agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2010, 11:21   #5881
Ağaçsever

rain_man's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Sevgili Fahriyee ve Neslihan Baş. Menekşelerinizdeki böcekler bence bit değil. Biz onlara canlı basra deriz. Benimde başıma geldi. İki menekşemde olmuştu. Birinin çiçeklerini kopardım diğerinede bitki koruma ilacı kullandım.
Şimdi rahatlar. Tedbir alınmazsa diğerlerine de geçer. Çok canlı çiçeklerde olur.
Bahsi geçen sorun benim menekşelerimde de vardı. Ben forumdaki tavsiyelerden hareketle sorunlu menekşelerimin yapraklarını arap sabunuyla köpürtülmüş bir bezle sildim. Tesadüf ertesi gün Ankara'da çok şiddetli bir yağmur yağdı. Ben de sildiğimin ertesi günü hepsini balkonda yağmurun altında 1 saate yakın beklettim, yaprakları da yağmur suyula iyice yıkandı. O günden beri hiç böceğe rastlamadım, hatta yeniden çiçek açmaya başladılar ama tabi böceklenmeden önceki hallerinden eser yok çiçekleri çok zayıf ve tomurcukların gelişip çiçek açması oldukça uzun zaman alıyor. Dediğiniz gibi böceklenmeden önce çiçekler çok canlıydı, o kadar çok çiçeklenmişti ki nerdeyse yaprakları görünmüyordu.

rain_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 12:49   #5882
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Fitilliler

Zamanla fitilli sayısını arttırdım. Büyük olanlar iyi ancak yavru olanların altındaki su bitince hemen yenilememekte fayda var, biraz kurumaları için beklemek gerekiyor. Aksi halde çürüme olabiliyor. Bu ay sonunda tatile çıkana kadar da altılarına su koymak yerine üstten minik minik sulayıp tatile çıkarken fitil kaplarını doldurucam. Sanırım 1 ay kadar idare edecekler

Eklenen Resimler

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 12:52   #5883
Ağaçsever

rain_man's Avatar

bunlar da bahsettiğim menekşelerimin önceki,

Name:  DSCN5685.jpg
Views: 1728
Size:  45.6 KB

Name:  DSCN5686.jpg
Views: 1766
Size:  58.2 KB

Name:  DSCN5688.jpg
Views: 1763
Size:  42.7 KB

Name:  DSCN5689.jpg
Views: 6793
Size:  58.9 KB

Eski 06-06-2010, 12:57   #5884
Ağaçsever

rain_man's Avatar

ve sonraki halleri;

Name:  DSCN5840.jpg
Views: 1729
Size:  42.2 KB

Name:  DSCN5842.jpg
Views: 1770
Size:  44.1 KB

Name:  DSCN5850.jpg
Views: 1739
Size:  34.2 KB

Name:  DSCN5839.jpg
Views: 1711
Size:  41.8 KB

Eski 06-06-2010, 22:07   #5885
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Yakında eski hallerine dönerler, durumları kötü görünmüyor.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 03:33   #5886
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2010
teşekkürler şener bey

çok sağolun rahatlattınız beni çünkü kısa saplı olan çeliğim çok güzel bi pembeden alındı kaybetmekten korkmuştum.

fahrenayt2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 13:44   #5887
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sema 62 öncelikle ilginize teşekkür ederim.Basra böceğine internetten baktım,çam balı oluşumunda rol oynayan böcek diyor.Resmi de oval ve yassı gibi.Bizim böcek 1mm en çok ta 2mm.uzunlukta ince ve hızlı hareket ediyor ışığı sevmiyor,polenlerin arasına kaçıyorlar.Ascypermethrin isimli intektisit aldım,2kez uyguladım hala var ama azaldı gibi.İnşallah faydası olur.bitki koruma ilacı kullandım demişsiniz o nedir?

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 14:14   #5888
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
menekşelerim çiçek açtı

Eklenen Resimler

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 14:45   #5889
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2010
Siteyi okumaktan yanıt vermeye veya yardım istemeye zaman kalmıyor

Merhabalar,
Siteyi okumaktan yanıt vermeye veya yardım istemeye zaman kalmıyor..

