View Single Post
Eski 02-04-2012, 13:47   #26
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bizde ''esnaflık'' müşteriye güven veren değil, ''gelen müşteriyi nasıl tatlı dille kandırıp parasını söğüşlerim'' anlamına geliyor genellikle..

Bir pazara giderim..önler cilalı, arka taraf çürük ve bozuk mal doludur..
Bazen beğendiğim bir sebzeyi almak isterim..bakar, beni süzer..''kilosu 5 lira'' der..tam ben uzaklaşırken arkamdan seslenir yılışarak '' gel abi, yaparız bir güzellik, sana 3 liradan olur'' deyince tepem atar..nefret ederim böyle basitliklerden..

Geçenlerde yazmıştım ''çam fıstığı'' başlığına..bir aktara girmiştim..sahibi sakallı..dükkanın tabelasında ''nur'' kelimesi var ayrıca..
Adam sıkılmadan bana sahte çam fıstığını kilosu 130 liradan kakalamaya çalıştı..

...............

Ben de uzun yıllar esnaflık yaptım..odun-kömür deposu işlettim..
Yazın İstanbul'lu çok mangal kömürü müşterim olurdu..
O kasabada 15 kadar dükkanda mangal kömürü satılıyordu ama..tatile gelen her 4 İstanbul'ludan üçü bana gelirdi..
Çünkü asla torbanın üstüne iyisini altına toz toprak doldurtmazdım..torbanın altındaki kömürler daha iyi olurdu..
Bu yüzden insanlar gözü kapalı bana inanırlardı..

İstanbul'dan gelirken arabasıyla yanaşır ''ben geldim, kömürümü alayım'' der ve torbayı asla eliyle mıncıklamadan, kilosunu bile merak etmeden ''borcum ne kadar'' der ve ödeyip gönül huzuruyla dükkanımdan ayrılırdı..
Biz böyle yaptık esnaflığı..beni tatlı anılarla yadetmeyen, anmayan müşterim yoktur..
Allah razı olsun, bende onlar sayesinde çok paralar kazandım..yani al gülüm ver gülüm..

............

Bakın piyasada birçok ünlüce keçi peyniri satan firma vardır..Etikette büyük harfle ''keçi peyniri'' yazar..ama biraz inceleyince içindekiler kısmında ''inek ve keçi sütü'' olduğunu görürsünüz..
Ama mesela benim aldığım bir ''Doğruluk'' markası var ki, %100 keçi sütünden yapılmıştır..
Zaten lezzetinden anlaşılır..
Fakat bu markanın sahibi yahudidir..ama ben bir yahudiye daha çok güvenirim..
Maalesef böyle bu işler..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön