agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Aperitifler, Çorbalar, Salatalar, Soslar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2008, 20:47   #31
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
kahvaltı

Yazınızı okudum cok güzel kahvaltı cok mühim .tek başına kahvaltı oda cok zor bir anım aklıma geldi anlatmak istedim .Avusturya da bir şehir Klagenfurt velden kasabası bir pansionda kalıyoruz .pansionda sabah kahvaltısı alıyoruz her sabah masa hazırlanıyor 4 kişillik eşim ve ben oturuyoruz pansion sahibi hanım geliyor bir kişillk yer boş kalıyor 4 kişillik servis hazır bardağa sütü bile konmuş ekmeği kızartılmış o servis o sekilde kalıyor herhalde bizden sonra gelip kahvaltı yapan biri var diye düşündük .Baktık pansionda bizden başka kalanda yok 3 günü masamıza gelenyaşlı pansion sahibine sordum masaya 4 kişinin neden gelmediğini bakın ne cevap verdi orası gecen sene ölen eşimin yeri sanki o varmış ve gelecekmiş gibi servisini hazırlıyor ve sonra kaldırıyor Hepinize uzun ömürler neşeli kahvaltılar dilerim

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 21:35   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sabahları hiç kahvaltı yapmadığımı daha doğrusu içimden hiçbir şey yemek gelmediğini itiraf edeyim.

(tatil günleri geç kahvaltı-brunch hariç)

Benim gibi olanlar var mı merak ediyorum

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 00:30   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Evet var. Sadece kahve içerim.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 01:14   #34
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili Denizakvaryumu;

Yalnız değilsin ben 1.5 yıla yakındır kahvaltı etmedim, bu kötü bir huy ama olmuyor işte. Öğlene kadar aç dolaşıyorum, sıvı içecekler de içmiyorum Canım hiç bir şey istemiyor, pazar günleri öğlende ancak kahvaltı benzeri birşeyler yiyebiliyorum. İnşallah düzelir bu özelliğim

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 01:44   #35
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sabahları uyandığımda ilk 3-4 saat hiç birşey yiyemiyorum. Bu yıllardır böyle. Uyanmak için ilk yaptığım şey maalesef sigara içmek, eğer hala uyanamamışsam koyu bir kahveyle bir sigara daha.. Kahvaltı benim için pek kahve altı olmuyor yani. Sigara ve kahve üstü diyebiliriz kısaca. Ama uyandıktan 3-4 saat sonra kahvaltı ederim.

Alıntı:
(sabah sabah sarımsak da ne oluyor? demeyin. Abartmadığınız sürece harika oluyor. Deneyin, bakalım yine aynı düşüncede olacak mısınız?..)
Sarımsak özellikle de taze sarımsak kahvaltı da bayıldığım şeylerden biridir. İnce dilimler halinde doğranmış bir tabak domatesin üzerine sızma zeytinyağı gezdirip, 3-4 diş sarımsağı da ince ince dilimleyip, tuzla ve naneyle tatlandırıp deneyeniniz olmadıysa eğer tavsiye derim.

Alıntı:
yumurtanın kaynamaya başladıktan sonra 8-10 dakika daha pişirilmesi gerektiği öneriliyor.
Oysa yıllardır, yumurta kaynatılırken eğer sarısının etrafında yeşilimsi bir tabaka oluşuyorsa demirinin gideceğinden, böyle yenilmemesi gerektiğinden bahsediyorlardı.. kaynamaya başladıktan sonraki 8-10 dakika da bu yeşillik oluşur gibime geliyor..

Babam eskiden(eskiden diyorum çünkü şimdi tam yağlı köy peyniri bulmak çok zor), sahanda tereyağını eritir ve üzerine ufaladığı tam yağlı inek peynirini koyar ve iyice eriyene kadar karıştırırdı, peynir iyice sünerdi ve sahanla masaya konan bu kahvaltı yemeğine sündürme denirdi. Taze ekmek banıp yemesi süper olurdu.. En çok bunu özlüyorum.. İzmir'de çok aradım ama o köyden gelen peynir gibisini bulamadım. Mozerellayla bile denedim, olmuyor, o tad başka birşeydi..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 22:56   #36
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Bizim kahvaltı kültürümüz farklı ama ben size Fethiye'den Yörük Kahvaltısı resmi gönderiyorum.
Resim benim ama yer hemen her ay bir kere kahvaltıya gittiğimiz yörük müzesi..www.yorukmuzesi.com
Bizim kahvaltıları da daha sonra yazacağım

Eklenen Resimler

gilan beğendi.
caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 18:01   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Ne ben,ne eşim ne de çocuğum, kahvaltı etmeden evden çıkmayız.Hafta sonları hariç, her gün saat 7:30 da kahvaltıya otururuz.Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğuna inanıp, iyi bir kahvaltı ederiz.Yataktan kalkar kalkmaz kahvaltı etmeyi canımız pek istemese de, kahvaltıya başlayınca iştahımız açılır.Herkese de önerilir.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 19:15   #38
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kahvaltısız bir gün mü asla! Hafta içi okul-iş derken aceleye geliyor ama hafta sonları kahvaltı bizim için çok özeldir. Hele yazın bahçeden topladığım domates , biber , roka ile bir başka oluyor. Ayrıca simitler ev yapımı ekmekler, ceviz, zeytinyağı...

Bir yerde okuduğuma göre, sabah saat 7-8 arası yenen yemekten alınan kalori, o gün için enerjiye dönüşüyormuş, belki de bu yüzden "mutlaka kahvaltı " deniyor. Özellikle okula giden çocuklarımıza mutlaka gerekli.

gilan beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 00:36   #39
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Annemlerde sıkça tüketilen bir kahvaltılık tarifini paylaşayım. Yeşil zeytinlerin çekirdekleri çıkarılıp, 2-3 parçaya bölünür, minicik dogranmış biraz domates, minicik kıyılmış az sarmısak ve bolca taze nane ve maydanoz ile karıştırılır. Üzerine zeytinyağı gezdirilip, limon sıkılır, çok lezzetli olur.

Bir de yağlı çökeleğin üzerine, tereyagında hafifçe öldürülmüş azıcık domates salçası ve domates eklenir,karıştırılır. İçine piyazlık sogan doğranır. Sıcak sıcak yenir...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 08:55   #40
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Ben de kahvaltı etmeyi çok severim.
Hafta içi olmuyor ama hafta sonu kapı önü balkonda (veranda) çocuklarla ve eşimle kahvaltı yapmaya bayılıyorum. En son geçtiğimiz cumartesi yaptık, çocuklar soğuktan dolayı isyan ettiler. Artık pek istemesem de evde yapacağız mecburen.

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 23:17   #41
Ağaçsever

Bargan45's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Kahvaltıya bayılırım. Kahvaltı yapmadan başlanmış bir gün benim için kaybedilmiş bir gündür. Tarif veren tüm arkadaşlara teşekkürler...

Bargan45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2011, 00:15   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Ön kahvaltı
Sabah kalkınca el -yük yıkamasından sonra,
1-Buzdolabındaki polen şişesinden 2-3 kahve kaşığı polen yeyin.
2-Buzdolabındaki arı sütü+bal şişesinden 2-3 kürdan karışımdan emilerek yeyin
Kahvaltı
3-Şimdi çöreotulu tarhana çorbasını veya yesil çayınızı ısıtabilirsiniz.
4-Yeni sebze salatası yapın veya akşamdan kalanını hazırlayın.
5-Tereyağlı köy yumurtası pişince soğumadan
kendi yaptığınız ekmekle yeyin.
6-Birkaç zeytin, portakal kabuk reçelinden de.
7-Son yeşil çayınızı da içelim.
8-Ağzınıza sakız niyetine 2 karanfil de atın.
9-Bu kahvaltıdan sonra işinize yünelin.
10-Afiyet olsun, Yolunuz açık olsun.

Düzenleyen ligustrum : 03-03-2011 saat 00:20 Neden: yazım hatası düzeltme
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 22:46   #43
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster
...Van’da kahvaltı salonları sabah ezanından akşamın karanlığına kadar istediğiniz zaman hizmete hazırdır. Bütün bir gün inanılmaz bir hareketlilik içindedirler. Nasıl diyeyim, sanki siz bir müşteri değilsinizdir de bir misafirsinizdir. Öyle hissedersiniz kendinizi… Menü çok zengindir. Ama çorba, pohaça falan bulundurmazlar. Dedim ya kahvaltıyı bir kültür olarak görmüşlerdir diye. Menüde en dikkate değer yiyecekler manda sütünden kaymak, otlu peynir ve kara kovan balıdır…

….
VAN KAHVALTISI YALAN ÇIKTI

...Araştırdım. İlk Van kahvaltı salonunu kim kurdu? Van kahvaltısı nedir? Kaç yüzyıldır ediliyor. Antep’in, Adana’nın, Bursa’nın Bolu’nun, Karadeniz’in, Ege’nin yüzyıllardır gelenekselleşmiş mutfak kültürü gibi bir kültür müdür Van kahvaltı kültürü?

Tarihi Van kahvaltısının kökleri 1947’ye dayanıyormuş. Yani o kadar da tarihi değil. Bir girişimci sütevi adı altında bir salon açmış. İlk Van kahvaltısında mönüde süt, çay, bal, otlu peynir, tahin pekmez varmış. Hiç de efsane olacak bir hali yok.

...Van kahvaltısı bir ticari yutturmaca. Aynen köy kahvaltısı yutturmacası gibi (sanki köylerde insanlar bu sunulan şekilde kahvaltı ediyormuş gibi) şehirli insanın ‘pastoral’ düşlerini gıdıklayan bir kazıklamaca. Ucuzcu marketten alıp masaya koyuyosun. Nasılsa itiraz eden yok.

...Tavsiyem, Türk kahvaltısı, köy kahvaltısı, Van kahvaltısı gibi uyduruk, tamamen kazıklamaya yönelik aldatmacaları yutmayın. Kaliteli ürüne ve hizmete para ödeyin. Adı ne olursa olsun.

Mehmet Tez/Milliyet Cadde

MEHMET TEZ: VAN KAHVALTISI YALAN ÇIKTI

Ayrıca..Van kalvaltısında manda sütünden kaymak diye yazıyorsunuz ama illere göre manda sayısını gösterir listede Van'ın adı bile geçmiyor:

http://www.istanbulmanda.org/genel/m...arla-manda.htm

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024