agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2014, 16:00   #12301
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
sn. sardunyaservis anneme selamlarini zi ilettim onunda size selami var.
annemin yeni golu de su:
bitkisel diye satilan genel temizlik amacli satilan urunden evi temixlemis ve suyundan sozde cicekleri buyutuyomus diye meneksesine dokmus((
meneksenin en alt siradaki yapraklari solmus burus burus olmusicteki yapraklar canliymis.
dis yaraklari hafta da bir tane kopar dedim ama hepsini birden mi koparsin bilemedim.ustunde de tomurcuklar vardi yapraklari koparirsa yine de cicek acarlar mi acaba???

hasarigirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 08:43   #12302
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim 2 sorum olacak:
1.Menekşemin biri ana kökten 3 bölüme ayrılmış,ben onu ayırdım ve toprağını değiştirdim. Fakat bitkilerde kök yok.Birini toprağa diktim.Birini suya koydum.Fakat kök oluşumu olmuyor.
2.Arkadaştan filizlenmiş 3 yaprak aldım.Sapları çok uzun.Biraz derine gömdüm.Yapraklar çürümeye başladı yaprak filizleri üste çıkmadı.

eceyıldız beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 12:34   #12303
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Benim 2 sorum olacak:
1.Menekşemin biri ana kökten 3 bölüme ayrılmış,ben onu ayırdım ve toprağını değiştirdim. Fakat bitkilerde kök yok.Birini toprağa diktim.Birini suya koydum.Fakat kök oluşumu olmuyor.
2.Arkadaştan filizlenmiş 3 yaprak aldım.Sapları çok uzun.Biraz derine gömdüm.Yapraklar çürümeye başladı yaprak filizleri üste çıkmadı.
1.sine cvp vereyim. Bende bir meneksemde yan surdun ayirmistim. Hic koku yoktu ama diktim sallanmsyacak sekilde topraga yerlestirdim fakat kok olmadigi icin derine de dikemedim.simdi tam ortasindqn yapraklar cikardi tuttu. Yani hic bir sorun olmaz

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 13:03   #12304
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Benim 2 sorum olacak:
1. sorunun cevabı: bence zaman çok önemli ayırmak için ve kök oluşumu için. ben bir gaflette bulunup kışın ayırdım böyle bir menekşemi ve ana menekşem de dahil olmak üzere hepsini kaybettim. o yüzden doğru zaman şimdiler olabilir hava ısındı çünkü.
2. sorunun cevabı: yaprakları çok derine dikerseniz bebekler çıkamaz ve çürür.gayet yüzeysel dikilmesi gerekiyor ve çok sulanmaması lazım.
tabi burada çok deneyimli abiler ablalar var onlar da yazacaklardır ama benim bilgim bu şekilde.

maki01 beğendi.
ayse7478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 21:03   #12305
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Galeri: 5
Uzun aradan sonra, yeniden 😊

Herkese merhaba,
2011 senesinde kimini yaprak ,kimi yavru , aldığım baya bir menekşeden elimde birkaç çeşit kaldı. Ve maşallah ki onlar da son zamanlarda ancak canlanabildi. Biraz da benim yüzümden tabi. Çeşitli rahatsızlıklar , farklı uğraşlar (küçük bir bebek gibi) derken ilgilenememiştim pek. Bu yüzden çoğunu kaybettim 😟
Kalanlar şimdilerde beni çok mutlu ediyor. Epeydir paylaşmak istiyordum. Telefondan birden fazla fotoğraf yükleyemedim, beceremedim sanırım 😁

Eklenen Resimler

Düzenleyen kartol : 02-05-2014 saat 21:08 Neden: Fotograf ekleme
kartol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 21:19   #12306
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Devam

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2014, 21:22   #12307
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Insana mutluluk veriyorlar😊

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2014, 21:25   #12308
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Herbiri ayrı guzel😄

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2014, 21:30   #12309
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Yaprağı mı çiçeği mi , bilemedim😊

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2014, 21:32   #12310
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Daha da çiçeklenmiş hali😃

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2014, 13:46   #12311
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Kısa bir aradan sonra yine bir sürü sorunla yeniden aranızdayım arkadaşlar merhaba...
Menekşelerim her geçen gün kötüye giderken ve ben hem kendi hemde kızımın sağlık sorunlarıyla uğraşırken üzülmekten başka bişey gelmiyordu elimden.
Şimdi hem ben hemde kızım daha iyiyiz allaha çok şükür bu yüzden hem foruma hem de menekşelerime zaman ayırabildim. Öncelikle her geçen gün kötüye giden ve herkesin menekşesi muhteşem çiçekleri ile sahibini mutlu ederken benim menekşelerim neden mutsuz neden iyi olmuyorlar diye günlerdir kafa yoruyorum. En sonunda bu gün hepsinin topraklarını değiştirmeye karar verdim kendi kendime dedim ki ya iyi olacaklar beni mutlu edecekler ya da ölecekler hepsi için birden üzülüp yenilerini alacağım.
Yaklaşık bir saat önce işe koyuldum önce toprağı hazırladım toprağın içine 2 avuç kadar çok iyi yanmış koyun gübresi karıştırdım. Sonra ilk saksıyı elime aldım ve şok oldum resmen şok oldum arkadaşlar saksının içi toprak sineyi ile dolu boşaltınca saksıyı etrafa uçuştular. Teker teker 12 saksı menekşeyi boşalttım ve hepsinde durum aynıydı. Topraklarını değiştirdikten sonra onları bir güzel yıkadım böylece sulanmış oldular ve yerlerine yerleştirdim.
Şimdi usta arkadaşlara sorularım olacak:

1-Kuzeye bakan bir pencere önünde saat 9 ile 11 arası güneş görüyorlar bu kadar güneş yeterli mi yeterli değilse dışarıya balkona alacağım orda da saat 16 dan sonra gün batımına kadar güneş görürler hangisi uygundur.

2-Bu kara sinekler yüzünden mi mutlu değildi menekşelerim.

3-Bu kara sinekler toprağa nerden geldi bilmiyorum nasıl mücadele edip kurtulacağım onlardan (yeni toprağada yerleşebilirler sonuçta önlem almam lazım.)

4-Çay posasının sinek yaptığını duymuştum doğru mu doğruysa sineklerin kaynağı belli olur.
Çünkü kaktüslerimin toprağını gevşek ve geçirgen tutması için kaktüs toprağına çay posası eklemiştim ve menekşelerle aynı yerdeydiler kaktüsler şimdi dışarda.

5-Koyun gübresini kimseye sormadan toprağa ekledim ama bütün bitkilere iyi geldiğini duymuştum umarım yanlış değildir...

Aşağıda ki foto toprağı değişip yıkanan 12 saksı menekşemin bu günkü halleri gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen eceyıldız : 04-05-2014 saat 13:51 Neden: eksik metin
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 13:53   #12312
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Benim kavanozda yavrulayan yaprağım vardı günlerce kavanozdan nasıl çıkar diye kafa yormuş ve en sonunda bir yolunu bulup çıkarmıştım. İşte o bebişler artık kendi saksılarında güzel güzel büyüyorlar...

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2014, 15:49   #12313
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
Sayın eceyıldız öncelikle geçmiş olsun.
Sinek konusunu afrika menekşeleri hastalık ve zararlıları başlığında da konuşmuştuk. Bahsettiğiniz sinekler ufak torf sinekleri ise, kullandığınız toprağa daha önceden yumurta bırakmış olabilirler
ya da fazla sulamadan kaynaklı olarak gelişmiş olabilirler. sevgili maki01 Chrysamed isimli sinek ilacını önermişti.
Ben kullandım ve çok memnun kaldım, marketlerde satılıyor size de öneririrm. Fazla gübrenin de menekşe köklerine zarar verebileceği söyleniyor. Bunun haricinde toprak değişimi yapılan ilk 2-3 gün yeni toprağa alışma sürecinde menekşeler biraz solgun görünebiliyor bilirsiniz.
Işık konusunda daha deneyimli arkadaşlarımız yardımcı olacaktır eminim.
İçinizi ferah tutun menekşeleriniz sağlıklı görünüyor bence

e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 16:20   #12314
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Çok teşekkür ederim Sayın E.Aydemir. Toprak değişimi olunca sineklerin gittiğini okudum bütün gün bununla ilgili araştırma yaptım. Bulduğum tek sonuç sigara tütününü suda bir süre bekletip saksıya dökmek ama ben zaten saksı toptaklarını değiştirdim istediğim bunda sonra tekrar gelip saksılarıma dadanmamaları... Gübreye gelince gördüğünüz bu 12 saksıya iki avuç gübre koydum. Güneş ışığı ile ilgili sorumda cevap bulur inşallah...

Eski 04-05-2014, 19:27   #12315
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster

1-Kuzeye bakan bir pencere önünde saat 9 ile 11 arası güneş görüyorlar bu kadar güneş yeterli mi yeterli değilse dışarıya balkona alacağım orda da saat 16 dan sonra gün batımına kadar güneş görürler hangisi uygundur.

2-Bu kara sinekler yüzünden mi mutlu değildi menekşelerim.

3-Bu kara sinekler toprağa nerden geldi bilmiyorum nasıl mücadele edip kurtulacağım onlardan (yeni toprağada yerleşebilirler sonuçta önlem almam lazım.)

