PDA

View Full Version : Çimlerde yaşanan sorunlar

Sayfalar : [1] 2 3 4 5

noname3343
13-05-2007, 21:08
Bahçemde durup dururken daire şeklinde, bölge bölge çimlerim kurumaya başladı.Bu neden kaynaklanıyo olabilir? ilk olarak küçük bir bölgeden başlayıp yavaş yavaş genişliyor ve bahçenin çeşitli yerlerinde aynı durum söz konusu:(

Selahattin Yılmaz
13-05-2007, 21:42
Fotoğraf koyarsanız size daha iyi yardımcı olabiliriz. Kökçürüklüğüne benziyor biraz ama lokal ve yakın çekim resim koyun lütfen...

Mine Pakkaner
13-05-2007, 21:55
Noname, sorunuza cevap alabilmeniz için

1. Türkçe'ye özen göstermeniz,
2. Kendinizi bize kısaca tanıtmanız gerekmektedir.

Hoşgeldiniz.

noname3343
13-05-2007, 22:28
ilk olarak sorumu düzgün bir cümle akışı şeklinde yazmadığımdan ve kelimeleri eksik veya yanlış yazmamdan dolayı mine pakkaner arkadaşımızdan özür dilerim bunun sebebide ilk mesajım olduğu için acemiliğime gelmiş olmasıdır.ikinci olarak, selehattin arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu durumun fotolarını ekleyeceğim bu şekilde sorunumun daha iyi anlaşılacağını sanıyorum. ve belirtmek istediğim bir şey daha var bu kuruyan yerlerde çimlerin altında örümcek agına benzer, küf benezeri bi oluşumda mevcut.ama yukardan bakıldığında yanmış gibi görünmekte.

fmt79
14-05-2007, 14:46
ilk olarak sorumu düzgün bir cümle akışı şeklinde yazmadığımdan ve kelimeleri eksik veya yanlış yazmamdan dolayı mine pakkaner arkadaşımızdan özür dilerim bunun sebebide ilk mesajım olduğu için acemiliğime gelmiş olmasıdır.ikinci olarak, selehattin arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu durumun fotolarını ekleyeceğim bu şekilde sorunumun daha iyi anlaşılacağını sanıyorum. ve belirtmek istediğim bir şey daha var bu kuruyan yerlerde çimlerin altında örümcek agına benzer, küf benezeri bi oluşumda mevcut.ama yukardan bakıldığında yanmış gibi görünmekte.

Ne olduğu tahmin edilebiliyor ama yine de bir fotoğraf eklerseniz daha iyi olur...

noname3343
14-05-2007, 15:35
Sizin tahmin ettiğiniz nedir acaba.Söylerseniz sevinirim. Foto koyacam ama benim bahçem şehir dışında kaldığından cok sık gidemiyorum gerçi ben gidene kadar galiba tüm çim kurur.:(

limon
14-05-2007, 16:48
noname3343 köpeğiniz var mı? Veya bahçenizin etrafı çevrili mi? Köpek çişi dediğiniz gibi kurutuyor çimi. Daire şeklinde tamamen öldürüyor.

limon
14-05-2007, 16:52
Bir de havalar birden ısındı burada orda durum nasıl bilmiyorum. Çimleri her gece düzenli sulamaya başladık biz 2-3 hafta kadar önce. Benim köpeğim hiç bahçeye zarar vermez ama geçenlerde bir kerecik ufacık bir yere çişini kaçırmıştı ve daire şeklinde kurudu o bölge. Toprağı yumuşatıp çapaladıktan sonra bahçemin görünmeyen bir köşesinden aldığım çimle yama yaptım. Şimdi gayet iyi durumda.

Todor
14-05-2007, 17:53
Ben köpeklerin idrarından herhangi bir sorun yaşamıyorum.

sukranayalp
14-05-2007, 18:46
Sn noname bahçenizdeki değişkenlik gösteren çim bozulmaları halka şeklinde mi yoksa içi dolu daire şeklinde mi? Bunu belirtirseniz ne tür bir mantar ile karşı karşıya kaldığınızı söyleyebilirim.

1- Gri renkli küçük daireler ise :Sclerotinia (Dollar spot); genelde Bermuda çimi ve festuca çimlerinde görülür. Benomyl ve thiophanate iyi sonuç verir.
2-İçi boş sarı-kırmızı halkalar şeklinde ise : Marasmius (Faıry ring) ;genelde tüm çimlerde görülebilir. Mantar kontrolü için herhangi bi ilaç tavsiye edilmez. Önemli olan sulama sıklığını azaltarak 5 günde bir sulama yapmak gerekir.
2-Harita gibi parçalanmış sarı-kırmızı lekeli olanlar ise : Typhula (snow mold) genelde mavi renkli çimlerde ve festucalarda görülür. Drenajı gözden geçirmek gerekir ve benomyl ve thiophanate sorunu giderici fungusitlerdir.

noname3343
15-05-2007, 20:03
Eğer bu hastalık hakkında bir bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.Neler yapmam gerekir gittikçe çimlerim kuruyor ve ben cok üzülüyorum buna :(

Mine Pakkaner
15-05-2007, 20:44
Hemen gece sulamasını bırakın. Sulamayı sadece sabah erken saatte yapın. Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı 10 lt su/20 cc hesabıyla hazırlayıp 10 m2 yi 1 lt solüsyonla ilaçlayınız. Hastalıklı hastalıksız heryere ilaç veriniz. Huwasan yerine PERAS da kullanabilirsiniz. Çok acele etmelisiniz yoksa bütün alan elden çıkabilir. Biz çimde bu uygulamadan çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

Sayın Fmt 79 da siteye girdiğinde fotoğraflara bakıp size bilgi verecektir.

noname3343
15-05-2007, 20:49
Hastalığın ismi nedir acaba benim bi arkadaş baktı dediki mantar var captan diye bi ilaç verdi.peki bu dediginizi nasıl yapacağım? pompa ilemi?nasıl ilaçlı suyu dökeceğim. Şunuda eklemek isterim ben çimleri yeni ektim yani 20 gün filan oldu ve aşırı yagmurlarada maruz kaldı ondanda olmuş olabilirmi acaba

limon
15-05-2007, 21:06
Çimlerin hastalık, mantar vs... riskini azaltmak için hangi aralıklarla hangi ilaçlamalar yapılmalıdır? Ben bir senedir kendim bakıyorum bahçeme. Gübreleme, yabani otları temizleme, sararmış çimleri tırmıkla toplama işlemleri tamam da ilaçlama henüz hiç yapmadım. Gübrede ithal (markasına yarın bakabilirim) oldukça kaliteli olduklarını söyledikleri bir ürün aldık. 3 ay bir daha gübrelemeye gerek yok dedi satıcı. Şu anda çimlerim oldukça keyifli. İlaçlamayı hangi sıklıkta yapmalıyım? Ve hangi ilacı önerirsiniz?

noname3343
23-05-2007, 19:01
Soruna çare bulamadık.Kaderine bıraktık çimleri :(

Mine Pakkaner
23-05-2007, 22:09
Herhangi bir mantari hastalık belirtisi çıkmalı gibi olur olmaz veya çıkmadan Huwasan veya PERAS veya OXY kullanınız. Bu uygulama topraktaki patojenlerin etkinliğini iyice azaltacak veya yok edecektir. Daha sonra fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate ( İkisi de Benomyl etkili maddelidir.) uygulayınız. Sportak kökboğazı çürüklüklerinde çok etkili bir ilaçtır.

Sulamayı iyice seyreltiniz ve sadece sabah erken saatte veriniz. Alan kurumadan su vermeyiniz. 1 hafta arayla iki TURFSET uygulamasını gün battıktan sonra yapınız. İki gün sonra tekrar fungusit veriniz. Bir kaç gün sonra fosforlu gübre uygulaması yapınız.

limon
24-05-2007, 14:59
Teşekkür ederim Mine Hanım.

noname3343
26-05-2007, 10:09
Teşekkürler Mine hanım

ogzhn
26-05-2007, 11:39
Ayrıca çimleri uzun tutumamaya özen gösterin!

noname3343
26-05-2007, 20:10
Mine hanım bişey daha sorabilirmiyim acaba fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate demissinizde sportak ile benlateyi karıştırıpmı dökeceğiz yoksa ayrı ayrı uygulamakmı lazım ayrı ayrı uygulayacaksak iki ilaç arasında kaç gün beklemek lzım ve son olarak ilaçlar bir kez tekmi uygulanıyor

igidu
27-05-2007, 09:19
Mine Hanım ben de bir şey soracaktım, aradım aradım ama bulamadım, bizim bahçedeki çimler seyrekleşiyor ve yosunlar oluşuyor. Ben de alıyorum elime tırmığı yosunları topluyorum. Gübreleme veya ilaçlama kaç senedir yapılmamış ben yapayim diyorum. Nereden ne temin etsek de çimlere uygulasak.
Yanlış yere mesaj atmış olabilrim, biraz aceleye geldi. :(

Mine Pakkaner
27-05-2007, 23:03
Mine hanım bişey daha sorabilirmiyim acaba fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate demissinizde sportak ile benlateyi karıştırıpmı dökeceğiz yoksa ayrı ayrı uygulamakmı lazım ayrı ayrı uygulayacaksak iki ilaç arasında kaç gün beklemek lzım ve son olarak ilaçlar bir kez tekmi uygulanıyor

İki ilacı birlikte uygulayın. İkinci uygulama zamanını tarifte sonradan bir fungusit uygulaması daha olarak belirtmiştim.

Zor bir durum. Geçmiş olsun.

Mine Pakkaner
27-05-2007, 23:43
Mine Hanım ben de bir şey soracaktım, aradım aradım ama bulamadım, bizim bahçedeki çimler seyrekleşiyor ve yosunlar oluşuyor. Ben de alıyorum elime tırmığı yosunları topluyorum. Gübreleme veya ilaçlama kaç senedir yapılmamış ben yapayim diyorum. Nereden ne temin etsek de çimlere uygulasak.
Yanlış yere mesaj atmış olabilrim, biraz aceleye geldi. :(

Alanınız sanırım gölge, toprağınızın drenajının zayıf ve toprağın çok asitli olması söz konusu.Sanırım sulamayı da bol yapıyorsunuz. Bunlar yosun oluşumunu getirir. Öncelikle sebebi bulup ıslah yoluna gitmelisiniz. Bu arada uygun bir algisit de kullanabilirsiniz. Ziraatçinizle konuşunuz. Size uygun bir preparat önerebilir.

Mine Pakkaner
28-05-2007, 10:56
Sebebi tam bilirsek çözüm daha kolay ürer. Havalandırma makinesi ilk bahar başında çekilir. Şu anda kullanılması doğru olmaz ve zaten drenaj sorununu çözmez.

Mine Pakkaner
28-05-2007, 11:27
Bu arada Sayın Fmt 79, bizi çimde mantari hastalıklar konusunda aydınlatmanız mümkün olur muydu?

fmt79
29-05-2007, 14:32
Bu arada Sayın Fmt 79, bizi çimde mantari hastalıklar konusunda aydınlatmanız mümkün olur muydu?

Ayrıntılı bilgi hazırlamam biraz zaman alabilir. O yüzden bu konuyla ilgili 3 tahminim var, onu sizinle paylaşayım.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, belirtiler çok ayrıt edilebilir oluşmamış, o yüzden kesinlikle şu hastalık var demek yanlış olacak. Emin olabilmek için hem kültüre almak hem de mikroskobik inceleme yapmak gerek. Ama tahminlerim var.

1- Çökerten; patojenler: Fusarium spp., Pythium spp., Rhizoctonia spp.
2- Beyaz çürüklük; patojen: Sclerotinia homoecarpa
3- Pythium yanıklığı; patojen: Pythium aphanidermatum

Bu üç hastalıkta da aynı noname3346 rumuzlu kullanıcının çimlerindeki belirtiye benzer belirtiler oluştururlar. Bunu gözle ayrıt etmeye çalışmaktansa, her üçü için de ortak bir kimyasal uygulamak daha doğru olacaktır.

Aslında çökerten ve pythium için aynı kimyasal kullanılabilir, yani ortak olarak kullanılabilecek olan kimyasal Metalaxyl'dir. Beyaz çürüklük için ise Chlorothalonil önerilebilir. Bu durumda her ikisini karıştırıp tek seferde uygularsanız, sonuç almanız mümkün. Ama karışımı sakın ha önce küçük bir alanda denemeden tüm alana uygulamayın. Önce bitki üzerinde toksik etki yapıp yapmayacağına bakın. Ertesi gün tüm alana hazırlayıp uygularsınız.

berkakgun
01-06-2007, 12:56
merhaba bu forumu okuyunca Mine Hn.'ın noname3343'e önerisi sanki benim problemimede çözümmüş gibi geldi.

yaklaşık 80 m2 neredeyse tamamı gölge bir bahçemiz var. evin konumu ve ağaclar nedeniyle bahçe yer yer çok az güneş alıyor ve oldukca fazla yaprak vs. dokulmesı oluyor.

bahçede 2 ay önce ekilmiş hazır çim ( rulo çim ) var. bahcemiz sanki hiç kurumuyor gibi , çünkü çimlerin altındaki toprağı ellediğimde nemli oluyor, bu nedenle sulama sıklığını azalttım , çünkü toprağın nemli olması dışında yer yer düzensiz olarak bazı yerlerde 3-4 tane beraber olmak mantarlar oluşmaya başladı , fakat bu seferde çimlerde bazı bölgelerde ufak bölgeler halinde sararmalar başladı.bu iki olay arasında çimlerin yüksekliğini kısalttım , yaklaşık 3 cm olarak , suzuzluktan olduğunu düşündüğüm sararmalardandolayı tekrar sulama sıklığını arttırdım, bir öneri üzerine akşam yaptığım sulamayı sabah erken saatlerde yapmaya başladım. fakat yine mantarlar var.

acaba nerede yanlis yapıyorum.?

ayrıca bu cıkan mantarları acaba temizlemek gerekli mi ? yoksa kendi hallerine mi bırakmalı ?

yaprak toplama makinasinin cimlere zararı olsabilir mi ? cünkü düsen yaprak vs. yüzünden yaklaşık 1 haftada bir yaprak toplama makinasi ile temizlik yapıyorum

Mine Hn.'ın bahsettiği "Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı" acaba bende kullanmalımıyım ? bu ilacı nereden temin edebiliriz?

jakaranda
05-06-2007, 21:27
Merhaba benim sayın fmt 79 bey e veya konu ile ilgisi olan arkadaslara acil bir sorum olacak. Çimlerle ilgili, yaklaşık 3000 m2 çim alanımız var Bermuda grass agırlıklı sahamızda aşırı sulamadan ve hava şartlarından dolayı tamamen çimde mantar olusmus durumda suyu kestik hemen previcur 607 sl ile ilaçlama yaptık 3 gun sonra taş tırmık ile havalandırma yaptık (yuzeysel tarandı çimlerin kökünde hiç tutar kalmamış elle tutulup çekildiğinde çimler geliyor ) 15/ 15/ 15 gubreleme yaptık ve suladık bu gun ilaçlamadan sonraki 4 ncü gundeyiz (ilaclama yapınca ve suyu kesince hastalık durdurulmus durumda ) sizlerin tavsiyelerini bekliyorum saygılarımla teşekkür ederim.

Mine Pakkaner
05-06-2007, 21:45
Gübre vermeyiniz. Hastalıklı çime gübre verilmez. Bu başlıkta daha önce verilen tavsiyelerdeki ilaçları uygulayınız.

Mine Pakkaner
05-06-2007, 21:54
merhaba bu forumu okuyunca Mine Hn.'ın noname3343'e önerisi sanki benim problemimede çözümmüş gibi geldi.

yaklaşık 80 m2 neredeyse tamamı gölge bir bahçemiz var. evin konumu ve ağaclar nedeniyle bahçe yer yer çok az güneş alıyor ve oldukca fazla yaprak vs. dokulmesı oluyor.

bahçede 2 ay önce ekilmiş hazır çim ( rulo çim ) var. bahcemiz sanki hiç kurumuyor gibi , çünkü çimlerin altındaki toprağı ellediğimde nemli oluyor, bu nedenle sulama sıklığını azalttım , çünkü toprağın nemli olması dışında yer yer düzensiz olarak bazı yerlerde 3-4 tane beraber olmak mantarlar oluşmaya başladı , fakat bu seferde çimlerde bazı bölgelerde ufak bölgeler halinde sararmalar başladı.bu iki olay arasında çimlerin yüksekliğini kısalttım , yaklaşık 3 cm olarak , suzuzluktan olduğunu düşündüğüm sararmalardandolayı tekrar sulama sıklığını arttırdım, bir öneri üzerine akşam yaptığım sulamayı sabah erken saatlerde yapmaya başladım. fakat yine mantarlar var.

acaba nerede yanlis yapıyorum.?

ayrıca bu cıkan mantarları acaba temizlemek gerekli mi ? yoksa kendi hallerine mi bırakmalı ?

yaprak toplama makinasinin cimlere zararı olsabilir mi ? cünkü düsen yaprak vs. yüzünden yaklaşık 1 haftada bir yaprak toplama makinasi ile temizlik yapıyorum

Mine Hn.'ın bahsettiği "Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı" acaba bende kullanmalımıyım ? bu ilacı nereden temin edebiliriz?

Rulo çimler güneş görmeyen alanlarda çok iyi sonuç vermemekte. Hem güneş yok, hem yapraklar dökülüyorsa toprak nemini kaybetmez, bu durumda mantarların çıkması da normal olur. Yaprakları sürekli toplamaya devam edin. Haftada bir az. Sulamayı seyrekleştirin. Huwasan bulamazsanız PERAS kullanın. Zirai ilaç ve malzeme bayinize sorun. İzmir'de Doğa LTD.'ten tedarik edebilirsiniz. Tel: 0.232. 446 43 92

zodiac3111
06-06-2007, 12:04
bu öbek öbek sararma(çimlerdeki)acaba nematod zararı olabilir mi?şahsen benim ilk aklıma o geldi.fmt79 ne düsünüyosun bu konuda?

fmt79
06-06-2007, 14:14
bu öbek öbek sararma(çimlerdeki)acaba nematod zararı olabilir mi?şahsen benim ilk aklıma o geldi.fmt79 ne düsünüyosun bu konuda?

****** olma ihtimali var, ancak çimlerin kök bölgesinde örümcek ağı şeklinde yapılar (muhtemelen fungusun miselyum yapısı) görülmesi nematod zararı olmadığını gösteriyor.

Mine Pakkaner
06-06-2007, 22:01
Bu mevsimde çimde görülen bozulmalar % 90 oranında fungal hastalıklardan kaynaklanır.

ermansayman
07-06-2007, 14:46
Merhaba,

Forumunuza bugun üye oldum. Daha önce nasıl oldu da bu forumu farkedemediğime üzüldüm doğrusu.

İzmir'de yaşıyorum ve 600 metrekarelik bir bahçem var. Ziraat mühendisiyim fakat tarım makineleri mezunu olduğum için maalesef bahçe bitkilerinden pek anlamıyorum.

Yaklaşık 45 gün önce bahçeme çim ektirdim. 6 karışım, 4 mevsim. İlk çıkışta çimler 2 hafta içerisinde 4-6 cm boya geldiler. 3. hafta sonunda kardeşlenmeye başladılar. Fakat 1 aylık iken 2 gün sulanmadı bahçe ve daha sonra çimlerin uç kısımları sararmaya ve çimlerin büyümeleri durmaya başladı. 1 noktada fungus var ve fungusit ile yayılmasını onledigimi düşünüyorum.

Çimler yeni olduğu için amonyum nitrat uygulamasından korkuyorum. Gerçi bugün hava yağmurlu, serin ve rüzgarsız ama yinede çimler küçük olduğu için endişeleniyorum.

Sizce amonyum nitrat ile mi yoksa yaprak gübresi ile mi çimlerimi güçlendirmeyi denemeliyim? Yoksa farklı bir uygulama mı tavsiye edersiniz?

Saygılarımla..

Selahattin Yılmaz
07-06-2007, 15:34
Metrekareye 20 gr Amonyum Nitrat veya üre (ben üreyi tavsiye ederim) düşürebilir ve hemende surlarsanız sorun olmaz. Eğer atma imkanınız varsa yaprak gübresi olarak humik asit verin derim...

nadiru
07-06-2007, 16:49
45 günlük çime üre fazla gelebilir.Bence %33'lük A.nitrat iyi tavsiye.Üreyi daha sonra ve mutlaka kontrollu verebilirsiniz.

ermansayman
08-06-2007, 18:50
Merhabalar,

Bugün "Magic booster" adlı organik gübreden 1 Litrelik paket halinde aldım. Muhteviyatı, %35 organik madde, %20 serbest Aminoasitler, %4 Toplam Azot. &1 Organik Azot,%2 suda çözünür K2O,&7 Alginic Asit,%4.5 Hümik Asit'ten oluşmakta. Hammaddesi Bitkisel menşeli Amino Asit ve Deniz Yosununun karışımından oluşmakta. Bunun yanında "CAMADA" marka, muhteviyatı %70 Thiophanate methyl (dimethyl 4.4) den oluşan fungusiti aldım.

Şimdi bu fungusit ve organik gübreyi karıştırıp çimlerimde kullanmak istiyorum. Acaba istediğim etkiyi görebilir miyim?

Uygulama'da ise sırt tulumbası kullanacağım için, 15 litre suya 15cc organik gubre ve 10cc fungusit koyup 10m^2'ye 1litre karışım gelecek şekilde yapmayı planlıyorum.
Sulama zamanlarını da sabah 5:00 da 15dakika olarak ayarladım. 24 adet mini sprink ile suluyorum.

