View Single Post
Eski 01-05-2012, 15:01   #40
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, güvenilir gıda konusunda gelen talepleri karşılamak üzere Türkiye genelinde hizmete geçirdiği “*** Gıda 174” hattına, 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında yapılan 74 bin 215 aramanın 14 bin 928'i gıda ihbar ve şikayet kapsamında kayıt altına alındı. Vatandaşların telefonla yaptığı başvuruların 11 bin 636'sı sonuçlandırıldı.

Başvuruların 10 bin 189'una ilişkin yapılan denetimlerde cezai işlem gerektirecek bir uygunsuzluk tespit edilmedi. Ancak, başvurular neticesinde bin 447 iş yerine cezai işlem uygulanmasına karar verildi.
Bu cezaların bin 409'u idari para cezası (yüzde 97), 28'i üretim veya faaliyetten men (yüzde 2), 10'u da (yüzde 1) Cumhuriyet savcılığına suç duyurusu olarak gerçekleşti.

*** 174 Gıda hattına, genel itibariyle gıda üreten ve satan işletmelerin hijyen kurallarına aykırı faaliyetler gösterdikleri, ürünlerin içerisinde yabancı maddelerin çıkması, ürünlerin etiket bilgilerinde yeterli bilgi bulunmaması ve haksız rekabete neden olan ifadeler içeren etiketler, son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin satışı, gıda zehirlenmesi şüphesi, izinsiz gıda satışı gibi konularda şikayetler geliyor

En çok şikayet unlu mamuller ile et ürünlerinden - Hürriyet

28'i üretim veya faaliyetten men (yüzde 2),
10'u da (yüzde 1) Cumhuriyet savcılığına suç duyurusu olarak gerçekleşti.

Durum o kadar kötü görünmüyor

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön