View Single Post
Eski 30-04-2012, 13:57   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
alacakaranlik

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?
İlkkatılma tarihim üzerinden baya bir zaman geçti ama yanılmıyorsam merak ettiğimbir süs bitkisini araştırırken kayıt olmuştum.

Burada neler öğrendiniz?
Bilmediğim ve yeni tanıştığım bitlilerin bakımlarını, bu konuda tecrübeyesahip üyelerden birebir öğrenme fırsatım oldu

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?
Ufak tefek şeyler diyebilirim.Bundan sonra aktif olarak devam ettiğim sürece yararlı bilgileri paylaşacağım

Sizi tanıyalım
1987 yılı İstanbul da hayatagözlerimi açtım aslen Trabzon – Maçkalıyım. İlköğretim ve liseyi evime yakın yerdeokuduktan sonra 2004 yılında Atatürk üniversitesi Ziraat Müh. Bölümüne kaydoldum.2008 yılında Ziraat müh. / bahce bitkilerinden mezun oldum. 2009-2010 yılındaDiyarbakırda askerliğimi yaptım. Askerden sonra 3 ay fidanlık maceramdan sonrabir firmanın ziraat danışmanlığını yaptım 1,5 yıl boyunca ( danışmanlık ve amelelik bir arada ) . İş yerinden ayrıldıktan sonra hedeflerimden biri olan çiçekçilik işini devam ettirme kararı aldım ve 5 aydır bu işle uğraşıyorum

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?
Uyanık olduğum her vakit bitkilerimle geçiyor J

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu"diyebileceğiniz neler var?
Bunu kısa süre önce aktif olanbiri olarak yorum yapmam doğru olmaz

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?
Bazı tartışmalar oluyor ( benimdekatıldığım ). Karşı tarafın fikrine destek vermeyebilirsiniz ama saygı duymakzorundasınız. Bu konuda biraz daha dikkatli olunabilir

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?
Sayıları çok olunca kaybettiğimher bitki için üzülüyorum ama bitkilerle uğraşmak vaktimi değerlendirmenin eniyi yollarından biri.
En çokilgilendiğim, farklı olan bitkileri ( Türkiye de az olan **** hiç olmayan ) yetiştirmek

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?
Bitkilerimin arasında süs bitkisiyetiştiriyorum diye aylarca yabani ot yetiştirmem diyebilirim J

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?
Forumdan tanıdığım bazı dostlarsayesinde yapmam gereken planlarda hafif yön değiştirmeye neden oldular diyebilirim

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?
Bu aralar aktif olarak Kaktüs vesukkulent toplantılarına katılıyorum. Çok sey öğrendim ve dünya üzerindeyetiştirilen kaktüsleri görünce boşuna kaktüs yetiştirdiğimi düşünmekteyim

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?
Üniversite yıllarında Hasatyayınlarına ait kitapları almıştım. Faydasını gördüm
Su anda ihtiyacımolan ilaçlama hakkında da tarım bakanlığına ait Zirai mücadele teknik talimatlarıdiye 6 ciltlik bir serisi var tavsiye edebilirim

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?
işte budur diyebileceğim biriaklıma gelmiyor

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?
Bizimbahce.net ve kısa süre önce hobibahcemiz.net
Bir farkı yok bana göre. Sadece daha fazla bilgiyesahip olmak için katılıyorum

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?
Sebze ve meyve üzerine Ziraatmüh. Bahce bitkileri bölümünü okudum. Süs bitkilerinden eksiklerimi forumlarüzerinden almaya çalışıyorum

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?
Bu aralar 1 saat e çıkacak

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?
Elektronik eşyaları söküp takmayaçok meraklıyımdır J bir zamanlar fotoğraf makinaları ile ilgilendim. Makinayı alınca hevesimdegitti J

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?
Agaçlar da değil ama bizimbahcedetohum senliklerine, ve sahsi olarak çelik dağıtımım oldu. Paylaşmak güzel bir duygudur ve imkanlarımölçüsünde ticari olmayan her ürünüde paylaşıyorum

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?
Yener bey, Ykolko, Benol Hazaroğlu, Jineop, KAPTANzst
Tanıdımdaha çok insan var ama nick lerini bildiklerimi yazdım. Bana yaptığım işte akılhocam oldukları için, kısa sürede tanışmamıza ragmen ellerinden gelen yardımıesirgemedikleri için değer verdiğim büyüklerimdir kendileri

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?
Tema vakfı. Erzurumda bir ikifaliyetine katılma fırsatım oldu ama İstanbulda bu fırsatı bir türlüyakalayamadım

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?
Suana kadar internet üzerindenimza kampanyalarına katıldım
. Yasalolduğu sürece tüm sınırları zorlarım. Yasal olmayan yollardan haklı iken haksızduruma düşmek istemem

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?
Bana göre yetersiz. Bu işlerderant olduğu sürece yapılan programlar yetersiz kalıyor. Çok nadir insanlardoğruyu söyleme cesareti buluyor. Ortada dönen miktarlar muazzam paralar.
Sağlamkarakterli dediği doğru cümleleri söylemekten çekinmeyen, bunları delilerleispatlayan ve dediğinin arkasında duran insanlar çıkıp yayın yapmalı. Ancak buşekilde nu konuda duyarlı bir toplum oluşturabiliriz.
En basitörnek radrasyon emen kaktüsler gibi. ( sahsi görüşüm )

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
İnsandaki doyumsuzluk yaşadığısürece vardır ve var olacaktır ( buna bende dahilim J ) Bitki hastalığına yakalananinsanların durumu çok daha vahim ama bir okadarda güzeldir.
Yetiştirilenbitkiler piyasada yokken birinin balkonundan çıkması çok güzel bir duygu. Hepdestek tam destek

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: Çınar
çiçek: düğün çiçeği
kitap: çok begendiğim bir romandı amaismini hatırlayamadım
şarkı: ---
müzik grubu/müzik sanatçısı: Barış Manço
ressam: ---
şair: Yunus EMRE
film: ağırlıklı olarak animasyon filmler
web sitesi: seymacicekcilik.com

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön