PDA

View Full Version : Çimlerde yaşanan sorunlar

Sayfalar : 1 2 3 4 [5]

Ruberto
24-05-2019, 12:02
Herkese selam. Green-set hiç bir yerde bulamadım sanıım Turf-set gibi yasaklanmış. Yeni bir şey çıktımı.

Styric
24-05-2019, 12:33
Arkadaslar dun belirttigim sorunlari fotoladim.. ayrica kimi yerlerde cim aralalarinda pamuksu sanirim mantarlasma oldu.. ne yapmak gerekir yardimlarinizi bekliyorum

Elinizi yaklaştırınca bir sıcaklık geliyor mu ? mantari bir durup var gibi. Dezenfaktanlanıp mantar ilacı ile tedavi uygulanırsa kurtulur gibi.

Tkolaytk
24-05-2019, 13:23
Elinizi yaklaştırınca bir sıcaklık geliyor mu ? mantari bir durup var gibi. Dezenfaktanlanıp mantar ilacı ile tedavi uygulanırsa kurtulur gibi.
Evet sicaklik var ozellikle hastalikli noktalarda diger noktalar serin
Birde dezenfektan ve mantar ilaclarinin kullanim sekil ve zaman araliklarini belirtirmisiniz hic bilgim yok bukonularda
https://www.fidedeposu.com/urun/hydroxy-bakteriyel-ve-mantari-hastaliklara-dezenfektan

https://www.fidedeposu.com/urun/accurate-cupper-organik-selatli-sivi-bakir

https://www.fidedeposu.com/urun/biosprint-yesil-aksam-gelistirici-organik-gubre

Bi arkadas bu uc urunu kullan once dezenfektan sonra bakir sonrada gubreliceksin diyor ama ne zamanda ne yogunlukta anlayamadim.. birde dezenfektanla bakiri sakir karistirma demis heralde uygulama yaparken ikisini bir atma demek istemis

Styric
24-05-2019, 14:09
Evet sicaklik var ozellikle hastalikli noktalarda diger noktalar serin
Birde dezenfektan ve mantar ilaclarinin kullanim sekil ve zaman araliklarini belirtirmisiniz hic bilgim yok bukonularda
https://www.fidedeposu.com/urun/hydroxy-bakteriyel-ve-mantari-hastaliklara-dezenfektan

https://www.fidedeposu.com/urun/accurate-cupper-organik-selatli-sivi-bakir

https://www.fidedeposu.com/urun/biosprint-yesil-aksam-gelistirici-organik-gubre

Bi arkadas bu uc urunu kullan once dezenfektan sonra bakir sonrada gubreliceksin diyor ama ne zamanda ne yogunlukta anlayamadim.. birde dezenfektanla bakiri sakir karistirma demis heralde uygulama yaparken ikisini bir atma demek istemis

Merhaba, sizin kafanız çok karışmış. Herkesin bir bildiği olduğu için herkes kendince tavsiyelerde bulunur.

Ben Konya'da ikamet ediyorum 2 yıldan fazladır 500 m2 çim alan ile ilgileniyorum. Burada edindiğim deneyimleri aktarmaya çalışayım.

Hydroxy bende kullanıyorum. Litreye 2 ml gelecek şekilde hazırlamanız gerekiyor karışımı. Eldiven giyin teninize yüzünüze temas etmesin. Özellikle saf halde ciddi seviyede canınız yanar.

Hydroxy dezenfektanından 2 gün sonra aktif maddesi 200 g/l Azoxystrobin + 125 g/l Difenoconazole içerikli ilaçlar tavsiye edicem. Quadris Maxx var bu iki maddeyi barındıran ama biraz pahalıdır lakin çok kalitelidir. Ucuz olsun derseniz. Tarım marketlere giderseniz 250 g/l Azoxystrobin içerikli ilaç isteyin ucuzunu verirler agromek sunset marka vs. Önemli olan içerik. Sizin konum durumu bilemiyorum ama ben hastalık var yok. 30 litre pompama 20-25 ml atıp püskürtüyorum çimlerime ayda bir veya 45 günde bir.

Hastalık bir bitkiye, gübre veya organik madde veya inorganik madde vermek yanlış olur. Öncelikle hastalıkdan arındırın. Daha sonrasında 20-20-20 bir gübre verin daha sonra mikro element karışımlı 5-6 elementi içeren gübrelerde takviye verin. Bunlarla toparlarsınız zaten. Lüks kaçmaz derseniz biraz potasyum humat verirsiniz miss gibim olur.

Kısadan özet geçersek dezenfektan ile ilaçlayın akşam ve rüzgar olmasın, 4 saat yağmur yağmaması lazım. 2 gün su vermeden bekleyin. 2. gün akşamı tavsiye ettiğim ilaçları mantar ilaçlarını uygulayın.

Aradan tekrar 2 gün beklenecek ama bu sefer 2. günün sabah 6-7 gibi sulaması yapılacak umarım zaman ayarlı sulayıcınız vardır.

Daha sonrada sulama tankınız vs var mı bilmiyorum ama

https://gubretasbahcem.com.tr/202020-5-kg
https://gubretasbahcem.com.tr/combi-plus-1-kg

ben olsam bunları kullanırdım gübre olarak. Kolay gelsin.

Tkolaytk
24-05-2019, 16:03
[quote=Styric;1569028]Merhaba, sizin kafanız çok karışmış. Herkesin bir bildiği olduğu için herkes kendince tavsiyelerde bulunur.

Ben Konya'da ikamet ediyorum 2 yıldan fazladır 500 m2 çim alan ile ilgileniyorum. Burada edindiğim deneyimleri aktarmaya çalışayım.

Hydroxy bende kullanıyorum. Litreye 2 ml gelecek şekilde hazırlamanız gerekiyor karışımı. Eldiven giyin teninize yüzünüze temas etmesin. Özellikle saf halde ciddi seviyede canınız yanar.

Hydroxy dezenfektanından 2 gün sonra aktif maddesi 200 g/l Azoxystrobin + 125 g/l Difenoconazole içerikli ilaçlar tavsiye edicem. Quadris Maxx var bu iki maddeyi barındıran ama biraz pahalıdır lakin çok kalitelidir. Ucuz olsun derseniz. Tarım marketlere giderseniz 250 g/l Azoxystrobin içerikli ilaç isteyin ucuzunu verirler agromek sunset marka vs. Önemli olan içerik. Sizin konum durumu bilemiyorum ama ben hastalık var yok. 30 litre pompama 20-25 ml atıp püskürtüyorum çimlerime ayda bir veya 45 günde bir.

Hastalık bir bitkiye, gübre veya organik madde veya inorganik madde vermek yanlış olur. Öncelikle hastalıkdan arındırın. Daha sonrasında 20-20-20 bir gübre verin daha sonra mikro element karışımlı 5-6 elementi içeren gübrelerde takviye verin. Bunlarla toparlarsınız zaten. Lüks kaçmaz derseniz biraz potasyum humat verirsiniz miss gibim olur.

Kısadan özet geçersek dezenfektan ile ilaçlayın akşam ve rüzgar olmasın, 4 saat yağmur yağmaması lazım. 2 gün su vermeden bekleyin. 2. gün akşamı tavsiye ettiğim ilaçları mantar ilaçlarını uygulayın.

Aradan tekrar 2 gün beklenecek ama bu sefer 2. günün sabah 6-7 gibi sulaması yapılacak umarım zaman ayarlı sulayıcınız vardır.

Daha sonrada sulama tankınız vs var mı bilmiyorum ama

https://gubretasbahcem.com.tr/202020-5-kg
https://gubretasbahcem.com.tr/combi-plus-1-kg

ben olsam bunları kullanırdım

Ayrintili bilginicin tesekkur ederim

Birde benim aldigim ilaclarda mantar ilaci yokmu??

Hydrocx dezenfektan mantar ilaci
Accurate koruma
Biosprint gubre diye biliyorum

hipokratim
27-05-2019, 15:02
Hemen gece sulamasını bırakın. Sulamayı sadece sabah erken saatte yapın. Huwasan Tr 50 isimli dezenfektanı 10 lt su/20 cc hesabıyla hazırlayıp 10 m2 yi 1 lt solüsyonla ilaçlayınız. Hastalıklı hastalıksız heryere ilaç veriniz. Huwasan yerine PERAS da kullanabilirsiniz. Çok acele etmelisiniz yoksa bütün alan elden çıkabilir. Biz çimde bu uygulamadan çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

Sayın Fmt 79 da siteye girdiğinde fotoğraflara bakıp size bilgi verecektir.

Merhaba, Çimlerimde yaşadığım benzer bir problem için huwasan temin ettim . söylediğiniz gibi de yapmayı düşünüyorum ancak dezenfektanın kapağından sızan bir miktar sıvı parmağıma bulaştı ve parmağım şuan bembeyaz :) Acaba söylediğiniz oranda uyguladığımızda çimlerde sıkıntı yaparmı renk vs. diye tereddüt ediyorum. hidrojen peroksit oldukça koroziv bir madde.yani çimlerim şuan genel olarak sağlıklı belirli yerlede böyle sıkıntılar başladı ben buyumesin diye uygulama yapmak istiyorum.

Tkolaytk
27-05-2019, 22:28
Bilen biri map , turf set , green set, dezenfektan, gunbreleme,nedir ne kadar zaman araliginda yapilir ve kc metreye kac ml ilac suyla karistirilip yapilir bilgi verirmi.. herkez foruma bilgi almak amacli giriyo ancak bilgi verenler bilgiyi cok ust duzey veriyor galiba.. dolayisiyla kimse birsey anlamiyor.. ilaclarin kac gunde bir kac lt suya kac ml atilacagi, ve metrekareye kac lt ilac atilmasi gerektigini belirtmeleri ve uygulama metodlarini yazarsalar kendim adima sevinirim.. ornek 100 metre kareye kac litre ilacli su atilmasi ve ilacin lt basina ml hesabi ve bir sonraki ilaclamanin ne zaman gerektigi gibi ve arkasindan **** oncesinde sulama yapilip yapilmayacagi gibi detaylar olurs abal seker olur herkeze saglikli cimler

kurtcepe
29-05-2019, 10:01
Maalesef bir çim ekimim daha olmadı, bahçe maalesef fazla güneş almıyordu meyve ağaçları yüzünden bu hafta sonu ağaçları budadım ve biraz azot takviyesi yapmıştım ama çimleri yaktım öldürdüm galiba acaba tekrar yeşerme şansları varmı ?

cenktezcan
29-05-2019, 21:15
Arkadaslar dun belirttigim sorunlari fotoladim.. ayrica kimi yerlerde cim aralalarinda pamuksu sanirim mantarlasma oldu.. ne yapmak gerekir yardimlarinizi bekliyorum

Arkadaşım bu acık olan yerler kapanmaz. Kullandığın çim türü karışımlı çim. Bermuda çimi gibi rizom ve stolon atan bir çim türü değil. Sana tavsiyem boş olan yerleri derhal kapak toprağı torf olacak şekilde yeni tohum atmandır.
çimleri yeni ektiğin için yavaş salınımlı çim gübresi kullanmanı tavsiye ederim.(tuzlu biraz fiyatları ama değer gübretaş ın yerli ürünleri var ).

nisan ayında yabani ot ile mücadele için çıkış öncesi kontrol pre emerge status 300 200 metre kareye 100 ml 17 litreye. daha sonra sula.(veya yağmur )
üre gübresi 200 metre kareye 5 kg. temmuz sonuna kadar azotlu gübre kullan.
agostos ta gene yavaş salınımlı gübre kullanıp finali yapman gerek.kesim işlemini düzenli yaparsan cok güzel çim e sahip olursun. çim bakımı cok zahmetli bir iştir.

redcoraldiver
01-06-2019, 12:43
Merhaba,

Ayvalik'taki yazlik evimin bahcesine 4 mevsim rulo cim yaptik yaklasik 2 ay once. Doseme bitince uzerine 12-12-12 gubre atti. Bir de kisin atilacakmis bu gubre. Ilk zamanlar oldukca guzellerdi. Simdi bazi yerlerde cok hafif kararma ve sararmalar oluyor. Yapan kisi kararmalarin yetersiz sulamadan olabilecegini, oralara biraz daha fazla sulama yapmam gerektigini soyledi. Son 1 haftadir cimlerin eski keyfi yok ama cok da kotu degiller.

Ayvalik, nemli ama yazin bir o kadar da sicak. Dolayisiyla ben de aksam yani gunes batmaya baslarken sulamaya basliyorum. Bahcevan oyle yapilmasi gerektigini soyledi cunku. Ama bahce 120 metrekare. Otomatik sulama yaptik ama bahce tamamen kare ya da diktortgen degil. Bazi yerler dar, bazi yerler genis. Hal boyle olunca, sulama yetersiz, eksik kaliyor bazi yerlerde. Ben de cozumu eski usul fiskiye + hortumla yapmaya basladim. Ama bu islem yaklasik 4-5 saatimi aliyor. Gece 1 gibi ancak bitiyor.

Simdi; sorularim soyle :

1. Bu kararma ve sararmalarin onune nasil gecebilirim?
2. Sulama; gercekten sabah erken mi yapilmali? Oyle olursa ogleye dogru baslayan sicaklar, suyu buharlastirmaz mi?
3. Rulo cimlerin oldugu 3 yer neredeyse mukemmele yakin. Ama 2 taraf var ki, keyfimi kaciriyor bu saramalar ve kararmalardan dolayi. Biograss'in ANI ETKILI YESILLENDIRICI GUBRESI'ni bundan onceki Uganda cimlerime uygulardim. Gercekten etkiliydi. Acaba sararan yerlere cok az miktar doksem ise yarar mi? Sararma yogun degil cok cok hafif. Ama gozume takiliyor iste.
4. Bir de son 1 haftadir cimlerin arasindan minik mantarlar cikiyor. Ne yapmam gerek ve neden olur?

Simdiden tesekkurler...

Not : Fotograf yukleyemiyorum. 30 dakika oldu hala hareket yok. Gece laptoptan deneyecegim... Deniyorum olmuyor. Acaba bir siteye yuklsem, URL paylassam. Ama hangi siteden yapabilirim, bilmiyorum... Yardimci olacak arkadaslar varsa, mesaj yazabilir mi?

cenktezcan
02-06-2019, 20:50
Merhaba,

Ayvalik'taki yazlik evimin bahcesine 4 mevsim rulo cim yaptik yaklasik 2 ay once. Doseme bitince uzerine 12-12-12 gubre atti. Bir de kisin atilacakmis bu gubre. Ilk zamanlar oldukca guzellerdi. Simdi bazi yerlerde cok hafif kararma ve sararmalar oluyor. Yapan kisi kararmalarin yetersiz sulamadan olabilecegini, oralara biraz daha fazla sulama yapmam gerektigini soyledi. Son 1 haftadir cimlerin eski keyfi yok ama cok da kotu degiller.

Ayvalik, nemli ama yazin bir o kadar da sicak. Dolayisiyla ben de aksam yani gunes batmaya baslarken sulamaya basliyorum. Bahcevan oyle yapilmasi gerektigini soyledi cunku. Ama bahce 120 metrekare. Otomatik sulama yaptik ama bahce tamamen kare ya da diktortgen degil. Bazi yerler dar, bazi yerler genis. Hal boyle olunca, sulama yetersiz, eksik kaliyor bazi yerlerde. Ben de cozumu eski usul fiskiye + hortumla yapmaya basladim. Ama bu islem yaklasik 4-5 saatimi aliyor. Gece 1 gibi ancak bitiyor.

Simdi; sorularim soyle :

1. Bu kararma ve sararmalarin onune nasil gecebilirim?
2. Sulama; gercekten sabah erken mi yapilmali? Oyle olursa ogleye dogru baslayan sicaklar, suyu buharlastirmaz mi?
3. Rulo cimlerin oldugu 3 yer neredeyse mukemmele yakin. Ama 2 taraf var ki, keyfimi kaciriyor bu saramalar ve kararmalardan dolayi. Biograss'in ANI ETKILI YESILLENDIRICI GUBRESI'ni bundan onceki Uganda cimlerime uygulardim. Gercekten etkiliydi. Acaba sararan yerlere cok az miktar doksem ise yarar mi? Sararma yogun degil cok cok hafif. Ama gozume takiliyor iste.
4. Bir de son 1 haftadir cimlerin arasindan minik mantarlar cikiyor. Ne yapmam gerek ve neden olur?

