agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2010, 10:52   #7411
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Menekşe almak isteyenlere duyurum var! Az önce kipayı aradım öğretmenler günü için menekşeler gelmiş,bakmaya gideceğim inşallah.Çeşidi fazla olmayan arkadaşlar! Bu iki günü değerlendirin...Başka marketlerde de vardır büyük ihtimalle.

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 11:03   #7412
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Menekşe almak isteyenlere duyurum var! Az önce kipayı aradım öğretmenler günü için menekşeler gelmiş,bakmaya gideceğim inşallah.Çeşidi fazla olmayan arkadaşlar! Bu iki günü değerlendirin...Başka marketlerde de vardır büyük ihtimalle.
Aslında yuppi diye başlamak istiyordum ama Fahriye hanımın mesajını görünce kendimi frenledim.Evet biraz önce kipadaydık ve afrika menekşeleri tükenmek üzere, gittiğimiz mağazadaki son iki saksıyı biz aldık.

Sevincimin ana kaynağı bugün eşime 2 saksı çiçek aldırabildim.Hemde 2 afrika menekşesi.Ammada inceledi ama olsun hastalığı ona da bulaştırdığım için heyecanım yüksek.Sizden destek bekliyorum.Beni yarı yolda bırakmayın lütfen. Evimde yıllarca balkonumuzu, salonumuzu paylaştığımız çiçeklerime benden başkada ilgilenen biri daha olması için ne gerekiyorsa yapıyorum.Son atak olarak eşime menekşe yetiştirmek ve çoğaltmayı önerdim.Direnen koca çınar yumuşadı ve sevdi de.Bu hevesini kaybetmemesi için sizden ricam çoğaltma işlemini en hızlı ve sağlam nasıl yapabilir, buna destek olmanız.Önceki sayfaları ve önerileri okudum.Suya yatırmak veya direk yaprağını (dalını) toprağa yatırmak, daha hızlı olan, onu heyecanlandırıp isteğini artıracak önerilere açığım.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 12:56   #7413
Yeni Üye

sehersin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2010
Galeri: 1
Hemen hemen koşup kipaya gitmeliyim
İnşallah çok geç kalmam..

sehersin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 14:49   #7414
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Koşma koşma Sehersin!Kipa uzaksa ara gelmiş mi öğren.Sorduğum Kipa Selçuklu imiş,elim boş döndüm.Ama bizimkine de yarın gelecek diyorlar,Koçtaşa da yarın gelecekmiş(ona da sordum).Belki başka marketlerde de vardır ama oralara gidemiyorum nasılsa aynı çeşitler geliyor Konya'ya.Belki de bende olanlardan gelir ama yine de menekşe delisiyim ya bir ümit farklı bulursam diye heves ediyorum.Alırsanız dikkat edin arkadaşlar,çiçeklerin üzerinde çok küçük açık sarı böcekler olabiliyor,ışıkta gizleniyorlar ama dikkatli bir gözlemle farkedilir.Hemen korkmayın bu aralar böceklere pek rastlamıyorum(3-4 ay önce hep böcekli idi gördüklerim)

Eski 22-11-2010, 16:48   #7415
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Arkadaşlar bu menekşelerden niçin Türkiyede çiçekçilerde yok. Çiçekçilere sorduğumda klasik 3 çeşit menekşe gösteriyorlar.Öbürlerinden haberleri bile yok. Bunların çiçekçilerde olması için ne yapmalı?

Eklenen Resimler

nothing beğendi.
menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 18:54   #7416
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Aslında yuppi diye başlamak istiyordum ama Fahriye hanımın mesajını görünce kendimi frenledim.Evet biraz önce kipadaydık ve afrika menekşeleri tükenmek üzere, gittiğimiz mağazadaki son iki saksıyı biz aldık.

Sevincimin ana kaynağı bugün eşime 2 saksı çiçek aldırabildim.Hemde 2 afrika menekşesi.Ammada inceledi ama olsun hastalığı ona da bulaştırdığım için heyecanım yüksek.Sizden destek bekliyorum.Beni yarı yolda bırakmayın lütfen. Evimde yıllarca balkonumuzu, salonumuzu paylaştığımız çiçeklerime benden başkada ilgilenen biri daha olması için ne gerekiyorsa yapıyorum.Son atak olarak eşime menekşe yetiştirmek ve çoğaltmayı önerdim.Direnen koca çınar yumuşadı ve sevdi de.Bu hevesini kaybetmemesi için sizden ricam çoğaltma işlemini en hızlı ve sağlam nasıl yapabilir, buna destek olmanız.Önceki sayfaları ve önerileri okudum.Suya yatırmak veya direk yaprağını (dalını) toprağa yatırmak, daha hızlı olan, onu heyecanlandırıp isteğini artıracak önerilere açığım.

Mehmet
Bende menekşe çoğaltma konusunda daha yeniyim.Size kısaca söyleyeyim.3 tane yaprak edindim,sapları yapraktan 1 cm kalıcak şekilde jiletle hafif yatayca kestim ve çay bardağında suya koydum.Bol ışık alan fakat doğrudan güneş almayan bir yer seçtim onlara 2 haftada köklendiler.Sizde deneyin ekstradan bişey yapmanıza gerek kalmıyor kısacası.

Selamlar.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 20:03   #7417
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili menekşesever bu iş arz talep meselesi.Bugün aynı teklifi Koçtaş görevlisine sundum,Konya halkının canlı çiçek ilgisinin fazla olmadığını,sevenlerin de marketten alıp masraf yapmak yerine komşudan, eş dosttan istediğini söyledi.Hatta bize bile yaprak koparabilir miyim diye soruyorlar dedi.Tamamen doğru, toplum olarak pek yeşil sevgimiz yok zaten.Ama siz şanslısınız,İstanbul'da picasso ve chimera türlerini bulabileceğiniz seralar var.Bilen arkadaşlardan seraların ismini alabilirsiniz.İstanbul'da bir serayla görüştüğümde özel türlerin çok nadir geldiğini ve biraz da pahalı olduğunu söyledi.

Eski 22-11-2010, 21:58   #7418
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Bende menekşe çoğaltma konusunda daha yeniyim.Size kısaca söyleyeyim.3 tane yaprak edindim,sapları yapraktan 1 cm kalıcak şekilde jiletle hafif yatayca kestim ve çay bardağında suya koydum.Bol ışık alan fakat doğrudan güneş almayan bir yer seçtim onlara 2 haftada köklendiler.Sizde deneyin ekstradan bişey yapmanıza gerek kalmıyor kısacası.

Selamlar.
Merhaba sayın Emre İlhan.

Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Bende ilk iş olarak çarpma sonucu saksı kenarına daha yeni düşmüş olan yapraklı dalı fincan içindeki suya koymuştum. Ama sizin belirttiğiniz üzere yapraktan 1 cm. altından kesmeden yatırdım.Şimdi eve gidip ilk iş dalı kesipte suya koymak olacak.Bunu çözdük diyelim.

Peki bu dal köklendikten sonra dikim yapacağım toprağın veya torfun özelliği nasıl olmalı ?

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 23:04   #7419
Yeni Üye

sehersin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Koşma koşma Sehersin!Kipa uzaksa ara gelmiş mi öğren.Sorduğum Kipa Selçuklu imiş,elim boş döndüm.Ama bizimkine de yarın gelecek diyorlar,Koçtaşa da yarın gelecekmiş(ona da sordum).Belki başka marketlerde de vardır ama oralara gidemiyorum nasılsa aynı çeşitler geliyor Konya'ya.Belki de bende olanlardan gelir ama yine de menekşe delisiyim ya bir ümit farklı bulursam diye heves ediyorum.Alırsanız dikkat edin arkadaşlar,çiçeklerin üzerinde çok küçük açık sarı böcekler olabiliyor,ışıkta gizleniyorlar ama dikkatli bir gözlemle farkedilir.Hemen korkmayın bu aralar böceklere pek rastlamıyorum(3-4 ay önce hep böcekli idi gördüklerim)

Sanırım şanlı günümdeydim
Son 5-6 saksı kalmıştı ve ben 3ünü aldım.. İkisi ebruli diğeri tek renk.. Sabah gün ışığında fotoğrafını çekip eklerim.. 3tl idi tanesi.. Bi tanesi en zayıf olanı idi reyondakilerin.. Umarım kurtarırım onu.. :/
Sanırım menekşe yetiştirmek, gözlemlemek vs bulaşıcı bir hastalık.. Bağımlısı oldum diyebilirim.. Her an gidip bayramın 2.günü suya koyduğum yapraklara bakıyorum acaba köklendi mi diye..

