agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2013, 12:26   #1291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
merhaba arkadaşlar.aranıza yeni katıldım.bende 5 yıldır badem işiyle uğraşıyorum.ancak hiç ürün alamadım. bu sene bademler gayet güzeldi ancak bir haftadır sararıp dökülmeye başladı.sizce sebebi ne olabilir. bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. teşekkürler şimdiden

esesbar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 12:34   #1292
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi itug Mesajı Göster
Herkese iyi günler ağaç dostları.

Tarlamızda ağaç yetiştirme düşüncesi ile araştırmalara başlamamızın ardından bu site ile karşılaştım. Bu konuya yazılmış olan hemen hemen tüm yorumları okumaya çalıştım, bayağıda bilgi depolaması yaptım.

Yaptığım araştırmalar sırasında çok güzel veri tabanlarına rastladım bunlardan birtanesini sizinle paylaşmak istedim.

Accessions | SAFENUT DB

Yukarıda linkini verdiğim siteden badem türleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Site dili ingilizcedir.
eğer bu seviyede bu iklimde bi arazin varsa bence bademle uğraşma derim pikan cevizini öneririm. iklim isteğini karşılıyorsun toprak isteginide karşılarsa bademden çok daha karlı bi yatırım yapmış olursunuz.

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 14:46   #1293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
ceviz için yükseltinin fazla olması gerektiğini ve soğuklamaya ihtiyacı olduğunu okumuştum.

burada don olayı olmuyor, yükseltide 40 -80 m aralığında.

çevremizde çağla bahçeleri mevcut, iyi kazançları olduğunuda duyduk

itug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 16:17   #1294
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
ceviz için yükseltinin fazla olması gerektiğini ve soğuklamaya ihtiyacı olduğunu okumuştum.

burada don olayı olmuyor, yükseltide 40 -80 m aralığında.

çevremizde çağla bahçeleri mevcut, iyi kazançları olduğunuda duyduk
ceviz degil bak pikan cevizi
arasındaki fark çok bi araştır derim

Eski 25-06-2013, 19:08   #1295
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
dostum yazınızı okudum ve çok memnun oldum. sormak ve öğrenmek istediğim konu şu olacak size.
mesela örneklerle açalım konuyu. anacını bilemiyoruz.ancak aşılanmış hali ferragnes olsun ve bu ferragnes agacının baden çekirdeğinden dikim yaparsak.a)çıkan filiz ferragnes mi olur yoksa b)anacını bilemediğimiz cins mi olur. tesekkür ederim.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 19:19   #1296
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
benim de 800 adem ağacım var.250 si 7 yaşına girdi.diğerleride 5 yaşına girdiler.daha önceleri hiç sulanmıyordu. bu yıl sulamaya başladım.evvelki sene 20 kg kadar ürün almıştım. geçen yıl hiç ürün olmadı. bu yıl ise sanırım 100 kg kadar olacak.bundan sonraki yıllar için birazcık ümitliyim.artık damlama sulamaya geçtim ve 15 günde bir suluyorum.bu yıl hiç gübre atamadım. önümüzdeki yıl artık tam anlamı ile su ve gübre ile takfiye yapmayı düşünüyorum
benim agaçlarda fazla bir sorun yok şimdilik.bilgilerimi sizinle paylaşırım.siz de neler yaptıgınızı bana açıklarsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 19:31   #1297
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
ceviz degil bak pikan cevizi
arasındaki fark çok bi araştır derim
Dostum Pikan Cevizini araştırdım; bakımının çok zor olduğunu 10 yaşına kadar 8 10 kg ürün verdiğini 10 yaşından sonrada 1 yıl ürün verip diğer yıl ürün vermediğini öğrendim.

------------

Çağla üretmek için türler hakkında hemen hemen hiç kimsenin bilgisi yok.

ceviz.com.tr den kitap satın aldım adamlar koca kitap yazmış ama ne bilgi veriyor nede yardım ediyor.

kemalcucetarim.com u aradım ak badem fidanlarının olduğunu söylüyor, bu bademin tozlayıcısı nedir diyorum, bu badem kendi kendine tozlanıyor diyor, halbuki tozlayıcısı 48-1 48-3 48-4 48-5

bu işe girişecek olanlar kesinlikle ve kesinlikle fidancının dediğini 2 defa 3 defa düşünün. ne doğru bilgi veriyorlar nede bilene yönlendiriyorlar. insanlık ölmüş.

-------------

badem ile ilgili yazılmış çok güzel bir makale
buyrun
http://www.tarimcionline.com/teknik-...etistiriciligi
Badem Yetiştiriciliği - Tarımsal Yetiştiricilik

Düzenleyen itug : 25-06-2013 saat 19:33 Neden: yazım düzeltildi
Eski 26-06-2013, 08:02   #1298
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
d
mesela örneklerle açalım konuyu. anacını bilemiyoruz.ancak aşılanmış hali ferragnes olsun ve bu ferragnes agacının baden çekirdeğinden dikim yaparsak.a)çıkan filiz ferragnes mi olur yoksa b)anacını bilemediğimiz cins mi olur. tesekkür ederim.
Ferragnes'den aldığınız badem çekirdeğinden çıkan fide Ferragnes olmaz; adi badem olur. Büyüdüğünde aşılamanız gerekir.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 08:12   #1299
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
benim de 800 adem ağacım var.250 si 7 yaşına girdi.diğerleride 5 yaşına girdiler.daha önceleri hiç sulanmıyordu. bu yıl sulamaya başladım.evvelki sene 20 kg kadar ürün almıştım. geçen yıl hiç ürün olmadı. bu yıl ise sanırım 100 kg kadar olacak.bundan sonraki yıllar için birazcık ümitliyim.artık damlama sulamaya geçtim ve 15 günde bir suluyorum.bu yıl hiç gübre atamadım. önümüzdeki yıl artık tam anlamı ile su ve gübre ile takfiye yapmayı düşünüyorum
benim agaçlarda fazla bir sorun yok şimdilik.bilgilerimi sizinle paylaşırım.siz de neler yaptıgınızı bana açıklarsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

Ağaçların yaşlarına göre aldığınız ürün çok az.

Bunun bir kaç nedeni olabilir. Ancak en ciddi görülen sorun tozlama.

Öncelikle ağaçlarınızın tozlayıcıları var mı ? Eğer yoksa 4 ana cins, 1 tozlayıcı şeklinde cins değişikliği yapınız.

Bahçenize ilkbaharda mutlaka en az 4-5 kovan arı koyunuz.

Budama doğru şekilde yapılıyor mu ?

Ağaç dipleri çapalanıyor mu ?

Yeterli suyunuz varsa haftada bir sulayın, her ağaca 50 litre kadar su verin.
Gübrelemeyi ihmal etmeyin. Damlama sistemine sıvı gübre katarak zahmetsizce gübreleme yapmış olursunuz. Ben kimyasal gübreleri sevmiyorum, organik gübre kullanın derim. Ancak yanmış ahır gübresi; ya da güvercin gübresini doğru oranlarda vermenizi öneririm. 5 Yaşındaki bir badem ağacına taç düşümüne gelecek şekilde 300-500 gram güvercin gübresi verebilirsiniz. Gübreyi verdikten sonra sulama yapmalısınız ki gübre köklere inebilsin. Ayrıca güvercin gübresi 2 yılda bir kez verilmelidir.

Mutlaka toprak analizi yaptırın.

Eski 28-06-2013, 10:24   #1300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2013
Tamtutulma, haftada 50 lt lik sulama kaç hafta yapılmalı?50 lt su fazla değil mi?Sulama programınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?Fidanlarınızı ilk diktiğiniz yıllarda nasıl bir sulama programı takip ettiniz?Fidanlara dikim anında alt toprak ile karıştırılan gübre dışında ne zaman ve nasıl bir gübreleme yöntemi takip ettiniz.Saygılar

misler42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 14:49   #1301
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

cemilahmet Bey'in ağaçları 5 ve 7 yaşında imiş. Bu ağaçların artık tam verime yatma zamanı olduğu yaşlarından anlaşılıyor. Ancak ağaçlarda bir sorun olmalı ki ürün verimi çok düşük. Bu nedenle sulama olayına biraz önem vermek gerekiyor. 5- 7 Yaşındaki bir ağaca Haftada 50 litre su çok gelmez.

Türkiye'de henüz yapılmış düzgün, sağlıklı bir badem sulama programı yok.
İçanadolu iklimine göre kendi yaptığım ve sonuçlarını iyi bulduğum sulama takvimini yazayım:

1-2 Yaşındaki dikmelere (Dikmelerin dikildiği yıl ) olanağınız varsa haftada 1; ya da 2 kez 5'er litre su verin. Dikmelerin çok daha iyi geliştiğini göreceksiniz.

3 Yaşındaki dikmelere haftada bir 10 litre;

4 Yaşındakilere haftada bir 15-20 litre

5 yaş ve üzerindekilere haftada bir; ya da 2 haftada bir 50'şer litre su verin.

7 Ve üzeri yaşlardaki ağaçlara haftada bir; ya da 2 haftada bir 100'er litre su verin.

Sulamalara iklim; ve yağışa göre başlanmalıdır. Ben 1 Haziran'da sulamaya başlayıp 30 Ağustos'da son sulamamı yapıp damla sulamayı topluyorum. Bu tarihten sonra sulama yapılırsa kışın dikmelerinizde donmalar görülebilir.

Sulama olayları tarlanızın, eğimi, toprak yapısı, toprağınızın su tutma kapasitesi, bakı açısı, rüzgar durumu, taban suyu gibi pek çok nedenlerle değişiklik gösterebilir.

Dikmeler çıplak köklü ise ilk dikim yılında gübre vermeyin. Kökleri yakarak dikmeyi kurutabilirsiniz.Ertesi yıl ilkbaharda verebilirsiniz. Ancak sulama öncesi oranını abartmadan ayda 1; ya da 2 kez yaprak gübresi verebilirsiniz. Toğrağınız dinlenmiş ve kaliteli bir topraksa buna da gerek kalmaz.

Şayet tüplü fidan diktiyseniz, sonbaharda yanmış pellet tavuk gübresi; ya da güvercin gübresinden 100 gram verin. Dikme gövdesine değmeyecek şekilde toprağa gübreyi karıştırıp üzerini örtün. Sonbahar ve ilkbahar yağmurlarıyla köklere inen gübre dikmelerinizin canlanır canlanmaz hızla büyümesini sağlayacaktır.

Düzenleyen Tamtutulma : 28-06-2013 saat 15:10 Neden: imla
Eski 05-07-2013, 01:02   #1302
Yeni Üye

Erkencil badem fidanı bulabileceğimiz bir yer varmıdıracaba?

takribi 500 fidan almayı düşünüyoruz.

Eski 09-07-2013, 17:35   #1303
Yeni Üye

TAMTUTULMA,Bahçe tesisi hususunda benim gibi yeni olanlar için verdiğiniz bilgi ve sahip olduğunuz tecrübeleri burada içtenlikle paylaşmanız inanın hem çok güzel hem de çok değerli.Malumunuz Tarım Müdürlüklerinin durumu belli.

Eski 09-07-2013, 17:49   #1304
Yeni Üye

Bahçe tesis ederken,
1.Seçilen çeşidin anacı klasik anaç mı? Yoksa klon anaç mı olmalı?
2.Seçilen çeşit ve anaç türüne göre dikim aralıkları ne kadar olmalı?Klasik anaç 4*4veya 5*4 dikilebilir mi?
3.Tüplü fidanı dikmek için kasım ayını beklemeye gerek var mı?Eylül ayında da tüplü fidan dikilebilir mi?

Eski 09-07-2013, 20:12   #1305
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
Erkencil badem fidanı bulabileceğimiz bir yer varmıdıracaba?

takribi 500 fidan almayı düşünüyoruz.
siz hangi cinsi ve hangi tozlayıcıyı dikeceginize karar verdiyserniz fidan her yerden bulunur

Eski 09-07-2013, 20:17   #1306
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi misler42 Mesajı Göster
Bahçe tesis ederken,
1.Seçilen çeşidin anacı klasik anaç mı? Yoksa klon anaç mı olmalı?
2.Seçilen çeşit ve anaç türüne göre dikim aralıkları ne kadar olmalı?Klasik anaç 4*4veya 5*4 dikilebilir mi?
3.Tüplü fidanı dikmek için kasım ayını beklemeye gerek var mı?Eylül ayında da tüplü fidan dikilebilir mi?
1 sorunuzu tam anlayamadım ancak anaç bölgeye uyumlu verimli bi tür olmalı üzerine istediginiz cinsi aşılayabilirsiniz
2 dikim konusunda en yaygın olanı 6*6 ancak 6*3 benim dikimim
3 tüplü fidanı 365 gün dikebilirsiniz

Eski 09-07-2013, 23:20   #1307
Yeni Üye

Alıntı:
siz hangi cinsi ve hangi tozlayıcıyı dikeceginize karar verdiyserniz fidan her yerden bulunur
biz bademi turfanda olarak satmayı düşünüyoruz. birçok kişiye sordum erkencil hakkında bilgi çok az.

sizin bildiğiniz türler var ise paylaşırsanız çok sevinirim.

Eski 10-07-2013, 01:36   #1308
Yeni Üye

Alıntı:
1 sorunuzu tam anlayamadım ancak anaç bölgeye uyumlu verimli bi tür olmalı üzerine istediginiz cinsi aşılayabilirsiniz
2 dikim konusunda en yaygın olanı 6*6 ancak 6*3 benim dikimim
3 tüplü fidanı 365 gün dikebilirsiniz
Anaç, tohumdan yetişme klasik anaç mı ?Yoksa klon(garnem.gf 677) anaç mı?
Tüplü fidan dikimini Eylül gibi yapsak kışın başına kadar bakımı çok hassas mı?Yoksa can suyundan sonra kendi haline bırakılmalı mı?Siz tüplü fidanı hangi ayda diktiniz?

Eski 10-07-2013, 22:30   #1309
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Alıntı:
biz bademi turfanda olarak satmayı düşünüyoruz. birçok kişiye sordum erkencil hakkında bilgi çok az.

sizin bildiğiniz türler var ise paylaşırsanız çok sevinirim.
ben el diş bademi dedigimiz ince kabukluları biliyorum ve bahçem bunlardan oluştu sizin dediginiz nurlu badem (datca bademi) **** ak badem googlede ararsanız satış yapan firmalara ulaşabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi misler42 Mesajı Göster
Anaç, tohumdan yetişme klasik anaç mı ?Yoksa klon(garnem.gf 677) anaç mı?
Tüplü fidan dikimini Eylül gibi yapsak kışın başına kadar bakımı çok hassas mı?Yoksa can suyundan sonra kendi haline bırakılmalı mı?Siz tüplü fidanı hangi ayda diktiniz?
anaç hakkında aşırı bilgim yok bizde satıcıdan alıp diktik ben ocak ve mart aylarında diktim can suyunu verdim hazirandan itibaren haftalık sulama devam ediyor diktikten sonra can suyu vermeniz yeterli bi sonraki yaz a kadar başka bişey istemez (can suyu verilmeden ve verildikten 1 hafta sonra ağaç diplerini güzelce çiğneyin.)

Eski 22-07-2013, 15:58   #1310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2013
merhaba ağaç sevdalıları benim bu sene bademlerimde kurt var iç kurdu sanırım iç kurdu ilacı kulanmam lazımmış kullanmadım vede meyvalar yarısı kurtlu sararıp dökülüyorlar bu iç kurdu ilacına bahar ilk ağacın uyanmasından sonra nasıl bir ilaçlama yapmalıyım bana bu konuda yardım yaparsanız sevinirim ziraatçıya sordum bizim yörede meyva olmadığı için genel deneme yanılma usuluyla öğreniyoruz ama bu sene çanım yandı onca meyva kutrlu ekonamik deyil yani anlayacağınız ağaçlar tam verim yıllarına girdiler 6 yaşındalar 7 ye gidecekler ve hala öğreniyoruz vede bitmeyecek hangi ilacı ve ne sıklıkla yapacağım ilgili arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

gencergencer_15 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 09:53   #1311
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2010
BADEM İLAÇLAMASI

1--Pembe tomurcuk dönemi
Çiçekler patlamadan patlamak üzereyken kullanılacak ilaç
---Bakıroksiclorür WP 100lt suya 400 gram atılacak
Bununla beraber Delthametrin EC 100 lt suya 725gr (böcek ilacı)

2---Çiçekler açınca monilya için,
---Tebsconazole WP %25 100 lt suya 60 gram
--- Capton %50 WP 100 Lt suya 300 Gram
1.sefer çiçeklerin %10’u açınca atılacak
2.sefer %100 açtığında

3--- çil ilacı
Çağla dönemi (kırktan çıkınca,Zeytin büyüklüğünde olursa)
---Chlorothalonil SC 100lt suya /200 gram
---Capton 100 lt suya 300 gr
++ böcek ilacı impartuar
4--- Hasat sonrası
Çinko+Bor beraber ikisinide ihtiva eder bir yaprak gübresi
5---fidan dip kurdu olursa
---Colipso

6---Sonbaharda Koruyucu olarak
---Bakıroksiclorür
100Lt suya 800 Gram
1 Tona 8 kğ

feast3874 beğendi.
hamitakkuyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 01:56   #1312
Yeni Üye

Hamit Akkuyu,bu reçete güzel bir kaynak.Ama,verilen ölçü acaba kaç tane ağaç için uygulanacak.324 ağacınız için bu ölçüyü kullanacak mısınız?Bir ağaç için ortalama şu kadar lt kullanılmalı bilgisini paylaşabilir misiniz?

