvesini almak kısmet olmadı. Meyve bağlıyor ama verimsiz oluyor.

Eklenen Resimler

Emre İlhan ve attar beğendi.

Düzenleyen kelebek çalısı : 26-04-2012 saat 01:08 Neden: İmla hatası
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 01:06   #393
Ağaç Dostu

Diğerleri de bunlar,

Daha önce fotoğrafını paylaştığım olanla beraber toplam 8 asma. Deneme yanılma ve amatörce araştırmalarla birşeyler yapmak istesem de başarısız oluyorum sanırım. Ama denemeye devam.

Eklenen Resimler

Emre İlhan ve attar beğendi.
Eski 26-04-2012, 02:02   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Bahçedeki diğer asma türleri. Fakat ilk geldiklerinde üç sene önce, etiketleme yapılmadığından hepsi birbirine karıştı, hangisi ne cins belli değil. Ayrıca bakımını yapamıyorum, meyvesini almak kısmet olmadı. Meyve bağlıyor ama verimsiz oluyor.
Obur _ güçlü ve sağlıklı olduğu için_ sürgünler sizi aldatıyor...

Halil Önen / Aliağa, Menemen, Belen

ilk resim üzüm verecek gelecek yıl üzüm verdiği gözün üzerinden kesin. Yeniden verecek sürgünlerde üzüm verir.

Diğer resimlerdeki sürgünlerde obur. Bu yıl bırakın büyüsünler. Gelecek yıl iki göz bırakıp kesin. Oradan gelen sürgünler meyveye yatar.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 02:10   #395
Ağaç Dostu

Alıntı:
Diğerleri de bunlar,

Daha önce fotoğrafını paylaştığım olanla beraber toplam 8 asma. Deneme yanılma ve amatörce araştırmalarla birşeyler yapmak istesem de başarısız oluyorum sanırım. Ama denemeye devam.
İlk asma sürgün versin gelişin. Üzüm verecek gibi. Gelecek yıl filizlerini kırarsınız.

Halil Önen / Aliağa, Menemen, Belen

İkinci asmada da aynı hata yapılıyor. Üzüm kollar kesiliyor. Alttan bodur ve verimsiz dallar çıkıyor. Güçlü ve sağlıklı olduğu için sizi aldatıyor.

Gövdeden çıkan obur dalları gelecek yıl dipten 2 göz bırakıp _filiz kırma_ kırın. Oradan yeni sürgünler verecek. Meyveye yatacak.

Eski 26-04-2012, 17:18   #396
Ağaç Dostu

Sn. Halil Önen,

yorumlar ve öneriler için teşekkür ediyorum, zira öğrenmeye ihtiyacım var bağcılık konusunda. Oldukça karmaşık ve zor görünüyor bahsettiğiniz işlemler. Bilmeyen biri olarak, anlamak için tekrar tekrar okudum.

Birinci fotoğraftaki asmada bir küçük salkım var haklısınız. Fotoğraf uzak açılı olduğundan anlaşılmamış. Obur dallar dediğiniz dallara şu anda dokunmayacağım ve asmaları kendi haline bIrakacağım anladığım kadarıyla. Önümüzdeki kış budama zamanı, hal çarelerine bakılacak.

Bir de bu asmalardaki obur dalları şimdi büyümeye bırakacağım fakat, şimdi öyle boylanacaklar ki bulundukları alana girmek zorlaşacak, dalları nasıl bir düzene sokacağım?

Asmalarda herhangi bir hastalık veya zararlı görülmediği takdirde, yine de koruma amaçlı uygulamam gereken işlemler var mıdır şu dönemde? Zaman zaman yaprak altlarında siyah bitler gördüğüm oluyordu geçen yıllarda. Hafif külleme yaptığına da şahit oldum ama zirai ilaçtan korkuyorum. Dolayısıyla, eğer ağIr ve ciddi seyreden bir durum olmazsa, sizin bahsettiğiniz gibi tazyikli ve klorlu şebeke suyu ile yıkamak yeterli midir?

Selamlar.
Ayrıca bordo bulamacı uygulaması için kışın yaptığımız araştırmada, bordo bulamacını Adada bulamadık. Ne düşünüyorsunuz?

Eski 26-04-2012, 22:01   #397
Ağaç Dostu

Alıntı:
....
Bir de bu asmalardaki obur dalları şimdi büyümeye bırakacağım fakat, şimdi öyle boylanacaklar ki bulundukları alana girmek zorlaşacak, dalları nasıl bir düzene sokacağım?

