agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Badem
(https)

Beğeni Düzeni418Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2013, 11:33   #1261
Yeni Üye

mıstık abey's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Fotoğraftan yorum yapmak sağlıklı değil, yanılıyor olabilirim ama bana göre bademleriniz Picantili cinsi.
Sayın Tamtutulma'ya bilgilendirdiği için teşekkür ederim.

mıstık abey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 16:42   #1262
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kilicaslan3561 Mesajı Göster
Soğuk bölgelerde yetişir mi acaba? Teşekkürler.
Hiç merak etmeyin yetişir yalnız dikkat etmeniz gereken ilkbahar geç donlarından etkilenmemesi için geç çiçeklenen fidan kültürlerinden seçmeniz. Böylece meyve kaybı yaşamazsınız. Gümüşhane iklimini biliyorum sanıyorum Bayburt da aynıdır. İklim özellikleri bize yakın yani. Benim bahçede Ferraduel,Ferragnes ve Tuono var. 2 yıldır gayet iyiler ve Nisan başında çiçek açıyorlar.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 08:11   #1263
Ağaçsever

kilicaslan3561's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Sayın Hillbilly, bilgi için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

kilicaslan3561 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 17:16   #1264
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Bahçemin ilk meyvası

Eklenen Resimler

hamitakkuyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 20:58   #1265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamitakkuyu Mesajı Göster
Bahçemin ilk meyvası
Çok güzel bir görüntü,bereketli olsun.Çeşit nedir acaba? Teksas'a benzettim ama.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 22:49   #1266
Ağaçsever

teşekkür ederim 2010 dikimi ferragnes ve ferraduel sanırım resimdekide ferraduel çeşidi

Eski 01-05-2013, 23:26   #1267
Ağaç Dostu

Bizim bahçemiz de 2010 açık kök dikim.Bazı ağaçlarda bu kadar meyve var ama bazılarında çok az.Yağmurlu bir mevsim geçirdiler,arılar tozlama yapamadı pek baharda.Biraz da kıra vurdu.Zaten daha ilk ürünleri.Az olması normal.

Eski 04-05-2013, 14:38   #1268
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Badem ağaçları büyümüş ve bu ağaçlardan ürün elde edip,satış yapmaya başlamış olan forum üyelerine bir sorum olucak ; Bizim 250 ağaçlık bahçemiz normalde 200 nonpariel ve 50 teksas olarak dikilmişti,ancak fidanlar ismine doğru çıkmadı,50 ferragnes,50 nonpariel,150 teksas olduklarını anladık.Şu anda 3. yazlarındalar ve üzerlerinde az da olsa ürün var.Ancak önümüzde ki yıl daha fazla ürün olucaktır.

Sizce bu ağaçları aşı ile değiştirip ana çeşit olarak nonpariel ya da ferragnes mi yapmalıyım? Ya da değiştirmeyip bu şekilde mi satmaya çalışmalıyım ( 3 çeşit olarak ) ? Teksas şu anda çoğunlukta,bu çeşitte ikiz oranı yüksek,satış konusunda çok sıkıntı çeker miyim? Ya da teksas diğer çeşitlere göre daha mı ucuza gider ? İç olarak çıkartıp pazarlasam olur mu ? Ne yapmam konusunda net karar veremiyorum.Teşekkürler.
Zor bir soru sormuşsunuz, çünkü sorunuza yalnızca yanıt vermekle kalmayıp aynı zamanda sorumluluk da almış olacağız.

Benim dikmelerim de henüz küçük. Bu yıl bazılarından moral meyvesi alabileceğim ama tam anlamıyla ürüne yatmaları sanırım 3 yıl daha sürer.

Öncelikle 150 Teksas Bademini 50 Nonpareil tozlar.

50 Ferragnesi ise tozlayacak bir ürün şu an bahçenizde yok. İsterseniz mevcut ağaçlardan 10 tanesine Ferraduel; ya da Ferrastar aşılayarak 50 Ferragnes'in tozlanma sorununu da çözersiniz. Tabi bu aşılanacak 10 ağaç 50 ferragnesin aralarına eşit-dengeli bir şekilde dağılmalı.

Bahçenizin tümden çeşidini değiştirmeye kalkmak çok ciddi bir karar, doğrusu böyle bir karar vermeden önce 40 kez düşünün derim. Bizim burada Teksas ve Nonpareil dikenlerden kuşların yemişleri yediği konusunda çok şikayet geliyor. Sizin oradaki kuş zararı durumunu da düşünün öncelikle. İkiz meyve oranı badem satarken en çok baş ağrıtan konulardan birisidir.

Badem yemişlerini eline alıpta hangi çeşit olduğunu bilmek öyle herkesin harcı değildir. Çoğu kuruyemişçi bile kabuğu yumuşaksa "bu el bademi"; biraz sertse " Bu diş bademi"; çok sertse "Bu taş bademi" diye ayırt edebiliyor. Ha teksas ve Nonpareil el bademidir, Ferragnes ise diş bademi grubundandır.

Bütün bunlardan sonra karar sizin.

formullaone beğendi.

Düzenleyen Tamtutulma : 04-05-2013 saat 16:09 Neden: imla
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2013, 16:39   #1269
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sayın Tamtutulma,fikirlerinize katılıyorum.Öncelikle 50 ferragnes için teksaslardan bazılarını ferraduel tozlayıcı ile değiştiricem.Önümüzdeki bir kaç yıl içinde hangi çeşidin satışı daha kolay olursa,ona göre diğer çeşitleri de zamana yayarak değiştirebilirim.En iyisi bir kaç yıl bekleyip satış konusunda tecrübe edinmek.

Eğer,3 çeşitten de yeterli miktarda ürün alıp,satışında sıkıntı çekmezsem ( küçük bir makine alıp içini kırıpta satabilirim ) o zaman çeşit değiştirmeye de gerek kalmaz.

Diğer taraftan,sizin de bildiğiniz gibi,tek çeşitten ne kadar çok miktarda varsa,satışta o kadar kolay olur.Mesela,2 ton teksas,1 ton el bademi,1 ton ferragnesi ayrı ayrı satmak var,bir de tek çeşit 4 tonu satmak var.Bu da,çeşit değiştirmezsem ileride karşılaşabiliceğim sıkıntılardan biri gibi geliyor.Bakalım zaman neler göstericek,çok da plana gerek yok

Eski 06-05-2013, 11:36   #1270
Yeni Üye

mıstık abey's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2009
[QUOTE=formullaone;1148968]Badem ağaçları büyümüş ve bu ağaçlardan ürün elde edip,satış yapmaya başlamış olan forum üyelerine bir sorum olucak ; Bizim 250 ağaçlık bahçemiz normalde 200 nonpariel ve 50 teksas olarak dikilmişti,ancak fidanlar ismine doğru çıkmadı,50 ferragnes,50 nonpariel,150 teksas olduklarını anladık.Şu anda 3. yazlarındalar ve üzerlerinde az da olsa ürün var.Ancak önümüzde ki yıl daha fazla ürün olucaktır.

Sizce bu ağaçları aşı ile değiştirip ana çeşit olarak nonpariel ya da ferragnes mi yapmalıyım? Ya da değiştirmeyip bu şekilde mi satmaya çalışmalıyım ( 3 çeşit olarak ) ? Teksas şu anda çoğunlukta,bu çeşitte ikiz oranı yüksek,satış konusunda çok sıkıntı çeker miyim? Ya da teksas diğer çeşitlere göre daha mı ucuza gider ? İç olarak çıkartıp pazarlasam olur mu ? Ne yapmam konusunda net karar veremiyorum.Teşekkürler.

Yurt dışında bu işi profesyonelce yetiştirme yapanların, problemleri ne şekilde çözümlediklerini öğrenmeye çalışın. Başarınız da, şansın yeri öngörebilirliğinizle sınırlı. Eğer bahçenizle yatar kalkar, her ağacı ayrı ayrı hergün yakından incelerseniz dillerinden anlar isteklerini yerine getirirseniz onlarda size en kötü zamanlarda dahi size herkezden daha fazla gülümseyeceklerdir. İşe sadece maddesel değil felsefi olarakta bakıp hazırlanmak lazım.
Kazanmak için biraz daha zahmete girip, gıda tüzüğüne uygun pakatleyip perakendecileri, sanayi sitelerini dolaşarak kendinizin pazarlaması, üreticiden tüketiciye sloganı ile uygundur. Katma değer oluşturmadan satarsanız kötü niyetli insanların oyuncağı olabilirsiniz. Bu ara piyasaya kaçak ürün sokulduğuna dair medya haberlerinede dikkat lütfen. Üreticimiz böyle durumlar oluyor ise haksız rekabetle karşı karşıya kalacaktır.
Bu sözcükleri öğretmek amaçlı değil sadece hatırlatarak, büyük emekler sarfeden üreticinin zarar görmesini arzu etmediğim için sıraladım.
Başarılarınızın devamlı olmasını dilerim.

