agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2009, 21:52   #3061
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Bunlar da komşumun menekşeleri. Paylaşmak istedim

Eklenen Resimler

manjong ve Emineyyüp beğendi.
Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2009, 21:52   #3062
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Devamı....

Eklenen Resimler

manjong ve Emineyyüp beğendi.
Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 11:39   #3063
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Merhaba
Bir süredir bu başlığı takip ediyorum. Daha 70. sayfaya gelebildim. Bende de 3-5 (!) saksı menekşe var. İnşallah berecebilirsem resimlerini yükleyeceğim. Buradan öğrendiklerimle gayet iyi gidiyorlar şimdilik.
Beyaz orkide ortak siparişler başlığına yurt dışından menekşe siparişi ile ilgili bir başlık açmış ve bir link vermiş. Belki farketmeyen arkadaşlar vardır diye buraya da yazdım.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 21:47   #3064
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Herkese merhabalar,

Birkaç denemeden sonra yapraktan yavrulatmayı başardığım menekşemin ana yaprağı henüz yavrular çıkalı 1 hafta olduğu sırada yani bugün koptu Sap kısmı duruyor ama bu haliyle yavruları besleyemez değil mi menekşe sever arkadaşlar fikir verebilirler mi?

Acaba minik yavrular büyümeyi başarabilecekler mi? Çok üzüldüm

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 23:16   #3065
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sayın Meraklı, eğer yavrular toprak üzerine çıkmayı başardılarsa çok fazla korkmayın. Bu haliyle sulamaya devam edin. Kök varsa yaşama şansları da var demektir.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 09:06   #3066
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Sayın Katmer,

cevabınız için teşekkürler. Menekşenin yaprakları toprağın üstüne çıkmışlardı Allahtan. Dün akşam pencere içinde duran menekşemin, perdeyi çekerken yaprak kısmı kopuverdi, Aralık ayından beridir yavrulamasını beklediğimiz ve çok emek verdiğimiz için, 8 yaşındaki kızım ve ben çok üzüldük

Aramıza hoşgeldiniz Menekşe hastası. Yaşın küçük olsada tecrüben baya fazla sanırım. Galiba menekşe hastalığı yaş sınırı tanımayıp herkesi kendine çekiyor...

Sn Faruk size de teşekkürler, sanırım mesajınız banaydı

Evde yedi tane menekşem var. (Yavruların haricinde) Bunlar şu anda sabah güneşi alan pencere önünde keyifli keyifli açıyorlar. Sanırım onlara en uygun yeri buldum.
Sn. Katmer bir tanesi sizin menekşenizin aynısı bir yıldır bende pembe katmerli olandan. Fotoğraf çekme imkanım olduğunda sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Eski 21-04-2009, 15:35   #3067
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Afrika menekşelerinde yapraktan üretimde ana yapraktan ayırma zamanı

Meraklı, gönderdiğim resimdeki menekşe yavruları ayrıldığında 1 haftalık bile değildi. Ayrıca sadece ana yaprağı değil yavrularında grup yaptığı şekilde yarısını bir saksıya yarısını diğer saksıya köklerini de paylaştırarak ayırdım. Ayırmamın sebebi bir yaprak gövdesinin iki yarısında ayrı iki grup menekşe yavrusu oluşması idi. Eğer menekşelerin sağlıklı büyümesi ve büyüyünce ayırmak gibi sorunla karşılaşmak istenmiyorsa bu önerilebilir. Menekşe yaprakları klorofil sentezlemeye başladıktan sonra (yeşillendikten sonra) her an ayrılabilir ve tecrübemle sabit ki erken ayrılan menekşeler daha çabuk büyüyor. O nedenle korkmana gerek yok ama bakımını iyi yapmalısın. Kolay gelsin. Ana yaprak kırıksa mutlaka temiz bir jilet **** maket bıçağı ile kes ve kurtul. Zira yavruların bir de yara iyileştirmekle uğraşmaması lazım. Picasso **** apache cinsi menekşeler kenarları beyaz olan yapraklarında klorofil sentezi geç başladığından daha geç ayırılmalıdır.

Eklenen Resimler

aleydi beğendi.
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 21:28   #3068
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Sn. Kahraman Koray;

Yukarıda yazdıklarınıza göre yaprağı kopan menekşemin sapını kestim, uyarınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

Kopan yaprağın da yavrulayan yaprakların bir dahaki sefere daha kolay yavruladığını siz menekşeseverlerin yazdıklarından öğrendiğim için yine onu toprağa koydum, ilk yavrulaması bayağı bir uzun zaman almıştı 4 ay kadar, bakalım şimdi ne kadar sürecek.
Çok sabır istiyor gerçekten sevmeyen hiç uğraşmaz. Benim bunlar ilk yavrularım benim için çok kıymetliler gerçekten.

Eski 22-04-2009, 06:39   #3069
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Afrika menekşesi serası için öneriler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meraklı Mesajı Göster
Sn. Kahraman Koray;

Yukarıda yazdıklarınıza göre yaprağı kopan menekşemin sapını kestim, uyarınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

Kopan yaprağın da yavrulayan yaprakların bir dahaki sefere daha kolay yavruladığını siz menekşeseverlerin yazdıklarından öğrendiğim için yine onu toprağa koydum, ilk yavrulaması bayağı bir uzun zaman almıştı 4 ay kadar, bakalım şimdi ne kadar sürecek.
Çok sabır istiyor gerçekten sevmeyen hiç uğraşmaz. Benim bunlar ilk yavrularım benim için çok kıymetliler gerçekten.
Ancak 4 ay çok uzun. Ben sera ortamında 15 bilemediniz 20 günde çıkarıyorum yavruları. Sera dediğim deliksiz, kapaklı şeffaf bir kap, bu hazır salata kapları vs gibi. İyi güneş alan güney **** güney doğu cephe mümkünse kışın kaloriferli bir pencere kenarında 2 cm toprak içine yapraklar 5-10 mm derinliğe gömüldüğünde ve seranın rutubeti ilk yapraklar çıkana kadar muhafaza edildiğinde sorun olmuyor. Sera toprağı gevşek olmalı. 1/3 perlit 1/3 vermikülit 1/3 menekşe toprağı olursa daha iyi. Ama sadece menekşe toprağı olmaz. Kullanılacaksa torf kullanılmalı. Toprak hazırlanırken uygun bir kapta bir fırında ısıtılarak içerisindeki parazitlerin ve mantar sporlarının ölmesi sağlanırsa daha iyi. Mikrodalga fırın da olur. Soğuduktan sonra plastik sera kabına alınabilir. Sera sıcak bir yerde mümkünse kaloriferli bir pencere önünde olursa daha iyi ama kalorifer olunca rutubet takviyesi için uygun koşulda 15 günde 1-2 kez ekstra sulamak **** spreylemek gerekli. Toprağın içine normalin 1/4 ü kadar sıvı besin (çinko, demir gibi elementler de içeren) konursa daha iyi. Saplar kısa kesilirse 2-3 cm daha iyi. Keskin bir maket bıçağı **** jiletle çapraz kesilen saplar bir kalem ile serada açılan çukura örselenmeyecek şekilde dikildikten sonra fazla bastırmadan kenarları sıkılaştırılmalı. Kalem sivri uçlu olursa zaten 2 cm lik çukurun 1 cm lik kısmı kullanılmış oluyor (pratik bilgi ). En dibe dikmemek lazım. 45 **** 60 derece ile dikilen yapraklar daha iyi sonuç veriyor. Diğer yaprak tarafından güneşi engellenen yapraklar daha geç sonuç veriyor. İlk çıkan kenar yapraklar oluyor. Serada dikim sırasında düzenleme önemli. Aşağıda seramın resimleri. Bu arada ilgilenen olursa diye seramın komuşuluğunda internetten örneklerine bakarak geliştirdiğim ve yabancıların earthbox (yerküre kutusu) dedikleri ve hiç sulamadan sebze yetiştirmenize yarayan sistem var. 8 litrelik su damacanasını oratadan keserek ters çevirdiğiniz üst kesimi diğer kesimin içine geçirince bu sistem oluyor. Marullar hallerinden mutlu.
Not: Evlerin soğuduğu ama kaloriferlerin yakılmadığı bahar geçişleri sera için uygun mevsim değil.

Eklenen Resimler

aleydi beğendi.

Düzenleyen Kahraman Koray : 22-04-2009 saat 06:48 Neden: ek
Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 11:45   #3070
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Sn Kahraman Koray,

Haklısınız 4 ay çok uzun bir süre, ama resimlerle zenginleştirdiğiniz bilgiler bize çok yarar sağlayacaktır, teşekkürler.

Eski 22-04-2009, 15:00   #3071
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
İşyerindeki menekşelerim.
3.resimdeki tomurcuk olan mavi beyaz açıyor.
4.resimdeki de tomurcukta ve katmerli mor kenarları beyaz açacak inşallah

ben yavaş yavaş öğreniyorum bu işi...
herkese kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Emineyyüp beğendi.
laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 15:03   #3072
Ağaçsever

laledevri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Bu arada elinde kırmızı menekşe olan var mı?
Ben hiç çevremde de görmedim çiçekçilerde de
ama galeri de gördüm.
gerçekten kırmızı menekşe var mı yoksa resimde rengi farklı mı çıkmış.

laledevri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 15:22   #3073
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2008
Galeri: 70
Sayın Laledevri menekşeleriniz çok güzeller. Kırmızı menekşe forumda yok ama kırmızıya yakın tonlarda önceki sayfalarda çok fotoğraf var. Bende de kırmızıya yakın bir ton var ama tam kırmızı değil...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 15:35   #3074
Yeni Üye

malatyalı mahir's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
bulunduklari ortami severlerse 12 ay boyunca cicek aciyorlar.
Saglikli menekse yetistirebilmek icin 5 tane onemli unsur var:

Cicegin bulundugu odanin isisini sabit tutun. Kisin soguk odaya koymayin.

Verdiginiz su miktarina dikkat edin. Eger saksinin altindaki tabakta su birikmis bir sekilde uzun sure durursa meneksenin kokleri curur. Cicegin suya ihtiyac duyup duymadigini anlamak icin parmaginizla togragina dokunun. Eger toprak elinize yapismiyorsa sulama zamani gelmis demektir.

Menekseler isigi cok severler. Fakat direk gunes isigindan korumak gerekir. Yoksa yapraklari ve cicekleri yanar. Eger kisin cicek acmasini kolaylastirmak isterseniz cicegin uzerinden 30cm yukari biryere iki tane 40w lik isik takin ve bu isigi 14 saat acik tutun.

Menekseler nemli ortamlari sever. Saksinin altinda bulunan tabagin icine cakil taslari koyarsaniz biraz nem saglamis olursunuz. Tabi taslari biraz islak birakmak gerekir. Diger ciceklerde oldugu gibi yapraklarina asla su puskurtmeyin. Aksi takdirde isiga ciktiginda yapraklari yanabilir.
Fakat meneksenizin yapraklari toprakli veya tozlu ise cok soguk olmamak sartiyla suyun altinda yikayabilirsiniz. Yikadiktan sonra yapraklarini ozellilede cicegin orta kismini bir pecete veya havluyla iyice kurulayin. Cicegin uzerindeki su tamamen kuruduktan sonra yerine koyabilirsiniz.

En son olarakta menekseler beslenirse guzel cicek acarlar. Turkiye'de cicekler icin ozel besleyici ilaclar satiliyormu bilmiyorum. Sizin cicegi beslemek icin kullandiginiz ne varsa onu menekse icinde kullanabilirsiniz sanirim. Eger ABD veya CANADA'da yasiyorsaniz Afrika Menekseleri icin ozel satilan fertilizerlar var. Kutunun uzerindeki labeli okuyup uygulayabilirsiniz.
Bazen asagidaki hastaliklar menekselerde gorulebilir:

Eger yapraklarin uzerinde kahverengi lekeler varsa sebebi cicek cok soguk suyla sulanmis demektir.

Eger yapraklar sarariyorsa sebepleri kuru hava, yanlis miktarda sulama (cok az **** cok fazla), veya cok fazla gunes isigidir.

Menekseniz cicek acmiyorsa sebebi yeterince isik almamasidir. Eger menekseniz yeterince isik aliyorsa cicek acmamasinin sebepleri cicegin soguk bir odada bulunmasi, odanin havasinin kuru olmasi, **** saksisinin cok sik degistirilmesidir.

Yapraklarin uzerinde lekelerin olmasinin sebebi cicegin cok fazla direk gunes isigi almasidir. Bu ozellikle yaz aylarinda gorulur. Yapraklarin uclarinin sariya donustugunu ve uzerinde delikler oldugunu gorurseniz ciceginizin yerini degistirin.

Son olarakta eger yapraklarin uc kisimlari kivriliyorsa ve yapraklar rengini kaybetmisse sebebi cicege soguk vurmasidir. Kisin ozellikle geceleri ciceginizi camin onunde bulundurmayin. Cicegin bulundugu oda her ne kadar isitilmis olsada meneksenin zarif yapraklari ve cicekleri zarar gorur

hamidasim beğendi.
malatyalı mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 15:37   #3075
Yeni Üye

malatyalı mahir's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
ben uyguladım luyor sizde deneyin

malatyalı mahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 02:59   #3076
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Koçtaş'tan aldığımda beyaz kenarlı çok koyu vişne çürüğü renginde çiçekleri olan menekşem iki hafta içinde açık vişne çürüğü renkli çiçekler açmaya başladı. Beyaz kenarları da yok artık. Onun yerine bazı taç yaprakları beyazla karışmış gibi çok açık renk bazılarının da kenarları pembe Ben neyi eksik veriyorum bunlara da bazılarının rengi değişiyor. Koyulaşsa yine iyi. Koyu renk katmerli fırfırlı menekşe buldum diye sevinirken bırakın yeni açanların farklı renkte olmasını, üstünde olan çiçeklerin bile rengi açılıyor

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 11:56   #3077
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Benim miniğin son durumu öndeki ve arkadaki minikleriyle..

Eklenen Resimler

aleydi beğendi.
Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 12:11   #3078
Ağaç Dostu

Sevgili Ninina84 Koçtaş gibi büyük yapı markatlerde satışa çıkan menekşeler yüksek düzeyde hormon ve gübre takviyesiyle karşımıza çıkıyor. Bizim yapmamız gereken her sulamada gitgide azalan besin takviyesi kullanmak ve belirli bir müddet sonra alışma devresi geçtikten sonra normal sulamaya geçmek...

Eski 23-04-2009, 12:47   #3079
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ninina84 Mesajı Göster
Koçtaş'tan aldığımda beyaz kenarlı çok koyu vişne çürüğü renginde çiçekleri olan menekşem iki hafta içinde açık vişne çürüğü renkli çiçekler açmaya başladı. Beyaz kenarları da yok artık. Onun yerine bazı taç yaprakları beyazla karışmış gibi çok açık renk bazılarının da kenarları pembe Ben neyi eksik veriyorum bunlara da bazılarının rengi değişiyor. Koyulaşsa yine iyi. Koyu renk katmerli fırfırlı menekşe buldum diye sevinirken bırakın yeni açanların farklı renkte olmasını, üstünde olan çiçeklerin bile rengi açılıyor
Benim bu çiçeğim de geçen sene aldığımda mavi-beyaz çiçek açıyordu.Bu sene böyle açtı.

Eklenen Resimler

Emineyyüp beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 13:47   #3080
Ağaç Dostu

giz3m's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Benim miniğin son durumu öndeki ve arkadaki minikleriyle..
yapraklarınızı sudada köklendirip mi ekiyosunz yoksa direk mi?

Düzenleyen giz3m : 23-04-2009 saat 13:47 Neden: yazım hatası
giz3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 13:56   #3081
Ağaç Dostu

Sayın Gizem toprağa dikmek suda köklendirip dikmekten daha çabuk ve daha iyi çözüm sağlar. Yaprak suda kök çıkarmak ve geliştirmek için ne kadar beklerse toprağa uyum sağlaması o kadar geç oluyor. Zira benim 2 ay suda iyice köklenmesini sağladıktan sonra pet şişeler aldığım yapraklar 5 aydır habire kök çıkarıyorlar daha henüz yavruları çıkmadı...

Eski 23-04-2009, 13:58   #3082
Ağaç Dostu

giz3m's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2009
Galeri: 45
ben direk toprağa ektiğimde pek sonuç alamıyorum hatta hiç ama diğer türlüde aylarca bekliyorum sabırsız biri olarak bu zaman hiçde kolay geçmiyor tabi.tekrar denemek lazım fakat bu seferde menekşelerimde yaprak kalmıycak diye korkuyorum

giz3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 14:05   #3083
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Arkadaşlar ben 2 yöntemide uyguluyorum, ikiside gayet iyi sonuçlar veriyor. şu an halihazırda 10 tane menekşe yavrum var bunlardan dördünü suda köklendirip, altısınıda direk torfa aynı gün diktim. Suda köklendirdiklerim diğerlerine göre 3 hafta erken yaprak çıkardı. Sanırım dikkat edilecek husus yaprakları dikerken açılı şekilde dikmek, diktikten sonra da çok aşırı şekilde sulayıp çürütmemek ve bir de günışığı görebilecekleri şekilde pencere önüne (özellikle kış aylarında), baharda ve yaza yakında güneşten yanmayacakları aydınlık bir yerlere koymak. (Bu anlattıklarım sadece bu son 10 yaprakta denenmiş usuller değil, yıllar öncesinde de aynı yöntemlerle çok menekşe ürettim ve büyüttüm

aleydi beğendi.
züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 14:30   #3084
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Ben eskiden hep suda köklendirip dikerdim menekşe çeliklerimi ve neredeyse %100 başarı sağlardım. Şimdi direkt torfa dikiyorum ama en son diktiğim 20 yaprağın 5i çoktan öldü. Yavrulama konusunda da Sn. Züleyha'ya katılıyorum. Köklendirilip dikilenler daha çabuk yavruluyor. Köklendirip diktiğim yaprak haftalar önce yavruladı üstüne çiçek bile açtı. Onunla aynı zamanda diktiklerim ise daha yeni yeni yavru veriyor.

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 14:55   #3085
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bende tam tersine yaprağı direk torfa diktiğim zaman %100 başarı sağlıyorum. Serada 40 güne yakın serasız ortamda 50 güne yakın yavrularını elde edebiliyorum. Bunun açıyla değil ama çeliğin ne kadar derine dikildiğiyle alakası olduğunu düşünüyorum. Suda yaptığım köklü yapraklarımın çoğu toprağa dikince çürüdü. Çürümeyenlerde 5 aydır yavru veremediler. Suda köklendirip diktiğim ve köklendirmeden diktiğim eş zamanlı yapraklardan direk diktiklerim neredeyse fide oldu ama suda köklenenlerde tık yok...

Eski 23-04-2009, 15:32   #3086
Ağaç Dostu

Fatos_Karag's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Bende bir dahaki sefere suda köklendirmeye çalışacağım. Sevgili katmer in bana yolladığı 4 yaprağın 3 ünü kaybettim. Sonuncusunuda kaybetmek üzereyim.
dışarıdan menekşe tohumu aldım. Onunda dikim zamanı sonbahar yazıyordu. Dayanamadım birazını torfa diktim. Menekşesiz olmak istemiyorum. Burası sayesinde tam bir menekşe tutkunu oldum Şimdi çimlenmelerini bekliyorum. Eğer beceremezsem pes edeceğim diyemiyorum ben menekşe yetiştirmek istiyorum.

Fatos_Karag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 15:40   #3087
Ağaç Dostu

Sayın Fatoş dışarıdan menekşe tohumu aldım derken neyi kasteddiniz? Türkiye sınırları içinden afrika menekşesi tohumu aldıysanız aldığınız yeri bizimle paylaşırsanız seviniriz...

Eski 23-04-2009, 16:01   #3088
Ağaç Dostu

Fatos_Karag's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2008
Yok Faruk bey yanlış anladınız. Ben ziraatten normal menekşe tohumu aldım. Elimizde olanla yetinmeye çalışıyorum anlıycanız

Fatos_Karag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 21:43   #3089
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
maşallah hepinizin menekşeleri çok güzel sizinkiler gibi bulmaya çalışıyorum bende yetiştirmede iyiyim ama çeşidim yok çeşit istiyorum yakında bende fotolarını koyacağım benim ufaklıkların ama sizinkiler çok güzel ben daha küçüğüm ama çok seviyorum yetiştirmeyi fotoğraflarınıza baktım inşallah benimde olur arıyorum kaç haftadır gezmediğim çiçekçi kalmadı ya

menekşe hastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 21:46   #3090
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
kahraman abi toprağınızın üstündekiler ne oluyor

menekşe hastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024