Simdiden tesekkurler...

Not : Fotograf yukleyemiyorum. 30 dakika oldu hala hareket yok. Gece laptoptan deneyecegim... Deniyorum olmuyor. Acaba bir siteye yuklsem, URL paylassam. Ama hangi siteden yapabilirim, bilmiyorum... Yardimci olacak arkadaslar varsa, mesaj yazabilir mi?

1:Bu hava koşullarında yaşadığınıza göre niye bermuda rulo çim döşetmediniz merak ediyorum. bermuda rulo da tiffany melezi kullanıldığı için tohumdan bermudaya göre cok daha hoş gözüküyor.
2: sulamanın yetersiz olması çimi sarartmaz.
3:ani etkili azot gübreler ne yazıkkı sarartma yapıyor uygulama hatalarından dolayı. atarken avucunuzdan kacan gübre bile sarartmaya sebeb olabilir.
4: sararan yerler geri gelmez ise tek careniz 4 karışım çimin oranını öğrenip aynısından almak ve tekrar ekim yapmaktır.
5: sulama konusunda emin olamıyorsanız toprak iyicene kuruyana kadar bekleyip şok su vermek daha mantıklı. bu şekilde mantar problemlerinin de önüne gecersiniz.
6:mantar problemi için en iyi cözüm çimlerin iyi havalanması için sık kesim programı yapmak ve kısa kesimdir. Eğer kesim aralığını kacırırsanız güneş görmeyen dip kısımlar kararmaya başlayacaktır.
7:Gübre tavsiye olarakta kesinlikle yavaş salınımlı gübrelerden kullanın.Mart ortası nisan başı üre gübresi 120 metre kareye 4 kg 2 haftada bir atabilirsiniz. çünkü çimin alt kısımını güçlendirmek gibi bir probleminiz olmayacaktır.
8: çimin rengini koyulaştırmak için gene demir şelalat kullanabilirsiniz.
9: sulamayı yeterli yapıp yapmadığınızı merak ediyorsanız bardak testi yapabilirsiniz. bardağınız haftada 4-5 cm dolacak şekilde sulamanız gerek.yani haftada 2 defa suluyorsanız bardak 2-2.5 cm dolması gerek.cok sıcak ve rüzgarlı havalarda 1 cm eklemeniz gerekebilir. En ideal sulama hafta 3 kere olmalı.bu şekilde mantarımsı hastalıkların önüne gecebilirsiniz.
10: 4 karşım çim olduğu için havalandırma makinesi almanızda gerekecektir.

redcoraldiver
03-06-2019, 00:47
Cenk Bey merhaba,

Oncelikle cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.

1. Ben Bermuda hastasiyim. Ama gelin gorun ki, babam bunu uygun gormus. 85 yasinda ve birsey kabul ettirmek zor. Yapacak birsey yok. Onceki cimler Bermuda idi. Ama artik tutar tarafi kalmamisti. Biograss Ani Etkili Yesillendirici Gubre ile 3 ay idare ediyordum. Ama sonra yine kellesen ve kotulesen yerler oluyordu. Bakalim bu cimlerin omru ne kadar olacak?

2. Cimleri doseyen bahcevan (Ya da her ne ise.Adama ulasamiyorum gunlerdir) bana oyle soyledi. Bir de; bizim burasi kisin sert poyraz yazin da lodos bazen de poyraz ruzgarli aliyor ve herseyi kurutuyor maalesef. Ondan da olmus olabilir.

3. Cimleri dosedikten hemen sonra 12-12-12 gubre atti. Bu zaten bakim gubresiymis. Bir de kisa girerken atacakmis. Bugunlerde gelip kurt ilaci atacak sanirim.

4. Sararan yerler cok vahim degil. Oralari bol suladikca duzeliyor cok da iyi olmasa. 4 karisim cimin aynisindan almak... derken, tohum olarak mi yapilacak?

5. Sulama konusunda emin olamamak bir yana; topragi goremiyorum ki, islak mi kuru mu anlayabileyim. Bir de fotograf yukleyemedigim icin sizlere gosteremiyorum durumu. Yaklasik 20 m uzunlugundaki tarafta, iki ev arasinda cit gorevi goren Kurtbagirlarinin 2 kris onunda 20 m. boyunca (aralikli) 2-3 yerde hafif sararmalar var. Oralara, fiskiye yardimi ile daha fazla su veriyorum. Bir de; bahce egimli maalesef. Hal boyle olunca; yukarisi sulaninca, sanirim, toprak emmeden asagi gidiyor. kenarlarda da (bahettigim) ayni durum soz konusu diye dusunuyorum. Bu yuzden de sarariyor olabilir. Bir de; herkes cok farkli seyler soyluyor. Kimi, sabah 10'a kadar, kimi, ikindiden sonra, hatta gunde 2 kere (sicak ve ruzgar cok olursa) vs.. diyor. Ne zaman sulamak dogrudur? Genelde; aksam; gunes batmaya yakin basliyorum sulamaya. Sabah 6-7 gibi kalmak iskence yaz gunu :) Ama mecbursak... Kalkacagiz.. Bu arada; otomatik sulamadaki sprinklerlar cim yuzeyinde degil, yukari dogru yelpaze gibi suladigi icin ilerideki cimleri sulıyor, ortaya cok az su geliyor. Bu sprinklerlarin daha kisa olani ve yuzey sulamasi yapan yok mudur? Değiştirsem keske...

6. Mantar yok. Mantarlar cikiyor (yenen mantar gibi. Baslikli Mantarmis arastiridigim uzere). Minicikler. Bir anda cikip, bir anda kayboluyorlar. :) Zaten; her sali biciyorum. uzuyorlar cabukca.

7. Ben, bahcevan birsey yapmadan (en azindan bu sene) gubre atmayi dusunmuyorum. Ugandalar olsa (Bermuda) korkmadan atarim. Ama bunu soyleyecegim kendisine.

8. Demir selalat hic duymamistim. Arastiracagim.

9. Korkumdan, en az 5 gun sulama yapiyorum. Ama 1 sefer fiskiye ile yaparsam geri kalanini, ucunda cesitli sulama alternatifi olan baslikli hortum ucu ile suluyorum. Onda da tercihim yelpaze gibi cikisi olan baslik. Bardak testi de karistirdi kafami. Haftada 4-5 cm doldugunu nasil nalyabilirim ki? Muhtemelen daha coktur.

10. 4 karisim degil 4 mevsim. Ayni nlama mi geliyor? Bahceye aldigim / alacagim malzemeler, epey bir para tuttu / tutuyor / tutacak. Havalandirici belki bahcevanda vardir. Alacagim birsey oldugunu sanmiyorum. Belki ileride.

Eger bu cimlere birsey olursa; aninda Uganda'ya donerim. Bizim burasi icin en dayankli cim cunku. Rulo Bermudanin m² 'si bu cimden daha pahaliymis nedense...

Tum bunlarirn yaninda; bahcemde Leylandiler ve Limon Serviler var. 5 yillik Leylandilerim gayet guzel. Aralarindaki dallarda nadiren kahverengilikler oluyor ama cok sorun degil. Neredeyse 3 m oldular. Ama, gecen sonbahar diktigim Leylandiler henuz cok fazla buyumedi. Boylari su anda 160 civarinda. 4 gun once, hepsinin dibine, 1 avuca yakin 12-12-12 attim vebol suladaim. 2-3 tanesinde kahverengilesme basladi ama vahim degil. Biraz bekleyip, ne olacagini goreyim. Sizin bu konuda tavsiyeniz olur mu? 18-18-18 de kullanilabiliyormus bu tur agaclarda...

En buyuk sorun da; bizim evler ikiz maalesef. Yan komsu, gecen sene, yeni diktigim Leylandilerin 3 tanesini her ne doktuyse kuruttu. Onlari cikartip, yerine limon servileri dikmistim. O kuruyan yere diktigim 3 limon servi de kurudu maalesef. Digerleri cok guzel olmaya basladi. Sanirim, topraga doktugu her ne ise, hala toprakta. Bunu nasil arindiririm diye arastirmalar yapiyorum. Ama emin olmadan da birsey yapmak istemiyorum. Birsey buldum. O da LEONARDIT. Topragi verimli hale getiren mineraloitmis. Topragin yapisini düzenler ve islah eder ve cevreye zarar vermedigi gibi topraktaki mevcut kirlenmeleri giderirmis. Bu konuda da bilgi ve oneriniz varsa, cok sevinirim.

Saygilar...

NOT : Nasil fotograf yukleyecegim konusunda da yardimci olursaniz, sevinirim. Bir siteye yukleyip, oradan paylasim yapmak daha mi kolay oalcak acaba? Belki piksel olarak buyuktur, bu yuzden olmuyordur. Son care; ebatlarini kucultecegim. Ama ugrasmak istemedim 2 gundur :)

cenktezcan
03-06-2019, 17:15
rulo çimin ilk tesisinde rulo çimin üzerine gübre atılmaz. rulo çim gelmeden önce alt toprağa atılır.kökler alt toprak ile öpüşmeye başladığında attığın gübrenin fosforu köklerin hızlı gelişimi için yardımcı olur.

Leonardıt kullanıp memnun kalmayan görmedim ama bunun için üst giydirme yapmanız gerekir. (top dressing ) buda baya vakit ve emek ister. resim eklemeyi deneyicem.
https://i.hizliresim.com/yGndn7.jpg

https://i.hizliresim.com/6D6R63.jpg

Havalandırma işlemi elle yapılmış araç ile Core havalandırma dedikleri işlem. (senede bir kere )
https://i.hizliresim.com/WXr2rN.jpg

https://i.hizliresim.com/3OR8Rr.jpg

trakyali77
05-06-2019, 10:29
Arkadaslar ilk çim deneyimim biraz acele oldu , tohum 26 mayısta toprağa verildi ,aralıklarla yaban otları birlikte çıkıyor. Mutlu sonuca ulasabilecek miyiz acaba ?
Foto yüklemeye çalıştım hata veriyor tekrar denerim

trakyali77
05-06-2019, 11:05
Umarim fotoğraf yuklenmistir

SinanCavus
05-06-2019, 13:46
Merhabalar, öncelikle herkese iyi bayramlar.

Benim de 4-5 yıllık çim alanımda geçen yıldan bu yana mantar çıkmaya başladı. Geçen yıl tek tüktü ve çok rahatsız etmiyordu ancak bu yıl daha sıklaştı ve geçtiğimiz hafta biçmeden önce kontrol ettiğimde neredeyse m2'ye 1 ad. düşecek kadar sıklaşmıştı.

Öncelikle ortam ve sulama koşullarımdan bahsedeyim, yerim Ankara'da. Sulamayı genelde haftada 3 kere, gece 3 veya 4'te başlayacak şekilde 1.5 saat yapıyordum, buharlaşmanın en az olması ve toprağın iyice doyması açısından. Ancak dünden bu yana bu başlığı okuyorum ve buna istinaden gece sulamayı hemen kestim ve miktarını 2 günde 1 sabah 6'da (güneş doğduktan sonra) 0.5 saat (yarım saat) olacak şekilde ayarladım. Bu konudan çıkardığım sonuçlardan biri, sulamayı gece yapıyor olmamın, mantar oluşumu için uygun koşulları hazırlıyor olması. Mantar probleminden kurtulana kadar veya ne yapacağıma karar verene kadar sulamayı minimuma çektim, sonra tekrar arttıracağım.

Alan sürekli güneş görüyor ve hiç gölge yok.

Çim ekiminden önce alanı düzlemek için getirttiğim toprak kil ağırlıklı bir toprak. Çok kaliteli, organik maddesi bol olan bir toprak değldi ne yazık ki. O nedenle sulama aralığını çok dar veya geniş tutmamaya çalışıyorum.

Bu şekilde sulamaya devam ederek 1-2 hafta mantar oluşumunu takip mi etmeliyim sizce yoksa hemen bu başlıkta daha önce tavsiye edilen:

1. Dezenfektan,
2. Mantar ilacı ve
3. Gübreleme.

yoluna mı gitmeliyim?

Aşağıya birkaç resim ekliyorum.

Mantar sorunu haricinde Nisan ayından başlamak üzere ayda veya 1.5 ayda bir gübreleme yaıyorum, standart bir gübre kullanmıyorum, ziraatçi ne verirse onu kullanıyorum genelde.

Resimlerde görünen köşedeki çıplak alanda kot 10 cm kadar daha yüksek ve sulama sistemindeki sorundan dolayı orası bir süre hiç sulanmamış, oraya tekrar ekim yapacağım.

Bunun haricinde yapmamı tavsiye edeceğiniz başka birşey var mıdır?

Bir de yer yer görülen renk farklılıkları sulama düzensizliğinden mi kaynaklanır acaba yoksa çim karışımndaki farklı türlerden mi?

Bu alandaki çimlerim çıplak ayakla basınca biraz sert gibi geliyor. Başka alandaki çimlerim daha güzel ve yumuşak bir his veriyor. Acaba türünden mi kaynaklanıyordur yoksa zaman zaman düzenli biçemeyip çok uzamasına izin verdiğim için kalın gövdeli hale mi gelmişlerdir? Bu konuda yapabileceğim birşey var mıdır?

trakyali77
05-06-2019, 15:37
Umarim fotoğraf yuklenmistir.

cenktezcan
06-06-2019, 01:17
Merhabalar, öncelikle herkese iyi bayramlar.

Benim de 4-5 yıllık çim alanımda geçen yıldan bu yana mantar çıkmaya başladı. Geçen yıl tek tüktü ve çok rahatsız etmiyordu ancak bu yıl daha sıklaştı ve geçtiğimiz hafta biçmeden önce kontrol ettiğimde neredeyse m2'ye 1 ad. düşecek kadar sıklaşmıştı.

Öncelikle ortam ve sulama koşullarımdan bahsedeyim, yerim Ankara'da. Sulamayı genelde haftada 3 kere, gece 3 veya 4'te başlayacak şekilde 1.5 saat yapıyordum, buharlaşmanın en az olması ve toprağın iyice doyması açısından. Ancak dünden bu yana bu başlığı okuyorum ve buna istinaden gece sulamayı hemen kestim ve miktarını 2 günde 1 sabah 6'da (güneş doğduktan sonra) 0.5 saat (yarım saat) olacak şekilde ayarladım. Bu konudan çıkardığım sonuçlardan biri, sulamayı gece yapıyor olmamın, mantar oluşumu için uygun koşulları hazırlıyor olması. Mantar probleminden kurtulana kadar veya ne yapacağıma karar verene kadar sulamayı minimuma çektim, sonra tekrar arttıracağım.

Alan sürekli güneş görüyor ve hiç gölge yok.

Çim ekiminden önce alanı düzlemek için getirttiğim toprak kil ağırlıklı bir toprak. Çok kaliteli, organik maddesi bol olan bir toprak değldi ne yazık ki. O nedenle sulama aralığını çok dar veya geniş tutmamaya çalışıyorum.

Bu şekilde sulamaya devam ederek 1-2 hafta mantar oluşumunu takip mi etmeliyim sizce yoksa hemen bu başlıkta daha önce tavsiye edilen:

1. Dezenfektan,
2. Mantar ilacı ve
3. Gübreleme.

yoluna mı gitmeliyim?

Aşağıya birkaç resim ekliyorum.

Mantar sorunu haricinde Nisan ayından başlamak üzere ayda veya 1.5 ayda bir gübreleme yaıyorum, standart bir gübre kullanmıyorum, ziraatçi ne verirse onu kullanıyorum genelde.

Resimlerde görünen köşedeki çıplak alanda kot 10 cm kadar daha yüksek ve sulama sistemindeki sorundan dolayı orası bir süre hiç sulanmamış, oraya tekrar ekim yapacağım.

Bunun haricinde yapmamı tavsiye edeceğiniz başka birşey var mıdır?

Bir de yer yer görülen renk farklılıkları sulama düzensizliğinden mi kaynaklanır acaba yoksa çim karışımndaki farklı türlerden mi?

Bu alandaki çimlerim çıplak ayakla basınca biraz sert gibi geliyor. Başka alandaki çimlerim daha güzel ve yumuşak bir his veriyor. Acaba türünden mi kaynaklanıyordur yoksa zaman zaman düzenli biçemeyip çok uzamasına izin verdiğim için kalın gövdeli hale mi gelmişlerdir? Bu konuda yapabileceğim birşey var mıdır?

iyi günler ben Ankara yaşasam kentuckybluegrass (poe prantensis) cayır salkın otu kullanırdım. Cok geç cıktığı için bunu ryegrass (ingiliz cimi) ile karıştırıyorlar. bakımı zor ama görüntü olarak üzerine yok. şu anda kel yerlere dikebileceğin çim tohumu kışın uyumaya gececeği için tavsiye etmem.o yüzden sonbaharı beklemen gerek . sulama işinde herkez birşey yazıyor ama önemli olan ne kadar suladığın değil ne kadar toprak üzerine su bıraktığın.miktar önemli yanı. bu test etmek için göbeğe tabak veya bardak türü birşey koyup suyun kaç cm olduğunu kontrol edeceksin.

Mantar problemi için sitede güzel öneriler var. ama mantar probleminin ana kaynağı çimlerin arasında saralmış ölü otların köklerin hava almasını engellemesi ve mantar için ideal ortamın oluşması.Bunu önlemek için aşağıda vereceğim resimlerdeki araçları alman gerek.kesim aralığını ve yüksekliğinide dikkate alman gerek.çimler kısa kesildiğinde güzel gözükür.

cimin içindeki ölü yaprakları temizlemek için

https://i.hizliresim.com/lQzZDX.png

Sulama yaparken ne kadar suladığını ölçmek için yöntem

https://i.hizliresim.com/zGEMNR.jpg

Bu şekilde ölü yaprakları temizleyeceksin ( resimdeki çim önerdiğim bluegrass)
https://i.hizliresim.com/6D6NL0.jpg

basit havalandırma aracı

https://i.hizliresim.com/odzVmm.png

Buda olmaz sa olmaz ana havalandırma işlemi senede bir kere uğraşman gerek köklerin hava alması için .

https://i.hizliresim.com/WXrDLm.jpg

makinesi (kiralık bulamadım ) türkiye fiyatı 12 bin tl.
https://i.hizliresim.com/p5Ynpr.jpg

Buda el yapımı bu şekilde kendi bahçeni 5 saatte bitirebilirsin ama farkı görünce inanamiyacaksın.
https://i.hizliresim.com/Rg6Dl7.jpg

redcoraldiver
06-06-2019, 03:28
Cimlerin uzerindeki sise mantari gibi seyler, son fotograftaki adamin yaptigi havalandirma sonucu, topragi ile birlikte cikan cimler mi?... Ayrica; o havalandirma aleti nasil kullaniliyor? Tirmik gibi mi? Yoksa baska bir sekilde mi?

Son fotograftaki aletin tam adi nedir?

NOT : Yazdikalrinizin cogu eksik ve anlasilmiyor. Mesaj, gondermeden once, okumanizi tavsiye ederim...

cenktezcan
06-06-2019, 20:37
Cimlerin uzerindeki sise mantari gibi seyler, son fotograftaki adamin yaptigi havalandirma sonucu, topragi ile birlikte cikan cimler mi?... Ayrica; o havalandirma aleti nasil kullaniliyor? Tirmik gibi mi? Yoksa baska bir sekilde mi?

Son fotograftaki aletin tam adi nedir?

NOT : Yazdikalrinizin cogu eksik ve anlasilmiyor. Mesaj, gondermeden once, okumanizi tavsiye ederim...

şişe mantarı gibi olan şeyler çimli toprak.bu şekilde toprak rahat hava alabiliyor. Cok fazla içerik yolladığım için bazı çümleler eksik kalmış kusura bakmayın. Havalandırma aleti tırmık gibi kullanılıyor. Son fotoğraftaki alet makinesiz ana havalandırma yapmak için kullanılan bir alet. çim ile birlikte toprağı söküyor. Türkiyede böyle bir el aleti satan yer yok ama sanayide kendiniz yaptırabilirsiniz.

mustafa4848
07-06-2019, 14:33
merhaba, uzun zamandır çim hakkında tüm önerilerinizi okuyarak Muğlada 120-130 m2 alana 2018 ekim ayında çim ektim. son 1 aya kadar hiçbir sorun yasamadığım çimlerimde son 1 aydır fazla sulamadan kaynaklı sararmalar mantar hastalığı mevcut.. huvasan tr 50 ile dezenfekte işlemini yaptım ancak; sportak, benlate piyasada bulamıyorum muadili ne kullanabilirim.. ayrıca Turfset-greenset de sormadığım yer kalmamasına rağmen bulamıyorum.. bana yerine kullanabileceğim fungusit ve çim geliştirici ürünler konusunda acil yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler..

redcoraldiver
10-06-2019, 06:18
Sanayide yaptirmak icin her kosesinin olcusunu bişmek gerek. rastgele yaptirmak dogru olmaz. OZellikle topraga giren yerlerin olcusu... Bir de; kac cm.de ya da m.de bir delinecek toprak? O da onemli...

Bir de su var. Ben Ankara degil, AYvalik'tayim su an. ANkara'da yasam bluegrass kullanirim yazmissiniz da...

Ayrica; cimlerde mantar yok. MANTARLAR cikiyor (yedigimiz mantar gibi. Sapkali mantar).

mustafa4848
10-06-2019, 15:26
merhaba, uzun zamandır çim hakkında tüm önerilerinizi okuyarak Muğlada 120-130 m2 alana 2018 ekim ayında çim ektim. son 1 aya kadar hiçbir sorun yasamadığım çimlerimde son 1 aydır fazla sulamadan kaynaklı sararmalar mantar hastalığı mevcut.. huvasan tr 50 ile dezenfekte işlemini yaptım ancak; sportak, benlate piyasada bulamıyorum muadili ne kullanabilirim.. ayrıca Turfset-greenset de sormadığım yer kalmamasına rağmen bulamıyorum.. bana yerine kullanabileceğim fungusit ve çim geliştirici ürünler konusunda acil yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler..

çimler elden gitmeden yok mu yardımcı olabilecek biri?

vural-can
13-06-2019, 13:39
çimler elden gitmeden yok mu yardımcı olabilecek biri?

Sportak Muadil;

Etken Maddesi PROCHLORAZ olan ilaçlar listesi gösterilmektedir.
BALCONY 45 EC
COLTAGON
EFDAL EXZUM 450 EC
HEFFRON
İZOLTAK
MEMCID 45 EC
MERİDYEN 45 EC
METROTEX
Mirage 45 EC
PAKVA 450 EC
Promote 450 EC
SOUFREX
SPLORAZ ® 450 EC
Sporgon
Sportak
Spotlıght
TOMMI 45 EC
WANGPAM

Etken Maddesi BENOMYL olan ilaçlar listesi gösterilmektedir.
ASLATE 50 WP
Benlacide
Benlate Fungicide
Benofas 50 WP
Benofer 50 WP
Benokem 50 WP
Benolex
Benomost
Benomyl 50 WP Valles
Benor
BENSOL 50 WP
BENVOL 50 WP
BLADE 50 WP
Born 50 WP
Cekumil 50 WP
COLD 50 WP
CONTRAMYL 50 WP
Cornell 50 WP
EDİTOR 50 WP
Farmonyl 50 WP

Kolaylıklar dilerim...

mustafa4848
14-06-2019, 11:21
merhaba vural-can, listedeki ilaçları hemen bulunduğum yerde arastırıp bulmaya çalısacağım. çok teşekkür ederim..

Tkolaytk
15-06-2019, 15:30
Merhaba arkadaslar
Bugun bahceme ara ekim yaptim 7 karisim seyrek yerler icin.. ustune kapak toprak serdim silindirledim guzelce..
Sonrasi tam can suyu vericem bir yagmur basladi akla zarar.. kimi yerlerde birikintiler oldu ama sonrasinda toprak cekti suyu.. 1 saat boyunca siddetli yagmura maruz kaldi yeni ektigim tohumlar

Acaba iyimi olur kotu mu olur bilemedim.. curume yaparmi **** tohum yer degistirme gibi birsey olurmu diye moralim bozuldu

cenktezcan
15-06-2019, 23:50
Merhaba arkadaslar
Bugun bahceme ara ekim yaptim 7 karisim seyrek yerler icin.. ustune kapak toprak serdim silindirledim guzelce..
Sonrasi tam can suyu vericem bir yagmur basladi akla zarar.. kimi yerlerde birikintiler oldu ama sonrasinda toprak cekti suyu.. 1 saat boyunca siddetli yagmura maruz kaldi yeni ektigim tohumlar

Acaba iyimi olur kotu mu olur bilemedim.. curume yaparmi **** tohum yer degistirme gibi birsey olurmu diye moralim bozuldu

tohumlar 1-2 cm dipte ise sıkıntı olmaz aksine fayda bile sağlar. üzerine kapak olarak torf gibi haçimli maddeler cıkışı %50 hızlandırıyor.

mustafa4848
17-06-2019, 16:38
merhaba, forumda sıkça bahsedilen turf-set çim aktivatörü nedir piyasadan kalktıysa yerine kullanılabilecek olan nedir? ayrıca sıcaklıklar arttı ve yaz boyunca hangi gübreyi vermemiz uygun olur en azından gübre oranları konusunda yardım rica ederim. teşekkürler.

Tkolaytk
17-06-2019, 17:34
Arkadaslar cim tohumu nasil elde edilir bu konu hakkinda nette bilgi bulamadim.. konu hakkinda bilgisi olan varmi.. hep satin mi alicaz tohum uretimi nasil oluyor acaba

cenktezcan
17-06-2019, 23:49
Arkadaslar cim tohumu nasil elde edilir bu konu hakkinda nette bilgi bulamadim.. konu hakkinda bilgisi olan varmi.. hep satin mi alicaz tohum uretimi nasil oluyor acaba
hibrid çim (hibrid bermuda rulo çim gibi ) tohum alamazsın. ama tohumdan yetiştirilen çimleri belli uzunlukta bırakırsan tohum vermeye başlayacaktır.

Tkolaytk
18-06-2019, 12:24
hibrid çim (hibrid bermuda rulo çim gibi ) tohum alamazsın. ama tohumdan yetiştirilen çimleri belli uzunlukta bırakırsan tohum vermeye başlayacaktır.

7 karisimdan yetistirilen cimim var bundan tohum alabilirmiyim ewet ise nasil alabilirim kardeslensin diye silindir yaptim ama gozume hic tohum carpmadi

mustafa4848
21-06-2019, 08:53
merhaba, forumda sıkça bahsedilen turf-set çim aktivatörü nedir piyasadan kalktıysa yerine kullanılabilecek olan nedir? ayrıca sıcaklıklar arttı ve yaz boyunca hangi gübreyi vermemiz uygun olur en azından gübre oranları konusunda yardım rica ederim. teşekkürler.

forumda bahsedilen çimin yenilenmesi ve gelişimi için kullanılan TURFSET piyasadave internette bulamıyorum. yerine hangi ürün kullanılabilir?

Ruberto
21-06-2019, 12:11
forumda bahsedilen çimin yenilenmesi ve gelişimi için kullanılan TURFSET piyasadave internette bulamıyorum. yerine hangi ürün kullanılabilir?

Bende çok aradım araştırdım bulamadım. Tecrübeli arkadaşlar bu konuda bilginiz var ise yardımcı olurmusunuz.

rayban83
24-06-2019, 09:56
Merhaba,
2 ay once yaptırmıs oldugum hazir rulo çimi nedenini tam bilemedigim bir sekilde gun gectikçe kaybediyorum, ekimden sonra ilk 2 hafta geceleri suluyordum artık sadece sabahlari suluyorum,son 2 haftadir 2 gunde bir sabah sulaması yapıyorum.Sorunun cozumu icin yardimlarinizi bekliyorum, herkese tesekkur ederim.

Styric
24-06-2019, 14:00
Merhaba,
2 ay once yaptırmıs oldugum hazir rulo çimi nedenini tam bilemedigim bir sekilde gun gectikçe kaybediyorum, ekimden sonra ilk 2 hafta geceleri suluyordum artık sadece sabahlari suluyorum,son 2 haftadir 2 gunde bir sabah sulaması yapıyorum.Sorunun cozumu icin yardimlarinizi bekliyorum, herkese tesekkur ederim.

Merhaba elinizi yaklaştırınca bir sıcaklık hissediyor musunuz avuç içiniz ile bakınız. Sulama sırasında göllenme oluyor mu ? çürüme var gözüküyor. Birde koparmayın deneyin. Kopuyor mu yoksa kökünden mi geliyor bir denerseniz.

rayban83
24-06-2019, 18:25
Merhaba,
Hayir zeminden bir sicaklık alamadim, sulama zamanı belirli bolgelerde oluyor maalesef zemin tam duzlenmeden yapıldı yer yer yukseklik ve alcaklılar mevcut,bazi baglantı yerleri hala yarık seklinde bosluklar var.
Kopartmayı denedim, kok gelmiyor sadece yapraklar kopuyor

rayban83
24-06-2019, 18:26
Merhaba elinizi yaklaştırınca bir sıcaklık hissediyor musunuz avuç içiniz ile bakınız. Sulama sırasında göllenme oluyor mu ? çürüme var gözüküyor. Birde koparmayın deneyin. Kopuyor mu yoksa kökünden mi geliyor bir denerseniz.

Merhaba,
Hayir zeminden bir sicaklık alamadim, sulama zamanı belirli bolgelerde oluyor maalesef zemin tam duzlenmeden yapıldı yer yer yukseklik ve alcaklılar mevcut,bazi baglantı yerleri hala yarık seklinde bosluklar var.

Replikans
25-06-2019, 15:18
Merhabalar,

Bugün 25 m2 hazır rulo çim aldım. Alanım küçük olduğu için direk yerinden aldım ve akşam serme işlemini kendim yapacağım. İşletme sahibi serme işleminden sonra şeker gübresi ekmemi söyledi çok değil 1 - 1,5 kg kadar dedi.

Sizlere de sormadan yapmak istemedim. Yeni serdiğim ruloya şeker gübresi atmalı mıyım? Evet ise gübreden sonra sulama yapılmalı mı vs söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Mehmet85
26-06-2019, 09:21
Arkadaslar benimde cimlerimle sorunum var. Gozum gibi baktigim imrenerek yaptigim cimlerim kademe kademe sarariyor, resimlerde goruldugu gibi. Bu hastalik midir nedir nasil durdurabilirim. Cimlerim rulo cimdir. Suana kadar 3 kere kestim. Her kesdigimde sararmalar cogaliyor. Bi care yardim edebilirmisiniz.

https://i.imgyukle.com/2019/06/26/kGniRb.jpg (https://imgyukle.com/i/kGniRb)
https://i.imgyukle.com/2019/06/26/kGngtS.jpg (https://imgyukle.com/i/kGngtS)
https://i.imgyukle.com/2019/06/26/kGnsOs.jpg (https://imgyukle.com/i/kGnsOs)
https://i.imgyukle.com/2019/06/26/kGnBUQ.jpg (https://imgyukle.com/i/kGnBUQ)

Styric
28-06-2019, 10:14
Merhaba,

Bir ziraat mühendisine danışmanız daha sağlıklı olur ama ben sizin yeriniz de olsam.

1'e 1 sulandırarak yani 1 litre suya 1 ml hydroxy dezenfektan atarak başlardım.

ertesi gün de 200g Azoxystrobin + 125g Difenoconazole etken maddeli bir mantar ilacı ile ilaçlar ve 1 gün beklerdim. sulama yapılmayacak bu süre zarfında.

Styric
28-06-2019, 10:17
Merhabalar,

Bugün 25 m2 hazır rulo çim aldım. Alanım küçük olduğu için direk yerinden aldım ve akşam serme işlemini kendim yapacağım. İşletme sahibi serme işleminden sonra şeker gübresi ekmemi söyledi çok değil 1 - 1,5 kg kadar dedi.

Sizlere de sormadan yapmak istemedim. Yeni serdiğim ruloya şeker gübresi atmalı mıyım? Evet ise gübreden sonra sulama yapılmalı mı vs söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

merhaba çok abartmamak şeklinde tabi ki atılır. Şeker gübresi köklerin gelişmesine büyümesine teşvik ettiğini için kullanımı uygundur. Çiminizi serin, daha sonrasında homojen ve eşit bir şekilde gübrenizi serpin. Bolca sulayın. Aldığınız yer zaten size sulama programı verecektir.

Styric
28-06-2019, 10:30
[quote=Mehmet85;1571093]Arkadaslar benimde cimlerimle sorunum var. Gozum gibi baktigim imrenerek yaptigim cimlerim kademe kademe sarariyor, resimlerde goruldugu gibi. Bu hastalik midir nedir nasil durdurabilirim. Cimlerim rulo cimdir. Suana kadar 3 kere kestim. Her kesdigimde sararmalar cogaliyor. Bi care yardim edebilirmisiniz.

merhaba

acaba cok mu azot verdiniz çimlere ? birde gölgeniz fazla mı ? görünen bu hızla devam ederse kaybedeceksiniz. Çok hızlı bir şekilde kökçürüklüğü, mildiyö gibi şeyler derseniz size verirler. Benomyl - Chlorothalonil - Triadimefon gibi etken maddeli ilaçları tercih etmeye çalışın. 10 günde bir uygulayın ilaçlama yaptığınız gün sulamayın ertesi günü sulayın ama azaltın.

trakyali77
28-06-2019, 13:43
Arkadaslar cimin bir bölümü sarardi ,neyin belirtisi olabilir.cim 1 aylık. Su eksikligi midir acaba ?

hipokratim
23-07-2019, 11:16
Oncesi

https://i.hizliresim.com/dL84Mn.jpg (https://hizliresim.com/dL84Mn)

hipokratim
23-07-2019, 11:19
Sonrasi
https://i.hizliresim.com/00lbpR.jpg (https://hizliresim.com/00lbpR)

Once huwasan 2 gun sonra previcure+captan 15 gunde bir, yaprak gubresi+MAP 15 gunde bir, ayda bir huwasan tekrari sadece sabah sulama oda toprak kurudukca, sonuc resimde goruldugu gibi

au4
06-09-2019, 13:29
Merhaba,
Çimlerinde ilginç bir problemi araştırırken bu foruma denk geldim ve üye olmaya karar verdim. Çok güzel yazılar gördüm herkesin eline sağlık.
Problemim şu: 2 hafta önce çimlerimin üzerinde sanki üzerinde uzun bir süre hortum bırakmışım gibi izler oluşmaya başladı ve 2-3 gün sonra oradaki çimlerim kurudu. Daha önceki sayfalarda bu konu açılmış ama bir cevap verilmemiş veya ben göremedim. Yan bahçemde de çim var ve orada da aynı izler oluşmuş durumda. Toprakta bir kabarma yok. Danaburnu yok. Sanki çimin üzerinde bir şeyler gezinmiş gibi duruyor ama çok çabuk kurudular. Ben devamlı üzerinde geziniyorum hiç bir şey olmuyor. O yüzden üzerinde bir şey gezinmesi ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Yanımda resim yok. Çekip daha sonra yükleyebilirim.
Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler.

poa
23-01-2020, 11:22
7 karisimdan yetistirilen cimim var bundan tohum alabilirmiyim ewet ise nasil alabilirim kardeslensin diye silindir yaptim ama gozume hic tohum carpmadi

merhaba, 7 karışım serin iklim çimi ekmiş olduğunuzu düşünüyorum. Festucalar ve lolium birbirine yakın dönmede tohum bağlar, karışımda olduğunu düşündüğüm poa pretensis ise ince yapılı bir çimdir ve başak yapısı da o oranda narin yapılı görülür. Tohum almayı istiyorsanız istediğiniz kadar alanı biçmeyi bırakmalısınız. 5 santim boy verdiğinde silindir yapmayı da bırakmalı ve p ve k değerleri yüksek bitki besini vermelisiniz. bu süreç bu mevsim için aylar sürecektir. Çimler buğday familyasından olduğu için tohumlarda buğday başağı gibi olacaktır. Bu durum sadece sıcak iklim çimlerinde değişir. Sabırlı olursanız tohum üretebilirsiniz ama ürettiğiniz tohum verimi yüksek olmayabilir takviye tohum kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

poa
23-01-2020, 11:28
Merhaba,
Çimlerinde ilginç bir problemi araştırırken bu foruma denk geldim ve üye olmaya karar verdim. Çok güzel yazılar gördüm herkesin eline sağlık.
Problemim şu: 2 hafta önce çimlerimin üzerinde sanki üzerinde uzun bir süre hortum bırakmışım gibi izler oluşmaya başladı ve 2-3 gün sonra oradaki çimlerim kurudu. Daha önceki sayfalarda bu konu açılmış ama bir cevap verilmemiş veya ben göremedim. Yan bahçemde de çim var ve orada da aynı izler oluşmuş durumda. Toprakta bir kabarma yok. Danaburnu yok. Sanki çimin üzerinde bir şeyler gezinmiş gibi duruyor ama çok çabuk kurudular. Ben devamlı üzerinde geziniyorum hiç bir şey olmuyor. O yüzden üzerinde bir şey gezinmesi ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Yanımda resim yok. Çekip daha sonra yükleyebilirim.
Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler.

Merhaba, anlattığınız durum için fotoğraf görmekte fayda var. Yakın çekim kök boğazını görebileceğimiz ve uzak çekim bahsettiğiniz hortum benzeri izi fark edebileceğimiz fotoğraflar tanı koymak için iyi olacaktır, şu an ki aşamada fungal hastalık olduğunu düşünsem de kış mevsimi fungal için aktif bir dönem değildir.

poa
23-01-2020, 11:31
Sonrasi
https://i.hizliresim.com/00lbpR.jpg (https://hizliresim.com/00lbpR)

Once huwasan 2 gun sonra previcure+captan 15 gunde bir, yaprak gubresi+MAP 15 gunde bir, ayda bir huwasan tekrari sadece sabah sulama oda toprak kurudukca, sonuc resimde goruldugu gibi

merhaba, çok sağlıklı görünüyor sanırım çim biçme aletinizin bıçaklarını da bileylemişsiniz. İyi kesmeyen bıçak çimde hem kötü görüntüye hemde hastalıklara direnci azaltır.

Arazdurdy
10-02-2020, 15:26
Merhaba arkadaşlar! Ben size Turkmenistandan yaziyorum. Internetden çok aradim ama bulamadim! Kopek çişi **** kopek idrari agaçlara yeni dikilmiş fidanlara zarar verirmi? Veriyorsa zarari duzeltebiliyormuyuz? Teşekkurler!!!!

Güler
11-02-2020, 14:35
Ağaçlara ve yeni dikilmiş fidelere ne kadar zarar verebilir pek bilgim yok ama çimlere çok büyük zarar veriyor, çimler resmen yanıyor ve sapsarı oluyor.
Ben bu durumda o kısımları bol bol sulayarak asit etkisini azaltıyorum. Faydası da oluyor.

cenktezcan
03-03-2020, 15:33
Arkadaşlar pendometholin icerikli pre emerge ot ilacını çimlere atmanın tam zamanı. çimlerinizi sıfır numara kesip yağmur dan önçe bu ilacı 100 metre kareye 100 ml ilaç şeklinde uygulayın. 3 ay yabani otların %70 inden kurtulursunuz. mart ortasında azot ağırlıklı gübrelerinizide hazır tutun.

Selim2655
28-03-2020, 10:23
Merhabalar, öncelikle forumda yazılan birçok yorumu okuma fırsatı buldum, verilen değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sonunda bahçeli bir eve sahip olma fırsatını yakaladığım için mesudum:) ancak tabi ki bu durum yanında birtakım sorunları da getirmekte. Evimin önündeki küçük bir alana geçen 2019 ekim ayında ektiğim çimleri henüz dün biçtim çimler uzunken gür ve yemyeşil durmaktaydı ancak kestiğimde altlarının sararmış ve bazılarının kurumuş olduğunu gördüm fotoğraflarını yüklemeye çabalayacağım. Ayrıca bazı bölgelerde bölgesel kurumalar var onların da fotoğraflarını yükleyeceğim inşallah, benim gibi hayatında çimle ilişkisi sadece ona basmak olan birine nasıl tavsiyelerde bulunursunuz? Bazı ilaçlar fungusitler vs olduğunu duydum ancak internette örneğin huwasan gibi ilaçlar internette bulamadım. Çimlerimin ölmemesi için ne yapmalıyım? Değerli vaktini ayırarak cevap verebilecek herkese minnettar olurum, sevgi ve saygıyla..

Selim2655
28-03-2020, 10:41
https://hizliresim.com/g5qaJV
https://hizliresim.com/J1qLpG
https://hizliresim.com/Dx1pKZ
https://hizliresim.com/cnDVoP
https://hizliresim.com/BbTV9K
https://hizliresim.com/07z2Uf
https://hizliresim.com/5jepqc

Güler
29-03-2020, 09:37
Anladığım kadarı ile çim alanınızı tanzim etmeniz bir sene bile olmamış. Kıştan henüz çıkıyoruz, uzun çimlerin altının sarı olması normal çünkü bitki güneş alamıyor.
Biraz bekleyin güneş görsünler, biçerken boylarını uzun tutmayın. Kesim sonrası tırmıklayın bu durumda dip kısımdaki ölü bitkiler de toplanmış olur.
Alt kısımlar hava aldıkça çim kardeşlenmesi daha kolay olur, ondan sonra iyice gözlemler çimin durumu hakkında yazarsınız, fotoğrafları da forumdan yüklerseniz bizler de görür fikirlerimizi yazarız.

skyfall
09-04-2020, 17:35
15 metre karelik küçük çim bahçesi olan bir eve taşındık,2 adet köpeğimiz var ve malum gençler çiş kaka derken 2 ay içinde çimler yandı, kazmaya başladılar ve her yer çamur .Eve girip çıkıyorlar derken ne yapacağımızı şaşırdık. çim olması gerekli değil. yeri nasıl yeşillendirebilirim? çim harici ne ekersem köeklere dayanır. ya da dayanır mı?

Güler
09-04-2020, 17:59
15 metre karelik küçük çim bahçesi olan bir eve taşındık,2 adet köpeğimiz var ve malum gençler çiş kaka derken 2 ay içinde çimler yandı, kazmaya başladılar ve her yer çamur .Eve girip çıkıyorlar derken ne yapacağımızı şaşırdık. çim olması gerekli değil. yeri nasıl yeşillendirebilirim? çim harici ne ekersem köeklere dayanır. ya da dayanır mı?

Forumda böyle (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/3681.htm) bir başlığımız var isterseniz bir göz atın.

merco77
13-04-2020, 14:40
Merhabalar,

Siteye bu konuyu görerek üye oldum. Faydalı bilgiler mevcut herkese çok teşekkürler.

Bahçeli bir evimiz var. Geçen sene ekim ayında rulo çim uygulaması yapıldı. 3 hafta önce çimleri ilk kez biçtim. Biçtikten sonra aşağıdaki hale büründüler. Biçmeden önce yemyeşildi her yer.
Acemi olduğum için çimleri biçtikten sonra çim biçme makinasından atılan kesik çimlerin bazılarını toplayamamıştım. Bir kaç kişi kalan kesin çimlerin canlı olan çimleri yakabileceğini belirtti.
Düzeltilmesi ile ilgili neler yapılabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

elmasoglu
13-04-2020, 17:56
Merhaba sevgili arkadaşlar.
Evden çıkamadığımız şu günlerde çimlerimin kurt ilacı IMPERATOR uygulama zamanı geldi ama ben kronik rahatsızlığım olduğu için evden çıkamıyorum. Sizden istediğim destek ise şu.
çim alanım çok küçük (7metre X 3metre) bu yüzden 0.25ml IMperator ve yavaş salınımlı azot gübresine ihtiyacım var ama bu gübrede benim için en fazla 5kilo falan lazım sanırım(Bütün yaz sezonu boyunca, 1 kerelik değil bu miktar)
İnternet üzerinden bunları online nasıl alabilirim.
Mesela bu ürün olur mu? Imperator'u nasıl internetten alırım?
https://gubretasbahcem.com.tr/yavas-salinimli-cim-gelisim-besini-20-kg
Çok fazla ama.. Yapacak bir şey yoksa elden bişey gelmez.

Yani benim bildiğim IMPERATOR uygulmasından 3 gün sonra bu tip bir gübreyi atmak şart eğer yanlışsa başka ve daha az ve ucuz gübre tavsiyeniz varsa paylaşırsanız sevinirim .
Saygılarımla
Saglıklı günler hepimize...

Güler
13-04-2020, 18:22
Sayın merco77, çimler biçildiğinde makinenin toplamadığı kesik çimler bile tırmıkla toplanmalı çünkü kesilen çimlerin altında kalan sağlıklı çimler mantar hastalığına yakalanabilir ve mantarla mücadele hayli uğraş ister.

Son fotoğrafta bu bariz şekilde görünüyor, çim kalmamış gibi ama siz çim sorunları başlığındaki mantari hastalıklara bir göz atın.

Güler
13-04-2020, 18:23
Sayın elmasoglu, bu konuda size yardımcı olmak isterdim ama bildiğim bir şey değil, Forumdaki arkadaşlara ulaşmaya gayret ederim.

MeyveliTepe
13-04-2020, 22:33
Merhaba sevgili arkadaşlar.
Evden çıkamadığımız şu günlerde çimlerimin kurt ilacı IMPERATOR uygulama zamanı geldi ama ben kronik rahatsızlığım olduğu için evden çıkamıyorum. Sizden istediğim destek ise şu.
çim alanım çok küçük (7metre X 3metre) bu yüzden 0.25ml IMperator ve yavaş salınımlı azot gübresine ihtiyacım var ama bu gübrede benim için en fazla 5kilo falan lazım sanırım(Bütün yaz sezonu boyunca, 1 kerelik değil bu miktar)
İnternet üzerinden bunları online nasıl alabilirim.
Mesela bu ürün olur mu? Imperator'u nasıl internetten alırım?
https://gubretasbahcem.com.tr/yavas-salinimli-cim-gelisim-besini-20-kg
Çok fazla ama.. Yapacak bir şey yoksa elden bişey gelmez.

Yani benim bildiğim IMPERATOR uygulmasından 3 gün sonra bu tip bir gübreyi atmak şart eğer yanlışsa başka ve daha az ve ucuz gübre tavsiyeniz varsa paylaşırsanız sevinirim .
Saygılarımla
Saglıklı günler hepimize...

Azot ağırlıklı ve içinde pek çok başka mineral bulunan, çim için tasarlandığı belirtilen bir gübre. İşe yaraması lazım. Fazlasını kuru, karanlık bir yerde ağzını iyice kapatarak saklayın, bir şey olmaz.

guvercin73
26-04-2020, 12:59
İyi günler dilerim küçük bir bahçem var. geçen 20 gün evvel çim serdim ilk kesimini yaptım ama sararmalar meydana geldi bu konuyla alakalı desteğinizi rica edebilir miyim?
Şimdiden çok teşekkürler iyi günler dilerim

Ugr__
03-05-2020, 23:21
Merhabalar,konunun en başından beri okumaya çalışıyorum ancak biraz kafam karışmış durumda.

Ekimin 40.gününde en alttaki resimde görünen problemle karşılaştım. 20.günden itibaren resimleri ekledim.

Bana tavsiyeniz ne olur? Şimdiden çok teşekkürler.

