agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2010, 13:30   #6151
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Bu da dün köklerinin çürümeye başladığı farkettiğim mor-beyaz biyeli menekşem. Kök ve zarar görmüş yaprakları kesildikten sonra küçücük kaldı. Benimkiler de fitillendi ama çok su çektiğini düşündüğüm için fitilleri dışarı çektim.

Name:  IMG_2472.jpg
Views: 2603
Size:  46.4 KB

Aylardır fotosunu eklemeyi ertelediğim menekşelerim

Name:  IMG_2473.jpg
Views: 2329
Size:  58.0 KB

Sonbahar balkonda duran bir saksıda köklendiler. Aynı saksıda şaşırttım ve bu sıcakta batıya bakan bir balkonda diğer çiçeklerin arasında gölge sayılabilir bir yerde gelişmeye devam ediyor. Balkonda tüm sardunyalarımdaki unlu bite rağmen bu saksıda unlu bit yok. Oldukca sağlıklı, ne sıcaktan ne de soğuktan etkilendi. Çevreye uyum böyle bir şey olsa gerek...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 14:39   #6152
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Benim en son çeliklediğim menekşelerim balkonda, içeri almadım. Nemi ayarlıyamazsam diye öyle poşete falan da koymadım. Balkonda hava sirkülasyonu daha fazla ve yeterli nem var zaten. Yine yağmur yağacak nem topluyor hava. Ev içindeki menekşelerime de toprağı kurudukça su veriyorum. Dört beş günde bir olabiliyor şu sıralarda.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 14:53   #6153
Ağaçsever

menekse sever's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Galeri: 1
sevgili katmer merhaba

Bir çiçekçiden bahsetmişsiniz yurt dışından çiçekleri getiriyor diye sarıyerin neresinde o çiçekçi ? Bende yeniköyün üst tarafında oturuyorum. Acaba bana yakınmı?

menekse sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 15:53   #6154
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2010
1 ay sonra güzel haberlerle dönüyorum arkadaşlar. Benim de çeliklerim yavruladı. İlk defa denememe rağmen oldu Suya koymuştum ben. Köklendiler ve küçücük yavrularını gördüğümde toprağa aldım. Doğru bir şey yaptım değil mi? Bir de yaprağın sapını çok kısa bıraktıklarım daha çabuk yavruladılar. İlk deneyimlerimi sizinle paylaşmaktan çok mutluyum.
Haftaya KPSS sınavım var. Onu atlattıktan sonra daha çok ilgilenebileceğim çiçeklerimle.

açi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 15:55   #6155
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Teşekkürler sevgili maki01, fısfıslama işini deneyeceğim

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 17:51   #6156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Arasıra menekşeleri üstten püskürtme ile yıkamanında bu sıcaklarda çok faydasını gördüm. Ben her sulama zamanlarımda şu sıralar hem menekşelerimi yıkıyor hem de su ihtiyaçlarını karşılıyorum. Yıkamayı akşam yapıyorum...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 19:40   #6157
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
ben her yagmur yagdıgında damacanaya dolduruyorum . gecen hafta istanbul bayagı yagmur aldı bende
cicekler devamlı özeliklede menekşelere veriyorum . hepside cok saglıklı . limon tuzunu yinede denesemmi

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 19:48   #6158
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili iris41,

Yağmur suyu kullanıyorsan gerek yok, kireçli su kullanılıyorsa limon tuzu öneriliyor.

Eski 02-07-2010, 20:35   #6159
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

teşekkürler maki .
perlit nereden temin edilir .

Eski 02-07-2010, 20:38   #6160
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sevgili Nariel;inşallah en az zararla kurtulursun.Saksı tabanındaki deliklerin küçük olması ve tabakla saksı arası mesafenin 1-2 mm(yani çok az) olması kök çürüğünü artırıyor.Bu benim kanaatim tabi ki.saksı tabanında en az yarım cm.çıkıntı olmalı ki toprak rahat hava alsın.(yeni alınan menekşelerin saksı tabanına bakarsanız onlar hep öyle).Fakat menekşe saksıları böyle üretilmiyor.Her neyse,ben saksı tabanındaki delikleri büyütüyorum,Ayrıca 1-2 delik daha açıyorum.Bir de tabağın içine büyük taşlar koymaya başladım(tabakla arasındaki mesafe artsın diye).Bu aşamada ne işe yarar dersiniz ama saksı değiştireceğinizde deneyin derim.

