agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2015, 21:29   #12571
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Wink merhabalar

Bu guzelligi facebookta gordum.adini sanini bilen var mi ??

Eklenen Resimler

hasarigirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 14:10   #12572
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Menekşe ile aynı sınıftan bir chrita türü olmalı.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 15:09   #12573
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim sanirim oyle ..cok begendigim bir cicegin bu denli cesitli olmasi cok sasirtici..

hasarigirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 15:02   #12574
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delfin34 Mesajı Göster
Selamlar sevgili menekşe dostları;
8-9 saksı menekşem var ama şu sıralar bi sorunları var. yapraklarında yumuşama olmaya başladı anlayamıyorum sebebini. Saksılar camın önünde mermerin üstünde ama altında petek var acaba ısı mı fazla geldi de böyle oldu ? aynı yerde duran saksılardan bi kaçında bir şey yokken çiçekliyken bir çoğu da dediğim gibi yaprakları yumuşayıp çürüyor.

Bu sorunların en çoğu yeni ayırdığım minik yapraklarda daha çok oluyor ve ölüyor sebebi nedir bu durumun lütfen yardım edin hepsini yapraktan gözlerinin içine bakarak büyüttüm kaybetmek istemiyorum
merhabalar.. aynı sorunum gala devam ediyor. saksıları koymadığım yer kalmadı. hepsi çiçeklerini döktü. hadi çiçeklerin zamanı geçti döküldü diyorum ama bir kaç saksının yaprakları yumuşadı. yapraklar aşağı saldı kendini. bunun sebebi nedir çözüm bulamadım hala.

aynı yerde diğer saksılarda bir sıkıntı yok ama bazılarının yaprakları yumuşak.. yapraktan çıkan bebekleri de camın önüne koydum onlarda daha çok oluyordu yumuşama ama şimdilik onlarda bir sıkıntı yok yetişkin menekşelerim neden böyle oluyor

delfin34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 16:50   #12575
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Kök dipleri çok nemli olmasın sakın , köklerde çürüme başlamış olabilir.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2015, 12:58   #12576
Ağaçsever

köklerine de baktım çürüme de yok

Eski 14-02-2015, 14:16   #12577
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Yeni menekşelerim tekrar aranızdayım sevgili menekşeseverler inşallah yapraktan ürettiğim yeni menekşelerime bu yaz bişey olmaz yoksa bu sefer tamamen hevesim kırılacak ve bir daha hiç menekşe almayacağım.

Minik menekşelerim

Name:  DSC03600.jpg
Views: 1103
Size:  52.8 KB

Şimdilik iyiler inşallah hep öyle kalırlar

Name:  DSC03599.jpg
Views: 1082
Size:  42.1 KB

Toplu halde miniklerim, birde çiçeklerini görsem çok mutlu olacağım...

Eklenen Resimler

efeege ve neşecan beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 18:59   #12578
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Galeri: 6
Merhaba

bahar geliyor, gelecek...

(optimara dali)

Eklenen Resimler

demlichay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2015, 23:28   #12579
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili eceyıldız, saksıların çok büyük. Yine kök çürümesinden kaybedebilirsin...

eceyıldız beğendi.
Eski 15-02-2015, 00:48   #12580
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Ne yapmamı önerirsiniz değiştireyim mi saksıları bunlar standart menekşe saksısı aslında...
Ayrıca yazın hafta da bir hatta 10 günde bir sulamama ve menekşe toprağı kullanmama rağmen neden çürümüş olabilir geçen yaz menekşelerim.
Ya hepsini kaybettim 25 civarında menekşeden birini bile kurtaramadım...
Evin en serin köşesinde ama öğlen güneşi alan bir yerrde duruyorlar bu sene akşam güneşini alabilecekleri bir pencerem var oraya almayı düşünüyorum

Eski 15-02-2015, 12:35   #12581
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
Ikiside ayni menekse gecen sene tek kat acmisti simdi boyle katli acti. Karistiriyormuyum acaba diye kendimden suphe ettim ama baskada bu renk meneksem yoktu.

Eklenen Resimler

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 14:20   #12582
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili ecesu, menekşe saksısı diye 0 numaradan başlayan 4 farklı boyda saksı satılıyor. 0 numarası belki yetişkin büyük menekşelerde kullanılabilir, kaldı ki o bile büyük bence.

Saksı olarak yetişkinlerde renkli pet bardakları ( Nescafe fincanı boyunda ) kullanabilirsin, yavrularda ise kahve fincanı büyüklüğünde olanları tercih etmelisin. Meyveli yogut ya da bebek maması kapları da çok uygun oluyor.

Menekşe sürekli nem ister. 10 günde bir sulaman da kök çürümesine neden olabilir. Özellikle yaz aylarında az ama sık sulamanı, yapraklara su püskürtmeni ve kesinlikle direkt güneş ışığı alan pencere önüne koymamanı öneririm.

Benim turucu menekşe saksım

Name:  IMG_9951811823120.jpeg
Views: 967
Size:  42.9 KB

Name:  IMG_9929485476818.jpeg
Views: 996
Size:  39.5 KB

eceyıldız beğendi.
Eski 15-02-2015, 17:18   #12583
Ağaçsever

Merhaba

CrimsonIce

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2015, 11:50   #12584
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili ecesu, menekşe saksısı diye 0 numaradan başlayan 4 farklı boyda saksı satılıyor. 0 numarası belki yetişkin büyük menekşelerde kullanılabilir, kaldı ki o bile büyük bence.

Saksı olarak yetişkinlerde renkli pet bardakları ( Nescafe fincanı boyunda ) kullanabilirsin, yavrularda ise kahve fincanı büyüklüğünde olanları tercih etmelisin. Meyveli yogut ya da bebek maması kapları da çok uygun oluyor.

Menekşe sürekli nem ister. 10 günde bir sulaman da kök çürümesine neden olabilir. Özellikle yaz aylarında az ama sık sulamanı, yapraklara su püskürtmeni ve kesinlikle direkt güneş ışığı alan pencere önüne koymamanı öneririm.

Benim turucu menekşe saksım

Eklenti 537093

Eklenti 537094
Bilgi için çok teşekkür ederim Sayın Maki, öneriniz nedir peki değiştireyim mi saksıları...

sonkez beğendi.
Eski 16-02-2015, 13:29   #12585
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Değiştir

eceyıldız beğendi.
Eski 16-02-2015, 18:14   #12586
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Forumda tanıdığım Sevgili Menekşecibaba'nın aylar önce yolladığı menekşelerimi çiçeklendikçe fotoğrafladım..Uzun zamandır açıyorlar.Hocama armağandır .Ömrünüz menekşeleriniz gibi hep güzellikler içinde geçsin hocam.
Çok teşekkür ederim Aslı hanım . Tebrik ederim çok güzel bakmışsınız, hakkını vermişsiniz. Doğrusu gurur duydum , o kadar zorluklar içerisinde bunu başarmanız çok güzel.
Büyük bir grip geçirdiğimden uzun zamandır foruma girememiştim bana güzel bir süpriz oldu . İsimlerini de yazabilseydiniz harika olurdu..Kolay gelsin.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 20:37   #12587
Ağaçsever

Merhaba

Rebel's Night Breezes

Hybridized by R. Bann, 01/31/1998

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2015, 18:34   #12588
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Afraika Menekşeleri'nin üretimi tohum, çelik ve ayırma ile yapılır.

Tohumla üretimde tohumlar hacim olarak eşit miktarlarda kireçsiz tınlı toprak, turba ve kum karışımına ekilerek 18-21 oC’de çimlendirilir. Tohumla üretme uzun bir kültür süresi gerektirdiğinden, ancak kültür çeşitlerinin ıslahında söz konusudur.

Esas üretimi yaprak çelikleri ile Haziran-Eylül ayları arasında yapılır. Sağlıklı ve olgun yapraklar 5 cm uzunluğundaki sapları ile birlikte kesilerek hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilir. Ortamın sıcaklığı 18-21 oC dolayında tutulursa çelikler 2-3 haftada köklenirler.

(Kaynak: Necdet Oral – İç Mekân Süs Bitkileri)

.................................................. ..............................................

Ben de yaprak çeliği yöntemi ile Afrika Menekşesi köklendirmeye çalışıyorum. Çeliği komşudan aldım ve 25 Nisan'da torf-kum karışımına diktim. Sanırım köklendi (çünkü ölmedi ) ama bir faaliyet de yok. Yaklaşık 2 aydır, o tek yaprak öylece duruyor; yeni yaprak falan vermedi. Acaba ne zaman verecek merak ediyorum...

benim menekşemin çiçeği solduktan sonra içinde yeşil bir yumru kaldı. acaba tohum mudur?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 11:30   #12589
Ağaçsever

arkadaşlar menekşelerim resimlerini ekledim. görünürde yapraklarında bir sorun yok ama sap kısımları yumuşak sarkmışlar dik duramıyorlar. 1.5 ay kadar önce hepsi çiçekliydi yaprakları çok gürdü. şimdi yumuşuyor ve çürüyor çürüyen yaprakları temizleye temizleye bu kadar kaldılar. yardım eder misiniz ne yapmam lazım daha önce pencere önündeydi orda yumuşamaya başladı bende sıcaktandır deyip masanın üstüne aldım ama değişen bir şey yok

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2015, 15:20   #12590
Ağaçsever

yardım edebilecek kimse yok mu ? sizler menekşelerinizi nerede tutuyorsunuz ? 2014 mart ayından bu yana hepsini yapraktan yetiştirdim çok iyi baktım saksılarım yapraktan çiçekten görünmüyordu ama şimdi niye böyle oldu anlamıyorum menekşelerimle ilk defa kış geçiriyorum. bu mevsimde cam önüne koyan arkadaşlar peteklerinizi kapalı mı tutuyorsunuz ? yani sorun peteklerden gelen sıcaklık mıydı onu da bilmiyorum. ordan aldım ama daha da kötü oldular

eceyıldız beğendi.
Eski 18-02-2015, 18:44   #12591
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Gübre veriyor musun sevgili delfin34? Sizin de saksılarınız çok büyük...

eceyıldız beğendi.
Eski 18-02-2015, 18:46   #12592
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Aslı hanım . Tebrik ederim çok güzel bakmışsınız, hakkını vermişsiniz. Doğrusu gurur duydum , o kadar zorluklar içerisinde bunu başarmanız çok güzel.
Büyük bir grip geçirdiğimden uzun zamandır foruma girememiştim bana güzel bir süpriz oldu . İsimlerini de yazabilseydiniz harika olurdu..Kolay gelsin.
Sevgili hocam, sizin eserinizdir ben teşekkür ederim.
Notlarınız, bilgileriniz, paylaşımlarınızla sizden öğrendiklerimin sonucu bu güzelleri görebildim.Zorluk maalesef hep sürecek, yaşadığımız yerin iklimine kayıplarla yine boyun eğeceğiz yaz geldiğinde. Serin havayı seviyorlar, hatta 10 derecelere bile tahammül edebiliyorlar, çiçeklenme de aylar sürüyor.
İsimler ile ilgili hatırlarsınız tahta çubuklara yazmış idim. Nemden Hepsi bozulmuştu. Bir kaçı hariç adlarını bilmiyorum. Tanıdıklarınız var ise siz ekleyebilirsiniz.
Başa çıkamayınca arşiv oluşturmayı bıraktım
Ellerinizden öperim, şifalar dilerim.Saygılarımla hocam.

asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 19:06   #12593
Ağaçsever

Alıntı:
Gübre veriyor musun sevgili delfin34? Sizin de saksılarınız çok büyük...
arada bir veriyorum gübre maki01. gübre mi fazla gelmiş ki evet sizin üstteki mesajlarınızda saksının nasıl olması gerektiğini yazmışsınız. bende öyle saksıyla başladım ama yapraklar çok gürleşince büyük saksıya geçtim ama bu saksılarda bile dolup taşıyordu yapraklar sola sola bu hale geldiler

Eski 19-02-2015, 12:22   #12594
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Benim 20 menekşem böyle gitti kökleri çürüdü, Sevgili Delfin bir an önce köklerini kontrol et bence

Eski 19-02-2015, 14:59   #12595
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Benim 20 menekşem böyle gitti kökleri çürüdü, Sevgili Delfin bir an önce köklerini kontrol et bence
sağolun @eceyıldız buradan da bir bilgi alamayınca dayanamadım ve kontrol ettim kökleri. bir kaç saksıda sanki bütün suyu kökler çekmişti su içindeydi. köklerinde bir çürüme yoktu şükür ki.. hepsinin yapraklarını temizleyip topraklarını da değiştirdim. bu mevsimde saksı değişimi olmaz diye duymuştum ama değiştirmeseydim hepsini kaybedicektim. şuan en azından içim rahat inşallah artık kendilerine gelirler.

ama hala yer konusunda tereddütlerim var. kökleri ıslak olduğu için yapraklar yumuşadıysa kalorifer sıcağının zararı olmadı öyleyse. yine eski yerlerine camın önüne mermerin üstüne koydum. alttaki sıcaklık inşallah bir şey yapmaz. ki zaten mermer ısınmıyor altta kalan yapraklara sadece ısı vuruyor.
her yer ışık almasına rağmen başka yere aldığım da üşüdüklerini sanıyorum ki toprak yüzeyi beyazlıyor.

Eski 19-02-2015, 16:58   #12596
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Altta kalan yapraklardan kayıp veriyorsunuz değil mi sevgili delfin34? Bence nedeni ısı. Baska yere koyunca beyazlamanın yani küf oluşumunun nedeni ise aşırı su.

Kökler henüz yeterince gelişip saksıyı dolduramadığı için su tüketimi az olacaktır. Büyük saksıda ısrarlıysanız suyu hemen menekşenin yakınından ve az verin. Tüm saksıyı sulamayın.

Eski 19-02-2015, 20:31   #12597
Ağaçsever

Alıntı:
Altta kalan yapraklardan kayıp veriyorsunuz değil mi sevgili delfin34? Bence nedeni ısı. Baska yere koyunca beyazlamanın yani küf oluşumunun nedeni ise aşırı su.

Kökler henüz yeterince gelişip saksıyı dolduramadığı için su tüketimi az olacaktır. Büyük saksıda ısrarlıysanız suyu hemen menekşenin yakınından ve az verin. Tüm saksıyı sulamayın.
sayın maki01 çoğu saksıda alt yapraklardan kayıp verdim ancak 3-4 saksıda neredeyse tamamı yumuşamıştı. sadece göbek kısımda çıkan yeni bebekler sağlıklıydı.
aslında büyük saksıda ısrarlı değilim dediğim gibi yapraklarım çok gür, çiçekli ve sağlıklıydı. bu sebeple küçük saksı yeterli gelmediği için büyüğe geçmiştim ama geçtikten sonra bu durumla karşılaşmadım aylardır büyük saksıdalar. ne zaman ki havalar iyice soğudu ısı derecesi arttı o zaman menekşelerim bozulmaya başladı.

şuan sarkan yapraklarım kalmadığı için yine mermerin üstüne koydum ancak takipteyim yine aynı sorunla karşılaşırsam sıcaktan olduğunu anlamış olacağım.
sulamayı tabaktan yapıyordum suyu çekiyordu ama demek ki fazla geldi ben anlayamadım. daha dikkatli sulama yapacağım.

ilginiz ve bilginiz için teşekkür ederim.

maki01 beğendi.
Eski 21-02-2015, 09:11   #12598
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sayın delfin34, aynı olayları zaman zaman hepimiz yaşıyoruz. Yaprakların gür olması büyük saksı kullanmamız için yeterli sebep değil. Kökler tamamen bulunduğu saksıyı doldursa bile kök ve dış yaprak budaması yapıp aynı saksıyı kullanabiliriz. Bu sayede hem bitkimizi az da olsa gençleştiririz, hem de kök çürümesine karşı korumuş oluruz.
Sıkışmaya hazır şekildeki toprak harçları, havalar soğuyunca içerideki nemi daha geç kurutur. Bu da mantar üremesine ve dolayısıyla kök çürüğüne davetiye çıkarır.

maki01 beğendi.
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 20:53   #12599
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Sayın delfin34, aynı olayları zaman zaman hepimiz yaşıyoruz. Yaprakların gür olması büyük saksı kullanmamız için yeterli sebep değil. Kökler tamamen bulunduğu saksıyı doldursa bile kök ve dış yaprak budaması yapıp aynı saksıyı kullanabiliriz. Bu sayede hem bitkimizi az da olsa gençleştiririz, hem de kök çürümesine karşı korumuş oluruz.
Sıkışmaya hazır şekildeki toprak harçları, havalar soğuyunca içerideki nemi daha geç kurutur. Bu da mantar üremesine ve dolayısıyla kök çürüğüne davetiye çıkarır.
teşekkür ederim sayın @katmer bundan sonra söylediklerinizi dikkate alacağım. umarım bundan sonra daha sağlıklı menekşelere kavuşurum.

katmer beğendi.
Eski 22-02-2015, 23:31   #12600
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167

Sent from my iPhone using Tapatalk

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024