agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-04-2009, 11:05   #3121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Arkadaşlar,hepinizin menekşeleri çok güzel emeklerinize sağlık.Menekşe yetiştirmede en büyük etken aslında herkezin bildiği gibi onlarla konuşma..Sevildiklerini anlıyor kızlarımız.
Nariel sormuştu sanırım;vitamin kullanmıyorum yalnızca bir kaç ay arayla bir kaşık yardımıyla örselemeden üst topraklarını alıp yenşleri ile değiştirmek...

ipekce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 12:48   #3122
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşe hastası Mesajı Göster
kahraman abi toprağınızın üstündekiler ne oluyor
Perlit ve vermikülit ve menekşe toprağını 1/3 oranında kullanıyorum.
Ben gittigidiyor.com dan alıyorum perlit ve vermikülit i ama büyük şehirlerde olanlar çiçekçilerden **** seralardan bulabilirler sanırım. Ama daha önce de bahsettiğim gibi menekşe toprağı tek başına yavru için uygun değil ve perlit ve vermikülit bulamayanlar için mutlaka torf lazım, menekşe toprağı köklenmeyi geciktirir. Esas olan rutubeti hapsetmek. Şimdi yaz ve ısı fazla o nedenle seralarımızı güneyden doğu pencerelere kaydırmalıyız. Seranın yazın tek amacı rutubeti korumak olarak kalıyor. O nedenle delik sayısını iyi ayarlamak ve adelik kullanmıyorsak mutlaka aralıkla havalandırmak ve üzerinde biriken su damlalarını temizlemek gerek.

Düzenleyen Kahraman Koray : 27-04-2009 saat 12:57 Neden: ek
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 01:24   #3123
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2008
Galeri: 49
Sayın eylüllüm,yavrunuzu isterseniz ayırın,isterseniz bir kaç hafta daha bekleye bilirsiniz,yeri müsait gözüküyor.İkinci resimdeki menekşenizin,yeni gelen yaprakları sağlıklıysa korkmanıza gerek yok düzelir.

Serra43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 18:27   #3124
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Yaklaşık bir yıldır plastik bardakta duran yaprağım yavrulamış. Anaç yaprak son derece sağlıklı. Onu kesmem gerekiyor mu yoksa ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 18:50   #3125
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sayın Malbman isterseniz yavrunuz biraz daha büyüsün.ancak yeni bir menekşe sahibi olmak istiyorsanız kesin onu tekrar yavrulatın.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 19:20   #3126
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sevgili fatihbrk teşekkür ederim. Sanırım en dibinden kesip tekrar toprağa sokarsam (en azından bir sene sonra) bir yavru menekşem daha olabilir değil mi?

Eski 28-04-2009, 19:52   #3127
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
1 sene çok uzun bir eksik olabilirmi? Ya da fazla derine dikmek gibi?

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 19:59   #3128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Malbman bir sene gerçekten çok uzun bir zaman. Galiba yaprağı çok derine diktiniz. Anaç yaprağı tekrar toprağa dikerken 1 cm. lik bir derinliğe dikmeniz sonucu en geç 2 ay içinde olumlu olarak size gösterecektir. 1 yıllık sabrınız için sizi ayrıcı tebrik etmek lazım...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 20:27   #3129
Ağaç Dostu

giz3m's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Galeri: 45
bugün gelen pıtırcıklarım...

Eklenen Resimler

giz3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 20:54   #3130
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihbrk Mesajı Göster
1 sene çok uzun bir eksik olabilirmi? Ya da fazla derine dikmek gibi?
Alıntı:
Sayın Malbman bir sene gerçekten çok uzun bir zaman. Galiba yaprağı çok derine diktiniz. Anaç yaprağı tekrar toprağa dikerken 1 cm. lik bir derinliğe dikmeniz sonucu en geç 2 ay içinde olumlu olarak size gösterecektir. 1 yıllık sabrınız için sizi ayrıcı tebrik etmek lazım...
Sayın fatihbrk ve Sayın Faruk, bir yıl derken abartmadım. 2008 Mart ayında Kipa'dan almıştım o menekşeyi. Bir kaç gün sonra iki yaprağı kendiliğinden düştü. Ben de bu iki yaprağı alıp (bir ya da iki santim derine) torfa gömdüm. Hatta gömmek bile denmez buna, yalnızca yaprak sapının elverdiği kadar batırdım torfa.

Anaç bitki bilmediğim bir nedenden dolayı çoktan öldü. Kopan iki yaprağı diktiğim zaman kapalı balkondaki kat kaloriferinin mazot tankının üstüne koymuştum. Sürekli gözlüyordum ama çok uzun bir süre hiç bir gelişme göremedim.

Artık umudumu kestiğim için yaklaşık bir aydır bakmıyordum bile. Hatta su bile vermedim. Dün ektiğim tohumlara yer açmak için tankın üzerindeki ıvır zıvırı temizleyeyim derken farkettim ki menekşem yavrulamış. Diğer yaprak ise iyi durumda değil. Ama hiç ellemedim, yerinde duruyor. Bakarsınız o da ölmek üzereyken bir yavru verir.

Bu arada; tebrikleriniz için teşekkür ederim.

Eski 28-04-2009, 23:26   #3131
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Sayın malbman,İlerki zamanlarda yavrunuzu ayırırken yaprağıda ayırın,tekrar çelikleyin,kesmeyin,göreceksinizki 15-20 gün gibi kısa sünede tekrar yavrulayacak.Çelik ölmemişse her zaman bir ümit vardır.

Eski 29-04-2009, 04:18   #3132
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serra43 Mesajı Göster
Sayın malbman,İlerki zamanlarda yavrunuzu ayırırken yaprağıda ayırın,tekrar çelikleyin,kesmeyin,göreceksinizki 15-20 gün gibi kısa sünede tekrar yavrulayacak.Çelik ölmemişse her zaman bir ümit vardır.
Sayın Serra, peki anaç yaprağı ayırmazsam yavrular onu beslemeye uğraşarak kendileri zayıf kalmaz mı?

Alıntı:
Sizi tüm kkalbimle tebrik ediyorum sayın Malbman...Çıkmadık candan ümit kesilmezmiş diye bu duruma denir herhalde
Sayın katmer teşekkür ederim.

Eski 29-04-2009, 11:30   #3133
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Bu da yaklaşık 20 gün önce sera üsülü diktiğim menekşe yaprağım bu sabahki sürprizim oldu.

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 14:11   #3134
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Hepinize çok teşekkür ediyorum.. Ne çok şey öğreniyorum sizlerden. 54 yaşındayım.Son 30 yıldır evimde şu ya da bu nedenle afrika menekşem oldu. Hep kaybettim aldığım ya da hediye gelen menekşelerimi. Çogaltamadım hiç.Son aldığım menekşe 3 yıldır yaşıyor.Çiçek de veriyor .İlk kez menekşem yerini sevdi demiştim içimden.Duvar tipi klimanın sökülmesinin ardından kalan boşluga buzlu camlı bir pencere yapılmıştı.Olukça yüksek aklıma geldikçe su veremediğim bir nokta.
Formu okuyunca kavradım. Çok kötü bakmışım menekşelerime..
Tüm mesajları okuyamadığım için sizlerden özür diliyorum. 4. sayfaya gelebildim. Tekrar sorusu olacak belki de. Menekşemin gövde kısmı cok uzadı. Dün gece sizden ögrendiklerimle toprağını kontrol ettim. Henüz kökle dolu değil. Saksısını da boyuna göre büyük seçmişim sanırım. Gövde uzadığı için sallanıyor sanki.
Ne yapmalıyım?
Başka bir saksıya alıp gövdeyi içine alacak şekilde yeniden eksem olur mu ya da hiç dokunmasam mı?
Tekrar teşekkür ediyorum çiçekler konusunda benim kadar cahil birini bile eğittiğiniz için ya da yarın evi taşınacak birini bugün ekran başına oturttuğunuz için..
Sevgiler

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 14:31   #3135
Ağaç Dostu

Sevgili Crocus yaprağın altında ki yavruyu gün ışığına kavuşturup gelişimini sağlıklı devam ettirebilmesi için yaprağı söküp enlemesine diksen daha iyi olur...

Eski 29-04-2009, 15:03   #3136
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sevgili Crocus yaprağın altında ki yavruyu gün ışığına kavuşturup gelişimini sağlıklı devam ettirebilmesi için yaprağı söküp enlemesine diksen daha iyi olur...
Aaa bunu bilmiyordum Sevgili Faruk,ana yaprağı keseyim o halde hemen çünkü yaprağın altında bir sürü yavru var

Eski 29-04-2009, 15:05   #3137
Ağaç Dostu

Sevgili Crocus yavrular bu boyuttayken ana yaprağı kesmek risk almak demektir. Yavrular çürüyebilirde. Bence ana yaparağı yavrularıyla beraber söküp tekrar dikey olarak dikmen en mantıklı olanı...

Eski 29-04-2009, 15:18   #3138
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Size tekrar tekrar teşekkür ederim..Birde bu menekşe o kadar bereketleymiş ki yanından bir sürü değişik bitki çıktı..

Eski 29-04-2009, 17:05   #3139
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
merhabalar yaklaşık 2 aydır buraya uğrayamıyordum. rahatsızlıklar ve türlü sebeplerden dolayı ikinci evimden uzun bir süre ayrı kaldım. hepinizi çok özledim. ben yokken aramıza katılan arkadaşlarıma hoşgeldiniz diyorum.

aşağıdaki fotoğraflarda serada yetiştirdiğim kızlarım var çok güzeller değil mi??

Eklenen Resimler

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 17:10   #3140
Ağaç Dostu

Fatos_Karag's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Sayın bernacyhn,
öncelikle çok geçmiş olsun. Seranız müthiş canlı. Minicik bebekleriniz hayırlı olsun
Ben bunu yapraktan bir türlü beceremeyenlerdenim
Nasıl bunu yaptınız ? Bıraktım yavruları anaç yaprak bile nasıl sağlıklı Allah nazarlardan saklasın.

Fatos_Karag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 17:30   #3141
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

çok teşekkür ederim Fatos karag.
özellikle yaptığım bir şey yok. sadece seralarım camın önündeler o kadar. bir de saplarının kısa olmasına dikkat ediyorum.

Eski 29-04-2009, 18:38   #3142
Ağaç Dostu

Sevgili Berna geçmiç olsun dileklerimi sunar bir yılını bizlerle paylaştığın için seni kutlarım. Sevgili Berna seran ve yavruların çok sağlıklı ve şirinler. Artık seranın kapağını kapatma, açık kalsın. Malum havalar ısındı. Kapalı kalmaları çürümelerine sebep olabilir...

Eski 30-04-2009, 06:08   #3143
Ağaç Dostu

Serra43's Avatar

Sayın malbman,yavrunuzu hemen ayırmayın,biraz daha bekledikten sonra,ayırırken ana yaprağı yavrudan kökten ayırın kesmeyin.Böyle yapınca ana yaprak tekrar yavrular,yani şimdilik birbirlerine zararları olmaz.Önceki sayfalara göz atarsanız orada yavruların ayrılacak kadar büyümüş fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Eski 30-04-2009, 11:11   #3144
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Açtım zaten Faruk abiciğim dediğin gibi çürürler korkusuyla. Yeniden aranızda olmak muheteşm bir duygu. Diğer yavrularım biraz daha büyüsün onların da fotoğraflarını paylaşmayı düşünüyorum.

Eski 30-04-2009, 15:30   #3145
Yeni Üye

inci048's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2009
bu menekşe türü hakkında bilgisi olan varmı

merhaba ben bu menekşe türünü internette araştırırken buldum türünü adını hakkında bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler konuyuda yalnış yere açtıysam şimdiden özür dilerim

inci048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 18:23   #3146
Ağaç Dostu

Sayın İnci aramıza hoşgeldiniz. Bu fotoğraf üzerinde renk boyutunda oynanmış bir fotoğraf. Yani gerçek değil. Afrika menekşesininin bütün çiçekleri aynı bitki üzerin de yaklaşık olarak aynı renkte ve biçimde olurlar...

Eski 30-04-2009, 20:00   #3147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
merhaba, benim yaşım daha 15 ama bende uzun süredir yetiştiriyorum. Menekşe katmerli renkleriniz varsa bende isterim yaprak çok iyi olur, bende sade renkler var fotolarınıda yüklemeye çalışırım. Ben yaprakla çoğaltım yapıyorum. 1 buçuk ayda yavruluyor hemen hemen ortamına bağlı ve sapını çok kısa tutuyorum daha çabuk yaprak versin diye yoksa yapraklar zorlanıyor bardakta daha çabuk kök salıyor ama 2 haftada kök salıyor ve bir süre sonra birsürü yaprağı oluyo ama bezı tür menekşeler ge yaprak verir. Cinsine bağlı bişey bu ben bu konuda çok araştırma yaptım. Eğer gönderebilecek varsa banada ulaştırabilir mi? farklı değişik menekşeler bu bende hastalık haline geldi okulda yemek yemiyorum paramla menekşe alıyorum, hep annemde kızıyor ama takıntı oldu bana artık fotoğrafları nasıl ekleyebiliyoruz? acaba çekip atacam buraya çünkü sizinlede paylaşayım.

Düzenleyen menekşe hastası : 09-05-2009 saat 16:27
menekşe hastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 20:38   #3148
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serra43 Mesajı Göster
Sayın malbman,yavrunuzu hemen ayırmayın,biraz daha bekledikten sonra,ayırırken ana yaprağı yavrudan kökten ayırın kesmeyin.Böyle yapınca ana yaprak tekrar yavrular,yani şimdilik birbirlerine zararları olmaz.Önceki sayfalara göz atarsanız orada yavruların ayrılacak kadar büyümüş fotoğraflarını bulabilirsiniz.
Sayın Serra43 çok teşekkür ederim. Acemilikle başlarına bir iş getirmekten korkuyorum.

Eski 30-04-2009, 20:41   #3149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
turunç yanlış biliyorsun alttanda yaprak veriyor yeni yavru yapıyor büyük gövde öyle bir sürü menekşem var daha genç olabilirim belki ama inan artık dillerinden anlıyorum fotoğraflar nasıl ekleniyo söliyin hemen örnek verim sana

menekşe hastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 20:48   #3150
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşe hastası Mesajı Göster
merhaba benim yaşım daha 15 ama bende uzun süredir yetiştiriyorum menekşe katmerli renkleriniz varsa bende isterim yaprak çok iyi olur bende sade renkler var fotolarınıda yüklemeye çalışırım ben yaprakla çoğaltım yapıyorum 1 buçuk ayda yavruluyor hemen hemen ortamına bağlı ve sapını çok kısa tutuyorum daha çabuk yaprak versin diye yoksa yapraklar zorlanıyor bardakta daha çabuk kök salıyor ama 2 haftada kök salıyor ve bir süre sonra birsürü yaprağı oluyo ama bezı tür menekşeler ge yaprak verir cinsine bağlı bişey bu ben bu konuda çok araştırma yaptım eğer gönderebilecek varsa banada ulaştırabilir mi farklı değişik menekşeler bu bende hastalık haline geldi okulda yemek yemiyorum paramla menekşe alıyorum hep annemde kızıyor ama takıntı oldu bana artık fotoğrafları nasıl ekleyebiliyoruz acaba çekip atacam buraya çünkü sizinlede paylaşayım
Sevgili menekşe hastası, dur bi nefes al. Bu ne telaş böyle. Telaştan ne büyük harf kullanmışsın, ne satır başı yapmışsın, ne nokta koymuşsun ne de virgül. Mesajını okuyuncaya kadar tıknefes oldum. Çünkü ne nokta var ne de virgül ve dolayısıyla hiç bir yerde durmadan okumak zorunda kaldım.

Güzel kardeşim, bak hem de öğrenciymişsin. O nedenle imla kurallarına, Türkçemizi özenli kullanmaya daha yatkınsındır. Biraz daha dikkatli ve özenli yazmanı rica ederiz.

Fotoğraf eklemeye gelince; mesaj kutusunun altındaki "Gelişmiş moda dön" düğmesine tıkla. Açılan yeni bölümün alt kısmında "Fotoğraf yükle" düğmesi var. Ona basınca açılan penceredeki "Gözat" düğmesine tıkla ve yükleyeceğn fotoğrafı bilgisayarında bul ve "ekle" düğmesine bas. Pencerede toplam beş tane gözat düğmesi açılır. Çünkü her mesaja en fazla beş tane fotoğraf ekleyebilirsin.

Ayrıca fotoğraflarının boyutu da en çok 70 kb ve eni de 500-600 kb olmalı. Şu linkte hem detaylı bilgi, hem de fotoğraf boyutlandırma programları bulacaksın.

Sevgiler.

Düzenleyen malbman : 30-04-2009 saat 20:50 Neden: Yazım hatası

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024