Menekşeleri köklendirme aşamasında çürümelerini nasıl önlerim yanlış nerede?
Ayırdığım saksının alt yaprakları azaldığı için görünümü bozulmaya başladı ve yaprak sapları yumuşamaya yaprak kenarlarından içe doğru kıvrılmaya başladı kısa süre sonra çürüyüp yapraklar veya ana gövde gidecek diye tedirginim..

Yardımlarınıza ihtiyacım var..

Eklenen Resimler

selo. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 15:05   #5890
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın selo. bence tek sorununuz sulama sanırım. Çelik saksınız ve chimera türü menekşe saksınız çok sulanmış vaziyette. Menekşe toprağı nemli olmalı. Nemden kastım cıvık cıvık sulanmış saksı toprağı değil. En kısa zamanda sulama problemini halletmelisiniz. Yoksa ergin menekşenizde çürüme tehlikesiyle karşı karşıya...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 15:54   #5891
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın selo. bence tek sorununuz sulama sanırım. Çelik saksınız ve chimera türü menekşe saksınız çok sulanmış vaziyette. Menekşe toprağı nemli olmalı. Nemden kastım cıvık cıvık sulanmış saksı toprağı değil. En kısa zamanda sulama problemini halletmelisiniz. Yoksa ergin menekşenizde çürüme tehlikesiyle karşı karşıya...
Yardımınız için teşekkürler toprağa direkt su vermiyorum tabağındaki su 2 gün süre ile bitiyor o zaman su ekliyorum bir kaç gün çok sıcak oldu havalar bu nedenle cam önündeki saksılar erken buharlaşma yapıyor..haftada 1 gün veya pazartesi - perşembe günleri sulamayı deneyeyim..Kullandığım toprak suyu tutan bir karışım zannederim..

Kök çürümesi olmasın yeter ki..

Eski 08-06-2010, 16:14   #5892
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim menekşelerimde bu ara az çiçeklenme oluyor.Ben çarşamba ve pazar günleri,tabaklarına su veriyorum. 4-5 senedir menekşe kaybedince sulamasına dikkat ediyorum.Şimdi önümüzdeki sorun yaz tatili.Tatilde çiçekler sorun yaratıyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 17:17   #5893
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selo. Mesajı Göster
Yardımınız için teşekkürler toprağa direkt su vermiyorum tabağındaki su 2 gün süre ile bitiyor o zaman su ekliyorum bir kaç gün çok sıcak oldu havalar bu nedenle cam önündeki saksılar erken buharlaşma yapıyor..haftada 1 gün veya pazartesi - perşembe günleri sulamayı deneyeyim..Kullandığım toprak suyu tutan bir karışım zannederim..

Kök çürümesi olmasın yeter ki..
Tabağındaki iki gün su kalırsa, kök çürümesi olması kaçınılmaz.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 17:52   #5894
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Sema 62 öncelikle ilginize teşekkür ederim.Basra böceğine internetten baktım,çam balı oluşumunda rol oynayan böcek diyor.Resmi de oval ve yassı gibi.Bizim böcek 1mm en çok ta 2mm.uzunlukta ince ve hızlı hareket ediyor ışığı sevmiyor,polenlerin arasına kaçıyorlar.Ascypermethrin isimli intektisit aldım,2kez uyguladım hala var ama azaldı gibi.İnşallah faydası olur.bitki koruma ilacı kullandım demişsiniz o nedir?
fahriyee benim anlattığım böcek ile sizin anlattığınız böcek aynı değil sanırım. Kullandığım ilaç da insektisif (böcek ilacı).

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 19:12   #5895
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Zaten ziraatçiler de bu böceğe ne kullanacağımı bilemediler,genel etkili böcek ilacı verdiler.(Böceklerii bir kaba çiçeklerle beraber koyup götürmüştüm).1lt.suya 0.5 ml. kat dediler, ama ben 0.25ml.kattım.Ayrıca sağolsun Özlem Hanım da bu sorunumuzda bize çok yardımcı oldu.Bir çiçeğime de onun tavsiyesini uyguladım.(büyük bir poşete sinek ilacı sık çiçeği içine koyup poşetin ağzını 5dak.bağlı tut demişti)

Eski 08-06-2010, 19:58   #5896
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sayın selo., bir de çeliklerde unlu bit var sanırım. Ayrıca arkadaşların dediği gibi toprak çok ıslak. Bu koşullarda bütün menekşeler çürür. Bit konusunu bir inceleyin derim. Pamuksu bir yapısı var ve menekşeye yerleştiği zaman çok tehlikelidir.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 21:08   #5897
Ağaç Dostu

Çiçekteki böcekler

Alıntı:
Zaten ziraatçiler de bu böceğe ne kullanacağımı bilemediler,genel etkili böcek ilacı verdiler.(Böceklerii bir kaba çiçeklerle beraber koyup götürmüştüm).1lt.suya 0.5 ml. kat dediler, ama ben 0.25ml.kattım.Ayrıca sağolsun Özlem Hanım da bu sorunumuzda bize çok yardımcı oldu.Bir çiçeğime de onun tavsiyesini uyguladım.(büyük bir poşete sinek ilacı sık çiçeği içine koyup poşetin ağzını 5dak.bağlı tut demişti)
Sevgili Fahriye.Çiçeklerin üzerinde ,yani böceklerin bulunduğu yerde beyaz toz gibi birşeyler varmı?

Eski 09-06-2010, 13:38   #5898
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Menekşe

Sevgili Swetlana sayesinde benim de iki menekşem oldu .
Umarım bozmadan büyütebilirim .

Name:  st .p..jpg
Views: 1928
Size:  31.7 KB

violet19 beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 13:56   #5899
Ağaç Dostu

Sevgili Jezebel güzel menekşeleriniz artık saksılarımızı değiştirir diyerekten size sanki fısıldayarak sesleniyorlar sanırım. Zira saksıları şuanki dıurumları için çok dar. Güle güle büyütün...

Eski 09-06-2010, 14:10   #5900
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Hoşgeldin sevgili Jezebel Seni bu başlıkta da görmek çok güzel.

Menekşelerinin kıvırcık olanı katmerli, diğeri fırfırlı gibi duruyor. Hayırlı olsun, güle güle büyüt.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 15:39   #5901
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Tabi ki sn. Faruk bey ,
tüm talimatlara uyarım , konuda tecrube sahibi olmadığım için
Sevgili maki01 , sevgili Swetlana bana bu gün sürpriz yaptı , beni çok mutlu etti .
Büyütmek için çabalayacağım .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 16:33   #5902
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Toz gibi bir görüntü yok,ancak böcekler çiçeklerde dolaştığı için polenlerini (sarı görünümlü)çiçeğin üzerine döküyorlar.Hatta spatta(barış çiçeği)da çiçek açtı 2-3 gün sonra yaprakların üzerinde sarı şeyler gördüm.Baktım ki onda da bu böcek polenleri parçalayıp çiçek ve yaprağa dökmüş.Siz unlu bit ya da kabuklu bitten mi şüphelendiniz?

Eski 09-06-2010, 17:24   #5903
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Sevgili Jezebel öncelikle hoşgeldiniz.Ben de böyle bardaklara yavrular ektim.Şeffaf olduğundan sulama sıkıntısı olmaz.Toprağın kuruyup kurumadığını rahat anlarsınız.Kökler toprağı tamamen sarmış ve tabana ulaşmışlar mı?

Eski 09-06-2010, 21:33   #5904
Ağaç Dostu

Çiçekteki böcekler

Alıntı:
Toz gibi bir görüntü yok,ancak böcekler çiçeklerde dolaştığı için polenlerini (sarı görünümlü)çiçeğin üzerine döküyorlar.Hatta spatta(barış çiçeği)da çiçek açtı 2-3 gün sonra yaprakların üzerinde sarı şeyler gördüm.Baktım ki onda da bu böcek polenleri parçalayıp çiçek ve yaprağa dökmüş.Siz unlu bit ya da kabuklu bitten mi şüphelendiniz?
Sevgili Fahriyee.Zannettiğim böcekler unlu bit değil. Onlarıda çok iyi tanırım. Daha bu sabah toprağıyla beraber çöpe attım körpecik yavrularımı. Sanırım diktiğim yapraktaymış unlu bit.
İnşallah tez zamanda kurtulursun böceklerden. Siz bence tekrar ilçlama yapmalısınız.

Eski 10-06-2010, 08:39   #5905
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Thumbs down Sabırsız ben, büyük bi hata yaptım

Arkadaşlar, benim tek bir mor menekşem vardı. Aldığımdan bu yana hiç çiçek göremedim üzerinde. Gelen ışık az, bu yüzden çok gelişme de göstermiyor. Bundan sonra büyük bir hata yaptım ve direk güneş ışığına çıkardım canım menekşemi. Kısa sürede bazı yaprakları güneşten yanmış, sararmış
Şimdi ne yapmalıyım? O sararan yaprakları keserek alsam kendine gelirmi kalanlar? Ya da kendi haline bıraksam, zararlanan yaprakları iyice solunca mı temizlesem?
Bir fikir verebilir misiniz lütfen

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 09:19   #5906
Ağaç Dostu

Sevgili Eovyn ben güneş yanığına maruz kalan yapraklarımı iyice kuruyunca makasla kesiyorum. Bu durumda yapman gereken menekşeni doğrudan güneş almayan, bol aydınlık alan bir ortama yerleştirmek. Üzülme kök ve gövdeye birşey olmadıkça menekşene birşey olmaz. O kendini hemen toparlamaya başlar...

Eski 10-06-2010, 11:38   #5907
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

İlginize çok teşekkür ediyorum Sevgili Sema 62.2kez ilaçladım,en çok çiçeklerinde böcek olanlara ağırlık verdim.Ziraatçi toprağında da larvaları olabilir,toprağı ayrıca sula(ilaçla)dedi.Sizce böcek görmeyene kadar ilaçlamalı mıyım?Ayrıca tedbir olsun diye yakınında bulunan çiçeksiz salon bitkilerine de vermeli miyim?(bu böcek konusu beni çok bunalttı,onlardan acilen kurtulmak istiyorum galiba.O yüzden sizlere de çok soru soruyorum kusuruma bakmayın)

Eski 10-06-2010, 21:34   #5908
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Tabağındaki iki gün su kalırsa, kök çürümesi olması kaçınılmaz.
İçime bir ateş düşürdünüz ..Hemen dışarı çıkarttım meneşeleri topraklarını eşeledim kuruması için ..yaprak sapları yumuşak olanlar var..Eğer kök çürümesi olursa çaresi nedir..?

Ne yapabilirim?
Bir kullanıcı Kök çürümesine çözüm yazmıştı ama açıklaması yoktu..Yapraklarından üretim yapamadığım için zor durumda kaldım şimdi...

Özellikle bu türü zor bulacağım herhalde...

Eski 10-06-2010, 22:25   #5909
Ağaç Dostu

Alıntı:
İlginize çok teşekkür ediyorum Sevgili Sema 62.2kez ilaçladım,en çok çiçeklerinde böcek olanlara ağırlık verdim.Ziraatçi toprağında da larvaları olabilir,toprağı ayrıca sula(ilaçla)dedi.Sizce böcek görmeyene kadar ilaçlamalı mıyım?Ayrıca tedbir olsun diye yakınında bulunan çiçeksiz salon bitkilerine de vermeli miyim?(bu böcek konusu beni çok bunalttı,onlardan acilen kurtulmak istiyorum galiba.O yüzden sizlere de çok soru soruyorum kusuruma bakmayın)
Sevgili Fahriyee öncelikle iyi akşamlar. Benim tavsiyem ilçlamaya biraz ara ver,nefes alsınlar. Tahminim toprak temizdir. Diğer çiçeklerde böceklenme yoksa ilçlamaya gerek yok.
Birde böcekli menekşelerinizi daha havadar biryere koymayı deneyin.

Eski 10-06-2010, 22:35   #5910
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selo. Mesajı Göster
İçime bir ateş düşürdünüz ..Hemen dışarı çıkarttım meneşeleri topraklarını eşeledim kuruması için ..yaprak sapları yumuşak olanlar var..Eğer kök çürümesi olursa çaresi nedir..?

Ne yapabilirim?
Bir kullanıcı Kök çürümesine çözüm yazmıştı ama açıklaması yoktu..Yapraklarından üretim yapamadığım için zor durumda kaldım şimdi...

Özellikle bu türü zor bulacağım herhalde...
Menekşenizi toprağından temizleyin. Saçaklarını vede ana kökten bıçak yardımıyla bir parça kesin. Sonrada yeniden saçaklanması için su bardağına ıslayın. Kalın kökün suda kalmasına dikkat edin. Göreceksiniz menekşeniz kurtulacak.
Ben çürümeye başlayan şarabi menekşemi böyle kurtardım. Saçaklanıncada tekrar dikersiniz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024