agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2011, 16:34   #91
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur Mesajı Göster
teşekkür ederim, arap sabununu uyguladım inşallah işe yarar da kızıma bir şey olmazüzeride tomurcuk dolu
Sevgili yağ-mur,

Menekşelerde unlu bitle mücadeleye gelince , çok sık yaşadığım bir sorun olduğu için edindiğim bilgileri aktarayım. Menekşenizi hemen diğer menekşelereden ayırın. Mümkünse ayrı bir odaya alın.

Öncellikle kulak çubuğunu alkole batırarak unlu bitleri temizlemenizi öneririm. Çok yayılmamışsa bu yöntemle sürekli menekşenizi takip ederek baş edebilirsiniz.

Bonsai yetiştiren arkadaşlarımızdan öğrendiğim diğer yöntem 1 litre suya 10 ml alkol 15-20 gram sabun tozu ile karışım hazırlayıp püskürtebilirsiniz. Etkili ancak yaprakları bozabiliyor. Ben yaprakların bozulmasını göze alarak bu yöntemi uyguluyorum.

klubnika'nın Rus yetiştircilerinden öğrenerek aktardığı formül ise 1 litre suya 2 ml petler için üretilen dış parazit şampuanı.

İki yöntemi birleştirdim. Alkol ve parazit şampuanı karışımı hazırlayıp kullanıyorum, oldukca etkili.

Yine yabancı menekşe sitelerden öğrendiğim ve uyguladığım bir yöntem daha var. 42 derece sıcaklataki su ile yıkamak.

Tüm bunları uygulayarak unlu bitten kurtuldum gibi geliyor Unlu bitler tomurcukları çok seviyor. Kolay gelsin...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 20:20   #92
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
teşekkürler maki01,gördüğüm kadar temizledim kürdanla ama arapsabununu kullanmış oldum zaten bir kaç gün önce yıkamıştım galiba o sebeple görünmeye başladılar,panikledim galiba bir kaç gün bekleyeyim olmadı dediğiniz gibi alkolle temizleyeyim görünürde şimdi bir şey yok ama yumurta bırakır mı onun için ne yapmam lazım çiçeği kaybetmeyeyimde tomurcuklar gitti diye düşünüyorum

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 12:22   #93
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili yağ_mur, unlu bitler nemli ortama bayılıyor ve malesef toz gibi küçük yumurtaları çok hızlı yayılıyor, diğer bitkilere de sıçrıyor. O nedenle parazitli bitkiyi tecrit etmek çok önemli. Kimyasal zehir kullanmak ev içinde bence çok tehlikeli. Sabırla takip ederek düzenli mücadele etmek lazım.

Havadar bir ortam ve bitkilerin şıkışık bir şekilde durmaması da önemli. Diğer önerim ise yeni satın aldığınız bir bitkiyi 15 gün ayrı bir ortamda tutup, hastalık zararlı olmadığından emin olduktan sonra diğer bitkilerin taşımak.

Gerçekten unlu bit beni çok zorlayan bir zararlı oldu. Umarım diğer bitkilerine sıçramamıştır

Eski 06-04-2011, 13:48   #94
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Çok güzel bir çalışma olmuş öbür türlü ilgilenilen konuya ulaşmak çok zor.
Afrika Menekşesi Hibrid Çalışmaları (Afrika Menekşesi Hibrit Çalışmaları)

Düzenleyen menekşecibaba : 09-04-2011 saat 09:42
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 12:03   #95
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
İzmir; Selluka, Afrika Menekşesi ve Hoya Toplantısı (30 Nisan 2011)

İzmirli üyelerin hoşuna gidecektir

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 10:56   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
selam arkadaşlar;
benim menekşelerimde iki sorun var
1- yapraklarında beyaz toz gibi bir şeyler var.
2- çiçekleri açarken kahverengileşiyor.
resimleri sanırım yükleyemedim.

İSİSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 13:00   #97
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Merhaba İSİSS,

Tarifinizden unlu bit gibi geldi. Özellikle göbeğe ve çiçek tomurcuklarına yerleşiyorlar. #85 no'lu mesajımda mücadele için neler yaptığımı anlatmıştım. Mücadelesi oldukca zor ve hızla yayılan bir zararlı. Kolay gelsin...

Eski 07-05-2011, 01:44   #98
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
unlu bit mücadelem

[ATTACH]209746[/ATTACH
unlu bit görünmüyor artık ama yeni çıkan yaprklar sarımsı çıkıyor hastalığı atlatamadılar mı acaba başka yapmam gereken bir şey var mı
Name:  çiçeklerim 011.jpg
Views: 3696
Size:  61.2 KB

Name:  çiçeklerim 008.jpg
Views: 3540
Size:  60.8 KB

Name:  çiçeklerim 013.jpg
Views: 3214
Size:  40.4 KB

Name:  çiçeklerim 015.jpg
Views: 3206
Size:  39.1 KB

Eklenen Resimler

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2011, 13:58   #99
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili yağ_mur,

Menekşen çok güzel, belirtmeden geçemedim. Menekşende yaşadığın sorun bu mesajımda anlatmaya çalıştığımla aynı gibi duruyor. Mesajı ve ilgili sayfayı okumanı öneririm.

Eski 21-05-2011, 12:21   #100
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
forumu okudum ve birşey sormak istiyorum köklendirmeye çalıştığım bir yaprağın üzerinde kırmızı mercimek tanesi büyüklüğünde beyaz bir canlı vardı ve anladığım kadarıyla yaprağın özünü emmeye çalışıyordu onu bir fırça ile aldım ve öldürdüm. başka bir yaprakta da ondan görmedim iyice baktım. üzeri beyaz ve üflesen dökülecek gibi unlu bit mi o da acaba. ama çok kocamandı altını çevirince hayvan olduğu belliydi pembemsiydi altı ve hareket ediyordu hafif hafif. keşke fotoğrafını çekebilseydim aldığım torf da çok kalitesiz birşeymiş bu arada içinden habire değişik böceklerin sineklerin oluştuğunu farkediyorum bir daha ondan almayacağım.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 22:27   #101
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor-salkım Mesajı Göster
forumu okudum ve birşey sormak istiyorum köklendirmeye çalıştığım bir yaprağın üzerinde kırmızı mercimek tanesi büyüklüğünde beyaz bir canlı vardı ve anladığım kadarıyla yaprağın özünü emmeye çalışıyordu onu bir fırça ile aldım ve öldürdüm. başka bir yaprakta da ondan görmedim iyice baktım. üzeri beyaz ve üflesen dökülecek gibi unlu bit mi o da acaba. ama çok kocamandı altını çevirince hayvan olduğu belliydi pembemsiydi altı ve hareket ediyordu hafif hafif. keşke fotoğrafını çekebilseydim aldığım torf da çok kalitesiz birşeymiş bu arada içinden habire değişik böceklerin sineklerin oluştuğunu farkediyorum bir daha ondan almayacağım.
bu'nun gibi ise tombul bir unlu bittir.
Bir cola bardaginda 2 kasik arap sabununa 2 kasik sivi yag katin, az sicak su ekleyip iyice karistirarak macun kivami almasini saglayin. Daha sonra bir miktar daha su ekleyip mikserle iyice karistirin. Bu karisimi ilik su ile 2 litreye tamamlayin.
Fisfis yerine ben soyle yapiyorum:
5 lt pet su sisesini ortadan kesin, karisimi bunun icine dokun. Menekse saksisini ters cevirip butun yapraklar, kok bogazi karisimin icine girecek sekilde kaba daldirin, hatta toprak da hafifce karisima degebilir ancak topragin sivi cekmemesine dikkat edin. Kabin icinde menekseyi sallayarak yapraklarin aralarinin iyice islanmasini saglayin. Daha sonra saksyi duz cevirmeden fazla karisimin disarya suzulmesini saglayin. Saksiyi duz cevirince bir miktar karisim topraga sizabilir. Panik yapmayin, sorun olmaz

Not: Tek yaprak oldugunu sonradan farkettim. Tek bitse simdilik elle oldurerek ondan kurtulabilirsiniz. Ama gozlemlemeye devam edin, belki yumurta birakmistir.

Düzenleyen zappie : 21-05-2011 saat 22:30 Neden: Ek
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 14:36   #102
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
teşekkürler zappie. gerçekten tombul bir unlu bitmiş. baktım başka görmedim. ama dikkat edeceğim gözlemlersem hemen tarifinizi yapacağım.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 19:02   #103
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar menekşelerimden birinin yapraklarında hastalık başladı. Çok mu suladım Yaprak çürümeden hastalık bulaştırır korkusuyla yaprağı koparıyordum ama bugün baktığımda sağlıklı yapraklarda da leke halinde belirginleşmeye başlamış. Gövde sağlıklı gibi, menekşem kurtulur mu? Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

mirabel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 11:26   #104
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Arkadaşlar bilen yok mu acaba?

Eski 24-05-2011, 13:30   #105
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili mirabel, yaprak toprakla temas halinde ise ve toprak ta ıslak ise böyle yaprak çürümesi olabiliyor. Biraz da fazla sulanmış gibi görünüyor, toprağın 2-3 cm altına kadar parmakla suyunu kontrol edip kuru ise öyle sulayın. Elinizle dokununca yapraklar diri ise menekşede ciddi bir problem yoktur.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 19:57   #106
Ağaç Dostu

mirabel's Avatar

Evet yapraklar diri, gövde canlı. Umarım geçer, çiçeğimi kaybetmek istemem

Eski 27-05-2011, 15:24   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Post hasta menekşem

resimdeki menekşem ilk menekşemdi.Yaklaşık 4 yıldır gayat iyi durumdaydı, ama şimdi bu hale geldi. sanırım kaybetmek üzereyim. Bu halde olmasına rağmen durmadan tomurcuklanıyor, fakat açamadan kahverengi hale geliyor. Son günlerde de rengi de değişti. Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

İSİSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 18:22   #108
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili İSİS,

Son toprak değimini ne zaman yaptığını bilmiyorum ancak menekşenin sorunu besin eksikliği gibi duruyor. Bitki bünyesine yeterince su ve besin alamıyor.

Dış yapraklardan eksilterek, yani yaşlı yaprakları azaltarak, toprak değimişi yapmanı öneririm. Eski toprağını mümkün olduğunca köklerden almaya çalış. Kökler bozulacak diye düşünme, yeni ve sağlıklı kökler bir süre sonra hızla gelişecektir.

Eski 30-05-2011, 11:47   #109
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rukiyeözgür Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba..ben yeni üyeyim.ikisi yeni çelikten yavrulamış üç tane menekşem var. biri çiçekli biraz büyük ilk çiçeğini açtı. ama çiçeklerinin sarı göbeklerinde çok küçük iki üç milimetre boyunda çok zor görülen ince uzun sarı böcekler var. çiçekler sağlıklı görünüyor.ama bilemedim zararı olur mu?bilen biri varsa yardımcı olabilir mi? herkese kolay gelsin ..
Sayın rukiyeözgür hoşgeldiniz.
Gördüğünüz ince sarı böcekler Thrips.Polenleri yiyerek besleniyorlar.

Thrips : Tomurcuklarda ve yaprak altlarında bulunur. Küçük olup gözle görülebilir. Yaprak kıvrılmaları ve tomurcuk dökülmelerine neden olur. Yaprak altı ve üstüne, tomurcuklara püskürtme şeklinde 15–20 gün aralıklarla ilaçlama yapılmalıdır.
Doğal kontrolleri:
Böcek yiyenler

Kimyasallar Thrips kontrol etmek:
Pyola, Neem, Orthene, Avid, Diazinon, Sevin, Malathion,
Methoxychlor, Maraton, böcek sabunları, Chrysamed tavsiye ediliyor.Ayrıca Safer Sabunlar ve mavi yapışkan tuzaklar vardır.
Ben Neem veya Chrysamed i tavsiye ederim.Önce Menekşeler üzerindeki tüm çiçekler ve tomurcukları kaldırın.15 gün arayla iki üç defa uygulayın çiçek ve yaprak altlarına azar miktarda püskürtün , çiçekleriniz az o yüzden kurtulmanız kolay olur.Kolay gelsin.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 18:32   #110
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Örnek olması açısından yüklüyorum. Üzerinde çiçeğiyle, kök çürümesi olduğunu fark ettiğim menekşem. Çürük kısımları temizleyip yeniden diktim.

Name:  kök çirümesi.JPG
Views: 3782
Size:  39.0 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 22:27   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
29 Nisan'da klubnika'dan gelen menekşeler.

Eklenen Resimler

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 22:29   #112
Ağaç Dostu

kök çürümesinden kurtulan menekşem.

Eklenen Resimler

çiçeksever beğendi.
Eski 07-06-2011, 15:29   #113
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
29 Nisan'da klubnika'dan gelen menekşeler.
Sevgili sema62,

Kök çürümesini başarıyla atlatan menekşenizi için kutluyorum sizi. Bir menekşe daha çöpe gitmekten kurtulmuş oldu

Diğer menekşelerinize gelince, kalemle işaretlediğiniz bölümdeki menekşelerden en az 3 tanesi sorunlu, göbekteki yapraklarda renk değişimi var. Bence hemen diğer menekşelerinizden ayırın. ( klubnika'nın tanımıyla besin zehirlenmesi )

Bu duruma yanlış ya da aşırı gübre, fazla ışık ve en önemlisi cyclamen mite denilen zararlı neden olabiliyor. Mite; akar; ise diğer menekşelerinize de bulaşabilir.

Diğer sorunlardan kaynaklanıyorsa, direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir yerde, 1-2 ay gübre vermemenizi öneririm.

Eski 07-06-2011, 20:09   #114
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Mesajı okuyunca tekrar işaretli menekşelere baktım da pembe saksı ve onun yanındaki en gelişkin menekşenizde bendeki sorundan var gibi.
Sevgili sema62, birkaç yaprağını yedeklemeyi unutmayın lütfen! Bir de kök çürüğünden kurtardığınız menekşede kükürt mü kullandınız?(yaprak sapında kükürt tozu var gibi gördüm, o sebeple soruyorum)

Düzenleyen fahriyee : 07-06-2011 saat 20:15 Neden: ekleme
fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 23:43   #115
Ağaç Dostu

Sevgili maki01, Sizin tesbit ettiğiniz gibi bende gübrelemekten kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorum.Çünkü yapraklarında sertleşme var.
Aydınlık bir yere almadan önce toprak değişimi yapayımmı?
(Renk değişimi üzerine kükürt ekelemiştim.)

Düzenleyen sema62 : 08-06-2011 saat 02:01 Neden: 2 defa düzenleme
Eski 07-06-2011, 23:57   #116
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili sema62,

Toprak değişimi aşırı ya da yanlış gübre kullanımında etkili olur. Ancak ben sorunun gübreden kaynaklandığından emin değilim.

Hasta yavruları, ayrı bir odada izlemeye devam ediyorum. Gübre vermiyorum, toprağı bol su ile yıkadım ama hala düzelme yok. Bu durumda aklıma sadece mite geliyor.

Eski 08-06-2011, 00:17   #117
Ağaç Dostu

Sevgili fahriye,
Sizi tebrik ediyorum.Gözünüzden hiçbirşey kaçmıyor.Gördüğünüz kükürt. Hastalıktan kurtulan menekşemin yanında, pembe çiçekli menekşemin yaprak uçlarında külleme belirtisi vardı.
Bu yüzden kükürt ekmiştim.Sağlamlarında toprağına aralıklarla kükürt ektim.
(Zararı olmadığını düşünüyorum.)

Eski 08-06-2011, 15:20   #118
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili sema62,

Toprak değişimi aşırı ya da yanlış gübre kullanımında etkili olur. Ancak ben sorunun gübreden kaynaklandığından emin değilim.

Hasta yavruları, ayrı bir odada izlemeye devam ediyorum. Gübre vermiyorum, toprağı bol su ile yıkadım ama hala düzelme yok. Bu durumda aklıma sadece mite geliyor.
Arkadaşlar, bu göbekteki sıkışmalar gerçekten mite veya farklı bırşey bugün farklı menekşelerden yaprakları kopartarak veterinere götürdüm, mikroskop altında mite aradık ama bulamadık!!!

Eğer mite ise, mutlaka görürdük diye düşünüyorum.

Bir de bozulan menekşelerin göbek kısmı tamamen alındıktan sonra, yeni çıkan yavrular sağlıklı çıkıyor, bu nedenle miti kesinlikle olamaz

Belki de genel bitki ziraat kuruluşana gitmesi gerekir rapor almak için?

Eklenen Resimler

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 15:26   #119
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Natalyacigim
Bu resimlerdeki menekselerde ne sorun var ??? Bence gayet saglikli gorunuyorlar. Yeni cikan yapraklar buyumuyorlarsa o ayri konu.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 15:44   #120
/

Giriş Tarihi: 11-06-2010
Galeri: 2
Problem bu diye düşünüyorum - zamanında toprak değişmediği ve yanlış gübre kullandığı için göbekteki sıkışmalar oluyor, Dilara abla ısrarla mite diye forumda panik yaratıyor...
Tekrar ve tekrar söylüyorum mantarlar ve virüsler etrafta her zaman var olan şeyler, bitkinin direnci düştükten sonra çıkan sonuç. Eğer bu tür problemler varsa bitkilere yapılan bakımı gözden geçirip hataları aramalısınız...

klubnika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
menekşe

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024