Bağlan

View Full Version : Çimlerde yaşanan sorunlar

Sayfalar : 1 2 3 [4] 5

622ali
05-10-2014, 13:19
Kesinlikle ayrık otu değil.

Türkiye de çim içindeki bu tür geniş yapraklı yabani otlar için Tordon isimli ilaç kullanılıyor. Fransa'da bulunuyor ise gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Cok tesekkur ederim serdar bey. Tordon isimli ilacin kullanim sekli hakkinda bi bilginiz varmi?

Bununla birlikte elimde roundup isimli ilac var tordonun yerine onu kullanabilirmiyim. Ilginize tekrar tesekkurler...

s.serdar
08-10-2014, 03:10
Cok tesekkur ederim serdar bey. Tordon isimli ilacin kullanim sekli hakkinda bi bilginiz varmi?

Bununla birlikte elimde roundup isimli ilac var tordonun yerine onu kullanabilirmiyim. Ilginize tekrar tesekkurler...

1 litre suya 1 cc Tordon karıştırıp pulvarizatörle, özellikle de yabani otların bulunduğu çim alanlara tatbik edin. İlaçlamadan sonra 48 saat çimi sulamayın. Neticeyi görebilmek için 7-14 gün gerekir.

Roundup total yabani ot ilacıdır. Cins tür ayrımı yapmaksızın tüm bitkileri imha eder. Bu nedenle Tordon yerine sakın ve kesinlikle çim alanlarda kullanmayın. Aksi taktirde çimlerinizi kaybedebilirsiniz.

Tordon ince yapraklı bitkilere değil, geniş ve yayvan yapraklı yabani otlar için üretilmiş olup çim alanlarda güvenle kullanılabilecek bir yabani ot ilacıdır.

Sulman
08-10-2014, 09:55
Sayın S.Serdar,

Akılcı bir çözüm. tek tek fazla gelebilir, organik bileşenleri olmaz vs. Bizim aile dostumuz, çim bakım işinde yıllardır. N force veya M force diye organik bileşeni bol akıllı bir gübre kullanıyor. Her biçim sonrası az az uyguluyor. Ne desemmm.... 500 m2'ye 5 kg olabilir. Paket zaten 25 kg.

Beni üzen şey akıllı gübrelerin veya diğer gübrelerin çim biçme zamanına kadar tamamen eriyememesi, çim biçme makinasına bir kısmı alınıyor eminim ziyan. Sonbahar ve ilk bahar ayları bu nedenle belkide gübreleme için en uygun zamanlar.

Normal gübreler evlerden dışarı, bahçemize her türlü hastalığı getirebilirler.

Teşekkürler.

Güler
08-10-2014, 10:29
Arkadaşlar, vakit buldukça bu başlığa bakmaya çalışıyorum ve görüyorum ki sorunlarımız hemen hemen hep aynı sorunlar.
Sağ olsun arkadaşımız s.serdar sizlere yardımcı olmaya gayret ediyor.

Sizlerin yaşadığı bu sorunların belki daha fazlasını ben de kendi 1000 metrekarelik çim alanımda yaşadım ve elimden geldiğince fotoğraflayarak ve neler yaptığımı paylaşmaya gayret ettim. Benim gibi daha pek çok arkadaşımız da aynı şeyleri paylaştılar. Sorunlarımız üç aşağı beş yukarı aynı sorunlar.

Hocalarımız Mine Pakkaner, fmt79, Selahattin Yılmaz, Nuri Mürvet Bey'in bu konuda bizlere yardımcı olduğu pek çok mesajı vardır, lütfen başlıktaki ilk mesajlara bir göz atın.

Sayın cetine, su otu öyle bir derttir ki anlatamam, neredeyse beni çıldırtıyordu. Ben elle mücadele etmeye çalıştım ve düşünün alan 1000 m².

http://www.agaclar.net/forum/267157-post246.htm

http://www.agaclar.net/forum/462456-post295.htm

s.serdar
10-10-2014, 00:21
Akılcı bir çözüm. tek tek fazla gelebilir, organik bileşenleri olmaz vs. Bizim aile dostumuz, çim bakım işinde yıllardır. N force veya M force diye organik bileşeni bol akıllı bir gübre kullanıyor. Her biçim sonrası az az uyguluyor. Ne desemmm.... 500 m2'ye 5 kg olabilir. Paket zaten 25 kg.

Beni üzen şey akıllı gübrelerin veya diğer gübrelerin çim biçme zamanına kadar tamamen eriyememesi, çim biçme makinasına bir kısmı alınıyor eminim ziyan. Sonbahar ve ilk bahar ayları bu nedenle belkide gübreleme için en uygun zamanlar.

Normal gübreler evlerden dışarı, bahçemize her türlü hastalığı getirebilirler.

Teşekkürler.

Sayın Sulman.

Akıllı gübreler konusunda bilgi sahibi değilim. Binanın, telefonun akıllısı gibi şeyler, yaşamımızda geniş yer edindi ama gübrenin akıllısını ilk defa sizden duydum. Konuyu mutlaka araştıracağım ve bilgi edinmeye çalışacağım. Belki bir pazarlama strateji, belki de gerçekten yeni teknoloji ya da uygulamadır.

Kompoze gübrelerin biçme zamanına kadar tamamen erimemesi ve çim biçme makinesince geri emiliyor olması gerçekten hem can sıkıcı, hem de israfa neden oluyor. Ama ne kadarımız bunun farkında pek bilemiyorum. Böyle bir konuya dikkat çekmeniz sevindirici buldum.

Söz konusu olumsuzluğu en az indirebilmenin aklımda olan bir kaç yöntemi var. Biri sizin de değindiğiniz gibi büyümenin daha yavaş olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında uygulanması. Bir diğeri sulamanın daha fazla ve bol yapılması. Sulama süresinin kısaltılıp sulama sayısının çoğaltılması da erimeyi hızlandıran bir uygulama.

Gübreleme sonrasında biçim için gerekli sürenin, normalinden fazla tutulması olabilir. Örneğin 10 günde kesilmesi gereken çimin gübreleme sonrasında 15 gün sonra kesilmesi gibi.

Çim biçme makinesinin devir hızının, dolayısı ile emme gücünün biraz düşürülmesi oldukça yarar sağlamaktadır. Eziyeti ise toplama sepetinin tam dolmayışı nedeniyle olduğundan fazla sayıda sepet çıkart-tak yapmayı gerektirmesidir.

Senede iki üç gübreleme yapacağımıza göre, makineyi biraz düşük devirde çalıştırmanın sıkıntısına katlanmak gerekir diye düşünüyorum.

Son olarak da çim makinesinin kesim seviyesinin yine gübreleme sonrasında olağandan daha yüksek tutularak, geri emilecek gübre miktarının azaltılması olabilir.

Saygılarımla.

Mustafacypriot
11-10-2014, 15:59
Merhaba İsmim Mustafa, Kıbrısta yaşıyorum. 2 YIL ÖNCE KİKUYU çim ektim bahçeme yaklaşık olarak 300 m2, ilk başlarda gayet güzel gelişme gösterdi ancak bu yaz çok problem yaşadım. Şu an bahçede yeşil alan yok gibi, Bununa ilgili resimler gönderebilirim.Bu konuda fikir veya tavsiyelere ihtiyacım var .Kolay gelsin

520744

520745

520746

622ali
14-10-2014, 14:13
Tordon isimli ilaci okadar aramama ragmen maalesef bulamadim. Buldugum tekyerde paypal odeme kabul etmedi. Ilaci bulma konusunda onereceginiz yerleri beklemekteyim. Simdiden tesekkurler....

Güler
14-10-2014, 23:18
Tordon isimli ilaci okadar aramama ragmen maalesef bulamadim. Buldugum tekyerde paypal odeme kabul etmedi. Ilaci bulma konusunda onereceginiz yerleri beklemekteyim. Simdiden tesekkurler....

Bandırma'da ziraî ilaç satan bir firmada var, sizin için alabilirim ama Fransa'ya gönderemem. İlacı size ulaştırabilecek burada (yurt içinde) bir adres verebilir misiniz?

s.serdar
16-10-2014, 03:09

Tordon yabani ot ilaçları arasında benzerlerine göre en pahalılarından biri. Çeşitli belediyelerin yeşil alan ihaleleri ile bazı futbol ve golf alanlarının ihalelerine giren bir arkadaşım, pahalı olduğu için tordon yerine roundup gibi total herbesitleri 6-7 kat fazla sulandırarak kullandıklarını ve verim aldıklarını söylemişti.

Eğer tordon temin edemiyorsanız roundup'u kullanım kılavuzunda belirtilen miktardan 7 kat daha az kullanarak çim alanınızın küçük bir bölümünde deneyip 10 gün kadar bekleyip sonucunu izlemenizi tavsiye ederim.

Bu şekilde verim alıyorsanız roundup da kullanmak tavsiye edilebilir. Test alanında çimlerde sarma yaşamaz ise ve yabani otlar yok olmaz ise bu sefer 6 kat daha fazla sulandırarak kullanmak denenebilir. Bu miktar çimlerde sararmaya yol açmadı ise bu defa 5 kat fazla sulandırarak denemeye yönelmeniz düşünülebilir.

622ali
16-10-2014, 04:56
Serdar bey bilgiler icin cok tesekkurler. Suan guler hanimla irtibattayiz eger sonuc cikmazsa verdiginiz bilgileri muhakkak degerlendirecegim....

Güler
16-10-2014, 10:15
Roundup Star ile eski çimleri kökünden halletmiştim, hatta çim alan kenarında bulunan berberislerden bir kaçı da istemeden nasiplerini almışlardı. Ama s.serdar'ın dediği gibi aşırı sulandırma ile nasıl etkili olur bir fikrim yok.

Arkadaşımız için Bandırma'da 250 gr. bir miktarı TL.30.- ye buldum, bugün yarın aldırtıp İstanbul'da vereceği adrese göndereceğim.

Mustafacypriot
16-10-2014, 16:02
Açıkcası benim öğrenmek istediğim, başta mine hanımın verdiği uygulamayla bu durumla başa çıkabilir miyim ? Peyzaj mimarım bakımını yapıyor, ve şuandaki durumla başa çıkamıyoruz.

Güler
18-10-2014, 12:36
Sayın Mustafacypriot, ilgili çim türü hakkında hiç bilgim yok umarım Mine Hanım sorunuzu cevaplar. Ancak başlıktaki mesajları okumanızda büyük fayda olacak, hocalarımızın tavsiyeleri ile çoğumuz büyük başarılar elde ettik.

Bugün bahçemdeki güllerin altındaki otları çapalayıp temizlerken gözüme çarpan su otlarından kurudukları halde (yeşil aksamı) kök durumlarını gösterir fotoğraflar çektim. Seneye bu kökler hızla hem yayılacak hem de yeşerecekler.

Bu büyük dertleri hiç göz ardı etmeyin. Köklerinden çıkan saçak köklerde de yumrular oluşturarak hızla yayılıyorlar.

521644

521645

521646

borakiris
18-10-2014, 14:52
Benim de çim ile derdim bitmedi. Bermuda Çimi sanırım daha dayanıklı çim, onu ekmek istiyorum. İzmir'de Ekim Ayında ekilir mi bermuda çimi. **** yonca karışımlar var ondan mi eksem? Hangisi en sorunsuz olur

Güler
18-10-2014, 15:11
Yer örtücüleri arasında eğer çimden vazgeçtiyseniz Dicondra repens, minik kalp şeklindeki yaprakları ile güzel bir görüntü verse de çimin yerini tutamaz, onun kadifemsi güzelliğini pek sergilemez.

Bermuda çiminin sıcağa dayanıklı olduğunu ve sahil kenarları için uygun olduğunu çok da su istemediğini duymuştum.

borakiris
18-10-2014, 15:13
Dicondra repens sanırım fare kulağı diye de geçiyor. Benim amacım yeşil bir yer örtüsü olsun. Kurduyla mantarıyla çok fazla uğraşmayayım

Güler
18-10-2014, 15:36
Evet, Dicondra repens fare kulağı olarak geçer de biz burada fare kulağı için cerastıum'a diyoruz.

Çim diye iddianız yoksa dicondra repens de bir çözümdür. Kol ata ata hızla yayılır.

Bu (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/3681.htm) başlık ilginizi çekmez mi?

Mine Pakkaner
19-10-2014, 01:36
Çim alanları tamamen ortadan kaldırmayacaksanız ve sorununuz geniş yapraklı otlarsa kesinlikle roundup kulllanmayın. Tordon kullanın. Roundup total herbisittir. Yani otu seçmez. Sulandırırsanız seçmeye başlaması da söz konusu olmaz.
Güler Hanım, sorununuzu Sadece İnpull kullanarak çözebilirsiniz, o da yavaş yavaş, birkaç uygulamada.

Borakiris, bermuda çimini tohumdan yapmanız için mevsim uygun değil, sıcak iklim çimidir, 21 günde çimlenmeyi tamamlar, İzmir' de o zaman havalar ve toprak soğumaya başlayacak, verim alamazsınız. Fare kulağı özellikle gölge alanlarda başarılıdır ama basıma dayanıksızdır.

Kıbrıs'tan Mustafa Bey, çiminiz artık o kadar bozulmuş ki, teşhis bile edemiyorum. Peyzaj mimarına değil, ziraat mühendisine danışmalısınız. Hastalıkların, zararlıların teşhisi ve tedavisi onların konusudur. Zaten bir şey kalmamış, güzelce temizleyip yeniden yapmanızı öneririm. Bunu kurtarmaya ve kaplatmaya çalışmanız daha zor ve masraflı, üstelik de sinir bozucu.

Kolay gelsin.

622ali
19-10-2014, 07:31
Bilgiler icin tesekkurler mine hanim. Artik tordon kullanmak kacinilmaz oldu.

Güler
19-10-2014, 10:12
Bilgiler icin tesekkurler mine hanim. Artik tordon kullanmak kacinilmaz oldu.

Sayın 622ali, istemiş olduğunuz Tordon'u buldum.

Eğer isterseniz İstanbul'da vereceğiniz adrese pazartesi postalarım, yok Fransa'ya getiremezler derseniz de sorun değil, her zaman elimin altında bulunabilir.

Fiyatı 30.- TL para da söz konusu değil, bana ödeme yapmanıza gerek yok, hediyem olsun. Kargo parasını zaten alıcı ödemekte. ;)

521794

622ali
20-10-2014, 00:44
Sayın 622ali, istemiş olduğunuz Tordon'u buldum.

Eğer isterseniz İstanbul'da vereceğiniz adrese pazartesi postalarım, yok Fransa'ya getiremezler derseniz de sorun değil, her zaman elimin altında bulunabilir.

Fiyatı 30.- TL para da söz konusu değil, bana ödeme yapmanıza gerek yok, hediyem olsun. Kargo parasını zaten alıcı ödemekte. ;)

521794

Guler hanim mesajinizi yeni gordum. Iyiliginizin hakki odenmez. Gerekli bilgileri ozel mesaj ile yolladim. Ucretinide muhakkak ki yollarim sadece gerekli bilgileri gonderin gerekirse banka havalesi veya paypal.

Ama yok illa hediyem olsun derseniz benimde size muhakkak bir hediyem olacaktir. Onuda siz isteyin ben gondereyim.

BahcedeMutlu
24-10-2014, 12:00
Hepinize merhaba,
Bu forumda daha önce çimlerimin sararmış resimlerini paylaşmış fikrinizi sormuştum. Tavsiyelerinize kulak verdim ve sulamayı bahçıvandan alıp otomatik zamanlayıcıya bıraktım. Bunun dışında sadece hümik asit püskürttüm. Sararan kısımları tırmıkla topladım. Sitenin çim biçme makinesi yerine komşumun (sağolsun) yeni aldığı makineyi kullandım. Çimlerim yeniden yeşerdi. Belki tecrübemin diğer kullanıcılara bir faydası olur.
Kışa girmeden gübrelemek istiyorum. Yalnız yapay gübre kullanmak istemiyorum, doktorum bu tür gübrelerin havaya karıştığını ve sağlığa zararlı olduğunu söylüyor. Tercihim sizce ne olmalı ve nasıl uygulanır? Hümik asit kullanmaya devam mı edeyim yoksa toz veya granül leonardit mi kullanayım? Toz veya granül leonarditin çimde nasıl kullanıldığını biliyor musunuz?
Şimdiden teşekkürler

Mine Pakkaner
29-10-2014, 23:18
Kış gübrelemesi için çiminizi alt seviyede kesip üzerine kompost ve 1/5 oranında toz leonarditi karıştırıp sermeniz yeterli. Kalın fırçalarla karıştıraka süpürür gibi gübreyi tabana indirin, akabinde de sulama yapın.

622ali
03-11-2014, 14:58
http://i.hizliresim.com/8E7Zmn.jpg (http://hizliresim.com/8E7Zmn)

http://i.hizliresim.com/rdoMda.jpg (http://hizliresim.com/rdoMda)

http://i.hizliresim.com/OdpAkA.jpg (http://hizliresim.com/OdpAkA)

Cimlerde yer yer sararmalar basladi. Yol yakinken yapabilecegim birseyler varmidir? Yoksa cimler elden gidiyormu?

Yaklasik 45 gun once ekildi cimler. Mevsim itibariyle yagislar basladi. Sulama yapmiyorum. Cim boylari yaklasik 5-7 cm.

Güler
03-11-2014, 17:30
Hocalarımıza müracaat....

h_dogan
03-11-2014, 19:37
Ektiğiniz çimin türü nedir?

Çok fazla çimle ilgili bilgim yok ama Cynodon dactylon( köpek dişi ayrığı) havalar soğumaya başlayınca sararmaya başlıyor. Bahar aylarında tekrar yeşeriyor. Şimdi sizin orada hava durumu nasıl?

622ali
03-11-2014, 23:58
Ingiliz cimi dedikleri cim ekili. Havalarda artik yavas yavas sogumaya basladi.

Nuri Murvet
04-11-2014, 18:24
Ingiliz cimi dedikleri cim ekili. Havalarda artik yavas yavas sogumaya basladi.

Fotoğraftan göründüğü kadarı ile...

Çim ekilen alanın zemini, çim ekilmeye müsait bir alt zeminin olmadığının göstergesi gibi duruyor. Uygun ortamda 45 günlük çim bu mevsimde en az 10-15cm büyümesi ve ilk kesimin yapılması gerekirdi...

Ekilen çim, ekilen zeminden rahatsız, memnun olmadığını söyler gibi...

Bunun neticesinde çiminiz gelişmeden, gerilemeye başlamış...

Uygun ortamın olmayışından dolayıda fungus (Mantar) hastalıklarının belirtileride görünmeye başlamış.

Bu süreçten sonra çiminizin toparlanması, sıhhatine kavuşması biraz zor gibi görünüyor.

622ali
04-11-2014, 19:12
Fotoğraftan göründüğü kadarı ile...

Çim ekilen alanın zemini, çim ekilmeye müsait bir alt zeminin olmadığının göstergesi gibi duruyor. Uygun ortamda 45 günlük çim bu mevsimde en az 10-15cm büyümesi ve ilk kesimin yapılması gerekirdi...

Ekilen çim, ekilen zeminden rahatsız, memnun olmadığını söyler gibi...

Bunun neticesinde çiminiz gelişmeden, gerilemeye başlamış...

Uygun ortamın olmayışından dolayıda fungus (Mantar) hastalıklarının belirtileride görünmeye başlamış.

Bu süreçten sonra çiminizin toparlanması, sıhhatine kavuşması biraz zor gibi görünüyor.

Nuri bey ilk kesim islemi yapildi. Hatta 2. Kez de yapildi. Ama yer yer sararmalar giderek artmakta.
Ilk resme dikkat ederseniz sag taraf cok daha koyu renkte ve sararma o bolgede fazla yok. Ama on taraf giderek cogaldi.

Buarada silindir islemini cimler ciktiktan belli bir sure sonra birkac kez uyguladim. Onun bir zarar vermis olabilecegini dusunuyorum. Cunki ilk cikista gayet guzeldi hersey...