Bu uygulama ile çimlerimin uç kısımlarındaki sararmaları ve bulaşan mantarla mücadeleyi başarabilir miyim?

Sizlerce de uygunsa, yarın akşam üstü uygulamaya başlayacağım. acilen önerilerinizi bekliyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla...

ermansayman
08-06-2007, 20:26
Saygıdeğer meslektaşlarım ve arkadaşlarım. Çimlerimdeki sorunlar öyle çok canımı sıkıyor ki işime konsantre olamadım ve dükanımı kapatıp eve geldim. Lütfen yukarıda yazılı uygulamam hakkında beni aydınlatın. :(

Mine Pakkaner
08-06-2007, 20:49
Lütfen şu anda gübre vermeyiniz. Önce bir dezenfektan uygulaması arkasından iki gün sonra da ilaç uygulaması yapınız. Bu başlıkta tavsiyelerde bulunduk, sırası ile onları uygulayınız. Akşam asla sulama yapmayınız. Sulama aralığını iyice genişletiniz. Mutlaka turf-set uygulayınız. Sonra gübre veriniz.

ermansayman
08-06-2007, 21:23
Sayın Mine Pakkaner,

tüm başlıkları okudum. sulama zamanını iyice actım,hergün sabah 5te 10dk. ya düşürdüm. Yarın sabah erkenden bir dezenfektan alıp uyguluyayım. Buralarda bulabilirsem Turf-Set uygulaması yapayım, salı günü 'de yaprak gübresi vereyim çimlere. Sanırım o takdirde başarıya ulaşacağım.

Yalnız benim aklımı karıştıran bir nokta var, duvar dipleri ve gölge alanlarda çimler harika boyda ve renkteler. olması gerekenden bile iyi durumdalar. Aynı şekilde sulanıyorlar ve hatta köşe olduğu için daha fazla su gölleniyor, buna rağmen nasıl olurda o köşeler harika durumdayken ideal şartlardakiler bu hale geliyorlar? Bu konuda ne düşünüyorsunuz sayın Mine Pakkaner?

gilan
09-06-2007, 00:17
Turf-set nedir acaba?

sweetberry
10-06-2007, 13:51
çimlerimin daha sık ve güzel görünmesi için tavsiyeye ihtiyacım var birde aralarında yabanci otlar çıkıyor

hassoman
10-06-2007, 21:56
Iyi gunler. Bizim bahçedeki çimlerde de bir onceki sayfada mantardan oldugu bahsedilen kuruma tarzı giderek buyuyen halkasal kurumalar olusuyor. Ancak dipte agsi olusumlar yok. Cimler dipten uca dogru kuruyorlar. Bir de bahcenin yarisi golge, yarisi gunes. Bu halka seklindeki kurumalar tum gun gunes goren yerlerde olusuyor. Golge bolgelerdeki cimler saglikli. Baska tur bir hastalikla mi karsi karsiyayim?

erden69
10-06-2007, 22:27
sayın noname in hastalığından sanırım benim alnım da aynı nasibini aldı. fotoğraflarda ki görüntülere ilave olarak bazı bölgelerde tatlı tabağı büyüklüğünde simsiyah çimsiz bomboş bölümler de var. aslında bende hastalık bu görüntülerden başladı. bahçeye giren bir köpek vardı geceleri ondan şüphelenmiştim. köpeğin girişini engelledim bu arada bazı yerlerde sararmalar da başladı. bu hafta sonu Captan ilacı uygulamaya başladım.
gece sulamalarını zaten 4 gün önce kesmiştim.
Sayın no name benden önce başlamış mücadeleye şu anda durumu nedir merak ettim. ilk diktiğimde çok kuraktı ha va bol sulama yaptım. sonra yağmuralr geldi bu sefer de fazla geldi.
önemli sorular ; bu ilacı veya diğerlerini pompa ile mi yapıyoruz.
tüm çim yapraklarının ıslanması gerekiyor mu? pompam küçük olduğu için uzun sürüyor
ilacı gün battıktan sonra yaptıktan sonra hiç sulamadan sabah sulamasına kadar beklemelimiyiz?
konu ile ilgili sabırla bizlere cevap verenlere teşekkürler

erden69
10-06-2007, 22:50
sayın ermansayman izmirden yazıyor. bende izmir deyim.
sanırım mayıs ayı başında ki kurak ve çok sıcak günlerin ardından gelen yağmurlar gece sulamalarını kesene kadar çimlerimize bu hastalığı getirdi.
duvar dipleri konusu hakikaten ilginç benim de duvar dipleri gayet iyi. ilk biçme zamanını da biraz geçirmiştim. çimlerin en uzun olan bölgelerinde de problem olmadı. "gölgede mantar daha kolay oluşur" diye biliyoruz ama bu durumu anlayamadım.
sayın erhansayar gibi işi bırakıp eve gelecek durumum olmasa da bayağı canım sıkılıyor bu işe.
Ayrıca ilk mesajımda yazım hataları yapmışım. Özen göstermeden yazdığım ilk mesajım için bu saygın forumda, katılımcılardan özür dilerim.

Selahattin Yılmaz
10-06-2007, 23:05
Arkadaşlar bahçesini yeni çimlendirmiş arkadaşlar için şu tavsiyede bulunacağım. Bezen satın alınan 6'lı karışımlarda gölgede yetişen Agrotis türleri oluyor ve bahçe sahipleri de ayrım yapmadan güneş gören alanlara da karışımda bulunan bu türü de ekiyorlar pejzaycılar bu hataya düşmezler ancak kendi ekimini kendisi yapanlarda bu durum çok sık görülmektedir. Çim karışımlarınızı kontrol edin eğer Agrotis türü karışımlarınızda varsa yayılıcı olan bu tür direkt güneş ışığı gördünde ölüyor ve lokal lokal ölü alanlar oluşturuyor. Bu özelliğe dikkat edin hastalık diye sizleri yanıltmasın.

Eğer karışımlarında agrotis olanlar varsa bu ölü alanlara içerisinde agrotis olmayan karışımlardan yama yaparak yeniden ekim yapsınlar, sorunları büyük ihtimalle çözülecektir.

Mine Pakkaner
11-06-2007, 11:43
Sayın üyeler, bir üyemizin gönderdiği resim haricinde burada tamamen faraziye üzerine oturup konuşuyoruz. Ne bahçeyi gördük ne hastalıklı bitkileri, ne sizlerin bakım koşullarınızı biliyoruz, ne toprak yapınızı vs. bu böyle uzar gider.Bozulmalar hastalıktan mı, zararlıdan mı, su stresinden mi, biçim veya gübreleme hatanızdan mı bunlara da dikkat ediniz. Su eksikliği genel sararmayı arttırır, ancak suyu kesme nedeninizin hastalık olduğunu da unutmayın. Fazla ve zamansız su hastalığı arttırır. Bu durumda takibinizi güzel yapın tedbirlerinizi de alın.

Turf-set'in ne olduğuna gelince bir çim aktivatörüdür. Sadece çime özel bir üründür.

ermansayman
11-06-2007, 20:44
Saygıdeğer üyeler ve meslektaşlarım,

Haftasonu benim çimlerimi diken arkadaş çimlerim sarardığı için şeker gübresi ve 15e15 dediği bir gübreyi seyrek olarak bahçeme uygulamış. Bu uygulamadan sonra sağlam olan kısımlarda çimler boy atmaya başladı fakat sararmış kısımlar daha bir sararmış. Kızdım bende biraz, ama o hala yok birşey meraklanmayın diyor. Bu akşam eve dönerken birkaç kısım yerde örümcek ağı benzeri oluşumlar görünce mantar oluşumundan iyice emin oldum. Fakat çok enteresan bir durum, çimlerde hiç çürüme yok! Sadece uçları sararmış. Çimlerimden birkaç fotoğrafı aşağıdaki linkten indirip bakabilirsiniz. rapidshare adlı bir siteye yükledim. Başka kaynak bilmediğim için. Şuan adsl bağlantım kesik cep telefonundan bağlanıyorum internete, o sebeple lütfen kusuruma bakmayın. Saygılarımla...

http://rapidshare.com/files/36558309/11062007131.jpg.html

http://rapidshare.com/files/36559154/11062007133.jpg.html

http://rapidshare.com/files/36559982/11062007134.jpg.html

limon
11-06-2007, 21:11
Mine Hanım, bizim çimimiz oldukça sağlıklı durumda. Sadece eşimle gübreyi verirken güzel dağıtamamışız ve koyulu açıklı yeşil dalgalı oldu bahçemiz. Biçince pek belli olmuyor da gübreyi alan yerler daha çabuk ve gür uzuyor :) Neyseki aradan üç hafta kadar geçti ve eşitlenmeye başladılar. Dün Zİraat Mühendisi bir tanıdığımla sohbetimizde bana sadece bahçe sulamasında kullandığım su deposuna sıvı gübre alıp kullanmamı ve otomatik sulamayla gübrelememi önerdi. Hatta hastalıklara karşı dirençli olsun diye aldığım bakırı da depoda 1 ton kadar suya karıştırmamı ve aynı şekilde ilaçlamamı söyledi. Bana çok pratik geldi bu öneri. Sizlerin düşüncelerini de merak ediyorum. Eğer olumlu düşünürseniz yarın akşam bakırla ilaçlamayı yapıcam. Aradan ne kadar süre geçince gübrelemeyi yapmamı önerirsiniz. (Bizim toprağın alt tabakası tamamen kum olduğu için gübrelemeyi çok yere göre daha sıklıkla yapmamızı tavsiye ediyorlar )

Selahattin Yılmaz
11-06-2007, 22:57
...
Haftasonu benim çimlerimi diken arkadaş çimlerim sarardığı için...

Evet büyük ihtimalle gölge çimi kullanılmış sararmalar o yüzden bunun dışında ben çimlerinizi çok sağlıklı gördüm. Biçilecek olmuş eğer ilk biçimi ise biçtirdikten sonra silindir geçirtin olur mu kardeşlensin çimler o zaman araları kapatır ama şunu belirtmeliyim ki o karışımları tespit edin ve araştırın eğer gerçekten gölge veya yarı gölge çimi ise o zaman bu sarılığa devamlı katlanacaksınız demektir...

ermansayman
12-06-2007, 10:21
Saygıdeğer arkadaşlarım,

Bu sabah tekrar gidip bahçeme baktım, bazı noktalarda yanıklar oluşmuş, yeterince yeknesak gübreleme yapamadığımız için oluştuklarını düşünüyorum,çim yanığı gibi. Birkaç bölgede örümcek ağına benzeyen oluşumlar var fakat çevreleri gayet sağlıklı.

Sayın SelahattinYILMAZ,

sizde çimlerimi sağlıklı bulduğunuza göre endişelenecek pek birşey yok. Zannedersem toprağımın dolgu olması, biraz fazla killi olması,mineral yönünden zayıf olması ve hergün düzenli sulanması buna yok açtı. Bu sabah 5:00da 7dakikalık sulamadan sonra aşırı kuru ve sıcak hava olmasına rağmen saat 10:30 'da bahçeye girilemeyecek kadar çamurlu olması suyu çok fazla tuttuğunu ve topral minerallerini yıkadığını gösteriyor. Bir parça toprakla birlikte çimleri söktüğümde inanılmaz sağlıklı ve derin kökler oluşturduğunu farkettim ve dikkatli inceliyince herhangi bir çürük olmadığını gördüm. Genellikle uçlarından sararmışlar. Gece sulamalarını kesmiştim, şimdi sabah sulamasını da 5dakikaya alacağım.

Selahattin Bey,

çimlerimin %90 lık kısmı " 4M - Koker" adlı karışım ile sağlanmış ve muhteviyatı şu şekilde;

% 60 - Festuca aruncinacea - apache
%20 Lolium Perenne ovation
%10 Festuca rubra rubra - franklin
%10 Poa pratensis - geronimo

Bir de, çimlerin yaklaşık büyüklüğü genel olarak 6-8cm, duvar diplerinde 20-25cm civarı. henüz biçim için biraz erken olduğunu düşünüyorum. Gübre uygulamasından sonra biraz daha toplarsa çim kendini önümüzdeki hafta biçerim ve ilk biçilen çimi toprakta bırakıp tırmıkla toplar, ardından silindir ile ezdiririm. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, her türlü gelişmeyi buradan paylaşacağım. Yeni resimlerde eklerim.

Saygılarımla..

erden69
14-06-2007, 22:07
Merhaba,
Çim bahçeler ile ilgili yeni bir soru sormak istiyorum.
Konu itibari ile bu forum başlığı altında olmalı mı bilmiyorum. Yine de sormak istiyorum.
Çim bahçeler sivrisinek çeker mi?
Benim bahçemin özellkle kuytu kalan 2 köşesinde biçim yaparken veya ilaçlama yaparken ( mantar mücadelesi ) çok sayıda sivrisineğin havalandığını gördüm.
Eğer yaparsa nasıl bir önlem almalıyım.
Teşekkür ederim.

nadiru
15-06-2007, 19:58
Erman Bey ;
bence sorun çimlerinizde değil , altındaki tabakada.Anladığım kadarı ile geçirimsiz veya yarı-geçirimli bir katman var.
Ayrıca seçtiğiniz karışım bölgeniz için ideal.Özellikle Festuca arundinacea yeni geliştirilmiş sıcağa,kuraklığa ve hastalıklara dirençli bir türdür.Tek mahzuru Lolium perenneden bile kalın yapraklı oluşudur.
Bir de gölge çimi diye bir şey yoktur.Gölgeye veya az ışığa daha toleranslı çim türleri ve varyeteleri vardır.
Saygılarımla
Nadir Uğurlular

Mine Pakkaner
16-06-2007, 01:00
Sayın Nadiru, Erman Bey'in karışımı içerisindeki %10 poa İzmir'in sıcaklarında sorun yaratmaktadır. Bu yüzden biz poayı karışımlarımızda hemen hemen hiç kullanmamayı tercih ederiz (İlin yüksek ve serin kesimleri hariç).
Selahattin Bey'in gölge çiminden kastı da sizinkiyle aynıdır.

Selahattin Yılmaz
16-06-2007, 08:06
..
Çim bahçeler sivrisinek çeker mi?
Benim bahçemin özellkle kuytu kalan 2 köşesinde biçim yaparken veya ilaçlama yaparken ( mantar mücadelesi ) çok sayıda sivrisineğin havalandığını gördüm.
Eğer yaparsa nasıl bir önlem almalıyım.
Teşekkür ederim.

Çimlerinizi sabah erken saatlerde sulamanız yeterlidir. Akşamüstü yaptığınız sulamalar sivri sinekleri çekiyor olmalı ki nemli ve ıslak kalan çime sivri sinekler yuvalanıyorlar. Sivri sinekler genellikle suya gelirler, çoğalmak için. Çimleriniz geceye kuru girmeliler ki sivri sinek yapmasın...

nadiru
16-06-2007, 16:30
Sayın Nadiru, Erman Bey'in karışımı içerisindeki %10 poa İzmir'in sıcaklarında sorun yaratmaktadır. Bu yüzden biz poayı karışımlarımızda hemen hemen hiç kullanmamayı tercih ederiz (İlin yüksek ve serin kesimleri hariç).
Selahattin Bey'in gölge çiminden kastı da sizinkiyle aynıdır.

Sn. Mine Hanım ; dikkat ederseniz ben Poa'dan hiç bahsetmedim.O tür karışımın içinde zaten varmış.Ben özellikle F.arund.'nin isabetli olduğunu söyledim.Zaten %60 oranında bir Festuca arundinacea zamanla dominant hale gelecek ve diğer türlerin yaşamasına da çok fazla imkan vermeyecektir.

Bir de Erman bey duvar diplerinde çim boylarının 25-26 cm. olduğunu söylüyor.Bu çim için oldukça fazla.Hemen biçip , alt kısımlarının sararmasını engellemek gerekir.

Mine Pakkaner
16-06-2007, 22:26
...
Ayrıca seçtiğiniz karışım bölgeniz için ideal.
...
Karışımın bölge için ideal olduğunu söylemenize itiraz ettim Nadir Bey. Bu yazdığınızı okuyan "aman İzmir için bu karışım idealmiş" deyip o oranlarda terkip yaptırma hatasına düşebilir. Dediğim gibi karışımda Poa, İzmir'de sadece kış ekimlerinde ve Bozdağ gibi yüksek rakımlarda kullanılır. İlkbahar ekimlerinde zaten toprak mantarları ile birlikte görülen hastalık kayıplarına bir de Poa'nın ani bastıran yüksek sıcaklık ve şiddetli güneş ışığından dolayı otomatikman kaybı eklenirse sonuç hezeyan olur. Ki çoğu kış ekiminde Poa yaşasa ve güzel gelişse bile yaz sıcaklarında çok hırpalanmakta, sararmakta, bozulmakta ve ölmektedir. Ancak gölge alanlarda varlığını sürdürebilmektedir. Kısaca bölgemiz ve özellikle ilimiz için bu karışım ideal değildir.

ermansayman
18-06-2007, 10:10
Saygıdeğer Nadir Bey ve Mine Hanım,

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Çok kalın yapraklı F.Arund. gerçekten çimde dominant halde şuanda. Geçen haftasonu ben şehir dışındayken babam şeker gübresi ve 15e15 dediği bir gübreyi karıştırıp atmış çime. Gördüğümde şaşırdım,birazda bozuldum ama birşeyde denmiyor hani. Bu hafta çimlerimin rengi yeşile döndü ve biçim boyuna geldiler. Çok sevindim, lakin birkaç yere gübreyi fazla kaçırmış ve bölgesel sararmalar oluşmuş, 1m^2 kadar 4-5 yerde var. Asıl kötü olan mantar olduğuna emin olduğum bir bölge vardı o kısım büyümüş ve yanında bir yerde daha mantar oluşumu var. "camada" adlı bir fungusit aldım, bugün akşamüstü onu tatbik edeceğim bahçeye bakalım engelleyebilecekmiyiz mantarı. Bir arkadaşımda traktöre bağlanan 1 tonluk ilaçlama makinesi var, onunla bütün siteyi ilaçlamayı planlıyorum. Birde ilaçlarken içine bir miktar yaprak gübresi atayım da bitkiler iyice güçlensin diye düşünüyorum.

Sayın Nadir bey,

Toprağımız gerçekten geçirimsiz ve fazla su tutuyor kök bölgesinde, bu yüzden sulama zamanlarını iyice azalttım günde 7dakika sabah saatlerinde yeterli oluyor. Lakin asıl önemli konu dolgu toprak olduğu için toprağın çok zayıf kalışı. O kadar zayıf ki, ayrık otları bile sararmaya başlamıştı. Bu hafta çim makinem geliyor, cuma günü en geç, ilk biçimi yapacağım ve makinenin sepetini çıkarıp biçimden sonra kesilen çimleri tırmık ile çekip üzerinden silindir gececeğim. boşlukların dolması açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Gübreden dolayı yandığını düşündüğüm noktalarda ise tırmık ile yanık çimi söküp tohum ile yama yapmayı planlamaktayım. Umarım başarılı olurum.

bahçemin son durumunun fotoğraflarını çekip en kısa zamanda siteye ekleyeceğim.

İlginiz için tüm üyelerimize teker teker teşekkür ederim. Saygılarımla...

çiçeğim
18-06-2007, 19:33
:confused: Arkadaşlar, ben de yazlığımın çimleriyle 4 yıl uğraştım,dünyanın masrafını yaptım ama çim konusunda hiç başarılı olamadım. Artık bahçem çimsiz,çok kötü bir durumda.Yukarıdaki resim de ki gibi mantardan kurtaramadık hiç.Daha sorunsuz olan yeşillik ne var ? Ondan eksek bahçeye.Bende sürekli orada olamadığım için çimlere bakmak da sorun oluyordu zaten. BANA ÖNERİDE BULUNACAK OLAN VARMI?

limon
18-06-2007, 21:48
Sevgili çiçeğim bizim sitede çim yerine yonca ekenler var. İlkbaharda gerçekten çok güzel duruyordu fakat biçildikten sonraki halini görünce hayal kırıklığına uğradım. Aradan topraklar görünüyordu ve biçilmiş gibi değil de ezilmiş gibiydi. Ben de pek anlamıyorum ama dayanıklı bir çim türüyle yoncayı karıştırıp ekmek nasıl olur acaba?

ermansayman
19-06-2007, 09:33
Saygıdeğer Çiçeğim,

Bir Dönem İspanyol Ayrığı adında bir tohum görmüştüm, Almanya'da uzun yıllar yaşayan bir komşumuz getirtmişti ve çok başarılı olmuştu. Tek sorun çok hızlı büyüyüp etrafı sardığı için yan bahçelere sıçraması ve diğer ev sahipleriyle arasının bozulmasıydı:)

Çim maalesef çok iyi bakım ve emek istiyor.

erden69
20-06-2007, 21:50
Merhaba,
Sİzlere çimlerim ile ilgili iyi haber vermek istiyorum.Hep olumsuz haberlerle can sıkmak hoş olmuyor. Şu mantar hastalığının üstesinden geldim galiba. Çimleri kısa tuttum, sulamayı sabah saatlerinde tek e düsürdüm.Captan adında ilacı uyguladım. ( 2 lt lik pompa ile 200 m2 yi ilaçlamak bayağı yordu ama ) şimdi sararan yerlerin altlarından yeni çimler çıkmaya başladı. Sorunumla ilgilenen başta mine hanım olmak üzere tüm üyelere teşekkür ederim.

gesen
21-06-2007, 07:04
merhaba,

siteyi yeni farketmiş ve çok yeni üye üye olmuş bir bahçe sahibiyim.

yaklaşık 200 m2 bahçesi olan bir evde oturuyorum. evime bu yıl taşınmış olmama rağmen inşaat süresi boyunca yani yaklaşık 5 yıldır bahçenin bir kısmında sebze yetiştiriyorum. bu yıl evime taşındım ve çevre düzenlemesi sonucu yaklaşık 25 m2 lik bir bölüme çim ekmeyi uygun gördük.
meraklı olduğumdan çimi kendim ekmeye karar verdim. eskişehirden torf ve 3 karışımlı çim tohumu getirttim. ziraat mühendisi bir arkadaşımın yönlendirmesiyle ekim alanını hazırladım, çimi ektim, düzenli suladım.
çok güzel bir görünüme sahip olmuşken çimlerin yaklaşık 8-9 cm. boya gelmeleri aşamasında çimlerime nazar değdi. sitenizdeki yazışmalardan anladığıma göre problemim "fungus". hemen "conrnell" marka fungusit aldım, uyguladım ama iyileşme olmadı.
artık yarı yarıya bozulmuş bir çim alana sahibim ve üzgünüm. muhtemelen sonbaharda çim ekimini tekrarlamayı düşünüyorum.
sorum şu ; fungus denen illetle muhatap olmamak için bu zararlıya karşı dayanıklı çim türleri var mıdır ?
herkese iyi günler dilerim.

Selahattin Yılmaz
21-06-2007, 08:47
Dayanıklı çimden ziyade çimlerinizi fungusun faaliyet gösterdiği mayıs haziran ayları gibi yaz aylarına denk gelen zamanlarda ekim ve yetiştirmekten uzak durmak gereklidir. Kısaca size tavsiyem fungus açısından çeşit seçiminden ziyade çiminizi sonbaharda veya erken ilkbaharda ekerek yaz aylarına daha güçlü bitki yapısıyla kavuşmuş ve kısa biçilmiş çim alan tesisi olacaktır.

gesen
21-06-2007, 10:47
teşekkür ederim.

çiçeğim
26-06-2007, 15:43
:rolleyes: Sevgili çiçek severler..yazlığım daki bahçeme henüz gidemedim ama çok kötü bir durumda olduğuna eminim. Yukarıda da bahsetmiştim çim konusunda daha önce ki deneyimlerim de hiç başarılı olamadığımı. Ağustos ayında gitmeyi düşünüyorum ve bahçemi o kel haliyle bir ay boyunca görmeye tahammul edemeyeceğime eminim.Bana önereceğiniz bu mevsim de ekilebilecek çim yerine ne var acaba? Bahaus da çim ve yonca karışık tohumlar görmüştüm eksem sorun yaşarmıyım. Birde şunu merak ediyorum ön bahçem akşama kadar güneş içinde ve ayrık otu , diğer yabaniler bol miktarda var nasıl baş edebilirim?

Balıkcı
26-06-2007, 16:37
:rolleyes: Sevgili çiçek severler..yazlığım daki bahçeme henüz gidemedim ama çok kötü bir durumda olduğuna eminim. Yukarıda da bahsetmiştim çim konusunda daha önce ki deneyimlerim de hiç başarılı olamadığımı. Ağustos ayında gitmeyi düşünüyorum ve bahçemi o kel haliyle bir ay boyunca görmeye tahammul edemeyeceğime eminim.Bana önereceğiniz bu mevsim de ekilebilecek çim yerine ne var acaba? Bahaus da çim ve yonca karışık tohumlar görmüştüm eksem sorun yaşarmıyım. Birde şunu merak ediyorum ön bahçem akşama kadar güneş içinde ve ayrık otu , diğer yabaniler bol miktarda var nasıl baş edebilirim?

Ayrık otunu çim gibi biç ve sula.:dilli:
Ayrık, her zaman yeşil, son derece dayanıklı, bakım için özel bir şey de gerekmez.:p
Yabani otları biz tek tek ayıkladık, köklerinden sökerek. Yine de çıkıyor.
Çim olan alanlarda ise yabani otlar daha zor gelişiyor, çim onları boğuyor galiba.
Allah kolaylık versin.

bodrum
27-06-2007, 09:57
Merhabalar;
Hazır çim uygulaması yaptığımız yerlerde mantar oluşumu söz konusu idi.Kullandığım mantar ilaçları hiç bir işe yaramadı.Kahverengi yama hastalığı olduğu düşünülüyor ve DUETT diye bir ilaç önerildi.Acaba bu ilacı nerden bulacağımı bileniniz **** başka ilaç önerebileniniz varmı acaba?Bodrum ve izmir çevresinde bulamadık

çiçeğim
28-06-2007, 09:08
Arkadaşlar çim konusunda çok tecrübeli değilim,hiç başarılı olamadım ama apartmanımızın çok geniş harika çimlenmiş bir bahçesi vardı, yonca ile karışık dı,arasında da sarı çiçekler açıyordu,birden bire bahçe kısım kısım karardı,kurudu,çimler yok oldu. Nedenini keşfettik,siz de aynı hatayı yapmayın diye yazıyorum. Hortumun içerisinde kalan su akşama kadar güneş de kaynıyor ve görevlimiz de suyu açtığında çimler ilk önce kaynar suyla bir duş alıp haşlandıkdan sonra normal soğuk su akmaya başlıyor,suyunuzu çimlere doğru değil farklı biryere açıp serinletmek gerekiyor. Benden söylemesi ;)

Emelatam
02-07-2007, 10:50
Merhabalar,ben yeni bir üyeyim .
Çok canımı sıkan bir durum var.Sizlerle paylaşıp acil yardımlarınızı rica ediyorum.Bu nisanda 4 lü karışım çimden bahçemizi kendi ellerimle çimlendirdim.Çok sağlıklı ve güzel büyüdüler.Halı gibi her tarafı sardılar.3 Haftadır hızlı bir şekilde yayılan bir sararma ile ölüyorlar:(((Ziraat mühendisinin teşhisi ve tavsiyesiyle mantar ilacı yaptık.Bir hafta arayla yinledik ancak hiçbir düzelme yok.....Çok üzülüyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

bodrum
02-07-2007, 11:53
Merhabalar ben daha öncede mail atmıştım.Çim ile ilgili sorunlarımı dile getirmiştim.Ama bir cvp alamadım.Kahverengi yama hastalığı var dediler.Alfapirin diye bir ilaç verdiler.Kullandık ama bir yararı olur mu bilmiyorum.Resim ekleyeceğim en kısa zamanda.

limon
02-07-2007, 12:16
Ayrık otunu çim gibi biç ve sula.:dilli:
Ayrık, her zaman yeşil, son derece dayanıklı, bakım için özel bir şey de gerekmez.:p
Yabani otları biz tek tek ayıkladık, köklerinden sökerek.

MAhir Bey' e katılıyorum. Bizim sitenin boş arazisi oldukça büyük. Görevli bey ayrık, yonca, papatya, yabani ot karışımı olan yeşil araziyi çim biçme makinasıyla güzelce biçiyor. Sulamasını düzenli yapıyor. Ve bizim yaşatmak için uğraştığımız çim alanlarımızdan çok daha güzel görüntü elde ediyor. Bahar aylarında ufak ufak bembeyaz papatyalar, yaz başında sarı papatyalar açıyor. O güzelliği görünce bazen ben de yabani otlarla yoncaları sökmesem mi diye düşünmüyor değilim hani.

Mine Pakkaner
05-07-2007, 00:50
Merhabalar ben daha öncede mail atmıştım.Çim ile ilgili sorunlarımı dile getirmiştim.Ama bir cvp alamadım.Kahverengi yama hastalığı var dediler.Alfapirin diye bir ilaç verdiler.Kullandık ama bir yararı olur mu bilmiyorum.Resim ekleyeceğim en kısa zamanda.

Daha önce cevap alamadığınız sorunuz DUETT isimli ilacı nereden bulacağınız. Aramızda ilaç bayisi yoksa bu soruya cevap alamazsınız. Ya da ilacı üreten firmanın sitesine girin iletişimden irtibat kurun, bayi sorun.

Alfapirin kök boğazı hastalıkları için kullanılan bir ilaçtır. Yararı olup olmaması hastalığın evresi, sizin bakım ve uygulama koşullarınız gibi pek çok etmene bağlı. Bu arada cvp gibi kısaltmaları kullanmamanızı rica ederiz.

çiçeğim
12-07-2007, 22:37
Arkadaşlar,apartman bahçemizde ki çimler aniden kurudu,yonca ve çim karışımı bir yeşillik idi,biz hortum da gün boyu güneş den kaynayan suyun neden olduğunu düşündük ama görevlimizin dikkat etmesine rağmen kurumalar devam etti.Ayrıca gördüğünüz gibi altta kalan toprak sanki yanık gibi kapkara. Bu bir hastalık mı, ne yapabiliriz? Yardımlarınızı merakla bekliyorum.Teşekkürler.

çiçeğim
17-07-2007, 21:39
Hala cevap bekliyorum,çimler elden gidiyor.Yardım lütfen.

Mine Pakkaner
17-07-2007, 22:02
Çiçeğim şu anda yapacağınız en iyi şey, bu konuda başta verdiğimiz dezenfektan ve ilaç uygulamalarını yapmak. Bu sayede sağlam alanları belki kurtarabilirsiniz. İlacı yalnız sağlam çimlere değil, ölü bölgeye de uygulamalısınız. Bozulan alanları da sonbaharda yeniden çimlendirmelisiniz.

çiçeğim
18-07-2007, 13:11
Teşekkürler Mine hanım,heralde çimlerdeki sorun susuzluk değil demek istediniz,bir çeşit mantar mı sorunumuz?

Mine Pakkaner
18-07-2007, 18:32
Evet mantar.

poise07
23-07-2007, 02:12
Arkadaslar aranizda yeniyim. Sizlere danismak istiyorum,benim cimlerimde daha once hic gormedigim yumusak, jolesimsi rengi siyaha yakin bir seyler olustu. Sadece bir bolgede var bunlar ne olabilir ve cozum nedir yardimci olabilirseniz sevinirim.

Selahattin Yılmaz
23-07-2007, 09:01
Resim koyabilirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

poise07
25-07-2007, 02:27
Cok kotu gorunuyor dimi,daha iyi gorunebilmesi icin sorunlu bolgeden alip resimledigim kucuk bir parca bu.Sanirim basim fena dertte ustune bile basilmiyo ,kayip dusmek olasi.Cevaplarinizi bekliyorum lutfen.

sukranayalp
25-07-2007, 10:45
Sn Poise 07;aşağıdaki soruları yanıtlarsanız size yardımcı olmaya çalışacağım.
1- Çimin altındaki toprak islahı ve toprak çalışmasını siz mi yaptınız?
2- Başkası yaptı ise buraya ne tür ilaveler (ilaç, ek madde...) ekleyip eklemediğini biliyor musunuz?
3- Bu bahsettiğiniz şey siyah zift gibi bir şey mi?
4- Bahçede drenaj yapılmış mıydı?
5- Bu bölgede su birikmesi oluyor mu?
6- Gölgede ve çukurda kalan bir alan mı?

Mine Pakkaner
25-07-2007, 11:28
[quote=poise07;134350]Cok kotu gorunuyor dimi,daha iyi gorunebilmesi icin sorunlu bolgeden alip resimledigim kucuk bir parca bu...quote]

Poise07 sizin de dediğiniz gibi bu fotoğrafta birşey görülmüyor. Yeni, net bir tane isteyelim.

poise07
26-07-2007, 00:42
Sn sukranayalp ve Mine Pakkener hanim,oncelikle ilginize cok tesekkur ediyorum.Sitenizede hayran kaldigimi soylemeden gecemiycem.Sorulariniza gelince,cimleme islemini ehli kisiler yapti oniki sene oldu,ne gibi kimyasallar eklendi bilemiycem.Bahcenin drenaji var.Ziften ziyade sanki joleye benziyo cimdeki sorun,ama kismen koyulasmis katilasmis bolumleride var.Bu yazi hep yagmurla gecirdigimiz icin evet su birikmesi olabilir toprakta.Etfafida camlarla cevrili oldugu icin golgede kaliyo tabi biraz.En kisa zamanda ayrintili resim yollucam siteye.Tekrar tesekkurler.

Mine Pakkaner
26-07-2007, 09:29
Bu durumda alg oluşumu olduğundan şüphe ediyorum. Toprak yüzeyinde oluşan tabakayı yüzeyden temizletip atın. Sonra su toplanan bölgeye aeratör uygulatın, ya da kendiniz bu noktaları şişleyin. daha sonra da hidrojen peroksit bazlı toprak dezenfektanlarından uygulatın veya bir algisit de kullanabilirsiniz. Çam altında ve drenajı bozuk bölgede kalan noktalarda toprak asit yapıya da gelmiştir muhtemelen. Eğer sorun gittikçe yaygınlaşıyorsa yörenizdeki bir uzmandan yardım almanızda fayda var, yoksa böyle noktalarda çimi kaybedersiniz.

Sergüzen
26-07-2007, 09:45
Mine Hanım
Hidrojenperoksidin konsantrasyonu ne olmalı? Biliyorsunuz sanayide kullanılan
H2O2 konsantrasyonu %35-50 arasında değişiyor.

Mine Pakkaner
26-07-2007, 09:54
İşte bu yüzden sanayide kullanılanları kullanmamak gerekir. Çünkü hem stabil değiller hem de konsantrasyon ayarlanamıyor, hem de toprak ve bitkide izinli değil. Biz mutlka hazır preparatları öneriyoruz. Huwasan50TR, Sanosil super25 gibi, Oxy ve Peras da olabilir. Peras perasetik asit solüsyonudur. Sanosil ve Huwasan da beraberinde kolloidal gümüş içerir. Gümüşün de antibakteriyal etkisi vardır.

tegabion
27-07-2007, 09:14
herkese selam,arkadaşlar zirai ilaçlar konusunda yardımsı olabilirim sorularınız olursa

sukranayalp
27-07-2007, 10:11
Sn Feyzan, çok haklısınız. İstanbul'da ne yazık ki bu ilaçlar satılmıyor. Onun yerine Pomarsol ve Folikür satılıyor ve kullanılıyor.

Bölgelere göre dağıtım şirketleri değişiyor sanırım.

poise07
28-07-2007, 01:01
Sayin Mine hanim,onerileriniz dogrultusunda arastirdim ve gercektende cimenlerimdeki sorun alg'mis.Toprak yuzeyi temizledik ,ilaclama yaptik,simdi sonucu bekliycez.

ermansayman
30-07-2007, 21:39
Saygıdeğer forum üyeleri,

Daha önce yazdığım çimlerimle ilgili problemlerim devam ettiği gibi çok daha fazla arttı. Şimdi bahçem sapsarı:( Çimlerimin en güzel yeşeren ve en güçlü kısımları dahi kurudu,şuanda sarı ve elleyince kırılıyorlar. Sanki aylardır susuz kalıp kurumuş gibiler. Fotoğraflarını ekliyorum,köklerinin ayrıntılı fotoğrafını da çektim. Kök bölgesinde herhangi bir çürüme yok,toprağa 2 ay önce azot uygulaması yaptım,ardındanda sararan noktalara humik asit uyguladım. lütfen bir fikri olan varsa yardımcı olsun, bu sararan noktalardaki çimlerin canlanma ihtimali var mı? Çok iyi kök salmış çimler,tabiri caizse heryer halı gibi. fakat renkleri sarı ve çimler git gide zayıflaşıyor:(
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

http://img505.imageshack.us/my.php?image=pict5153rb7.jpg
http://img74.imageshack.us/my.php?image=pict5154pq3.jpg
http://img505.imageshack.us/my.php?image=pict5155ei0.jpg
http://img74.imageshack.us/my.php?image=pict5156ws8.jpg
http://img505.imageshack.us/my.php?image=pict5158rp0.jpg

Selahattin Yılmaz
30-07-2007, 22:33
Aşırı dozda gübre dozu kullanılmış zararına benziyor...

Mine Pakkaner
30-07-2007, 22:54
Yani onları alıp kullanırsak aynı sonucu verir mi?
İlaç satan işletmelerin bu konuda bilgi sahibi olmamaları ilginç, raflara bazı şeyleri koyup satıyorlar ama kendilerini geliştirmiyorlar.

Sayın Feyzan Pomarsol ve Folikur aynı etkiye sahip ilaçlar değil. Çünkü bunlar fungusit, diğerleri ise dezenfektan, yani etki yelpazesi farklı.

Ben PERAS ve Huwasan'ı İzmir' de Doğa Tohumculuk' tan alıyorum. Sahibi Ziraat Yük. Mühendisi Mete Özkan. 0.232.446 43 92 den irtibata geçerseniz, ya kendisi size temin eder, ya da hangi bölgede kimden alabilceğiniz konusunda yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Mine Pakkaner
30-07-2007, 23:05
...
Daha önce yazdığım çimlerimle ilgili problemlerim devam ettiği gibi çok daha fazla arttı. Şimdi bahçem sapsarı...

Erman Bey, daha önce yazdığım işlemlerden hangilerini ne sıklıkta uyguladınız?

ekip2004
31-07-2007, 00:44
Merhaba erman sayman ,uzaktan çimleriniz için yardımcı olmak çok güç ,olasılıklardan başka kimse birşey söyleyemez.Yoğun azotlu gübreleme,toprağın tuzluluğu,drenaj problemi,düşük ph,yanlış zamanda sulama,hastalık,yanlış uygun olmayan tohum kullanma gibi sebeplerden bir veye birkaçı olabilir en iyisi yakınınızda bu konuda uzman bir arkadaştan yardım almalısınız yerinde gelip görmeli gerekirse toprak analizleri yaptırmalıdır.kolay gelsin

ermansayman
31-07-2007, 11:47
Erman Bey, daha önce yazdığım işlemlerden hangilerini ne sıklıkta uyguladınız?

Mine hanım, daha önce anlattığım gibi camada adlı fungusiti kullandım,captan'dan daha etkili organik bileşimi var, akşam sulamalarını kestim, biçim işlemine gec kalmıştım ve ilk biçimi en yüksek ayarda yaptım,daha sonraki biçimi ise en altın bir üstü ayarda yaptım. ardından ben yokken babam şeker gübresi attım dedi ve bende sulamayı 15dakikaya çıkardım.Bahçem otomatik sulandığı için istediğim saatlerde sulatabiliyorum. Bol su ile gübrenin fazlasını yıkattım, dolgu toprak olduğu için drenaj problemim yok. 2haftadır düğün telaşım sebebi ile bahçe ile ilgilenemdim ve şimdi sonuç çok kötü. Birkaç yerde fazla gübre sebebi ile yanma var, fakat kurumaların gübre ile alakası olduğunu sanmıyorum. Ellediğimde kırılıyor çimlerim, kupkuru ve sarılar. Aşırı sıcaklardan stres olduğunu tahmin ediyorum ama geçen hafta içinde sararan noktalara humik asit içerikli bir ilaç uyguladım ve buhafta birkaç öbek halinde yeşil çim çıkmaya başladı. Acaba toprak çok güçsüzde o yüzden mi bukadar sararıyor çimler? Bakır eksikliği olabilir mi? **** demir eksikliği? sararan çimlerim tekrar yeşerebilir mi?
bu arada o sapsarı olan kısımlar çimin en güçlü olduğu bölgelerdi, her hafta kesim boyuna ilk onlar geliyordu.

Mantardan ziyade alg ve kara leke'den şüpheleniyorum. birde çimlerimin dibinde binlerce küçük sinek var? Bu sineklerin bir fonksiyonu olabilir mi?

sukranayalp
31-07-2007, 13:38
Sn Mine Pakkaner, çimlerde yaşanan mantar hastalıklarına karşı önlemler kısmında Huwasan ve Peras'tan bahsetmişsiniz.
Konunun : çimlerdeki mantar hastalıkları oluşundan ve İstanbul'da bu ilaçların bulunmamasından dolayı Pomarsol ve Folicur'ü önerdim. Şimdiye değin Huwasan ve Peras'ı kullanmış değilim ; Folicur ve Pomarsol'u mantar hastalıklarında kullandım. Eğer Sn Feyzan'ın bahçesindeki sorun : ÇİMDE GÖRÜLEN MANTAR hastalıkları ise, bu ilaçların işe yarayacağını düşünüyorum.

Mine Pakkaner
31-07-2007, 14:03
Sayın Şükran Hanım,
... Onun yerine Pomarsol ve Folikür satılıyor ve kullanılıyor...
dediğiniz için, Sn.Feyzan da;

Yani onları alıp kullanırsak aynı sonucu verir mi?
...
diye sordu.

Siz sadece fungusit olarak bu ilaçları önerseydiniz bir sorun yoktu. Özellikle Pomarsol benim de sık kullandığım bir ilaçtır. Ancak cevabınız Sayın Feyzan'a fungusit ile dezenfektanın birbiri yerine ikame edileceğini düşündürdüğü için müdahale ettim. Çünkü ürünler malumunuz birbirinin muadili değil.

swing
31-07-2007, 15:29
Herhangi bir mantari hastalık belirtisi çıkmalı gibi olur olmaz veya çıkmadan Huwasan veya PERAS veya OXY kullanınız. Bu uygulama topraktaki patojenlerin etkinliğini iyice azaltacak veya yok edecektir. Daha sonra fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate ( İkisi de Benomyl etkili maddelidir.) uygulayınız. Sportak kökboğazı çürüklüklerinde çok etkili bir ilaçtır.

Sulamayı iyice seyreltiniz ve sadece sabah erken saatte veriniz. Alan kurumadan su vermeyiniz. 1 hafta arayla iki TURFSET uygulamasını gün battıktan sonra yapınız. İki gün sonra tekrar fungusit veriniz. Bir kaç gün sonra fosforlu gübre uygulaması yapınız.

Sayın Mine Hanım
soylemis oldugunuz bu uygulamalari bahcemde uyguladigimda basarili bir sonuc elde edebilrimiyim?
yardimlariniz icin simdiden tesekkurler...

http://img119.imageshack.us/img119/3939/imgp0441yk9.jpg
http://img131.imageshack.us/img131/7161/imgp0435ti0.jpg
http://img513.imageshack.us/img513/1561/imgp0439fe1.jpg

ermansayman
31-07-2007, 17:20
Sevgili meslektaşlarım ve forum üyeleri,

Aramızda bizim gibi bahçelerinde problem olan kişilere danışmanlık yapan, yani yaptığı iş bu olan üyelerimiz varsa, ücret karşılığı yardımcı olunursa en doğru çözümü en kısa zamanda bulabileceğimize inanıyorum. İzmi Kemalpaşa semtinde oturuyorum ve buradaki zirai ilaç satan yakın arkadaşım bu konuda çok bilgili değil, oyüzden yardım da alamıyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilecek bir üyemiz var mı acaba?

Mine Pakkaner
31-07-2007, 20:20
Sayın Erman Bey, öncelikle önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ederim. Siz sadece daha bizle görüşmeden önce aldığınız CAMADA' yı kullandınız. Gece sulamasını durdurmak hariç diğer hiçbir öneriyi uygulamadınız. Bize ilk 7 Haziran' da yazmıştınız. Bu iki ay içerisinde çok sıkı bir kontrol ve uygulama yapmanız gerekirdi. Hastalıkla birlikte sıcak stresi de mevcut çünkü.

Bir de diğer sorunu olan üyelerin gönderdikleri resimlere de bakınız. Hepinizin sorunu ne kadar birbirine benziyor.

Erman Bey, örneğin şu anda ücreti mukabili bahçenize gelsem de haziranda başladığımız noktada duracağım ilk.

Bu yüzden lütfen siz çimi tamamen kaybetmeden önce dezenfektan kullanıp hastalık etmenlerinin populasyonunu düşürün, sonra ilaçlama münavebesine başlayın, aktivatör ve gübre uygulaması da yazmıştım, lütfen onları da yapın.

Bitki hastalıklarının tedavisi çok hızlı değil. Üstelik hastalığı meydana getiren farklı etmenler de mevcut. Ölen veya hastalıktan bozulan doku yeniden canlanmıyor. Bu yüzden acele edin. Daha sonra humikasit vs uygulamaları zaten yaparsınız, ancak şimdi yangını söndürün.

noname3343
01-08-2007, 13:56
Tüm arkadaşlara selam.Tüm bu anlatılanlardan çıkaracağımız sonuç şuki çimin varsa derdin var.Ben çimleri ekeli 1 yılı geçiyor ama dertleri bitmiyor.İlk olarak mantar hastalığı kaptı sonra danaburnu hayvanları ile mücadele ettim ondan sonra yabani otlarla mücadeleye başladım şimdide anlamadığım bi şekilde çimler genel olarak sararıp boy atmamaya başladılar.Galiba bu şans işi çünkü öyle yerde öyle çimler görüyorumki;hiç bir bakım yapılmadan,sulamanın doğru dürüst yapılmadığı ama tam amlamıyla mükemmel çimler bizim onca emeğimize,bakımımıza rağmen böyle olması tuhaf dedikleri gibi sakınılan göze çöp batarmış.Tabi bu arada harcadığım zaman ve para da ayrı.

ermansayman
02-08-2007, 10:12
Sayın Mine hanım,
sanırım nedemek istediğinizi iyice anladım, bu işte ne olursa olsun ilk yapılması gereken bir dezenfektan ile yangını söndürmek,ardından hastalığa göre bitkiyi tedavi edici bir ilaç kullanmak ve son olarakta gübre ile bitkileri kuvvetlendirmek.
Bugün öğleden sonra gidip Huwasan-Peras-Oxy ve Benlate veya Sportak gibi Benomyl etken maddeli bir ilaç ve Turfset almak. Bunların hepsini etiket degerlerinde karıştırıp ilk gün dezenfektan, 2 gün sonra ilaç ve ilaçtan 2 gün sonra aktivatör uygulaması yapıp, çimlerdeki bozulmalar durduktan sonrada birer hafta arayla gübre uygulaması yapacağım. Çok sağlam görünen uygulama sonucunda başarı sağlayacağıma inanıyorum. Tamamen kuruyan yerlere Eylül ayında tekrar çim ekeceğim. Gerçi sarı bölgelerin içinden öbek öbek yeşillikler çıkıyor ama onların kapanması aylar sürer.

Sizlere sormak istediğim bir konuda, 20litrelik bir tulumba aldım dün, 600m^2 lik bahçemi 10m^2'ye 1litre karısım atarak ilaçlamaya kalktımmı 6 tulumba doldurmam gerekiyor ve çok zor görünüyor. bunun yerine daha yüksek yoğunlukta ilaç hazırlayıp 20m^2'ye 10litre ilaç kullansam ve hemen ardından bir 15dakikalık sulama yapsam uygun olur mu?

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Mine Pakkaner
02-08-2007, 14:02
Feyzan Bey tulumba ile verecekseniz 3 cc/ lt dozunda kullanın, süzgü ile verecekseniz 10 lt suya 20 cc kullanın. Solüsyonu hazırlarken elinize bir eldive giyin. Cildinize değerse yakar ve beyaz leke yapar. Bol suyla yıkayın ve bir yağlı krem sürün. Çimi işlem öncesi biçin. Uygulamayı akşam veya sabah çok erken yapın.

Mine Pakkaner
02-08-2007, 14:04
Sayın Mine hanım,
sanırım nedemek istediğinizi iyice anladım, bu işte ne olursa olsun ilk yapılması gereken bir dezenfektan ile yangını söndürmek,ardından hastalığa göre bitkiyi tedavi edici bir ilaç kullanmak ve son olarakta gübre ile bitkileri kuvvetlendirmek.
Bugün öğleden sonra gidip Huwasan-Peras-Oxy ve Benlate veya Sportak gibi Benomyl etken maddeli bir ilaç ve Turfset almak. Bunların hepsini etiket degerlerinde karıştırıp ilk gün dezenfektan, 2 gün sonra ilaç ve ilaçtan 2 gün sonra aktivatör uygulaması yapıp, çimlerdeki bozulmalar durduktan sonrada birer hafta arayla gübre uygulaması yapacağım. Çok sağlam görünen uygulama sonucunda başarı sağlayacağıma inanıyorum. Tamamen kuruyan yerlere Eylül ayında tekrar çim ekeceğim. Gerçi sarı bölgelerin içinden öbek öbek yeşillikler çıkıyor ama onların kapanması aylar sürer.

Sizlere sormak istediğim bir konuda, 20litrelik bir tulumba aldım dün, 600m^2 lik bahçemi 10m^2'ye 1litre karısım atarak ilaçlamaya kalktımmı 6 tulumba doldurmam gerekiyor ve çok zor görünüyor. bunun yerine daha yüksek yoğunlukta ilaç hazırlayıp 20m^2'ye 10litre ilaç kullansam ve hemen ardından bir 15dakikalık sulama yapsam uygun olur mu?

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Erman Bey yüksek yoğunlukta ilaç kullanmanız bitkiye toksik etki yapıp yakabilir. İlaç temas halinde dokuyu tahrip ederse sonradan su ile yıkamak da kar etmeyebilir.

Bu arada Sportak (http://www.bayercropscience.com.tr/urun_detay.asp?UrunID=1374) ise etkili maddesi prochloraz olan bir ilaç. Benlate ise Benomyl etkili maddeli. Peras, Oxy, Huwasan ise dezenfektanlar. Bir hata olmasın, sonra okuyanların akılların da yanlış kalır. Sportak'tan çok memnunum. Zor bulunuyor ve pahalı ancak etkili.

Mine Pakkaner
02-08-2007, 17:10
Dezenfektanla birlikte hiçbirşey karıştırmayınız. Yapıştırıcı kullanmayınız. Normalde ilaçlamayı stomaların açık olduğu akşamın geç saatlerinde yaparsanız ilaç 3-4 saatte alınır. Sulamayı bu durumda takip eden 5 saat sonra yapabilirsiniz. Yani akşam ilaçlayın, sabah sulayın diyeyim kısacası.

İlk gün dezenfektan, 2 gün sonra ilaç ve ilaçtan 2 gün sonra Turf-set + MAP uygulaması yapın. Turfset' i de sırt tulumbasıyla uygulayın. 10 lt suya 30 gr MAP mutlaka katın. Map bulamazsanız 10 lt suya 15 gr üre verin. Ancak siz iyisi mi MAP bulun.

ermansayman
03-08-2007, 11:46
Saygıdeğer Mine Hanım,

Dün Gıda Çarşısı'nın altını üstüne getirmeme rağmen hiç bir dezenfektan bulamadım! Ne Oxy ne Peras ne de Huwasan:( cep telefonumdan internete bağlanıp forumdaki numarayı almaya çalıştım, fakat forum görüntülenemedi. Çimsa adlı bir firmada peysaj mimarı bir arkadaş ile tanıştım. Kendisi dezenfektana gerek olmadığını, Captan ve yapıştırıcı kullanıp,ardından da Amerikkan malı 33-33-6 Azot karışımlı bir gübre vereceğini ve 5 gün sonra çimlerim yemyeşil olmazsa paramı geri iade edeceğini söyledi, bukadar iddialı konuşunca zor kaçtım oradan:) Bana biraz uzak geldi. Captan benim daha önce uyguladığım Camada'ya benzer bir ilaç. bir tek benim uyguladığımdan farklı yapıştırıcı sunması.

Konuyu uzatmamak için devam ediyorum, dezenfektanı bulamayınca benomyl etken maddeli benolex adlı fungusiti bulup aldım. Birde toprağımın yıkanıp güçsüz olma ihtimaline karşın izelement tamamlıyıcı bir ilaç aldım. 18litre suya takribi 15gram gibi benolex'i dün gece uyguladım. çok sararan iki bölgeye de izelement takviyesi yaptım.

Sabah 5te bahçemi sulattım.

sabah 8:00 itibari ile bahçemde tamamen öldüğünü düşündüğüm kuru sarı çimlerimin arasında yeşil küçük yaprakçıklar çıkmaya başlamış! Gözlerime inanamadım. hemde 1-2 tane değil, onlarca...

Saygıdeğer Mine Hanım,

acaba son 2 fungusit uygulamamda daha doğru bir oran yakalayıp,bunun yanında sonradan kullandığım humik asit ve bölgesel kullandığım izelement takviyesinin işe yaradığı düşünülebilir mi? **** benim sorunum - kuru sarı olan lokal çimlerde - mantardan farklı toprağın güçsüz kalması olabilir mi?

Birkaç gün içinde ilaçların etkisini takip edip sonuçları yazmaya devam edebilirim. Eğer bulabilirsem birde Sportak ile çimlerimi ilaçlamayı düşünüyorum.

Dezenfektan gerçekten buişte olmazsa olmaz mıdır? Telefon ile istetmemi tavsiye edermisiniz?

Mine Pakkaner
03-08-2007, 19:13
Feyzan Bey adresler ve numaralar için teşekkürler, çok işe yarayacak.

Erman Bey, dezenfektan elbette olmazsa olmaz değildir. Benim kullanmaktaki amacım mücadelemi kolaylaştırmak ve desteklemek adına. Bundan kendi uygulamalarımda çok ciddi sonuç alıyorum.

Bu arada çimlerinize düzgünce su vemeye ve bakım yapmaya devam edin. Köklerin çok iyi durumda olduğunu belirtmiştiniz, Yeni ve güçlü yaprakçıkların gelmesi güzel. İki hafta sonra CAMADA' yı yeniden uygulayın. Bakımı elden bırakmayın. Kontrolü de...

Çok yoğun bir sıcak stresi yaşayan çimlerimizin havaların serinlemesi ile güçlenmeye başlamasını bekliyoruz. Stres bitkiyi zayıf hale getiriyor ve hastalıklara hassas oluyor. Sulama sistemi olan bahçelerde bile çok sarı ve kuru noktalara elimle hortum saldım bu yıl. Turf seti de uygulayın lütfen. Futbol sahalarında bile çok güzel sonuç alıyorum.

ermansayman
03-08-2007, 21:00
İlgili cevabınız için çok teşekkür ediyorum mine Hanım. Bu akşam eve döndüğümde çimlerimi kontrol ettim, köklerden birkaç yerde daha yeşil yaprakçıklar çıkmaya başlamış. Bakalım önümüzdeki günlerde yeni yerlerde sararmalar oluşpacak mı? buradan yazmaya devam edeceğim. Önümüzdeki haftaya kadar aynı şartlarla bakıma devam edeceğim, önümüzdeki hafta ise Turf - set uygulaması yapacağım.

Saygıdeğer Mine Hanım, sizi de çok yoruyoruz fakat, Turf - set uygulaması hakkında biraz daha bilgi verir misiniz?

Sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

talmira
04-08-2007, 12:01
merhaba,
akdeniz bölgesinde yaşıyorum.bu sene nisan ayında baçeye 7 karışım çim ektik.başlarda bir sorun yoktu.ancak sıcakların ve nem oranının artması ile birlikte çimlerde bölge bölge ve yayılan kurumalar oldu.akşam sulamasını kestik ve havanın biraz serinlemesi,nemin azalmasıyla çimler tekrar yeşerdi.ancak iki haftadır sıcaklık ve nem arttı aynı soru yeniden başladı.sulamayı sabah yaptık ama su miktarını arttırdık.şimdi toprakta solucan ve yeşil kurtçuklar oluştu çimler neredeyse tamamen sarardı.bu durumda çim alanını söküp yeniden çim ekmekten başka çare var mı?aynı sorunu yeniden yaşamamak için ne yapmalıyım. şimdiden teşekkürler.
bu arada resim nasıl gönderebilirim?

talmira
04-08-2007, 12:48
resim ekleyebildim. teşekkürler.ilk iki resim ilk kuruma başladığında çekildi. diğerleri çimlerin şu anki durumudur.

ermansayman
05-08-2007, 10:19
Saygıdeğer arkadaşlar,
çimlerimde yeşermeler başladı,çok memnunum:) Fakat aklımı karıştıran bir durum var, acaba boya gelen bölgeler ile yeni çıkmaya başlayan çimleri bir keseyim mi? kimi noktalar 15cm.ye yakınlaştı, kimi noktalarda ise yeni yaprakçıklar çıkıyor. Biçimi nezaman nasıl yapmalıyım? İkinci fungusiti vermeden biçim yapmalımıyım?

Mine Pakkaner
05-08-2007, 23:34
... Turf - set uygulaması hakkında biraz daha bilgi verir misiniz?
...
Turf-set çimi güçlendiriyor, hızla yenilenmesini sağlıyor ve dayanımını arttırıyor. Keçeleşmesini önlüyor. Hastalıklara ve basıma, ağır spora ve strese karşı dayanımı artıyor. Ben özellikle çim ağır koşullar altındaysa 15 günde bir uyguluyorum. Soğuk ve sıcağa, kurağa dayanım sağlıyor. Çim en kötü durumda bile sürgün veriyor. Yalnız uygulamanın etkisini güçlendirmek ve suyun asitliğini arttırmak için MAP da kullanıyorum. Çünkü alkali etki iyi sonuç vermiyor.

Mine Pakkaner
05-08-2007, 23:37
...boya gelen bölgeler ile yeni çıkmaya başlayan çimleri bir keseyim mi? kimi noktalar 15cm.ye yakınlaştı, kimi noktalarda ise yeni yaprakçıklar çıkıyor. Biçimi nezaman nasıl yapmalıyım? İkinci fungusiti vermeden biçim yapmalımıyım?

Yeni yaprak çıkan yerlere makina sokmayınız. 15 cm çok ciddi bir yükseklik bu boya gelmesine de izin vermeyin. Biçim öncesi ve sonrası bıçağı ve bıçak haznesini çamaşır suyu ile ıslatılmış bir bezle silin, dezenfekte edin. Fungusiti biçim sonrası uygulayın. Çimi yüksek biçin.

Mine Pakkaner
06-08-2007, 11:02
Kullanım dozu aynı, toprakta yaptığı etki hemen hemen aynı. Her ikisi de E.Ü. Zir. Fak. Bitki Koruma Bölümü'nde denemelere tabi tutuldu. Ben PERAS'la bu yıl tanıştım. Huwasan ise daha eskiden bildiğim bir ürün. Bu tür bir ürünün bayiliğini alıp ülkemize getiren bir firmaya, daha önce profesyonel olarak danışmanlık ve ürün grubu yöneticiliği hizmeti vermiştim. Bu yüzden hidrojen peroksit ve kolloidal gümüş bazlı dezenfektanların tarımda kullanımı konusunda çok daha teknik ve detaylı bilgiye, tecrübeye sahibim.

Gelelim koku ile ilgili sorunuza, Peras içerisindeki asetik asit etkisi ile sert kokuyor. Huwasan' da bu yok.

talmira
06-08-2007, 12:44
arkadaşlar gönderdiğim resimleri inceleyerek tavsiyelerinizi bekliyorum.ilginiz için şimdiden teşekkürler.

talmira
06-08-2007, 13:03
sayın feyzan
gerçekten ilğinç bir görüntü.ben çim konusuyla yeni ilgilenen biri olduğum için yardımcı olamıyorum.ancak uzman arkadaşların bu konudaki görüşlerini ben de sizin gibi merakla bekliyorum.

talmira
06-08-2007, 13:18
arkadaşlar lütfen yardım çimler sanırım tamamen elden gidiyor.

talmira
06-08-2007, 16:16
sayın mine pakkaner
bu gün kuruyan çimlerin köklerini kontrol ederken neredeyse her kökde kabuklu
aşağıdaki canlılardan olduğunu gördüm.bunlar nedir?kurumaya sebep olmuş olabilirler mi?ayrıca kabukların çoğunun içi boşalmış köklerde solucan benzeri canlılar var.

memet
06-08-2007, 18:18
Bu konuda bilgisi olan bir arkadaşımız cevap verene kadar beklemeniz gerekecek.

A.Şahin
06-08-2007, 23:15
Tek bildiğim bu canlının kelebek **** güve olduğu. Değişim geçiriyor, tırtıl halini bırakıp uçucu bir form almak için o kabuğun içinde. Bir pupa...

Mine Pakkaner
07-08-2007, 02:12
Talmira, hemen Dursban 4 adlı ilacı en yakın zirai ilaç bayisinden alın ve 180 cc/da dozda uygulayın. Bu ilaçmayı gece yapmanız zorunludur. Çünkü bu tür çim yiyen zararlılar gece faaliyet göstermekte. Gerekirse iki uygulama yapınız. Önemli olan ilaçlamayı sulama sonrası yapmaktır. İlacı verince 6 saat sulama yapmayınız.

Bu çok ciddi bir sorun. Bir ara İzmir Urla'da çayır tırtılları bir kaç gün içinde dönümlerce çim yediler ve sonunda tarım il müdürlüğü ekipleri mücadele için bakmaya geldi .

Çiminizde her zamankinden fazla kuş varsa bu da size bir uyarı olsun. Çime kuş inip kalkıyorsa ben önce hemen gidip diplere bakarım, toprağı kazarım, kontrol ederim.

Talmira bu arada sizi de tanımak isteriz, yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi kısaca tanıtırsanız seviniriz.

Mine Pakkaner
07-08-2007, 09:01
Feyzan, sizin çiminiz de sanki üzerinde birşey kalıp yakmış görüntüsünde. Çizginin genişliğini bilmiyorum ama , bana sanki şeffaf hortum çimde sıcakta, güneşte unutulmuş gibi geldi. Ya da içinde kimyasal olan bir kova ağzından veya altından akıtarak fark edilmeden taşınmış gibi. Ancak bir ucundan zararlı girip diğer ucundan çıktığını hiç düşünmüyorum. Bunu yapacak zararlı köstebek olur o da belli noktalarda kabartılar oluşturarak ilerler.

Kısaca tedbir olarak yanık bölgeyi bol su ile yıkayın. Bu arada şeridin genişliği nedir? En kötü şartlarda yaz sonu bir üstten tohumlama ile görüntüyü düzeltiriz.

Mine Pakkaner
07-08-2007, 09:45
Eğer bu varsayımlara hayır diyorsanız şu anda benim de aklıma gelen başka birşey yok. Böyle bir izi çimde unutulmuş şeffaf hortum ve naylon bir örtü sonucu oluşan yanıkta gördüm.

Selahattin Yılmaz
08-08-2007, 10:49
Bence buraya birisi bir bidondan veya demlikten kaynar su, tuzlu su veya yoğun gübreli su dökmüş olabilir. Bir düşüncemde fantazisini tatmin etmek isteyen bir canlı idrar denemesi yapmış olabilir. Her halukarda dökülen her neyse ahenkli yapmış ;d.

Ama ağırlıklı görüşüm; Mine hanımın görüşüne paralel olarak, kovayı boşaltmak adına işin kolayına kaçan birinin süzgeçli kovayı süzgeci çıkmış bir halde içerisindeki sıvıyı çim üzerinde gezdirerek boşaltmasıdır.

Selahattin Yılmaz
08-08-2007, 11:03
Söylemek istemiyorum ama yinede aklıma diğer ihtimal geliyor: Yoğun alkol almış birisinin çimleriniz üzerinde kötü bir idrar denemesi ihtimali üzerinde durmanız daha uygun düşer zira çimi kaldırdığınızda alttan çıkan büyük noktalar şeklindeki beyaz oluşumlar asidik reaksiyon nedeniyle çürümeyi gösteriyor.

sukranayalp
08-08-2007, 14:46
Salyangoz izleri bu kadar kıvrımlıdır ama bu kadar geniş değildir.

Bence sürüngen ve salgısı olan bir hayvan.

Merak içinde bizler de bekliyoruz.

Todor
08-08-2007, 15:14
Benzin veya mazot bu tip etkiler yapabilir. Bir damlası 6-8 cm genişliğe kadar kuruma oluşturabilir.
İzlerin sinüsoidal yapısı, elde taşınırken sallanan bir bidonu veya betona geldikçe yön değiştiren bir hayvanın bırakacağı izi hatırlattı.

İzler evin duvarında bitiyor veya başlıyor, diğer ucu nerede?

Todor
08-08-2007, 16:05
O zaman nanelerin olduğu yerden gelen bir hayvan ihtimali yüksek. Bir bel küreği ile izin olduğu yeri kesip, altında tünel var mı bakabilirsiniz. Çünkü çimlerin kökleri hava almış ve kurumaya yol açmış olabilir. Tünel kazarak ilerleyen hayvan, deponun orada çıkış bulamayınca, aynı kanaldan geri dönmüştür. Fakat Mine Hanım'ın dediği gibi köstebek olsa, toprakta kabartılar olması gerekirdi. Farklı bir hayvan olabilir.

Todor
08-08-2007, 16:25
Kimyasal bir etkiden çok, hayvan toprağın altında tünel açtığı için, hava alan çim köklerinin kuruyacağı geliyor aklıma. Fikrimce toprağın altına baktığınızda 6 cm genişliğinde bir delik bulacaksınız. Konumuda yüzeyden 5 cm kadar aşağıda olacak ki, kurumaya yol açmış olsun.

Mine Pakkaner
08-08-2007, 21:16
O beyaz lekelerden de daha net ve daha yakından bir fotoğraf da çeker misiniz gidince?

Buket Aknar
08-08-2007, 23:51
Çok ilginç bir durum. Merakla sizleri takip ediyorum.

ekip2004
09-08-2007, 01:15
Resimdeki zararlı Loxotege sticticalis(çayır tırtılı)arkadaşın yazdığı gibi pupa döneminde,bacillus thuringiensis 150gr/da veya %5 carbaryl toz önerebilirim.chlorpyrifos ethyl 480gr/lt zararlı için çok iyi netice verecek olmasına rağmen(toprakta yoğun fümigant etkiye sahip)yaşam mahallindeki tüm toprak faunasını tahrip edeceğinden,fitotoksitesinden dolayı bence mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

ziroo
11-08-2007, 08:33
Merhaba arkadaşlar. Bu görüntü kesinlikle bakteri, mantar, böcek **** hayvanın neden olduğu bir problem değil. Resimleri büyülterek yakıncan inceledim. BU kesimdeki bitkiler fotosentes yapamadıkları için böyle olmuşlar. BU gibi etkileri üzerinde kalan bir cisim neden olabilir. Böyle bir şey içinde en azından 3-4 gün gereklidir. Bu ve benzeri daha önce çok başıma geldi. Özellikle büyük tabanlarla ile sulanan futbol sahalarında birkaçgün unutulan bir hortum aynen bu şekilde bir görüntü oluşturur. Özellikle bitki türnün lolium perenne olduğunu tahmin ediyorum ki oda gölgeye oldukça hassasdır. Evet bence bu unutulan bir hortum.. ::)

ogzhn
13-08-2007, 11:59
Hortum ihtimali yok! gübre veya kimyasal madde değil!böcek veya bir sürüngende değil! diyorsunuz peki ne o zaman diyorum ben?lütfen bir an önce bulun ve bize söyleyin!:) umarım bulursunuz:)

Mine Pakkaner
13-08-2007, 13:54
Hala anlayabilmiş değilim sayın Feyzan, başka fikri olan arkadaşımız varsa bunu tartışıp değerlendirelim. Özellikle profesyonellerden görüş rica ederim.

asun
13-08-2007, 15:53
Mine Hanım saygılar.ben sıze bir konuda danışmak istedim.bizlerde çoğu arkadaşımız gibi bahcemızı itina ile çimledik ve kontrol altında tutuyoruz tabi amatörce ;sizden ricam, bütün forumu okudum ve direk sizden yüzdeleri ile izmir seferihisar bölgesinde uygulayabileceğim çim tohumu karışımı konusunda yardım etmeniz.Eger tohum isimleri ve yüzdeleriyle bize bir karısım tavsiye ederseniz(Lolium perene %25 Poa pratensis%30...... gibi ) cok memnun olurum.birde bana daha cazip gelen tekno çim adı altında üretilen hazır çimler şu sıralar Tekirdağ'da üretilen ve Balçova Belediyesinin yeni yeşil alan çalışmalarında kullandığı çimlerin karışımı web sitelerinde(www.teknocim.com.tr) mevcut ve fiyat olarakta baya uygun ve zahmetsiz bu çim bölgemiz için uygunmudur?yardımlarınız için minnettarız,Saygılar.Burak Asun.

Mine Pakkaner
13-08-2007, 20:06
Asun hoşgeldiniz. Öncelikle kendinizi bize kısaca tanıtmanızı rica ederim. Bunun için yeni gelen arkadaşlar başlığını kullanabilirsiniz.

Çim yapacağınız alanı ne amaçla kullanacaksınız? Konutsa yaz-kış yaşayacak mısınız? Su durumunuz nedir? Suyunuzda yörede yaygınlaşmaya başlayan tuz sorununuz var mı? Toprağınızın yapısı nedir? Denize yakın mısınız?

Kendinizi bize tanıtınca bu soruları da cevaplarsanız size daha kolay yardımcı olurum. :)

Mine Pakkaner
20-08-2007, 13:52
Hastalık olmadığı sürece ilaç kullanmayın. Hastalık belirtisi gördüğünüz anda dezenfektan uygulayınız. Turfseti yoğun kullanım ve stres şartlarında uygulayınız. Hiçbir uygulamanın etkisi sürekli değildir. Örneğin Turfset'i 15 gün ara ile iki kez uygulayınız.

Mine Pakkaner
20-08-2007, 23:56
...
Ön bahçedeki çimlerde hastalık başlamış, yer yer çiçek bozuğu gibi olmuşlar. Bu aylarda genelde biraz bozuluyordu ama hiç böyle olmamıştı. Numune getirdim ziraata soracağım, bana kökten ayrılma hastalığı gibi geliyor ama inşallah yanılırım. ...

Guler kökten ayrılma hastalığı diye bir hastalık yoktur. Sanırım bir durum tarif etmek istediniz. Çim hastalıkları ile ilgili başlıkta fotoğrafla birlikte detaylı açıklarsanız yardımcı olabiliriz. Ziraattekimeslektaşlarımız da fikirlerini açıklayınca onları da yazınız.

Güler
21-08-2007, 00:26
Sayın Mine Pakkaner,
Bahçemde aşağı yukarı bir dönüme yakın çim alan var. Bu sene beşinci sene.
Her sene bu ayda görünümlerinde biraz bozulma oluyordu. Ben de telafi etmek için vitamin takviyesi yapıyordum. Geçen sene de bu şikayetim başlamıştı, aldığım numuneyi Mısır çarşısındaki İstanbul Tohum'a götürdüm.(Çimleri ekerken tohumları oradan tedarik etmiştim) Bana çim kökten ayrılıyor dediler. Yani, çim çıkıyor ama üst kısım yeşil altta kuruma var. Yosun filan yok. Bu yayılabilr, o zaman da çok kötü olur dediler. Ben de hemen aeratör çektim. Bütün dipte olan ölü kısımı temizledim ve hava alması için diren ile yer yer delikler açtım. Elimde Asroy çim gübresi vardı, sulandırarak bütün çime pompaladım. Kışın da çimin üzerinde bulunan kara kök kuvvetlendirici gübre attım. Baharda aldığım sonuç güzeldi.
Bu hafta çimleri incelediğimde 10-15cm çapında çimsiz alanlar gördüm. Aynen çiçek bozuğu gibi. Oralarda hiç çim yok, resmen kurumuşlar.
Bahçe otomatik sulama ile sulanıyor, takip ettim, herhangibir olumsuzlık yok.
Zannederim bu bir hastalık, yayılır mı diye merak ediyorum.
İlginize çok teşekkür ederim.
Saygılar.

Mine Pakkaner
21-08-2007, 00:34
Bu başlığı dikkatle okursanız mantari hastalıklarla nasıl başedeceğinizi bulacaksınız.

Güler
21-08-2007, 00:47
Teşekkür ederim. Hemen okuyorum.

AyseHandan
22-08-2007, 17:37
Yaklaşık bir hafta önce bahçemizdeki çimlerde yüzlerce küçük sinek oluştu...sebebi ne olabilir? ne şekilde önlem alabiliriz?

Todor
22-08-2007, 19:00
Hoş geldiniz AyseHandan:)

Sorularınıza cevap alabilmeniz için kısace kendinizi Yeni gelen arkadaşlar (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595)başlığında tanıtmanız, düzgün Türkçemizin kullanımına dikkat etmeniz (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669) ve profil bilgilerinizi (http://www.agaclar.net/forum/member.php?u=19030)sağlıklı bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Siz bunları gerçekleştirince konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız size cevap vereceklerdir.

Tekrar hoş geldiniz.:)

Güler
24-08-2007, 12:28
Sevgili arkadaşlar,
Çim hastalıkları ile mücadele konusunda sitemizde yazılan bütün yazıları okudum, notlar aldım. Sayın noname3343'e katılıyorum; çimin mi var derdin var. Ama yine de bırakamıyoruz. Benim de çimim ile derdim büyük. Şimdi sizlerden öğrendiklerimi tatbik edeceğim. Getirdiğim numunelerden daha cevap alamadım. Resimlere baktığımda hıh benim çimde de bu var diyorum ama en yakını sayın swing'in çimindeki hastalık gibi görünüyor.
Sayın Feyzan'a çok teşekkür ederim. İlaçlar konusunda bizlere çok yardımcı oldu. Hiç olmazsa neyi nereden bulabileceğimizi öğrendik.
Ermansayman siz hastalığınızı atlattınız galiba darısı bizlerin başına.
Sayın Mine hanıma sukranayalp ve fmt79'a teşekkür ederim.
Sn.feyzan'ın çim neticesini de merakla bekliyorum.
Saygılar.

limon
27-08-2007, 19:25
Son günlerde çimlerinde biz de dahil, sorun yaşamayan yok gibi. Son iki haftadır iki günde bir temizlememe rağmen çok sayıda ayrık otu var. Neyse ki ot temizlemeyi seviyorum :) Ekteki fotoğraftaki ayrık otu gibi uzayarak giden mavimsi renkte bir ot. Bu bir çim türü müdür acaba yoksa yabani ot mudur? Özellikle sararan bölgelerde yoğun olarak çıkmış.
1954919550

Güler
27-08-2007, 22:51
Benim çimlerimde de çok miktarda su otu denen bir ot çıkıyor (belki fazla sulamaktan) bazen de yoncalar oluyor, geniş yapraklı otları öldüren (yoncalar gibi) ilaçları, su otu için de kullanabilirmiyim? Gerçi şimdi bunu yapmayı düşünmüyorum. Önce şu dezenfektan ile ilacı yapayım bakalım çimi kurtarabilecekmiyiz?

limon
28-08-2007, 21:21
Yan bahçeye bakan çocuğa gösterdim. "Ayrık bunlar abla sök hemen bunları " dedi. Ben de bugün büyük bir zevkle söktüm hepsini :) (Uzantıları yarım metre olanları vardı.)

Selahattin Yılmaz
28-08-2007, 22:44
Köpek Dişi Ayrığı (Cynodon dactilon), Bermudagras

19550

Bu ayrığı koparmakla yok edemezsiniz. Monsanto firmasının bir total herbisiti olan Roundup'ı alıp tavsiye edilen dozun iki misli dozunda bitkiyi çevresindeki bitkilerden ayırıp (50 cm uzunlukta olanlarıda) yapraklarına bu ot ilacını fırça ile sürmek kaydıyla tek tek uğraşacaksınız ancak kesimlikle otu koparmayın eğer koparırsanız daha fazla çoğalmasına yardımcı olursunuz. Bütün bahçenizde bu şekilde dolanın derim azar azar yapmalısınız. Yok eğer bahçenizin tamamı bütün bu bitkiyle kaplanmışsa o zaman yapacak bir şey yok demektir o ot ilacını tüm bahçeye atıp bahçenin kurumasını beklemelisiniz. Köpek dişi ayrığı hem toprak üstünden hemde toprak altından ilerler. Kopardıkça toprak altındaki boğumlardan kardeşlenir. O nedenle ot ilacını yapraklarına sürdüğünüzde sistemik etkisiyle ta köklere ve rizomlara kadar işler ve kurutur.

Aslında harika bir çim çeşididir çiğnenmeye, susuzluğa, olumsuz koşullara oldukça dayanıklıdır. Sanırım bir diğer adı da bermuda çimi. Ancak kışın kuruduğu için ve birlikte olduğu çimi tamamen ele geçirdiği için sevilmeyen bir tür. Bu bitkiyi koparsanız dahi kesinlikle parçaları bahçenize veya yakın çevrede toprak bir alana atmayın. Zira 6 ay güneş altında kup kuru olsa bile suyu görür görmez çimlenir ve sürgün verir. O nedenle koparılan parçalara dahi dikkat etmek zorundasınız. İlacı sürerken de çimlerinize sürmemeye dikkat etmenizi öneririm zira ilaç yeşil değidiği her şeyi öldürür.

limon
30-08-2007, 13:19
Bilgilerinize ve ilginize çok teşekkür ederim.
İki senedir bahçemde hiç ayrık olmamıştı. Bu sene yan komşumda çok fazla ayrık olduğunu ve devamlı topladıklarını gördüm. Sanırım bana da ordan geldi tohumları. Ayrıkları henüz çok ufaklarken topladım. Her gün geziniyorum bahçede gördüklerimi hemen sivri bir aparatla kökünden çıkarıyorum.
Selahattin Bey'in yazdığı bermuda çimi türü ise genelde sararan bölgelerde yoğundu. Onları da koparmış ve köklerinden çıkarmış bulundum. Eğer bir daha çıkarsa ilacı dediğiniz gibi uygularım.
Selahattin Bey daha önce de yazdığım gibi bahçemin bakımını bir senedir kendim yapıyorum. İlk bahçeyi çimlendiren bahçıvan daha sonra bizim de yapı markette gördüğümüz 11 karışımlı çim tohumundan ekmişti. Bu tohum karışımının içinde bermuda çimi de var mıdır bilmiyorum. Daha sonra bahçe bakımımızı yapan şirket, (çimlerimizdeki aralardaki sararanlar için); Belli dönemlerde yeşerip belli dönemlerde solan çimler bir arada olduğu için bunun normal olduğunu söylemişti. Doğru bir yorum mudur acaba?

emaskulasyon
31-08-2007, 21:17
istanbulda perası ve turf seti satan iş yeri pendik marmara tarım
0216 491 57 91

nesquick
31-08-2007, 22:50
Sevgili arkadaşlar bir konuda yardımınızı rica ediyorum ama doğru başlık altına yazdımmı bilmiyorum. Bahçem sanırım tarla yanında olduğu için fareler çimleri delerek çıkıyor. Çimlerin güzelliğini bozdular ve başa çıkamıyoruz hergün yeni bir fare deliğini açılmış olarak görüyoruz. Çeşitli fare zehirlerini denedik ve deliklerin üstünü kapattık bu zehirli yemlerle olmadı. Bu konuda aranızda bir fikri olan varmı acaba?
şimdiden teşekkür ederim..

Dilanora
03-09-2007, 11:15
Öncelikle herkese merhabalar...

Yaklaşık 8 aydır bahçemizde 4' lü karışım İngiliz çimi mevcut. Elimizden geldiğince iyi bakmaya çalışıyoruz. Ancak son 1 ay içerisinde ilk önce bahçede küçük kelebekler görmeğe başladık. Arkasından çimlerin içerisinde sarı-kahverengi oyuklar oluşmaya başladı. Havalar sıcak oluğu için çimlere az su verip kuruttuğumuzu düşünük ancak 2 gün içerisinde çimlerin hemen hemen tamamı sarı-kahverengi renge dönüştü. Çimlerimizi yapan bahçıvan arkadaş Talmira' nın gördüğü kurtlardan bahçenin her yerine bulaştığını farketti.

Daha önce Urla' da bu kelebeklerin ve kurtların baya bir zarara sebep oluğunu forumda belirtilmiş. Biz de Urla' ya çok yakın olan Güzelbahçe' de oturuyoruz. Ve çevremizde boş arsa, bakımsız bahçe çok fazla var. Ayrıca komşularımızın çimlerinde de aynı kurtlar sorun yaratmaya başladı. Ancak ilk bizden başladığı için en kötü duruma olan bizim çimlerimiz. (Artık çim kalmadı gibi bir durum söz konusu)...

İlk ilaçlama sonucunda bahçedeki bütün kurtlar öldü. Ancak kelebeklerin önüne bir türlü geçemiyoruz. 10 gün ara ile ikinci bir ilaçlama daha yaptık ancak hala kelebek mevcut.

Şuanda bahçe tamamen kahverengi görünüyor. Arada yeşil olan bir iki minik bölge var ancak onlar da ayrık otu :)

Kelebeklerden nasıl kurtulabiliriz? Ve çimlerimizi eski haline getirebilme şansımız var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim... Şimdiden teşekkürler....

Balıkcı
06-09-2007, 18:51
Bu konuyu başından beri takip ediyorum.
Bizim çimler, (bizim hatamızdan dolayı) kışın terk edip, Mayıs ayında neredeyse diz boyu olduklarında biçebildiğimiz için dipleri sararmış durumdaydı.
Tohuma gidiyorlar, bu durum normal, belki biçip sulayarak yeşillendirebiliriz diye hiç hastalık kondurmadık.
Ama işte sonunda geldiğimiz nokta.:(
Şimdi Mine Pakkaner kardeşimiz bize kızsa gıkımızı çıkaracak halimiz yok.:p
Neyse, olan olmuş artık, şimdi ne yapacağız?

Hepsini söküp yeniden tesis etmek mi, yoksa...?

Çimler çok fazla güneş alıyor, çok da rüzgar var, buna rağmen plansız bir şekilde aklıma estikçe sabah veya akşam veya hem sabah hem akşam kuyu suyuyla(soğuk) suluyorum.
Küçük fidanların bile gölgesinde kalanlar daha canlı ve yeşil.
Bu da bana yeterli sulayamadığımı düşündürüyor.
İşte resimleri.

http://img508.imageshack.us/img508/6112/cimg2931sk5.jpg (http://imageshack.us)
http://img508.imageshack.us/img508/6112/cimg2931sk5.2d309163bf.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=508&i=cimg2931sk5.jpg)

http://img508.imageshack.us/img508/4881/cimg2932zu4.jpg (http://imageshack.us)
http://img508.imageshack.us/img508/4881/cimg2932zu4.668293786a.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=508&i=cimg2932zu4.jpg)

http://img523.imageshack.us/img523/4297/cimg2934br3.jpg (http://imageshack.us)
http://img523.imageshack.us/img523/4297/cimg2934br3.8263dbb49e.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=523&i=cimg2934br3.jpg)

Güler
07-09-2007, 00:24
Sevgili Balıkçı, acaba çok sudan mı böyle oldular? Drenaj iyi olmıyabilir ve fazla su kök çürüklüğü yapmış olabilir mi? Sarı olanlar tutam tutam eline geliyorlar mı?

Balıkcı
07-09-2007, 10:15
Sevgili Balıkçı, acaba çok sudan mı böyle oldular? Drenaj iyi olmıyabilir ve fazla su kök çürüklüğü yapmış olabilir mi? Sarı olanlar tutam tutam eline geliyorlar mı?

Olabilir ama gölgede olanların canlılığı, bu ihtimali zayıflatıyor sanıyorum.
Sarı olanlar, kışın çok büyümüştü, biçince altı böyle sarı çıktı, onları yeşertmeye çalışıyorum, fakat resimde de görülen kısımlarda yer yer beyaz-gri renk alıp öldüler.:confused:

sukranayalp
07-09-2007, 10:29
Sn Balıkçı , çimlerinizde mantar var.
Sizden bir şey rica edeceğim.
Elinizi toprağa 1 cm kala yaklaştırdığınızda topraktan elinize gelen hissi tarif etmenizi isteyeceğim. Mantar oluşumlarında topraktan rutubetli ve sıcak olarak gelen havayı hissedersiniz. Toprak kuruyken bile böyle olur.
Mantar olmayan bölgelerde ise ya direk sıcak toprağı ya da direk sulanmış topraktaki suyun serinletici etkisini hissedersiniz.
Mantarlarla mücadelede Mine hanım ve sanırım adı Fmt79 idi, güzel bilgiler vermişlerdi.
Son önerim sararmış olan ve üstü gitmiş olan çimleri kök kısmında incelemeniz. Bunları yukarı çekmeye çalışın, yumak yumak elinizde kalıyorsa sanırım sahayı yeniden çimlendirmeniz gerekecek. Çünkü bu hastalık genel olarak geniş alana yayılmış görünüyor. Ama kökler toprakta kalıyorsa bu umut verici bir durumdur. Böyle ise toprağı ve çim sahayı daha önce yazılan bilgilere göre ilaçlatmanızı tavsiye ederim. Ondan sonra meydana gelen değişiklikler olumlu ise çimleriniz kurtulacak demektir.