4-Çay posasının sinek yaptığını duymuştum doğru mu doğruysa sineklerin kaynağı belli olur.
Çünkü kaktüslerimin toprağını gevşek ve geçirgen tutması için kaktüs toprağına çay posası eklemiştim ve menekşelerle aynı yerdeydiler kaktüsler şimdi dışarda.

5-Koyun gübresini kimseye sormadan toprağa ekledim ama bütün bitkilere iyi geldiğini duymuştum umarım yanlış değildir...
Öncelikle çok geçmiş olsun sevgili eceyıldız, neyse ki iyileşmişsiniz.

Kuzeye bakan pencerede özellikle yaz aylarında 9-11 arasında ışık almaları yeterli olur. Sıcak günlerde mümkün olduğu kadar yakıcı güneş ışığından korumamız gerekiyor.

Torf sineğine gelince çay ve koyun gübresi ile onları davet ediyorsunuz aslında , hele de yanında sinek taşıyan bitkiler de varsa. Torf sineği aşırı nemli ortamları sever , sulamaya da dikkat edilmeli ama toprağa eklediğiniz koyun gübresinden nasıl kurtulacaksınız bilemiyorum

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 21:29   #12316
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Öncelikle çok geçmiş olsun sevgili eceyıldız, neyse ki iyileşmişsiniz.

Kuzeye bakan pencerede özellikle yaz aylarında 9-11 arasında ışık almaları yeterli olur. Sıcak günlerde mümkün olduğu kadar yakıcı güneş ışığından korumamız gerekiyor.

Torf sineğine gelince çay ve koyun gübresi ile onları davet ediyorsunuz aslında , hele de yanında sinek taşıyan bitkiler de varsa. Torf sineği aşırı nemli ortamları sever , sulamaya da dikkat edilmeli ama toprağa eklediğiniz koyun gübresinden nasıl kurtulacaksınız bilemiyorum
Çok teşekkür ederim Sayın Maki,
Çok az koydum koyun gübresini inşallah etkilemez artık yapacak bişey yok. bekleyip göreceğiz... Ama ben diğer bütün bitkilerim de koyun gübresi kullanıyorum onlarda sinek yok. Çay posasını koyduğum kaktüslerde bile yok sinek. sanırım toprakla alakalı ben en son toprak değişiminde ağaçlık bir yerden toprak getirmiş genel kullanım torfuna karıştırmıştım o toprakta çürümemiş organizma varsa onlarla taşınmış ve saksılarıma yerleşmiş olmalı. Sinek olan toprakta koyun gübresi yoktu sığır gübresi vardı ondan olabilir mi.

Eski 04-05-2014, 21:35   #12317
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın kartol'un eklediği ilk resimdeki beyazlı pembeli menekşeye bayıldım harika...

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 22:29   #12318
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sayın Maki,
Çok az koydum koyun gübresini inşallah etkilemez artık yapacak bişey yok. bekleyip göreceğiz... Ama ben diğer bütün bitkilerim de koyun gübresi kullanıyorum onlarda sinek yok. Çay posasını koyduğum kaktüslerde bile yok sinek. sanırım toprakla alakalı ben en son toprak değişiminde ağaçlık bir yerden toprak getirmiş genel kullanım torfuna karıştırmıştım o toprakta çürümemiş organizma varsa onlarla taşınmış ve saksılarıma yerleşmiş olmalı. Sinek olan toprakta koyun gübresi yoktu sığır gübresi vardı ondan olabilir mi.
Fazla nemli olmasından da olabilir havalandırın biraz sonra
Menekşelerin bulunduğu odaya menekselere1,5 m uzaklıktan raid felan sinek ilacıyla birkaç sıkarsanız sinekler kaybolur

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 22:51   #12319
Ağaç Dostu

vildan25's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartol Mesajı Göster
Daha da çiçeklenmiş hali��
Menekşelerinize bayıldım sayın kartol.Eşimin deyimiyle çiçek yuzsuzuymusum ama bu menekşelerden bende istiyorum nerden aldığınızi öğrenebilir miyim?

vildan25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 23:27   #12320
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 Mesajı Göster
sayın kartol'un eklediği ilk resimdeki beyazlı pembeli menekşeye bayıldım harika...
teşekkürler sayın maysan80.
Rob's VanillaTrail idi galiba yanlışlık yapmadıysam

maki01 beğendi.
Eski 05-05-2014, 15:28   #12321
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Sevgili eceyıldız,
Geçmiş olsun öncelikle. Ben bazı çiçeklerimin saksısını değiştirirken koyun gübresi karıştırmıştım. O gübrelerin içindeki kurtçuklar nemin de vasıtasıyla gelişip sineğe dönüşüyorlar, tükenmeleri de epey bir zaman alıyor. Benim gübreli saksılarımın etrafı, yerler silme minik siyah sinek dolu oluyor. Hemen her gün süpürge ile almam gerekiyor. Sizdeki sinekler de sanırım bunlardan. Ben artık bu yüzden gübre kullanmamaya karar verdim.

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 07:39   #12322
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sevgili Fatito ben ilk defa koyun gübresi kullanıyorum ama daha önce sığır gübresi kullanıyordum ondan olma ihtimali çok arkadaşların da yorumlarından bunu anladım. Neyseki kullandığım koyun gübresi kupkuruydu bu yüzden içinde larva olduğunu sanmıyorum. Bu sabah kontrol ettim sinekten eser yok..

Eski 06-05-2014, 12:43   #12323
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

hayata merhaba diyen bir güzelik daha var burada:)

Jivaya Energiya mıydı acaba bu ?

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2014, 12:46   #12324
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

paylaşmadan geçemedim:)

hiç bu kadar çok ve uzun ömürlü çiçek açan bir menekşem olmamıştı

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2014, 13:01   #12325
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Muhteşem bir Rob's Vanilla Trailer sevgili kartol kutlarım.

3 senedir böylesi güzel ve gelişmiş bir Vanilla'ya erişmem mümkün olamadı. Sürekli al baştan yapıyorum. Bir saksı kök çürümesinden kurtulmaya çalışan anaç Vanillam bir de yavru vermiş çeliğim var. Birgün sizinki gibi güzel bir Vanilla'mın olmasını diliyorum

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 13:16   #12326
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Muhteşem bir Rob's Vanilla Trailer sevgili kartol kutlarım.

3 senedir böylesi güzel ve gelişmiş bir Vanilla'ya erişmem mümkün olamadı. Sürekli al baştan yapıyorum. Bir saksı kök çürümesinden kurtulmaya çalışan anaç Vanillam bir de yavru vermiş çeliğim var. Birgün sizinki gibi güzel bir Vanillam'ın olmasını diliyorum
Çok teşekkür ederim sevgili maki01, bunları duymak ne kadar güzel
Beni çok beklettiler bu güzel görüntü için inanın. sabırlı olmakta fayda varmış. Ben onlardan ümidi kesmedim 3 senedir, onlar da sonunda beni mutlu etti şükür
şimdi sadece kayıplarım için üzülüyorum. bunlardan çok daha fazlasını kaybettim.

İnşallah en kısa sürede sizin Vanilla nızda sizi mutlu eder

Eski 06-05-2014, 14:49   #12327
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Değerli Maki01'e katılmamak mümkün değil. Sn. Kartol Çiçeklerinizin hepsinde ayrı bir coşku var Maaşallah.
Acaba toprak karışımınız, Kullandığınız gübre, gübreleme sıklığınız ve ısı şartları nasıl? Merak ettim. Bütün şartlar kıvamında sağlanmış galiba
Daha bol çiçekli günler dileğimle...
Selamlar...

yenerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 15:07   #12328
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Hepsi mutlu etmeye yetiyor...

Lyon's Little Sweetheart
Name:  Resim6.jpg
Views: 3041
Size:  30.3 KB

Name:  Resim3.jpg
Views: 1422
Size:  22.0 KB

Eski 06-05-2014, 15:41   #12329
Ağaçsever

yenerr's Avatar

Chirita Tamania,
Name:  Resim8.jpg
Views: 1391
Size:  23.0 KB

Kohleria Bibi,
Name:  Resim7.jpg
Views: 1475
Size:  20.2 KB

Menekşenin yakın akrabalarından, Yurt dışında çoğu üretici bakım şartları Afrika menekşelerine çok benzer olduğu için kohleria da üretiyor. Episcia da yanlarında üretilen diğer türlerden.

Eski 06-05-2014, 21:50   #12330
Ağaç Dostu

kartol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yenerr Mesajı Göster
Değerli Maki01'e katılmamak mümkün değil. Sn. Kartol Çiçeklerinizin hepsinde ayrı bir coşku var Maaşallah.
Acaba toprak karışımınız, Kullandığınız gübre, gübreleme sıklığınız ve ısı şartları nasıl? Merak ettim. Bütün şartlar kıvamında sağlanmış galiba
Daha bol çiçekli günler dileğimle...
Selamlar...
Çok teşekkür ederim
Toprak olarak çok hassas ölçüler kullandığımı söyleyemem. Torf, hindistan cevizi torfu ve perlit karışımı.
Kışı salonda, tek petek yanar vaziyette geçiriyorlar. Yanmasa donarlar, burası erzurum Ama yine de salon serince oluyor.
Kuzeydoğu penceresinden ışık alıyorlar.
Sıvı besin veriyorum arada bir. oldukça seyrek daha dourusu. Ama besin verdikten sonra gelişimleri hızlandı.
Bunlar dısında da bolca seviliyorlar
Size de bol çiçekli günler.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024