Hicmi bir care yoktur sizce ?

s.serdar
05-11-2014, 00:41
Cimlerde yer yer sararmalar basladi. Yol yakinken yapabilecegim birseyler varmidir? Yoksa cimler elden gidiyormu?

Yaklasik 45 gun once ekildi cimler. Mevsim itibariyle yagislar basladi. Sulama yapmiyorum. Cim boylari yaklasik 5-7 cm.

Kışa girerken yeni ekilmiş çim için 5-7 cm. lik boy bana fazla gibi geldi. Büyüme aktivitesinin son derece azaldığı bu dönemde, uzun çimin kendini sağlıklı bir şekilde muhafazasını pek olanaklı görmüyorum. Eğer mantar yok ise bahar toparlar diye düşünüyorum.

622ali
05-11-2014, 03:30
Kışa girerken yeni ekilmiş çim için 5-7 cm. lik boy bana fazla gibi geldi. Büyüme aktivitesinin son derece azaldığı bu dönemde, uzun çimin kendini sağlıklı bir şekilde muhafazasını pek olanaklı görmüyorum. Eğer mantar yok ise bahar toparlar diye düşünüyorum.

Insallah serdar bey. Ben o zaman cim boylarini biraz daha kisaltayim ve durumu zamana birakayim.

h_dogan
05-11-2014, 14:00
Siz yine de biçtikten sonra koruyucu bir fungusit kullanın.

622ali
05-11-2014, 15:31
Siz yine de biçtikten sonra koruyucu bir fungusit kullanın.

Bu islerin acemisiyim. Koruyucu fungusit nedir nasil kullanilir nereden bulabilirim?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler....

622ali
06-11-2014, 12:38
Oksijenli suyun fungusit olarak kullanildigini okudum. Cimlerde kullanabilirmiyim. Kullanip sonuc alanlar var mi?

622ali
09-11-2014, 17:18
http://i.hizliresim.com/vo3G26.jpg (http://hizliresim.com/vo3G26)http://i.hizliresim.com/PEjdVN.jpg (http://hizliresim.com/PEjdVN)http://i.hizliresim.com/b4P1ZY.jpg (http://hizliresim.com/b4P1ZY)
http://i.hizliresim.com/Qgj5GV.jpg (http://hizliresim.com/Qgj5GV)

Ne hikmetse benim bahceye sonbahar cokmus durumda, degerlo yardimlariniza ihtiyacim var.

h_dogan
09-11-2014, 18:38
Çimlerinizde tam seçilmemekle birlikte pas hastaliği var. Koruyucu fungusit hafif gelir. Sizin orada nerden bulabileceğiniz hakkında bir fikrim yok. Zirai ilaç bayisinden çimlerde pas için bir ilaç isteyin.

622ali
19-11-2014, 18:49
Kaldigim bolgede amonyum sulfat bulabildim %21 azot yaziyor uzerinde. Bu gubreyi cimlere suda eritip puskurterek verebilirmiyim? Bu sekilde daha iyi olabilecegini dusunuyorum...

h_dogan
20-11-2014, 08:46
Püskürterek derken?

Yağmurlama şeklinde verebilirsiniz ama en son yine sadece su vermelisiniz köklere insin diye. Sadece serpip sulamazsanız yakıcılığı var. Bir güneşli saatlerde yapmayın akşam üzeri daha uygun.

Mine Pakkaner
21-11-2014, 09:56
Kaldigim bolgede amonyum sulfat bulabildim %21 azot yaziyor uzerinde. Bu gubreyi cimlere suda eritip puskurterek verebilirmiyim? Bu sekilde daha iyi olabilecegini dusunuyorum...

Kışa girerken bu kadar yüksek azotlu bir gübreyi vermeyin. Biçin, üzerine ince bir tabaka kompost serip bırakın. Kompostu sert bir fırça yardımıyla dağıtın. Çimin içine insin.

Hatta yapabilirseniz önce bir de kompost çayı yapıp çimlere güzelce verin.

622ali
21-11-2014, 18:48
Az miktarda deneme amacli bu gubreyi kullandim ama onerilen miktarin 5 te 1 i kadar kullandim. suan bikac gun beklemedeyim.

Mine hanim onerdiginiz kompost ve kompost cayi icin sitedeki hangi tarifi tavsiye edersiniz?

Mine Pakkaner
22-11-2014, 01:41
Kompostlanmış büyükbaş veya küçükbaş gübresi olur. Tam doğru, olgun, yüksek nitelikli bir ürün alın. Kompost çayına ek olarak toz deniz yosunu da katın.

622ali
24-11-2014, 02:31
Bilgi eksikligime verin, kompost ile torf dedigimiz sey aynimidir? **** ayni gorevi gorur mu?

Mine Pakkaner
28-11-2014, 22:53
Aynı şey değilde aynı işi de görmez. Kompost gübredir, torfsa yetiştirme ortamı. Forumda kompost diye aratırsanız yapımından kullanımına bir çok bilgi bulursunuz.

sındırgılı
16-02-2015, 07:07
Cimlerim ( `ki artik cimen demek daha iyi bir terim :) ) yabani sarimsak tarafindan istila edilmis vaziyette..
Cozum onerisi olan varmi ? ( belleyip, soganlari tek tek cikarmak haricinde )

ozanemre
16-02-2015, 08:04
Sayın Sındırgılı,

Bir ihtimal gözden kaçırmış olabileceğinizi düşünerek
http://www.agaclar.net/forum/yabanci-otlarla-mucadele/2627.htm
sayfasından inceleme yapmanız önerisinde bulunmak isterim.

Esen kalın.

sındırgılı
16-02-2015, 08:51
Tek tek soganlari cikarmaktan baska care yokmus..Varsin, yabani sarimsak bahcesi olsun..

kirya
16-02-2015, 12:12
Arkadaslar bu biber cimleri neden soluyor acaba?

622ali
19-04-2015, 21:09
Cimlerimi buradaki arkadaslarimizin sayesinde gayet saglikli duruma getirmistim. Almis oldugum cim, bulundugumuz yerde gorselligi cok guzel olan, uzerinde fazla gezinilmeyen ve biraz cabuk uzayan bir karisim olarak satiliyordu. Suanda arada tek tuk cikan yabanci otlarin disinda tek sikintim cok cabuk uzamalari.

1 haftada abartmis olmayayim 7-8 cm e kadar uzayan cimler var. Tahmini olarak. Arsada 700 m2 olunca. Kesilen cimleri yok etmek cok zor benim icin. Cimlerimin daha az uzamasi icin yapabilecegim birsey var mi? ya da kesilen cimleri makineye almayip, cimlerin uzerine biraksam bir sorun olurmu? veya da kompost yapmanin disinda baska sekilde degerlendirebilirmiyim?

622ali
26-04-2015, 20:50
Herhangi bir mantari hastalık belirtisi çıkmalı gibi olur olmaz veya çıkmadan Huwasan veya PERAS veya OXY kullanınız. Bu uygulama topraktaki patojenlerin etkinliğini iyice azaltacak veya yok edecektir. Daha sonra fungusit olarak Sportak + Pilben veya Benlate ( İkisi de Benomyl etkili maddelidir.) uygulayınız. Sportak kökboğazı çürüklüklerinde çok etkili bir ilaçtır.

Sulamayı iyice seyreltiniz ve sadece sabah erken saatte veriniz. Alan kurumadan su vermeyiniz. 1 hafta arayla iki TURFSET uygulamasını gün battıktan sonra yapınız. İki gün sonra tekrar fungusit veriniz. Bir kaç gün sonra fosforlu gübre uygulaması yapınız.

Mine hanim Huwasan, PERAS, OXY, Sportak, Pilben ve Benlate isimli ilaclarin baska herhangi bir isimleri var midir? Bu ilaclari nerelerde temin edebiliriz? Ve nasil kullanmamiz gerekli?

Biraz fazla soru sordum affiniza siginiyorum....

Keyzar
27-04-2015, 12:15
Değerli üyeler,

Geçen yıl sonbaharda terasımın bir kısmına çim ekimi gerçekleştirdim. Zeminde drenajı sağlayan keçeli özel bir malzeme ve üzerinde yaklaşık 5-6 cm. kalınlığında toprak bulunmakta. Çimlenme dönemi oldukça geç meydana geldi ve geçen süre zarfında çimlerin boyları fotoğrafta göreceğiniz uzunlukta kaldı. Yer yer kelleşme ve kuruma da meydana geldi. Baharın geç gelişi ve Ankara'nın mevsimsel koşullarını da dikkate alarak çevremde akıl danıştıklarım normal bir süreç olduğunu söylediler, yalnız birkaç konunun uzmanından aldığım geri dönüşler ise pek aynı fikirleri içermiyordu. En son kelleşen bölgelere tohum, toprak takviyesi ve tüm çim alana çim gübresi takviyesi yaptım ve sonuçlarını bekliyorum.

Danışmak istediğim, Ankara'nın mevsimsel koşullarını, toprak kalınlığını, teras üzerinde uygulama yapıldığını dikkate aldığımızda bakım ve iyileştirme hususunda tavsiyeleriniz olur ise çok memnun olurum.

Saygılarımla,

http://s21.postimg.org/knyfzbyrb/IMG_20150423_120831.jpg

622ali
18-05-2015, 19:31
http://m.youtube.com/watch?v=4mtqtFYAE3s

Malumunuz fungisitleri ya bulamiyoruz, ya cok pahali oluyorlar ya da ben oyle dusunuyorum.

Yukaridaki linkteki karisim cimlerde ise yararmi? Deneyenlerimiz var mi?

abasaran
04-06-2015, 10:14
Merhaba,
Ben de yaklaşık 30 m2 lik bir alana 1,5 ay önce rulo çim uygulaması yaptım. İlk 15-20 gün çok güzeldi. 2. çim kesme işleminden sonra aşağıda fotoğraflarda göründüğü gibi seyrelmeye başladı. Sebebini bilmediğimden tecrübesi olan arkadaşlardan yardım talebim olacak.

İlgilenen ve bilgilerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

http://i.hizliresim.com/n7yB95.jpg

mimARif
04-06-2015, 15:41
Bahçemde durup dururken daire şeklinde, bölge bölge çimlerim kurumaya başladı.Bu neden kaynaklanıyo olabilir? ilk olarak küçük bir bölgeden başlayıp yavaş yavaş genişliyor ve bahçenin çeşitli yerlerinde aynı durum söz konusu:(

merhaba noname: bahsettiğin belirtiler mantar hastalıklarını gösteriyor ama fotoğraf olmadığı için kesin birşey söyleyemem bir arkadaşımızın dediği gibi köpek pisiğide aynı şekilde kurutuyor. fotoğraf koyarsan ne olduğu hakkında daha sağlıklı fikirler verebiliriz belki.

saygılarımla.

mimARif
04-06-2015, 15:49
Değerli üyeler,

Geçen yıl sonbaharda terasımın bir kısmına çim ekimi gerçekleştirdim. Zeminde drenajı sağlayan keçeli özel bir malzeme ve üzerinde yaklaşık 5-6 cm. kalınlığında toprak bulunmakta. Çimlenme dönemi oldukça geç meydana geldi ve geçen süre zarfında çimlerin boyları fotoğrafta göreceğiniz uzunlukta kaldı. Yer yer kelleşme ve kuruma da meydana geldi. Baharın geç gelişi ve Ankara'nın mevsimsel koşullarını da dikkate alarak çevremde akıl danıştıklarım normal bir süreç olduğunu söylediler, yalnız birkaç konunun uzmanından aldığım geri dönüşler ise pek aynı fikirleri içermiyordu. En son kelleşen bölgelere tohum, toprak takviyesi ve tüm çim alana çim gübresi takviyesi yaptım ve sonuçlarını bekliyorum.

Danışmak istediğim, Ankara'nın mevsimsel koşullarını, toprak kalınlığını, teras üzerinde uygulama yapıldığını dikkate aldığımızda bakım ve iyileştirme hususunda tavsiyeleriniz olur ise çok memnun olurum.

Saygılarımla,

merhaba keyzar,
kullandığın çim karışımında hangi türler bulunuyor bilmiyorum ama fotoğraftan anladığım kadarıyla yanlış çım seçimi.yanılıyorsam özür dilerim:o.
birde çimleri güneşli havada sulamaktan da buna benzer sorunlar oluyor.
umarım çim alanınızı kurtarırsınız kolay gelsin.

Bursahakan
10-06-2015, 19:01
Herkese merhaba;
Benim size danismak istedigim konu su;
100 metrekarelik alana rulo cim yaptim yaklasik olarak 2 ay oluyor. Cimlerimde genel olarak bir sorun yok ancak surekli olarak her yerde mantar cikiyor, acik renklisi, koyu renklisi, kucugu, buyugu, bir cok cesidi var. daha once bahcemde hic mantar yoktu. Elle toplamaya calisiyorum ancak ertesi gun yine bir cok noktadan cikmis oluyor ve basedemiyorum. Bu mantarlarin cimlere bir zarari olur mu? Bir de sununda belirtmeliyim cim den once topraga biraz fazla gubre verdik ve karistirdik uzerine cim i yaydim. Acaba mantarlarin nedeni bu olabilir mi? Cimlerimde cok hizli buyuyor ( her hafta bicmek zorunda kaliyorum cok uzamis oluyor) mantarlar hazir cim ile gelmis olabilir mi? ( aldigim yer profesyonel ve buyuk bir isletme) mantarlarin cime zarari varsa eger ne yapmaliyim? Simdiden cevaplariniz icin tesekkurler

Tutmos
16-06-2015, 22:36
Değerli arkadaşlar parklarda bahçelerde bulunan çimlerin içinden çıkan bitkilerden nasıl kurtulabiliriz ?

modelci
23-06-2015, 21:36
Arkadaslar gecen hafta seyahetdeydim, dondugumde cimlerimde bu durum olmus, tohummu veriyor? Boyle birakiyimmi yoksa biçeyim mi?

561277

561278

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ozanemre
24-06-2015, 13:39
Arkadaslar gecen hafta seyahetdeydim, dondugumde cimlerimde bu durum olmus, tohummu veriyor? Boyle birakiyimmi yoksa biceyimmi?

Sayın modelci,

Buğdaygil çim bitkilerinde başakçıkların bir eksen üzerinde çeşitli şekillerde bağlanmasıyla başak, başağımsı salkım, salkım veya bunların değişik şekilleri meydana gelmektedir. Çimlerinizi uzun süre biçmediğiniz için fotoğraflarda üst başakçık dışında kalan başakçıklar dış kavuz şeklinde meydana çıkmış. Çim görünümü için 5-6 cm yükseklikte çimlerinizi keskin bıçakları olan bir çim makinesi ile yavaşça biçmeniz gerekecek. Bu kesim yüksekliğinin altına inmeyin. Tabi bu tercih sizin yeşil alandan beklentinize kalmış. Teknik açıdan çim alanlarında bitkilerin generatif gelişmesi istenmez. Normal bakım işlemleri yapılan çim alanları düzenli biçildiklerinden, bitkilerde sapa kalkma ve çiçeklenme görülmez. Ancak biçimin geciktirilmesi durumunda bitkiler sapa kalkar ve çiçek açarlar.

Esenlikler dilerim.

modelci
25-06-2015, 08:44
Arkadaslar gecen hafta seyahetdeydim, dondugumde cimlerimde bu durum olmus, tohummu veriyor? Boyle birakiyimmi yoksa biceyimmi?

Sayın modelci,

Buğdaygil çim bitkilerinde başakçıkların bir eksen üzerinde çeşitli şekillerde bağlanmasıyla başak, başağımsı salkım, salkım veya bunların değişik şekilleri meydana gelmektedir. Çimlerinizi uzun süre biçmediğiniz için fotoğraflarda üst başakçık dışında kalan başakçıklar dış kavuz şeklinde meydana çıkmış. Çim görünümü için 5-6 cm yükseklikte çimlerinizi keskin bıçakları olan bir çim makinesi ile yavaşça biçmeniz gerekecek. Bu kesim yüksekliğinin altına inmeyin. Tabi bu tercih sizin yeşil alandan beklentinize kalmış. Teknik açıdan çim alanlarında bitkilerin generatif gelişmesi istenmez. Normal bakım işlemleri yapılan çim alanları düzenli biçildiklerinden, bitkilerde sapa kalkma ve çiçeklenme görülmez. Ancak biçimin geciktirilmesi durumunda bitkiler sapa kalkar ve çiçek açarlar.

Esenlikler dilerim.

Detayli cevap icin tesekkur ederim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

horka
01-08-2015, 09:19
merhaba arkadaşlar bahçemde st agustine çim var 1 ay önce hastalık geldi yapraklar gri renkte yuvarlaklar oluşmaya başladı sararmaya başladı.

ziraatcılara göstersedim anlamadılar ben yabancı sitelere baktım hastalığın aynısı aşadaki sitedeki adreste yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

EFDAL PEKOZOL ® 100 EC ilaç aldım sizce iyi gelirmi bu hastalığa

569415

hastalık aynısı aşadaki linkde
Hot Topic - May : Extension : Clemson University : South Carolina (http://www.clemson.edu/extension/hgic/hot_topics/2009/05gray_leaf_spot.html)

dinex
07-08-2015, 01:58
sevgili dostlar 120m2 bahçemde 1 veya 2 ay önce rulo çim uygulaması yaptık.
resimlerdeki gibi sararma, kuruma,mantarlanma başladı ne yapabiliriz acaba önerileriniz ilaç ve uyguma tavsiyeleriniz olursa çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim.

Güler
07-08-2015, 10:40
Bu sarılar parça parça mı, bahçenizde köpek var mı?

dinex
07-08-2015, 11:06
köpek yok ama dışarıdan kedi köpek giriyor bazen

Güler
07-08-2015, 16:10
köpek yok ama dışarıdan kedi köpek giriyor bazen

Son fotoğraftaki dairesel sarılık sanki köpek ıdrarının yakması gibi göründü bana.

Size verdiğim linkteki başlığa bir göz gezdirin, sizin gibi pek çok arkadaşımızın da sorunlarını dile getirdikleri ve verilen cevapları bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

dinex
08-08-2015, 22:40
teşekkür ederim güler birde huwasan ulaştı elime ama diğer fakat belirtilen fungisitleri bulamadım piyasada bende ALLİSET 80 wp adında bir fungisit aldım acaba bunu kullansam sorun olur mu ???

Güler
09-08-2015, 10:48
Ben ziraat okumadım size şunu kullanın veya bunu kullanın diyemem. Önce çimlerinizdeki sorunun ne olduğunu bir tesbit edin sonra size konu ile ilgili arkadaşlar yardımcı olurlar.

Hocamız Mine Pakkaner'in bahçemdeki çimlerdeki sorunu halletmem için büyük yardımları olmuştu ve ben bütün bunları ilgili başlıkta paylaştım, bahçemde fotoğrafladım. Siz de okuyabilirseniz okuyun eminim ki çok faydalanacaksınız.

ozanemre
10-08-2015, 11:13
Sayın dinex,

Çimlerinizde idrar noktaları mevcut. Diğer alanlarda bu dönemde yüksek sıcaklık ve nemden dolayı kötü drenaj koşullarında büyük ihtimalle sclerontinia ve rizoctonia mantar miselleri yayılım göstermiş. Genelde hazır rulo çim üretiminde ince kesilen alanlarda da zayıflıktan dolayı bu oluşumlar meydana gelir. Ağaç altlarında da meydana gelir.
Chlorothalonil+propamocarb+mancozeb+metalaxyl etken maddeli ilaçlar çözüm olur. Huwasan dezenfaktan niteliğindedir. Alliset kullanmayınız. Çevre sağlığı açısından Mine hanımın forumdaki Çim başlığındaki sıralı önerilerini incelemenizi rica ederim.
Mantarlar ise toprak neminin yoğun olduğu alanlarda meydana gelir. Sulamayı bu alanlarda kontrol altında tutun ve sabahları yapın. Sonbaharda dren ile alanda delikler açacak ve kumlama yapacaksınız.

İyi çalışmalar.

ozanemre
10-08-2015, 11:20
merhaba arkadaşlar bahçemde st agustine çim var 1 ay önce hastalık geldi yapraklar gri renkte yuvarlaklar oluşmaya başladı sararmaya başladı.

ziraatcılara göstersedim anlamadılar ben yabancı sitelere baktım hastalığın aynısı aşadaki sitedeki adreste yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

EFDAL PEKOZOL ® 100 EC ilaç aldım sizce iyi gelirmi bu hastalığa

569415

hastalık aynısı aşadaki linkde
Hot Topic - May : Extension : Clemson University : South Carolina (http://www.clemson.edu/extension/hgic/hot_topics/2009/05gray_leaf_spot.html)

Sayın horka merhaba,

Kusura bakmayın iletinizi geç gördüm.

Hastalık

GRAY LEAF SPOT

• Patojenler: Pyricularia grisea

• Etkilenen Çimler: St. Augustinegrass, perennial (çok yıllık) ryegrass

• Semptom ve Belirtiler : Önce yaprak dokuları minik
kahverengi noktalar şeklinde görülür, daha sonra
benekler 1,88 cm’ye kadar uzayarak büyür. Benekler,
kenarları sarı-yeşil halkalarla sınırlanmış hafif düzensiz
kahverengi, strese girmiş mavi - gri merkezlerde
gelişebilir. Sonuçta tüm yaprak sarıya dönüşür.

• Hastalığa Uygun Koşullar: Özellikle uzun süre neme doymuş
atmosferde ve 21-27°C civarlarında ortaya çıkar. Genç
bitkiler daha hassas olmaktadır. Duyarlılık yükselen
azot gübrelemesiyle artar.

• Kontrol: Chlorothalonil etken maddeli ilaçlar.

Efdal Pekozol ilacını kullanmanıza gerek yok.

İyi çalışmalar dilerim.

Asiii1
14-08-2015, 20:09
Merhaba arakadaşlar
Uzun uğraşlar sonucunda nihayet bir bakım şablonuna ulaştım hiç bilmeyenler yani benim için fevkalade güzel oldu eksikler varsa duzleltirseniz sevinirim umarım benim gibi başka arkadaşlarında işine yarar zira bu bakım şablonunu veya benzerlerini kimse paylaşmak istemiyor nedendir anlamış değilim sonuç olarak artık bir bakım şablonum var :) resimi yuklerken baya ugraştım boyut yuzunden yukleyemedım bıraz kalite bozuk ama okunur gıbı sanki keşke forumun otomatik boyutlandırma scripti olsa daha basit olur benım gıbı ipad **** çepten gırenler için saatlerce pixel düşürmek için program **** web sitesi aramayız
571275

Güler
15-08-2015, 23:07
Bir arkadaşımız çimlerinde çıkan yabani ot hakkında bilgi istemişti.
Benim çimlerime kapak toprağı olarak attığım milli toprak ile bana da bulaşan bu illetten bahçe sayfamda bahsetmiştim.

Daima çim boyundan daha uzun olarak çıkar, bugün çimi biçin haftasında çim boyu 3 cm uzuyorsa bu su otları 10 cm kadar uzar. Ben baş edemedim.
Bitkiyi çektiğinizde sanırsınız ki kökü ile geldi, oysa kopup gelen kısımda kök yoktur, belirli bir yerden koparak gelir. Kökü ve kılcal köklerin ucunda bulunan yumrular ile hızla yayılır.

Daha iyi anlatabilmek adına sizlere fotoğraflamak istiyorum.

Bitkinin toprak üstündeki yeşil aksamı.

571450

Güler
15-08-2015, 23:12
Soldaki fotoğraf bitkinin toprak altındaki kök yapısı ve yumru ve kılcal köklerdi yumru.

Sağ fotoğraf, bitkiyi çektiğinizde beyaz kısımdan koparak gelen kısım. Bu durumda yumrular toprakta kalıyor ve hızla çoğalıyorlar.

571451

571452

571453

Eser İlhan
16-08-2015, 14:05
Su ayrıklarının üzerlerine suluboya fırçasıyla tek tek Tordon sürüyoruz. Biraz zahmetli ama bahçeyi bütün olarak ilaçlamaktan daha güvenli geliyor bize. Bir damla yetiyor. Bir süre sonra sararıyorlar. O zaman sararanları temizliyoruz.

Güler
16-08-2015, 14:16
Sevgili Eser İlhan, çok haklısın. Benim çim alan çok geniş bu yüzden Tordonu biz mecburen pompa ile yapıyoruz.

Gül çanakları içinde çıkan su otlarına ben de aynen senin dediğin gibi sulu boya fırçası ile Roundop sürüyorum, yeşil aksama sürülen bir iki damla bile köke kadar tesir ediyor.

Tygon
16-08-2015, 23:00
Merhabalar;
foruma yeni üye oldum,hatam olur ise şimdiden özür dilerim.Ben Marmaris'te yaşıyorum.Serbest meslek erbabıyım.Yeni taşındığımız evimize bahçıvanımız geçen ekim ayında çim ekimi uyguladı.Kendisinin ifadesine göre çimin cinsinin festuca olduğunu öğrendim. Kış aylarında ve Ramazan Bayramı bitinceye kadar imrenilecek güzellikte olan çimlerimiz birden mahvoldu.Ekte fotoğrafları göndermeye çalışacağım.Çimlerimiz için yapabileceğimiz bir şey kalmış mı? Ya da aynı hatayı tekrarlamamamız adına nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz? İlginiz için şimdiden teşekkürler,syg.

View image: Full Size Render (http://postimg.org/image/yebn02dz9/)
View image: IMG 0103 (http://postimg.org/image/ygg7qpayn/)
View image: IMG 0102 (http://postimg.org/image/e3lfbr4wj/)

s.serdar
17-08-2015, 04:12
Su ayrıklarının üzerlerine suluboya fırçasıyla tek tek Tordon sürüyoruz. Biraz zahmetli ama bahçeyi bütün olarak ilaçlamaktan daha güvenli geliyor bize. Bir damla yetiyor. Bir süre sonra sararıyorlar. O zaman sararanları temizliyoruz.

Eğer fırça ile tek tek ilaçlamayı göze alıyorsanız, 250 cc si 27 lira olan Tordon yerine, litresi 15 lira olan bir total herbisit kullanmak daha akılcı değil mi?

flying dragon
17-08-2015, 22:44
Rulo halinde alinan cimin gelisip uyum saglamasi zaman alabilir. Saglikli bir cimin her zaman tohumla ekilmesi gerektigini savunurum, boylece dogal ortaminda dogup gelisen cimler, yasadiklari toprakla uyum icinde ve daha guclu olurlar. Cim ekme isleminden once kesinlikle alanin capalanmasi, yuzeye yakin kaya ve kutuk parcalarindan arindirilmasi gerekir. Cim tohumunu esit yaymak icin muhakkak bir alet kullanilmali, islem elle yapilmamalidir. Tohumlar serpildikten sonra bir silindir yardimiyla alan tekrar ezilmeli, ilerleyen gunlerde de kuslardan ve karincalardan korunmalidir. Cimler sicak havalarda bicilmeleli, sulama islemi periodik olarak sabah ve aksam saatlerinde uygulanmalidir. Yilda en az bir kere (turkcesini bimiyorum) cime delikler acan aletlerle altinda olusan tarch tabakasi delinmeli, olusan yosunlar alinmali, gerekli yillik fungicide ve gubre islemi bundan sonra tatbik edilmelidir. Guclu ve saglikli bir cim, agresif ve yayilici oldugundan yabani otlara ve mantarlara musade etmeyecektir. Kisacasi cim saglikli olduktan sonra, butun sorunlar kendiliginden cozulur zaten.

Güler
18-08-2015, 22:46
Sayın flying dragon, açıklayıcı mesajınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi ben de tohumu saçarken bu (http://www.agaclar.net/forum/296341-post10.htm) aleti kullanmıştım.
Çimi de bu alet ile (çim aeratörü) (http://www.agaclar.net/forum/296340-post9.htm) ile havalandırıyoruz. Bu aeratörlerin elektrikli olanları da var ama biz o zamanlar bunu almıştık.
Çimi sulama işinde aynı düşünmüyoruz, biz çimi sabah erken saatlerde otomatik sprinkler ile suluyoruz. Gece sulaması yapmıyoruz, mantarlara çanak tutmayalım diye çimin geceye kuru toprakla girmesini istiyoruz.

s.serdar
20-08-2015, 03:20
Çimi de bu alet ile (çim aeratörü) (http://www.agaclar.net/forum/296340-post9.htm) ile havalandırıyoruz. Bu aeratörlerin elektrikli olanları da var ama biz o zamanlar bunu almıştık.
Çimi sulama işinde aynı düşünmüyoruz, biz çimi sabah erken saatlerde otomatik sprinkler ile suluyoruz. Gece sulaması yapmıyoruz, mantarlara çanak tutmayalım diye çimin geceye kuru toprakla girmesini istiyoruz.

Güler hanım inanamıyorum. Aeratörlerin elektrikli olanı mutlaka vardır sizde, mutlaka almışsınız da bir yere kaldırmış ve unutmuş olabilirsiniz. ;)

Bizim hafta sonu evimizin bulunduğu yerleşkemizde, 70 in üzerinde çimli bahçe var. Tamamı 19:00 ila 06.00 arası sulanıyor. Şimdiye kadar senelerdir ne mantar ne küflenme sorunu yaşamadık. Sanırım mantar biraz da coğrafyadan mı kaynaklanıyor acaba?

Saygılarımla.

Güler
20-08-2015, 09:16
Sevgili s.serdar, yok valla. Oğlum alacaktı ama günlerde önceliği sanırım dal öğütmeye verdik sonra da kaldı.
Senede bir defa kullanıyoruz diye üzerine düşmedik.

Çimimdeki drenaj iyi olmasına rağmen akşam üzeri sulamaları hep başıma dert açtı. Mine Pakkaner Hanım da geceleri sulamayı kes dediği için, kestik.
Şimdi sabah erken saatlerde çim köküne 20 cm işleyecek kadar sulama yapıyoruz, alan büyük olduğu için 4 sıra halinde 20 adet sprınkel çalışıyor.
Daha evvel aynı sprınkel lar sabah akşam sulama yapıyorlardı gerçi süre daha kısaydı ama hastalıktan kurtulamıyorduk. Ne zamanki tek sulama (sabah 05.30 -07.00) yaptık rahata erdik.

dinex
21-08-2015, 22:37
selamlar bizim bahçede rulo çim var fakat 6 metre karelik bir alan sararıp kurudu acaba 6-7 karışımlı çim tohumu alıp sadece bu kısımlara atsam sonra sulasam yeni çim yeşerir mi bu kuruyan ve sararan kısımlarda acaba ???

flying dragon
04-09-2015, 10:36
Sayin Güler, cimler muthis su tuketen bitkilerdir. Yerin metrelerce altindaki sulari bile gece boyunca vakum gibi yuzeye dogru cekerler. Hastalik veya mantarlarin sebebi asiri su olamaz gibi, yanlissam duzeltin. Hastalik ve mantarlara sebebiyet veren sey, cimlerin sagliksiz olmalari ve bagisiklik sistemlerinin zayiflamis olmasi olabilir. Nematodlar da buna sebep olabilir, birkac ornek sokup koklerini iyice inceleyin. Eger cimlerin dibinde yesil kuf benzeri yosunlar olusmussa (ozellikle golgede kalan bolgelerde) bir takim ilaclarla bunu onleyebilirsiniz, boylece cimlerin daha rahat nefes almasini saglariz. Elektrikli aeratorler (ismini de ogrenmis oldum sayenizde) daha guclu ve kendiliginden donen bicaklara sahip oldugu icin, tarch tabakasinda olusan yosunlari da temizleyecektir. Benim cimden havalandirma isleminden sonra dort bes el arabasi yosun parcalari topladik. Ben senede iki kere aerator ile tarch tabakasini parcaladiktan hemen sonra, ucu bir arada diye satilan ve gerekli herseyi saglayan bir urun kullaniyorum. Bu urunde cimler icin gubre, yosunlari hem olduren hem olusumunu engelleyen ilac ve sadece cift cenekli (yabani otlarin buyuk bolumu) bitkileri olduren bir anti-weed var. Bu urun ciceklere veya cimden baska bitkilerin oldugu alanda kullanilirsa, oradaki cift ceneklileri de oldurebileceginden dikkatli olmak gerekir.

s.serdar
12-09-2015, 03:23
cimler muthis su tuketen bitkilerdir. Yerin metrelerce altindaki sulari bile gece boyunca vakum gibi yuzeye dogru cekerler.

Kök derinliği 6-8 cm yi geçmeyen çimin, yerin metrelerce altından su çektiği düşüncesini yorumlamaya değer görüyorum.

select101
17-09-2015, 10:25
Siteye yeni üye oldum, çim konusunda tecrübesizim, sizlere bir sorum olacaktı ilgilenirseniz sevinirim. Aylardır uğraşıyorum ancak istediğim gibi olmadı bir türlü.

Bodrumda yaşıyorum denize 300 metre civarı. Tuzlu suya dayanıklılığı sebebiyle şubat ayında paspalum rulo çim yaptırdım, kış sezonu olduğu için çimler döşenirken sapsarıydı havalar ısındıkça yeşerdi ancak sorunlu gibi geliyor bana.

Yaz başında Tordon kullanıldı yabaniler için, haziran temmuz ağustos'da toplam 3 kere de gübreleme yaptım. Uçuşan kelebekler gördüğüm için de Korban 4 kullandım 1 hafta önce. Toprakta hiç kurt görmedim bugüne kadar. Boz kelebekler hala akşamları bol miktarda var.

Çimlerim sağlıklı görünmüyor bana, üstadlar yorumlayabilir mi acaba durum nedir? Daha yakından makro fotoğraflar da çekebilirim.

http://s10.postimg.org/f32y662ud/b_A_MG_5589.jpg (http://postimg.org/image/f32y662ud/)

http://s10.postimg.org/rljjmqztx/b_A_MG_5597.jpg (http://postimg.org/image/rljjmqztx/)

http://s10.postimg.org/rmthg61np/b_A_MG_5600.jpg (http://postimg.org/image/rmthg61np/)

http://s10.postimg.org/awi3qu38l/b_A_MG_5601.jpg (http://postimg.org/image/awi3qu38l/)

http://s10.postimg.org/h8x90o6at/b_A_MG_5602.jpg (http://postimg.org/image/h8x90o6at/)

Güler
17-09-2015, 11:48
Kullandığınız çim tohumu türü hakkında bilgi sahibi değilim ancak yakından çekilmiş fotoğraf yükleyebilirseniz konu ile ilgili olan arkadaşlar yardımcı olabilirler.

Acaba çok mu ilaç kullandınız diye düşünüyorum. Geniş yapraklı otlar için Tordon kullanıyoruz ama alan çok geniş değil ise bunu elle de yapabilirdiniz.

Uçuşan kelebekler genelde kurtlanan çimlerde görünür ve bunlar temmuz-ağustos aylarında kendilerini gösterirler, siz bu aylarda gübreleme mi yaptınız, kutlar için ilaç mı?
Hiç kurt görmedim diyorsunuz, çim alanın bir kenarından ince bir tabaka kaldırın toprağa bir bakın kurtlar çim üzerinde değil toprak alanda görünürler.

Başlığımızdaki ilk mesajlara bir göz gezdirin faydalanacaksınız.

select101
17-09-2015, 13:31
İlginize çok teşekkürler sn Güler,

Türkiye'de tohumdan üretilen bir tür değil bildiğim kadarıyla paspalum, makro fotoğrafları ekliyorum.

Tordonu çimi bahçeye uygulayan peyzajcılar uyguladı sadece yabanilerin üzerine.

haziran temmuz ağustos ta gübreleme yaptım, eylül ayında kelebekler iyice artınca kurt ilacı uyguladım. Toprağı kaldırdım ancak kurt göremedim akşam tekrar bakarım.

Bu başlığı okudum ancak yine de karar veremedim,
sorunum kurt mu, mantar mı, besinsizlik mi, döşenen çim mi yoksa bunların karışımı mı. kurt ilacı uygulamaya devam mı edeyim yoksa başka bir sebep mi var?

http://s23.postimg.org/5iqur4sif/b_MG_5605.jpg (http://postimg.org/image/5iqur4sif/)

http://s23.postimg.org/qr4j8k6zb/b_MG_5606.jpg (http://postimg.org/image/qr4j8k6zb/)

http://s23.postimg.org/nyfx29w0n/b_MG_5607.jpg (http://postimg.org/image/nyfx29w0n/)

http://s23.postimg.org/zehqmkkt3/b_MG_5608.jpg (http://postimg.org/image/zehqmkkt3/)

http://s23.postimg.org/6maz33d5j/b_MG_5609.jpg (http://postimg.org/image/6maz33d5j/)

http://s23.postimg.org/ab59gbck7/b_MG_5610.jpg (http://postimg.org/image/ab59gbck7/)

http://s23.postimg.org/bsqprvhav/b_MG_5613.jpg (http://postimg.org/image/bsqprvhav/)

Güler
17-09-2015, 14:20
Fotoğrafların boyutları çok küçük buradan (http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm) yüklemeye çalışsanız.

Görebildiğim kadar sararmış olan kısımdan çimi tutam olarak çekin, topluca geliyor mu?
Sarılıklar dairesel dairesel mi?
Sulamayı ne zaman yapıyorsunuz, nasıl sulanıyor, drenaj var mı?

select101
17-09-2015, 17:38
Sn Güler fotoğraflara tıkladığınızda büyük halleri açılmıyor mu? Yoksa onlar da mı küçük?

Sararmış çimleri çektiğimde topluca geliyor kökleri kalıyor gibi toprakta.
Sulama sprinklerle yapılıyor, drenaj var(mütahitin söylediği), çok sıcak olduğunda sabah akşam yapıyordum şu anda sadece akşamüstü yapıyorum.
Sarılıklar dairesel değil gelişigüzel şekillerde.

Güler
18-09-2015, 10:24
Sanırım mantarî hastalık.
Yerinizde olsam sulamayı sabah erken saatlere çekerim ama önce hastalık türünü belirlemek gerekiyor. Mantarî bir hastalık ise sulamayı da kesmek veya azami azaltmak gerekir. Hastalıkla mücadele sonrasın da da sulamayı erken saatlere yeterince sulayacak şekle döndürmek gerekir. Hocalarımız, çim geceye kuru toprakla girmeli derler, nem mantar hastalıklarına yol açar.
Sulama da çimin 20-25 cm derinliğine kadar inecek şekilde olmalı bu durum da sabah erken saatlerde olmalı.

Mantar hastalıkları için hocalarımız önce dezenfektan sonra da ilaçlama öneriyorlar. Bu zamanda yani hastalık giderilmeden gübreleme yapılmamalı.
Konu, başlığımızda hem çim hem de çimlerdeki sorunlarda detaylı olarak hem hocalarımız hem de bahçelerine çim eken arkadaşlarımız tarafından detayları ile anlatılmıştır.

Bu arada çim alan ne büyüklükte?

select101
18-09-2015, 22:45
Alan 120 m2, çimlerin bu durumda olmasının sebebi sizce mantar mıdır, kurt veya başka birşey bu hale getirir mi çimi?

Mantarda genelde dairesel sararmalar oluyo diye okumuştum yanlış mıyım?

flying dragon
25-09-2015, 17:57
tohumu ekeceginiz bolgedeki ruloyu kesip bolgeyi hafifce capalamaniz gerekecek.

mct78
07-11-2015, 20:42
bilgiler çok işime yaradı teşekkürler.

Sayın pooly_ares, dezenfektan işi ayrıkların temizlenmesi olayı değildir.
Roundup starı öyle istediğiniz gibi kullanamazsınız. Eğer çim alanı tamamen yenileyecekseniz kullanmalısınız. Yoksa buraya rounduplayayım şurayı rounduplamayayım diyemezsiniz. Kuvvetli bir ot öldürücüdür. Rüzgârın tesiri ile uçan zerrelerin bile etraftaki bitkilere zararı gelir. Toprağa pek zarar vermez ama bitkileri öldürür.
Roundup kullanılınca sulama filan yapılmaz, bitki yeşil aksamından aldığı zehiri yavaş yavaş köküne iletir ve bitki ölür. Bu da aşağı yukarı 20-25 gün sürer.
Madem siz ara ekim (yama ) yapacaksınız onu unutun.

Dezenfektan için Huwasan Tr.50 kullanıyoruz. Sağlıklı veya sağlıksız bütün çimleri ilaçlıyoruz.
10 litre suya 20cc Huwasan koyup karıştırıyoruz. İçine herhangi başka bir madde yapıştırıcı filan koymuyoruz. Bu hazırladığımız solüsyonunun bir litresi ile 10m² yi ilaçlayınız. Yani 10 litre ile hazırladığınız solüsyon ile 100m² yi ilaçlayacaksınız.
Huwasan bulamazsanız bunu Peras ile de yapabilirsiniz. İlaç 3-4 saatte emilir. Sabah sulama yaparsınız. Bunu yaptıktan iki gün sonra ilaçlama yapın. Bu ilaç mantara iyi gelecektir.
Sportak + Pilben veya Benlate kullanın. İlaçlamayı akşam saatlerinde yapın ki daha iyi verim alırsınız. Fungasitten sonra yine sabah erken sulama yapın ama çok sulamayın toprağın biraz kuruması daha iyi netice verecektir. Fazla su mantarî hastalıkları tetikler.
Bu ilaçlamadan iki gün sonra da Turf set (çimin gelişmesini sağlar) kullanın. Bunu yaparken M.A.P ilave ederseniz bu gübre ile daha iyi verim alırsınız.
İkisini karıştırarak kullanabilirsiniz.
Sayın Mine Hanım 10 lt suya 30 gr MAP mutlaka katın sırt tulumbasına derdi.
Baktınız ki hastalık durdu, bir hafta sonra yine bir Turf-set + M.A.P uygulaması yapın.

Eveeet, şimdi diyelim ki hastalığı bertaraf ettik, gelelim yeni ekime.

Bozuk alanın çimlerini iyice temizleyin. Yerinizde olsam oradaki bozuk yerleri bel küreği ile toprağı alarak temizler ve temiz alt toprağı koyar ve eski seviyesine gelene kadar silindirlerim. Ayakla ezmek pek de doğru olmaz. Silindir her zaman lâzım olur. 50 cm uzunluğunda kalınca bir pimaş boruyu çimento ile doldurun bir de sap taktınız mı oldu size güzel bir silindir.
Eylül veya Ekim ayında yapacağınız ekim için m² ye 60-70 gr.çim tohumu bence yeterlidir, hem karınca faktörü olmaz hem de kardeşleneceğini düşünmek gerekir.
İsterseniz siz tohumu herhangi bir toz insectisit ile de karıştırabilirsiniz. Bu durumda haşereler de kuşlar da pek yanaşmaz.
Boş alana tohumu müsavî bir şekilde serptikten sonra kapak toprağını da kapatın. Kapak toprağının durumuna göre 1-2,5 cm kalınlığında olabilir. Otomatik sulama ile de olur yağmurlama ile de yeter ki tohumlar yerlerinden oynamasın.
Kapak toprağından sonra yani sulamadan evvel yine bir silindir çekerek tohumların sıkışmasını temin etmelisiniz.

Daha sonra dikkat edilecek husus, çimlerin sabah erken saatlerde sulanması, geceye çim alanın kuru olarak girmesi olmalıdır.

Ağustos ve Eylül aylarında çimlerde mantarlar kadar rastlanan ve istenmeyen bir durum da kurt ve böceklenmedir. Çim alana çok miktarda kuşlar iniyorsa bu sizi kontrol etmeye yöneltmelidir. Boz kelebekler de uçuşuyorsa mutlaka çimden biraz tabaka gibi kaldırıp kontrol edin. Baktınız ki kurtlanma var, hemen ilaçlama yapmalısınız.

Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım, umarım size faydam dokunur.
Ben de bütün bunları burada değerli hocalarımızdan öğrendim ve bahçemde bire bir tatbik ettim ve çok da faydasını gördüm.
Gel gelelim şu an bahçemdeki çim alan pek de güzel değil, hastalık yok ama bu topalaklar su otları ile başım dertte. Onlardan kurtulmak da çok kolay değil, ancak yeni bir ekim yapmam gerekiyor. 1000 m² alanı yeniden çimlemek şu an gözümü korkutuyor. Yine de pes demiyorum, bakarsınız birdenbire kolları sıvayabilirim. Ben, birebir yapmayı sevdiğimden bir peysaj firması ile anlaşma yapmak istemiyorum. Rulo çimi ise hiç düşünmüyorum.

Size kolaylıklar dilerim.

mct78
07-11-2015, 20:55
merhabalar, Forumda yeni bir kullanıcı olarak yardımınıza ihtiyacımız var. Bahçemin drenajını yaptıktan sonra topak serimini ve havalandırmasını yaptık. Sonrasında hazır çim uygulaması yaptık. Bundan önce bahçeyi düzledik ancak sanırım sulama ile birlikte silindir geçimi sırasında bir şekilde ayak basmasından vs. bahçede çukurluklar oluştu. Burada bir acemlikik olduğu ortada ama ciddi canım sıkıldı. bu işlermi bugün yaptık ve şu anda bahçede kontrol için yürüdüğümde yürürken hissedilen yükseklikler ve çukurlar var. Ne yapmalıyım ? Bu durumda yapılacak bir şey var mı ? yoksa hazır çimi komple kaldırıp bir şeyler mi yapmalıyım ? Eger bunu yaparsam çimlere zarar vermiş olur muyum.

Mine Pakkaner
08-11-2015, 12:19
mct78 yeni döşenmiş alana ne sulama ne kontrol vs hiç bir şekilde girilmez. Hele ki sulama sonrası girilmesi tesviyeyi tamamen bozar. Şu anda tek yapabileceğiniz toprak hafif nemliyken yeni bir silindir çekip oturtmak ama bozulma derecesine göre bu işlem sonuç vermeyebilir. Tesviye sonrası arazi kuruyken düz tabanlı bir ayakkabı ile silindir çekip zemin oturtulmalıydı. Sonrasında döşeme sırasında her parça konmadan işçi küçük bir mastar ile altına düzeltme yapmalıydı. Sulama için illa girmek gerekiyorsa da kalas atılmalıydı.

Silindirleme zemini oturtmazsa ve tesviye bozukluğu rahatsız edici boyuttaysa alan toplanıp yeniden düzeltilmeli ve çim yeniden serilmelidir.

Kolay gelsin.

mct78
08-11-2015, 19:24
mct78 yeni döşenmiş alana ne sulama ne kontrol vs hiç bir şekilde girilmez. Hele ki sulama sonrası girilmesi tesviyeyi tamamen bozar. Şu anda tek yapabileceğiniz toprak hafif nemliyken yeni bir silindir çekip oturtmak ama bozulma derecesine göre bu işlem sonuç vermeyebilir. Tesviye sonrası arazi kuruyken düz tabanlı bir ayakkabı ile silindir çekip zemin oturtulmalıydı. Sonrasında döşeme sırasında her parça konmadan işçi küçük bir mastar ile altına düzeltme yapmalıydı. Sulama için illa girmek gerekiyorsa da kalas atılmalıydı.

Silindirleme zemini oturtmazsa ve tesviye bozukluğu rahatsız edici boyuttaysa alan toplanıp yeniden düzeltilmeli ve çim yeniden serilmelidir.

Kolay gelsin.

teşekkürler. peki alanı toplarsak çime zaarar vermiş olurmuyuz ? birde tekrar toplayıp yine bahçe toprağı ile de destekleyerek yeni bir tesfiye yapmak gerekecek şu durumda. Ancak yine 2 ay sonra ciddi yağmur yağdığında drenaja rağmen toprak suyu aldığında girilir ise yine çökme olmayacak mı ? zemini tamamen çökmeyecek bir hale getirmenin özel bir yolu var mı ?

gerçekten canım sıkkın :( bilgi için bir kez daha teşekkürler.

Mine Pakkaner
08-11-2015, 20:37
Düzgün toplar ve aynı gün veya en geç ertesi gün yeniden sererseniz çimde sorun çıkmaz.

Yeniden tesviyede sakın toprak kullanmayın bu aşamada sadece orta dişli dere kumu işinizi görür. Silindirden önce çukur kısımları iyice doldurun, el baskısı dediğimiz aletlerle baskı yapıp sıkıştırın. Sonra genel tesviyeyi yapıp kumu serin ve silindirleyin.

Yalnız zeminde önceden bir kanal, boru hattı vs. kazdıysanız ve ona yaptığınız dolguyu oturtmadıysanız yağmurlarla veya aşırı sulamayla çökmeyi kesin yapacaktır. Bu sebeple böyle birşey olduysa çimi kaldırınca onu da ele alın.

mct78
09-11-2015, 16:08
Mine Hanım çok teşekkürler, Hata yapmamak için soruyorum. Orta dişli dere kumu kullanın demişsiniz. Şu durumda boşlukları da bununla mı dolduralım yoksa normal toprağı iyice homojen serip boşlukları doldurduktan sonra en üst katmana mı dere kumunu serip silindir ile sıkıştıralım ? Teşekkürler,

Mine Pakkaner
09-11-2015, 21:01
Tamamen kum kullanabilirsiniz şu aşamada.

mct78
19-11-2015, 22:52
Çok teşekkürler.
Silindir ile geçtik epey düzeldi. Ancak bir şekilde iki hafta geçmesine rağmen üzerine basıldığında yumuşak bir zemin var :( formunu kaybetmiyor ancak yinede hissediliyor. Üst bahçede hiç belleme yapılmayan toprağa yaptığım uygulama çok daha başarılı oldu. Hatta olması gerektiği gibi oldu. İKi hafta olmasına rağmen kökler alt toprağı tuttu sanırım çekince gelmiyor ve üzerinde yürüdüğünüzde çökme olmuyor..

bilgiler için teşekkürler. Gerçekten çok yardımcı oldunuz.

İyi akşamlar

622ali
20-11-2015, 00:17
Cimlerimde her sene kis baslangicinda pas denilen hastalik olusmakta. **** ben oyle dusunuyorum. Sararip paslanmis gibi oluyorlar.

Gecen sene azotlu gubre vermemi tavsiye etmislerdi. Bu sene gubreleme yapmadim yine. Acaba her kis baslangicinda gubreleme yapmalimiyim?

Cevremde hic gubre vermeyenler var o acidan soruyorum. Eger gubre mecbur derseniz, 15.15.15 gubre olur mu? Yoksa ozel cim gubresimi alayim?

Güler
20-11-2015, 08:57
Sayın 622ali, hocalarımız size doğru bilgiyi vereceklerdir ama ben kendi bahçemde kışa girerken çimi daha derinden kesip üzerine çok ince bir tabaka halinde milli toprak seriyorum. Her tarafı kaplamıyor, elenmiş temiz toprağı kürek kürek serpercesine atıyorum.
Kışın çim de uykuya geçtiğinden pek bir büyüme olmuyor, asıl iş ilkbaharda havalandırma ile başlıyor.

mustafacem
11-12-2015, 12:57
yaklaşık 20 gün önce 400m2 arazime çim ektim.çimi 4 lü karışım olarak aldım.ilk günlerde 2-3 gün yağmur yedi ancak bu sıra yağmur yok ve sulama imkanım pek yok.çim tohumları hala yüzeyde duruyor.ne filizlenme ne de çim oluştu.bu sürede tepki vermemesi normalmidir? değilse ne yapabilirim?

Güler
12-12-2015, 00:14
Sayın mustafacem, hem sulama imkânım yok diyorsunuz hem de bahçenize çim ekiyorsunuz, bu nasıl bir iştir anlayamadım. Yağmurun yağmasına güvenerek mi çim ektiniz bahçenize.
Çim her gün sulama ister.(Kış ayları hariç)
Yirmi gün olmuş tohum atalı, önce tohum atmakta çok geç kalmışsınız, bitkinin uyku dönemi. Hele hele hiç su da görmemişler, tohumların patlayamadan kalmaları normaldir.

Çim başlığını okumanızı tavsiye edeceğim.

divan
01-02-2016, 12:21
Merhaba,

forumun yeni üyesi olarak yardımınıza ihtiyacım var.

Bahçeme Eylül ayında bahçe toprağı, tesviye, vs. den sonra çim ekimi yaptım. Çimler sağlıklı şekilde büyümeye başlamışlardı ve hatta ilk biçim işlemini de yapmıştım ki toprağın sürekli kabarmaya başladığını farkettim. Ancak bunun çim tohumlarından kaynaklı bir kabarma olmadığını tespit ettim. Sanki toprağın içinden birşeyler çıkıyor ve toprak havalanıyor. Tabii bu çimlerime çok zarar verdi. Şu anda kış ayındayız diye öylece bıraktım ama arada bahçeye çıktığımda hala toprağın aynı şekilde sorunlu olduğunu görüyorum. Fotoğraf ekleyeceğim becerebilirsem. Acaba sorunum nedir? Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Saygılarımla,

Güler
02-02-2016, 05:34
Sayın divan, toprak karışımınızda hayvan gübresi kullandınız mı? Bu kabarmalar şerit yani yol yol mu?
Yüklediğiniz fotoğraflardan tam anlayamadım ama zararlılardan dana burnu dolaşmış olabilir.
Yok kabarmalar küme küme ise ve toprak yığıntısı varsa o zaman köstebek de olabilir.

Sitemize yeni üye olan arkadaşlarımız önce aşağıda linkini verdiğim başlıkta kısaca kendilerini tanıtırlar, sizden de rica edeceğim.

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-tanisiyor-tartisiyor-toplaniyor/2595.htm

divan
02-02-2016, 11:17
Sayın Güler,

çok teşekkür ederim. Verdiğiniz linke tanıtım yazımı koydum :)

Aldığım bahçe toprağında evet koyun gübresi vardı. Zaten o toprağı serdikten sonra bu problem başladı açıkçası. Öncesinde toprak gayet sert ve düzdü. Tabii belledim vs ama yine de bu problem yoktu. Yol yol değilse de kabaran toprak dağınık dağınık, yani köstebek gibi kümelenmiş şekilde değil. Hatta bazı yerlerde minik delikler var. Resim ekliyorum. Peki nasıl mücadele edebilirim bu konuyla? Çim alan oluşturmak hayal mi oldu yoksa? :(

Güler
02-02-2016, 20:21
Sayın divan, delikler de varsa büyük ihtimal danaburnu sorununuz vardır.

Ben de bahçemde yanık hayvan gübresi kullandığım için bu dana burnu sorununu sık sık yaşıyorum. Sorunum çim alanda değil (evvelce çim alanda da yaşadım) sebze bölümünde ve bahçenin diğer bazı kısımlarında.
Benim bahçem büyük, sadece çim alan 1000 metrekare.

Benim dana burnu mücadelem şöyle:

Bayer Endesulfan WP35 (800 gr.lık poşet) i 10 kg.lık kepek ile karıştırıyorum (mutlaka maske takın ve eldiven kullanın)

7-8 litrelik su içine 250 gr. kadar toz şeker koyarak iyice eritin ve daha sonra buna kepeği ilave edin hatta biraz da sıvı yağ koyun ki kokusuna gelsinler. Elde edeceğiniz malzeme sünger gibi olmalı, avucunuza alıp sıktığınızda dağılmadan top gibi dursunlar.
Bu malzemenin birbirine iyice işlemesi için, büyükçe bir poşete veya çöp torbasına koyarak ağzını sıkıca kapatıp bir gece bekletin.
Ertesi gün akşam üzerine doğru malzemeden hazırlayacağınız topları delik yakınlarına, bozuk alanlara-kabarık yerlere dağınık halde koyun.
Kedi, köpek hatta kuşlar yerse zehirlenebilirler.

Gece şeker ve yağın cazibesine kapılan dana burunları bunları yerler, sabahleyin sağda solda ölmüş veya baygın halde bulduğunuz dana burunlarını maşa ile toplar, imha edersiniz.

Benim mücadelem bu şekilde ama başlıkları inceler, çim zararlıları veya dana burnu olarak araştırırsanız belki arkadaşlarımızın daha başka mücadele usulleri vardır, bu yüzden başlıkları okumanızı öneririm.

divan
04-02-2016, 14:31
Oww :) çok ciddi işmiş bu zararlıyla mücadele. Becerebilir miyim bilemedim. Kediler çok geziyor bahçede, korkarım zehirden galiba. Çok teşekkür ederim cevabınız için. Dediğiniz gibi okuyayım diğer başlıkları da.

divan
10-02-2016, 13:09
Tekrar merhaba,

sitedeki diğer yazıları da okuyarak bahçedeki deliklerin üzerine deterjanlı su döktüm. Danaburnu kendini dışarı atar ve görüp emin olurum diye ama onların yerine dev gibi solucanlar çıktı. Zaten dışkılarını görüyordum ama toprağı bu kadar kaldırabilecekleri aklıma gelmemişti.

Ne dersiniz Sayın Güler? Sorunum solucanlar mı? Delikten çıkan bir tanesinin fotoğrafı ekte. Onları öldürmek istemiyorum. Çimler için başka seçeneğim yok mudur acaba?

Saygılarımla...

gilan
10-02-2016, 18:52
Solucanlar zarara neden olmaz. Aksine toprakta organik madde olduğuna işaret eder ve toprağın kaliteli olduğunu gösterir. Bence sizin çimdeki delikte bulunmaları sadece denk gelmiştir. Ne de olsa her yerdeler...

Çim sorunlarıyla ilgili çok bilgili değilim ama bu aralar kendi çim alanımı çeşitli nedenlerle kazdığımda yaklaşık bir bardaklık alandan 3-5 tane solucan çıkıyor. O derece çoklar ama herhangi bir probleme neden olmuyorlar.

Güler
10-02-2016, 19:34
Gilan'ın da söylediği gibi solucanlardan zarar gelmez. O zaman kabaran yerleri ya elinizle veya bir silindirle bastırın.

stranger33
07-05-2016, 23:54
merhaba formunuzda yeniyim bir sorum olacaktı ustalara 5 gün önce rulo çim serdik bahçemize yaklaşık 300 m2 bahçe kötüydü temizleme çapa tesviye derken en son dere kumu serdik 10metreküp neyse üstüne çimleri döşediler 3-4 saat içinde bazı yerler tutmuş yemyeşil yani bazı yerler sarsrmış sordum kök salma zamanında olduğu için dedi üretici ama bazı yerler toprak rengi gibi çürümüş gibi diyim acaba tutmadığından mı 2 defada silindirle kendim geçtim üstünden bizim su yetmediğinden kanaldan motorla su pompalıyorus bahçeye ellerimle günde 4 saati aşkın süre suluyorum hastalık mı ölmüş mü yeni çim getirsin mi ne yol izlemeliyim resimleri sabah atacam ayrıntılı

Amutlu
18-05-2016, 13:25
Merhaba
Maalesef yanlış ve fazla ilaç kullanımından çimlerimde yer yer ve bazı yerlerin tamamımda
Ciddi sararmalar meydana geldi.
İlaç fazlalığı nedeni ile oluşan bu sararmayı nasıl giderebilirim

Güler
19-05-2016, 10:44
Sayın stranger33, çim tabanı sırf kum mu?
Ben çim tabanını hazırlarken dere kumunu 1/3 oranında kullanmıştım. Mersin sıcak bir yöre, güneşi fazla aldığında kum çok ısınıp da çimi yakmış da olabilir.

Arkadaşlar, bana bir iki gün daha müsade edin, şu sıralar çok yoğunum en kısa zamanda bildiğim kadarı ile burada sorduklarınıza cevap vermeye çalışacağım.

tahirlacin
21-05-2016, 23:02
Turf-set nereden bulabilirim.nette bulamadımda....

tahirlacin
23-05-2016, 20:21
Konuyu baştan sona okudum....huwasan ve Map dışında hiçbirşey bulamadım onlarda satın aldım.....önereceğiniz başka Fungusit var mı...green set **** başka aktivatör nerden bulabilirim

tahirlacin
25-05-2016, 18:00
Bütün konuyu birdaha baştan okudum .yazan tüm ilaçları **** muadillerini buldum fakat sormak istediğim.....dezenfektan uygulamasında 10 lt su ile 100 m2 alanı yapıyoruz fakat Fungusit ve greenset uygulamasında 10 lt su ile ne kadar alan yapıyoruz cevaplarınızı bekliyorum..bide Fungusit içine hümik asit koysam faydası olur mu

raider137
06-06-2016, 10:41
Merhaba,
TURF SET ve MAP nerden alabilirim?
Paylaşabilir misiniz?
Web te bulamadım.
İyi günler

Aytac Kececi
21-07-2016, 01:05
Bende de böyle bir sorun başladı. Çok mu suluyorum anlamadım :( rulo çimi ekeli 1 ay olmadı. Bunun sebebi nedir acaba?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160720/753b8065872b880a0ed300bf353776c5.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160720/be53d40f73f8400a7735c0c6cf68c960.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160720/d6b2cb419ae7e6db6af5ee3548aacd60.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160720/c653b3c41a8d580542b3cb3a1ae1b93a.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160720/0de22939994bb4cfe877c2507dfff4ce.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160720/c514b69cbe2d9e49fbf881994f10a070.jpg

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aytac Kececi
21-07-2016, 17:17
Lütfen bilgisi olan bir arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

darnglove
26-07-2016, 20:41
Bodrumda bahcedeki cimler bu hale geldi bir ziraat muhendisine sordum cok sulamaktan, az sulamaktan veya azotlu gubre dokulduyse olur dedi. BUnlarin icinden benin yaptigim hareket cok sulama oldu sanirim 2 gunde bir bol bol suluyordum fazla geldi sanirim.

Sonuc olarak ziraat muhendisi sokulecek yenisi ekilecek dedi ama 60 m2 bahce belki kurtaririm umidi var bende hala acaba basina boyle birsey gelmis arkadaslar varsa yardimci olabilirler mi? Cime kimyasal olarak 2 ay once amin tozu verildi yabanileri yok etmek icin cimler gayet guzeldi son 15 gunde bu hale geldiler

darnglove
26-07-2016, 20:50
Bodrumda bahcedeki cimler bu hale geldi bir ziraat muhendisine sordum cok sulamaktan, az sulamaktan veya azotlu gubre dokulduyse olur dedi. BUnlarin icinden benin yaptigim hareket cok sulama oldu sanirim 2 gunde bir bol bol suluyordum fazla geldi sanirim. Sonuc olarak ziraat muhendisi sokulecek yenisi ekilecek dedi ama 60 m2 bahce belki kurtaririm umidi var bende hala acaba basina boyle birsey gelmis arkadaslar varsa yardimci olabilirler mi? Cime kimyasal olarak 2 ay once amin tozu verildi yabanileri yok etmek icin ce cimler gayet guzeldi son 15 gunde bu hale geldiler

ceyhunds
27-07-2016, 10:54
Mantar durumunda Huwasan Tr.50 yi sadece 1 kere mi kullanıyoruz?

Mantar olmasa da hangi sıklıkla kullanmakta fayda var?

ceyhunds
27-07-2016, 11:09
Merhaba,
TURF SET ve MAP nerden alabilirim?
Paylaşabilir misiniz?
Web te bulamadım.
İyi günler

MAP (Mono Amonyum Fosfat) (http://www.toros.com.tr/%C3%9Cr%C3%BCnler/BitkiBesleme/%C3%96zelG%C3%BCbreler/MAP(MonoAmonyumFosfat).aspx)

Ben de Turf-Set bulamadım

Güler
27-07-2016, 12:05
MAP (Mono Amonyum Fosfat) (http://www.toros.com.tr/%C3%9Cr%C3%BCnler/BitkiBesleme/%C3%96zelG%C3%BCbreler/MAP(MonoAmonyumFosfat).aspx)

Ben de Turf-Set bulamadım

Turf-Set olarak bulamamanız normal adı Greenset oldu.

darnglove
27-07-2016, 12:48
Bodrumda bahcedeki cimler bu hale geldi bir ziraat muhendisine sordum cok sulamaktan, az sulamaktan veya azotlu gubre dokulduyse olur dedi. BUnlarin icinden benin yaptigim hareket cok sulama oldu sanirim 2 gunde bir bol bol suluyordum fazla geldi sanirim. Sonuc olarak ziraat muhendisi sokulecek yenisi ekilecek dedi ama 60 m2 bahce belki kurtaririm umidi var bende hala acaba basina boyle birsey gelmis arkadaslar varsa yardimci olabilirler mi? Cime kimyasal olarak 2 ay once amin tozu verildi yabanileri yok etmek icin ce cimler gayet guzeldi son 15 gunde bu hale geldiler

Halen cozum bulamadim hic umut yok mu acaba kuru kuru diplerden ele geliyor cekince sanki yanmis gibi kurumuslar

darnglove
27-07-2016, 12:51
Gunceldir

Güler
27-07-2016, 12:58
Sayın ceyhunds,

Ben çimlerimde mantarî hastalık gördüğümde hocamız Mine Hanım'ın önerisi üzerine hemen Huwasan Tr.50 kullanarak dezenfekteye başladım. Bütün alanı dezenfekte ettim sadece hastalıklı bölgeyi değil. Sonra mantar ilacı sportak yaptık, bunu boğaz çürüklüğü için kullandık.
Daha sonra birer hafta ara ile 3 defa Turf set yani Greenset yaptık bunu yaparken de M.A.P gübre ilave ettik.
Greenset'i kullanırken gün batımından sonra kullanın.

Başlığın önceki sayfalarına göz atarsanız benin de diğer arkadaşların da karşılaştığı sorunlara hocalarımızın verdiği önerileri göreceksiniz ve sizlere çok yardımcı olacaktır.

Güler
27-07-2016, 13:20
Sayın darnglove, yüklediğiniz fotoğrafı incelemeye çalıştım, daha yakın bir çekim olsaymış.

Ziraat mühendisi bahçenizi gördü mü yoksa anlatımınızla mı cevap verdi. Keşke bel küreği ile çıkarttığınız bir parçayı gösterseydiniz.

Bodrum çok sıcak, "iki günde bir bol suluyordum" demişsiniz, biz Marmara Bölgesinde bile her gün sulama yapıyoruz hele Temmuz ayında ve çok sıcaklarda bazen iki kere bile oluyor.

Yabani otları yok etmek için amintozu verdim demişsiniz, ne olduğunu bilmediğimden inrernette araştırdım ama pek de tatmin edici bir şey bulamadım kimyasal yardımcı diyor.
Yabani otları yok etmek için özellikle geniş yapraklı otlar için olanları tercih etmeniz gerekir. Çimler ince yapraklıdır, sanırım kullandığınız ot ilacı ile çimlerinizi de öldürdünüz.

Bana kalırsa siz ot ilacı öldürdüğünüz alanı iyice temizleyin, 60 metrekare büyük bir alan değil, güzel bir karışım tohum ile (hayvan gübresi kullanmadan çünkü hayvan gübresi ile yabani ot çok çıkar) yeniden çim alanı tanzim edin. Eylül sonu Ekim başı bu iş için ideal bir zamandır.

Ben yanık hayvan gübresi kullanıyorum ama bununla çıkan geniş yapraklı otları temizlemek zoruma gitmiyor veya geniş yapraklı ot öldürücü Tordon kullanıyorum ve çim alanım 1000 metrekare.

ceyhunds
28-07-2016, 10:44
Güler hanım maalesef internette Green-Set i de bulamadım elinizdeki ürünün resmini çekip gönderebilir misiniz?

darnglove
29-07-2016, 09:30
Sayın darnglove, yüklediğiniz fotoğrafı incelemeye çalıştım, daha yakın bir çekim olsaymış.

Ziraat mühendisi bahçenizi gördü mü yoksa anlatımınızla mı cevap verdi. Keşke bel küreği ile çıkarttığınız bir parçayı gösterseydiniz.

Bodrum çok sıcak, "iki günde bir bol suluyordum" demişsiniz, biz Marmara Bölgesinde bile her gün sulama yapıyoruz hele Temmuz ayında ve çok sıcaklarda bazen iki kere bile oluyor.

Yabani otları yok etmek için amintozu verdim demişsiniz, ne olduğunu bilmediğimden inrernette araştırdım ama pek de tatmin edici bir şey bulamadım kimyasal yardımcı diyor.
Yabani otları yok etmek için özellikle geniş yapraklı otlar için olanları tercih etmeniz gerekir. Çimler ince yapraklıdır, sanırım kullandığınız ot ilacı ile çimlerinizi de öldürdünüz.

Bana kalırsa siz ot ilacı öldürdüğünüz alanı iyice temizleyin, 60 metrekare büyük bir alan değil, güzel bir karışım tohum ile (hayvan gübresi kullanmadan çünkü hayvan gübresi ile yabani ot çok çıkar) yeniden çim alanı tanzim edin. Eylül sonu Ekim başı bu iş için ideal bir zamandır.

Ben yanık hayvan gübresi kullanıyorum ama bununla çıkan geniş yapraklı otları temizlemek zoruma gitmiyor veya geniş yapraklı ot öldürücü Tordon kullanıyorum ve çim alanım 1000 metrekare.

Ilginize ve yorumlariniza cok tesekkur ederim zaten bende tordon kullandim cevremdeki bahceleede hemen hemen ayni durumda ve bu aylarda surekli bu sekile geldiklerini belirttiler diger bahcelerde, ama diplerde inanılmaz kuruma mevcut anlayamadim. Yakin resimleri su sekilde yorumlari ziraat muhendisi yapti evet ama butun bahceler bu aylarda bu sekilde oluyormus, bu arada tordon kullanali yaklasik 2 ay oldu bu sararma ise 15 gun once basladi diger bahcelerdeki gibi

Güler
29-07-2016, 19:44
Doğrudur sayın darnglove, şu mevsim bahçelerde hem çim alanların hem de güllerin pek de güzel olmadığı zamandır, ancak sizin çimleri izledim bu kadar da olmamalı diye düşünüyorum. Tamam Bodrum'dasınız ama çimlerin bu denli sararması, bu denli yoluk yoluk olması yine de normal değil.
Bence siz bilen birine danışın, eğer yenilemeyi düşünüyorsanız zamanını geçirmemiş olursunuz, önleminizi ona göre alırsınız.

oguzhancanoglu
30-07-2016, 10:28
Arkadaşlar merhaba Aydın'dan yazıyorum yaklaşık 1 yıl önce ektiğim çimlerim Haziranın ortasından sonra bu güne kadar olan süreçte sararmalar meydana geldi. Daha önce hiç ilaç uygulamadım çünkü sararma yoktu. yaklaşık 1 ay önce çim coşturan diye bir ürün uyguladım onu uyguladıktan 1 hafta sonra çimler coştu ve sıklaştı ama şuan sararmalar var. Bahçenin altında drenaj sistemi var bu arada. Sıcaklardan dolayı her gün gece suluyorum acaba fazla sulayıp köklerimi çürüttüm anlamadım. Bahçenin ortasında Limon ağacı var onun dibinde sürekli mantarlar çıkıyor siyah siyah. Hastalık var sanırım daha fazla ilerlemeden ne yapabilirim? Konuyu baya okudum ama ne kullanmam ne kadar ne zaman kullanmam gerektiğine karar veremedim.
Birde bu çimlerin türü nedir arkadaşlar internetten bir satıcıdan 3 karışım diye aldım ama sanırım tek tür var?

darnglove
31-07-2016, 14:35
Doğrudur sayın darnglove, şu mevsim bahçelerde hem çim alanların hem de güllerin pek de güzel olmadığı zamandır, ancak sizin çimleri izledim bu kadar da olmamalı diye düşünüyorum. Tamam Bodrum'dasınız ama çimlerin bu denli sararması, bu denli yoluk yoluk olması yine de normal değil.
Bence siz bilen birine danışın, eğer yenilemeyi düşünüyorsanız zamanını geçirmemiş olursunuz, önleminizi ona göre alırsınız.

Ilginc sekilde diger bahcelerde bu donemlerde hep bu sekilde oluyorlar ve su anda da oyleler daha sonra zamanla toparliyorlar

Güler
31-07-2016, 17:20
Bu aylarda bahçelerdeki çim görüntülerinin en bozuk dönem olduklarını daha evvel de yazmıştım ama sizin yüklediğiniz fotoğraflardaki kadar bozulmuş olması bana pek de akıl kârı gelmedi. Havaların serinlemesiyle yağışlarla mutlaka bir düzelme görülecektir ama ne derece olacaktır veya sizi tatmin edecek midir bilemiyorum.

Sizin mesajınız üzerine beş dakika evvel güneşin de olumsuzluğu ile de olsa bahçemdeki çim alanı görüntüledim. Üç ay evvelki kadifemsi görüntü bende de yok ama yoluk yoluk da değiller.
Sabah 5.30 da başlıyor Sprinkler, 1 saat içinde 3 parti halinde yirmişer dakika suluyor. Çok sıcaklarda bunu otuzar dakika yapıyoruz.

623517

623518

darnglove
01-08-2016, 12:00
Ben genelde aksamlari suluyorum su daha tazyikli diye acaba bunun etkisi de olabilir mi

Güler
01-08-2016, 14:45
Akşam sulamalarını hocalarımız hiç tavsiye etmiyorlar, bitkilerin geceye ıslak toprak ile değil de kuru toprakla girmelerini böylece mantarî hastalıklardan korunduğunu söylerler.

Mesajlarda buna sık sık rastlamanız mümkün.

oguzhancanoglu
01-08-2016, 15:24
Arkadaşlar yukarıda fotoğrafları eklemiştim. Konuyu epey okudum mantar olduğunu düşündüğüm için ilaçlama yaptım dezenfaktan bulamadım elimde kullanmadığım bir ilaç vardı cankozeb M-45 fungusit mantar ilacıymış bununla ilaçlama yaptım 2 gün önce gece. Her gece bol bol su vermem buna sebep oldu diye düşünüyorum. 3 gündür su vermedim hala nemli toprak. Kuruyunca 2 günde bir sabahları su verme yoluna gideceğim. Sizce doğru yolda mıyım? Birde çim türünü fotoğraftan anlayabilen var mı?

eaglec
05-08-2016, 22:50
Merhabalar 1 ay önce bahçeli eve taşındık. Taşındığımız zaman çimlerde kurumanın başladığını fark etmiştim. İlk iki hafta yağışlı geçti sonraki 2 haftadır yağış yok sadece akşamları sulama yaptım. Ve ağaç altında mantarların oluştuğunu gözlemledim. Haftada bir çimlerin düzenli biçimi yapılıyor ama tekrar canlandırmak için ne yapabilirim.

Tevfik2016
27-11-2016, 10:21
Herkese merhabalar,

16.sayfada Nuri Murvet ve Güler üyelerinin 465-474 nolu cevaplarındaki benzer sorun benim bahçemde de var. Ancak farklılık arzediyor.

Arazi çatalcada, Ekim ayı başından beri sulamayı kestik. Bölgeye ciddi miktarda çiğ düşüyor.
Sorun Kasım başı başladı ve ağır ağır büyüyor ve yayılıyor gibi gözüküyor.
Mantar ilacı kullanmayı planlıyorum.

Değerli yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Ahmetmindivanli
24-05-2017, 12:38
Merhabalar arkadaslar cok sıkıtakipciyim fakat yorum yapmayi yeni ogrendim benimKandirada Bahceli bir evim var bahceme kisin kendim toprak döktürdüm ve cim ektim cimlerimin bazi yerleri kel kaldi ve ek yine ektim fakat bazi yerler kahverengi cılız ölü gibi ve dolmadi ne yapmam lzim lutfen yardim istiyorum arldaslar 🙏🙏🙏😊

Ahmetmindivanli
24-05-2017, 12:43
merhabalar arkadaslar cok sıkıtakipciyim fakat yorum yapmayi yeni ogrendim benimkandirada bahceli bir evim var bahceme kisin kendim toprak döktürdüm ve cim ektim cimlerimin bazi yerleri kel kaldi ve ek yine ektim fakat bazi yerler kahverengi cılız ölü gibi ve dolmadi ne yapmam lzim lutfen yardim istiyorum arldaslar 🙏🙏🙏😊
fotograflarida yuklemeye calistim ...

Ahmetmindivanli
24-05-2017, 12:44
fotograflarida yuklemeye calistim ...
😔😔😔

Güler
24-05-2017, 19:17
Sayın Ahmetmindivanli, havalar ancak ısınmaya başladı, bırakın toprak biraz ısınsın ki çimler kardeşlenme yapsınlar.

Ne zaman tohum attınız, metre kareye kaç gram tohum atıldı?

Ahmetmindivanli
27-05-2017, 00:50
Sayın Ahmetmindivanli, havalar ancak ısınmaya başladı, bırakın toprak biraz ısınsın ki çimler kardeşlenme yapsınlar.

Ne zaman tohum attınız, metre kareye kaç gram tohum atıldı?

Güler Hanim Cevap icin oncelikle tesekkurler ...
Ben ekim gibi cim ekimimi kendim yaptim cok guzel kar yediler vs cikti hepsi fakat sulama sistemi yaptirmadim bahceme taaki ilk bicimimi yaptim yine sorun yok ikinci bicimimi yaptiktan sonra cogu yer sararma ve kararma oldu cok moralim bozuk emegime cok üzülüyorum bir bahcivanla gorustum gubre serpti topraga bol bol sulamam gerektigini soyledi fotograflri yukleyemiyorum suan baya sikintili cimlerimin durumu nasil yapsam ne yapsam ...
gr olarak olcmedim fakar serpme olarak yaptim bazi bolgeler bosluk kaldi tekrardan serptim kapattim o bolgelero hem cılız hemde siyahımsı ince cimler cikti benim heralde en buyuk problemim sulama . haftada 1 -2 sulamayla ölecek cimlerim ...

Ahmetmindivanli
27-05-2017, 00:53
Resimler ektedir;

Güler
27-05-2017, 20:15
Sayın Ahmetmindivanli, çim alanınız kaç metrekare, ne kadar tohum attınız bilmiyorum.
Ekim yaptığınız tarih uygun.
Çim alanlar normalde her gün sulanır, tercihimiz sabah erken saatlerdir. Akşam üzeri pek sulama yapmıyoruz, çimin geceye nispeten kuru toprakla girmesi mantarî hastalıkları önler.
Gübre atıldığında atılan gübrenin çimleri yakmaması ve çözülmesi için bol bol sulanır.
Çıplak yerler kardeşlenme ile kapanır ama kahverengi oluşumlar neden olmuş olabilir tam anlamadım, yakın bir çekim yapar mısınız?

Bu alanda çimleri (kahverengi kısımlarda) çimleri tutam olarak çekin, bakın topraktan öbek halinde mi çıkıyor, yoksa kopmalar var mı?

Ahmetmindivanli
28-05-2017, 15:42
Guler hanim tekrardan merhaba fotograflara yukledim cok üzüldüm çimlerimin bu haline en gec 15 gune otomatik sulama sistemimi yaptiricam baze yerler obek obek geliyor bazilari kopuyor anlamadim ben ... Bahcivana sordum duzelir hep sulayin diyor ...

Ahmetmindivanli
28-05-2017, 15:45
Guler hanim tekrardan merhaba fotograflara yukledim cok üzüldüm çimlerimin bu haline en gec 15 gune otomatik sulama sistemimi yaptiricam baze yerler obek obek geliyor bazilari kopuyor anlamadim ben ... Bahcivana sordum duzelir hep sulayin diyor ...
Fotograflar yuklenmiyor bazen

Ahmetmindivanli
31-05-2017, 11:45
😭😭resim neden yuklenmez

s.serdar
05-06-2017, 19:09
😭😭resim neden yuklenmez

Çim konusundaki resimlerinizi bu şekilde yakından çekip gönderirseniz, yardımcı olabilecek pek çok üyemiz olabilir.

650533

Resimlerinizin ebadı ve dosya boyutu büyük ise yükleme işlemi gerçekleştiremezsiniz.

afengur
06-06-2017, 12:06
arkadaşlar merhabalar

istanbul beylikdüzündeyim

Huwasan Tr.50 Sportak + Pilben veya Benlate nereden edinebilirim. peyzajcılar yardımcı olmuyorlar.. istanbuldayım.. bauhause baktım bordocan 20 wp ve marduk 100 ec mevcut bunları kullanıp kullanamayacağım konusunda emin değilim çim problemleri bölümündeki kombinasyonu oluşturmaya çalışıyorum. lütfen yardım edin

Güler
06-06-2017, 15:42
Merhaba,
Sizi çok iyi anlıyorum aynı yollardan ben de geçtim.
O kadar çok Ziraî ilaççı tanıdım ki şaşarsınız.
Ne İstanbul'u kaldı, ne İzmir'i, Bandırma, Erdek Yalova....

Huwasan bir dezenfektandır. Bunu Kartal-Pendik de Uzman Tarım'da arayın. Sanırım Baş bayii Tamay Sağlık 0216 574 26 87

Bauhause'da bulamazsınız.

Size birkaç tane firma yazayım irtibat kurun, kargo ile de gönderiyorlar.

İst. Marmara Grup vardı 0216 491 57 91
İzmir. Timsel Kimyasal 0232 463 76 51
İzmir Doğa Tohumculuk 0232 446 43 92
Erdek (kenan Bey) 0532711 2426
Bandırma As Tarım o532 275 9346 0266 718 3553

Kolay gelsin.

Poizer
12-06-2017, 12:39
Ektiğim çimenlerin arasında sürekli sarmaşıklar fışkırıyor. Elimle ayıklamaya çalışıyorum. Ama baş edilecek gibi değil. Acaba çimenleri ekerken bir hata mı yaptık diyorum. Bu problemi yaşayan oldu mu? Çözüm önerisi var mıdır?

Güler
12-06-2017, 14:25
Ya çime yaptığınız kapak toprağında veya tabanda sarmaşığın tohumları vardır. Belki de çim tohumuna da bir miktar karışmış olabilir.

Sarmaşık yaprakları geniş mi?
Ben çimde çıkan geniş yapraklı yabancı bitkiler için Tordon adlı geniş yapraklı ot öldürücü kullanıyorum. Çime zararı olmuyor.

ceydoruk
29-06-2017, 20:31
652919

652920

652921

652922

652923Lütfen cevap Hazır Çim Serdim Sararıyor Anlamıyorum

İyi günler sayın üyeler ilk defa buraya yazıyorum. eşim sıkı takipçiniz o yazmamı ve sizlere sormamı önerdi.1 hafta önce hazır çimi bahçeme serdim sizlerin tavsiyelerine göre eşim de öyle önerdi günde bir defa sabah saat 05.30 da çimlerimi suluyorum. Bol suluyorum. Çimleri aldığım yer İmparator Kurt ilacı ve mantar ilacı atmamı tavsiye etti. Attım. 10 günde bir bunu tekrarlamam gerektiğini söyledi. Çimi sermeden önce alt katmana ve serdikten sonra çimlerin üzerine atmam için gübre verdi ve suladıktan sonra tekrar silindirlememi söyledi yaptım. Ama sanırım çimlerim gün geçtikçe sararıyor. Yukarıdaki konularda bahsettiğiniz ilaçları ve dezenfekte yöntemlerini okudum ama bu ilaçların hiç birini bodrumda bulamadım. Çok küçük bir ön bahcem var orada denedim çimi becerebilirsem çok ta büyük olmayan 35metre kare arka bahçeme de çim sermek istiyorum lütfen yardım edin.

Güler
30-06-2017, 11:33
Tabii yardımcı olmak isteriz ama rulo çim hakkında pek bilgim yok.
Çimleri kontrol ettiniz mi kurt var mı? Bir tutam çekin bakın, mantar ise mantarla mücadele çok güzel anlatılmıştır Forumda.
İlaç isimleri değişik olabilir, o içerikli ilaçları kullanın.

Yerinizde olsam içeriğinde hangi tohumların hatta sağlıklı mı değil mi bilmediğim rulo çim yapmak yerine bildiğim tohumu alır ekerim arka bahçeye.

incirli
20-07-2017, 08:18
Merhaba
Ankaradaki çiftliğimizde yaklaşık 200 m2 çim alanımız var
Ve bu alanı hortuma bağlanan sulama aparatı ile suluyor bizimkiler,
fakat sürekli değiştir, ileriye koy vs derken çok zaman kaybı oluyor
Otomatik bir sulama sistemi yapmak istiyoruz
Toprak altından hortumu çekip toprak üstünde birkaç yere sulama aparatı koyup musluğu açtığımızda döne döne her tarafı sulayacak bir düzenek arıyorum.
Bazı belediyeler parklara koyuyorlar. Umarım anlatabilmişimdir.
Önerisi olan var mı bu konuda?

semsah
15-09-2017, 13:21
merhaba arkadaşlar

resimlerini ekte gönderdiğim gibi bir sorunum var drenaj hattı yapıldığı halde bahçemi suladıktan sonra toprak suyu üstte tutuyor ve ancak 5-6 saat sonra çekiyor toprak yüzeyim çatlaklarla dolu çimlerim sarardı ve öldü bunun nedeni ve çözümü ne olabilir

Güler
15-09-2017, 20:36
Toprağınız çok mu killi, su alt tabakaya geçemiyorsa çim kökleri sudan çürümüş olabilir.

utkukapci
16-09-2017, 17:40
teşekkürler

utkukapci
16-09-2017, 17:42
file:///C:/Users/Utku/Desktop/IMG_4940.JPG Yardım Lütfen çimlerim bu hale geldi

Güler
17-09-2017, 08:52
Sayın utkukapci, fotoğraflarınız görünmüyor, Forumdan yükler misiniz?

ceydoruk
25-09-2017, 12:42
Merhaba,

Green Set bulmaya çalışıyordum ancak aldığım bilgiye göre Tarım Bakanlığı satışını yasaklamış bu sorun giderilene kadar satışı olmayacakmış, bunun yerine Çim Set adı altında hazır bir ürün çıkarılmış bu üründe %99 su %1 green set varmış bu ürünü almayı tavsiye eder misiniz? Ayrıca Map ile kullanımı sizce nasıl olmalıdır? Bilgiler için teşekkür ederim

Güler
25-09-2017, 19:01
Arkadaşlar sizleri çok iyi anlıyorum, çimlerinizdeki dertlerden bir an evvel kurtulmak için can atıyorsunuz, haklısınız da. Ancak ben ziraatçi değilim, ilaçlar hakkında da şu iyidir bu kötüdür diye fikir üretemem.

Kendi bahçemdeki çim alanda karşılaştığım sorunları buradaki hocalarımızın tavsiyeleri doğrultusunda atlattım ve bütün yaptıklarımı bu başlıkta anlata anlata sizlere yardımcı olmaya çalışmaktayım.

Yabancı kaynaklardan edindiğim bilgileri de yine burada paylaşıyorum. Hep aynı şeyleri yazmak da istemiyorum, lütfen sizler de başlıklarda yazılanları tekrar tekrar okuyun. Sorunları yakından çekilen fotoğraflarla gösterin ki konu ile ilgili olan arkadaşlarımız yardımcı olabilsinler.

http://www.agaclar.net/forum/1418861-post841.htm

cevizsevdalısı
20-10-2017, 13:49
yeterli kadar sulama yapmadığın için kuruma olmuş olabiilir:eek:

semsah
02-12-2017, 14:36
evet topragım killi sanırım toprak ıslahını nasıl yapmalıyım gübre mi kullanmalıyım yoksa toprağı mı değiştireliyim bahçem çamur ve balçık içinde bu aralar :(

onurerisgen
29-12-2017, 14:06
Konuda ara ara geçen bahçeye ayrık otu tohumu atmayı deneyen olduysa görsel paylaşabilir misiniz? Çanakkale Gelibolu'da 3000 metrekare kadar içinde bolca meyve ağaçları bulunan bahçemizde fazla su istemeyecek ve çok bakım gerektirmeyecek bir yer örtüsü arıyorum. Zaten bir miktar ayrık otu bulunuyor ve görünüşünü beğeniyorum (bazen sararmalarına ve sert olmalarına rağmen).

Aşağıdaki sorularıma yanıt verebilirseniz çok memnun olurum:
1.Tamamen ayrık otu ekerek diğer yabani ot ve dikenleri de engelleyebilir miyim sizce?
2.Ayrık otuyla kaplı bir bahçe estetik olabilir mi? Buna örnek bahçe görseli varsa paylaşabilir misiniz?

Güler
29-12-2017, 17:52
Sayın onurerisgen, zaman zaman ayrık otlarının arasından da diken veya yonca çıkar. Dikenleri köklersiniz ayrık otlarını biçerken yoncalar da biçilir sorun olmaz.

Manyas'da bir arkadaşım bahçesinin yan kısmını tamamen ayrık otlarına ayırdı. Her tarafı sardılar, biçerken de biraz daha alttan biçiyor görüntü yemyeşil. Kışın sararsalar da baharda iyice yeşeriyorlar.

onurerisgen
02-01-2018, 06:47
Sayın onurerisgen, zaman zaman ayrık otlarının arasından da diken veya yonca çıkar. Dikenleri köklersiniz ayrık otlarını biçerken yoncalar da biçilir sorun olmaz.

Manyas'da bir arkadaşım bahçesinin yan kısmını tamamen ayrık otlarına ayırdı. Her tarafı sardılar, biçerken de biraz daha alttan biçiyor görüntü yemyeşil. Kışın sararsalar da baharda iyice yeşeriyorlar.

Teşekkürler Güler Hanım,
Ben büyük ihtimalle mart ayında ayrık otu ekmeyi deneyeceğim.
Bu arada tavsiyesi olanlar (tohum nereden alınır, en doğru ve pratik nasıl ekilir, vs.) paylaşırlarsa çok memnun olurum.

s.serdar
09-01-2018, 22:20
evet topragım killi sanırım toprak ıslahını nasıl yapmalıyım gübre mi kullanmalıyım yoksa toprağı mı değiştireliyim bahçem çamur ve balçık içinde bu aralar :(

Zemindeki delikli dranaj boruları seviyesine kadar toprağınızı boşaltın ve yerine organik maddelerce zengin, killi, kumlu karışımdan oluşan toprak döşeyin. Çim hem suyu geçiren, hem de tutan toprağı sever. Kum, kil ve organik toprak karışımını iyi dengelerseniz, sorununuz çözülür.

ogunduz06
01-02-2018, 12:01
Merhabalar,
Uzun süredir sürekli okuduğum ve takip ettiğim bu güzel topluluğa bir şey sormak istiyorum müsadenizle. Cevap bulabilirsem çok memnun olurum.

Muğla Köyceğiz'de sadece 100m2 (veranda önüne peyzaj amaçlı) bir alan için çim ekmek istiyoruz. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki yaz ayları 40-45 dereceyi gören bir ilçe.
Çimin ekileceği alan günün yarısı güneş alacak bir alan. Batı-Güneybatı yönü.

İlçedeki peyzaj işleriyle uğraşan kişilerle görüştüğümde kötülemek gibi olmasın ama siz ekerseniz olmaz bizim ekmemiz lazım diyip fahiş fiyat istiyorlar.
Ben de inat ettim bu işi kendim yapmaya karar verdim.
Öncelikle hangi çimden almam gerektiği konusunda sizlerden yardım istiyorum. İnternette sıcağa dayalı çim tohumları var ama pek bir bilgim yok bu konuda.
Rica etsem bana marka ve hangi tohumu alacağım konusunda bilgi verebilir misiniz?
İyi günler.

uğur karagöz
09-03-2018, 00:13
[QUOTE=burakerturk;267089]yaklaşık 1 ay kadar önce bahçeme hazır çim döşedim.ilk döşediğim zaman çok sık ve güzeldi ancak zamanla ve biçtikten sonra resimlerdeki gibi sararmalar oldu..ne yapmam gerekiyor???[/QUO

DEMİR İLACI ATARAK SARARMAYI ÖNLEYEBİLİRSİNİZ

uğur karagöz
09-03-2018, 00:21
merhaba arkadaşlar

resimlerini ekte gönderdiğim gibi bir sorunum var drenaj hattı yapıldığı halde bahçemi suladıktan sonra toprak suyu üstte tutuyor ve ancak 5-6 saat sonra çekiyor toprak yüzeyim çatlaklarla dolu çimlerim sarardı ve öldü bunun nedeni ve çözümü ne olabilir

killi ve ya sert toprak olduğu için tohum yüzeye çıkamıyor olabilir
toprağı havalandırın traktörle sürerek ve nemli olacak şekide sulama yapın gölleme olduğu zaman tohum boğulur. Ayrıca tohumlarınızın çimlenmesi düşük olabilir genelde satıcılar bunları ucuz satarlar ara eKim yapmayı ihmal etmeyin toprak nemli olduğunda da sıcak ile temas ettiğinde hastalıklar başlayabilir dikkat edin.ayrıca toprağı hastalıklardan arındırabilecek ilaçlar var durumunuz var ise uygulayabilirsiniz.en önemlisi fotosentez yapabilöesi için güneş mutlaka görmelidir gölgelerde hastalık ve göllenme fazla olur

uğur karagöz
09-03-2018, 00:26
652919

652920

652921

652922

652923lütfen cevap hazır çim serdim sararıyor anlamıyorum

iyi günler sayın üyeler ilk defa buraya yazıyorum. Eşim sıkı takipçiniz o yazmamı ve sizlere sormamı önerdi.1 hafta önce hazır çimi bahçeme serdim sizlerin tavsiyelerine göre eşim de öyle önerdi günde bir defa sabah saat 05.30 da çimlerimi suluyorum. Bol suluyorum. çimleri aldığım yer imparator kurt ilacı ve mantar ilacı atmamı tavsiye etti. Attım. 10 günde bir bunu tekrarlamam gerektiğini söyledi. çimi sermeden önce alt katmana ve serdikten sonra çimlerin üzerine atmam için gübre verdi ve suladıktan sonra tekrar silindirlememi söyledi yaptım. Ama sanırım çimlerim gün geçtikçe sararıyor. Yukarıdaki konularda bahsettiğiniz ilaçları ve dezenfekte yöntemlerini okudum ama bu ilaçların hiç birini bodrumda bulamadım. çok küçük bir ön bahcem var orada denedim çimi becerebilirsem çok ta büyük olmayan 35metre kare arka bahçeme de çim sermek istiyorum lütfen yardım edin.

demir ilacı eksik olabilir soğuklardan dolayı.bulunduğunuz yerede köpek vs hayvanlar var ise dışkıları yakar ayrıca gölleme yapmadan sık sık sulayınız kendine gelene kadar yani alanı kaplayana kadar.

uğur karagöz
09-03-2018, 00:28
652919

652920

652921

652922

652923lütfen cevap hazır çim serdim sararıyor anlamıyorum

iyi günler sayın üyeler ilk defa buraya yazıyorum. Eşim sıkı takipçiniz o yazmamı ve sizlere sormamı önerdi.1 hafta önce hazır çimi bahçeme serdim sizlerin tavsiyelerine göre eşim de öyle önerdi günde bir defa sabah saat 05.30 da çimlerimi suluyorum. Bol suluyorum. çimleri aldığım yer imparator kurt ilacı ve mantar ilacı atmamı tavsiye etti. Attım. 10 günde bir bunu tekrarlamam gerektiğini söyledi. çimi sermeden önce alt katmana ve serdikten sonra çimlerin üzerine atmam için gübre verdi ve suladıktan sonra tekrar silindirlememi söyledi yaptım. Ama sanırım çimlerim gün geçtikçe sararıyor. Yukarıdaki konularda bahsettiğiniz ilaçları ve dezenfekte yöntemlerini okudum ama bu ilaçların hiç birini bodrumda bulamadım. çok küçük bir ön bahcem var orada denedim çimi becerebilirsem çok ta büyük olmayan 35metre kare arka bahçeme de çim sermek istiyorum lütfen yardım edin.

çimler dormansiye (uykuya)girmiş olabilir hangi iklim çimi bilgi veriniz :)

uğur karagöz
09-03-2018, 00:30
bahçemde durup dururken daire şeklinde, bölge bölge çimlerim kurumaya başladı.bu neden kaynaklanıyo olabilir? Ilk olarak küçük bir bölgeden başlayıp yavaş yavaş genişliyor ve bahçenin çeşitli yerlerinde aynı durum söz konusu:(

hayvan dışkıları olabilir. Nemli ve sıcak ortamlarda hastalıklar çoğalır

Styric
15-03-2018, 09:41
Merhaba, daha 2 yıl bile olmadan yalan olan çimler.. Bu çim işi beni çok sıkıntıya sokuyor. Çimin mi var, derdin var lafı harbiden doğru.

Rainbird sulama sistemi var, Konya merkezde bulunuyor. Çok fazla güneş alıyor her yer. Dün birisi ile görüştüm 1500 TL gibi bir rakam istedi bakımları için. Ufak bir apartman bütçemiz biraz sıkıntılı. Kendimiz neler yapabiliriz ? Bahçe konusunda da gerçekten kötüyüm hiç bir bilgim yok. Gübretaşın sıvı gübresi ile her biçimde uygulama yapsak ? bu arada geçen sene mantar vardı. Ama şuan bir şey yok. Yalnız ciddi derece kellik, çökme, zayıflık renk değişikliği var. Kullanmam gereken ürünler için yardımcı olabilir misiniz ? canlandıralım biraz kurtaralım istiyorum. Teşekkürler ediyorum.

Not: 450 m2 gibi bir çim alanı var, 150 - 200 civarı da ağaç mevcut.

https://i.hizliresim.com/nOa99R.jpg
https://i.hizliresim.com/1J3aaG.jpg

erolhan22
09-04-2018, 20:12
Merhaba konuda geçen turfset aktivatör nereden bulabilim

Güler
09-04-2018, 20:39
http://www.agaclar.net/forum/1474160-post874.htm

http://www.agaclar.net/forum/1509887-post902.htm

Sayın vaktiniz varsa başlıklara göz atın.

Mine Pakkaner
10-04-2018, 13:04
Merhaba konuda geçen turfset aktivatör nereden bulabilim

Turfset' te firma değişikler yaptı ve GreenSet oldu ürün. İzmir'de Doğa Tohumculuk ile görüşün. 0232 446 43 92

Şah-Kara
05-05-2018, 11:47
Merhaba, Ekim 2017 de tohumdan ektiğim yaklaşık 200m2 çim alanımda son bir haftadır fotoğraflarda görünen ani sararmalar oldu. Noktasal olarak sanki bir gecede oldular. Mantar hastalığımıdır, başka bir şeymidir, çözemedim. Mevsimden dolayı kurt olamayacağını düşünüyorum. Sorunun tanısını konusunda, bu konuda bilgisi olanlardan yardım ve destek rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Güler
05-05-2018, 19:14
Birkaç yerde ise bahçeye giren herhangi bir köpek işemiş olabilir.

TCM
05-05-2018, 19:33
Sayın moderatörüm sanırım 'çim' sizden soruluyor. Evin girişinde 'U' şeklindeki yaklaşık 100 m.kare alanı hazır rulo çim ile kaplatmayı düşünüyoruz. Firma gelecek, bir günde zemini temizleyip, leonardit, gübre, ilaç vs. yapıp, halıyı döşeyip gidecekler. Bir kaç yere öbek öbek fazlalık duran çakıllı kum dökmüştük, yürüyüş yolu gibi de kayrak doğal taşlardan döşemiştik. Taşları temizlememiz gerek sanırım da çakıllı taşların (inşaatta beton dökmek için kullanılan kum) zararı olur mu sizce. Esas sorum çim biçme makinasız olmayacak gibi, ne önerirsiniz? Bakım, sulama vs. kısaca önerileriniz olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

Şah-Kara
05-05-2018, 23:13
Birkaç yerde ise bahçeye giren herhangi bir köpek işemiş olabilir.

Bahçeye köpek giremiyor. Kedinin işediği yerler var, onları biliyorum. İdrar olan yerlerde çim köklerine kadar çürüyor ve kahverengi oluyor. Bunlarda sadece sararma ve kuruma var. Ve köpek ve kedinin işeyebileceği alanlardan daha büyük... Mantar ihtimaline karşı mantar ilacı ile ilaçladım. Mantar hastalığını çimde nasıl anlayabiliriz?
Teşekkürler.

Güler
06-05-2018, 10:42
Sayın TCM, çim benden sorulur diye bir şey yok ancak bahçemdeki 1000 metre karelik çim alanı eşimle beraber hazırladık, o kadar zorluklarla problemlerle karşılaştım ki oku, araştır, sor, uğraş nihayet hakkından geldim. 25 senede aynı alanı üç defa çimleyince ister istemez bir şeyler öğreniyorsunuz.
Bilgilerimi sizinle seve seve paylaşırım ancak şu an Manyas dışındayım, yarın dönüyorum detaylı yazışırız, İpad'den yazmak çok zor geliyor.

Güler
06-05-2018, 10:44
Sayın Şah-Kara, elinizi (avuç içini) çime iyice yaklaştırın, bir sıcaklık geliyor mu?
Sonra elinizle o sararmış yerden bir tutam çimi çekin, çim kopuyor mu yoksa toprağı ile beraber mi çıkıyor?

Şah-Kara
08-05-2018, 17:14
Merhaba, sayın Güler çimleri çektiğim de üstten koparak geliyor. Daha kuvvetli çekersem köklü geliyor. Isı kontrolünde ise bir fark anlamadım açıkçası.
Teşekkürler.

Styric
15-05-2018, 09:22
https://resmim.net/f/WazwIk.jpg

2 haftadır çok yağmur yağıyordu, hemen mantari hastalık türemiş. İlaçlama yaptım umarım faydası olur.

Güler
15-05-2018, 16:28
Sayın TCM, 100 metre kare ufak bir alan, neden tohumdan kendiniz yapmıyorsunuz?

Hazır rulo çim hakkında pek bilgim yok, ama duyduğum uzun ömürlü olmadıkları.

Ben sizin yerinizde olsam tohum eker sulamayı da birkaç Sprinkle ile hallederdim.
Şu anda çim bulunan yeri iyice temizleyin hatta 10-15 cm kalınlıkta bir toprağı da atın.

Tabana güzelce bir silindir çektikten sonra drenaj olayını halledin, orta kısma verevine koyduğunuz drenaj borusuna yan kısımlardan verevine balık sırtı gibi bağlantılarla bunu halledebilirsiniz. Ya da alan küçük olduğundan %1-2 lik bir eyim vererek yüzeysel drenaj da yapabilirsiniz. Maksat çim alan üzerinde su öbekleri oluşmasını önlemek.
Su çim alan üzerinde öbeklenip kalırsa hem çimler sararır hem de bitki gelişimi yavaşlar, kökler yüzeysel olur, oysa çim kökleri iyi güzel bir toprakta 20-25 cm kadar derine iner.
Piyasada çok güzel drenaj hortumları var, biz bahçemize kendimiz döşedik.

Çim ekilecek tabanın temiz olması gerekir, inşaat artıkları, moloz, taş olmamalı.Bütün bunlar temizlendikten sonra hafif kumlu-tınlı bir toprak ile organik maddelerle ıslah edilmiş toprak serilir. Toprakta çöküntü olmamasına dikkat edilir zemin iyice düzeltilir ve silindirlenir.
Hangi tür çim döşenecekse o karışımda çim tohumu hazırlanır. Yani basılmaya dayanıklı, kuraklığa veya kışa dayanıklılığı, gölge çimleri, alanı kaplama hızı göz önüne alınarak yapılır bu karışım. Tabii görsellik, renk görüntüsü de önemlidir.

Biz bahçemizdeki alanı çimlendirirken ki bu alan 1000 metre kare, genelde Lolium perenne + Festuca rubra + Pao pratensis yanında sanırım iki tür daha kullandık ama onları tam hatırlayamadım.
Biliyorum ki Pao tam güneş alanları ıslak yerler için, Festuca gölge alanlar için, devamlı basılan yerler için de Lolium tohumu yüzdeleri arttıtılarak hazırlanıyor. Tohumların iriliği ve ufaklılıkları da göz önünde tutulduğundan ufak tohumlu Pao ve Festuca yüzdesi genelde az yani %20-25 civarında olur.

Tohum ekim zamanı da önemlidir. Çok soğuklarda da çok sıcaklarda da ekim yapılmamalıdır. Tohum çatlayıp, toprağa tutunması için orta derecede ısı ve neme ihtiyaç vardır. Bu yüzden sonbahar sonu veya ilk baharın erken zamanı önerilir.

Tohumu metre kareye göre atmak gerekir. Şubat ortası veya mart başında, Eylül ekim aylarında metrekareye 60-70 gr tohum atılırken daha sonraki aylara kalındığında bu miktar 100 gr. kadar çıkar. Karıncalar hiç ummadığınız kadar tohum taşırlar, sıcak ve çok soğuklarda da tohumların bir kısmı patlama yapmazlar.

Evet tohumları da attık sıra geldi kapak toprağına elenmiş hazırlanmış geçirgen kapak toprağını da 1 cm kalınlığında tohum üzerine serdikten hemen sonra yağmurlama sistemi ile sulamaya ve toprağı nemli tutmaya özen göstermemiz gerekir. Bu sırada alana basılmamalı, tohumları yerlerinden oynatmamalıyız.

Önceleri kel kel görünse de kısa zamanda kardeşlenme ile bu kel alanlar kapanır.
Çim boyları 8-10 cm geldiğinde mümkünse küçük alanlarda ilk kesim el makası (uzun makas) ile yapılırsa çim kökleri oynamaz.
Bu mümkün değil alan büyükse, çim makinası ile alan üzerinde dans eder gibi değil de aynı yönde (ya hep boyuna, ya da hep enine doğru) çimin 1/3 ü biçilir. Yani çim boyu 9 cm ise ilk biçmede üç santimi kesilir 6 santimi bırakılır.

Çim her kesimden sonra sulansa çok iyi olur.

Bir iki gün sonra yine 1/3 ü kesilerek (bu sefer de geçen sefer biçtiğimiz şeklin tam tersi şeklinde -yani enine) çim boyu istenilen uzunluğa getirilmiş olur.
Bir enine bir sonrakinde boyuna biçerek (hasırlayarak) biçme yaptığımızda çimin daha çabuk kardeşlendiğini görürüz.

Çim için ideal boy, 2,5 - 3 cm dir. Çimler uzun bırakılırsa kök kısımları yeterli derece güneş alamayacağı için sararır.

Misinalı aparatlar ile çim biçmeyin. Çim makinesinin bıçakları da keskin olmalıdır. Çimi biçiyorum diye koparmamalı, hakikaten kesmelidir.

Bıçaklar keskin olmadığında kopan çim üstleri beyaz beyaz, püskül püskül çirkin bir görüntü sergiler. Oysa istenilen kadife gibi duru güzel, dinlendirici bir görsellik, basıldığında yumuşacık hissesebilmektir.

Çim hakkında aklıma gelenleri paylaştım. Bu bilgileri buradaki değerli hocalarımızdan öğrendim ayrıca Dr. D.G.Hessayon'un The Lawn Expert adlı kitabı da çok yardımcı oldu.

TCM
15-05-2018, 22:13
@ Güler, ayrıntılı bilgiler için çok çok sağolun. Okurken yoruldum ve stres oldum. Sanırım hazır çim işi randımanlı olmayacak çünkü bahçe toprağını biz biraz bozduk, elemanlar gelip gayret göstererek yapmazlar, uğraşmazlar diye düşünüyorum. 100 m. kare yerin hazır çim maliyeti 1.500 tl. her şey onlardan. Çimi ben alıp kendim döşersem de 900 tl. Kendim uğraşırsam yarı yarıya hallolur gibi ama yazıyı okuyunca gözüm korktu :) En azından bakış açımı genişlettiniz tekrar teşekkürler..

Güler
16-05-2018, 12:53
@ Güler, ayrıntılı bilgiler için çok çok sağolun. Okurken yoruldum ve stres oldum. Sanırım hazır çim işi randımanlı olmayacak çünkü bahçe toprağını biz biraz bozduk, elemanlar gelip gayret göstererek yapmazlar, uğraşmazlar diye düşünüyorum. 100 m. kare yerin hazır çim maliyeti 1.500 tl. her şey onlardan. Çimi ben alıp kendim döşersem de 900 tl. Kendim uğraşırsam yarı yarıya hallolur gibi ama yazıyı okuyunca gözüm korktu :) En azından bakış açımı genişlettiniz tekrar teşekkürler..

Hiç gözünüz korkmasın, rulo çimde kararlıysanız en azından hangi tür tohumların kullanıldığından emin olun. Kendiniz döşeyin, ilk önce döşediğinizde satıh biraz yüksek olabilir ama merak etmeyin çim yerleştikçe sulandıkça o yükseklik yok olacaktır. İki veya 3 sene sonra daha tecrübeli olarak tekrarlarsınız olur biter.... dermişim.

beyyurdlu
03-06-2018, 09:36
Merhaba ,
Köyümde, 4 ay önce uğraşarak oluşturduğun çim alanımı (100m2) 1 aydır biçemiyordum neredeyse 40 cm kadar uzamışlardı, misinalı makine ile kısaltıp ardından araba ile 2,5 cm e kısalttım ve görüntü bu. Çok sarardı.
Niye oldu sizce ve kurtulabilecek midir acaba?
Teşekkürler cevap için.

Güler
03-06-2018, 10:43
Sayın beyyurdlu, genelde çim boyları 2-3 cm den daha uzun bırakılmaz ki kök kısımları da güneş alsın, sararma yapmasın.

Umarım sizin çimlerin kökleri sağlıklı kalmışlardır. Sulamayı ihmal etmeyin, çim boyu 9-10 cm kadar olsun. Böyle olunca önce 1/3 nü biçin yani boyu 6 cm kadar kalsın. Bir iki gün sonra da tekrar 1/3 nü biçin boyu 3 cm kadar olsun.
Çimi biçerken makine bıçakları keskin olsun, misinalı makineleri genelde köşe bucaklarda kullanın yani makinenin giremediği yerlerde, aksi takdirde misinalılar hırpalıyor çimi.

beyyurdlu
05-06-2018, 20:25
Sayın beyyurdlu, genelde çim boyları 2-3 cm den daha uzun bırakılmaz ki kök kısımları da güneş alsın, sararma yapmasın.

Umarım sizin çimlerin kökleri sağlıklı kalmışlardır. Sulamayı ihmal etmeyin, çim boyu 9-10 cm kadar olsun. Böyle olunca önce 1/3 nü biçin yani boyu 6 cm kadar kalsın. Bir iki gün sonra da tekrar 1/3 nü biçin boyu 3 cm kadar olsun.
Çimi biçerken makine bıçakları keskin olsun, misinalı makineleri genelde köşe bucaklarda kullanın yani makinenin giremediği yerlerde, aksi takdirde misinalılar hırpalıyor çimi.

Çok teşekkürler sayın güler.
Umarım zarar görmemişlerdir, dediğinizi uygulayacağım ve sonuçları buradan paylaşacağım..

beyyurdlu
14-06-2018, 12:20
Merhaba, çimleri sabah akşam fıskiyeyi çıkararak suluyorum. Henüz toparlamadılar. Gübre önerir misiniz? Hangisini önerirsiniz evde ÜRE var

beyyurdlu
01-07-2018, 14:22
Alanı çapalayıp tekrar ekim yaptım. Bayrama yetişsin istiyorum.
Sıcak olduğundan günde 3 sulama yapıyoruz çıkana kadar,karıncalar 🐜 üşüştü, toz ilaç ve yüzeye bulgur serptim. Bulguru gören kuşlar 🐦 içinse poşet bağlı ip gerdim.
Bakalım umarım sorunsuz kavuşurum tekrar, dikkat etmem gereken hususları aktarırsanız memnun olurum..

s.serdar
02-07-2018, 01:01
Merhaba, çimleri sabah akşam fıskiyeyi çıkararak suluyorum. Henüz toparlamadılar. Gübre önerir misiniz? Hangisini önerirsiniz evde ÜRE var

Üre olmaz. Mikro elementli kompozit çim gübresi kullanmanız gerekir.

Styric
02-07-2018, 07:43
Alanı çapalayıp tekrar ekim yaptım. Bayrama yetişsin istiyorum.
Sıcak olduğundan günde 3 sulama yapıyoruz çıkana kadar,karıncalar �� üşüştü, toz ilaç ve yüzeye bulgur serptim. Bulguru gören kuşlar �� içinse poşet bağlı ip gerdim.
Bakalım umarım sorunsuz kavuşurum tekrar, dikkat etmem gereken hususları aktarırsanız memnun olurum..

üre şuan olmaz. Keşke ekmeden önce humus veya leonardit tabanlı bir şey ile toprağı tasviye etseydiniz.

COMBI - 1 Kg (http://gubretasbahcem.com.tr/combi-1-kg) bunu alın 15 günde bir tarife uygun kullanın. Tüm mikroelementleri barındırır.

Ekim için oldukça sıcaklara kalmış durumdasınız. Aman ha! salma su veya hortum ile gelişi güzel olmaz. Sisleme veya yağmurlama ile. Tohumlar hareket etmesin!.

beyyurdlu
08-07-2018, 08:54
Merhaba, çimlerde 4. Günde yeşermeye başlamış, şu an biçilecek seviyeye geldiğini söyleniyor. tavsiyeniz Microsoft combi ti aldım, ama geleneksel tarımcılık yapan babam evdeki üreden atmış.
Üre uygun olurmu şu aşamada, buna rağmen combiyi atayımmı ne dersniz?

Styric
09-07-2018, 07:31
Merhaba, çimlerde 4. Günde yeşermeye başlamış, şu an biçilecek seviyeye geldiğini söyleniyor. tavsiyeniz Microsoft combi ti aldım, ama geleneksel tarımcılık yapan babam evdeki üreden atmış.
Üre uygun olurmu şu aşamada, buna rağmen combiyi atayımmı ne dersniz?

Merhaba, 1 kilo combi size 2-3 yıl yeter. 10 günde, 15 günde bir biçilince atmanız kafidir. Amcam attı ise doğrudur üre doğru kullanılırsa boy ve kök gelişimi için önemlidir. Combi yi kesinlikle atın. Birde bulabilirseniz 20-20-20 npk gübre temin edin. Bana göre daha canlansınlar bırakın 1 karışı bulsun. Sonra yarısına kadar kesersiniz.

Not: Şuan yeni ekildiği için fazla sulanıyor. Ama biçileceği zaman ıslak olmamasına dikkat edin. Makine gömülüp zemine zarar verir, veya çimleri kökünden kopara bilir daha yavrular çünkü.

beyyurdlu
13-07-2018, 19:58
Acil cevap lütfen ��!!
Arkadaşlar çim alanın ortasında bir boşluk oluşmuş ve giderek büyüyormuş, hızlıca sararıp inceliyor ve çim YÖK oluyor..yuvarlak alanlar halinde. yarın resmî yükleyeceğim

beyyurdlu
15-07-2018, 09:36
Büyük alanı kazıyıp tekrar tohum ektim. Mantar fln mı acaba can sıkıcı malesef

Styric
16-07-2018, 12:45
Büyük alanı kazıyıp tekrar tohum ektim. Mantar fln mı acaba can sıkıcı malesef

Karınca ve kuşların bu kadar tohumu toparlıya bileceğini sanmıyorum. Tohumlar patlamaya başladığın da bu bölgede çimlenme var mı idi ? Azot gübresini fazla mı kullandınız ? Kediye köpek var mı bahçede ? incelemeden tahmin yürütmek zor lakin bir sıkıntının olduğu aşikar çünkü tamamen öldürmüş vaziyette gözüküyor.

Benim tahminim bir dip çürümesi var. Yeni ektiğiniz için de bol bol suladınız ve bir mantari hastalık türemiş olabilir. Çok hızlı bir şekilde mantar ilacı temin edip haftada 1 şeklinde 3-4 hafta uygulayın. Tamamına dağılabilir. Çimlerde kendini toparladı ise gece suyunu bırakın en büyük sebebi bu zaten.

Tohum ekimi geç tarihe kalınca sıcaklar da bastırınca bol sulamak gerekiyor. Buda mantara davet oluyor. Geçmiş olsun çim zordur ama keyiflidir. Geç kalınmış bir durum yok halledilir.

beyyurdlu
16-07-2018, 17:02
Teşekkürler cevap için
Boşalan yerlerde çimler çıkmış idi yani karınca ve kuş değil.
Çok sulandı birde gübre verilince mantarı tetikledi galiba haklısınız
Gece sulamasını kestim, mantar ilacı önerebilir missniz? Yarın ankaradanalıp göndermeliyim

Styric
17-07-2018, 07:27
Teşekkürler cevap için
Boşalan yerlerde çimler çıkmış idi yani karınca ve kuş değil.
Çok sulandı birde gübre verilince mantarı tetikledi galiba haklısınız
Gece sulamasını kestim, mantar ilacı önerebilir missniz? Yarın ankaradanalıp göndermeliyim

Rica ederim, marka önermek pek doğru olmaz sanırım. Benim kullandığım ilacın aktif maddesi 250 g/L Azoxystrobin olarak geçiyor. Yine de size bir çözüm çare olur mu ondan da emin değilim. O yüzden lütfen ziraat mühendisi bir arkadaşa danışın.

beyyurdlu
23-07-2018, 18:50
Gittikçe yayılıyor mantar, caaptan kullanabildik ek olarak bakır .
Ayrıca hafta sonu giderken hektaş rauma deneyeceğim.
😞

beyyurdlu
23-07-2018, 19:41
Evin dışına yaptığım alan da bu hale geldi, gittikçe seyreldi be sarardı. Microncombi ve humik asit yapacağım kurtulacağını zannetmem ama. 20 20 20 gübre nasıl olur acaba?
Burayı bari kurtarabilsem

özlem yıl.maz
27-07-2018, 00:44
Merhabalar bir süredir bahçemizdeki çimlerde mantarla ilgili sorun yaşıyoruz edinebildiğimiz ilaçlarla en azından yayılmasını önlemiş olsakta iyi sonuçlar alamadık İzmir’de olduğumuz için burada adı geçen doğa tohumculuğa aradık fakat artık zirai ilaç satmadıklarını söylediler burada adı geçen ilaçları bulabileceğimiz başka bir yer var mı?**** mantarla mücadelede daha kolay edinebileceğimiz ve sonuç alabileceğimiz bir ilaç ismi tavsiyeleriniz nelerdir?

Güler
27-07-2018, 16:44
Arkadaşlar çim alanda mantarî hastalık başlamış ise bunu gübre ile telâfi edemezsiniz, önce hastalığı bertaraf etmelisiniz. Dezenfektan ile işe başlamalı ( Huwasan Tr.50 ) daha sonra mantar ilacı kullanmalısınız.

Bununla ilgili çok güzel bilgiler mevcut başlıkta lütfen okuyun, hep aynı şeyleri yazmak olmuyor.

Mtnbykn
20-08-2018, 18:54
Öncelikle merhaba.foruma yeni üye oldum.
Muğlada esnafım.

Çok fazla okudum yazdıklarınızı ama napacağıma karar veremedim.öncelikle akşam sulamasını kestim sabah erken saatre yapmaya başladım ama çözüm olmadı.çok sulamadan kaynaklı sandım ama sanırım değil.
2 ay önce hazır rulo çim ektirdim.belediyeden aldım çimi onlarınkilere bakıyorum hiçbir sorun yok.ama benimkinde sararmalar başlamıştı ve gittikçe artıyor.
Sizce bu saatten sonra kurtarabilirmiyim? Eğer kurtarabilirsem ne yapmam gerekir.bu arada çimleri kaldırdığımda alttaki toprağa kök salmaya başladığını gördüm.

ercnyldz
28-08-2018, 15:02
Merhabalar, siteye yeni üye oldum,tanışma bölümünde de belirttiğim gibi yeni bahçeli bir evimiz oldu...Hevesle evin ön ve yan tarafında bulunan takribi 90 m2 lik bölüme bundan tam 16 gün önce bermuda rulo çim serme işlemi yaptırdım...Beşinci günden sonra çimlerin üzerinde uçuşan ufak kelebekler gördüm ama acemiliğimden dolayı herhangi bir işlem yapmadım, kelebekler gün geçtikçe az az çoğalınca durumu çimi seren kişiye söyledim, çimlerde kurtlanma olduğunu ve ilaçlama yapmam gerektiğini söyledi.Bunun üzerine sitede yaptığım araştırma ve ilacı aldığım tarım ilacı satan dükkandaki ziraat mühendisinin tavsiyesiyle Dorpan 4ec adlı ilaçla ilaçlama yaptım...

İlaçlamayı nasıl yaptım : Gece 22:30 civarı önce bahçeyi az bir şekilde suladım ve ziraat mühendisinin tarifine göre 20lt suya 50cc ilaç karıştırıp tüm bahçeyi pompadaki ilaç bitene kadar ilaöladım, arkasından bolca sulama yaptım, ertesi sabah sulama yapmadım. Akşam eve geldiğimde bazı bölgelerde çim uçlarında hafif sararmalar gördüm, bunun da ötesinde aradan henüz üç gün geçmesine rağmen tekrar çimlerin içinde uçuşan kelebekler görüyorum...

Öğrenmek istediğim;
1. İlaçlama şeklimde bir hata varmı eğer varsa doğru ilaçlama şekli nasıl olmalı?
2. Belirtmiş olduğum bazı bölgelerdeki çim uçlarındaki hafif sararmaların sebebi nedir, bir sıkıntı olurmu olursa çözüm yöntemi nedir?

Bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum, şimdiden çok teşekkür ederim...

Amatörzeytinci
22-10-2018, 12:02
Merhaba, yazlığın bahçesinde yaptırdığımız rulo çimde bölgesel olarak resimlerde görülen sararmalar olmaya başladı ne yapabiliriz sorun konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Sulama sebebi ile mantar olabilir dendi ama doğrumudur ne önlem almamız lazım tavsiye edebileceğiniz ilaç var mı? Teşekkürler Murat

elmasoglu
11-11-2018, 17:59
Sevgili Üyeler
Çimlerim 2 yaşında ama ilk dafa bu hale geldiler. 15 günde bir Dezenfektan ve sonra Green set ve MAP atıyordum 2 yıldır sorunsuz gidiyordu. Çimde kurt var dediler kurt ilacı attım 10 gün önce Emperatör adında. Ama sararma devam ediyor. Ne yapmalımıyım: Acaba Kurt değilde mantar olur mu lütfen cevap verin ki kurtarabilirsem çok sevineceğim. 2 yıldır uğraşıyorum. Çok üzülürüm. Yardım lütfen
:confused:
:(

İlker54
23-12-2018, 20:58
Merhaba,bende yeni üyeyim,bu siteyi kuranlardan Allah razı olsun.Çok faydalı Ve güzel şeyler var

İlker54
24-12-2018, 14:52
Bende 150 MR bahçeme hazır rulo çim döşedim ve çok güzel tuttu.2 ay önce bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine şeker gübresi attım.5 kilo civarı atılması gerekiyormuş Ve biz 15 kilogram attık.20 gün zaman geçtikten sonra çimde dalga dalga oldu.yem yeşil yerlerin bazı yerleri sarımsı yeşil oldu.Ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

beyyurdlu
27-01-2019, 11:29
Çimlerimin başında bir musibet daha 😩mantar sanırım , bir fungusit kullandım bakalım

couper1
14-02-2019, 08:01
Merhaba
Elimde Reldan 22E böcek ilacı var (https://bku.tarim.gov.tr/BKURuhsat/Details/3418)
Çimlere sıkmanın bir zararı olur mu? Normalde meyve ağacı için kullanılıyor. Çimler ıslakken kullanılır mı kuru mu olması lazım.
Kurt, solucan gibi canlılardan gördüm bir miktar. Şimşire de bunu sıkıyorum onda da tırtıl olabiliyor.

Styric
14-02-2019, 08:28
Merhaba
Elimde Reldan 22E böcek ilacı var (https://bku.tarim.gov.tr/BKURuhsat/Details/3418)
Çimlere sıkmanın bir zararı olur mu? Normalde meyve ağacı için kullanılıyor. Çimler ıslakken kullanılır mı kuru mu olması lazım.
Kurt, solucan gibi canlılardan gördüm bir miktar. Şimşire de bunu sıkıyorum onda da tırtıl olabiliyor.

bu etken maddeli ilacı daha önce çimlerde kullandım bir sorun yaşamadım.

Styric
14-02-2019, 08:43
Çimlerimin başında bir musibet daha ��mantar sanırım , bir fungusit kullandım bakalım

Bölge neresi acaba ankara mı ? çimleriniz erken uyanmışa benziyor.

couper1
14-02-2019, 08:49
Evet ankara
Kışa girmeden organik gübre ve 10kg tohum (overseeding) atmıştık hiç sararma olmadı, yeni çimler çıkmaya da başladı
Sadece karlar eridikten sonra bazı bölgelerde, spot şeklinde sararma ve ölme var, mantar galiba ya da bu kurtlardan, ama yayılmadı 5-6 tane 15cm çapında yuvarlak...
Hafta sonu sıkayım bakalım...

Styric
14-02-2019, 13:18
Evet ankara
Kışa girmeden organik gübre ve 10kg tohum (overseeding) atmıştık hiç sararma olmadı, yeni çimler çıkmaya da başladı
Sadece karlar eridikten sonra bazı bölgelerde, spot şeklinde sararma ve ölme var, mantar galiba ya da bu kurtlardan, ama yayılmadı 5-6 tane 15cm çapında yuvarlak...
Hafta sonu sıkayım bakalım...

Reklam gibi olacak ama bulabilirseniz, dezenfektan atın, Hydroxy veya Huwa-san TR50 olarak ikisini biliyorum sadece muadili vardır. Ben m2'ye 2 ml olarak hesaplıyorum 30 litre makineme atıp ilaçlıyorum. 3-5 gün sonrada etkili bir mantar ilacı faydalı olacaktır. Gübreyi biraz erken atmışsınız. Ben Konya'da ikamet ediyorum çalışmalara 15 marttan sonra başlayacağım. Ankara iklimi de sıkıntılıdır biraz. Uyanan bitkilerin tekrar don görmesi çimi bozabilir. Çok fazla sulamayın, erken saatte sulayın gün boyunca kullanabilsin. Hayvan gübresi kullandınız mı ? kullandı iseniz toprak altı canlılar için ilaç atmanız da fayda var. Ben bu sene Napoleon 4 EC kullandım. Benim bildiklerim bu kadar, umarım faydası olur. Lütfen ziraat mühendisine danışmayı da ihmal etmeyiniz. Kolay gelsin

Osman Köse
16-02-2019, 18:26
Ankara'da tarım ilacı satan yerlerde Huwa-San veya benzeri yok "Satmamız yasaklandı. Veteriner malzemesi satan yerlere" sorun dediler. Onlarda da yok. Acaba nerden bulabilirim.
Bazı internet sitelerinde satılan Hidrojen Peroksit %50 aynı şey midir?

couper1
18-02-2019, 09:43
https://urun.n11.com/diger/huwa-san-tr-50-dezenfektan-5-kg-P319583984

Styric
19-02-2019, 07:30
https://www.fidedeposu.com/urun/hydroxy-bakteriyel-ve-mantari-hastaliklara-dezenfektan

ben bunu kullanıyorum dezenfektan için.

Osman Köse
20-02-2019, 10:03
https://www.fidedeposu.com/urun/hydroxy-bakteriyel-ve-mantari-hastaliklara-dezenfektan

ben bunu kullanıyorum dezenfektan için.

Teşekkürler

Osman Köse
20-02-2019, 10:04
https://urun.n11.com/diger/huwa-san-tr-50-dezenfektan-5-kg-P319583984

teşekkürler.... 1 litrelik arıyorum, 5 lirte benim için çok fazla

couper1
05-03-2019, 07:03
Selamlar
Ankara için sulamaya başlanmalı mı?
İlk biçimi ne zaman yapmak lazım?

s.serdar
16-03-2019, 19:05
Selamlar
Ankara için sulamaya başlanmalı mı?
İlk biçimi ne zaman yapmak lazım?

Normal iklim koşullarında Nisan ayı başından önce sulamak gerekmez. Eğer konuya fazla ilgi gösteriyorsanız büyük bahçe mağazalarından ve internet sitelerinden temin edeceğiniz nem ölçerler ile nem seviyesi %30 un altına düştüğünü görürseniz sulama gerekli demektir.

İlk biçimden amacınızı pek anlayamadım. Yeni ekilmiş çimin ilk biçimi mi? Sezon açılışında ilk biçim mi?

s.serdar
16-03-2019, 20:03
Ankara'da tarım ilacı satan yerlerde Huwa-San veya benzeri yok "Satmamız yasaklandı. Veteriner malzemesi satan yerlere" sorun dediler. Onlarda da yok. Acaba nerden bulabilirim.
Bazı internet sitelerinde satılan Hidrojen Peroksit %50 aynı şey midir?

Huwa-San ile hidrojen peroksit üç aşağı beş yukarı aynı şeydir. Huwa-San hidrojen peroksid'ın kolloid gümüş ile desteklenmiş daha doğrusu stabilize edilmiş halidir. Ancak bazı yabancı resmi kuruluşlar kolloid gümüşün zararlarını gündeme getirince bu maddeye ve içeriğinde kolloid gümüş bulunduran ürünlere sınırlama getirildiği görüldüğünden, Ankara'da ki satıcılardan böyle bir yanıt almış olabilirsiniz.

Huwa-San da, hidrojen peroksit de güçlü bir defenfektan olduğu içindir ki toprakta bulunan yararlı bakteri ve mikro organizmaları da istemeden yok edeceğinizi bilmeniz de yarar olacaktır.

Osman Köse
20-03-2019, 15:33
Huwa-San ile hidrojen peroksit üç aşağı beş yukarı aynı şeydir. Huwa-San hidrojen peroksid'ın kolloid gümüş ile desteklenmiş daha doğrusu stabilize edilmiş halidir. Ancak bazı yabancı resmi kuruluşlar kolloid gümüşün zararlarını gündeme getirince bu maddeye ve içeriğinde kolloid gümüş bulunduran ürünlere sınırlama getirildiği görüldüğünden, Ankara'da ki satıcılardan böyle bir yanıt almış olabilirsiniz.

Huwa-San da, hidrojen peroksit de güçlü bir defenfektan olduğu içindir ki toprakta bulunan yararlı bakteri ve mikro organizmaları da istemeden yok edeceğinizi bilmeniz de yarar olacaktır.

Teşekkürler

Osman Köse
20-03-2019, 15:48
uzun araştırmalar sonucu 1 litrelik Huwa-San TR 50'yi piyasada bulmamın mümkün olmadığını, Huwa-San TR50 ile ile hidrojen peroksit 50'nin benzer şeyler olduğunu, Sportak + Pilben veya Benlate artık piyasada satılmadığını ve yasaklandığını öğrendim. Satıcı Sportak + Pilben veya Benlate yerine massbakır wp50 önerdi.
Çimi hastalıklardan korumak ve daha iyi gelişimini sağlamak için çimin havalandırılması gerektiğini bunu yapan bir makinenin oduğunu öğrendim.
Yaptığım araştırmalar sonucu en ucuz çim havalandırma makinesini Bauhaus'da buldum ve aldım.
Bu makine ile önce çimi temizledim. Pompa ile Hidrojen peroksit yaptım. Bir gün sonra massbakır 50wp yapacağım, daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre vermeyi planlıyorum.
Sonucu da sizinle paylaşacağım.

Styric
21-03-2019, 07:03
uzun araştırmalar sonucu 1 litrelik Huwa-San TR 50'yi piyasada bulmamın mümkün olmadığını, Huwa-San TR50 ile ile hidrojen peroksit 50'nin benzer şeyler olduğunu, Sportak + Pilben veya Benlate artık piyasada satılmadığını ve yasaklandığını öğrendim. Satıcı Sportak + Pilben veya Benlate yerine massbakır wp50 önerdi.
Çimi hastalıklardan korumak ve daha iyi gelişimini sağlamak için çimin havalandırılması gerektiğini bunu yapan bir makinenin oduğunu öğrendim.
Yaptığım araştırmalar sonucu en ucuz çim havalandırma makinesini Bauhaus'da buldum ve aldım.
Bu makine ile önce çimi temizledim. Pompa ile Hidrojen peroksit yaptım. Bir gün sonra massbakır 50wp yapacağım, daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre vermeyi planlıyorum.

Merhaba, elinize sağlık. Bu işlemlerden sonra çimi havalandırma işleminden sonra yani. Çim tohumu atımı yaptınız mı acaba ?

Osman Köse
23-03-2019, 17:43
Merhaba, elinize sağlık. Bu işlemlerden sonra çimi havalandırma işleminden sonra yani. Çim tohumu atımı yaptınız mı acaba ?

çim ekmedim eğer daha sonra seyrelme olursa ekmeyi düşünüyorum

s.serdar
24-03-2019, 01:07

Ben 15 yıldır o havalandırma tırmığını kullanıyorum.

689633

Normal bir çim alanda bu işlemden sonra çim tohumu atımı gereksizdir. Kısa dönemde kısmı seyrelmeler olsa bile, bir süre sonra eskisinden daha gür ve sağlıklı çim alanınız olacaktır.

s.serdar
24-03-2019, 01:23
daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre vermeyi planlıyorum.

Map türü gübre bu aşamada çim için düşündüğünüz kadar yararlı olmayacaktır. Bu tür gübre kışa girerken verilirse belki bir yararı olabilir. İzniniz olursa, kullanacağınız gübrenin, yavaş yarayışlı, mikro elementli, kompoze gübre olmasıdır diye tavsiyede bulunmak isterim.

couper1
27-03-2019, 11:04
Normal iklim koşullarında Nisan ayı başından önce sulamak gerekmez. Eğer konuya fazla ilgi gösteriyorsanız büyük bahçe mağazalarından ve internet sitelerinden temin edeceğiniz nem ölçerler ile nem seviyesi %30 un altına düştüğünü görürseniz sulama gerekli demektir.

İlk biçimden amacınızı pek anlayamadım. Yeni ekilmiş çimin ilk biçimi mi? Sezon açılışında ilk biçim mi?

Sezon açılışı
Çok hızlı boylandılar geçen haftasonu kestim

couper1
27-03-2019, 11:10

689633

Normal bir çim alanda bu işlemden sonra çim tohumu atımı gereksizdir. Kısa dönemde kısmı seyrelmeler olsa bile, bir süre sonra eskisinden daha gür ve sağlıklı çim alanınız olacaktır.

Bu makina linkteki havalandırma tırmığı gibi mi yoksa toprakta delik açma amaçlı mı?
https://urun.n11.com/cim-bicme-makinesi/gardena-3391-20-cim-havalandirma-tirmigi-35-cm-combi-system-P283245498?gclid=EAIaIQobChMIr-fegIqi4QIVBKWaCh1hvgECEAYYBCABEgLqxvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Styric
27-03-2019, 13:40

689633

Teşekkür ediyorum, 3 yıldır hiç yapılmadı böyle bir işlem. Bütçemiz yoktu çivili sandalet ile yapıldı. Umarım faydası olur. Seneye makine alma planımız var.

couper1
29-03-2019, 11:52
Bu gübre hakkında bilgisi olan var mı?

https://urun.n11.com/gubre/powerball-organik-cim-gubresi-P203889779

Osman Köse
09-04-2019, 19:17
Map türü gübre bu aşamada çim için düşündüğünüz kadar yararlı olmayacaktır. Bu tür gübre kışa girerken verilirse belki bir yararı olabilir. İzniniz olursa, kullanacağınız gübrenin, yavaş yarayışlı, mikro elementli, kompoze gübre olmasıdır diye tavsiyede bulunmak isterim.

Teşekkürler...
MAP gübreyi Mine Pakkaner'in önerileri arasında görmüştüm. Ama ne zaman verilmesi gerektiğine hatırlayamadım

couper1
18-04-2019, 14:50
bir problem yok ama çimlere tedbir amaçlı arap sabunu sıkılır mı? mantar vb önlemek için

Ruberto
09-05-2019, 09:40
Herkese selam. Kasım ayında çimimizi ektik. Sanırım tesfiyeyi iyi yapmadığımız için bazı bölgelerde su birikmesi oldu bende buralara biraz toprak attım. Attığım yerlerde çim çıkmadı. Şimdi ne yapabilirim. İlk kesimi daha yeni yaptım.Nasıl bir gübre kullanmalıyım.

sananeadımdan03
09-05-2019, 12:00
ıhlamur bıtkılerı nasıl toplanır yardımcı olurmusunuz lütfen ?

Osman Köse
09-05-2019, 13:42

çimlerimi hastalıktan kurtardım;

Bu makine ile önce çimi temizledim. Pompa ile Hidrojen peroksit (Huwa-San TR50) yaptım. Bir gün sonra massbakır 50wp yaptım, daha sonra humik asit verip, arkasından da MAP gübre ile gübreledim.

Son durum budur.
Bir sorun yok gibi görünüyor.
Sağ alt köşe diğer yerlere göre çukur kalmıştı ben de yeniden çim ektim, görünen açıklıklıklar nedeni bu.
O bölgede çimler yeni çıkmaya başladı.

couper1
15-05-2019, 15:20
hangi makinayı aldınız?

Osman Köse
20-05-2019, 10:42
Herkese selam. Kasım ayında çimimizi ektik. Sanırım tesfiyeyi iyi yapmadığımız için bazı bölgelerde su birikmesi oldu bende buralara biraz toprak attım. Attığım yerlerde çim çıkmadı. Şimdi ne yapabilirim. İlk kesimi daha yeni yaptım.Nasıl bir gübre kullanmalıyım.
Çim çıkmayan yerlere tohum serpin ve üzerini yanmış hayvan gübresi ile kapatı, bir kaç hafta sonra çıkar

Osman Köse
20-05-2019, 10:46
hangi makinayı aldınız?
Hurricane HEV-E 1200-31

Tkolaytk
22-05-2019, 20:58
Merhaba arkadaslar araniza yeni katildim.. daha dogrusu cim dunyasina ve araniza yeni katildim:)
15 gun once 150 m2 olan bahceme 10 cm peyzaj topragi serim cim tohum uygulamasi yaptim
15 gun sonra bahcem fotograflardaki hale geldi.. bahce kenarindan goruntu gayet tatmin edici ama tepeden bakinca biraz seyrek gibi geldi bana.. yinede ilk kesime kadar dahada gurlesecegini dusunuyorum

Sikintiya gelince bahceme bir iki sefer kopek girdi.. ve bundan 1 hafta sonrasinda bahcemde belli noktalarda yaklasik 10 yerde 10 cm capinda yuvarlak yuvarlak curumeler oldu.. kopek kedi isece curuturmu ve sonrasinda yeniden ekim yapmadan cikarmi.. **** baska bir hastalik olabilirmi yarin hastalikli yerlerinde fotosunu aticam

Tkolaytk
24-05-2019, 09:33
Arkadaslar dun belirttigim sorunlari fotoladim.. ayrica kimi yerlerde cim aralalarinda pamuksu sanirim mantarlasma oldu.. ne yapmak gerekir yardimlarinizi bekliyorum

Tkolaytk
24-05-2019, 09:42
Kullanim seklini belirtirmisiniz ne kadar suya ne kadar.. 150 mt2 alanim var nasil uygulama yapmaliyim