Ankara'ya döneceğim hafta sonuna doğru, yapraklarımı yolculuk esnasında nasıl muhafaza etmeliyim? Bu konuda bana deneyimli arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim..

Eski 22-11-2010, 23:14   #7420
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alti hafta kadar once yavru dikimi sirasinda kopan minik yapraklara kiyamayip onlari da koklendirmeye almistim. Minyatur turler mi elde ediyorum ne!

Eklenen Resimler

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 08:58   #7421
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Ayırdığınız yavruyu direkt toprağa mı diktiniz?Ben de dün bir yavru ayırdım ve toprağa diktim.Yapraklar canlılığını yitirmiş.Acaba suya mı geçirsem oradan alıpta?
İki minik yaprak bende de kopmuştu ama tutmaz diye attım.Ne güzel yavrulamışlar boylarına bakmadan

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 09:14   #7422
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Evet, zaten ayrilan yavruyu suya koyarak biraz daha koklendirmek gibi bir uygulama yok. Sadece ana govdeden cikan yan dallari bazen suda koklendirip oyle dikiyorum topraga. Ama genelde suda koklendirme yapmiyorum. Direkt seraya.
Yavru dikimi sirasinda yapilan en buyuk hata, dikim sirasinda topragi sikistiracagiz derken zaten az olan kokleri kopartmak veya govdeyi zedelemek. Minik bir cuku acip icine yavruyu yerlestirip saksiyi kovadaki suya alttan su alacak sekilde hafif sallayarak, yavas yavas batirarak su seviyesini kok bogazina kadar getirirseniz toprak kendiliginden koklerin uzerine cokecektir. Bir daha bastirmaniza gerek kalmaz. Kullandiginiz toprak karisimi ince fiberli olsun ki, koklerin etrafinda bosluk kalmasin. Havaniz cok kuru ise, ozellikle zayif yavrularin uzerini pet su sisesinden keseceginiz fanusla kapatin.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 09:25   #7423
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Benim yavruda hiç kök yoktu.En iyisi ben onun üstünü pet şişe ile kapatayım.Dediğiniz gibi çukur açıp yerleştirdim ve pek bastırmadım zarar vermemek için.Tamamen torfa diktim.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 14:35   #7424
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Farklı tür menekşeleri bende çok seviyorum,belki inanmazsınız ama ben farklı türleri hep kel alaka yerlerden tamamen tesadüfen buldum,mesela üç dört yıl önce salı pazarından aldığım bir menekşem var içi lila kenarlarında üçgen şekilli mor açınca resmini koyarım,katmerli beyaz kenarları kırmızı çizgili var onuda kenar semtte bir çiçekçiden buldum,mürdüm kenarları beyaz fırfırlı var yapı markette sadece bir tane vardı bana kısmetmiş,menekşelerimi çooooook çok seviyorum isteyince bir şeyi bir şekilde mutlaka oluyor

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 18:43   #7425
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Name:  Görüntü155.jpg
Views: 2370
Size:  41.9 KB
Name:  Görüntü154.jpg
Views: 2205
Size:  40.9 KB
Name:  Görüntü152.jpg
Views: 2111
Size:  30.7 KB
Name:  Görüntü151.jpg
Views: 2122
Size:  31.1 KB
Name:  Görüntü150.jpg
Views: 2101
Size:  32.9 KB

nothing beğendi.
Eski 23-11-2010, 18:46   #7426
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Name:  Görüntü149.jpg
Views: 2095
Size:  32.5 KB
Name:  Görüntü148.jpg
Views: 2083
Size:  30.5 KB
Name:  Görüntü147.jpg
Views: 2057
Size:  30.8 KB
Name:  Görüntü146.jpg
Views: 2090
Size:  29.7 KB
Name:  Görüntü130.jpg
Views: 2098
Size:  31.7 KB

Eski 23-11-2010, 18:51   #7427
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Arkadaşlar açan menekşelerimin resimlerini ekledim ama görüntüler cep telefonuyla olduğundan bozuk çıkmış,kamera bulabilirsem kaliteli çekim yapıp yeniden yükleyeceğim,mazur görün

Eski 23-11-2010, 18:56   #7428
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Sevgili nazlı hilal camının önü aynı sera gibi maşallah.Ellerine sağlık.

türkansultan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 18:59   #7429
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi türkansultan Mesajı Göster
Sevgili nazlı hilal camının önü aynı sera gibi maşallah.Ellerine sağlık.
Valla camın önünü o kadar çok sevdiler ki hepsi bol bol tomurcuk verdiler

Eski 23-11-2010, 21:02   #7430
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
nazlı hilal maşallah çok güzel yer bulmuşlar,evet görüntüler daha iyi olsaydı bu güzellikleri daha iyi görebilseydik özellikle 4.fotodakini merak ettim

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 21:27   #7431
Yeni Üye

sehersin's Avatar

Hepsi birbirinden güzeller.. Benimde böyle olsunlar ) Ama daha çoook fırın ekmek yemem lazım sanırım.. Zamanla elbet az ama öz şekilde menekşelerim açacak beni sevindirecek..

Eski 23-11-2010, 23:29   #7432
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağ-mur Mesajı Göster
nazlı hilal maşallah çok güzel yer bulmuşlar,evet görüntüler daha iyi olsaydı bu güzellikleri daha iyi görebilseydik özellikle 4.fotodakini merak ettim
sevgili yağmur en kısa zamanda daha kaliteli resimler ekleyeceğim,dördüncü foto beyaz üzeri lila ebrulu olanımı kastettiniz,onu geçen yıl almıştım,çiçeği o kadar büyük açtıki ölçtüm beş cm. geçen yıl yalın kattı şu anda katlı açtı

Eski 24-11-2010, 21:49   #7433
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Çiçekleri küçük güzel bir menekşem

Name:  IMG_3309.jpg
Views: 2080
Size:  41.1 KB

Sevgili klubnika, ismini hatırlıyor musun ?

nothing beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 06:30   #7434
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Oldu sonunda 1 yaprak kök verdi ve fitilli bardaga aktarıldı
cok harika bir duygu

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 08:39   #7435
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Çiçekleri küçük güzel bir menekşem

Sevgili klubnika, ismini hatırlıyor musun ?
Sevgil Maki, pembeliniz çok güzelmiş. Çok sağlıklı görünüyor. Güle güle büyütün.
Benim menekşelerim de açmaya devam ediyor.

Name:  açık mor.jpg
Views: 2248
Size:  35.6 KB

Name:  katmerli pembe.jpg
Views: 2875
Size:  54.8 KB

Name:  k pembe.jpg
Views: 1977
Size:  43.2 KB

Name:  koyu mor.jpg
Views: 1982
Size:  32.1 KB

Name:  lila.jpg
Views: 2062
Size:  30.4 KB

sevoş beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 08:42   #7436
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Devamı,

Name:  katmerli pembe1.jpg
Views: 2093
Size:  40.6 KB

Name:  ebruli.jpg
Views: 1819
Size:  34.7 KB

Eski 25-11-2010, 10:08   #7437
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın Sdurul kızlarınız çok güzel görünüyorlar. Sıvı besin kulanıyormusunuz?Daha çok çiçekli günlere.

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 10:48   #7438
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili sehersin Ankara'ya giderken nasıl korumalıyım demiştin ya araya kaynamasın.Bir parça küçük pamuğu ıslatıp kök ucunu sar.Hepsini öyle yapıp kapalı bir kutuya koyabilirsin(peynir,dondurma kutusu vs.)Yaprak sapları uzun değilse şöyle de yapabilirsin:Şeffaf kapaklı peynir kabına toprak koy,yaprakları eker gibi toprağa yerleştir sula,kapağını kapat.Gidince de topraktan çıkarıp tekrar suya koyabilirsin.İlki daha kolay ve zahmetsiz.(çok bildiğimden değil de fikir olarak sundum).Sevgilerimle...

Eski 25-11-2010, 11:03   #7439
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

SDurul güle güle büyüt yine harikasın.Çiçek rengini de belirtmişsin hepsinde çok akıllıca ve zahmetli.Kızların da emeklerini zayi etmiyor maşallah...

Eski 25-11-2010, 11:50   #7440
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Sevgili menekşe sever, fahriyee teşekkür ederim. Sıvı besin kullanmıyorum. Roa plus ve en son demir gübresi vermiştim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024