mıstık abey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 12:40   #1271
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Sayın Hamit bey Maşallah sizin ağaçlar baya hoş ben tavşan zararlısına ilk dikimde yakalandığımdan dolayı baya yavaş geliyor.Tavşanın kemirmediği çok az sayıdaki 30-40 ağaç sizinki gibi diğerleri 2 yaş geriden geliyor.Allah emeklerimizi zayi etmesin.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 20:23   #1272
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Sayın Hamit bey Maşallah sizin ağaçlar baya hoş ben tavşan zararlısına ilk dikimde yakalandığımdan dolayı baya yavaş geliyor.Tavşanın kemirmediği çok az sayıdaki 30-40 ağaç sizinki gibi diğerleri 2 yaş geriden geliyor.Allah emeklerimizi zayi etmesin.
Teşekkür ederim.cümlemizin emekleri zayi olmaz inşallah.ilk yıl dolunun yaptıgı yaraların izi hala var.anadalı kırdı ve budama şeklimizi değiştirmek zorunda kaldık.bu yılın verimi ise her ağaçta ortalama 3-4 kilo var sanırım.

Eski 07-05-2013, 20:26   #1273
Ağaçsever

ferragnes ve ferraduel

Eklenen Resimler

formullaone ve ejder01 beğendi.
Eski 17-05-2013, 16:28   #1274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Merhabalar
Antalya / Korkuteli /Çomaklı kasabasında yaklaşık 2 dönüm arsam var arazinin tam ortasında bir evim mevcut ağaç yetiştirmeyi çok seviyorum fakat işlerim nedeniyle çok fazlada ilgilenemiyorum ne diktiysem bakımsızlıktan büyümedi veya tutmadı.Araştırmalarım sonucu bademin fazla bakım ve maliyeti olmadan yetiştirebileceğini sizler sayesinde öğrendim badem yetiştirmek istiyorum eğimli,killi,taşlı bir arazi etrafımda badem bahçeleri var fakat %90 bakımsız veya badem bahçeleri bozularak ceviz ağacına dönülmüş hangi tür dikmeliyim.

07antalya07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 23:14   #1275
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
çomaklının kışı serttir bademler genel olarak kış soğugundan -25 e kadar zarar görmez ama ilkbahar erken donları badem için en zararlı dönemdir (çomaklıda bu mevcut) bu nedenle geç çiçeklenen çeşit seçmelisiniz benim önerim Bertina, Texas, Ve Ferragnes dir

Düzenleyen yolgezer2001 : 17-05-2013 saat 23:20 Neden: 1
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 14:54   #1276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2013
merhaba arkadaşlar nasılsınız bende sizlerin arasına ketıldım sizlerde kabul ederseniz güzel bir bilgi paylaşımı yaparız ve sorularımız asorma fırsatı buluruz uyarsa herkese merhaba

gencergencer_15 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2013, 15:00   #1277
Yeni Üye

benimde başımdan baya uzun ve meşekkatlu bir süreç geçti bedem konusu kolaygibi görünsede yaşayınca ögrenilmiyor buda bazen zaman bazende para kaybıyla oluyor para kaybı telafi ediliyor belkide ama zaman kesinlikle telefisi yok ben yanlış ağaç diktim veya odgu adına yanlış agaca verdiler 3 yılım kayboldu ama allaha havale edyorum vede ettim neyse ferakneslerden aşı alarak deyiik türleri hep aşıladım bu sene vermeye başladılar aşı aldıgım bahçemde sorun yok bu sene maşallah gözden sakındım toplam 800 agacım var bakalım ne olur ne kalır konuşmak isteyen olursa bana yaza biilir

