agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni115Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2013, 08:18   #31
mns
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2013
teşekkür ederim kadiryasar..gercekten su an cıceklerın sefasını suruyorum..

kadiryasar beğendi.
mns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 14:41   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2014
benim de menekşe merakım var , foruma yeni üye oldum . Artık menekşelerimi öldürüp yenisini almak istemiyorum ve bakımını sizlerin aracılığıyla yapmak istiyorum . Yardım eder misiniz ?

yigitefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 00:02   #33
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Öncelikler hoşgeldin sevgili yigitefe

Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha) - agaclar.net ana başlığımız altındaki başlıklarda pek çok sorunun yanıtını bulabilirsin. Yine de sorunuz olursa bilgimizin yettiğince yardımcı oluruz

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 16:45   #34
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Menekşem 3 ay önce toprağı değiştikten sonra dış yaprakları büyümeyi durdurup, göbekten yaprak vermeye ve çiçek tomurcuğu yapmaya başladı.
Hiç gübre vermeden suladım.
Daha sonra diplerden yan sürgünler çıkmaya ,yavrular belirmeye başlayınca dış yapraklar sararmaya başladı.
Çiçek yapması da tek sap olarak devam etti.
Hala tomurcuklu olmasına rağmen gözümü kararttım.
Bugün hava kapalı diyerek yavruları almaya saksı değiştirip budama yapmaya karar erdim.
Aşama aşama sizlerle paylaşmak için fotoğrafladım.
1. Bölüm:
İşaretli yapraklar eski, yazdan kalanlar. Renk farkından da anlaşıldığı gibi, önce seki yaprakları temizlemeyi planladım. Daha sonra kökleri temizledim. Kurumuş dal artıklarını aldım. Sonra yalancı yavrular ve gerçek yavruları alıp anneyi diktim. En son bebekleri de dikip suladım.

Fotoğraf 3:Saksıdan çıktığında elimle toprakları kabaca aldım.
Fotoğraf 4: Kökün etrafında yalancı yavru, eski kopan saplar göründü.
Fotoğraf 5:Temizlik için kullanacağım makas ve yavruları almak için kretuar.

Eklenen Resimler

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 17:06   #35
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bölüm 2:
Toprakları silkeledikten sonra sıra yıkamaya geldi. Ilık suda Budama yapacağım yerler ortaya çıksın diye yavaş yavaş yıkadım.
Kökleri kısalttım.
Yıkandıkça kök açıldı dış taraftaki birinci sıra eski sarı yaprakları teker teker kestim.Bu sırada yavru **** yalancı sürgün yoktu.
Kalabalık kısım dıştan içe ikinci sırada başlıyor.Kökün ucu uzamıştı azıcık tırnağımla kazıdım. Erime gibi bir şey görünmedi şükür dedim
Bu şekilde kök temizliği, eski yaprakların budanması , eski kesilmiş yaprak kalıntılarından kurtuldum.
Şimdi yavruları almaya ve yalancı sürgünleri ayıklamaya hazır.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:14   #36
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bölüm 3:
Budama yaptıktan sonra annenin kök çevresinde yavrular göründü.Annenin dış yapraklarını ayırdım.
Epey ufalmıştı.
Ama üzülmedim desem yeridir, renk farkından da belliydi, hem eski yapraklar hem yavrular , birde çiçekler epey yükü varmış zavallıcığımın.
Dış tarafta ulaşamadığım 2 eski yaprak kaldı.İşaretledim.
Eğer onları şimdi alsaydım önündekileri parçalamak durumunda kalırdım.
Onları yavruları alınca kestim .Ne kadar hoş ki, sırayla gittikçe zaten doğası gereği ne yapmam gerektiğini sanki yol gösterdi.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:18   #37
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bunlar keseceğim yavrular.Kretuarı dayadığımyönde elime bitkiyi yatırarak kökten yatay şekilde kesip aldım.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:25   #38
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bunlar sanırım gerçek yavruydu.İkisini alırken arada çıkan çöp sap kalıntılarını temizledim.
Yavruları kesttikçe, arkalarından başka yavrularda çıktı.
Onlarıda aldım.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:32   #39
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Yavrular çıkıp, yer açılınca aradan yalancı sürgünlerde çıktı.Sağ tarafta çıkıntı yapan ve öndeki eski saplar.
Bunları kesip attım.
İkinci fotoğraftaki işaretli yaprak en başta bahsettiğim yavruların altında kalan.
Şimdi yavrular çıkınca bu yalancı yavru ve eski yaprak rahatlıkla kesilip alındı.
Kısaca bu kısım son budama ve son temizlik oldu
Ve son olarak kalan eski 2büyük yaprağıda aldım.
Kök artık temizlendi.
Kuruladım.Artık yavrular ve anne yeni yerlerine dikilebilir.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:39   #40
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bölüm 4:

Çıkan eski yaprakları kurumaya bıraktım.
Hala sert, diri durumdalardı
Evin her yanı çelik oldu bunlarla ne yapacağım bilmiyorum
Bunlar çıkan yavrular.
Birazdan dikeceğim diye,
Anne için saksı hazırlığı yaparken yavrularıda yıkadım,
Birazda onlar kurudu.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:46   #41
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Anneye saksı seçtim. Prova yapıp bakınca dibi büyük geldi. Artık ufaldı ve kökten parçalar koptu diyerek, derin bir saksının zor kuruyup onu yoracağını kökü çürütebileceğini düşündüm.
Bardağı kesmeye karar verdim. Kestikten sonra prova yaptım. Uygun dedim.
Saksı gelişi güzek kesilmişti.Şimdi karar verince,kenarlarını düzeltip bastırmadan diktim.
Bir süre sonra iyileştiğinde buradan çıkaracağım. Hemde gözlemek istiyorum ,bardak şeffaf bakalım kökü nasıl davranacak ileriki günlerde.
Sprey yağmur suyu ile sulayıp yerine almak için bıraktım.
Sıra bebeklere geldi

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:53   #42
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Yavruları da aynı bardağın dip kısmına dikmeye karar verdim.Biraz kök atıp büyüdüklerinde alacağım.Zaten torfun ömrü 2 ay sonra bitecek.
İnşallah onlarda iki aya yaşarlar ve kök atıp büyürler yeni yere alırım bahar gelmiş olur.
Bebekleri dikmek çok zevkli,kaba bastırmadan karışımı döküp makasın ucuyla delik açıp içine bırakınca dimdik duruyorlar.
Sprey ile sulayıncada torf sıkıştırıyor sabitleniyorlar.
Gübre hiç birine vermedim.Toprak yeni, besin bol.
Yorulmasınlar şimdilik
Çelikleri ellemedim henüz.
Burada hava kararana kadar bıraktım.Akşam pencereye ötekilerin yanına koyacağım.
Ama bu bebekleri annelerinin yanında yerleştireceğim.
Özlerler birbirlerini, uzak kalıp küsmesinler diyorum

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2014, 17:57   #43
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Bu da bu günkü yorgunluktan kalan hatıra.
Ama tatlı yorgunluk
Günüme sevinç kattığı için anne menekşeye ve yeni gelen bebeklerime minnettarım.
Nine oldum bu gün sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2014, 15:57   #44
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bir sürü menkeşeniz olmuş oldu sevgili asln, çok faydalı bir paylaşım olmuş. Kimbilir ne zevk almışsınızdır yaparken. Benim de saksı değişimi yapasım geldi Ama korkuyorum yaşatamam öldürürüm diye, o yüzden hep erteliyorum

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2014, 17:43   #45
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Bir sürü menkeşeniz olmuş oldu sevgili asln, çok faydalı bir paylaşım olmuş. Kimbilir ne zevk almışsınızdır yaparken. Benim de saksı değişimi yapasım geldi Ama korkuyorum yaşatamam öldürürüm diye, o yüzden hep erteliyorum
Sevgili fatito ,
Teşekkür ederim.Çok zevkli gerçekten onunla uğraşmak. Korkunuzu yenin , inanın her biri hafifleyecek bakım yapılınca.
Ben ilk saksımı bitkiyi çıkartıp kökü hafifçe elime sürtüp silkeledim öyle değiştirdim.Bir kaç saksı denedikçe de elim alıştı.
Forumlada tanışınca cesaret aldım.
Lütfen deneyin, eliniz alışır.
Bir avuç torfun içinde aylarca aynı toprakla nasıl mutlu olurlar ki

Eski 24-01-2014, 18:32   #46
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sn asln iyi cesaret çiçeklimiş hemde
bardakları kesmiştiniz ya kenarları keskin olan kaplara dikili dikkatli olunmalı bazen kesebiliyor

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 17:21   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2014
Merhabalar, uzun zamandır üye olmak istiyordum ancak derslerdi, sınavlardı derken bugüne kadar üye olmak nasip olmadı. Sormak istediğim birkaç soru var, umarım sorularım cevap bulur.

Bitki sevdam uğruna ne çiçekler rahmetli oldu. evde 30'u aşkın çeşit var ve açıkçası nasıl bakılır, yetiştirirken nelere dikkat edilir bilmiyoruz. Suyunu, gübresini döküp bırakıyoruz. Neyse, konuyu fazla dağıtmadan sorularıma geçeyim, daha çok konuşacak zamanımız olur inşallah.

1- Şu menekşemizin türü nedir ve neden kokmuyor? 1 sene içerisinde 3 menekşe aldım; sadece bir tanesi kokuyordu o da yolculuğa dayanamadı.

http://hizliresim.com/KrERD1
Ayrıca, çiçeklerinde sararmalar oldu. Birkaç tanesini kopardım ama umarım zarar vermemişimdir.

2- Şu çiçeğin türü nedir? -menekşe dışında oldu ama hazır yazmışken çıksın aradan. -
Hızlı Resim yükle, internette paylaş | resim upload | bedava resim

Acelem olduğu için yazdıklarımın üzerinden geçemeyeceğim. Bir hatam olmuşsa affola. Şimdiden çok teşekkür ediyorum, iyi akşamlar.

Düzenleyen fattoss : 31-01-2014 saat 17:43 Neden: fotoğraf
fattoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 22:16   #48
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fattoss Mesajı Göster
Merhabalar, uzun zamandır üye olmak istiyordum ancak derslerdi, sınavlardı derken bugüne kadar üye olmak nasip olmadı. Sormak istediğim birkaç soru var, umarım sorularım cevap bulur.

Bitki sevdam uğruna ne çiçekler rahmetli oldu. evde 30'u aşkın çeşit var ve açıkçası nasıl bakılır, yetiştirirken nelere dikkat edilir bilmiyoruz. Suyunu, gübresini döküp bırakıyoruz. Neyse, konuyu fazla dağıtmadan sorularıma geçeyim, daha çok konuşacak zamanımız olur inşallah.

1- Şu menekşemizin türü nedir ve neden kokmuyor? 1 sene içerisinde 3 menekşe aldım; sadece bir tanesi kokuyordu o da yolculuğa dayanamadı.

Ayrıca, çiçeklerinde sararmalar oldu. Birkaç tanesini kopardım ama umarım zarar vermemişimdir.

2- Şu çiçeğin türü nedir? -menekşe dışında oldu ama hazır yazmışken çıksın aradan. -

Acelem olduğu için yazdıklarımın üzerinden geçemeyeceğim. Bir hatam olmuşsa affola. Şimdiden çok teşekkür ediyorum, iyi akşamlar.
Menekşenizin turu isimsiz bir tur olabilir güzelmiş forumda nasıl sulanır nasıl besin verilir yazıyor diğer çiçeği ben bilmiyorum

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 07:32   #49
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunyadervis Mesajı Göster
Menekşenizin turu isimsiz bir tur olabilir güzelmiş forumda nasıl sulanır nasıl besin verilir yazıyor diğer çiçeği ben bilmiyorum

diğer çiçek kolonşa

denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 11:50   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2014
@sardunyadervis, @denizcem; çok teşekkür ederim ilginiz için. Çiçekler hakkında araştırma yapayım da deneme yanılma yöntemiyle artık yetiştirmeye çalışayım. Kolonşayı hemen google'dan arattım, ayrıca kolonya diye de, ancak sonuç alamadım açıkçası. Daha detaylı arama yapayım. )

fattoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 13:53   #51
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Maki menekşe topiğinde geçmiş mesajlarda sayfalarca saksıyı ''ufak tutun'' diye bas bas bağırmış.
Bu 3,4 yaprak bir yan sürgündü.Yassı ufak bardağın neredeyse tamamını kestim gördüğünüz içine oturttuğum bardağın yarısı kadar kısmı kaldı.
O gündür asla saksıyı büyütmedim ama toprak değişimi yaptım.
Kökleri hızla çoğaldı, minik saksısını doldurduktan sonra mecbur kaldı yaprakları büyüttü.Şimdi hevesle tomurcuk bekliyorum.Bakalım ne yapacak?
Arkadaşlar saksıyı ufaltın,yukardan bakınca görünmesin.Saksıda yer bulamayınca uykudan uyanıyor,tembelliği bırakıp çalışmaya başlıyor
Su dolu bardak 8 cm yükseklik, içindeki kendi saksısı 3 cm yi geçmiyor

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2016, 21:31   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2016
Ben 6 ayda bir toprak falan degistirmiyorum sabah kahvaltısında hasladigim yumurta ve patatesin suyunu hiç boşa dokmuyorum kenarda biriktirip menekselerim ve diğer ciceklerim susadikca bu sularlar suluyorum ve toprağın vitamini besini hiç bitmiyor menekselere çok yarıyor sürekli açıyorlar saksısı küçük gelince ancak ozaman degistiriyorum. Tavsiye ederim buarada yağmur suyu da inanılmaz yarıyor toplaya bildiğim kadar topluyorum.

Selim orhan beğendi.
dünyam48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 22:27   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Menekşem saksısına sığmıyor acaba saksısını mı değiştirmeliyim. Resim yüklemeye çalışacağım ama yükleyemezsen şaşırmayın

Eklenen Resimler

Gül Batur beğendi.
Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 22:34   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Aaaa yükleyebilmişim. 1 yıldır benimle bu güzellik daha yeni çiçeklerini döktü. Acaba saksı veya budama yapmam mı lazım yoksa saksı değiştirme için uygun değil mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2021, 08:33   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-02-2016
fotogratfan gordugum kadariyla. birden fazla govde var gibi gorunuyor. Cicek verimini artilanin en iyi yollarindan biri govdeleri ayirmak. ayrica cok fazla yasli yaprak onlari atmak lazim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim orhan Mesajı Göster
Aaaa yükleyebilmişim. 1 yıldır benimle bu güzellik daha yeni çiçeklerini döktü. Acaba saksı veya budama yapmam mı lazım yoksa saksı değiştirme için uygun değil mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

pelen23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2021, 16:36   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-02-2016
cok govdeli menekse

Name:  63CB666A-801B-4EEF-BB2D-1A7461F3254B.jpg
Views: 154
Size:  53.2 KB almanyadan bir akrabam getirmisti . birden fazla govdesi var aslinda ayirmak gerekiyor ama ciceklenince kiyamadim. oyle biraktim.

pelen23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024