Şunu da söylemek istiyorum : İki ayrı renk görüyorum. Yer yer gri beyaz lekeler, ama bunlar küçük. Yer yer de geniş bölgelere yayılmış kızıllıklar. Gördüğüm doğru ise iki çeşit mantar bir anda sahaya yayılmış görünüyor. Diğer arkadaşların da görüşleri önemli.

İlerde aynı sorunlarla karşılaşmamanız için ilave bir önerim de çimlerin boyunu 6 cm. den uzun tutmamanız.

Balıkcı
07-09-2007, 10:36
Teşekkürler

İnşallah, toplantıda görüşürüz.
Yani dilimden çekeceğin var. :p

Keşke şimdiden karar verebilsem de gitmeden dezenfektan vs Pendik'ten alıp gitsem.
Malum ben İstanbul'da, çimler Tekirdağ'da.:dilli:

sukranayalp
07-09-2007, 11:30
Sn Balıkçı Dezenfektanı Pendik'te satmıyorlar.
Sn Feyzan gerekli irtibat bilgilerini vermişti. Pendik'te (Marmara Tohum) sadece TURFSET var. Hastalıklardan kurtulduktan sonraki ilk bakım gübresi diyeyim.. Küçük bir şişede satılıyor ama bu küçük şişe yaklaşık 1 dekar alana yeterli geliyor.

Buket Aknar
07-09-2007, 17:03
Öncelikle herkese merhabalar...

Yaklaşık 8 aydır bahçemizde 4' lü karışım İngiliz çimi mevcut. Elimizden geldiğince iyi bakmaya çalışıyoruz. Ancak son 1 ay içerisinde ilk önce bahçede küçük kelebekler görmeğe başladık. Arkasından çimlerin içerisinde sarı-kahverengi oyuklar oluşmaya başladı. Havalar sıcak oluğu için çimlere az su verip kuruttuğumuzu düşünük ancak 2 gün içerisinde çimlerin hemen hemen tamamı sarı-kahverengi renge dönüştü. Çimlerimizi yapan bahçıvan arkadaş Talmira' nın gördüğü kurtlardan bahçenin her yerine bulaştığını farketti.

Daha önce Urla' da bu kelebeklerin ve kurtların baya bir zarara sebep oluğunu forumda belirtilmiş. Biz de Urla' ya çok yakın olan Güzelbahçe' de oturuyoruz. Ve çevremizde boş arsa, bakımsız bahçe çok fazla var. Ayrıca komşularımızın çimlerinde de aynı kurtlar sorun yaratmaya başladı. Ancak ilk bizden başladığı için en kötü duruma olan bizim çimlerimiz. (Artık çim kalmadı gibi bir durum söz konusu)...

İlk ilaçlama sonucunda bahçedeki bütün kurtlar öldü. Ancak kelebeklerin önüne bir türlü geçemiyoruz. 10 gün ara ile ikinci bir ilaçlama daha yaptık ancak hala kelebek mevcut.

Şuanda bahçe tamamen kahverengi görünüyor. Arada yeşil olan bir iki minik bölge var ancak onlar da ayrık otu :)

Kelebeklerden nasıl kurtulabiliriz? Ve çimlerimizi eski haline getirebilme şansımız var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim... Şimdiden teşekkürler....

Geçen yıl bizim bahçemizde de ayni sorun oldu. Ancak bu sorun Ağustos ayı ile birlikte oluşan bir sorun sanırım. Çünkü bu yıl Ağustos'ta yine oldu. Bir gecede bütün bir bahçedeki çimleri sarartıyorlar. Sanki bir bahçe dolusu samanımız var gibi. Biz buna çareyi belirli aralıklarla ilaçlamada bulduk. Ancak son öğrendiğimize göre öyle bir ilaç varmış ki sadece yapraklara değil toprağa da etki edip kurtların oluşmasını engelliyormuş. İsmini öğrenip buraya yazacağım ki bilen arkadaşlar bu ilacın kullanılmasını önerirlerse kullanalım.

talmira
07-09-2007, 22:59
Arkadaşlar,
Tüm çabamıza rağmen çimler tamamen kurudu.Ben de doğal haline bıraktım.Yabani otlar çıkmaya başladı.İçlerinden birisi yoncaya benziyor ama kök atmadan yayılıyor.Bu otu bırakacağım yayılsın sonra çim makinası ile kısaltacağım. Diğer çicek ve ağaçlara zararı olur mu acaba?Bu yaz çimlerle uğraşmakla geçti.Emekler boşa gitti.

Güler
07-09-2007, 23:11
İyi akşamlar talmira,
Çimlerinin durumuna üzüldüm, bakalım benimkiler ne olacak. Geçen hafta dezenfektanı ve ilacı yani Sportak'ı yaptım 2 gün sonra da Turfseti attım. Önümüzdeki hafta tekrar gideceğim, merakla bekliyorum. Hastalığı durdurabilirsem bir iki yama ile kurtulur yoksa halim perişan. Yeniden çim yapmak gözümde büyüyor. Baktım olmuyor basıcam ayrık tohumunu, kafam iyice bozuldu.

Güler
07-09-2007, 23:20
Sayın Balıkçı, iyi akşamlar.
Çim sorunlarınız ile ilgili ilaçları İzmir'den rahatlıkla alabilirsiniz. Doğa Tohumculuk Hasan Selçuk Özkan bey kargo ile yolluyor. Huwasan,Sportak ve Turf-seti bana Manyas'a gönderdiler. Tel No.0232 446 43 92
M.A.P ı alamadım 50 kg. çuvalmış bölemiyorlar.

Balıkcı
08-09-2007, 09:50
Sayın Balıkçı, iyi akşamlar.
Çim sorunlarınız ile ilgili ilaçları İzmir'den rahatlıkla alabilirsiniz. Doğa Tohumculuk Hasan Selçuk Özkan bey kargo ile yolluyor. Huwasan,Sportak ve Turf-seti bana Manyas'a gönderdiler. Tel No.0232 446 43 92
M.A.P ı alamadım 50 kg. çuvalmış bölemiyorlar.

Teşekkürler

Bakalım son durumu görelim de dediğin gibi ilaçlamaya değer mi yoksa binbir zahmetle söküp yok etmeye çalıştığımız ayrıkları salalım ortaya, yemyeşil olsun... mu? :p

GLCN
08-09-2007, 10:34
Bence çimden vaz geçip ayrık otlarıyla yemyeşil bir bahçe kurun.:D .Ben küçükten anneannemin bahçesindeki dutun altı yemyeşil yabani çim dediğiniz bitkiyle doluydu ve görüntüsü harikaydı onların sayesinde düşen dutlar temiz kalırdı..Tabi ozaman çim biçme makineleri yerinede ananem koyun kullanırdı..:D hiç dert etmezdik eskiden çim hastalıkları diye ...:p

Mine Pakkaner
08-09-2007, 16:16
T...ilaçlamaya değer mi yoksa binbir zahmetle söküp yok etmeye çalıştığımız ayrıkları salalım ortaya, yemyeşil olsun... mu? :p

Mahir Bey ilaçlamaya değmesi sizin hastalığın başında müdahale etmenizle ilgili. Geç kalınca yapacak birşey yok, yani aynı insanlarda olduğu gibi. Erken teşhis ve müdahale hayat kurtarır.

Keşke demeyi sevmem ama, keşke kaç aydır bu çim hastalıkları konusu konuşulurken, siz de hiç olmazsa bir koruyucu uygulama yapsaydınız ve çiminizde hiç sorun yaşanmadan veya en az kayıpla bu sıkıntılı dönemi atlatsaydınız. Hava sıcaklıklarının ölçülüp kayda alındığı tarihten bu yana tespit edilen en yüksek sıcaklıklarda ve kurak iklimde, zaten strese giren çiminize destek olmanız kolay olurdu.

Ayrığa gelince, ayrık familyasından olan çimler de var malumunuz, ancak onların da hastalıkları var. Bu da ayrı mevzu :)

Buket Aknar
08-09-2007, 16:32
Mine Hanım, sizin bu konularda uzman olduğunuzu bilerek. Çimlerimizin bakımından, hastalıklarından, ilaçlarından yorgun ve bitap düştüğümüzü söylemeden geçemeyeceğim.
İnanın ben çocuklarımı büyütürken bu kadar stress çekmedim.

Mine Pakkaner
08-09-2007, 16:47
Haklısınız, zor. :)
Ben bütün müşterilerime çim talep ettiklerinde hemen "peki bakabilecek misiniz, ne kadar vakit ayırabilecekiniz, bahçıvan tutacak mısınız, bakımı için de bütçe ayırmaya hazır mısınız, bu plastik değil, canlı materyal, hastalığı, zararlısı ile uğraşacaksınız, çimin ağzı dili yok, ama siz dilinden anlamaya hazır mısınız?" sorularını sorarım.

Buket Aknar
08-09-2007, 18:44
Onlar için yorulmayı göze alıyorum. Ama hastalıklarında da çocuklarımda olduğu gibi çok üzülüyorum. Bu iş nereye varacak o beni düşündürüyor.

web_tur
08-09-2007, 20:39
merhaba,

Bahçeyi sulayan arkadaş, bazen hortumu eliyle spreylemeyi unutuyor ve su direk olarak çimin üzerine akıyor. Bu sert su akışı, aktığı bölgede sararma veya kelleşme yapar mı?

Birde aklıma şöyle bir fikir geliyor, sizce bu fikir sonuç verirmi?

Çimlerin arasında (serme çim), özellikle birleşme yerlerinde; çimsiz kel bölgelere, çim tohumu atsam bu kelleşmeler gidermi? yoksa hiç uğraşmamalımı?

saygılarımla

Mine Pakkaner
08-09-2007, 23:25
Bu sert su akışı büyük sorundur, çimin kökünü oyar ve yatırır, sarartır, ölüm başlar ve kelleşir.

Hazır çimin birleşim yerlerinde sararma varsa uygulama hatası da var demektir. Bol sulayın, aralara elenmiş toprak takviye edin, gerekirse tohum da ekebilirsiniz.

web_tur
09-09-2007, 19:43
Bu sert su akışı büyük sorundur, çimin kökünü oyar ve yatırır, sarartır, ölüm başlar ve kelleşir.

Hazır çimin birleşim yerlerinde sararma varsa uygulama hatası da var demektir. Bol sulayın, aralara elenmiş toprak takviye edin, gerekirse tohum da ekebilirsiniz.

Teşekkür ederim,

Tohumu nasıl ekebilirim? kel olan kısımları tojum atmak yeterlimidir?

ermansayman
16-09-2007, 16:04
Sayın forum üyeleri,

çimlerimde ki sararmalar ve kelleşmeleri öncelikle camada + Magic booster (humik asit) daha sonra da Benolex + İzelement karışımları ile durdurmayı başarmış ve hemen ardından sararan yerlerdeki tüm çimlerimin yeşerdiğini yazmıştım.

Maalesef bu mutlu tablo ancak 1 ay sürdü:( Şimdi yeniden geçen seferki yerler kuruyor! Tekrar aynı uygulamayı yaptım ama olmuyor, işe yaramıyor. Bu hava şartlarından mıdır? Salgın bir hastalık mıdır? Lütfen biri bana birşey anlatsın yoksa aklımı kaçırmak üzereyim çimlerle...

Güler
16-09-2007, 17:10
Sayın ermansayman,
Çimleriniz kendilerini toparladılar diye ben de sevinmiştim. Bende de aynı hastalık var. Manyas'a gider gitmez akşam üzeri çimleri biçtim. Arkasından 10 litrelik motorlu sırtpompası ile 12 depo Huwasan attım. Sabah saat 5 de sulama yaptık. 2 gün bekledim aynı pompa ile 10 depo sportak attım. 2 gün daha bekledim akşam üstü turf-set ile gübre attım, ve 20' sulama yaptık. Şimdi sulamayı çok azalttım. Yarın gidip bakacağım ne olmuş.
Sulamayı haftada 2 ye indirdim 15' sulanıyor. Benim alanım da 1 dönüm. Yenilemeyi hiç gözüm yemiyor.

Mine Pakkaner
17-09-2007, 01:56
Çim alan sahibi bütün üyelerimize hala yapmadılarsa çok acil çayır tırtılı mücadelesi yapmalarını öneririm. Çiminize insektisit atınız. Özellikle boz kelebekler, çime inip kalkan kuşlar, duvara- terasa çıkan tırtıllar varsa başınız dertte demektir.

ermansayman
17-09-2007, 08:58
Sayın Guler,

ilginiz için çok teşekkür ederim. Bu çim işi nasıl bir dertmiş böyle? Senelerdir yazlıkta çimlerimizle hiç ilgilenmeden yemyeşil oturduk. kendi evimde bir türlü rahat edemiyorum. Dün akşam bende çimlerimi yüksek biçtim. Ardından 250m^2 bölgeye 20 litrelik sırt tulumbasıyla Benomyl etken maddeli benolex ve bir miktar izelement attım. Bunu yapma sebebim, kökün başladığı noktalarda incelmeler farketmem ve kök boğazı çürüğü gibi hastalıklardan korkmam ve Camada marka ilacın sistemik olması yüzünden tek başına ona güvenememem. Bunun yanında izelement verip toprağıda güçlendireyim dedim:)

Sayın Mine hanım,

ilginiz ve uyarılarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum. Dün gece yatmadan aklıma bir şey takıldı, fakültede aşırı kireçli topraklarda alkali bir ortam oluştuğu ve baklagillerin yetiştirilemediği, gibi birkaç şey hatırladım. Sonra birden şimşekler çaktı, bizim sularımız aşırı kireçli! Yani bir örnek verirsem, 20 litrelik sırt tulumbasını bir kez doldurup ilaçladımmı hemen ağzı tıkanıyor! Acaba diyorum, aşırı kireçli su Çimlerimin zayıf olan bölgelerinde tekrar mı deformasyona yol açıyor?

web_tur
25-09-2007, 21:29
merhaba,

çimlerin arasında baş parmak büyüklğünde, siyah renkli sert kabuklu bir böcek gördüm ve aralarında kayboldu.

Bu ne böceğidir ve bununla mücadele etmek gerekir mi?

saygılarımla

poinciana
25-09-2007, 21:51
Çimlerinde problem olan arkadaşlara bir iki cümle tecrübelerimi aktarabilirim.

Sulamaları sabah serinliğinde yapmanızı tavsiye ederim, akşam yapılan sulamalarda sabaha kadarki yüksek nem çimlerde mantari hastalıkları teşvik edebilir.Ayrıca isteyen arkadaşlara çim tohumu gönderebilirim.****** fazla olmamak şartıyla.Toprak altı zaralılarına karşı Dursban 25 WP yi önerebilirim.Selamlar.

emaskulasyon
05-10-2007, 11:36
basf firmasının düett adında bir fungusiti bulunmaktadır. çimlerde cok iyi sonuç vermektedir. birde bunu deneyin

Güler
05-10-2007, 12:00
Düett i nasıl ve ne için kullandınız?

Güler
05-10-2007, 12:02
Sevgili emaskulasyon,
Denize düşen yılana sarılır misali benimki. O yüzden soruyorum.

limon
05-10-2007, 13:11
Güler Hanım düzelmedi mi çimleriniz? Benimkiler toparlamaya başladılar gibi.

Güler
05-10-2007, 17:23
Sevgili Limon, geçen hafta gittiğimde en ufak bir düzelme görmedim, aradan 15 gün geçtiği için aynı ilaçlamayı tekrarladım. İnşallah yarın gittiğimde daha olumlu bulurum ama hiç ümidim yok desem inan. Tekrar 1 dönüm yeri çimlemek şu an çok zor geliyor ama bakalım Allah kerim diyelim.

web_tur
26-10-2007, 18:47
merhaba,

rulo çim arasında kelleşen bölümlere, çim ekeceğim. Fakat bu ekim esnasında nasıl bir toprak kullanacağıma karar veremiyorum. Bahause da, çim toprağı diye bir şey satılıyor ama torfa benziyor. Bu ekim esnasında torf kullanır mı?

bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

saygılarımla

Güler
13-01-2008, 17:21
28237

Sayın dost bahçıvan,
Sonbaharda bahçedeki çimlerim bu haldeydiler. Sayın Mine ve Şükran hanımın dediklerini yaptım. Sizin de tavsiyeleriniz vardı ama akabinde hemen yağışlar başladığı için uygulama yapamamıştım. Size yazacağımı da belirtmiştim.
Şubat sonunda kolları sıvamam gerekiyor, haber vereyim dedim.
Saygılar.

forestryozan
24-01-2008, 12:45
benim sorum üzerinde sürekli futbol oynanan ve futbol oynamak için tesis edilmemiş bir çim alanla ilgili. bu saha şimdi tamamen sararmış durumda
acaba bu sahaya ne yapmamız gerekiyor.bulundugu bolge itibariyle bolge yazın cok sıcak kışın ise soguk ozellikle acak ve subat aylarında don olayı görülüyor.

timsel
24-01-2008, 13:45
Selamlar PERAS ile ilgili her türlü sorunuz için bana burdan yazabilirsiniz. Üretici firma olarak ürünümüz ile ilgili sizi bilgilendirmek isteriz.

abk
25-02-2008, 11:49
Çim olan alanlarda ise yabani otlar daha zor gelişiyor, çim onları boğuyor galiba.

Benim bahçemde durum tam tersi. Yabani otlar çimleri boğuyor. Hafta sonunu ot yolarak geçirdim. Ama bitecek gibi değil.:(

web_tur
26-02-2008, 20:15
merhaba,

çim aralarında bulunan açık bölgelere 7 karışım çim tohumu eker iken; bu bölgelerde torak içinde solucanlar olduğunu gördüm. Acaba bu solucanlar çim tohumlarına zarar verir mi?

Selahattin Yılmaz
26-02-2008, 21:33
Solucanlar tohumlarınıza zarar vermez sayın web_tur hiç endişe etmeyiniz. Çim tohumları için sadece karıncalardan korkunuz onlarında mevsimi değil zaten.

Balıkcı
27-02-2008, 00:38
Benim bahçemde durum tam tersi. Yabani otlar çimleri boğuyor. Hafta sonunu ot yolarak geçirdim. Ama bitecek gibi değil.:(

Biz çimi yapmadan önce özellikle ayrıkları tek tek temizlemiştik.
Göremediğimiz birkaç boğum sonradan yine üredi ama tohumları uçup gelen otlar çimde yaşama şansı bulamıyor. Bu benim gözlemim. Yanlış da olabilir tabii.

web_tur
27-02-2008, 22:45
Solucanlar tohumlarınıza zarar vermez sayın web_tur hiç endişe etmeyiniz. Çim tohumları için sadece karıncalardan korkunuz onlarında mevsimi değil zaten.

yardımlarınız için teşekkürler

limon
12-03-2008, 19:15
Yazın çimlerde problem yaşamamak için önlemi şimdiden almaya başlamalı mıyız?
Konuyu baştan okudum. Buna göre ilaç ve gübre almayı planlıyorum. Çıkardığım sonuç;

Önce Huwasan tr50 (dezenfaktan) (10 lt.suya 20 cc.) veya Peras uyguluyoruz.

Sonra (Kaç gün sonra ?) Sportak+Pilben uyguluyoruz. (fungisit)

Aradan ne kadar geçtikten sonra? 1 hafta arayla 2 TURFSEt uyguluyoruz. (gün battıktan sonra)

2 Gün sonra tekrar fungisit yani sportak+pilben uyguluyoruz.

Bir kaç gün sonra da fosforlu gübre veriyoruz. (Siz hangi gübreyi önerirsiniz?)

Çıkardıklarım bunlar, doğru mudur?

Bunun dışında bende humik asit var. Satıcı sulandırıp çimlere ilaç gibi uygularsam faydalı olacağını söylemişti.

Bir de çimler sorun yaşamadan bakır uyulamasının faydalı olacağını söylemişti. Yukardakiler yapılınca bunlara gerek kalır mı?

Güler
13-03-2008, 07:01
Sevgili Limon, çimlerim düzeldi diyordun, bütün bunlara gerek var mı?
Bence sen dipten çimlerini kes, güzelce bir aeratör çek (havalansın dipleri) Sonra diplerine çatal batır 20 cm kadar (yemek çatalı değil tabii). sonra da güzel bir çim gübresi ver yeter bence.
Ben bu hafta yamalara başlıyorum. Sana dediklerimi ben de yapacağım.

torossediri
13-03-2008, 14:51
Yazın çimlerde problem yaşamamak için önlemi şimdiden almaya başlamalı mıyız?
Konuyu baştan okudum. Buna göre ilaç ve gübre almayı planlıyorum. Çıkardığım sonuç;

Önce Huwasan tr50 (dezenfaktan) (10 lt.suya 20 cc.) veya Peras uyguluyoruz.

Sonra (Kaç gün sonra ?) Sportak+Pilben uyguluyoruz. (fungisit)

Aradan ne kadar geçtikten sonra? 1 hafta arayla 2 TURFSEt uyguluyoruz. (gün battıktan sonra)

2 Gün sonra tekrar fungisit yani sportak+pilben uyguluyoruz.

Bir kaç gün sonra da fosforlu gübre veriyoruz. (Siz hangi gübreyi önerirsiniz?)

Çıkardıklarım bunlar, doğru mudur?

Bunun dışında bende humik asit var. Satıcı sulandırıp çimlere ilaç gibi uygularsam faydalı olacağını söylemişti.

Bir de çimler sorun yaşamadan bakır uyulamasının faydalı olacağını söylemişti. Yukardakiler yapılınca bunlara gerek kalır mı?

Sayın limon benim yazmayı düşündüğüm şeyleri siz dile getirmişsiniz.

Özellikle karlar eridikten sonra çimin bazı bölgelerinde gördüğüm örümcek ağına benzer oluşumlar(ben mantar diye düşünüyorum) kesinlikle yazılan uygulamaları sırasıyla yapmam gerektiği konusunda beni ikna etti.

limon
14-03-2008, 06:27
Çimlerimin durumu şu anda gayet iyi görünüyor. Korkum, havaların ısınmasıyla yine mantar hastalığıyla uğraşmak. Bir kere yakalandı mı mücadelede başarılı bile olsanız çimler bir ölçüde zarar görüyor. Hiç yakalanmadan dönem dönem dezenfektan uygulasak nasıl olur?
Çimlerimin durumunda şu anda sorun yok;
32518

torossediri
14-03-2008, 09:02
Sayın Mine Pakkaner hanım garanti olması amacıyla yukardaki uygulamanın miktarlarını biraz artırarak uygulasak problem olurmu?

Uygulama detayını bu yeni miktarlar üzerinden bir daha yazabilirmisiniz?Bütün ilaçları( dezenfektan,mantar ilacı,turfset ve gübre) metrekareye hangi oranlarda sulandırıp ne şekilde uygulamamız gerekli gibi detaylar.

Çok teşekkürler.

lhazar
17-04-2008, 15:00
Merhabalar ben lügen ,istanbulda yaşıyorum .ziraat mühendisiyim ama şu an çalışmıyorum.Sitemizin bahçesinde tüm uyarılarıma rağmen yabani ot ilacı yaptılar,roundup kullandılar.Çimlerde zaten mantar hastalığı vardı bunun için fungusit uygulaması da yapmamışlardı,roundup uygulamasından kısa bi rsüre sonra tüm çim alan yandı kurudu.Şimdi çim alanı komple söküp yeniden tohum ekecekler.ve benden bilgi istiyorlar,toprak oldukça gübreli,geçen ekim ayında bol miktarda yanmış inek gübresi vermişlerdi,şimdi roundup dan sonra yine azot vermişler.çim tohumu ektikten sonra tekrar gübre vermelerini doğru bulmuyorum ne dersiniz.Bahçemiz oldukça rüzgarlı ve gölge alanlar da fazla miktarda var.nasıl bir tohum karışımı kullanmalıyız,toprakda direnaj çok iyi değil genelde nemli kalıyor.birde tohum ekmeden önce toğrağa fungusit uygulamaya gerek varmı.bu konularda çok bilgim yok daha önce çim alan tesisi ile uğraşmadım,kapalı mekan ilaçlamaları ile uğraştım.beni kısacık bilgilendirirseniz çok sevinirim

Süleyman Koçak
07-05-2008, 08:57
Merhaba Arkadaşlar.
Forumun bu başlığını nerdeyse ikinci defa hatmedeceğim. Ama kafam karmakarışık. Huwasan, turfset, güneş battıktan sonra, dezenfektan, bakteri sportak bilben.....havada uçuşuyor. Sayın torossediri'ne katılmamak imkansız.
Acemi çim yetiştiricileri olarak istediğimiz şu:
1-Toprak ekime hazırlanacak,
2-Çim tohumu ekilecek,
3-Kapak harcı atılacak,
4-Sıkılaştırma yapılacak,
5-Start gübre atılacak (m2 ye kaç gr?)
6-....
7-....
8-....
9-....
10-....

Hülâsâ, yeni çimlendireceğim alanda emeklerimizin boşa gitmemesi ve çimlerin kalıcı olması için 5. basamaktan sonra yapmam gerekenleri, merak ediyorum.
Selametle..

Mine Pakkaner
08-05-2008, 00:16
Şöyle diyelim,
1. Toprak hazırlığı yapılacak, mümkünse dezenfektan uygulanacak.
2. Çim başlangıç gübresi atılacak, gramajı ne kullandığınıza göre değişir. Bu iş için hazır gübreler var, etiket dozunda kullanın.
3. Tohum ekilecek (Mantari hastalıklardan korumak amacıyla tohum ilaçlaması yapabilirsiniz.)
4. Kapak harcı atılacak,
5. Silindirlenecek,
6. Sulamaya başlanacak,
7. Karınca kontrolü elden bırakılmayacak,
8. Çıkış sonrası ilk biçim yapılacak,
9. Biçim sonrası silindirlenecek,
10. Gübrelenecek.

Bütün bu işlemler esnasında düzenli olarak hastalık kontrolü yapılacak. Turfset mutlaka kullanılacak. Hastalık görülmeden önce bir dezenfektan uygulaması daha yapılacak. Hastalık belirtisi görülünce hemen fungusit kullanılacak.

Temmuz- ağustostan itibaren zararlı kontrolü de başlayacak. Boz renkli kelebeklere dikkat! Görüldüğü çimde insektisit uygulamasına başlamazsanız bir iki gecede çimi talan eder kuru, yanık,ölü bahçeniz olur. İlaçlamayı gece yapmanız tavsiye edilir.

Süleyman Koçak
08-05-2008, 09:09
Teşekkür ederim Sayın Mine Pakkaner.
Kafamın karışılığı biraz olsun gitti.
Sağolun.

bturan
16-06-2008, 18:21
bahçemde Durup Dururken Daire şeklinde, Bölge Bölge çimlerim Kurumaya Başladı.bu Neden Kaynaklanıyo Olabilir? Ilk Olarak Küçük Bir Bölgeden Başlayıp Yavaş Yavaş Genişliyor Ve Bahçenin çeşitli Yerlerinde Aynı Durum Söz Konusu:(

çökerten Denilen Hastalık Bu çözüm Prevecur-enerji (bayer) Ile Sırt Tulumbasına 30 Gr Olarak Ilaç Dozu Hazırlanır Ve çimlerin üzerine Iyice Püskürtülür

limon
16-06-2008, 22:23
Ne zormuş yemyeşil bir çime sahip olmak. Tam her şey yolunda tamam derken iki gün sonra her şey tepetaklak olabiliyor. Bahçede yer yer gübre yanığına benzer duurmlar oluşmuştu. Gübreledikten sonra suyun az geldiğini düşünmüştüm. Derken iki gün önce o bölgeler sararmaya başladılar ve ben sularken onlarca boz renkli ufak kelebekler havalandı. Burada bu durumu okuduğumu hatırladım. Çimler bölge bölge sararmaya devam ediyor. Biraz önce Mine Hanım'ın yazısını okudum. Şimdi bahçeyi insektisitle ilaçlamaya gidiyorum. Anlaşılan bu gece vardiyaya kalıcaz :)
Bir sorum olacak. İlaçlamadan sonra çimlere yaprak gübresi vermek istiyorum. Yaprak gübresi olarak Humik Asit kullansam olur mu? Gübreleme yapamam öünkü bu yıl kullandığım gübre 6 ay etkili olanlardandı. Gübreyi atalı henüz 2 ay kadar kadar oldu.

limon
18-06-2008, 13:18
İlaçlamayı o gece yaptık. Hiç sulamadık. Yarın sabah sulama yapacağız. Dün ve bugün kontrol ettiğimde hiç havalanan kelebek görmedim. İnşallah sorun çözülmüştür.

Mine Pakkaner
18-06-2008, 14:37
... iki gün önce o bölgeler sararmaya başladılar ve ben sularken onlarca boz renkli ufak kelebekler havalandı. Burada bu durumu okuduğumu hatırladım. Çimler bölge bölge sararmaya devam ediyor. Biraz önce Mine Hanım'ın yazısını okudum. Şimdi bahçeyi insektisitle ilaçlamaya gidiyorum. ..
Bir sorum olacak. İlaçlamadan sonra çimlere yaprak gübresi vermek istiyorum. Yaprak gübresi olarak Humik Asit kullansam olur mu? ...

Humik asit yaprak gübresi değildir, aynı işi görmez ama çiminizde yapacağınız uygulama iyi sonuç verecektir. Mümkünse bir Turfset uygulaması da yapın.

Kelebekler için düzenli insektisit uygulayın, bir uygulama ile sorun maalesef çözülemeyebiliyor, ilaçlamayı şimdi yaptığınız gibi mutlaka gece yapın, yoksa çok can sıkıcı olabilirler.

Geçmiş olsun.

limon
18-06-2008, 23:22
Çok teşekkür ederim Mine Hanım. Yazdığınız gibi bu akşam yine 3-5 kelebek havalandı çimlerden. Haftaya bir ilaçlama daha yapmak gerekecek.

Oyaman
19-06-2008, 23:05
Sevgili Limon aynı küçük kelebeklerden bendede çıktı .Bölge bölge yanık görünümler ve sararmalar oluyor .
Bir de Sevgili Mine hanım , bozulan bölgelerde iki adet başparmak girecek kadar büyüklükte toprağın derinliklerine giden delikler buldum .Bu delikler danaburnu deliğimi ? öyle ise aynı bozulmaları o da yaparmı ? Danaburnuda çimlerin köklerini yer mi ? Birde insektisit olarak ne kullanabilirim ? Saygılarımla .

apeerion
30-06-2008, 22:15
Merhaba,

Geçen sene yemyeşil olan çimlerim bu sene sapsarı oldu, mart-nisan gibi bahçede bu güne kadar hiç görmediğim kadar tırtıllar ağaçları sarmıştı. Şuan için tırtıl kalmadı ama çimlerde sanırım hem mantar hemde beyaz kelebeklerden ötürü bu hale geldi. Bu başlıkta yazılan uygulamarı denicem bakalım nasıl bir sonuç elde edeceğiz...

Çimlerim bu hale gelmesi insanın canını çok sıkıyor, açıkçası çimin var mı derdin var, bukadar hassas sürekli bakım isteyen bir bitki...

http://img146.imageshack.us/my.php?image=dsc02648xd4.jpg
http://img155.imageshack.us/my.php?image=dsc02665nz0.jpg
http://img169.imageshack.us/my.php?image=dsc02647fi7.jpg

Mine Pakkaner
30-06-2008, 23:23
Sevgili Limon aynı küçük kelebeklerden bendede çıktı .Bölge bölge yanık görünümler ve sararmalar oluyor .
Bir de Sevgili Mine hanım , bozulan bölgelerde iki adet başparmak girecek kadar büyüklükte toprağın derinliklerine giden delikler buldum .Bu delikler danaburnu deliğimi ? öyle ise aynı bozulmaları o da yaparmı ? Danaburnuda çimlerin köklerini yer mi ? Birde insektisit olarak ne kullanabilirim ? Saygılarımla .

Endosülfan etkili maddeli bir ilaç kullanınız, delikler için farazi birşey diyemeyeceğim.

apeerion
02-07-2008, 01:30

Bahsettiğiniz türden delikler bizim çimlerde de var, geceleri bazen gündüzleri o deliklere su verin "dana burnu" kendini dışarı atıyor ve imha edin :):D

apeerion
04-07-2008, 22:29
Çimlerde mantarla ilgili olarak sitede yazılan ilaçlardan bulamadım.
captan 50wp var, bunu tek başına kullanayım mı yoksa "Benomyl" etken maddeli bir başka ilaçla kullanayım mı? Geçen sene pomarsol ve captan kullanmıştım.

Mine Pakkaner
05-07-2008, 12:32
Pomarsol ve Captan kontakt etkili ilaçlar. Benomyl ise sistemik. Bitki özsuyuna geçip tedaviyi içten sürdürüyor. Kullanmanızı öneririm.

limon
06-07-2008, 15:11
Çimleri kurtarmak için oldukça mücadele verdim halen de veriyorum. Eğer başarılı olursam neler yaptığımı aşama aşama sizlerle paylaşacağım. Başarılı olmazsam boşuna vereceğim isimlerle ve işlerle kafanızı karıştırmak istemiyorum. Yalnız şunu söyleyeyim ki ne kullanırsak kullanalım bir haftada iyileşeceğini düşünmek hata olur. 7-8 gün oldu uygulamaları yapalı, ayın 15'inde ikinci uygulamaları yapacağım.
UYgulamalardan önce çimleri kısa kestiğimden ve sarı otları topladığımdan tüm kusurlar ortaya çıkınca pek çirkin göründü. Oysa çimler uzunken ve sararmışlar dururken bu kadar kusurlu görünmüyordu. Ama mücadele o şekilde zor olacaktı.
Fazla uzatmayayım, ayın 15'inden sonraki süreçte gözle görülür bir iyileşme görürsem şayet tek tek ne uygulamalar yaptığımı sizlerle paylaşacağım. Hepimize kolay gelsin.

Oyaman
06-07-2008, 20:29
Sevgili Limon . bende aynı durumdayım , mücadelem bahar ile başladı ve halen devam ediyor , çimler yorgun ben yorgun. Çimleri eken ben olduğum için daha fazla üzüldüm .Çok uzun bir mücadeleden sonra çimler fazlaca yıprandı .İlaçlama
çimleri fazla zorladı ve yıprattı .Birkaç gündür herşeyi bir tarafa bıraktım .Artık yeter dedim ve turfsetten iki gün sonra organik gübre atarak bol bol su verdim .
Yaklaşık bir hafta oldu .Sararan yerlerden yeni sürgünler çıkmaya başladı , çimlerin rengi eski haline dönüyor .
Anlatmak istediğim ilaçlamalardan sonra çimler bir anda düzelecek diye beklemek yanlış , bu konuyu Sayın Mine Hanım daha evvel hatırlatmıştı .Bu sebeble ilaçlamanın dozunu kaçırdım , çimlere nefes aldırmadım .Artık yeter düzelmezse düzelmesin gerekirse tekrar ekerim dedim ve ilaçlamayı bıraktım . Çimler kendine gelmeye başladı .
Çim ekecekler için şunu söyleyebilirim : Eğer çim ekecekseniz ilaçlama maliyetinide unutmayın çünkü hastalıkla olan mücadelemin maliyeti çim maliyetini geçti !

apeerion
06-07-2008, 21:57
Pomarsol ve Captan kontakt etkili ilaçlar. Benomyl ise sistemik. Bitki özsuyuna geçip tedaviyi içten sürdürüyor. Kullanmanızı öneririm.

Önerinizi dikkate alacağım teşekkürler, iyi çalışmalar...

apeerion
06-07-2008, 22:30
Çimleri yeşertme mücadelesinde herkeze başarılar dilerim, buradaki faydalı bilgilerle çimlerimiz tamamen olmasada kısmen düzelecektir, çünkü ben baya bir geç kaldım mücadelede. Aslında sorun çıkmadan önlem almak lazım ama bu ilaç işide insanın canını sıkıyor. Bilemiyorum bu kullandığımız ilaçların hem insanlara hem çevreye hem de diğer canlılara zararı ne seviyede oluyor? Umarım bu mantar ilaçlarında bu tip olumsuzluklar olmuyordur.

apeerion
08-07-2008, 18:44
Green Lawnger™
Kışın sararmış ya da herhangi bir nedenle rengini kaybetmiş çime yeniden doğal yeşil görünümünü kazandıran özel bir çim boyasıdır. Golf ve futbol sahalarının, rekreasyon alanlarının, bahçelerin kışın "çimin uyku dönemi" denen doğal sürecinde bile yeşil kalmasını sağlar. Her cins çimle uyum sağlar. Sulama sırasında çıkmaz, aşınmaz.

Okadar ilaç, gübre uğraşmadan bunu kullansak :) gerçi pahalı bir ürün diye duydum.

TUFF
09-07-2008, 13:42
Merhaba arkadaşlar,

Çimlerimizle bizimde başımız dertte. Diğer arkadaşlarımızında bahsettiği gibi çimlerde genelde halka şeklinde sararmalar başladı ve çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Başlığı defalarca okumama rağmen harekete geçmeden önce sizlere danışmak istiyorum..

Çimler ekileli 1.5-2 ay kadar oluryor. Ulusoy 6 Karışım ekildi, şehir Ankara. İlk biçimden önce silindir yapıldı. İlk biçim 3 hafta önce olmak üzere toplamda 3 kez biçildi. Kapak malzemesi olarak gübre kullanıldığı için, gübreye gerek olmadığı söylendi ve herhangi bir gübre uygulanmadı. Çimler uzunken belli olmuyordu ancak budadıktan sonra halka şeklinde yayılan sararmaları fark ettik. Ve şu 3 günde oldukça yayılmış durumda. Sararmanın en yoğun olduğu bölge devamlı güneş alan kısım. Çoğunlukla gölge olan arka bahçenin ise durumu çok daha iyi. Şuan günde bir kez sulanmakta.
Bahsettiğiniz kelebeklerden mi bilemiyorum ama son bir kaç gündür bahçede ufak, ücgenimsi, sarımsı renkte kelebekler dikkatimi çekti.

1 ay kadar önce benzer durum yan komşumuzda meydana geldi. Bicimden sonra, tırmıktandı ve gübrelendi, şuan çimlerin durumu oldukça toparlamış gözüküyor. Günde 10 ar dk. iki kez suluyorlar.

Bu sabah çektiğim resimleri ekliyorum düşünclerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
42617

42618

42619

42620

42621

apeerion
10-07-2008, 00:52
Merhaba arkadaşlar,

Çimlerimizle bizimde başımız dertte. Diğer arkadaşlarımızında bahsettiği gibi çimlerde genelde halka şeklinde sararmalar başladı ve çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Başlığı defalarca okumama rağmen harekete geçmeden önce sizlere danışmak istiyorum..

Çimler ekileli 1.5-2 ay kadar oluryor. Ulusoy 6 Karışım ekildi, şehir Ankara. İlk biçimden önce silindir yapıldı. İlk biçim 3 hafta önce olmak üzere toplamda 3 kez biçildi. Kapak malzemesi olarak gübre kullanıldığı için, gübreye gerek olmadığı söylendi ve herhangi bir gübre uygulanmadı. Çimler uzunken belli olmuyordu ancak budadıktan sonra halka şeklinde yayılan sararmaları fark ettik. Ve şu 3 günde oldukça yayılmış durumda. Sararmanın en yoğun olduğu bölge devamlı güneş alan kısım. Çoğunlukla gölge olan arka bahçenin ise durumu çok daha iyi. Şuan günde bir kez sulanmakta.
Bahsettiğiniz kelebeklerden mi bilemiyorum ama son bir kaç gündür bahçede ufak, ücgenimsi, sarımsı renkte kelebekler dikkatimi çekti.

1 ay kadar önce benzer durum yan komşumuzda meydana geldi. Bicimden sonra, tırmıktandı ve gübrelendi, şuan çimlerin durumu oldukça toparlamış gözüküyor. Günde 10 ar dk. iki kez suluyorlar.

Bu sabah çektiğim resimleri ekliyorum düşünclerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Bizim çimlerde böyle başladı sonra 220. mesajdaki hale geldi, burada yazılanların benzerlerini uyguladım şuan bekliyoruz çimlerin toparlamasını, biran önce müdahale edin yoksa bizim çimler gibi olur geç kalmayın mücadelede. Uzmanlar yanıtlıyacaklardır, sorunlar ortak gibi görünüyor.

TUFF
10-07-2008, 12:14
Bizim çimlerde böyle başladı sonra 220. mesajdaki hale geldi, burada yazılanların benzerlerini uyguladım şuan bekliyoruz çimlerin toparlamasını, biran önce müdahale edin yoksa bizim çimler gibi olur geç kalmayın mücadelede. Uzmanlar yanıtlıyacaklardır, sorunlar ortak gibi görünüyor.
Çok üzüldüm. İnşallah biran önce düzelir. Siz ve diğer arkadaşlarımızın ne kadar emek verdiğini tahmin edebiliyorum. İşin doğrusu biz basmaya kıyamıyorduk..
Yanıtlar gelir gelmez en hızlı şekilde mücadeleye başlayacağız.

Mine Pakkaner
11-07-2008, 00:23
Tuff, halka şeklindeki lekeler fungal hastalıktan kaynaklanıyor. Birkaç uygulama yapacaksınız. Öncelikle daha evvel anlattığımız dezenfektan uygulamasını yapınız, daha sonra Daconil isimli ilacı verin.

apeerion
11-07-2008, 13:00
Çimlerinizde son durum nedir? Mücadeleye devam edenler fotoğraf koyabilirler mi? Benim ilaç ve gübre uygulamam bitti; 2. bir ilaçlama daha yapacağım bakalım durum ne olacak.

TUFF
12-07-2008, 17:52
Teşekkür ederim Mine Hanım. Huwasan'ı bugün temin edebildik. Hemen uygulayacağız. Daconil'i ise halen aramaktayım. Bulamazsak diye sorduğum yerlere Sportak, Pilben ve Benlate de soruyorum ama sadece Previcur buldum. Elimde daha önce almış olduğum Captain var ayrıca. Bulamazsak bunlardan birini uygulayabilirmiyiz?

limon
12-07-2008, 22:05
Ben mücadeleye devam ediyorum fakat gözle görülür bir iyileşme henüz yok. Uğraşmaktan çok sıkıldım, bir iki uygulama daha yapıp, sanırım oluruna bırakacağım.

Mine Pakkaner
13-07-2008, 01:19
... Previcur buldum. Elimde daha önce almış olduğum Captain var ayrıca. Bulamazsak bunlardan birini uygulayabilirmiyiz?

Diğerlerini bulamazsanız Captan uygulayın.