707292

707293

707294

707295

denizmrt
06-05-2020, 10:18
Öncelikle herkese merhabalar, ben uzun zamandır üyeyim ve severek takip ediyorum formunuzu, gerçekten öğretici ve bilgilendirici paylaşımlar yapılmakta. Benimde cimlerimde yukarıdaki arkadaşların problemlerine benzer problemler oluşmaya, çimlerim yavaş yavaş kurumaya başladı malesef. Bazen bir kısımda üstlerinde nokta gibi beyaz şeyler oluyor nedir ne değildir bilmiyorum. Ama genel olarak çürümeye başladı gibi geliyor bana ve gerçekten üzülüyorum çünkü 1 yıldır çok emek verdim bahçem için.

denizmrt
06-05-2020, 12:05
Öncelikle herkese merhabalar, ben uzun zamandır üyeyim ve severek takip ediyorum formunuzu, gerçekten öğretici ve bilgilendirici paylaşımlar yapılmakta. Benimde cimlerimde yukarıdaki arkadaşların problemlerine benzer problemler oluşmaya, çimlerim yavaş yavaş kurumaya başladı malesef. Bazen bir kısımda üstlerinde nokta gibi beyaz şeyler oluyor nedir ne değildir bilmiyorum. Ama genel olarak çürümeye başladı gibi geliyor bana ve gerçekten üzülüyorum çünkü 1 yıldır çok emek verdim bahçem için.
Bahçemde iki farklı tohum var, bir tanesi Tekzen den aldığım spor alanı çimi bir diğeri ise Uganda çimi denilen bir çim sağlam, basıma dayanıklı vs denildiği için almıştım.
izninizle bir kaç fotoğraf eklemek isterim.
Yer yer kuruma ve çimlerde çürüme var sanırım. Ne yapmalıyım? Nasıl yapmalıyım acaba bilemiyorum. Bende sizden yardım talep etmek istedim. Şimdiden teşekkürler herkese :)

Salihay85
15-06-2020, 09:20
Merhabalar bah.emde bazı çimler koyu yeşil ve gür iken bazı yeler açık yeşil.Ayrıca koyu yeşil olan çimler çok çabuk uzuyor ama açık yeşil olan çimler neredeyse hiç uzamıyor.Halbuki her yere aynı çimi attım ve atmış olduğum gübrelerde aynı bu fark neden kaynaklanabilir ve bana ne yapmamı önerirsiniz

gaseker
15-06-2020, 11:24
Gölge, su, üzerinde yürüme yoğunluğu bir sürü etken olabilir gibi görünüyor bu fotoğrafta

derin35
15-06-2020, 11:34
Çim tohumunuz da karışık çıkabilir. Kullandığınız gübreden ötürü, aralarda ayrık otu falan çıktı mı?

Salihay85
15-06-2020, 12:11
ayrık çıkmadı zannediyorum ama uzun bir süre sonra bir anda ne olduğpunu anlamadığım yabaniler türedi ne olduğunu bulmaya çalışıyorum otların bir tanesi çimle aynı neredeyse ama çimden fazla uzuyor.Biçtikten 2 gün sonra daha uzun olarak görünüyor.

derin35
15-06-2020, 12:34
Çim ekip bunları yaşamayan yok galiba.
Çiminde yabani ot çıkmayan var mıdır acaba?

ikiy
15-07-2020, 11:08
Iyi gunler,
Bende foruma yeni uye oldum, bir cok sayfayi okudum ama bu gubre kullaniminda kafam karisti.
Bahceli evimize yeni tasindik sayilir. Ilk lolyum ekmistim ama Antalyanin kavrucu sicaginda cok dayanmadi ve seyreklesti. Bizde rulo cim ektirelim dedik. Bermuda ve lolyum karisimi rulo cim yaptirdik.
1. ve 2. cim bicimimden sonra problemler basladi. 4 gun once birini cagirdim ve 15+15 gubre doktu, bol bol sula dedi.
Fakat cimler cok kotu durumda su anda. Seyreklesti, toprak gorunuyor artik, ezilmia gibi olan cimlere dokundugumda elimde kaliyor. Tekrar toparlarmi sizce ? Yoksa bundan artik bir sey olmaz mi ? Bol sulamaktan mi yoksa az sulamaktan mi anliyamiyorum. Parmagimi topraga sokuyorum, toprak soguk ve nemli. Lutfen bize de yardimci olurmusunuz rica etsem :(

https://i.hizliresim.com/cgGpK5.jpg

https://i.hizliresim.com/dPogcZ.jpg

https://i.hizliresim.com/ICJUWE.jpg

https://i.hizliresim.com/GnH9mQ.jpg

https://i.hizliresim.com/m3bnvz.jpg

https://i.hizliresim.com/MY1j4C.jpg

Güler
15-07-2020, 19:39
(mesajı yazdım yazdım neredeyse sonuna gelmiştim ki elektrikler gidince mesaj da gönderemeden gitti)

Sayın ikiy, linkleri açtığımda gördüğüm manzara pek hoş değildi. Gerçi rulo çim hakkında pek bilgim yok.

"ezilmiş gibi olan yerlerlerdeki çimler elimde kalıyor diye yazmışsınız" bu durumda köklerden ayrılmış demektir. Toprak soğuk ve nemli dediğinize göre mantarî bir hastalık da yok, mantari hastalıklarda toprak sıcak olur.
Yöreniz sıcak iklim üstelik de 3x15 gübre de verilmiş bu durumda bol bol sulamanız gerekir.
Çim ekim zamanı değil desem de tohumdan ekim yapılmamış, rulo çim her zaman döşenebilir.

4.linkteki fotoğrafta kenar kısımlar yeşil orta kısımlar yanmış gibi duruyor, bu durumda bazı tohumlar dayanamamış gibi. Lolium perenne ince dokulu çimdir, Bermuda çimi uygun olabilir ama lolium ne kadar doğru tam bilemiyorum.

Sizi tam manası ile aydınlatamadım ama rulo çimi kime döşettiyseniz bence kendileri ile görüşün, gelip çimin durumunu incelesinler.

ikiy
16-07-2020, 06:06
(mesajı yazdım yazdım neredeyse sonuna gelmiştim ki elektrikler gidince mesaj da gönderemeden gitti)

Sayın ikiy, linkleri açtığımda gördüğüm manzara pek hoş değildi. Gerçi rulo çim hakkında pek bilgim yok.

"ezilmiş gibi olan yerlerlerdeki çimler elimde kalıyor diye yazmışsınız" bu durumda köklerden ayrılmış demektir. Toprak soğuk ve nemli dediğinize göre mantarî bir hastalık da yok, mantari hastalıklarda toprak sıcak olur.
Yöreniz sıcak iklim üstelik de 3x15 gübre de verilmiş bu durumda bol bol sulamanız gerekir.
Çim ekim zamanı değil desem de tohumdan ekim yapılmamış, rulo çim her zaman döşenebilir.

4.linkteki fotoğrafta kenar kısımlar yeşil orta kısımlar yanmış gibi duruyor, bu durumda bazı tohumlar dayanamamış gibi. Lolium perenne ince dokulu çimdir, Bermuda çimi uygun olabilir ama lolium ne kadar doğru tam bilemiyorum.

Sizi tam manası ile aydınlatamadım ama rulo çimi kime döşettiyseniz bence kendikeri ile görüşün, gelip çimin durumunu incelesinler.

Firma ile irtibata gectim, birkac gun bolca sulayin, 3-4 gun sonra biz ugrayip yerinde bakalim dedi. Bana da sanki cok sulamadan gibi geliyor ama, anlam veremiyorum iste. Dedigim gibi hersey cok guzel giderken bir anda 2. bicimden sonra belli etmeye baslamisti. 3. bicimden sonraise tam bir felakete donustu. Cim makinasi ufak capli bir makina black&decker in yani makinayi alali cok olmadi. Cim duzenlemesi ile beraber almistim yani ortalama 2-3 ay olmustu. Hatta lolyum ektigimde hastalikmi bulasti bicagina vs diye dusunmedim degil. Yarin birgun gelip bakicaklar. Kurtarma sansi varmi onuda bilmiyorum. Sabah aksam da suluyorum, yeterli olmasa bile devamli nemli tutmaya calisiyorum :(
Verdigim paradan cok emegime uzuluyorum.
Isin garibi, firmaya gittigimde cakillarin uzerine sermisler cimi, firma yetkilisi hic sulamadik yani arada su degerse degiyor, uzerinde yuruyen insanin haddi hesabi yok dedi, yinede cimler gur ve soluk duruyordu, ben ozen gostermeme ragmen nasil boyle oldu anlamadim....

Güler
16-07-2020, 07:41
Sayın ikiy, bahçemdeki çim alan aşağı yukarı bir dönüme yakın, bu alanı tesis ederken biz de çok uğraştık. Eşimle beraber yaptık ve karışık tohum ektik.

Dertler bir türlü bitmedi aşırı otlandı, gelen kapak toprağı büyük dertler aştı, çim hastalıkları baş gösterdi, çim kurtlandı.vs.vs.... ama inat ettim, adeta boğuştum çimle. Sağ olsunlar Forumdaki hocalarımız da, işi bilen arkadaşlarımız da çok yardımcı oldular, birçok kitaplar okudum.

Aşağı yukarı yirmi senedir buradayız ve üç defa yeniledik çimi, oldukça da çok şey öğrendim çim hakkında, yoksa ben bu işin eğitimini almış biri değilim. Sorunlarla kaşılaşa karşılaşa bire bir uğraştığım için biliyorum artık.

Bildiklerimi de yaptıklarımı da bahçe sayfamda olsun bu başlıklar altında olsun arkadaşlarla paylaştım hep.

Önerim; başka arkadaşlar da başlarına gelen sorunları yazdılar, çim ve çimlerle ilgili sorunlarımız adı altında iki başlığımız var, bir göz atın eminim çok faydalanacaksınız.

Çiminiz mi var derdiniz var kulübüne hoş geldiniz.

ikiy
16-07-2020, 13:42
Sayın ikiy, bahçemdeki çim alan aşağı yukarı bir dönüme yakın, bu alanı tesis ederken biz de çok uğraştık. Eşimle beraber yaptık ve karışık tohum ektik.

Dertler bir türlü bitmedi aşırı otlandı, gelen kapak toprağı büyük dertler aştı, çim hastalıkları baş gösterdi, çim kurtlandı.vs.vs.... ama inat ettim, adeta boğuştum çimle. Sağ olsunlar Forumdaki hocalarımız da, işi bilen arkadaşlarımız da çok yardımcı oldular, birçok kitaplar okudum.

Aşağı yukarı yirmi senedir buradayız ve üç defa yeniledik çimi, oldukça da çok şey öğrendim çim hakkında, yoksa ben bu işin eğitimini almış biri değilim. Sorunlarla kaşılaşa karşılaşa bire bir uğraştığım için biliyorum artık.

Bildiklerimi de yaptıklarımı da bahçe sayfamda olsun bu başlıklar altında olsun arkadaşlarla paylaştım hep.

Önerim; başka arkadaşlar da başlarına gelen sorunları yazdılar, çim ve çimlerle ilgili sorunlarımız adı altında iki başlığımız var, bir göz atın eminim çok faydalanacaksınız.

Çiminiz mi var derdiniz var kulübüne hoş geldiniz.

Sayin Guler,
Bu topik icinde yaklasik 20-25 sayfa okudum. Sizin yasadiginiz problemlerede baktim. Uyguladiginiz katkilara da, nasil uygulanmasi gerektigine de baktim. Ama burda benim yasadigim sorunun ne oldugunu cozemedim. Yani cok sulamaktan mi yoksa az sulamaktan mi, **** topragin drenajindan mi yoksa gunes gormesi **** golgede kalmasi mi bunu anliyamadim.
Yani demek su ki; bilen arkadaslar bana; senin cimlerin problemi su **** bu dese , ona gore Mine Pakkaner **** sizin onerdiginiz katkilari alip uygulaya uygulaya ogrenicem :). (Ekran kayitlarini almistim sabah)
Dedigin bolume bir daha goz aticam.

s.serdar
16-07-2020, 22:35
Bizde rulo cim ektirelim dedik. Bermuda ve lolyum karisimi rulo cim yaptirdik.
1. ve 2. cim bicimimden sonra problemler basladi. 4 gun once birini cagirdim ve 15+15 gubre doktu, bol bol sula dedi.
Fakat cimler cok kotu durumda su anda. Seyreklesti, toprak gorunuyor artik, ezilmia gibi olan cimlere dokundugumda elimde kaliyor. Tekrar toparlarmi sizce ? Yoksa bundan artik bir sey olmaz mi ? Bol sulamaktan mi yoksa az sulamaktan mi anliyamiyorum. Parmagimi topraga sokuyorum, toprak soguk ve nemli. Lutfen bize de yardimci olurmusunuz rica etsem :(

Sayın ikiy

Rulo çim konusunda çok bilgili değilim ama 20 yıllık çim deneyimime göre bir şeyler önerebilirim.

Rulo çimin döşenilirken çok iyi sıkıştırılması gerekir. Serdikten sonra iyice silindirlenmesi, hatta darbeler ile baskılanması gerekir. İlk bir kaç gün içinde üzerinde gezilmeyecek kadar sulanması gerekir.

Durumunuz bana az baskılanmış ve az sulanmış hissi verdi. Kullanıdığınız 15x15x15 gübre genelde meyve ve sebze için idealse bile, içinde mikro element içermeyen bu tür gübreler çim için yeterli değildir.

Firmanız gelip müdahale edinceye kadar, çiminizin boy uzunluğunu kısa tutacak şekilde derin kesim yapınız ve üzerinde yürünmeyecek şekilde, yani zemine ayakla basıldığında, zeminde çökme hissi yaratacak şekilde bolca sulayınız.

Rulo da olsa içinde bulunduğumuz yaz sıcakları uygulama için doğru tarihler değil. Umarım firmanız gerekli tavsiyelerde de bulunacaktır.

ikiy
17-07-2020, 07:03
Serdar bey cevabiniz icin tesekkur ederim. 3 kisinin zor kaldirdigi bir silindirle uzerinden gecildi, yaklasik 1 hafta boyunca sabah aksam bolca suladim “diyemem” :) ama suladim. Yani oyle ayakla basilmiyacak kadar balcik gibi oluncaya kadar sulamadim. Ama elimden geldigince nemli tutmaya calistim.
Dun aksam uzeri 7 gibi firma yetkilileri geldi, bazi yerlerde topragin altini eseledi , nemi guzel ama bazi yerlerde kuru cikti. Kuru cikan yerler genelde kellesmis olan yerler. Onlar gittikten sonra cimleri 2 nr ile bictim. 2 gun sulayin, 3. gun 1 nr ile bicin dedi ve yaz boyu 1nr da devam edin dedi. Biraz golge olan yerler var, yani agaclardan dolayi gunes pek gormeyen yerler var, o bolumler size hep sorun yaratacak denmisti ama biz hevesle yaptirdigimiz icin cok kulak asmamistim acikcasi. Firmaya bu bosluklar nasil olucak, yeniden dolarmi, cikarmi vs gibi sorular sordum. Firmanin soyledigi bir sey daha vardi dun; bermudalar arsizdir o yuzden aralarda olan lolyumlar sicaktan olmus ama bizim burda yapmamiz gereken, cim boyunu kisa tutup bermudalari yayginlastitmak dedi.
Birde dun bicim yaptiktan sonra sulama yaparken otlarin icinde kucuk sinek gibi hayvanlarin cekirge gibi zipladigini gordum, herhalde kelebek olusuyor ama emin degilim. Bazen esimle mutfakta otururken beyaz beyaz 1-2 kelebek geciyordu cam onunden hosumuza gidiyordu �� ama herhalde cimin yuzunden olusuyor herhalde emin degilim. Dune gore bu sekilde durumlari

Not: Elimde 3 kg yakin 3 lu karisim tohum vardi. Soylemeyi unuttum, herhalde 3-4 gun oldu onlarida serpistirdim. Faydasi olurmu bilemiyorum yani havalar sicak diye tohumlarin patlamalari kolay olur diye dusundum.
https://i.hizliresim.com/64pnU2.jpg (https://hizliresim.com/64pnU2)

https://i.hizliresim.com/x0HXXa.jpg (https://hizliresim.com/x0HXXa)

https://i.hizliresim.com/18V6Sl.jpg (https://hizliresim.com/18V6Sl)

Güler
17-07-2020, 09:04
Sayın ikiy, sanırım fotoğrafları Forumdan yüklemiyorsunuz ki aşırı boyutta görünüyor, 1072 numaralı mesajınızda da böyle yapmıştınız malina link şekline dönüştürdü. Lütfen boyutlara dikkat edin.

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm

Çimde kelebeklerin uçması tahlike işaretidir, çiminiz kurtlanmaya başlamış olabilir.

ikiy
17-07-2020, 13:34
Sayın ikiy, sanırım fotoğrafları Forumdan yüklemiyorsunuz ki aşırı boyutta görünüyor, 1072 numaralı mesajınızda da böyle yapmıştınız malina link şekline dönüştürdü. Lütfen boyutlara dikkat edin.

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm

Çimde kelebeklerin uçması tahlike işaretidir, çiminiz kurtlanmaya başlamış olabilir.

Boyut olarak kirpiyorum ama neden boyle cikiyor anlamiyorum. Bir dahaki sefere daha dikkatli olurum

ikiy
20-07-2020, 09:11
Herkese tekrardan merhabalar,
Cimlerin son durumu bu, herhalde olmek uzereler. Tekrardan cok sulamaktan mi, az sulamaktan mi, drenaj dan dolayi mi artik neden olabilir bilemedim. Adamlar firmada hic sulanmayan cimleri cakil taslarinin uzerine atmislar, oyle bir kok salmis ki elle ceksen gelmiyor.
Mine hanimin dedigi gibi; huwasan **** sportak+pilben **** turfset uygulasam care olurmu yoksa sulama ile duzelir mi bilemiyorum. Bu ilaclari uygulamaya kalksam elimde yok ama Antalya da bir nr paylasmisti kendisi, onu arasam bulabilirmiyim onu da bilmiyorum. Yani neden sebep oldugunu bilmedigim bir sey icin ne tur bir caba sarfetmem gerek onu bilmiyorum :(

Cimlere 1 hafta once 15+15 atildi. Sabah aksam sulandi ama soyle birsey farkettim, aksam sulamayi birakip sabah suladigimda sanki bir degisiklik oluyor, canlaniyor gibiler **** sulandigi icin bana oyle geliyor.
Herhalde 1-2 haftaya, sokturup yerine yenisini yaptiricam gibi geliyor. Bu isi de ogrenene kadar her 2-3 ay da birkez bu sekilde yenisini alip yaptiricam...Muhtemelen yeni aldiklarimda 1-2 aya bu sekilde olucak ve ben yine sebebini bilemiyecegim. Deneme yanilmayla 2-3 seneye cozerim diye dusunuyorum :)
Son durum bu sekilde

https://i.imgyukle.com/2020/07/20/SXSGpP.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/07/20/SXSmMq.jpg
https://i.imgyukle.com/2020/07/20/SXSzJY.jpg

Güler
20-07-2020, 09:16
Sayın ikiy, sizinle bu akşam müsait olursanız yazışalım. Ben bilgilerimi paylaşayım, siz de düşüncelerinizi yazın.
Şimdi dört tane kargo hazırlamam gerekiyor, sıcak ve sivrisinekler başlamadan işe koyulmalıyım.

ikiy
20-07-2020, 10:46
Sayın ikiy, sizinle bu akşam müsait olursanız yazışalım. Ben bilgilerimi paylaşayım, siz de düşüncelerinizi yazın.
Şimdi dört tane kargo hazırlamam gerekiyor, sıcak ve sivrisinekler başlamadan işe koyulmalıyım.

Tesekkur ederim Guler hanim. O kadar memnun olurumki anlatamam.
Bekliyorum
:rolleyes::rolleyes:

Güler
20-07-2020, 19:20
Merhaba ikiy, ben geldim.

Güler
20-07-2020, 21:13
Merhaba ikiy, ben geldim.

Sanırım arkadaş gelemeyecek, kendisine özelden de mesaj atmıştım.

ikiy
20-07-2020, 21:14
Ozur dilerim Guler hanim, malum 2 aylik bir bebegimiz var �� daha yeni musait olabildim. Ama biraz gec oldu sanirim :(
Ben buradayim vaktiniz varsa dinlemek isterim

Güler
20-07-2020, 21:18
Rica ederim, benim vaktim var, zaten sizi beklerken bahçemden fotoğraflar paylaştım.

Evet, sanırım bu başlık altında konuşacağız, baktım bahçe sayfası açmamışsınız. Burada yazışalım, gereksiz mesajları ben daha sonra silerim.

Bahçeniz Antalya'da, çim alanınız kaç metre kare?

ikiy
20-07-2020, 21:21
Tamam belki benimle ayni sorunu yasayanlarda burdan gorup bilgi edinir.

Evet Antalyadayim. Bahcenin 50 m2 si sadece cimlendirdim.

Güler
20-07-2020, 21:25
50 metre kare yere önce tohumdan çim ektiniz sonra başarız olduğunuzu düşünerek rulo çim yaptınız değil mi?
Rulo çim de ikinci biçmeden sonra bozulmaya, kelleşmeye başladı, elinizle çektiğinizde çimler kökten çıkıyor, doğru mu?

ikiy
20-07-2020, 21:38
Evet aynen oyle.
Ilk olarak mayis ayiydi tahminimce, lolium ektim, haziran gibi ara ekim yapip seneyi cikartirim diye dusundum. Fakat istedigim verimi alamadim. Cok siki durmadi, aralarda hafif hafif bosluklar vardi.
Daha sonra rulo cim yaptirdim, okuyup arastirmama gore, hastalik vs gibi durumlar az seviyede diye yaziyordu her yerde. Daha dayanikli, diye rulo cime karar verdik.
Ilk bicimde 3nr ile kestim (3 kademeli bir makine black&decker marka, elektrikli ufak capli bir sey) 10 gun sonra uzamislardi ve 2 nr ile bicmem soylendi rulo cimi yapan firma tarafindan. 2. Bicimden sonra yer yer cim diplerinde kararmalar basladi. 1 yer kellesmisti ve sararmisti, oraya bol su vermem soylendi, oyle yaptim niyekim 3 gun sonra toparladi. 3. bicmede kotulesmeye basladi. Evet elimle cektigimde cok kolay sekilde geliyor. Kok salmamis gibi. Tesfiyesini sahil kumu ile yaptilar. Bu sekilde daha iyi oluyor dediler. Zar zor sahilden kum getirttim. Ilk kotulesme asamasi boyle basladi Bu sekilde ;

https://i.ibb.co/DWzbKP3/FA93502-E-0-A28-4445-8-A34-2672832649-A7.jpg (https://ibb.co/bmQ3djp)

https://i.ibb.co/yfGG4JB/1-E46-C9-EC-8098-4-DC8-B1-B5-229-EDBA5-D101.jpg (https://ibb.co/tmkkL5P)

https://i.ibb.co/3Nr34P1/E7-B85-AEC-2192-4-BF6-A317-002-E3284563-E.jpg (https://ibb.co/9T8Dcdn)

tumblr gifler (https://imgbb.com/)

Güler
20-07-2020, 21:41
Bu arada yüklediğiniz fotoğrafları tekrar inceledim, mesajlarınızı oludum. Görüntü mantar gibi ama elimi toprağa dokunduğumda toprak soğuk ve nemli diyorsunuz, mantarî hastalıklarda toprak sıcak olur ama sonra düşündğmki tohumdan ekmediniz hazır rulo çim ektiniz belki de bu yüzden soğuk olabilir, rulo çimler hakkında bilgim yok.

Sahil kumu ile deniz kumunu mu kast ediyorsunuz?

ikiy
20-07-2020, 21:44
Evet plaj kumu yani, koyu renkli, tassiz, arinmis bildigimiz su cocuklarin kale yaptiklari kumun kurumus olani gibi

Güler
20-07-2020, 21:46
Eyvah, eyvah...biz bırakın çimi bahçedeki bitkiler için bile kullandığımız dere kumunu iyice yıkayıp kullanıyoruz. Tuzlu suyun çimi yakması çok doğal.

ikiy
20-07-2020, 21:48
Birde soyle bir sey dikkatimi cekti; aksam sulamaya basladigimda biraz cansiz ama sabah erken 7-8 gibi suladigimda gun icinde biraz daha canli duruyorlar. Yani fark var gibi geliyor **** benim psikolojim beni yaniltiyor

ikiy
20-07-2020, 21:54
Ama diger tarafta problem yok :(

https://i.ibb.co/Gng4bgw/B3760742-2-E86-4560-AAB6-999122-A458-E6.jpg (https://imgbb.com/)

Güler
20-07-2020, 22:00
Çimlerin geceye kuru girmesi tercih edilir o yüzden sabah erken saattlerde sularız. Siz sıcak yörede olduğunuz için gün içinde de sulasanız olur ama gece sulamamak gerekir.
(Bu arada mesajlarınızda yıldızlar çıkıyor onun için aşağıda vereceğim linke bir göz atın sanırım ya da yazmak istiyorsunuz ve bunu bitişik yazdığınız için oluyor)

İstiyorsanız biraz böyle devam edin, düzelirse düzeldi, olmadı yeniden tesis edeyim diyorsanız ben elimden geldiğince size yardımcı olmaya gayret ederim. Alan küçük bırakın rulo çimi beraberce tohumdan ekelim.
Önce toprağı sağlıklı duruma getirelim derim. Toprağı düzeltmeden, hasta çimleri dezenfekte etmeden ne kadar gübre verirseniz verin fayda göremez. Önce hastalığı bertaraf etmek gerekir.
Yine de siz bilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/16063.htm

Güler
20-07-2020, 22:01
Aaa bu son fotoğraf çok sağlıklı görünüyor.

Diğer taraf dediğiniz yer başka bir alan mı?

ikiy
20-07-2020, 22:03
Çimlerin geceye kuru girmesi tercih edilir o yüzden sabah erken saattlerde sularız. Siz sıcak yörede olduğunuz için gün içinde de sulasanız olur ama gece sulamamak gerekir.
(Bu arada mesajlarınızda yıldızlar çıkıyor onun için aşağıda vereceğim linke bir göz atın sanırım ya da yazmak istiyorsunuz ve bunu bitişik yazdığınız için oluyor)

İstiyorsanız biraz böyle devam edin, düzelirse düzeldi, olmadı yeniden tesis edeyim diyorsanız ben elimden geldiğince size yardımcı olmaya gayret ederim. Alan küçük bırakın rulo çimi beraberce tohumdan ekelim.
Önce toprağı sağlıklı duruma getirelim derim. Toprağı düzeltmeden, hasta çimleri dezenfekte etmeden ne kadar gübre verirseniz verin fayda göremez. Önce hastalığı bertaraf etmek gerekir.
Yine de siz bilirsiniz.

http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/16063.htm

Evet, yazim hatasi yapiyormusum :) ya da olucak ben bitisik yaziyormusum :)

Güler
20-07-2020, 22:08
Bu arada bizim burada internet sık sık kesiliyor sizbenim numaramı kaydedin gerekirse konuşuruz

ikiy
20-07-2020, 22:09
Aaa bu son fotoğraf çok sağlıklı görünüyor.

Diğer taraf dediğiniz yer başka bir alan mı?

Bir bahce dusunun, 18m2 bu saglikli olan yer, daha sonra oturma grubu geliyor ve 35m2 diger yer. Yan donmus L dusunun. Bozuk olan yer yan donmus L olan taraf. 2 tarafinda topragi ayni, hatta 1. kisim yani saglikli olan kisim daha cakilli, ne kdar ayiklattirsamda yine de kaldi, 2. taraf yani bozuk olan kisim daha temiz.

Sahil kumu dedigim de direk denizden alinip getirilmis degil, yilaniyor temizleniyor ve oyle getiriliyor. Yapan firma; biz her yere bu kumdan koyuyoruz dedi, bende peki o zaman getirin dedim. Yani dediginiz gibi tuzlu vs olsa 1. kisimda ayni sekilde kotulesirdi ama cok cok iyi hatta o tarafa daha cok gunes gelmesine ragmen ve benim az sulamama ragmen banamisin demiyor.

ikiy
20-07-2020, 22:10
Bu arada bizim burada internet sık sık kesiliyor sizbenim numaramı kaydedin gerekirse konuşuruz 0532 297 9465

Evet, pandemi surecinde yukseltilen upload hizi Turkiye genelinde dusurulmeye baslandi. Bu yuzden genel olarak bir kesinti varmis.
Ben numaranizi kaydettim. Yarin gun icinde rahatsiz ederim sizi.
Cok tesekkurler, iyi aksamlar :)

Güler
20-07-2020, 22:19
Bu son fotoğrafı görmeseydim düşüncem değişmeyecekti. Sizin 35 metre karede sorununuz var.
Tamam kum da kendini affettirdi diyelim o zaman iş geldi çimdeki hastalığa. Bu arada aklıma gelmişken yazayım. Sağlıksız alanı biçtikten sonra makinenin bıçak kısmını hatta tekerleklerini bile çamaşır suyuna batırılmış bezle iyice silip sağlıklı bölümde öyle kullanın olası hastalık sağlam bölgeye de geçmesin.
Şöyle yapalım sulamayı akşam keselim sabah yapalım. Başlıkta mantar hastalığına yakalanmış çimlerde takip edilen yolu deneyelim. Bu arada gübre vermeyin, önce hastalık varsa ki öyle görünüyor onu bertaraf edelim. Topraladıktan sonra M.A.P ile
takviye ederiz,

Yarın gün içinde beni biraz zor bulursunuz sabah 06.00 da bahçeye çıkıyorum, sanırım saat 16.00 sonrası daha müsait olurum. Telefonumu her ihtimale karşı verdim. :D

ikiy
20-07-2020, 23:13
Huwasan icin Mine hanimin vermis oldugu Antalyadaki firmayi aradim fakat telefonlari calismiyor. Yarin bir daha deniyecegim. Tamay Saglik firmasida caldi fakat acan olmadi.
Makineyi dezenfekte etmistim ama bir daha edicem.
Dediginiz gibi sulamayi aksam kesiyim, sabah devam ediyim bu sekilde. Yarindan sonra Antalya 7-10 derece daha isiniyormus. Bol sularim yarin, durumunu burdan bildiririm. Yarin sizi rahatsiz etmiyim, ilaclari temin edebilirsem yardiminizi isteyebilirim o zaman :)
2-3 gune bir gelismeleri bildiririm burdan.
Bu arada bende yogunum, dediginiz gibi gelismelere gore sizi burdan haberdar ederim. Bu arada belki bu problemi yasamis/basindan gecmis olan bir arkadasimiz bir cozum yolu da sunar.

ikiy
20-07-2020, 23:24
Merhaba,

Benimki ile ayni sorun. Aradan 1 yil gecmis :) ama yine de soruyum dedim, cozum bulabildiniz mi ya da sebebini ?

Güler
21-07-2020, 21:39
Benimki ile ayni sorun. Aradan 1 yil gecmis :) ama yine de soruyum dedim, cozum bulabildiniz mi ya da sebebini ?

Arkadaşımız en son 30/4/2020 tarihinde girmiş Foruma. Bu başlığa bakmamış olabilir, isterseniz özelden bir mesaj atın, onu muhtemelen daha önce görebilir.

Güler
21-07-2020, 21:43
Sayın ikiy bir de aklıma şu geldi ; yapılan rulo çim ayrı paketlerden olabilir mi küçük alana döşenen paketteki tohumlar ayrı cins, büyük kısma döşenenler ayrı bir paket olabilir mi?
Arada o kadar bariz bir fark var ki.
Büyük alana da aynısını döşemelerini söyleyebilirsiniz.

ikiy
22-07-2020, 12:56
Sanmiyorum, rulo cimin alt kismida cok kalin yani cok buyuk bir tesis ve tum akdeniz bolgesinr bu firma veriyormus. Yani bir kisim farkli diger kisim farkli oldugunu sanmiyorum. Ilk yapildiginda ve ilk kesimi yaptigim zamanki durumu. Hersey boyle guzelken bir anda sarpa sardi :(

https://i.ibb.co/2KvWhrg/53829205-F9-F7-401-C-894-F-A050-F0294-A87.jpg (https://imgbb.com/)

https://i.ibb.co/SPQLyZk/BBF5-F312-721-E-4834-8-B65-245992-F22803.jpg (https://imgbb.com/)

https://i.ibb.co/Pt9zXcv/CA405-C89-6-B6-C-4-BA5-BCED-1-DC89-E219-A61.jpg (https://ibb.co/cxCXf6S)

https://i.ibb.co/n1VnQhv/9-EC72-C6-A-C739-470-E-9361-29-B9-B07-B9-D44.jpg (https://ibb.co/B67rT8x)

ikiy
22-07-2020, 23:38
Bu arada bugun ziraatcileri dolastim, ortalikta huwasan huwasan diye o dukkan senin bu dukkan benim diye cirpinirken en son girdigim dukkandaki bir amca ne istiyorsun yegen dedi, amca dedim huwasan falan derken sana bunu kim onerdi dedi, dedim bir arkadas, o arkadasa soyle huwasan bundan 10-12 yil onceydi simdi rektan mi roktan mi oyle birsey var dedi. Hemen foruma girdim, Mine hanimin yazdiklarini buldum, 2009 da yazmis �� hic dikkat etmenistin. Captan falan onerdi bu amca ama bu huwasan denen ilac sportak vs bulunmuyormu artik ?

Güler
23-07-2020, 07:57
Huwasan dezenfektan şimdi yerine başkası çıkmış olabilir bizler o zaman ya huwasan ya da Peras kullanıyorduk.
Siz dezentektan diye sorun.

Styric
24-07-2020, 10:44
Bu arada bugun ziraatcileri dolastim, ortalikta huwasan huwasan diye o dukkan senin bu dukkan benim diye cirpinirken en son girdigim dukkandaki bir amca ne istiyorsun yegen dedi, amca dedim huwasan falan derken sana bunu kim onerdi dedi, dedim bir arkadas, o arkadasa soyle huwasan bundan 10-12 yil onceydi simdi rektan mi roktan mi oyle birsey var dedi. Hemen foruma girdim, Mine hanimin yazdiklarini buldum, 2009 da yazmis �� hic dikkat etmenistin. Captan falan onerdi bu amca ama bu huwasan denen ilac sportak vs bulunmuyormu artik ?

Hydroxy kullanıyorum 2 yıldır, tavsiye ederim temin etmesi de kolay. 1 litre alsanız size çok uzun süre gider. Ben 1 litreye 1 ml atıyorum.

ikiy
24-07-2020, 20:21
Tesekkur ederim. Hydroxy e bakicam yarin. Aliyim dursun. Asiri derecede kelebekler ucusmaya basladi. Soyledim mi bilemiyorum ama herhalde kurtlanmadan cimlerim oldu. Umidimi kestim zaten, duzelecek hicbir yani yok gibi. Aklima gelirse suluyorum. Belki eylul ayinda yeniden cim yaptiririm ya da kendim ekerim. Bilemiyorum :)
Yarin firmayi bir daha cagiricam son kez bakalim ne diyecekler. Bir umut var derlerse ona gore hareket edicem

ikiy
24-07-2020, 20:24
Hydroxy kullanıyorum 2 yıldır, tavsiye ederim temin etmesi de kolay. 1 litre alsanız size çok uzun süre gider. Ben 1 litreye 1 ml atıyorum.

Tam olarak adi veya bir link atabilirmisiniz rica etsem ?

Styric
27-07-2020, 13:05
Tam olarak adi veya bir link atabilirmisiniz rica etsem ?

Ben buradan alıyordum ama bitmiş stokları haliyle dezefektan artık ciddi sıkıntıda ülkemizde.

https://www.fidancilar.com/hydroxy-bakteriyel-ve-mantari-hastaliklara-dezenfektan

Not: fidancılar.com da varmış oradan temin edebilirsiniz. Bir çok kez alışverişim olmuştu.

ikiy
27-07-2020, 13:40
Bendeki sorun buyuk ihtimal kurt. Artik sulama yaparken gri renkte ucusan kelebekler goruyorum her yerde. Elimi ayagimi cektim eylul ayina kadar yani sulamakta bosuna su durumda.
Mantar kurt ilaci vs almayi dusundum fakat mantik olarak aklima yatmadi. En kotu mantar ilaci ve kurt ilaci 100₺ den 200₺ yapiyor. Cimi kurtarma imkani nedir onu bilemedigim ayrica sulama icin gelen faturayida hesaba katarsam 300-400₺ buluyorum. Buna harcadigim zaman ve emek haric. Zaten rulo cimin m2 si 10₺. 40m2 ye 400₺ gibi tutar.
400₺ yi isime yarayip yaramiyacagimi bilemedigim bir yeri kurtarmaya calismak yerine, yenisini yaptirir ondan sonra ilac vs temin etsem daha iyi olur diye dusundum. Mantar hastaligi icin bunu aliyim ise yaradigini soyluyorsunuz, peki kurt icin ne kullanicam, malum eski ilaclarin hicbirisi artik buluuyor. RADEN di yanlis hatirlamiyorsam, boyle bir ilac onerdiler, duyan varmi ?

Birde aciklamada kac cc ya da lt suya ne kadar kullanicagim yazmiyor. Dekar olarak yaziyor sadece.
- Yani ben 50m2 yer icin nasil kullanmam gerekiyor ?
- ilaclama yaptiktan sonra sulama yapmam gerekiyormu yoksa 1-2 gun beklemem mi gerekiyor ?

Styric
28-07-2020, 09:23
Bendeki sorun buyuk ihtimal kurt. Artik sulama yaparken gri renkte ucusan kelebekler goruyorum her yerde. Elimi ayagimi cektim eylul ayina kadar yani sulamakta bosuna su durumda.
Mantar kurt ilaci vs almayi dusundum fakat mantik olarak aklima yatmadi. En kotu mantar ilaci ve kurt ilaci 100₺ den 200₺ yapiyor. Cimi kurtarma imkani nedir onu bilemedigim ayrica sulama icin gelen faturayida hesaba katarsam 300-400₺ buluyorum. Buna harcadigim zaman ve emek haric. Zaten rulo cimin m2 si 10₺. 40m2 ye 400₺ gibi tutar.
400₺ yi isime yarayip yaramiyacagimi bilemedigim bir yeri kurtarmaya calismak yerine, yenisini yaptirir ondan sonra ilac vs temin etsem daha iyi olur diye dusundum. Mantar hastaligi icin bunu aliyim ise yaradigini soyluyorsunuz, peki kurt icin ne kullanicam, malum eski ilaclarin hicbirisi artik buluuyor. RADEN di yanlis hatirlamiyorsam, boyle bir ilac onerdiler, duyan varmi ?

Birde aciklamada kac cc ya da lt suya ne kadar kullanicagim yazmiyor. Dekar olarak yaziyor sadece.
- Yani ben 50m2 yer icin nasil kullanmam gerekiyor ?
- ilaclama yaptiktan sonra sulama yapmam gerekiyormu yoksa 1-2 gun beklemem mi gerekiyor ?

Antalya da yaşıyorsanız ahmet gülgün var. Zoysia japonica kullanın çok memnun kalıcaksınız. Sulama istediği az hastalık yok yavaş uzar. Tam sizlik alanınızda küçük.

ikiy
30-07-2020, 22:08
Cok ilginc. Bayagi farkli. Tek tek fide gibi ekiliyor. Uzamasi cok zaman aliyor diyor ama. Antalyada degilim su anda. 4 gundur cimler sulanmihor muhtemelen iyice olmustur. 2 hafta sonra donucem. Bu Ahmet beyin yanina bir ugrayim hem tanismis olurum hem bu cimi incelemis olurum. Tesekkur ederim

ikiy
08-09-2020, 21:05
Tekrardan selamlar :)
Rulo cim komple bitti. Ilaclama vs yaptik ama malesef bir sey fayda etmedi. Sytric arkadasin tavsiyesi ile Zoysia aldim. Dun ekilisini yaptim. Sag olsun Ahmet bey ve orada calisan Cigdem hanim yeterince bilgilendirdi beni. Bahcenin gunes gormeyen yerleri var ufak tefek. Oralarada ektim ama onun yaninda 5 li karisim cim ve yonca tohumu aldim. (300gr yonca + 2kg cim tohumu) Golgede biraz daha iyi oldugunu ogrendim. Gelismeleri buradan bildiririm tekrardan. Herkese saygilar 🙂

https://i.ibb.co/84JjHmB/F308-A677-1209-4-E16-9524-C83168884759.jpg (https://ibb.co/yBD8rNR)

Grass
29-09-2020, 15:01
Merhabalar bende internette arama yaparken forumu keşfettim. Bahçemde farklı bir mantar çıktı, ingilizce adı ‘’slime mold’’ türkçesini bulamadım. Bahçenin farklı 5-6 yerlerinde çıktı. Alttan kesip atıyorum ertesi gün tekrar çıkıyor. Görüntüsü köpek dışkısı gibi . Ne tavsiye edersiniz

Grass
29-09-2020, 15:07
Ne yapmak lazım sizce

nervusopticus
29-09-2020, 15:18
daha once çim ekilmiş ama sararmış kurumuş alanı hafif çapalayıp tekrar yeni ekim yapılabilir mi acaba?

ikiy
07-10-2020, 09:49
daha once çim ekilmiş ama sararmış kurumuş alanı hafif çapalayıp tekrar yeni ekim yapılabilir mi acaba?

Yapabilirsin, bir kac post yukarida 1 ay onceki halini ve yeni su anki halini gorebilirsin. Cok ustune de dusmedim. Seker gubresi, kurt ilaci kullandim. Son durum bu
https://i.ibb.co/K5bWGHN/0496-E55-C-1-A7-B-446-C-9-E63-58-B8-A2322-C75.jpg (https://ibb.co/sgbqPr5)

Umaytulin
22-11-2020, 10:35
Merhabalar 1 ay once kadar bahçeme hazir rulo cim uygulaması yapildi sararmaya basladi 3 gün önce biçildi sararmalar daha bariz oldu euroser gübre uyguladik gecen gun 2 gündür de beyaz kirec lekeleri görünümü oluştu 135 m2 alanin çöp olmasını istemiyorum kiraciyiz kendimiz yaptirdik her kafadan bir ses çıkıyor su ilaci uygulayin diye tavsiyerinize cok ihtiyacim var duzelir mi bahçe miz

Umaytulin
22-11-2020, 10:48
Resimler

Umaytulin
22-11-2020, 10:53
Resimler

Resimleri yuleyemedim sanirim

Umaytulin
22-11-2020, 10:54
Resimler

Lutfen önerilerinizi bekliyorum teşekkürler

Umaytulin
11-12-2020, 08:41
Kimse cevap vermemiş herkes sorununu çözmüş sanirim

gurcan52
09-01-2021, 20:32
Merhaba, benimde çimlerimde bazı yerlerde sarama ve kuruma var neden olabilir? Yardımıc olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ediyorum. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210109/9b94ffdac256fccecc0187d6be15d396.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20210109/2d927baeecc9c7c0e216004b0bac4816.jpg

gurcan52
18-01-2021, 23:39
Kimse yardımcı olmayacak sanırım

s.serdar
27-01-2021, 00:51

Çim makinanızın bıcağı körelmiş gibi. Çimlerin uçlarını kesmiyor yoluyor adeta. Bu nedenle üstten sararma yapması çok normal...

Ne tür gübre kullanıyorsunuz?

s.serdar
27-01-2021, 00:55
Kimse yardımcı olmayacak sanırım

Çimlerinizin boyları aşırı uzun. Artık dik duramayıp yatmaya başlamıştır. Yatan çim, köklerin hava almasını engeller ve sararmalar başlar.

s.serdar
27-01-2021, 01:03
Merhabalar bende internette arama yaparken forumu keşfettim. Bahçemde farklı bir mantar çıktı, ingilizce adı ‘’slime mold’’ türkçesini bulamadım. Bahçenin farklı 5-6 yerlerinde çıktı. Alttan kesip atıyorum ertesi gün tekrar çıkıyor. Görüntüsü köpek dışkısı gibi . Ne tavsiye edersiniz

Tordon 101 ya da Telson 101 isimli herbisitleri kullanabilirsiniz.

ihsan0959
17-03-2021, 15:40
Merhaba,
uzun yıllar bakım yapılmamış çimlerime elimde olan görsellerini paylaştığım gübreyi kullanmam uygun olur mu?
Teşekkürler

ihsan0959
17-03-2021, 15:45
https://www.seleda.com.tr/product-page/orga-kompoze-12-12-12-zn

reLo
16-05-2021, 18:21
Merhabalar ,

Ben Bora Eyüpoğlu . Buradaki yazıları okuyarak kendi apartmanımız için doğru uygulamaları yapabilmek adına yeni üye oldum. Apartmanımızda bulunan çimlerin bakımını Nisan ayında yaptırmıştık . Havaların ısınmasıyla birlikte yeni çimlerimiz çıktı ve gayet güzel olmuştu. Son zamanlarda ise resimlerdeki gibi oyuklar ve sararmalar oluşmaya başladı. Bunlar tahminimce hayvanların çişini yapmasından kaynaklı fakat oyuklara anlam veremedim. Pandemi nedeniyle çok yoğun kullanılıyor olduğundan kaynaklanabilir mi? Bu boş alanlara tekrar çim tohumu ve gübre uygulaması yapmak çözüm olabilir mi? Çok fazla soru sordum. Şimdiden teşekkürler.

Not : Çimler 1 hafta önce mantar ilacıyla ilaçlandı.

TCM
16-05-2021, 19:25
Resimleri ben açamadım, direk foruma yüklemeyi deneyin.

reLo
16-05-2021, 21:13
Resimleri ben açamadım, direk foruma yüklemeyi deneyin.

Merhaba sayın TCM ;

Üst mesajımda da diğer resimler var.

nesrinda
01-07-2021, 16:17
Merhaba, yazlık bahçemize çimler bugün döşendi, kışın burada olamayacağımız için peyzaj firması kışın uyuyan yazın coşan Bermuda çimi döşedi ama ben bu çimi oldukça sarı buldum ve şu an için büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Sizlerin fikirlerini alabilir miyim, ilk döşemede böyle sarı olmasının sebebi nedir? Peyzaj firması kalitesiz bir çim türü mü seçmiş? Bana söylediği 15 gün sonra çim kendine gelir, açıkçası bu haliyle ödeme yapamayacağımı söyledim ama görüşlerinizi bilmek isterim. Teşekkürler720265

720266

yilmazme
06-07-2021, 20:55
Merhabalar,

Yaklaşık 8 aylık olan çimlerimde fotoğrafta görülen köpüksü yapılar oluşmaya başladı. Sadece sabah sulaması yapmaktayım ve haftalık 3.5 cm olarak düzenli biçiyorum. Konu hakkında yardınlarınızı rica ederim.

Barış Olsun
31-07-2021, 19:54
Güzel bilgiler...

Styric
04-08-2021, 14:33
Merhabalar,

Yaklaşık 8 aylık olan çimlerimde fotoğrafta görülen köpüksü yapılar oluşmaya başladı. Sadece sabah sulaması yapmaktayım ve haftalık 3.5 cm olarak düzenli biçiyorum. Konu hakkında yardınlarınızı rica ederim.

Bahçenizde bol miktarda tükürük böceği var. Biran önce ilaç alıp kullanın.

baran seker
16-09-2021, 12:50
Merhabalar,
Adana bölgesinde çimden anlayan bir ziraat mühendisi veya uzman bulma şansım nedir?
Turf-set ve Green-Set bulamıyorum.İsmi tekrar değişmiş olabilir mi?
350 mt 2 tifway 419 serimi yaptırdım.Evimizin önü ve iki yanı olmak üzere 3 bölümde çimlerimiz var.Bazı yerlerde bazı sararmalar görüyorum.Görece az güneş alan çimlerin dipleri sarı fakat üstleri yeşil.Her gelen başka birşeyler söylüyor.
Teşekkürler

Portakal Rengi
17-09-2021, 06:32
Merhabalar,
Adana bölgesinde çimden anlayan bir ziraat mühendisi veya uzman bulma şansım nedir?
350 mt 2 tifway 419 serimi yaptırdım.Evimizin önü ve iki yanı olmak üzere 3 bölümde çimlerimiz var.Bazı yerlerde bazı sararmalar görüyorum.Görece az güneş alan çimlerin dipleri sarı fakat üstleri yeşil.Her gelen başka birşeyler söylüyor.
Teşekkürler

Aşırı sıcaklardan kaynaklanıyor olabilir mi ? Çevremde sararmayan çim göremedim bu yaz.

baran seker
22-09-2021, 12:13
Merhabalar,
Teşekkürler

Umarım resimleri doğru şekilde yükleyebilmişimdir

baran seker
22-09-2021, 12:15
Huwasan ile dezenfekte ediyoruz,akabinde sportak/ mantar ilacı atıyoruz sonrasında çim için oluşturulmuş mineralleri de olan geliştirici(sonbahara uygun) bir gubre atıyoruz.
Yol doğru mudur acaba?

Güler
23-09-2021, 09:42
Sayın baran şeker, çimlerinizde rahatsızlık mı var?
Yukarıdaki mesajınızı okuyunca böyle düşündüm, öyle ise tuttuğunuz yol doğru.
Eğer hastalık mevcut ise önce bu hastalığı tamamı ile bertaraf etmelisiniz daha sonra çimi besleyici gübre ve mineraller vermeniz doğru olur.
Hastalık giderilene kadar da sulamayı azaltmanız gerekir ve sulama işi sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır, hasta çim geceyi kuru toprakta geçirmelidir.

Çim boylarını uzun tutarsanız kök kısmı güneş almadığında diplerde sararma olur o yüzden çim boyunu uzun tutmayın bir de çimi tohumdan ektiyseniz ve ekeli bir iki seneyi geçtiyse senede bir defa da olsa havalandırma yapın yani aeratör çekin. Bu çim köklerini havalandırmadır. Çimin dip kısmında kalan kalıntılar ve dipte bulunan diğer otlar köklerin oksijen ve verilen besinleri daha az almasını sağladığından temizlenme ihtiyacı gerektirir. Bu işlemin bahar sonlarında yapılması daha doğru olur. Havalandırma yapacağınız zaman bir iki gün önce çimi sulayın sonra havalandırma yapın yumuşak toprakta daha rahat çekersiniz aeratörü.

baran seker
23-09-2021, 10:28
Sayın baran şeker, çimlerinizde rahatsızlık mı var?
Yukarıdaki mesajınızı okuyunca böyle düşündüm, öyle ise tuttuğunuz yol doğru.
Eğer hastalık mevcut ise önce bu hastalığı tamamı ile bertaraf etmelisiniz daha sonra çimi besleyici gübre ve mineraller vermeniz doğru olur.
Hastalık giderilene kadar da sulamayı azaltmanız gerekir ve sulama işi sabahın erken saatlerinde yapılmalıdır, hasta çim geceyi kuru toprakta geçirmelidir.

Çim boylarını uzun tutarsanız kök kısmı güneş almadığında diplerde sararma olur o yüzden çim boyunu uzun tutmayın bir de çimi tohumdan ektiyseniz ve ekeli bir iki seneyi geçtiyse senede bir defa da olsa havalandırma yapın yani aeratör çekin. Bu çim köklerini havalandırmadır. Çimin dip kısmında kalan kalıntılar ve dipte bulunan diğer otlar köklerin oksijen ve verilen besinleri daha az almasını sağladığından temizlenme ihtiyacı gerektirir. Bu işlemin bahar sonlarında yapılması daha doğru olur. Havalandırma yapacağınız zaman bir iki gün önce çimi sulayın sonra havalandırma yapın yumuşak toprakta daha rahat çekersiniz aeratörü.

Güler Hanım,
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.
Çimleri rulo olarak 3 ay önce serdirdim.Sulamayı dediğiniz gibi gün doğmadan hemen önce yaptırıyorum,az güneş alan kısımları da bir dolu bir boş suluyorum.Toprağı kontrol edip geceye nemli girmemesini sağlıyorum.
Aeratör edinmeyi planlıyorum,şimdilik çim tırmığı ile ölü çimleri ara ara topluyordum.Profesyonel destek alamadığım için okuyarak öğrenmeye çalışıyorum.Keşke Adana çevresinde bu hizmeti alabileceğim yetkinlikte kişiler&firmalar bulabilsem.
Sizlere müsadenizle 2 sorum olacak;
1-)Eklediğim resimdeki kurt çim zararlısı mıdır?Yoksa toprağın içinde yaşayan zararsız bir kurt mudur?
2-)Tesviye sorunları sebebiyle serilen ruloların (seyrek de olsa) bazı kısımları ölü gibi(tümsek alanlarda topragı tutamadığı için).O kısımları topraktan uzaklaştırıp,çimin oraya yayılmasını mı sağlamalıyım,yoksa bu işlemi kış sonrasında mı yapmalıyım.Uzaklaştırmam gerekecekse oralara ince kum mu eklemem gerekir.
P.S: Çimserden TIFWAY 419 rulo çimi uyguladık.

Güler
23-09-2021, 11:06
Çim kurdu gibi görünmüyor, çim kurtları toplu toplu bir arada oluyor genelde.
Rulo çim hakkında pek bilgim yok, serilirken çok mu üst üste geldi de tümsekler oluştu, genelde arkadaşlar uç uca getirildiğinde daha sonra ara açılmaları ya da seviye düşüklüğü olduğundan şikayet ediyorlardı.
Yapmak istediğiniz ne ise tam da zamanı, bir an evvel yapın kışın çim uyumaya girer bahara kadar da kendini toparlar.

hderinoz
22-04-2022, 09:50
Merhaba,

ilk defa bahceli bir evde oturacagim. evin bahcesi cimlik ancak sararmis. bu konuyu biraz arastirdim ancak forumda mutlaka uzmanlar cikacaktir diye buraya da yazmak istedim.

biraz arastirinca cim tirmigi ile olu ksimlari ve yosunlari temizlemek gerektigini ogrendim. bunun icin bicak seklinde olan tirmiklardan alip bir tur temizledim ama hala bir cok yer sari. tirmikla bugun bir tur daha temizlemeyi dusunuyorum ama sonrasinda ne yapmam gerektigi konusunda kararsizim. Yeni tohum alip, cimin uzerine serpsem ve uzerine biraz toprak ilave edip bu sekilde mi ilerlesem, yoksa buradaki mevcut cim olmamistir iyice tirmikla temizlendikten sonra cim gubresi ve bol sulama ile mevcut cimi mi canlandirsam.

fotograflari ekledim.

Yardimlar icin simdiden tesekkurler.

uceyhan
10-06-2022, 18:45
Mine Pakkaner hanımefendi verdiginiz bilgiler için teşekkürler geçmiş yazışmaları okudum cok faydalı şeyler öğrendim teşekkür etmek için bu yazıyı yazdım sağolun

Orhanca35
13-06-2022, 13:15
Ekim ve onarım işlerini sonbahara eylül ekim aylarına bırakmalısınız. Çimlerinizde serim işleminde silindir düzgün kullanılmadı ise çim toprakla düzgün birleşmemiş olabilir. bu alanlara söylediğim aylarda ara ekim yapabilirsiniz. 3 ayda bir 3 15 **** 3 18 gübre verebilirseniz iyi olur. Kök havalandırma işlemi de yapabilirsiniz hafif nemlettiğiniz toprağınıza çivili bir tahta yardımıyla kökleri havalandırabilirisiniz.

s.serdar
23-06-2022, 23:48
Merhaba,

ilk defa bahceli bir evde oturacagim. evin bahcesi cimlik ancak sararmis. bu konuyu biraz arastirdim ancak forumda mutlaka uzmanlar cikacaktir diye buraya da yazmak istedim.

biraz arastirinca cim tirmigi ile olu ksimlari ve yosunlari temizlemek gerektigini ogrendim. bunun icin bicak seklinde olan tirmiklardan alip bir tur temizledim ama hala bir cok yer sari. tirmikla bugun bir tur daha temizlemeyi dusunuyorum ama sonrasinda ne yapmam gerektigi konusunda kararsizim. Yeni tohum alip, cimin uzerine serpsem ve uzerine biraz toprak ilave edip bu sekilde mi ilerlesem, yoksa buradaki mevcut cim olmamistir iyice tirmikla temizlendikten sonra cim gubresi ve bol sulama ile mevcut cimi mi canlandirsam.

Sıkı bir bakıma alırsanız seneye güzel bir çim alana sahip olabilirsiniz. İyi bakılan çim sanıldığının aksine, oldukça yayılımcı ve kendini tazeleyebilen bir bitkidir.

sevilozcn
08-03-2023, 16:08
Merhaba,
Geçen yıl Urla'daki mandalina bahçemizin içindeki bahçe evini toparlayıp, taşındık.
Evin etrafına da, Uganda cinsinden rulo çim serildi.
Gayet güzel de tuttu. Problem geçen sonbaharda ortaya çıktı. Heryeri küçük tırtıllar sardı ve çimlerimiz kötüye gitmeye başladı. Eşim zirai ilaç bayinden bir ilaç aldı geldi, ilaçladık, tırtıllar öldü, çimlerimiz de eski haline geri döndü.
Ama ben bu çözümden hiç hoşlanmadım. Ben bu bahçenin meyvesini yiyorum, sebzemi de buraya ekeceğim, yer altındaki su kaynağını da kullanıyorum. Üstelik etrafta bir dolu kuş, kirpi,... canlı türleri var.
Kendimize, ağaçlarımıza, sebzelerimize, yeraltı suyumuza ve etraftaki yaban hayata zarar vermeden, bu tırtıllardan nasıl kurtulabiliriz?
Ya da gelmemelerini nasıl sağlarız?
Keza gübreleme de gerekecek diye anlıyorum, organik gübre olarak verebileceğiniz bir tavsiye var mı?
Şimdiden çok teşekkürler.

benceemerik
08-03-2023, 21:25
2-3 tavuk alıp salsanız hepsini temizlerler sanki.

CaLViN-TR
09-03-2023, 21:53
2-3 tavuk alıp salsanız hepsini temizlerler sanki.

Çim alanın içine tavuk mu salsınlar ?

Özkan Arslan
29-04-2024, 14:00
Merhaba arkadaşlar. İstanbul Çatalca'da müstakil evde oturmaktayım. 100m2 çim bahçem var. Bu site sayesinde çim hastalıkları ve çim bakımı konusunda çok faydalı bilgiler elde ettim.
Bu sene Nisan ayında resimdeki gibi çimlerim tekrar hastalandı.
Bu hastalık mantar arkadaşlar. Tekrar tekrar yazdıkları gibi her ay iyi bir dezenfektanla düzenli bir ilaçlama yapmanız gerekir. neler kullanabiliriz diyenlere 3 örnek yazıyorum Huwasan, Sojall Vitana, Bioxi PH Regülatörü.
Sonbahar ve İlkbaharda sulama yapmasak bile akşamları çiğ yağabilir. Bulunduğum coğrafyada her akşam çiğ yağar. Neme neden olur. O da mantara davetiye çıkartır. Ne yapabiliriz. Çim tırmığı çok önemli. Ölü çimleri sonbahara ve ilkbahara girerken çim tırmığıyla temizleyeceğiz ki çim hava alabilsin. Sonra toprağa delikler açmamız lazım daha da hava alması için. Bunun için tornavida bile olur sadece biraz işinizi uzatırsınız.
Yine de hastalanabilir mi evet ne yapacağız. Hastalık genelde bu aylarda mantar oluyor. yine tekrar tekrar yazdıkları gibi fungusit (mantar ilacı) kullanacağız. Ben RODANOXİL+CAPTAN kullanıyorum. Üstlerinde kullanım oranları yazıyor maske ve eldivenle kullanınız. Attık 2 gün sonra tekrar tekrar yazdıkları gibi MAP gübresi atıyoruz. Tarım markete gidin **** internete 12-61 yazın çıkar. Marka önemli değil. Sonra 5 gün bekliyoruz. Yapraktan ve kökten bunları aldı bitkimiz. Çim makinesinin bıçağını bileyletiyoruz ya da bileyliyoruz. (Çok çok Önemli) 5 gün sonunda çimleri 3,5 cm gibi kısaltıyoruz. Ve yukarda yazdığım ilaçlar olur başka fungusit ilaçları olur tekrar uyguluyoruz. 2 gün sonra yine MAP gübre veriyoruz. Çimler uzayınca tekrar 3,5 cm gibi kesiyoruz. Neden kısa kesiyoruz çim kökü hava alsın diye. Ve 15 gün gibi bir sürede inşallah çimlerimiz canavar gibi sağlıklı oluyor. Uzattım kusura bakmayın herkese selamlar.

CaLViN-TR
30-04-2024, 02:08
Çiminiz bermuda 5 li tohum mu ?
Ne yaparsanız yapın sürekli hastalık olacaktır.
Ben bu çimin sağlamını görmedim.

Özkan Arslan
30-04-2024, 12:06
Açıkçası Çatalca bulunan Tarım marketinden almıştım. İlk senesi. Önceki ektiğimi bilgisizlikten kurutmuştum. Çimi tıraşlayıp ekim ayında yeniden ektirdim. Çim sizin de bildiğiniz gibi ektim çıktı ohh sefasını süreyim diyebileceğiniz bir bitki değil. Sürekli bakım isteyen, sabır isteyen bir bitki. Okumadığım makale, gezmediğim site kalmadı. İnşallah sıkıntısız bakmaya devam ederim. Bakımı için yıllık bir exel bile tuttum ama buradan paylaşamıyorum sanırım.

CaLViN-TR
02-05-2024, 00:06
Ben size bu işin çözümünü söyleyeyim.
Dayanıksız çim çeşitleriyle uğraşmak şahin arabaya binmek gibidir.
Sürekli size masraf açar,ne zaman yarı yolda bırakacağı belli olmaz.
Ne kadar para ve zaman harcarsanız harcayın bir türlü adam olmaz.
O yüzden çimi kökleyip St. augustine veya zoysia arasından seçim yapın ve rulo halinde bahçenize uygulatın.
İlk yatırım maliyeti yüksek olacaktır ama uzun vadede farkı hissedeceksiniz.

Güler
02-05-2024, 12:31
Pek kullanmadım ama bildiğim kadarı ile bermuda çimi çok ince ve dayanıksız tür.
Rulo çim yapıp da memnun olana da pek rastlamadım.
Hep derim ki; vaktiniz ve paranız varsa çim işine girişin. Bu uğurda çok çaba harcadım, bahçemde 1000 metre kareye (tam tamına 975 ) çim ektim.
Tabanı hazırlamak 1.5 yılımı aldı. İlk ektiğim 5 li karışım güzel kaliteli bir tohumdu sefasını sanırım 5 sene sürdüm. Sonra benim hatam oldu; sonbaharda üzerine hafif serptiğim toprak (belediyeden getirtmiştim) içinde aşırı miktarda su otu ve kanyaş otu tohumu çıktığından bütün alan beni çıldırttı. Çok uğraşmama rağmen baş edemedim ve bütün alanı söküp ılaçlamak zorunda kaldım.
Ilaçlama yapıldığı için tesirinin gitmesini beklemek ve yer yer çıkan yabani otları elle temizlemek de 2 seneyi buldu.
Daha sonra yeniden tam hatırlamıyorum ama ya 4 ya da 5 li karışım ile yeniden çim alanı hazırladık. Uzun zaman tadını çıkardık; üzerinde koştuk, yattık yuvarlandık, torunlarla su savaşları yaptık.
Şimdi bakıyorum da yenilenmek istiyor ama bende o mecal kalmadı, torunlar büyüdü bizler yaşlandık. Yazın düzenli biçiyor, çıkan geniş yapraklı otları ilaçlıyoruz. Balkonda oturup da baktığımızda göz dinlendirici yeşil bir alan görmek bize yetiyor ama içine girdiğimde yürüdüğümde kurumuş çimlere aeratör çekmek gerektiğini bilmek ve yapamamak beni üzüyor.