agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/)
-   -   Fitilli Sulama (http://www.agaclar.net/forum/afrika-meneksesi-saintpaulia-ionantha/23486.htm)

zappie 11-12-2010 23:15

Fitilli Sulama

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sema62 (Mesaj 725183)
Sayın zappie, sayın Faruk menekşeleriniz çok harikalar.Ellerinize sağlık. Hepsinin saksıları küçükmü.

Ben yavrulari direkt 9cm saksilara dikiyorum ( marketten aldiginiz menekselerin siyah saksilari ). Fitilli sulamada rezervuar olarak kullandigim pet siselerin uzerine guzel oturuyor.

sema62 11-12-2010 23:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 725215)
Ben yavrulari direkt 9cm saksilara dikiyorum ( marketten aldiginiz menekselerin siyah saksilari ). Fitilli sulamada rezervuar olarak kullandigim pet siselerin uzerine guzel oturuyor.

Sayın zappie fitilli sulamada da başarılı olamadım.

zappie 12-12-2010 00:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sema62 (Mesaj 725233)
Sayın zappie fitilli sulamada da başarılı olamadım.

Sorun nedir? Fitil olarak ne kullandiniz? Cok mu su cekti, hic mi cekmedi? Fitili nasil yerlestirdiniz?

fahriyee 12-12-2010 00:12

Sayın Faruk;chimeraları yapraktan mı ürettiniz?
Sayın Zappie;fitil olarak ne kullanıyordunuz,bir de fitilli sulamaya geçtiğinizde toprağı iyice suluyor sonra rezervuar yerleştiriyorsunuz,yoksa toprak kuru iken mi bu sistem uygulanıyor?Benim menekşelerin çoğu bardakta olunca sulamam çok zaman alıyor yöntem bulmam lazım.Fitilli sulamayı pamuk ip,naylon ip ve çorapla denedim,ya vıcık vıcık su oldu ya da toprak kuru kald ıbir yerde yanlış yapıyorum ama çözemedim.

zappie 12-12-2010 00:27

Naylon kordon kullaniyorum. Yassi degil yuvarlak olanlardan. Disi orgu, icinde ayrica duz ip var. Size bir sozum vardi. Pazartesi birkac metre de ip gondermeye calisirim. Toprak cok siki, kumlu ise cok su ceker. Havali, hafif olmali. Ancak cok havali, sikistirilmamis olursa da hic su cekmez. Eskiden alinmis bitkilere cuvaldizi kullanarak kordunu yukaridan sokup alt delikten cikartiyorum. Yeni dikimlerimde once kordonu yerlestirip sonra toprak dolduruyorum. Kordon ucunun saksinin 1/3 derinliginde kalmasina dikkat ediyorum.
Ruslar fitilin en buyuk dezavantaji olarak bitkinin surekli soguk su cekmesini goruyorlar. Zira sulama suyu oda sicakliginin 2 derece ustunde olmasi gerekiyormus! :D
Usenmezsem benim pet siselerin altina elektrikli battaniye telinden isitici yapmayi dusunuyorum. :o

fahriyee 12-12-2010 00:42

Çok teşekkür ederim Sevgili Zappie, önceki resimli uygulamanızı da iyice inceledim.Dediğiniz gibi toprak ayarlamasını iyi yapayım.Yavru menekşeler küçük saksıyı çok seviyor,lakin sulaması büyük dert.
Elektrikli battaniye telinden ısıtıcı yapmak da dahiyane bir fikir,süpersiniz.

Faruk 12-12-2010 10:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee (Mesaj 725241)
Fitilli sulamayı pamuk ip,naylon ip ve çorapla denedim,ya vıcık vıcık su oldu ya da toprak kuru kald ıbir yerde yanlış yapıyorum ama çözemedim.

Fahriye hanım ben fitili pet bardakta ki bir menekşeme uyguladım. Yapraktan yeni çıkan bir aylık üç yavrumu aynı pet bardağa diktim. Dikmeden önce bayanların kullandığı kaliteli ince çoraptan 1 cm'lik halka kestim. Halkayı kesip düz hale getirdikten sonra elimle halkayı ip haline getirdim. Pet bardağının altına yarım santimlik kıyılmış köpük yerleştirdim drenaj için. Köpüğün üzerine pet pardağının yarısına kadar hazırladığım toprak karışımını koydum. Bayanların kullandığı örgü tığıyla hazırladığım fitili pet bardağın içine alttan çekip yarısına kadar toprak karışımı doldurduğum pet bardağın orta kısımına genişçe yaydım. Üzerine kalan toprak harcını ekledikten sonra yavruları diktim. İlk sulama olarak afrika menekşeleri için kullanılan çiçek coşturanı üçte bir sulandırak üstten sulama yaptım ve pis suyun alttan akıp gitmesini sağladıktan sonra pet bardağın altına sıvı haznesinin içine sulandırdığım karışımı pet bardakla sıvı haznesi arasında 1cm kalacak şekilde koydum. Sıvı haznesine 3 değişimde bir su koyuyorum. Yani sıvı haznesinde 2 kere arka arkaya bitikçe seyreltimiş sıvı besin koyuyorum. Üçüncüsünde ılıtılmış soğutulmuş su koyuyorum. Bu tarzda uyguladığım fitilli yetiştirme deneyinde 1 ayda şaşırtıcı sonuçlar elde ettim. Şuan yapraklardan toprak gözükmüyor ve saksı harcı her daim nemli.

Bu uygulamayı Orkun kardeşimden öğrendim. Kendisi bu fitil uygulamasında çok başarılı. Son eklediği 7720. mesajda fitil ile yaptığı uygulamanın bir karesi var. Ayrıca forumda Orkın kardeşimin önceki mesajlarının bazılarında bu uygulamaya ait aşamalı olarak anlatımı mevcut. O mesajlara göz atmanızı öneririm...

fahriyee 12-12-2010 13:09

Teşekkürler Faruk Bey!fitilli sulamayı denediğimde iki yavruyu kıyaslamıştım.Fitilli suladığım 2 ay sonra diğerinin annesi gibi olup çiçek açmıştı.Hatta fincanda idi,yaprak ve çiçekleri hiç görmediğim kadar büyüktü.Hızlı gelişimi beni şaşırttığından fitilli sulamaya bu derece taktım.

sema62 12-12-2010 14:45

Sayın zappie fitil için dikiş ipliğini üç dört kat yapıp alttaki delikten toprak yüzeyine kadar çıkartmıştım. Toprak susuz kalmıştı. Demek oluyorki ip yetersiz gelmiş. Bunu sayın Faruk beyin açıklamalarından anlıyorum. Doğruyu söylemek gerekirse bana biraz zor bir uygulama gibi geliyor.

zappie 12-12-2010 15:36

1 Eklenti(ler)
Kullandigim fitil. 4 mm capinda. Bir boy kucugu de var. Plastik bardak icin daha uygun olabilir. Fitil mutlaka sentetik olmali, pamuklu degil.

trilye 12-12-2010 15:42

Bu fitili nerden temin edebiliriz.Büyük yapı marketlerde var mıdır?

zappie 12-12-2010 15:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orhanenes (Mesaj 725367)
Bu fitili nerden temin edebiliriz.Büyük yapı marketlerde var mıdır?

Olabilir. Ben aricilik malzemeleri satan ufak bir dukkandan almistim.

maki01 12-12-2010 17:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 725376)
Olabilir. Ben aricilik malzemeleri satan ufak bir dukkandan almistim.

Sayın zappie,

Arıcılık malzemeleri satan dükkanda eminim oksalik asit de vardır. Su pH ını düşürmek için oksalik asit kullanıyor musunuz? Bir yakınımdan bu asidi temin etmeye çalışıyorum. Kullanıyorsanız bilgi verir misiniz?

zappie 12-12-2010 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maki01 (Mesaj 725426)
Sayın zappie,

Arıcılık malzemeleri satan dükkanda eminim oksalik asit de vardır. Su sertliğini gidermek için oksalik asit kullanıyor musunuz? Bir yakınımdan bu asidi temin etmeye çalışıyorum. Kullanıyorsanız bilgi verir misiniz?

Oksalik asidin olumlu etkilerini ben de okumustum. Ancak yagmur suyu kullandigim icin ilgilenmedim. Bahsettigim dukkan evimin cok yakininda, dilerseniz sizin icin bakarim.

maki01 12-12-2010 21:17

Teşekkürler sayın zappie,

Saksı, fitil ve eğer sipariş verilmemişse oksalik asit için sizden destek isteyebilirim. Yarın oksalik asitin sipariş durumunu öğrenip , sizi bilgilendiririm. Bu arada ince ve 4 mm lik fitilin fiyatı hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Her iki kalınlıktaki fitile ihtiyacım var.

Sağolun...

zappie 12-12-2010 21:25

Metresi 10 kurus:p

Faruk 12-12-2010 21:42

Fitil hazırlama...

5 Eklenti(ler)
Bayanların kullandığı kaliteli ince çoraplardan " Fitilli Sulama" için fitil hazırlamanın aşamalı fotoğrafları. Umarım yardım isteyen arkadaşlara yol gösterir...;)

Faruk 12-12-2010 21:43

5 Eklenti(ler)
Devamı.

Faruk 12-12-2010 21:44

5 Eklenti(ler)
Devamı..

Faruk 12-12-2010 21:45

2 Eklenti(ler)
Devamı...

özlem11 12-12-2010 22:08

Farukcum emeğine sağlık anlatım mütiş...Fotograf makinam yok resim ekleyedim bir türlü...

maki01 12-12-2010 22:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 725528)
Metresi 10 kurus:p

Süpermiş :)

Bu arada oksalik asit için bir mail yazmıştım. Gelen cevapta oksalik asit yerine menekşelerde fosforik asit kullanılması öneriliyor :) Akvaryumculardan temin edilebilirmiş.

Yarın siparişi iptal ettiremezsem elimde 1 kg kullanmaktan vazgeçtiğim oksalik asitim olacak.

Bu linkte fitilli sulama düzeneği daha önce anlatılanlardan farklı anlatılmış. Sanki böyle uygulamak daha doğru gibi geldi.

Faruk 12-12-2010 22:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi özlem (Mesaj 725556)
Farukcum emeğine sağlık anlatım mütiş...Fotograf makinam yok resim ekleyedim bir türlü...

Teşekkür ederim Özlemcim. Menekşesever arkadaşlara bu fotoğraflar ilham verdiyse ne mutlu bana.;)

zappie 13-12-2010 14:52

Sayin cellin,
Kullandiginiz substrat asiri ince taneli. Sanki tohum cimlendirmek icin olanlardan. Icine daha iri parcali, fiberli torf, perlit, vermikulit karistirmaniz gerekir. Menekseler boyle cok duzgun gozenekli ortamlari degil, irili ufakli, farkli malzemelerin bulundugu substratlari seviyor. Bu haliyle cok su cekmis gozukuyor. Bunlarda da curume olabilir. Fitili her zaman uygulayabilirsiniz.

Faruk 13-12-2010 15:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cellin (Mesaj 725766)
Merhabalar,
Tüm menekşelerinin bol çiçeklerini gören arkadaşlarımı kutluyorum ve emeklerine sağlık diyorum. Faruk özellikle seni kutlarım ve verdiğin değerli bilgiler içinde teşekkürler. Sanırım menekşelerim için bu yöntemi uygulamak zorunda kalacağım. Ben yanlış sulamadan ötürü büyümeden menekşelerimi kaybediyorum.
Sevgili Klubnikadan gelen 3 çeşit yapraklarım yavruladıktan sonra çürüdü. Sadece 3 numara sağlıklı yoluna devam ediyor. Birde güzel arkadaşım Elelergg'in hediyesi yavrulamış 3 yaprağım var. Bunlarında ölmesini istemiyorum.
Ancak yaprağı toprağa diktim bu saatten sonra fitille sulama olur mu? Ya da önerebileceğiniz bir sulama yöntemi var mı?
Birde resimlerini ekleyeceğim yavrulamış yapraklara sıvı organik gübre versem mi?

Sevgili cellin güzel sözlerin için teşekkür ederim. Ben kendi yavrularıma 2-3 cm. boya ulaştıklarında gübreli su vermeye başlıyorum. Gübreli sudan kastım 1/3 oranında seyreltilmiş gübreli su. Sevgili cellin ben fitil için aynı yaprağa ait üç tane yavru menekşemi kullandım. Kullandığım yavru menekşeler de yaklaşık 2-3 cm. boylarındaydı...

Sevgili cellin menekşelerinin toprakları aşırı sulu gözüküyor. Bu devam ederse bu yavrular da çürümeye başlar...

maki01 13-12-2010 16:03

Merhaba cellin :)

Fitilli sulamada toprağa, muhakkak torf ya da cocopeatle birlikte vermikulit ya da perlit ilave edilmeli. Fotoğraflarını eklediğin saksılara fitil uyguladı isen hemen su haznesinden fitli çıkar ve suyun hızla drene olabilmesi için alttaki deliği büyüt ya da yeni delik aç . Panik halinde yazıyorum sevgili arkadaşım, bu yavruları kaybetmemeni diliyorum.

Ben bu tür durumlarda çok dikkatlice toprak değişimi yapıyorum. Yeni oluşan kökleri zedelemeden toprak değişimi de yapabilirsin. Fazla suyu bir şekilde tahliye etmezsen yavrular çürür.

Orkun Kırcı 22-02-2011 17:28

4 Eklenti(ler)
Faruk kardeşimden gelen yapraklardan ikisini sphagnum yosununa dikmiştim. Tabii yine fitilli sistemle :D Farklı zamanlarda her ikiside yavruladı ama her ikiside çift yavruladılar...
Son olarak ta yosunlarımın fotosunu ekliyorum.

Orkun Kırcı 06-03-2011 08:41

3 Eklenti(ler)
Glişimimiz devam ediyor.
Eklenti 195408
Eklenti 195409

Son olarakta yine yosuna bıraktığım bir başka yaprakta yavrulamaya başladı.
Eklenti 195410

Orkun Kırcı 26-03-2011 13:43

4 Eklenti(ler)
Fitilli spagnumlarda son durum.
Eklenti 198678
Eklenti 198679
Eklenti 198680

Bu da yavrulamayan yapraklar için hazırladığım spagnum havuzum :D
Eklenti 198681

yeşillim 24-05-2011 20:22

Şimdi fitili uyguladık, suyunu üstten verdik. Fazla su alta indi.
O suyu döküp suyunu yenileyip, fitille suyun temasını mı kesiyoruz?
Sonra da toprağı kuruyunca o fitilden su almasını mı sağlıyoruz?
Sulamada ortalama zaman aralıkları normalde kaç gün kadar sürüyor?
Buralarda takılıyorum.

zappie 24-05-2011 20:51

Fitille suyun temasini kesince fitilin ne fonksiyonu olacak ????
Fitil surekli suyun icinde olmali ki bitki ihtiyaci kadar suyu fitilden cekebilsin.
Alttaki rezervuarin alabilecegi su kapasitesine, mevsime gore su ekleme suresi degisir. Bu mevsimde yetiskin bir menekse haftada yarim su bardagi kadar su tuketiyor. Yazin tuketim 1,5 kat artar. Ben Karadeniz'deyim Kutahya'da daha fazla su gerekir. Rezervuarda yarim santim su kalana kadar su eklemenize gerek yok. Hatta su tamamen tukense bile birkac gun susuz kalmasi sorun olmaz. Ben yazin 20 guluk tatile rahatlikla cikabiliyorum.
Usenmiyorsaniz suyu normal sularmis gibi topragin ustunden verin, suzulerek rezervuara insin, boylece yuzeyde tuz birikmesi olusmamis olur. Suyu alttaki rezervuara direkt de ekleyebilirsiniz.

yeşillim 24-05-2011 21:01

Sayın zappie, yanıtınız için teşekkür ederim. Yirminci mesajdaki son görselde fitil
su almıyor gibi geldi, belki de göz yanılması ama özellikle fitilin suyla teması kesilmiş
gibi algıladım.

zappie 24-05-2011 22:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim (Mesaj 809623)
Sayın zappie, yanıtınız için teşekkür ederim. Yirminci mesajdaki son görselde fitil
su almıyor gibi geldi, belki de göz yanılması ama özellikle fitilin suyla teması kesilmiş
gibi algıladım.

Kasten suyla temasi (yari) kesilmis olabilir. Bazen fitil hic su cekmedigi gibi fazlaca su cektigi de olabiliyor. Tecrube kazandikca siz de bu sekilde onlemler alabilirsiniz.

sami ulus 05-01-2012 09:15

Faruk kardeşim eline saglık. Çok güzel bu tür bilgilerinizi bekliyorum. Gerçi ben direk çeliği kesip topraga dikip yeterli su ve güneş ayarlaması yaptıgım zaman hep başarılı oldum. Gümbür gümbür büyüyorlar. Ama çok sabrediyor çocuk gibi her anları ile ilğileniyorum. Tek kaybım ev degişikliğinden sıcaklık yüzünden oluyo.

ergun tulay 09-03-2012 15:17

Sayın Faruk bey;fitilli sulama konusunda yazılarınızı okudum.Vermikulit ve coco nedir açıklar mısınız? Selamlar..

Cizmeli Kedi 09-03-2012 17:24

Merhaba, Faruk Bey kızmazsa bir satış sitesinde yer alan bilgilerini ekleyeyim ben:

"Vermikülit, volkanik mağma kaynaklarından elde edilen bir siliat mineraldir ve yüksek ısı ile işlenerek hacmi genişler, geçirgenliği artar ve hacim ağırlığı belirgin bir şekilde düşerek şekil değiştirir. Elde edilen ürün çok hafif, steril, gübreleri hızla alma ve bitkiye yavaş bir şekilde verme kapasitesine sahiptir. Vermikülit'in ısı izolasyonu iyidir ve ateşe dayanıklıdır. Toprağına vermikülit karıştırılan bitkinin , kökleri kışın donlara ,yazınsa yüksek ısılara karşı korunaklı olur.

Vermikülit 750 C sıcaklıkta gerçekleştirilen bir ısıl işlem sonucunda elde edilir. Bu ısıl işlem sonrası Vermikülit fide yetiştiriciliğinde önemli avantaj sağlayan şu özelliklere sahip olur.

*Ekstra hafif ağırlık

*Yüksek havalanma kapasitesi

*Yüksek Su tutma kapasitesi

*İnorganik ve steril olma özelliği- özellikle soğuk uygulamalarda nemlendirilmiş vermikülit içine karıştırılan tohumlar,malzemenin steril olması nedeni ile çürümeden çimlenmeye hazır hale gelirler.

*Yüksek absorbsiyon gücü

*Absorbe edilen sıvıları yavaş serbest bırakma özelliği- Toprağa karıştırılan gübreleri, ve sulama suyunu bünyesinde toplayarak , bitki köklerine yavaş yavaş vererek en sağlıklı gelişimi sağlar.

*Düşük ısı geçirgenliği, yüksek izolasyon özelliği

ermikülit fide yetiştiriciliğinde tohum ekimi yapılacak karışımı oluşturmak üzere torf ile değişik oranlarda karıştırılarak kullanılır.

Tavsiye edilen oran, 1 Lt Vermikülite 1 Lt Torf şeklindedir. Vermikülit'in ekstra hafif özelliği tohum ekiminin yapılacağı karışımda daha fazla sayıda küçük hava boşluklarını oluşmasını sağlar. Bu durum kök bölgesinde daha iyi bir havalanmaya ve daha fazla oksijen bulunmasına olanak verir. Yüksek su tutma gücü hızlı ve kuvvetli bir kök gelişimine teşvik eder. Sonuç olarak gelişmiş bir kök sistemi dikim sonrası hızlı bir adaptasyon sağlar .

İnorganik ve steril olma özelliklerinden dolayı Vermikülit hiçbir endişe duyulmadan güvenle kullanılabilecek bir karışım materyalidir.

Vermikülit parçacıklarının geniş ( fazla bir yüzeye sahip olması su ve beraberindeki bitki besin maddelerinin hızlı bir şekilde tutulmasını, daha sonra bitkinin istediği gibi yavaş yavaş serbest hale geçmesini sağlar.

Vermikülit parçacıklarının fiziksel özelliği nedeni ile fide kökleri daha kuvvetli ve stabil yapıda olacaktır. Bu durum fide köklerinin dış etkenlerden daha az zarar görmesini sağlar.

Vermikülit inorganik bir maddedir ve hiçbir hastalık **** yabancı ot barındırmaz."

"Cocopeat
Hindistan cevizinin kabukları ve lifleri küçük parçalara bölünerek oluşturulan doğal bir substrat’dır. Dünyada 90’lı yıllardan bu yana kullanılan ve hızla yaygınlaşan bitki yetiştirme ortamının doğal pH sı 5,5-6,4 arasındadır. Gartengold Cocopeatin Hazırlanması; Parçalara bölünen Hindistan cevizi iki defa yıkanarak tuzdan arındırılır, kalsiyum ve magnezyum ilave edilir. Bu işleme Buffering adı verilir. Daha sonra kurutulmaya alınır. Kurutulan parçalar yüksek ısı ile steril edilerek preslenir. Süs bitkilerinde, kesme çiçeklerde, domates, salatalık ve biber başta olmak üzere tüm bitkilerin üretiminde kullanılır. Gartengold cocopeat blok 45 lt. su verilerek ıslatılır. Suyu emen blok yumuşar ve kısa zamanda kolayca dağıtılır. Dağılan bloktan minimum 65 lt substrat elde edilir. Bu substratı tohum, çelik ve saksılamada kullanabilirsiniz. Kuru ağırlığının 9 katı suyu ve besinleri emerek bünyesinde depolar ve bitkinin ihtiyacı oldukça bitkiyibesler. Gevşek yapısı sayesinde optimum köklenme ve büyüme ortamı yaratır. Sudan, gübreden,zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. Mükemmel bir drenaja sahip olan cocopeat kesekleşmez ve bulaşmaz. Uzun ömürlüdür ve ekonomiktir. "

maki01 09-04-2012 22:30

Sulama yöntemi olarak fitili kullanmaya karar verdiysek , saksı harcındaki inorganik madde miktarını arttırmak gerekmektedir. Perlit+Vemikulit oranı en az % 50 olmalıdır.

Benim fitilli sulama ile yetiştirdiğim meneklerinin toprak karışımı:

2 ölçü torf ( Tercihen sfagnum torfu )

2 ölçü Perlit

1 ölçü Vermikulit'ten oluşmaktadır.

Bu harcı üstten ya da alttan sulama yaptığım menekşelerimde de kullanıyorum.

nılgun_dogan 09-04-2012 23:04

Sayın maki01 fitilli sulamada kullanılan fitil 1.sentetik ip 2. kadın çorabı kullanılıyor ben tamamen acemi olduğum için soruyorum siz bunların 2 sinide kullandınızmı benim gözlemim kadın çorabı daha fazla su çekiyor onun için sentetik ip dahamı uygun olur.

nılgun_dogan 09-04-2012 23:21

Bu arada mesajımda kadın çorabı yanlıştıra getirmek değil benim gibi çok acemi olanlar için hangisi daha konturolü kolay yöntem onu öğrenmek istedim sizler gibi tecrübeli değilim inşallah öğrenicez.

maki01 24-04-2012 10:58

Sevgili nılgun_dogan,

Yurtdışından getirttiğim fitil dışında %100 akrilikten üretilmiş örgü iplerinden de kullanmıştım. İkisinde de ten çorabı kadar başarılı olamadım.

Fitil uygulamasında kullanacağınız malzemeyi sentetik olması koşuluyla deneyerek belirleyebilirsiniz.

Fitilli sulama sistemini oturtmak, uzun süredir menekşe yetiştirmeme rağmen benim için de kolay olmadı. Bir menekşe ile başlayıp , sistemi oturtmak daha sonra diğer menekşelerinize de uygulamak en sağlıklısı.

Ten çorapta şerit kalınlığı çok önemli , bir de toprağın içinde kalan boyu. Ben, yarım santimlik şeritler kesip, esnettikten sonra 2 cm'lik bir bölümü toprağın içinde kalacak şekilde yerleştiriyorum.

Başlarken daha kalın ve uzun şeritler kullandığımda sizin yazdığınız gibi çok su çektiğini fark ettim. Fitil boyunu alttan çekerken toprak uygun nemliliğe gelinceye kadar kısalttım.

Fitilli sulamayı başarılı bir şekilde uygulamak için bir süre gözlem yaparak, deneyim kazanmak gerekiyor. Standart ölçüler vermek mümkün olamıyor. Ölçüler, saksı büyüklüğüne, toprak karışımına ve hatta mevsime göre değişebiliyor. Büyük saksıda daha kalın fitil kullanırken, saksı boyu küçüdükce fitil kalınlığı ve boyunu da incelterek kısaltmak gerekiyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024