agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Agaclar.net Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2010, 00:21   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Eşzamanlı yapılsa daha güzel olmaz mı)
Devlet politikası haline gelmedikçe ve duyarlı herkes bu işe başlayıp, konu komşu, akrabayı da ikna etmedikçe yapılamaz zaten.
Aslında konuya tersten girdik hep. Asıl çözüm; mümkün olduğunca az atık ortaya çıkarmak, gereksiz ambalajdan kaçınmak ve bu tarz ürünleri satın almayarak firmalara baskı uygulamak, alışverişlerde gereksiz poşet tüketiminden kaçmak, Depozitolu şişelere dönmek, plastik ve türevi maddeler yerine organik ürünler, cam, ahşap( tabii doğal ormanların katledilmesiyle elde edilenler değil de ağaç tarımından gelenler) gibi ürünlerin teşvik edilmesi ve daha bir sürü çözümle, Doğaya uyguladığımız baskıyı azaltabilir ve çevreye toksin saçmaktan vazgeçebiliriz. Ortaya çıkan minimum atığın geri dönüşümünü sağlamak esas çözümmüş sanrısına düşmemeliyiz.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 14:39   #32
Ağaç Dostu

altinediz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Galeri: 28
Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır siteye giremiyordum. Bunun nedeni askerde olmam. Ama allaha şühür hayırlısı ile 3 ayım kaldı ve sonrasında tekrardan sizlerle olacağım. Bu konu çok ilgimi çekti. Bende öğrencilik yıllarımdan beri kendi çapımda uyguluyordum ama bir türlü geniş çaplı uygulayamadım uygulatamadım. bu yüzden çok ilgimi çekti. Bu konu hakkında daha detaylı bir şekilde tam bilgili kişilerle görüşmek isterim, ve belkide KARAMAN Belediyesinde bunu uygulamaya sokabiliriz. Şimdilik araştırma için vakit dar. Ama bu iş için Karaman TEMA ile görüşmeye başlayacağım ve askerden sonra da tam olarak üzerine gideceğim.

Şimdilik ayrıbileceğim vakit kısıtlı ama ağustosdan sonra inşallah bu iş üzerinde yoğunlaşacağım.

İyi çalışmalar herkese.

altinediz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2010, 18:12   #33
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn A;ltınediz

Hayırlısıyla bir alın gelin tezkerenizi ondan sonra Karaman için neler yapılabilir düşünürüz. Allah kolaylık versin. Sayılı günler çabuk geçer. Askerdeyken bir bitse de eve gitsek diyordum ama şimdi askerlik günlerimi arkadaşlarımı arıyorum.

Sevgi ve saygıyla kalın.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2010, 20:43   #34
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Marmara Belediyeler Birliğinden Sn. Aynur Acar Hanım ile telefonla görüştüm. Kendilerinin kurumsal kimliklerinden dolayı e-posta ile ulaşılması sonucu ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söylediler.[ Eposta adresi... aynur.acar@marmara.gov.tr]

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 16:01   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Arkadaşlar Edremit ve Küçükkuyu arasındaki belediyelerden başlayalım isterseniz.

Extraloob Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 19:38   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Arkadaşlar annem Çankırı İl özel idaresi ve AB kapsamında krsaldan kente projesi ile girişmcilik ile bir gözleme evi actılar. Braya YÖK başkanı,beledy başkanı vs. gibi üst düzey yetkililer katılıyor. Fakat beldye başkanı sürkli buraya gelir. Ben kendisiyle projeyi anlatabilirim. Fakat sormak istediğim : Kaç litrre EM gidecek, maliyet ne olacak ve EM Türkiye bunları karşılayabilirmi ?

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2011, 06:29   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2011
) müjdeli bir haber vereyim istedim,trabzon,rize,artvin illeri ve ilçelerinin ortak kullanacğı bir katı atık depolama ve 3 adet biyogaz üretme tesisi kuruluyor karadenizde bildiğim kadarıyla hiç ücret ödenmeden yapılıyor,bir alman firması sahillerimizi çöpten kurtaracak)

xantha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 21:58   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2011
Katılıyorum

gökhan03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 18:26   #39
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
arkadaşlar ben yaşadığım ilin belediyesinde çalışıyorum ve katı atık konusunda görev alıyorum.vahşi ile belirtilmek istenen evsel nitelikli katı atıkların düzenli olmayan ilkel bir biçimde gelişigüzel,çevresel etkileri gözardı edilerek depolanmasıdır.AB ülkeleri bu konuda almanya başta olmak üzere aşmış durumdadırlar.bizde birçok yabancı firma ve hükümetyetkilileriyle görüşmeler yapıyoruz ve şunu rahatlıkla söyleyeblirimki borçsuz ve samimi bir belediye AB den çevre yönetimiyle ilgili çok ciddi miktarlarda geri ödemesiz yardımlar alabilirler.fakat sanırım bazı yerel idareler bu yöntemi başka maddi sıkıntılarını halletmek için kullanmaya çalışıyor ve büyük bir şansı tepiyorlar.depolamada esas olan kaynağında ayrıştırmadır.evde işte okulda eğer çöplerimizi ayrıştırabilirsek ve katı atık konusunda bir gelir **** vergi sistemi oluşturabilir ve finans kaynağı yaratabilirsek olmayacak bir şey yoktur.avrupa bugün hane başına katı atık bedeli tahsil ediyor ve tabiikide bilinçli ve istekli.bizler gibi vurdumduymaz değil ve kısa vadeli düşünmüyor.yatırımlarını uzunsüreli dönüş sağlayacak biçimde planlıyorlar ve insnalarını güzel imkanları dahilinde eğitiyor ve cezalarınıda cidden uyguluyorlar caydırıcı olması açısından.bizim insani yaşam koşullarımız henüz tam manasıyla oluşamadığından bu tür çalışmalarda başarı şansımız malesef çok zayıf.benim şahsi kanaatim ayırma toplama depolama **** bertaraf konusunda cazibe oluşturacak canalıcı noktalar ortaya çıkarılmalı ve özendirilmeli.hatta ilk 10 yıl ayırana sembolik ücretler dahi verilebilir.daha sonra kademeli olarak ciddi şekilde eğitim çalışmaları ve ücretsizlendirme politikası devreye sokulmalı.tabii maliyetli ve yorucu bir iş olduğunu gözardı edemeyiz.hatta bertaraf tesislerinin kurulmasında yeri olmayan bölgelerde çevre iller birlikte hareket etmeli vatandaşa karşı değil onlarla birlikte bu konuyu ele almalılar.çevre konusu çevre operasyonel programı ve AB direktifleri gözönüne alındığında ileride gerçekten daha ciddi şekilde planlanacaktır..biz şu an geçiş sürecindeyiz ve depolama alanarı yapmaya çalışıyoruz,halbuki deponi gazından enerji elde ediliyor ve gübresinden geri dönüş sağlanarak yerden kazanım sağlanıyor.biz henüz bu teknolojiler konuşma ve gelen firmaların kazıklamak amacıylamı gelip gelmediklerinin anlaşılması safhasındayız.daha 10 yılımız olduğunu düşünüyorum.insanlar çevreciyiz diyorlar ama ellerinde sigara fosur fosur tütmekte.önce bilinçlenmemiz gerekiyor. ben burada öncelikle çevre bilinci ve toplumsal farkındalık adı altında bir projeyi hayata geçirdim,tabii belediye adına..farklı kategorilerde yarışmalar tertip ettik ve evvela okullarda genç beyinlerin farkındalığını sağlamayı amaçladık.buda bize onların konu hakkındaki bilgilerini ölçme fırsatı tanımış oldu..daha sonra mahalle gönüllüleri belirlemeye çalıştık muhtarlarla birlikte.böylece konuya duyarlı bireylerle birlikte cazibe merkezi kurmak istedik..camilerde vaazlar hazırladık çöplerin gelişigüzel atılmaması,atıldığında neler olabileceği konusunda...genlik meclisiyle temizlik kampanyaları tertipledik basını çağırdık bilgilendirme programları hazırladık.şu andada sunumlar hazırlıyorum okullarda konuyu anlatmak adına.ama dediğim gibi önce bilinç sonra uygulama olmalı..direkt konuya girek çokta srekliliği olan bir süreç oluşturmuyor.insnalar belirli süre sonra unutuyorlar.katılım azalıyor ve ilgi düşüyor.belediyeler cezaları uygulamalı elmayla armudu ayırmalı ve ciddi adımlar atmalılar.sadece basına veya vatandaşa şirin görünmek yetmez..

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2011, 01:48   #40
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar;

- Çöp kamyonlarının arkasındaki, çöp kontenyerinin döküldüğü yer, düşünülen naylon torba ebatlarında, bağımsız bölümlere ayrılır. Ve her bağımsız bölüm de aynı zamanda otomatik kantardır.

- Belediye, bir cıngıl hazırlar(Aygaz arabalarının hoparlörlerinden çıkan ses veya 11880 diyen televizyon reklamları gibi). Televizyonlarda, gerek belediye, gerekse ilgili bakanlık tarafından, bu cıngıl halkın kulak hafızasına yerleştirilir.

- Uzaktan kumandalı araba anahtarlıkları gibi bir aygıt, Daire sahibin bilgileri yüklenik olarak, her mükellefe dağıtılır(Belediye veya ilgili Bakanlık tarafından).

-Çeşitli kampanyalar vasıtasıyla(Broşür, televizyon, okuldaki öğrenciler, duvar panoları..vs) halkın, bunun karşılığında kazanacakları maddi olanaklar duyurulur. Temizlik vergisi, su, emlak vergisi..vb. gibi fatura bedellerinden, verdikleri organik malzemeler kadar, belirli nisbette indirim veya muafiyet ve hatta ekstra pirim(ya da televizyonlarda ilk 10, ilk 100 duyarlı vatandaş gibi lanse etmek, falan belediye tesislerinde 3-5 kişilik konaklama, belediyenin ortağı olduğu şirketlerden şu kadarlık indirimli mal alma..vb.), ve buna benzer akla gelebilecek özendirici, dürtücü aktiviteler. Belediyeler bu aktiviteler için birbirleri ile de paslaşır.

- Uzaktan kumandalı cipleri, çöp sahipleri isterlerse kendileri kullanabilecek, isterlerse büyük binalarda, kapıcıya vereceklerdir. Çöp torbalarına barkot uygulaması mümkündür sanırım(kamyondaki alıcının okuyabileceği bir şekilde, torbanın uygun yerine basılı). Kapıcı veya daire sahibi, çöp torbası azaldığında, bitmeden temini yönüne gideceklerdir.

- Kapıcı, her daireden aldığı torbaya, ilgili dairenin uzaktan kumandasını, arkasındaki mandal veya bir mıknatıs vasıtası ile tutturur.

- Çöp torbaları, kamyonun arkasındaki 5-6 adet bölünmüş kantarlara konacak. Barkotlar okunacak, anahtarlıklardaki cipler vasıtasıyla onaylanacak. Çöpçü veya kapıcı kumandaları çekecek, bir düğmeye basılınca, işi biten kantar gözü/gözleri otomatik olarak torbayı/torbaları içeri alıp presliyecek. Uzmanlar, burada daha iyi bir çözüm üretebililer.

- Otoban/Boğaz gişelerinde yapılan yolsuzluk benzeri teşebbüsler olmadan tedbirleri alınacaktır. Çok az kayıp ta, o işleri yapan şerefsizlerin sütüne kalmıştır.

Biz millet olarak menfaat görmediğimiz işe eğilmeyiz. Önümüze arpa çuvalı konmalı.

Saygılarımla lütfen.

Zihni Sinir.

Düzenleyen mrduran : 20-10-2011 saat 18:08 Neden: ilave
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2011, 22:20   #41
Ağaç Dostu

yaylaboztaş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 44
Bütün yazılanları okudum. Umutlandım. Üzüldüm, umudumu yitirdim. Çok duyarlı olduğum bir konu.Yazları Eski Foça'dayım.Bir kaç yere geri dönüşüm için ayrı bidonlar, tanklar konulmuş.Çok az kişi oraya atıklarını getirip koyuyor. Elindeki adi çöpü çiçek eklen büyük saksılara atan, yediğinin artığını oturduğu banka bırakan çok. Belediyelerin başındaki insanların bu işi ciddiye alıp insanları özendirmesi lazım. Foça küçücük bir yer. Her sitenin ortak bir bölümüne böyle atık kutuları konulsa bile iş biraz kolaylaşır. bizim tembel ve sorumsuz insanlarımız eline poşet alıp götürüp merkezdaki kutuya atmaz. çok dolu olduğum bir konu. sayın Kedi Tırnağı gibi çöpten alıp ayırasım geliyor. Çok güzel ama bir o kadar da bu toplumun bireylerinin çok dışında şeyler düşünüyorsunuz. Umudumu yitirmek istemiyorum ama...Yine de sizlerin varlığı bir umut.İyi ki varsınız.

justice beğendi.
yaylaboztaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 20:31   #42
Ağaçsever

Rahat's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 3
Her ne kadar vahşi çöp döküm alanları doğal alana (özellikle toprak ve yer altı sularına) zarar verse de, insanlar için koku gibi konularda rahatsız etse de uzun süredir çöp alanı olarak kullanılan yerlerde bir ekosistem oluşur. Bu ekosistemin üst halkasında kuşlar ve memeliler bulunur.

Avrupada çöp toplama alanlarının rehabilitasyonu sonrasında, bu çalışmaların doğaya etkisi araştırılmış, özellikle akbabalar ve diğer kuşların sayılarında azalma gözlemlenmiştir. Bu kuşlardan bir kısmının özellikleri göç mevsimlerinde her yıl aynı yerde konaklamaları ve kendilerince yuva haline getirdikleri yerlerde yavrularını büyüttükten sonra bir yıl sonra geri dönmeleridir. Avrupada yaşanan bu duruma karşı çöp toplama yerlerine organik bazı çöplerin hatta başka ölü hayvanların atılması ile dengelenmeye çalışılmaktadır.

Ülkemizde de çöp alanlarının çevresinde oluşmuş ve içinde nesli tükenmekte olan canlıların bulunduğu ekosistemin sürdürülebilmesi için çöp toplama ve imha yöntemlerindeki değişikliklerde çevredeki canlıların da dikkate alınması gerekir.

Umarım, doğaya yakışır bir şekilde çöp toplama ve imha alanları oluşturulur.

Rahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 21:39   #43
Yeni Üye

coburg's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Yeni üye oldum.Çok güzel bilgiler var.Arkadaşlarıma da tavsiye edeceğim. Herkese katkıları için teşekkürler.

justice beğendi.
coburg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 10:22   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-08-2016
doğa katili belediyeler yeşil düşmanı mahlukatlar

aşkkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2019, 21:25   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Galeri: 6
Malına, ilk mesajdaki ema oranı 1/10, ema/su mu yoksa su/ema mi ?

seleste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2019, 00:13   #46
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seleste Mesajı Göster
Malına, ilk mesajdaki ema oranı 1/10, ema/su mu yoksa su/ema mi ?
1 EMA 10 SU
İlgili site EM Agriton Turkey

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 10:53   #47
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
bence yemek atıklarını doğada gübre olacaktır ama biz onları nemli ve kapalı bir alanda tutarak icinde doğalgaz oluşumunu sağlayabiliriz hemde ülkemizin doğalgaz ithalatı azalmış olur diye düşünüyorum sizde fikrime katılıyorsanız alıntılıyıp haklısın diyebilirsiniz

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024