Güler
14-07-2008, 11:31
Sevgili limon, ben dezenfektan işini 3 sefer yaptım. Şimdilerde çimler tam istediğim gibi değil ama o eski halinden çok daha güzel. Bir iki sefer de iyice alttan biçtim.
Su otları belâsını ne yazıkkı halledemedim. Her seferinde çimlerin hemen hemen üç katı daha büyüyor, o zamanda çiçeğe geçmesinler diye saadece o kısımları biçiyoruz.
Allah kolaylık versin.

limon
14-07-2008, 23:39
Sağolun Güler Hanım. Ben de uygulamara başlamadan makinayı en kısaya ayarlayıp biçtim. Sonra da yeni aldığım çok sevdiğim aletle sarı ölmüş otları topladım. Fakat o işlemlerden sonra bahçedeki tüm kusurlar ortaya çıktı ve feci çirkin görüntü oluştu. UYgulamadan sonraki günlerde gözle görülür bir düzelme de görememiştim. Fakat iki gündür çimler uzadı ve sararan yerlerde sanki yeşillenmeler var gibi. Ya çimler uzadığından göz yanılması ya da işlemler işe yaramaya başladı. Karar vermek için bir hafta daha zamana ihtiyacım var. Kayda değer gelişme görürsem şayet tek tek neler yaptığımı yazacağım.

Oyaman
15-07-2008, 09:17
Sevgili Limon , bende aynı uygulamaları yaptım , yanlız sararan çimleri çekerek kontrol ettiğimde köklerin sağlam olduğunu gördüm . Bu umut verici olduğu için mücadeleye devam ediyorum . Sonucunda o bölgelerde çimler yeniden yeşerdi ve bugün itibarı ile kaybettim dediğim çoğu bölge toparlandı .Gözlemimde canımı sıkan tek şey ; sanki bir bölgeyi toparlarken başka bir bölgenin hasta olduğunu
hissetmem . Bu nedenle mücadeleye devam edeceğim .

Mine Pakkaner
15-07-2008, 09:46
Bu arada çimlerinde hastalık olan bahçecilerin biçim öncesi ve sonrası mutlaka çim biçme makinesinin bıçağını ve tekerleklerini çamaşır suyuna batırılmış bir bez ile silmeleri gerekir. Eğer bunu yapmazsanız hastalığı yayarsınız. Bir de akşam sulaması yapmayın. Bu dönemde aşırı azotlu gübre vermeyin. Çimin kendisini yenilemesine yardımcı olmak için turf-set verin. dezenfektan uygulamasını bir kez yapınca ikinci uygulamada fungusit verin. Üst üste iki dezenfektan uygulamayın. İki ilaçlama arasını 1hafta 10 günden fazla açmayın.

Endişe etmeyin bu hastalıkları önleyemeyip tedavi edemeseydik şimdiye dek memlekette yeşil alan kalmazdı.

Kelebeklere de dikkat!!!

Oyaman
16-07-2008, 00:09
Bu mücadelede bir de fark ettiğim net birşey ; büyümesi duran , rengi solan ve matlaşan çimin tekrar eski canlılığına rengine ,parlaklığına
kavuşması ve normal büyüme sürecine tekrar başlamasıdır .

apeerion
16-07-2008, 19:35
Bizim çimlerdede hastalık olunca boylarını baya kısalttım, zaman zaman zaten kısaltıyordum; benim de dikkatimi çeken çimin alt kısmı sarı kabuksu olan kısım ilerleyen zamanlarda uzadıkça içinden filizler çıkıp yeşeriyordu. Bu sene kışa girerken gübre uygulaması yapmadım sanırım çimlerimin bu derece bozulması ondan kaynaklandı.

Çim için standart bir bakım periyodu verebilir misiniz? Örneğin; kışa girmeden önce neler yapmalıyız? İlkbahara girerken neler yapmalıyız. Bundan önceki senelerde, kışa girerken hatta 2006'da BRİTİSH SEEDS 33-3-6 şok tedavi gübresini atmıştım. Yazın çimlerim yemyeşildi.

Diğer bir sorum ise, gübreyi eğer az atarsak çimin hastalıklara direnci düşüyor; çok atarsak çimler ölüyor. m2'ye 20-30gr oranı doğru mudur? Bu oran hem a.nitrat hem a.sülfat için geçerli mi? Eğer içeriğinde tüm bileşikleri taşıyan 33-3-6 gibi ürünleri kullanırsak; a.nitrat ve sülfata gerek kalmıyor mu?

Benim dikkatimi çeken bir diğer husus, çimlerime a.nitrat verdiğimde çimlerimde sararmalar başlıyor ve çimler kötüleşiyor; onun yerine a.sülfat verdiğimde çimler yeşile boyanmış gibi oluyor.

Ama şunu belirteyim ki; çimlerim ilk defa bukadar kötü oldu, heralde havalardaki değişimin de etkisi var.

Birde mart ayında yama çimi yapmıştım. Çimler okadar güzel olmuştuki, keşke birçok yeri bunla yapsaydım dedim. Ancak haziran ayı gibi bu çimler birden öldü ve yenilediğim yerde kurudu. Kullandığım çim tohumu karışımı :

(Tamir-Yama ve Ara Ekim Çim Karışımı)

%40 Lolium perenne HENRİETTA
%30 Lolium perenne TALGO
%30 Festuca rubra rubra REVERENT

Ürün özelliklerinde sıcağa dayanıklı,hastalıklara dayanıklı gibi birçok özellik içermesine rağmen çimler öldü.

Sonuç olarak; çim bakımı için genel-toplu bir bilgi verirseniz enazından kışa girerken ve ilkbahara girerken onu uygulayalım.

İyi çalışmalar...

yakamozsimsek
16-07-2008, 21:24
Benimde çimlerimde sorun var nedir acaba sorunun nedeni.Simdiden tesekkurler

limon
17-07-2008, 11:39
Yakamozşimdik aynen benim çimlerimdeki durum fotoğrafladıklarınız. Çimler önce sağdaki gibi siyahımsı koyu yeşil oluyor. Sonra sanki buzluktan çıkmış bir sebze gibi pörsüyor, sonra da sararıyor. Tüm bunlar iki veya üç günün içinde oluveriyor. Bahçenin çok yerinde soldaki gibi bozulmalar vardı. Mücadeleden sonra hafif hafif yeşermeler başladı gibi. Fakat beklediğim mucize iyileşme gerçekleşmedi :)

yakamozsimsek
17-07-2008, 13:04
Sevgili limon bu iki hastalikta ayni degil farkli hastaliklar hangi resimdeki sizin bahçenizdeki.

Mine Pakkaner
17-07-2008, 14:11
Çimlerindeki sorunların teşhis edilmesini isteyen bütün arkadaşlarımızın bilgilerine;

Çimlerdeki hastalık, zararlı, fizyolojik problem veya mekanik sorunların sadece ve sadece bir fotoğrafla belirlenmesi münkün değildir. Çimlerde hastalık yapan pek çok fungal etmen vardır. Bunları çim bitkisinin yaprak, gövde ve köklerindeki belirtilerini de izlemek gerek. Buna rağmen yine de birbirine benzeyen etmenler mevcut olup kesin teşhis laboratuar koşullarında yapılabilmektedir.

Soru soran arkadaşlarımızın fotoğraftan başka, sorun ne zaman başladı, ne kadar sürede bu hale geldi, neler uyguladı, çim kaç yaşında, çimi oluşturan çeşitler ne, hangi gübreleri ne zaman verdi, nasıl suluyor gibi bilgileri de vermeleri gerekir. Bazen hastalık veya zararlı etkisi sandığınız durum sıcak veya su stresi ya da kedi köpek dışkılaması sonucu oluşabilir. Hatta çim üzerinde birkaçgün unutulan bir oyuncak veya gübreleme hatası içi ölmüş kenarları yeşil kalmış bir lekeye sebep olabilir.

Hastalık oluştuktan sonra tedavi etmesi herzaman çok kolay değil. Hastalık veya zararlının telafisi de zor.

Bu yüzden lütfen size verdiğimiz hastalığı önleyen preparatları (dezenfektan, aktivatör vs.) hastalık olmadan uygulayın.

Size önerdiğimiz ilaçlar veya diğer terkiplerle irkaç etmeni birden kontrol ederiz. Önemli olan söylediklerimizi düzgün ve eksiksiz yapmanız, dikkatli bir gözlemci, iyi bir uygulamacı olmanızdır.

apeerion
17-07-2008, 17:22
Mine hanım haklısınız,

Ancak şöyle birşey var, kendimizde bir hastalıktan şüphelendiğimizde doktora gideriz ve deriz şunlar şunlar var; doktor bakar ve tahlil bile istemeden senin sorunun şudur der. Bazen hasta ikna olsun diye tahlil ve röntgenler gerekli görülür o da sadece hasta ikna olsun diye yapılır. Siz değerli uzmanlarda; fotoğraflardan bakarak sorunu anlıyorsunuzdur. O yüzden fotoğraf koyuyoruz; belki daha ayrıntılı fotoğraf ve bilgi verilebilir ama fotoğraf enazından bir fikir oluşturuyor.

Bizim çimlerdeki sorun, hep belli zamanlarda ve genelde aynı mevsimde başgöstermekte. Bir bölgede başlıyor ve zamanla yayılıyor, çimler sararıyor ve ölüyor. Mantar ilacı uygulamaları ile çimler zamanla topluyor; ama bu sene ilk defa bukadar kötü oldular. Resmen başak rengi oldular :)

İyi çalışmalar...

Mine Pakkaner
17-07-2008, 18:12
O zaman uzman, iyi bir doktora da sadece fotoğrafımızı göndersek olur diyorsunuz yani. :) Oysa fotoğraf bile yollamadan cevap bekleyen üyeler var. (Sahi sizin çimin de şu ana dek hiç fotoğrafı yok.)

Şaka bir yana, her sene aynı sorunu yaşamamak için seneye lütfen hazırlıklı olun, tedbirinizi alın.

Bu arada geçenlerde genel çim bakımı için bilgi sormuştunuz. Bu konuda detaylı bir çalışma hazırlıyorum, yakında sizlere sunacağım.

Yine geçenlerde amonyum nitrat ve amonyum sülfat ile ilgili bir sorunuz da olmuştu, bu arada onu da cevaplayayım. Eğer su ve toprağınızda kireç yüksekse amonyum sülfat vermekte fayda var. Çünkü asitliği arttıryor ve toprağın pH sını düşürüyor. Bu durumda gübredeki azot çok güzel alınıp kullanılıyor. Yemyeşil bir görüntü çıkıyor.

Amonyum nitratta zaten bir miktar kireç te var, bu durumda alkalilik artıyor. Aşırı kireç besin alımını azaltıyor, demir eksikliği de başlıyor, sararma görülüyor.

Kısaca, asit karakterli topraklarda amonyum nitrat, baz karakterli topraklarda amonyum sülfat kullanılınca çim daha iyi performans sergiliyor.

yakamozsimsek
17-07-2008, 18:36
Benimde çimlerimde sorun var nedir acaba sorunun nedeni.Simdiden tesekkurlerBenim çimlerimin genel tarzi budur yani bu meret hastalikmidir zararlimi surekli bu sorunu olusturuyor,Cimlerim henuz 3 senelik genel bakimi duzenli bir sekilde uzman doktorlar tarafindan yapilmakta (uzmanklik tartisilir) ancak kesin çare olarak zararlilar olabilecegi teshisi konuldu ve ilaçlandi ama ne çare ilaçda fayda etmedi birde acaba kaç çesit zararli vardir çimlerde lutfen bilgisi olan yazabilirse sevinirim.

apeerion
17-07-2008, 18:58
O zaman uzman, iyi bir doktora da sadece fotoğrafımızı göndersek olur diyorsunuz yani. :) Oysa fotoğraf bile yollamadan cevap bekleyen üyeler var. (Sahi sizin çimin de şu ana dek hiç fotoğrafı yok.)

Şaka bir yana, her sene aynı sorunu yaşamamak için seneye lütfen hazırlıklı olun, tedbirinizi alın.

Bu arada geçenlerde genel çim bakımı için bilgi sormuştunuz. Bu konuda detaylı bir çalışma hazırlıyorum, yakında sizlere sunacağım.

Yine geçenlerde amonyum nitrat ve amonyum sülfat ile ilgili bir sorunuz da olmuştu, bu arada onu da cevaplayayım. Eğer su ve toprağınızda kireç yüksekse amonyum sülfat vermekte fayda var. Çünkü asitliği arttıryor ve toprağın pH sını düşürüyor. Bu durumda gübredeki azot çok güzel alınıp kullanılıyor. Yemyeşil bir görüntü çıkıyor.

Amonyum nitratta zaten bir miktar kireç te var, bu durumda alkalilik artıyor. Aşırı kireç besin alımını azaltıyor, demir eksikliği de başlıyor, sararma görülüyor.

Kısaca, asit karakterli topraklarda amonyum nitrat, baz karakterli topraklarda amonyum sülfat kullanılınca çim daha iyi performans sergiliyor.

Sizin yorumda güzel :)

Benim çimlerin fotoğrafları 8. sayfada 220. mesajda. Buraya da kopyalıyorum. Vaktiniz olursa bir bakarsanız sizin yorumunuzu da alayım. 26.Haziran.2008 tarihinde bu haldelerdi:mad:

Çimle ilgili çalışmanızı merakla bekliyoruz.

http://img146.imageshack.us/img146/2994/dsc02648xd4.jpg
http://img155.imageshack.us/img155/5643/dsc02665nz0.jpg
http://img169.imageshack.us/img169/4340/dsc02647fi7.jpg

İyi çalışmalar dilerim...

yakamozsimsek
17-07-2008, 22:18
Ya bu arada bizim çimlerin derdi nedir acaba .

burakerturk
10-08-2008, 17:19
yaklaşık 1 ay kadar önce bahçeme hazır çim döşedim.ilk döşediğim zaman çok sık ve güzeldi ancak zamanla ve biçtikten sonra resimlerdeki gibi sararmalar oldu..ne yapmam gerekiyor???

burakerturk
10-08-2008, 17:22
her akşam sulama yapıyorum ve ziraatçıdan gübre ve mantar ilacı alıp attım 3 kere biçtim ve gittikçe sarı bölgeler artıyor.önceleri kısa biçmekten olarak değerlendirdim ancak uzun kesilen yerler de aynı şekilde sararma yapıyor.lütfen yardım edin...

limon
10-08-2008, 20:12
Benim çimlerdeki sararan bölgeler bu kadar fazla olmamakla beraber bakınca aynı sorun gibi görüyorum. Bunlar da benim hastalıklı bölgeler. Çİmler önce cılızlaşıp çiçek açmaya başlıyor.(Üst fotoğraftaki gibi) Sonra da sararmalar başlıyor. Ne yaptıysam işe yaramadı yayılmaya devam ediyor.
44822
44819

Bunlar da çimlerde fark ettiğim yeni türler. Sanıyorum soğanlı bir çiçek türü. Soğan oluşumları yeni yeni başlamış. Tam köküne inemedim. Buradaki endemik türe benziyor. Çimlerin arasında kalmasında sakınca var mıdır?
Oldukça sık bir şekilde yayılmış.
44820

44821

Selahattin Yılmaz
10-08-2008, 20:25
her akşam sulama yapıyorum ve ziraatçıdan gübre ve mantar ilacı alıp attım 3 kere biçtim ve gittikçe sarı bölgeler artıyor.önceleri kısa biçmekten olarak değerlendirdim ancak uzun kesilen yerler de aynı şekilde sararma yapıyor.lütfen yardım edin...

Sararan yerlerimn teşhisini iyi yapmak gerekiyor. hazır rulo çimde genellikle sarrama ve ölüm nedeni daha önceden iyi hazırlanmamış tesviyeiz ve şekilsiz zemindir. Hazır çimi serdikten sonra devamlı sulayıp silindir çekmek gereklidir. Sararan yerleri kontrol edin ve alt kısıma kök atabilmiş mi onu kontrol edin eğer kök atamamışsa o zaman yetersiz hazırlnmış zemin teşhisi koyun ve sarran yerleri tekrar tesviye ederk hazır çimden yama yapın, yok eğer kök yapmışta (ki ben hastalık olduğunu sanmıyorum) o zaman ilaçlamaya devam edin.

Güler
10-08-2008, 21:42
Sevgili Limon, Allah yardımcın olsun. Su otları dediğimiz en berbat şeyler sana da gelmiş.
Sen onları kökünden kopardığını sanıyorsan aldanıyorsun. Hızla da yayılıyorlar, çiçek açıp tohumlarının dökülmesini önlemeye çalış ve sık sık dipten buda. Çimlerinin büyümesinin iki katı hızla büyüyüp, çirkin bir görüntü sergiliyorlar. Ben bahçemdekilerini önleyemedim. Ne yaptımsa kâr etmedi. Şimdi çimleri her hafta ikinci kademeden biçiyoruz. Daha sonra saadece su otlarının yoğun olduğu yerleri tekrar biçiyoruz.
Çimlerin sararmaları için dezenfektan yaptın mı? Ben faydasını gördüm. Bu sene bu ay sonu tekrar yapacağım.

limon
10-08-2008, 23:26
Güler Hanım su otu dediğiniz ilk fotoğraftaki çiçek açanlar mıdır? Bahçedeki sararan bölgeler hep onla kaplıydı. Onları yabani ot gibi sökmem mümkün değil çünkü çok fazlalar. Zamanla çimin tümünü sarıp, diğerlerinin köklerine de zarar verme ihtimali var mıdır?

Bende de sizinkinin tam aksine sağlıklı çimler çok uzarken o çiçekli türlerle kaplı alanlar (su otu dediğiniz) cılız ve kısa kalıyorlar.

Şimdi ben kafamdaki planı yazayım sizler hatalı mıyım yol gösterirseniz çok sevinirim. Sonbahara doğru yağışların başlamasıyla bahçe genelde yemyeşil oluyor. Sağlıklı yerler kel görünen yerleri de kaplıyorlar. Eylül başı gibi en kısa ayarda biçip, tırmıkla geçip sarı otları toplamayı (bunun için çok memnun kaldığım bir makina aldım), kel görünen yerlere ara ekim yapmayı düşünüyorum. Kışı böylece atlattıktan sonra organik gübre kullanıma başlamayı ve bahara ve yaza güçlü çimlerle girmeyi düşünüyorum.

Beni düşündüren mantardan çok boz kelebekler. Bu sene iki kere insektisitle ilaçlama yaptım ve çimler çok sarsıldılar. Tamamı yokolmuş mudur emin değilim. Bunlar yumurtlamış mıdır? Seneye yine görülme olasılıkları yüksek midir? Eğer bunlar çim köklerini yiyen bir tırtıl veya kurt türüyse insektisit yerine acaba salyangoz veya tırtıllara uyguladığımız yöntemler bunlarda da işe yarar mı?

Yazmayı istemiyordum ama, Güler Hanım bahsedince yazmak istedim. Dezenfaktanı satan bayii bu ürünün sanayi için olduğunu bahçede kullanmanın çok riskli olduğunu söyleyince almadım. Aslında bundan sonra organik olmayan gübre ve ilaç kullanmak istemiyorum.

arman.b
11-08-2008, 11:27
Öncelikle Mine Pakkaner’e

10 hafta kadar önce bahçenin 30 m2 civarındaki kısmına çimen ektik.
İlk başlarda (2 hafta kadar) günde 3 kez suladık.
Önce bahçenin her yerinden çok sık ve yemyeşil çimenler çıktı. Hatta karıncaların taşıdığı yerlerdekiler çok aşırı sık oldular.

Ancak sonrasında çimler sararma yapmadan direk çürüdüler. (Ya da ben hiç bilgi sahibi olmadığım için öyle diyorum)
Şu an sulamayı 2 günde bir gece 10-11 arası yapıyoruz. Bahçemizin güneş alması da fena değil.
Kullandığımız çimin cinsini bilmiyorum. Ulusoy tohumculuğun yeşil ambalajlı tamir çimi. Tohumları veren dükkancı, en kaliteli ve dayanıklısının bu olduğunu söylemişti.
Ektiğimiz günden bu yana 4 kez de biçtik.

Çimlerin şu anki durumu ise aşağıdaki gibi! Üzerlerinden yaprakları almaya bile elim gitmiyor!

Acaba çimlerimize bir hastalık mı bulaşmış olabilir. Yoksa yanlış sulamadan **** bakım hatasından dolayı mı sonuç bu oldu?

Önerebileceğiniz bir ilaç, gübre, takviye vs. ne olursa minnettar kalırım. Hepsini değil ama gerekirse çimin bir kısmını kaldırıp, yeniden ekmeye bile razıyım inanın!

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çimlerin fotoğrafları aşağıda ve bir sonraki mesajdadır. Son 4 fotoğraf daha yakından çekilmiştir.

44845
44846
44847
44848
44849

arman.b
11-08-2008, 11:29
249. mesajın devamı:

44850
44851
44852
44853
44854

Feyzan
11-08-2008, 11:49
Bu bölümdeki yazıları başından itibaren iyice incelerseniz yapılan yanlışları zaten siz de bulabilirsiniz.

En önemli kurallardan iki tanesi:

- Mayıs ayından sonra, yani sıcak dönem başladıktan sonra çim ekilmez, çim uygulaması yapılmaz. Geç yapılan bu tür uygulamalarda çimler yeterince güçlenemediği ve stresli döneme bu şekilde girdiği için her türlü olumsuz etkiye karşı dirençsizdirler.

- Çimler akşam ya da gece sulanmaz. Geceyi ıslak, nemli geçirirlerse hastalık olur. İdeal sulama zamanı sabah erken saatlerdir. Gece kuru kalmalıdırlar.