Eski 31-05-2013, 22:53   #1278
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
beyler badem işinde para var mıdır ben yatırım yapmak istiyorum

İçinde 234 adet yetişmiş badem 15 armut, erik, incir fidanı bulunan şehir 6400 metrekare ve fiyatı 27.000tl sizce uygun mu bu ilan

bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 13:53   #1279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Kıymetli ağaç dostları formu baştan sona iki kez okudum. Ceviz başlığındada belirttim. Maddi imkanım kısıtlı olduğu için bölgemizde mevcut olan verimli ve su imkanı olan 1000m rakımlı güney cepheli 54 dekar toprak yapısı badem ve cevize uygun(iklim ?) hazine arazisini kiralamak için yaklaşık 1 yıl önce milli emlak müdürlüğüne baş vurdum. Bu arada Özel Ağaçlandırma yönetmeliği değişti kiralama için maliye yetkilileri (Ankara) yeni bir Mili Emlak Tebliği beklediklerini, tebliğden sora kiralama işlerinin başlayacağını söylediler. Konuyla ilgili malumatı olan varsa ve paylaşırsa sevinirim sayğılar.

ugurhakan71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2013, 14:05   #1280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2013
Ayrıca kendilerinden cesaret bilgi ve doğa sevgisi kazandığım Sn, rice-com,Avanos,formulaone,tamtutulma,Suz-i Dilara,odeh,Samsunlu55,nogoifatih,gencer15 ve adını sayamadığım arkadaşlarımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

ugurhakan71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 22:59   #1281
Ağaçsever

burjuva1981's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
bu yılın en iyi badem fotosu olarak hamit abimin fotosunu öneriyorum

Tamtutulma ve ejder01 beğendi.
burjuva1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 13:00   #1282
Ağaçsever

burjuva1981 kardeşim beğendiğin için çok teşekkür ederim.emek veren bütün arkadaşların emekleri boşa gitmez inşallah.

Eski 18-06-2013, 20:09   #1283
Yeni Üye

sayın agaç sevdıları bena yardım ediniz benim ağaclar gök ruma yapıyor dalının bir tarafı yeşil diyer tarafları **** arada dallarda kuruma oldu birde meyvalar sararıp dölmeler oldu artık olmuyor bu kurumaya ne yapmalıyım lütfen bilen varsa bana yazsın saygılar

Eski 20-06-2013, 18:08   #1284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulgur Mesajı Göster
beyler badem işinde para var mıdır ben yatırım yapmak istiyorum

İçinde 234 adet yetişmiş badem 15 armut, erik, incir fidanı bulunan şehir 6400 metrekare ve fiyatı 27.000tl sizce uygun mu bu ilan
Arazinin hangi şehirde olduğunu söylersen fikir verebilirim. Örneğin Datça'da içinde 40 ağaç bulunan, düzgün ve yeri iyi yani yolu falan olan bir bademliğin dönüm fiyatı 30-40 bin lira. Senin dediğin yerde 27 bin TL dönüm fiyatı mı? Bir de verim konusu önemli Datça'da bir dönüm iyi bir bademlikten yılda 200 kg. iç badem alınabiliyor.

bora_1980 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 22:03   #1285
Ağaçsever

Selam badem dostları benim bademler'imin de başına böyle bir hastalık geldi.tek tarafı (doğu) bu durumda.yaprak biti mevcuttu zirai ilaç attım ama yarıyarıya azaldı bitler.2.sorun ağaçların 3 tanesinde yine tek tarafında kuruma oldu dal yeşil ama yapraklar sararmadan kurudular.geçen senede 1 ağaçta aynı durum mevcuttu kışın kurtaramadım kurudu ve kesmek zorunda kaldım.bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2013, 08:07   #1286
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Selam badem dostları benim bademler'imin de başına böyle bir hastalık geldi.tek tarafı (doğu) bu durumda.yaprak biti mevcuttu zirai ilaç attım ama yarıyarıya azaldı bitler.2.sorun ağaçların 3 tanesinde yine tek tarafında kuruma oldu dal yeşil ama yapraklar sararmadan kurudular.geçen senede 1 ağaçta aynı durum mevcuttu kışın kurtaramadım kurudu ve kesmek zorunda kaldım.bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Kurumayı bilemeyeceğim, bir kaç dal kesip bir ziraat mühendisine gösterin.