Asmalarda herhangi bir hastalık veya zararlı görülmediği takdirde, yine de koruma amaçlı uygulamam gereken işlemler var mıdır şu dönemde? Zaman zaman yaprak altlarında siyah bitler gördüğüm oluyordu geçen yıllarda. Hafif külleme yaptığına da şahit oldum ama zirai ilaçtan korkuyorum. Dolayısıyla, eğer ağIr ve ciddi seyreden bir durum olmazsa, sizin bahsettiğiniz gibi tazyikli ve klorlu şebeke suyu ile yıkamak yeterli midir?

Selamlar.
Ayrıca bordo bulamacı uygulaması için kışın yaptığımız araştırmada, bordo bulamacını Adada bulamadık. Ne düşünüyorsunuz?
İsterseniz Budur sürgünleri 8-10 gözden kırabilirsiniz biraz daha büyüdüğünde.

Akar hastalığı için ev yapımı ilaclar kullanılabilir. Külleme için karbonatlı veya sirkeli su da kullanılabilir. tazyikli su ile akşamları yıkayabilirsiniz.

Bordo bulamacı için bir şey söyleyemeyeceğim, bağcılık yapılan yerlerde olması lazım.

Eski 26-04-2012, 22:33   #398
Ağaç Dostu

Sn. Halil Önen, aydınlattığınız konular için çok teşekkür ederim. Dikkat edeceğim uyarı ve önerilerinize.

Eski 28-04-2012, 09:39   #399
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2012
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nabolant Mesajı Göster
tozlaşma konusunda içiniz rahat olsun bağların çogu tozlayıcı istemez sizinde saydığınız birkaç istisna dışında eğer tozlaşma sorunu olan cinslerden de dikecekseniz yanında sorunu olmayan çeşitlerden döllenme yapar, 3.ve 4. şıklardaki çeşitler meyvesi için üretilen çeşitler değil, filokseraya dayanıklı olduğu için aşılanmak üzere getirilmiş amerikan çeşitleri sadece anaç olarak kullanılır.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için

attar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 13:09   #400
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Halil bey sizden bir şey öğrenmek istiyorum,

4 adet Red Globe ve Crimson Seedless üzüm fidanlarım var.

Aşağıda fotoğrafladığım gibi gelişim gösteriyorlar.

Sorum; yanlardaki ufak sürgünleri şimdi almam gerekirmi?

Gelişirlerse, aşı kalemi olarak kullanabilirmiyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 00:42   #401
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
Halil bey sizden bir şey öğrenmek istiyorum,

4 adet Red Globe ve Crimson Seedless üzüm fidanlarım var.

Aşağıda fotoğrafladığım gibi gelişim gösteriyorlar.

Sorum; yanlardaki ufak sürgünleri şimdi almam gerekirmi?

Gelişirlerse, aşı kalemi olarak kullanabilirmiyim?

Şimdiden teşekkür ederim.
Üç göz de meyve gözü, gelecek yıl üzüm vermeye çalışacaklar, salkımları küçük olacak, bu şekilde üç sürgün bu yıl gelişmesi gerekiyor.

Gelecek yıl ana sürgünü _ kış budaması_ 10- 12 gözden kesebilirsiniz. Ağaıdaki iki sürgününün _ gelişmesine göre 5-6 gözden kış budaması yapabilirsiniz.

Yani iyi kök gelişimi için hiç dokunmamak daha iyi olur. Kışa kadar sürgünler büyümeli...

Aşı kalemine _ daha_ uygun değiller...

Eski 02-06-2012, 07:03   #402
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Cevabınız için tekrar çok teşekkür ederim. Hoşça kalın.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2012, 21:17   #403
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
ne güzellikler yaratmış yaradan.. bazen şükretmeyi unuttuğum için utanıyorum kendimden

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 18:23   #404
Ağaç Dostu

attar's Avatar

sağ taraftaki sürgünü kırmam gerekiyor mu acaba?

Name:  çatalca 048.jpg
Views: 1876
Size:  72.1 KB

Eski 08-05-2013, 20:19   #405
Yeni Üye

geneesiyor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2009
ne istediğine bağlı

