agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2009, 14:50   #3661
Yeni Üye

tilsim88's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihbrk Mesajı Göster
Merhabalar.Annemin uzun istek üzerine zorla ayırttığı yarularımı size sunuyorum.Ayırtmasının nedenide komşulara çiçeklerimi satacağını söylemesiymiş.Tabi ben bunu kapının çalması ve yavrularımın hepsinin gözümün önünden gitmesi üzerine anladımAma iyi oldu.Yeni üreteceklerim için yer açıldı
Tabi tekrar bu yoğun istek üzerine menekşe istenirse satmayı planlıyorum.Çünkü yavrulayacak 48 bardak ve saksı menekşe var.Bunların yarısı yavrulu yarısı yolda.

Çiçek coşturana gelince her sulamada yazar üstünde ancak ayda bir kez öneririm.

Birde yaprağın tutmamasından korkuyorsanız köklendirme hormonu kullanın.Gövdeden ayırdığım yavrularda kullanıyorum.Birde siz gibi değerli dostlarımdan aldığım yapraklarda

sayın fatihbrk,
aranıza fazla katılamasamda forumu takip ediyorum,köklendirme hormonunu nereden buluruz,

tilsim88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 16:29   #3662
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
selamlar, uzun süredir siteyi takip etmeme rağmen aranıza yeni katıldım. Bıkmadan usanmadan tüm mesajları okudum. En kısa zamanda benimde menekşelerimi görmenizi istiyorum sizin sayenizde yapraktan menekşe bile tutturabildim

dilek-ce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2009, 17:18   #3663
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tilsim88 Mesajı Göster
sayın fatihbrk,
aranıza fazla katılamasamda forumu takip ediyorum,köklendirme hormonunu nereden buluruz,
Sayın Tılsım88 köklendirme hormonunu zirai ilaç satan her yerde bulabilirsiniz.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 00:00   #3664
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Merhaba Fatih,
Menekşede kullanılabilecek toz hormonu buldum sonunda.Selahattin Beyin önerisiyle ekip2004' den 2 paket getirttim. 50 gramlık ambalajı var. Ancak üzerinde "Evde hullanmayın" filan yazıyor. Korktum , paketi açamadım bile. Temin ettiğim kişiye mesaj yolladım. " Tehlikesi nedir?" "Buharlaşır mı?" diye... Malesef 1 hafta olmasına rağmen yanıt gelmedi. Sen hormonun kalanını nerede muhafaza ediyorsun? Eldiven. maske filan diyor açıklamasında. Ürktüm açıkcası...

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 00:20   #3665
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Şu sıralar menekşelerde köklendirme hormonuna da gerek yok. Yaz havasında nereye menekşe yaprağı sokarsanız tutuyor...
Sevgili Faruk,
Sokuşturduğumuz yapraklar için tavsiye ettiğiniz şartlar nelerdir? Benimkiler gölge ama sıcak ve havadar bir ortamda. İki günde bir, bir kaç fıs su veriyorum. Bu durum 19 Mayıs'tan beri sürüyor. Hala tık yok

Sanırım kimimiz eli yeşil olarak doğuyoruz. Ne yazık ki ben onlardan biri değilim. Köklü yetiştirmede sorunum yok ama iş çeliğe gelince tıııssss

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 00:25   #3666
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Faruk,
Hormonu menekşe için istemedim aslında. Benim bir karanfilim var, tohumdan üretmeyi başaramadım henüz. Çelikten de üretememiştim. Şu an bir çeliğim sıvı hormonla filizlendi. Hormon aranmam o nedenle idi. Uyarı için teşekkürler.
Bu arada hemen sorulara başlayarak bunaltayım seni. Bardağa ısladığım yaprak yoğun bir şekilde köklendi. Yavru yok. Toprakla buluşturmak için yavrunun oluşmasını beklemeli miyim?

Not: Yapraklar sizin ellerinizde hemen tutuyor. DefneD'nin yazdığı gibi 2 aydır toprağa ektiğim çeliklerde, ölenlerin dışında, hiç gelişme yok

Düzenleyen maki01 : 24-06-2009 saat 19:51 Neden: Ek
Eski 24-06-2009, 00:25   #3667
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sevgili Defne sera olmadan dışa yaprak dikeceksem kalın uzun saplı olan yaprakları tercih ediyorum. Daha fazla dayanıklı oluyorlar. Yapraklarınızı 19 Mayıs ta diktiyseniz daha 2 ya da 3 haftalık zamanları var. Biraz daha sabretmeniz gerekecek...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 00:31   #3668
Ağaç Dostu

DefneD.'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sevgili Defne sera olmadan dışa yaprak dikeceksem kalın uzun saplı olan yaprakları tercih ediyorum. Daha fazla dayanıklı oluyorlar. Yapraklarınızı 19 Mayıs ta diktiyseniz daha 2 ya da 3 haftalık zamanları var. Biraz daha sabretmeniz gerekecek...
Sabır sabır ya sabır......
Teşekkürler Faruk. Uygulamalarıma itiraz etmediğine göre aynen devam ediyorum.
İyi geceler

DefneD. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 00:32   #3669
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Heyecan yaptım şimdi. Bu kökleri zedelemeden nasıl dikebilirim acaba?

Eski 24-06-2009, 00:43   #3670
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Faruk,
Unutmuşsun tabii. Şaşırtma sırasında telef etmiştim çeliklerimi
"Yaprağı çıkar, yeniden aynı yere dik" demeni yanlış algılayıp, zavallı minik köklerini çıtırdatarak çekmiştim.

Eski 24-06-2009, 19:37   #3671
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,
mihrimah arkadaşımız daha önce sözünü ettiği çeviriyi yaptı. Hepimizin faydalanacağı çok yararlı bilgilere ulaşmak istiyorsanız burayı tıklayın

Düzenleyen maki01 : 25-06-2009 saat 22:06 Neden: :)
Eski 24-06-2009, 21:41   #3672
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Merhaba Fatih,
Menekşede kullanılabilecek toz hormonu buldum sonunda.Selahattin Beyin önerisiyle ekip2004' den 2 paket getirttim. 50 gramlık ambalajı var. Ancak üzerinde "Evde hullanmayın" filan yazıyor. Korktum , paketi açamadım bile. Temin ettiğim kişiye mesaj yolladım. " Tehlikesi nedir?" "Buharlaşır mı?" diye... Malesef 1 hafta olmasına rağmen yanıt gelmedi. Sen hormonun kalanını nerede muhafaza ediyorsun? Eldiven. maske filan diyor açıklamasında. Ürktüm açıkcası...
Sevgili Maki01 bana böyle bir uyarı yapılmadı ve hala sağım
Sanırım içeriği farklı olabilir ama bildiğimiz toz yani

Eski 24-06-2009, 21:47   #3673
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Menekşeler mum çiçeklerini kıskanmaya başladı Fatih'cim. Hormonla ilgili beklediğim mesaj geldi. "Kullandıktan sonra paketi tekrar bantlayın, sorun olmaz" dediler de yaprak kalmadı çelik alınacak Daha doğrusu kendisi yanlışlıkla kırılmamışsa , kıyıp da yaprak koparamıyorum . Elimin altında bulunsun, birgün denerim. Suya ısladığım bir yaprak var. Yaklaşık 1 haftadır suda. Bunu sudan çıkarıp denesem olur mu sence?

Eski 25-06-2009, 21:35   #3674
Yeni Üye

nila_y's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihbrk Mesajı Göster
Sayın Nila_y ebruli çalışmasını fotoğraflayarak anlatma imkanınız varmı acaba?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Merhaba nilay,
Hoşgeldin aramıza. Forumda size göre eski, menekşede ise tüm arkadaşlardan yeniyim sanırım. Sorularla Sn.Faruk'u daraltan üyeyim Sağolsun hiçbir sorumu cevapsız bırakmadı. Eee size de sormak zorundayım gerçekten. İki yaprağı birbirinden ayırmadan toprağa dikmeyi nasıl yapıyorsunuz?

maki01: Henüz bir yapraktan menekşe çogaltmayı beceremeyen forum kişisi

Bir ara uygulamalı olarak fotoğrafını çekip foruma koymaya çalışacağım.

Bu arada unlu bitlerden sanırım kurtulmaya başladım.

nila_y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 12:03   #3675
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Faruk abim Gülden ablamdandan gelen yavrulayan yaprakların resimlerini koymamı istemişti ben de onları ekliyorum şimdi

Eklenen Resimler

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 12:04   #3676
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

sonuncusu...

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2009, 15:45   #3677
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2007
merhaba menekşe sever arkadaşlar, yıllardır forum takip edip üyel olmama rağmen hep sessiz kalmış sizleri takip etmiştim fakat köklendirme hormonu denemelerimdeki başarısızlıklarım beni çok üzdü; Fatih beyin ve bazı arkadaşların bahsettiği gibi hormon denemelerimde başarısız oluyorum ve büyük ihtimalle de kendi sabırsızlığım ve bilgi-tecrübe eksikliğim de bu konuda en büyük etken;toz hormonu nasıl tatbik edicem sulandırıp içerisinde mi bekleticem yoksa sapı ıslatıp daldırma mı yapıcam daldırma yoluyla yaptığım denemelerde hemen hemen bütün saplarda çürümeler oldu sanırım dozu ayarlayamadığımdan yaprakta yanmalar oluyor, kullandığım hormon %o5 İBA&%o5 NAA içeren massplant isimli bir malzeme (umarım ticari isim kullanmamda bir mahsur yoktur) konuyla ilgili cevap yazacak ve bilgilerini paylaşacak dostlara sonsuz teşekkürler.

avukat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 16:14   #3678
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sevgili avukat, sizi yeniden aramızda görmek çok güzel. Yukarda gördüğünüz fotoğraflardaki yavrular tamamen daldırma yöntemiyle üretildi ve ben sadece torf kullanıyorum. Sapı ıslatmanıza da gerek yok can suyunu vermeniz yeterli. Bir de bu şekilde deneyin. Eminim yeni yavrularınız olacaktır.

Eski 27-06-2009, 11:26   #3679
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avukat Mesajı Göster
merhaba menekşe sever arkadaşlar, yıllardır forum takip edip üyel olmama rağmen hep sessiz kalmış sizleri takip etmiştim fakat köklendirme hormonu denemelerimdeki başarısızlıklarım beni çok üzdü; Fatih beyin ve bazı arkadaşların bahsettiği gibi hormon denemelerimde başarısız oluyorum ve büyük ihtimalle de kendi sabırsızlığım ve bilgi-tecrübe eksikliğim de bu konuda en büyük etken;toz hormonu nasıl tatbik edicem sulandırıp içerisinde mi bekleticem yoksa sapı ıslatıp daldırma mı yapıcam daldırma yoluyla yaptığım denemelerde hemen hemen bütün saplarda çürümeler oldu sanırım dozu ayarlayamadığımdan yaprakta yanmalar oluyor, kullandığım hormon %o5 İBA&%o5 NAA içeren massplant isimli bir malzeme (umarım ticari isim kullanmamda bir mahsur yoktur) konuyla ilgili cevap yazacak ve bilgilerini paylaşacak dostlara sonsuz teşekkürler.
Sayın Avukat aramıza tekrar hoş geldiniz.
Köklendirme hormonu fazla kullanımı çiçeğin sapını çürütüyor bunu önlemek için ben bazı şeyler yapıyorum.Yaptıklarım:
*2 çay kaşığı torfa yarım ya da bir çay kaşığı köklendirme hormonu ekleyipbu karışıma menekşe yapraklarını daldırıp çıkartıyorum.
*Dikmek için açtığım küçük çukurcuklara az miktarda hormonu iiçine döküp yaprağın ucu değecek şekilde dikiyorum.

Benim çürütmemek için yaptığım şeyler bunlar.

Düzenleyen Fatih : 27-06-2009 saat 13:33
Eski 27-06-2009, 12:11   #3680
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Merhaba menekşeseverler;Afrika menekşeleri sadece salon bitkisi olarak mı yetişir. Adı afrika menekşesi olduğuna göre sıcağa dayanıklı olmaz mı? Eskiden çok güzel menekşekerim vardı çeşitli nedenlerle bakamadım, öldüler. Şimdi yine yetiştirmek istiyorum ama kapalı alanda çiçek bakamıyorum.Bir arkadaşım değişik renklerde menekşe yaprakları verdi. Çimlendirip yetiştirmeyi deneyeceğim. Balkonda bakabilir miyim. Selamlar

Düzenleyen sevim.K : 27-06-2009 saat 19:36
sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 12:36   #3681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2007
toz hormonun kullanımı konusundaki çaresizliğimi duyup cevap yazan sevgili bernacyhn ve fatihbrk başta olmak üzere bütün forum arkadaşlarına teşekkürler, sizlerin tavsiye ettiği yöntemleri de muhakkak deneyeceğim,umarım başarılı olurum.

avukat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 14:42   #3682
Ağaçsever

NURSER's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Galeri: 1
Galiba sonunda başarıyorum. iki hafta oldu hala yaprak sapasağlam, canlı duruyor. Herhalde yavru verir artık değil mi? Fazla güneş ışığı almayan aydınlık bir ortamda duruyor ve sürekli nemli tutuyorum toprağını
Name:  S6000845.jpg
Views: 1323
Size:  43.5 KB

NURSER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 20:49   #3683
Ağaç Dostu

Lalezan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2009
Galeri: 14
Yıllardır menekşe yetiştiriyorum. Bu konuda hiç başarılı değildim. Hiç pes etmeden sürekli menekşe aldım. Menekşelerim ilk defa bu günlerde sitenizi takip ettiğim günden itibaren çok güzel oldular. Yakında resimlerini göndereceğim.

Lalezan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 21:57   #3684
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Sevgili nurser, menekşenizi çok dik yerleştirmişsiniz toprağa en kısa zamanda yerinden çıkarıp daha yatay şekilde dikin eğer köklendiyse bu onun için şaşırtma olur daha bir kuvvetle sarılır toprağına. Hem de yavrularını daha kısa sürede verir. Bİr de çok derine dikmemenizi tavsiye ederim. Kolay gelsin,

Eski 28-06-2009, 00:06   #3685
Ağaçsever

NURSER's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bernacyhn Mesajı Göster
Sevgili nurser, menekşenizi çok dik yerleştirmişsiniz toprağa en kısa zamanda yerinden çıkarıp daha yatay şekilde dikin eğer köklendiyse bu onun için şaşırtma olur daha bir kuvvetle sarılır toprağına. Hem de yavrularını daha kısa sürede verir. Bİr de çok derine dikmemenizi tavsiye ederim. Kolay gelsin,
Topraktan çıkarmaya çalıştım ama toprağa oldukça sıkı bir şekilde tutunmuş sanırım köklendi. zarar vermekten korktuğum için zorlamadım. Bu şekilde kalsa olmaz mı?

NURSER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 11:53   #3686
Ağaç Dostu

ayşe gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
yapraklarımdan 1tanesi yavruladı. Ama toprağın altında daha! (dayanamayıp bakıyorum)Yaprakları dikeli 29 gün oldu.

Düzenleyen ayşe gül : 28-06-2009 saat 12:00 Neden: düzeltme
ayşe gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 11:57   #3687
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayşe gül Mesajı Göster
yapraklarımdan 1tanesi yavruladı. Ama toprağın altında daha! (dayanamayıp bakıyorum)
Sakın sakın çıkartmayında bakmayın da neden diyecek olursanız küçük bir dokunma zedeleme gibi bir şey olursa yaprakta çürür yavruda.

Eski 28-06-2009, 17:22   #3688
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Buda benim Özlemcimden gelen yapraktan yetiştirdiğim pembişim çok tatlı dimi

Eklenen Resimler

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 17:23   #3689
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Kendi yaptığım ebrulimdede tomurcuk var arkadaşlar bakalım pembemi olcak pembe-beyaz ebrulimi pembe tarafında tomurcuk

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 18:47   #3690
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sevgili Bengi su hakikaten zor olanı başarmışsın tebrik ederim seni. Yapraktan menekşe yetiştirip çiçeğini görmek herkese nasip olmuyor. Darısı benim yavru menekşelerin başına. Sevgili Bengi su yapraktan yavrular oluştuktan kaç ay sonra çiçeklenmeye başladı?

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024