agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2010, 09:57   #1
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Menekşeler için yapay aydınlatma

Menekşeler aydınlık ama yakıcı direk güneş ışığı sevmez (10-12 saat süren, yumuşak ışık) bu yüzden mutlaka yazın gölge olsun diye tül veya daha biraz kalın bir şey kullanmak şart, camda veya cama çok yakın duruyorlarsa. Benim menekşeleri cama yakın durduğu için yazın ışık hiç kullanmam. Sonbaharın son ayı, Kış ve İlkbahar ise, gün ışığı kısa oldu için, kullanmak gerek, yaklaşık 12 saate denk getirmesi şartıyla.

Harika…bu yazı yazıyorum ve camı açık, hava yağmurlu ama bir yerde o kadar güzel kuş sesi geliyor Ben Büyük Baştankara kuşun sesi bayılıyorum ve kış mevsimde çok küçük göç, herhalde, kuşlar gelir gece öterler veya sabaha karşı…
Natali dööön…konuya dön… Aaaa, evet. evet...

Fazla veya az ışık menekşelerde bir takım değişiklikler meydana getirir.
Örnek: fazla ışık menekşenin yaprakları altta doğru yayılması ve içe kıvrılması neden olur, ortasında yeni çıkan yapraklar sıkışır ve tomurcuklar kısa ve çıkmaz gibi dururlar (örnek fotolarda, çok ileri değil…). Camdan biraz uzaklaştırın 1 m ise 3 m olsun ve tül daha kalın olsun. Bazen böyle bir görüntü nedeni bitki kenesi de yapar !!!

Az ışık ise, menekşelerden yapraklar sapları uzar ve yukarı kalkarlar ‘‘eller yukarı’’, çiçek sapları çok zayıf ve uzun ve çiçekler küçük olur, bu görüntü de hoş ve estetik olmayan bir şey (bazı türlerde bu duruma bağlı değil, yapısında var…) Bu durumda, acil ışık ihtiyacı var.

Eğer menekşenin rozeti düzgün, yaprakları hafifçe yukarı kalkık, çiçeklerin sapları yapraklar altında düzgün ve engel sız çıkıyorsa her şey yolunda demek

Kış geliyor ve ben mutlaka menekşeleri yaklaşık 3 saat artı ışık kullanırım. Florasan lambaları bitkilere hiçbir zarar vermez, tam tersine… Işıklı raflar arası 50 cm civarında olsun veya bitki ışık arası 35-40 cm olsun, yavru ve yapraklar ise 25-30 cm. Her rafta iki ışık kullanmasını tavsiye ederim ve raf örneği (daha önce ekledim) iki yanlarda üstte10 cm kadar kapalı şekilde olsun. Bu sizin açısında daha sağlıklı ve estetik açısında daha güzel görünüyor, çünkü ışık sadece çiçekleri aydınlatıyor ve sizin gözleri almıyor. Florasanlar da aynalı, yansıtmalı terci edin. Ve zaman ayarlı priz kullanmk şart. Neden sorarsanız, 1 saat aydınlık ve 15 dakika karanlık bitkilere çok iyi gelir.

Yavru ve yaprak yetiştirdiği zaman alt ısıtmalı sistemler çok yaygın serada kullanılan yöntem. Raflarda oluşan ılık ortam bunu için mükemmel, yalnız artı nemlendirmeye unutmayın, çoook önemli !!!

Benim deneyim yararlı olacağını umuyorum. Harika büyüyen çiçekler ve bol başarılar diliyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen klubnika : 14-10-2010 saat 17:28
klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 11:31   #2
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Sevgili Natalya,
Daha once bahsettigim gibi, mutfak dolaplarinin ustunde florasanla isik duzenegi hazirladim. Cok guzel oldu. Ancak sicaklik 28 dereceye ulasti! Aslinda mutfak cok sicak degil ama isinan hava tavana yukseliyor ve bir miktar sicaklik da floresandan geliyor. AVSA en uygun sicaklik olarak 21 C oneriyor ( 70 F ). Ozellikle yavrulamakta geciken yapraklar icin istiyordum bu duzenegi ama cesaret edemedim onlari koymaya. Yine de bir kac ciliz yavru ve cok iyi durumda olmayan rozeti deneme amaciyla isik altina koydum. Sen olcuyor musun kac derece oluyor sicaklik? 50 * 110 cm alanda 4 floresan var. Belki floresan sayisini azaltmam gerekiyordur. Benzer bir duzenegi domates fidesi yetistirmek icin yillardir basariyla kullaniyorum.

Eklenen Resimler

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 21:06   #3
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
ışık konusu cok önemli bilği icin teşekkürler klubnica hanım
bu pazar koları sıvıyıp ışık yapallım .
bol bol yaprak denemesi yapıyorumm haydihayırlısı

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 00:49   #4
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sevgili Natalya,
Daha once bahsettigim gibi, mutfak dolaplarinin ustunde florasanla isik duzenegi hazirladim. Cok guzel oldu. Ancak sicaklik 28 dereceye ulasti! Aslinda mutfak cok sicak degil ama isinan hava tavana yukseliyor ve bir miktar sicaklik da floresandan geliyor. AVSA en uygun sicaklik ...
Ersan Bey, ellerine sağlık, çok güzel bir fikir, bravo! Bence yapraklar ve yavrular için ortam çok iyi, Rusya’dan gelen yapraklar da o ortama rahatlıkla koyabilirsiniz, yalnız kaplar büyük, şeffaf olsun ve mutlaka kapaklı. Her gün 20 -30 dakika havalandırmayı unutmayın ve ışık 12 saati geçmesin Tam otomatik zaman ayarlı priz tavsiyem

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 11:18   #5
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Yapay aydinlatma

Onemli oldugunu dusundugum yapay aydinlatma icin onerilerimizi, tecrubelerimizi burada paylasalim.

Eski 22-02-2011, 12:06   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Civalı ampuller zararlı olduğu için kullanmaktan vazgeçtim. Sodyumlu ve metal halide ampullerde çok pahalı, bende fidelerimde ek ışıklandırma için tasarruflu ampullerin gün ışığı denilen tiplerini kullanmaya karar verdim.Başarılı olur **** olmaz onu zaman gösterecek...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 12:18   #7
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Siradan floresanlar bile biz amatorler icin mucizeler yaratabiliyor.

Eski 05-01-2012, 17:00   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Arkadaşlar,menekşelerim hiç güneş ışığı almıyorlar.
Raf araları yüksekliği ,40cm ,derinliği 45 cm.3 bölme var,aralarda cam.
Ne tür bir lamba kullanmalıyım. Özellikle yavrular için kullanmak istiyorum.
Yardımınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 10:27   #9
Yeni Üye

reflektor's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2011
klubnika,
Osram, Sylvania, Philips 840 Renk T5 Floresan Lamba Öneririm. 55cm, 85cm, 115cm ve 145cm olarak boyları vardır.
Lamba arkasına çok daha güçlü aydınlatma yapabilmek için lamba üzerine klipsi ile retrofit takılabilen Parlak Alüminym Reflektör takmanızı öneririm. T5 Lamba duylarıda var.

reflektor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 17:20   #10
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Yapay ışık altında menekşe yetiştirirken dikkat edilmesi gereken önemli konuları şöyle sıralayabiliriz.

Birincisi ışık seçerken mavi ve kırmızı spekturumda ışık yayabilen ampuller tercih edilmelidir. Mavi ışık bitkinin fotosentez yaparak gelişimi için ihtiyaç duyduğu karbonhidratın üretilmesini sağlayacaktır.Bizim için gıda ne kadar önemliyse , bitki için de fotosentezi sağlayan ışık aynı şekilde hayati önem taşır.

Kırmızı ışık ise çiçeklenme için gereklidir.

İkinci önemli konusu ise bitki ile yapay ışık kaynağı arasındaki uzaklıktır. Yapay ışık da bitkiyi güneş ışığı gibi etkiler. Işık kaynağı ile arasındaki mesafe yakın ise yaprakları yakabilir.

Genel olarak yapay ışık kaynağı, standart menekşelerede bitkinin en üst noktasından 45-50 cm uzaklıkta, minyatürlerde ise 25-30 cm uzaklıkta olmalıdır.

Üçüncüsü ise süre. Bitkide çiçeklenmeyi florigen hormonu sağlar. Bitki bu hormonu üretebilmek için ışığa ihtiyaç duyar ancak hormonun etkin olabilmesine , tetiklenmesine de karanlık , ışıksız bir ortam sağlar. Bu nedenle bitkinin en az 8 saat karanlık ortama ihtiyacı vardır. Yapay ışığı en fazla 16 saat açık tutabiliriz. Genel olarak önerilen ise 12 saattir.

Ampul ilk çalıştığında normalden çok daha fazla ışık verebileceği için 1 saatlik süre ile başlanması, daha sonra 12 saat açık tutulmasında fayda var. 12 saati mutlak bir süre olarak düşünmememiz gerekiyor. Bitkinin gelişimini ve bulunduğu ortamın ışığını da göz önüne alarak bu süreyi 5-6 saate düşürülebiliriz.

Son olarak menekşe yapraklarında yapay ışığın neden olduğu pembe lekelenmeler ortaya çıkabilir. Tek çözüm, yapay ışıktan vazgeçmek ve bitkiyi yeniden doğal ışıkla yetiştirmek...

Kaynak: Plant Care Instructions for African Violets

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 17:26   #11
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sema62,

Havaların genellikle kapalı olduğu bugünlerde, ben de yapay ışık arayışına girmiştim ve
2X18 watt'lık Sylvania mavi ve kırmızı spektrumlu " Tak çalıştır" setini satın aldım. Tak, çalıştır dense de parçaları monte etmen gerekiyor.

Benim raf yüksekliği az geldi. Yine de 1 saat çalıştırdım. 50-60 cm yüksekliğinde farklı bir rafa monte etmem gerekecek.

Name:  IMG_5460.JPG
Views: 8277
Size:  67.1 KB

m_akif beğendi.
Eski 08-01-2012, 21:15   #12
Ağaç Dostu

Sayın maki01,

Benim raflara hiç olmaz.Raf yüksekliği 40 cm.Işık gücümü çok fazla?Bu işi anlamadım.Beyaz ışık daha faydalı değilmi?

Eski 09-01-2012, 15:36   #13
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Yapay ışık altında menekşe yetiştirirken dikkat edilmesi gereken önemli konuları şöyle sıralayabiliriz.

Birincisi ışık seçerken mavi ve kırmızı spekturumda ışık yayabilen ampuller tercih edilmelidir. Mavi ışık bitkinin fotosentez yaparak gelişimi için ihtiyaç duyduğu karbonhidratın üretilmesini sağlayacaktır.Bizim için gıda ne kadar önemliyse , bitki için de fotosentezi sağlayan ışık aynı şekilde hayati önem taşır.

Kırmızı ışık ise çiçeklenme için gereklidir.

İkinci önemli konusu ise bitki ile yapay ışık kaynağı arasındaki uzaklıktır. Yapay ışık da bitkiyi güneş ışığı gibi etkiler. Işık kaynağı ile arasındaki mesafe yakın ise yaprakları yakabilir.

Genel olarak yapay ışık kaynağı, standart menekşelerede bitkinin en üst noktasından 45-50 cm uzaklıkta, minyatürlerde ise 25-30 cm uzaklıkta olmalıdır.

Üçüncüsü ise süre. Bitkide çiçeklenmeyi florigen hormonu sağlar. Bitki bu hormonu üretebilmek için ışığa ihtiyaç duyar ancak hormonun etkin olabilmesine , tetiklenmesine de karanlık , ışıksız bir ortam sağlar. Bu nedenle bitkinin en az 8 saat karanlık ortama ihtiyacı vardır. Yapay ışığı en fazla 16 saat açık tutabiliriz. Genel olarak önerilen ise 12 saattir.

Ampul ilk çalıştığında normalden çok daha fazla ışık verebileceği için 1 saatlik süre ile başlanması, daha sonra 12 saat açık tutulmasında fayda var. 12 saati mutlak bir süre olarak düşünmemiz gerekiyor. Bitkinin gelişimini ve bulunduğu ortamın ışığını da göz önüne alarak bu sür 5-6 saate düşürülebiliriz.

Son olarak menekşe yapraklarında yapay ışığın neden olduğu pembe lekelenmeler ortaya çıkabilir. Tek çözüm, yapay ışıktan vazgeçmek ve bitkiyi yeniden doğal ışıkla yetiştirmek...

Kaynak: Plant Care Instructions for African Violets
Bizlerle çok güzel, faydalı bilgiler paylaşıyorsun sevgili arkadaşım, çok teşekkürler.)

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 23:59   #14
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Burada bulunma nedenimiz bilgi paylaşımı , yardımcı olabiliyorsam ne mutlu sevgili arkadaşım.

nothing beğendi.
Eski 10-01-2012, 00:20   #15
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sema62,

Yapay ışık kullanımında yeterince deneyimli değilim. Neden beyaz değil de mavi ve kırmızı ışık ihtiyacı olduğunu ve fonksiyonlarını çevirinin yardımıyla anlatmaya çalıştım

Eski 10-01-2012, 01:24   #16
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2011
Sevgili Maki01,

Bilgi paylaşımlarınızı daima ilgi ile takipteyim/okuyorum. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.
Şimdi aşağıda yazacaklarıma gülmeyin ne olur ( peşin peşin söyleyip işi garantiye almak lazım)
Yapay ışıklandırma konusu içinde bulundugumuz mevsim nedeni ile oldukça ilgimi çekiyor.
Zira güneşe bu mevsimde tüm canlılar hasret.

Aklıma nerden geldi bilmiyorum )
Köklendirmeye çalıştıgım ve bebek menekşelerimi bu gece mutfaktaki aspiratör ışığının altına koydum.
Ne dersiniz böyle bir uygulama için ?
Bitkilerime zarar gelirse bu uyduuruk fikrimden dolayı kendimi affedemem.
ama hani olurya birde iyi gelirse keyfime diyecek olmaz.
Selam ve sevgilerimle
Asu

Manolya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 17:11   #17
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Teşekkürler

Aspiratör ışığı ile menekşe arasındaki uzaklığın bitkiye zarar vermeyeceğini düşünüyorum sevgili Manolya. Katkısı muhakkak olacaktır ancak daha önce de yazdığım gibi bu konuda hiç deneyimim yok ve bilgilerim teorik düzeyde. Bu denemenizin hepimize katkısı olacaktır.

Benim menekşelerim kış aylarında batıya yakan pencerenin hemen önünde duruyor ve ekstra ışığa ihtiyaç duyulmuyor. Havaların genellikle kapalı olduğu kış günlerinde yapay ışıkla ilgili sorular artınca denemek ve sizlerle uygulama sonuçlarını paylaşmak istedim .

Önüme çıkan ilk engel raf yüksekliğinin yetersiz olmasıydı. Bugün oğlum rafları yeniden monte ederek uygun yüksekliğe ayarladı. Yarın menekşeleri de yerleştirmiş olurum. Bakalım neler yaşanacak

Eski 10-01-2012, 20:41   #18
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

tamam anlaştık sevgili maki ) bakalım aspritör ışığı neler yapacak ya da yapamayacak.
Haklısınız kış günlerinde bütün canlılar güneşe hasret maalesef
Denemeleriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler.
Ara ara gelişmeleri yazarım sizlere.
sizin raf ile ışık aralıgı kaç santim oldu son ayarlama hali ile ?
Resim ekleyebilirseniz sevinirim
Selam ve sevgilerle

Eski 11-01-2012, 15:54   #19
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Raf ölçüleri

En: 40 cm
Boy: 90 cm
Yükseklik : 50 cm
Yapay ışık :2X18 watt'lık Sylvania Grolux ( 800X2 K) floresan

50 cm raf yüksekliğinin 8 cm'sini ampul seti kullanıyor. Ampule yakın olan konuma yerleştirdiğim menekşelerle minumum uzaklık 30 cm. Bu bölgeye yavru menekşeleri yerleştirdim. Boyları yüksek olduğu için ışık kaynağına en uzak mesafede çiçeklenme döneminin gelmiş olduğunu düşündüğüm "starter" diye tanımlanan menekşeler var.

Bir kutu da yeni diktiğim minyatür çelikler ve tohumdan yetiştirdiğim menekşe ekleyip elimdeki tüm alternatiflerle deneme başladı. Işığı 5-6 saat açık bırakmayı düşünüyorum.

Name:  IMG_5540.jpg
Views: 8792
Size:  37.4 KB

Eski 11-01-2012, 16:49   #20
Ağaç Dostu

Manolya_'s Avatar

Sevgili makio1,
Detaylı açıklama için teşekkürler. Size zahmet verdim.
Bu günden itibaren hem gün sayacağız hemde gelişmeleri izleyeceğiz.
Sizinde oğlunuzunda ellerine sağlık.
Bitkilerinizede yapay ışık altında coşkulu günler diliyorum.
Selam ve saygılar

Bende akşam hava karardıktan sonra, 4-5 saat kadar aspritör ışıgı ile devam etmekteyim. Bakalım bir fayda görebilecekmiyim.

Eski 11-01-2012, 19:05   #21
Ağaç Dostu

Sevgili maki01,
Ellerinize sağlık.Sonucunu merakla bekliyoruz.Rafın bulunduğu yer, gün ışığı alıyormu?

Eski 11-01-2012, 23:26   #22
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kısa bir süre direkt güneş ışığı alıyor ve bulunduğu ortam aydınlık. Bu nedenle ışığı 5-6 saat süreyle açık bırakıyorum sevgili sema62.

Eski 07-02-2012, 17:11   #23
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
suni ışık

Netiçeyi bende meraklan bekliyorum

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 20:21   #24
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Galeri: 13
uzun zamandır yorum yapılmamış.Sevgili Maki , bu sistemi temin etmek istediğimizde bu şekilde mi 2X18 watt'lık Sylvania sormalıyız ?

arzu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2012, 21:03   #25
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Galeri: 13
Sevgili Maki,
Sorumum cevabını internet te ufak bir araştırmayla buldum.

arzu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 10:55   #26
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kusura bakma, mesajını fark edemedim sevgili arzu_. Ben de internetten araştırarak bulmuştum.

Işık seçiminde marka önemli değil, benim kullandığımdan çok daha kaliteli ürünler bulmak mümkün. Dikkat edilmesi gereken tek nokta , mavi ve kırmızı ışığın birlikte yer alması.

Eski 02-11-2013, 18:18   #27
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Arkadaşlar, Led Aydınlatma konusunda çalışma yapan oldu mu?
Standart Led Şeritlerle raf aydınlatması yapmayı planlıyorum...

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 02:39   #28
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili kadiryaşar,

Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı başlığı yardımcı olabilir. Okur, öğrenir ve uygularsan çok mutlu olacağım. Oturduğum evde menekşelerim malesef ya yaz aylarında yakıcı ışık alabiliyorlar ya da kış günlerinde ışığa hasret kalıyorlar.

kadiryasar beğendi.
Eski 12-11-2013, 15:39   #29
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili kadiryaşar,

Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı başlığı yardımcı olabilir. Okur, öğrenir ve uygularsan çok mutlu olacağım. Oturduğum evde menekşelerim malesef ya yaz aylarında yakıcı ışık alabiliyorlar ya da kış günlerinde ışığa hasret kalıyorlar.
Teşekkürler Maki01, konu epey derin, ama araştıracağım...

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2013, 19:10   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Galeri: 6
Merhabalar arkadaşlar,

Eğer resmi yüklemeyi başarabildiysem, ben de resimdeki gibi bir "Menekşe Apartmanı" yapmayı tasarlıyorum. Yapmak istediğim şey, bu forumdan aldığım ve acemi çizimimin yanına koyduğum iki standın karışımı: Ana yapı alttaki resimdeki gibi olacak; ancak üstteki resimde olduğu gibi etrafını fermuarlı ve şeffaf bir naylonla mantolayarak sera ortamı oluşturmayı düşünüyorum. (Gerekli mi?)

Her konuda önerilerinize ihtiyacım var, özellikle de ışık konusunda. Armatür ve floresan ampüller oldukça pahalı olduğu için hatalı seçim yapmak istemiyorum. Sormak istediklerim:

- Rafları mdf düşünüyorum, altlarına ince bir yansıtıcı / aliminyum levha (artık ne olur bilemiyorum...) kaplatacağım ve armatürleri bunlara monte edeceğim. Sizce doğru bir fikir mi? Bazı resimlerde rafları tel ızgaradan gördüğüm için soruyorum.

- T5 floresan kullanmayı düşünüyorum. (T8'lere göre daha yeni bir teknoloji imiş.) Ancak :
a. Bunların ısı üretimi nasıldır, menekşeleri yakmayalım
b. Gördüğüm kadarı ile bunların "low / medium / high output" çeşitleri var. Hangisini kullanmalı ?
c. Yine grolüx , aquastar, blue sky, deep sea gibi çeşitleri var. Bunlardan hangisini almalı? (https://www.okyanusmarket.com/Akvary...resan_Lambalar)

- Nasıl bir armatür kullanmalıyım? Çok pahalı, uçuk şeyler var. Mesela :
T5 ARMATÜR T5 ARMATÜR
Bunlar fark yaratıcı, parasını hak eden şeyler mi?

Ya da şöyle bir armatür mü kullanmalıyım :
1x28w. Line T5 Armatür (Alçak tavan) - Karma Lighting

- Yine önemli bir konu, hem armatür hem floresanla ilgili : Her katta tek floresan mı olmalı yoksa çift mi?

- Şu (her katta tek olarak) uygun bir seçim olur mu? http://www.sylvania-tr.com/SYLVANIA,...quastar-t5-39w

Yardımlarınız beni çok mutlu edecek.

Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

maki01 beğendi.

Düzenleyen demlichay : 24-11-2013 saat 19:14 Neden: link ilave...
demlichay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024