Sürgünü kırıp kırmayacağın nasıl bir terbiye uygulayacağına bağlı, eğer çardak olacaksa soldaki uzayacak, sağdakinin de tepesini alıp, öteki iyice güçlenene ve sağlığı garanti olana kadar yedekte tutacaksın, sonra dibinden kesersin, bunun için istediğin kadar bekleyebilirsin. Eğer çardak değil de kütük asma yapacaksan gene iki seçeneğin var: Tek gövdeli kütük istersen soldakinin de tepesini sürgün elli - yetmiş santim olunca koparıp daha fazla uzamasına izin verme ki dal güçlensin, sağdakini gene üstteki gibi yedekte tut. Çok gövdeli istersen, yani yerden itibaren iki, üç ana gövdeli kütük yapacaksan ikisinin de tepelerini kırk-elli santim olunca kopar ve ikisinin de sağlıklı gelişmesi için ayrı ayrı hereklere bağla, üçüncü sürgün yoksa sabret, seneye o da olur. Kütük yapıp da tek gövdeli mi çok gövdeli mi diye sorarsan, tek gövdeliye karar ver derim, öbür türlü çevresinde ot temizlemek, çapa yapmak vs. zor oluyor. Tek gövdelide yerden elli-yetmiş santimde yukardaki ik-üç koltuk sürgününü muhafaza edip tüm alttaki koltuk sürgünlerini koparacaksın. (Daha ayrıntılı bilgi için "bodrum bağları" nı öneririm, benim tek başvuru kaynağımdır diyebilirim!) Kolay gelsin.

attar beğendi.
geneesiyor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 14:10   #406
Ağaç Dostu

attar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geneesiyor Mesajı Göster
Sürgünü kırıp kırmayacağın nasıl bir terbiye uygulayacağına bağlı, eğer çardak olacaksa soldaki uzayacak, sağdakinin de tepesini alıp, öteki iyice güçlenene ve sağlığı garanti olana kadar yedekte tutacaksın, sonra dibinden kesersin, bunun için istediğin kadar bekleyebilirsin. ...

(Daha ayrıntılı bilgi için "bodrum bağları" nı öneririm, benim tek başvuru kaynağımdır diyebilirim!) Kolay gelsin.
teşekkürler

Eski 14-05-2013, 14:33   #407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Afyonkarahisar'da Nisan başında 150 adet alphonse lavalle ve 50 adet kalecik karası aşılı asma fidanı diktim. Alphons asmaları Mayıs başında uyandı ama kalecik karası fidanlarında hala bir uyanma belirtisi yok. Kalecik karasının uyanmama nedeni ne olabilir? Geçci bir çeşit midir?

rozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 09:55   #408
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
uzum olan asma ucları kesılmez dıyorsun bızım bursada bağcılar uzum olan ucu kesıyor bununkafam karıştı

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 01:40   #409
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Uzum gene yalniz kalmis, Hadi ben Is, Guc,Cocuk,Es derim bir suru bahane uretirim ama eskiden bu sayfada bir suru resim olurdu...hic resim yok...nasil olsa bu sayfaya kesin bakarlar ...Ustadim Halil Onen ve geneesiyor(adi bende sakli buyuk ustad)..nasilsiniz iyimisiniz?...Halil abi gonderdigin arbeguana hala buyuk bir saksida kiyip da bir yere dikemedim heran memleket yine degisir diye...foruma yazamiyorum ama ben uzerime duseni yaptim elimdeki butun tohumlarimi etkinlige gonderdim(hic istemedim suana kadar sanirim hakkim baki?)...Ustad geneesiyor gonderdigin butun cekiler koklendi...bu sene hepsini rize de bahdeye dikicem bakalim bir devrim yapabilecekmiyiz...daha fazla yazmiyayayim 8 gundur sesim kisik cikmiyor))

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 08:45   #410
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Geçen sene çelikten yetiştirdiğim çekirdeksiz üzüm yaklaşık 1 metre boylanmıştı. Şu aralar uyanmaya başladı ve çok iyi bir çeşit olmalı iki göz arasındaki mesafeler 5 ile 7 cm arasında. Bahçedeki diğer asmaların göz mesafeleri 12-15 cm. Sanırım verimliliğe bu etki ediyor.

Name:  cekirdeksiz_uzum.jpg
Views: 1658
Size:  68.4 KB

Milla beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 15:34   #411
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Selamlar; bu sabah bir arkadaş sürpriziyle başladı; Bozcaada'dan iki üzüm fidanı Biri kardinal diğeri çavuşmuş. Biraz araştırınca çavuşun tozlayıcıya ihtiyacı olduğunu öğrendim. Bu iş için kardinal uygun mudur, değilse uygun olan çeşitler nelerdir? Bu konuda daha önce de bir şeyler yazılmış ancak "şu çeşit uygundur" gibi net bir bilgi yok, veya hızlıca ararken gözümden kaçtı. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 21:20   #412
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Umarım bu sene de zarar vermezler. Geçen yıl diktiğim asma çeliklerini ve iki sene önce ki asma fidanını kanalizasyon çalışması yüzünden hebâ ettiler. Umudum, bu sene ki çeliklerde

Name:  2014 Asma fidanı.jpg
Views: 2265
Size:  59.7 KB

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 11:30   #413
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
İyi günler.
Üzümün dallarında köklenme gözüküyor. Acaba nedeni ne olabilir.