Eski 25-07-2013, 08:36   #1313
Yeni Üye

Hmit beycigim sizlere çok teşekkürler 1 ci ilaçlamada Bakıroksiclorür WP 100lt suya 400 gram atılacak demişsiniz bununla beraber Delthametrin EC 100 lt suya 725gr (böcek ilacı) bunları aynı gün içindemi yapacağım yani beraber den ben bunumu anlamalıyım yoksa 1 gün araylamı yapayım yoksa aynı anda karışımlamı atacağım tek seferde farklı ilaçları karıştırma sıkıntısı olma endişesi yaşadım
genel olarak 2 3 ilaçlamalardada var bu anlayış lütfen birazdaha bizim anlayacağımız seviyeye inerseniz çok memlun olurum artık sütten yanan agız suyuda üflüyor lütfen hoş görün beni

Eski 25-07-2013, 08:48   #1314
Yeni Üye

hamit bey ben burdurdayım devlet dairesinde çalışıyorum sakıncası yoksa sizlen tanışmak isterim sizin bilginez yeterli durumda bizler eksiğiz bu konularda sizin alacağınız bir bilgi yok ama bizler sizden çok şeyler öğreneceğiz bilgileriniz için teşekkürler

Eski 25-07-2013, 09:31   #1315
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Merhaba arkadaşlar,
bu reçete daha önce malatyada çalışmış bir ziraat mühendisi arkadaştan aldım.bende ilk defa kullanacağım.bu yıl şehir dışında olduğum için gerekli bakımları yapamadım bazı sorunlar yaşadım.sayın misler42 ölçüyü ilaçları satın aldığın yerden alabilirsin.sayın gencergencer15 arkadaşım karışımla ilgili satın aldığın veya il veya ilçe tarım müdürlüklerinde hangi ilacın beraber kullanacağını söylerler.ayrıca sizinle tanışmayı bende isterim.ama sandığınız kadar bilgi sahibi değilim siz değerli arkadaşlardan edindiğim bilgi o kadar. 0543 616 99 80

hamitakkuyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 03:58   #1316
Yeni Üye

Hamit bey, özelden size mesaj göndermiştim.Herhalde fark etmediniz.

Eski 30-07-2013, 10:15   #1317
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Güncel Badem Kg fiyatları ne durumda bilgisi olan varmı ?

Eski 01-08-2013, 13:36   #1318
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Arkadaşlar 1450 rakımda kış ayında 2 ay kar altında kalan bi tarlam var. Badem ağacı dikmek istiyorum hangi türleri önerirsiniz?

nkutsay beğendi.
obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2013, 23:10   #1319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2013
merhaba arkadaşlar formda ve bademcılık işinde yenıyım hatalarım için şimdiden özür dilerim ben badem bahçesi kurmak istiyorum afyon dazkırıda rakım 600-650 cıvarında sulama problemi yok henuz analız yaptırmadım topraga sızlerden bırazbılgı almak ıstıyorum arazım 10 dönüm cıvarında bilgi veren olursa sevınırım

stalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2013, 21:17   #1320
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Arkadaşlar merhaba bu gün 20 dekar arazime badem dikmek için çukurları açtırdım.5x5 m ara ile ferragnes ve ferradual çeşitlerini dikeceğim.Ağaç sıraları 15 ağaca 47 ağaç düşüyor.Bahçe hafif eğimli güneye bakıyor.Uzun kenarı doğu kısa kenarı güney.700 ağaç alıyor.Diğer baçede çok yakın orada 300 vişne 140 ceviz var iki bahçe arası 70 m.Tek bahçeden ikiside sulanabilecek az da olsa.Sizlerden ricam tozlama konusunda ağaçlar nasıl yerleştireyim.Hangi cinsten kaç tane alayım.Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024