Yaprak biti için 20 lt suya

1 kg soğan (doğrayın)
1 kg sarımsak (doğrayın)
2 su bardağı ayçiçek yağı
2 su bardağı sıvı savun-arap sabunu; ya da bulaşık deterjanını karıştırın.

Güneşin altında damacananın ağzı kapalı olarak bir kaç gün bekletin. Süzgeçle süzün ve gerekirse ( tulumba yoğunluk nedeniyle püskürtmezse) biraz su katıp yaprak biti olan ağaçlarınıza vurun. Yaprak bitleri özellikle yaprak altlarında olduğu için yaprakların altlarına ilacın değmiş olmasına dikkat edin.

2-3 gün sonra ağaçlarınızı denetleyin, yaprak biti varsa yine vurun. Doğal bir ilaç olduğu için ne ağaca; ne de başka bir canlıya zararı olmayacaktır.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 11:58   #1287
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Alıntı:
Sayın Hamitakkuyu bu konuda bilgi alımınızda burda paylaşırsanız sevinirim

ejder01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 15:22   #1288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Herkese iyi günler ağaç dostları.

Tarlamızda ağaç yetiştirme düşüncesi ile araştırmalara başlamamızın ardından bu site ile karşılaştım. Bu konuya yazılmış olan hemen hemen tüm yorumları okumaya çalıştım, bayağıda bilgi depolaması yaptım.

Yaptığım araştırmalar sırasında çok güzel veri tabanlarına rastladım bunlardan birtanesini sizinle paylaşmak istedim.

Accessions | SAFENUT DB

Yukarıda linkini verdiğim siteden badem türleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Site dili ingilizcedir.

itug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2013, 16:18   #1289
Yeni Üye

Thumbs up Çağla Badem Yetiştirmek Mümkünmü?

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliğinden mezun olmamın ardından 1 senede yurd dışı macerasının ardından köyüme döndüm.

Köyde bulunan boş araziyi değerlendirmek için araştırmalara başladım. Görüşler ağaç dikimi üzerinde yoğunlaşınca bölgedede badem yetiştirilip güzel kazançlar elde edilebildiğini öğrenince BADEM ekelebileceğini düşündüm. Bu yörede büyük oranda Çağla Badem yetiştirilmekte.

Bulunduğumuz mevki Mersin ilinin Silifke ilçesinin Işıklı Köyü

Tarlanın google earthten görünümü
Bölgenin yükseltisini bilmiyorum google earthten baktığımda 55 - 65 m civarı gözükmekte denize mesafe ise göz kararı 3 4 km civarında zaman zaman şiddetli rüzgarlara maruz kalan bir yer. Annemden aldığım bilgiye görede bölgede don olayı görülmüyormuş.

Toprak analiz sonucunu tarım mühendisi yorumladı fakat yorum bilgilendirmeden çok "ne ekersen ek" der gibiydi. elime tutşturdukları yoruma tekrar okuyup 1 2 dakika konuştu hepsi bu.

Toprak analiz yorumuda Badem gözükmemekte ama onunda olacağını tahmin etmekteyim

Bademle ilgili elime geçen şeyleri okudum ve okumaya hala devam etmekteyim. Badem türleri yetiştirlmesi tüplü fidan, açık köklü fidan, anaç cins seçimi vesaire derken kafam bayağı bir karıştı.

Aklıma takılansa Datça mevkiinde yetiştirilen Nurlu Bademi ve Ak Badem türleri. Bu türler bizim tarlamızda yetişirmi diye düşünmekteyim.

Don olmadığı için en erken olan ve lezzeti güzel olan türleri ekmek istiyoruz.

Çağla badem yetiştiren bahçeleri gezip onlardan fikir almak istiyoruz.

Yardımlarınızı ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok seviniriz.

Eski 23-06-2013, 21:47   #1290
Yeni Üye

Badem ile ilgili başka bir veri tabanı

Accessions - eualmonddb: The European Prunus Database for Almond Genetic Resources

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024