Name:  2014-07-05-1045.jpg
Views: 1658
Size:  76.0 KB

Name:  2014-07-05-1046.jpg
Views: 1642
Size:  74.6 KB

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 09:59   #414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Kök verme nedeni

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
İyi günler.
Üzümün dallarında köklenme gözüküyor. Acaba nedeni ne olabilir.

Eklenti 507563

Eklenti 507564
Kök verme nedeni birkaç gün devam eden yağmur yüzündendir. Genellikle yağmur damlaları o bölgede biriktiğinden köklenme olur. Bizde İsabella (Karadeniz'e özgü kabuklu, kokulu, tatlı üzüm) üzümünde böyle oluyor. Yağmurlardan sonra bu tür kökleri bulduğumda, altına 5lt'lik damacana şişesini uygun olarak keserek takarım. İçine yanmış hayvan gübresi,toprak doldururum. Güneşten zarar görmesin, rutubetli kalsın diye etrafını, naylon ya da bezle sararım. gerektiğinde sularım. 3-4 hafta içinde köklerin sayısı artar fidan oluşur.
Bunu uç kısımdaki yerlere yaparım ki üzümün gövdesi fidan alınırken zarar görmesin. Geçen yıl 20 temmuzda bu şekilde fidan aldım. Damacanayı köklere ve toprağa zarar vermeden fidan çukurundayken kesip attım. etrafını toprakla doldurup can suyunu verdim. Ağustos sonuna kadar 1 metreden fazla sürgün uzamaya devam etti. Yalnız köklerin durumuna göre fazla yaprak ve sürgünler temizlenmeli. Çünkü kök az ve yetersizse yaz sıcağında bir kaç hafta fidan yerinde sayar ya da kurur.

bahçıvan55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 12:30   #415
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Hatun parmağı üzümü, olgunlaşması Eylül ayını buluyor. Razaki üzüm gibi, oldukça iri.

Sultaniye cinsi üzüm ise bitmek üzere)

Eklenen Resimler

göksel38, Muda, Milla ve 1 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 12:23   #416
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Çatı katında geçen yıl çimlendirdiğim cevizkoz üzümü bu yıl 14-15 metreye yakın sürgün boyu uzadı. Sadece bu fidan elimde kaldı diğer aşıladıklarım malesef kurudular.

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve Jakin beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 13:10   #417
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Ruby Roman Grapes adında bir üzüm çeşidi varmış.
Japonlar salkımını 1 milyon Yene satıyorlarmış.

Name:  ruby.jpg
Views: 1198
Size:  27.7 KB

Bizim çiftçiler de çok çalışıyor. Neden bu konuya el atmazlar ki
Konusu geçsin bari sitemizde diye bu satırları yazmaktayım.

Jakin beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 14:01   #418
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bu yıl kaliteli üzüm üretebilen varmı ?
varsa reçetesini paylaşabilirmi ?

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 16:33   #419
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
İlk resimdeki üzüm sadece 2 salkım oldu. Asma henüz genç. Sulama dışında katkım olmadı. Sabah güneşiyle öğleden sonra güneşini alıyor.

İkinci asmadaki üzümler olağanüstü güzel gelişirken ne olduysa 3 hafta kadar önce bozulmalar başladı salkımlarda. Tam gün güneş alıyor bu asma. Onu da sadece haftada bir olmak üzere suladım. Bu asma diğerinden 2 yaş daha büyük.

Her iki asmayada haziran ayının başlarında toz kükürt atılmıştı. Cinsi tavşan böbreği diye adlandırılıyor. Taneler erik gibi kütür kütür, kabuk ince, çekirdekleri kolay kırılıyor ağızda. Lezzetini tarif güç. Meşhur Kavacık veya Efemçukuru'nun kara üzümü ( bende onlar da var) bu üzüme göre daha şerbetli ama lezzet bakımından bu çok yukarıda.

Eklenen Resimler

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 07:59   #420
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
sıkıntımızda bu zaten. herşey iyi gidiyordu. son 2 haftalık periyotta küflenme,kokuşma, dökülme başladı. salkım güvesi, mildiyö,külleme,kurşuni küf ilaçlarıı birlikte kullandık hastalığı durdurabilecekmiyiz bilemiyorum. bu yıl ilaçlarda çare olmadı.

organikçi arkadaşlar ne yapıyor merak ettim.

Jakin beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024