Düzenleyen fahriyee : 02-07-2010 saat 20:39 Neden: imla hatası
fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 21:57   #6161
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Perlit nereden temin edilir?
İnternet üzerinden sipariş gerçekleştirebilirsiniz. Galiba forum içerisinde de farklı başlık altında siparişinin yapıldığını okumuştum. Forum içerisinde araştırma yapın. Belki siparişle getirtebilirsiniz...

Eski 02-07-2010, 23:53   #6162
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Alıntı:
teşekkürler maki .
tekin_sabanoglu@hotmail.com ile irtibata gecmenizi oneririm. Omrunuz boyu kullanabileceginiz kadar perliti ( 100 Lt ) kargo dahil 20-25 TL'ye alabilirsiniz.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 09:03   #6163
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili İris

Alıntı:
teşekkürler maki .
Ben de inşaat malzemesi satan bir yerden aldım.Ama çuvalı ile satılıyor,bölmüyorlar

Eski 03-07-2010, 09:53   #6164
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili Maki;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili iris41,

Yağmur suyu kullanıyorsan gerek yok, kireçli su kullanılıyorsa limon tuzu öneriliyor.
Daha önceki mesajları okurken büyük şehirlerdeki yağmur suyunun pek te faydalı olmadığını okumuştum.Hava kirliliğinden dolayı bu suları da yumuşatmak gerekir denmişti.O yüzden limon tuzu katsa iyi olmaz mı?Ayrıca sert sular sirke ile de yumuşatılabilir deniyor.

Eski 03-07-2010, 10:40   #6165
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Yagmur suyu zaten asidik karakterdedir, goz karari asit eklenmesi olumsuz sonuclara neden olabilir. Yagmur suyunun icinde kayda deger miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunmadigindan yumusatilmasi soz konusu degildir, içerdigi kirlilik bir cesit gubre gorevi gorur. Ancak Ruslar musluk suyu kullanildiginda, limon tuzu yerine aricilarin kullandigi oksalik asidi tavsiye ediyorlar.

Eski 03-07-2010, 10:51   #6166
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili fahriyee,

Bulunduğu bölgenin hava kirliliğine bağlı olarak yağmur suyu da kirlenebilir ama kireçlenmez. O nedenle limon tuzu koymak gereksiz , hatta toprağın Ph'ını düşürerek zarar bile verebilir.

Yazmak isteyip zaman bulamadığım diğer konu ise, saksı altındaki delikler. Bunlar, suyun fazlasının saksıda kalmayıp akıp gitmesi için konulan delikler. Saksıyı suladığınızda su fazlası tabağa akıyorsa , sorun yok drenaj sağlanmış demektir. Özellikle menekşelerde tabağa biriken suyu boşaltmak gerekiyor.

Hava alma olayına gelince toprak bu deliklerden hava almıyor, daha doğrusu saksının en üstüne gelen yüzeyinden hava alıyor. Arada küçük bir kürdanla menekşe toprağını eşelemek çok daha fazla hava almasını sağlayacaktır. Aksi geçerli olsaydı, direkt toprağa ekilen, dikilen her türlü bitkinin havasız kalması söz konusu olurdu. Çapalama işlemi de toprağı havalandırmak , oluşan kesekleri, kaymaksı tabakayı dağıtmak ve zararlı otları temizlemek amacıyla yapılıyor.

Sirkeli suyu ben de mesajlarda okumuştum. Neden olmasın desem de Mine Hanım'ın bir mesajında çok da önermediğini hatırlıyorum, yanılıyor olabilirim.

Eski 03-07-2010, 11:20   #6167
Ağaç Dostu

İnternet üzerinden Afrika menekşeleri ile ilgili araştırma yaparken chimera türü menekşelerin çoğaltımı ile

ilgili bilgiler buldum. Sizlerle bunu paylaşmak istiyorum.

* İlk fotoğrafta anaç menekşe.

*İkinci fotoğrafta anaç menekşenin iki yaprağının aşılanıp dikilmesi. Aşılama konusunda ya uç birleştirmesi

yapılmış ya da saplar ikiye ayrılarak çatallı birleşim yapılmış.

*Üçüncü fotoğrafta oluşan yavru menekşenin açmış hali anaç menekşenin yanında sergilenmiş…

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2010, 13:17   #6168
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Sevgili fahriyee,

Bulunduğu bölgenin hava kirliliğine bağlı olarak yağmur suyu da kirlenebilir ama kireçlenmez. O nedenle limon tuzu koymak gereksiz , hatta toprağın Ph'ını düşürerek zarar bile verebilir.

Yazmak isteyip zaman bulamadığım diğer konu ise, saksı altındaki delikler. Bunlar, suyun fazlasının saksıda kalmayıp akıp gitmesi için konulan delikler. Saksıyı suladığınızda su fazlası tabağa akıyorsa , sorun yok drenaj sağlanmış demektir. Özellikle menekşelerde tabağa biriken suyu boşaltmak gerekiyor.

Hava alma olayına gelince toprak bu deliklerden hava almıyor, daha doğrusu saksının en üstüne gelen yüzeyinden hava alıyor. Arada küçük bir kürdanla menekşe toprağını eşelemek çok daha fazla hava almasını sağlayacaktır. Aksi geçerli olsaydı, direkt toprağa ekilen, dikilen her türlü bitkinin havasız kalması söz konusu olurdu. Çapalama işlemi de toprağı havalandırmak , oluşan kesekleri, kaymaksı tabakayı dağıtmak ve zararlı otları temizlemek amacıyla yapılıyor.

Sirkeli suyu ben de mesajlarda okumuştum. Neden olmasın desem de Mine Hanım'ın bir mesajında çok da önermediğini hatırlıyorum, yanılıyor olabilirim.
Sevgili maki01 Mine hanım toprağın ph'nı düşürmek için sadece limon tuzu tavsiye ediyor, sirke kesinlikle değil. Siz çok doğru hatırlıyorsunuz
Yazınızdan anladığım menekşeleri toprak üstünden suluyorsunuz, doğru mu anlamışım?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 13:22   #6169
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Alıntı:
Sevgili fahriyee,

Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ediyorum Sevgili Maki.Limon tuzu konusunda tamamen haklısınız.Asitliği daha da artırır(Karıştırmışım.Ayrıca ben çiçekleri sadece sular ve çok nadir bitki besini kullanırdım.Bu siteyle tanıştıktan sonra ve en baştan itibaren mesajları okuyarak bazı bilgiler edindim.Yani sizlerin yardımı ile de yanlışlarım düzelecek).Hatta fitilli sulamada bitki havasız kalıyor diye kafaya takmıştım,siz bahçe bitkileri örneğini verince o da tamam dedim.Harikasınız,tekrar teşekkürler.

Eski 03-07-2010, 13:29   #6170
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Yagmur suyu zaten asidik karakterdedir, goz karari asit eklenmesi olumsuz .
Bu her zaman doğru olmayabilir ,
bu kış topladığım yağmur suyu 'nun pH değeri 7 , yan nötr , tıpkı distile su gibi
Kış boyu topladığım suların pH' sını ölçtüm , hepsi aynı .
Demek ki İzmire "asit yağmuru " yağmıyor .
Daha düşük bir pH değeri için limon tuzu ekleyip pH metreyle istenen değere getirip sulamak için kullanabilirsiniz

Düzenleyen Jezebel : 03-07-2010 saat 15:57 Neden: sataşmamsı bir ifadeyi yumuşatmak adına ;)
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 14:11   #6171
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Oyleyse asit yagmurlarindan hic sikayet etmeyelim. Her tarafa termik santralleri kuralim!

Eski 03-07-2010, 14:19   #6172
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Yazdıklarımdan bu sonuç mu çıktı ?

Düzenleyen Jezebel : 03-07-2010 saat 14:57
Eski 03-07-2010, 14:29   #6173
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili acemifüsun,

Yakın zamana kadar üstten sulama yapıyordum ancak toprak yüzeyinin nemli olmasının unlu bitler için uygun gelişme ortamı sağladığını düşünüp, tabaktan sulama yapmaya başladım.

Eski 03-07-2010, 14:38   #6174
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Herkesin elinde pHmetresi olamayacagindan, limon tuzu takviyesi konusunda temkinli olunmasi gerektigini dusunuyorum.

Düzenleyen zappie : 03-07-2010 saat 15:03 Neden: yanlis anlasilma
Eski 03-07-2010, 15:07   #6175
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Afrika menekşeleri için ideal pH değeri 6.4 -6.9 olarak veriliyor (AVSA) Güzel bir metinde detaylı bir şekilde pH'ın nelere kadir olduğu anlatılmış, çözümler de sunulumuş. Uygun bir zamanda çevirmeye çalışacağım.

pH düşürmek için beyaz sirke önerilmiş yaklaşık 3.8 litre ılık suya ( 1 gallon) 2 yemek kaşığı beyaz sirke eklenmesi öneriliyor.

Hepsi güzel de toprağın pH'ını ölçebileceğimiz ekonomik bir çözüm yolu bilen var mı? Bu başlıkta konu tartışılmış ancak ben gibi ev kullanıcılarına yönelik bilgi yok.
Strip şeklindeki phmetrelerle toprağın pH'ını ölçebilir miyiz? Nasıl?

Düzenleyen maki01 : 03-07-2010 saat 17:13
Eski 03-07-2010, 16:04   #6176
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Benzinliklerde akü suyu bulunuyor , belki yumuşak su temin etmenin en kolay yolu budur
Yağmur suyu toplamak zor oluyor .
Şu aralar klimalarımın suyunu biriktiriyorum . O da yumuşak bir su .
Haklısınız sn .zappie ölçüm yapmadan herhangi bir asstli sıvı eklemek ölümcül sonuçlar doğurabilir .

Düzenleyen Jezebel : 04-07-2010 saat 12:06
Eski 03-07-2010, 16:17   #6177
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Ben geçen yıl çamaşır iplerine yoğurt kovaları bağlamıştım Dışarıdan görüntü çok komikti tabii) Sonra yağmur sularındaki asitlerden korkup biriktirmekten vazgeçtim.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 16:29   #6178
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

yaklaşık 1 yıldır sadece menekşelerimi yagmur suyu ile suluyorum. hic bir sorunla karşılaşmadım .
üzerleri hep cicek var yaprak cıkarmıyorlar buda ilginc yanı aylardır tek yaprak atmadım pörsüme yok eskime yok plastik cicek gibi görüntü hep aynı

Eski 03-07-2010, 21:44   #6179
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
Merhaba arkadaslar, ben araniza yeni katildim..
yaklasik 2 hafta önce 2 cesit menekse diktim
fakat yapraklar pörsümeye basladi, sertliklerini kaybettiler.
bunun bir caresi varmi, ne yapmam gerek acaba.
bir bilgisi olan varmi
cürürlerse cok üzülürüm cünkü cok güzel ve degisik 2 cesit

Eklenen Resimler

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 22:01   #6180
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cansuyu_yagmur Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar, ben araniza yeni katildim..
yaklasik 2 hafta önce 2 cesit menekse diktim
fakat yapraklar pörsümeye basladi, sertliklerini kaybettiler.
bunun bir caresi varmi, ne yapmam gerek acaba.
bir bilgisi olan varmi
cürürlerse cok üzülürüm cünkü cok güzel ve degisik 2 cesit
Sayet bu yapraklardan bahsediyorsaniz, gayet saglikli gorunuyorlar. Ama bu sekilde direkt gunesin altinda durmuyorlar degil mi? Beyaz olanin topragi sanki biraz kuruymus gibi gorunuyor. Su kaybini engellemek icin 5 lt pet su sisesini tamamen koparmadan ortalardan bir yerden yatay olarak kesin, plastik bardaklari icine koyun. Yapiskan bantla kesigi birlestirin, tepe kapagini gevsek birakin. Bu aylarda olabildigince serin fakat aydinlik bir yerde muhafaza edin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024