agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Alışverişler ve İlanlar Hakkında (http://www.agaclar.net/forum/alisverisler-ve-ilanlar-hakkinda/)
-   -   Yapı Marketlerde Satışı Olan Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/alisverisler-ve-ilanlar-hakkinda/12545.htm)

nilüfer.j.s. 19-08-2008 08:00

Yapı Marketlerde Satışı Olan Bitkiler

Sayın praecox,
çürümüş bitkiyi kurtarmak mümkün değil tabii, ben yanındaki bitkiden bahsediyorum- onu ilaclamak, saksıyı değiştirmek lazım , ayrıca bilgili birinden aldığım bilgileri kullanarak ve kendi bitkilerim üzerinde uyguladığım işlemleri uygulamayı düşünüyorum, çünkü acil müdahale ve bakım uygulanmazsa- bitkiyi tamamen kaybedecektir,yazık
( siz nerde gördünüz 5 -10 ytl satılan phalaenopsis? Ben daha geçen gün hasta, çiçeksiz bitkileri 23 ytl fiyattan satıldığını gördüm,aşağsı yok..)

Ent 19-08-2008 14:49

Bauhaus'dan 9 YTL'ye tek dal üzerinde 5-6 çiçek açılmış olarak orkide almıştım ve çiçekli hali, bu bitkiyi hediye ettiğim akrabamın -ki kendisi orkide uzmanı filan da değildir- evinde 1,5-2 ay devam etti. Yani Sn. praecox'un bahsettiği fiyatlar hayretle karşılanası şeyler değil. Gerçekten de büyük yapı marketlerde zaman zaman kalmış, çiçeği geçmiş ya da elden çıkarılmak istenen orkideler bu fiyatlara satılabiliyor. 20-25 lira markete yeni gelen, göreceli olarak en iyi formdaki bitki fiyatıdır. "Aşağısı yok" olarak nitelendirilecek bir fiyat değildir.

Bu biraz da şans meselesi tabii. Markete ulaşırken ya da markette beklerken bitkinin dibi ıslak kalmış mı, serinde kalmış mı, uzun süre ışıksız kalmış mı...Yalnız her halukarda seralarda ışıkla oynanarak, besin ayarlamaları yapılarak bu bitkiler çiçeklenmeye zorlanmış oluyor. Eve gelince de belki ilk sezon dayanıyorlar ama ardından ciddi bir dinlenme geçirmeyip yeniden çiçeklenmelerine izin verildiğinde aşırı yorulabiliyorlar. Bu da tümü için geçerli olarak diye bir kural yok ama, birçok bitkiyi yolda bırakacak ikinci bir sınav olduğunu da kabul etmek gerek.

Benim başıma arada birkaç kez geldi bu durum; neyseki artık sorunu daha erken farkedip Sn. praecox ve diğer kaynaklardan öğrendiğimiz önlem paketleriyle iyi kötü müdahale edebiliyorum. ;)

nilüfer.j.s. 20-08-2008 09:40

Ent, ben aynı "bauhaus" dan 25 ytl-e aldım, çiçekleri yoktu! Hangi bauhaus'da buldunuz bu fiyatı? Çok merak ettim.

Saygılar

ephesos 20-08-2008 10:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nilüfer.j.s. (Mesaj 269937)
Ent, ben aynı "bauhaus" dan 25 ytl-e aldım, çiçekleri yoktu! Hangi bauhaus'da buldunuz bu fiyatı? Çok merak ettim.

Saygılar

Geçen hafta kozyatağı bauhaus ta 19 ytl ye bir adet gayet sağlıklı trecolor phelenaopsis aldım , çiçeksizler 9 ytl idi.

Ent 20-08-2008 11:44

Ben yolumun üzeri olduğu için Bayrampaşa Bauhaus'u tercih ediyorum. 15-16 Lira'ya çiçekli Paphi, 9 Lira'ya çiçeği geçmiş Vanda ve Oncidium satmışlığı da var hatta.

Bahsettiğim rakamlar dün, bugün ya da yarın için değil, piyasa geneli içindir. Gerçi Sn. ephesos somut bir örnek de vermiş. Bir ara yolunuz düşerse ve denk gelirseniz siz de tecrübe edebilirsiniz belki.

25 Lira'ya çiçeksiz orkide şanssızlık olmuş demeyeceğim. Zira 5-10 Lira farka takılınmayacak kadar güzel çiçeklerle sizi ödüllendirebilir sonuçta. Hem, elinizde çiçeklenmiş orkide, çiçekli satın alınmış orkideden daha iyi hissettirir; daha gösterişli olmasa bile.

nilüfer.j.s. 20-08-2008 11:53

sn.praecox , bu 47'C derece yanlışlık değildir, iki defa yaptım kendi bitkilerime,isterseniz sadece saksı harcına duş yapabilirsiniz....isterseniz tabii

sn.Ent ve sn. Ephesos, ben galiba dediğiniz gibi şanssızım, çunku boyle fiyatı hiç görmedim, ben de kozyatağı/ bauhaus'da aldım çiçeksiz bitkiyi, çiçekliden bir farkı yoktur aslında, onemli olan köklerin sağlığıdır, sonucta çiçeksiz olan da çiçek açacaktır kesin.....
ayrıca, vandaların fiyatı da 69,00 ytl idi !!!!!!...çiçeksiz !!

eylems 20-08-2008 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nilüfer.j.s. (Mesaj 269937)

Saygılar

Beylikdüzü bauhausede bir grup phal 1.75 ytl den üç ay sonraki grupta 6 ytl den güneşli pratikerde de 8 ytl den çiçeği geçmiş phal satıldı. Ben bu fiyatlardan aldım. Çiçekli olanları ise Beylikdüzü bauhausede şuan için 18ytl idi. Bilginize.

nilüfer.j.s. 20-08-2008 14:28

ooo, ya ben işmdi kendimi çok affedersiniz "kazıklanmış" hissediyorum:(
Ümraniye /Praktiker'de ve Kozyatagı/Buhaus'da 5 -9 ytl'ye sadece saksıyı alırsın:D:D:D,o da garanti değil.............

ephesos 20-08-2008 17:11

Sayın nilüfer j.s , kozyatağı bauhaustaki vandalar dediğiniz gibi hala 69 ytl ,kökleri falan kurudu gitti. Her İstanbula geldiğimde bakıyorum ama birtürlü indirime sokmadılar yazık sonunda çöpe gidecekler .
Bu arada herhangibir yapı markette indirimli vanda gören varsa rica etsem bana haber verebilir mi ?

nilüfer.j.s. 20-08-2008 17:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ent (Mesaj 269988)
Ben yolumun üzeri olduğu için Bayrampaşa Bauhaus'u tercih ediyorum. 15-16 Lira'ya çiçekli Paphi, 9 Lira'ya çiçeği geçmiş Vanda ve Oncidium satmışlığı da var hatta.

Bahsettiğim rakamlar dün, bugün ya da yarın için değil, piyasa geneli içindir. Gerçi Sn. ephesos somut bir örnek de vermiş. Bir ara yolunuz düşerse ve denk gelirseniz siz de tecrübe edebilirsiniz belki.

25 Lira'ya çiçeksiz orkide şanssızlık olmuş demeyeceğim. Zira 5-10 Lira farka takılınmayacak kadar güzel çiçeklerle sizi ödüllendirebilir sonuçta. Hem, elinizde çiçeklenmiş orkide, çiçekli satın alınmış orkideden daha iyi hissettirir; daha gösterişli olmasa bile.

ephesos, bu yukarıdaki mesaj "Ent" uyeden alınmıştı

ephesos 20-08-2008 17:22

Onu biliyorum dönemsel indirileri oluyor , sayın Ent geçmiş zamandan bahsediyor evet 9 ytl ye vanda sattıklarıda oldu ben yetişemedim.

Ent 21-08-2008 10:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ephesos (Mesaj 270110)
Sayın nilüfer j.s , kozyatağı bauhaustaki vandalar dediğiniz gibi hala 69 ytl ,kökleri falan kurudu gitti. Her İstanbula geldiğimde bakıyorum ama birtürlü indirime sokmadılar yazık sonunda çöpe gidecekler .
Bu arada herhangibir yapı markette indirimli vanda gören varsa rica etsem bana haber verebilir mi ?

Sn. ephesos ben de Bayrampaşa'dakilerin indirime girmelerini bekliyordum aynı şekilde, birkaç kez gittiğimde sordum da hatta ne zaman girer diye ama belirli birşey yok denildi.

Dediğiniz gibi kökler kurumaya başlamıştı, ısrarla indirim yapmamışlardı son partide.

Acaba meraklısı olanlar indirime girmesini bekler oldu diye Vandalar için bu uygulamadan vaz mı geçtiler diye düşündüm...

denizakvaryumu 21-08-2008 10:54

Mutlaka indirime gireceklerdir, 9 YTL satılan bonsai-Phalaenopsis-terlik orkidelerine şahit oldum...

Fakat indirim günlerini söylemiyorlar, zaten az sayıda vanda olduğundan o gün indirimi gören vandaları kapıyor :)

praecox 21-08-2008 11:18

Yapımarketlerde Orkide

Fiyatlar ve deneyimler bu başlıkda yazılsın lütfen.

ephesos 21-08-2008 11:34

Sağolun hocam gerekliydi bu başlık.

oceanheart 26-08-2008 08:04

Sevgili New Yorker eğer phallerin çiçeklerini görmk için sabırsızlanıyorsanız siz tavsiyem yeni açılmış olan Koçtaş Trabzon mağazasına giderek çiçekli phallerden alabilirsiniz.

newyorker 26-08-2008 19:39

Trabzona pek sık gitmem. acaba carrefour 'larda bulunur mu?? Birde şu dediğiniz stresle ilgili bir hikayem var. Dediğinize katılıyorum.

tolgahann 14-02-2009 23:20

Yapı Marketlerde Satışı Olan Bitkiler

Arkadaşlar böyle bir başlık açılması forumda sürekli konuşuluyordu. Yapı marketlere gittiğimiz zaman hangi soğan ve tohumların satışta olduğunu birbirimize haber verelim, böylece çok istediğimiz bitkileri kaçırdığımız için üzülmeyiz.:)

denizakvaryumu 14-02-2009 23:26

http://www.agaclar.net/forum/showpos...7&postcount=23

http://www.agaclar.net/forum/karadeniz-bolgesi/4907.htm

Noel gülü yani helloborus (niger) Cepa Bauhausda dış kısımda 7-8 saksı gördüm.

.

dubief 14-02-2009 23:30

Bende Koçtaşta meyve vermiş saksıda ananas gördüm. Etobur bitki çeşitleri ve rengarenk açelyalar gördüm. 2 metreye yakın kamelya gördüm birde...

denizakvaryumu 14-02-2009 23:31

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=hoya+cornosa

Gerçek mum çiçeği yani hoya cornosa cepa bauhausa gelmiş.

Mavi kardelenler ise bitmiş :(

http://www.bauhaus.com.tr/index.php?id=851

http://213.144.110.72/ileti/ileti2.htm

Bauhausdan talepler için linke yazabilirsiniz.

Nariel 14-02-2009 23:36

Kozyatağı Bauhaus'ta Scilla siberica(mavi kardelen) bol miktarda gelmiş.

Yazlık soğan ve yumrular (kanayan kalpler, müge) ise henüz yok.

tolgahann 14-02-2009 23:44

Sn.Nariel hatırladığınız başka ne soğanlar vardı kozyatağı bauhausta.

Nariel 14-02-2009 23:46

Muscari, nergis, sümbül ve lale soğanları vardı ayrıca. Başka yoktu, en ilginci scilla idi.

dubief 14-02-2009 23:48

Hah hatırladım birde Arap Yasemini vardı. Ama fiyatı pahalıydı...

denizakvaryumu 14-02-2009 23:54

Cepa Bauhausda;

20.02.2009 TOHUM EKİMİ 15:00 - 15:45

03.03.2009 DIŞ MEKAN BİTKİ BAKIMI 15:00 - 15:45

etkinlikleri var, belki önerilerimizi iletebileceğimiz birileri de olabilir :)

http://www.bauhaus.com.tr/index.php?...ash=f65917fa06

Telefon: 2956800 - Bahçe :33

E-Posta: isletme943@bauhaus.com.tr

tolgahann 15-02-2009 00:08

BİM marketlere de geçen sene ucuz fiyata çok güzel soğanlar gelmişti ama hangi ayda geldiğini tam hatırlayamıyorum.Bilen varsa hatırlatabilir mi?

denizakvaryumu 15-02-2009 00:14

Yazlık soğanlar şu anda hiçbir markete gelmedi, sanırım şubatın çıkması bekleniyor.

Ferda Ülkümen 15-02-2009 00:33

Geçen sene şubat ortalarında Bauhausa geldiğini çok iyi hatırlıyorum, Bim'lerde epey sonra satışa çıkmıştı.
Tahminimce Asya lale piyasaya dağıttıktan sonra, elinde kalanları Bim'e veriyor.

Arzu Kasapoğlu 15-02-2009 00:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann (Mesaj 360941)
BİM marketlere de geçen sene ucuz fiyata çok güzel soğanlar gelmişti ama hangi ayda geldiğini tam hatırlayamıyorum.Bilen varsa hatırlatabilir mi?

Martın son haftası gelmişti.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024