agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2012, 16:17   #1
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Gübre fiyakları hakkında

Fiyat olarak bu artışın sebebini bende anlayamadım. Daha geçen yıl litresi 8 TL yazmışsınız. Şu an 23!!

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 12:48   #2
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Bahsettiğiniz "dağıtım ağı öncesi" fiyatı yazdınız bizlerde gördük 8 lira olduğunu bu aşamadan sonra litresi 23 liraya ürünü almam mümkün değil.

Evet ben bir çiftçi değilim, sizin için belki çok kâr sağlamayacak bir müşteriyim ama bu rakam hiç mi hiç makul değil. Benim gibi düşünen çok insan olduğuna eminim.

Kaldı ki sadece doğa dostu-kimyasal bir ürün olmadığı için almak istiyordum.

Eski 26-03-2012, 18:11   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Benzer ürünler de ortalama bu fiyatta. EM gibi. Bu sulandırılarak da kullanılacağı için, çok saksıya kullanılabilir. Ürünü ilk aldığımızda İzmir'de, bize tanıtım fiyatı olarak böyle birşey düşündüm demişti, üretici.
Bir toplantıda da yine tanıtım için ücretsiz de dağıtmıştı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 00:09   #4
Ağaçsever

EMEK-SMG's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Maliyet/fayda karşılaştırmasını piyasadaki diğer ürünlerle yaptığınızda inanıyorum ki siz de fiyatın uygun olduğunu göreceksiniz.

Bu arada bizim için müşterinin az-çok kar sağlayan şeklinde bir ayrımı yoktur. Değerli zamanlarını ayırıp yorum yazan herkese çok teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Bahsettiğiniz "dağıtım ağı öncesi" fiyatı yazdınız bizlerde gördük 8 lira olduğunu bu aşamadan sonra litresi 23 liraya ürünü almam mümkün değil.

Evet ben bir çiftçi değilim, sizin için belki çok kâr sağlamayacak bir müşteriyim ama bu rakam hiç mi hiç makul değil. Benim gibi düşünen çok insan olduğuna eminim.

Kaldı ki sadece doğa dostu-kimyasal bir ürün olmadığı için almak istiyordum.

EMEK-SMG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 01:21   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.EMEK-SMG,

Fiyat konusunda üyelerimizden gelen soru ve şaşkınlıkları yorumlayacak olursak,

#8 numaralı 4/5/2011 tarihli mesajınızda ürününüzün litre fiyatını 8 TL olarak açıklamışsınız (5 lt'lik ambalajın fiyatını soran mesaja yanıt olarak). Sonra, 20/6/2011 18:40 tarihinde bu mesajdaki fiyat bilgisini silmişsiniz.

#21 nolu 20/6/2011 18:11 Tarihinde bu fiyatı teyid etmişsiniz. İlaveten navlun masrafları sebebiyle bölgesel farklılıklar olabileceğini söylemişsiniz.

Bu mesajlarınızda, deklare edip teyid ettiğiniz fiyatların tanıtım fiyatı olduğundan söz etmemişsiniz.

#29 numaralı mesajımla 29/6/2011 tarihinde bir AR-GE çalışmasına dayanıp tescil vb. süreçleri olması gerektiği gibi tamamlamış olmanız, o tarihte görüldüğü üzere her türlü maliyetin üzerine makul bir kar oranı konulmasına rağmen makul sayılabilecek bir fiyata da vurgu yaparak kendi adıma olumlu izlenimlerimi belirtmişim.

#31 nolu mesajda bir üyemiz 5 lt'si 40 TL olan fiyatın 50 TL'ye çıkmış olduğunu belirtmiş.

#43 nolu 8/7/2011 tarihli mesajınızda 40 TL'lik fiyatın tanıtım fiyatı olduğunu belirtmişsiniz. Muhtemelen artık tanıtım süreci tamamlandığı için fiyatın yükseldiğini söylüyorsunuz, ya da biz öyle anladık. Buna mukabil 50 TL'lik fiyatın da hala tanıtım fiyatı olduğundan yine söz etmemişsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EMEK-SMG
Ürünümüz yerli olduğu için, ve bizim bu işe girmedeki asıl amaçlarımızdan birisinin de maddi olarak çiftçilerimize yardımcı olmak olduğu için, fiyatlarda yersiz artışların olmayacağı konusunda söz verebilirim.
Özellikle bu ifadenizden de anladığımız, ürünün yerli olmasının sağladığı maliyet avantajlarıyla çiftçimize yardımcı olmak gibi bir amacınızın olduğu ve bu durumunuzu korumak, girişi zaten pahalı olup üstüne de ithalat sürecinin maliyetleri binen ithal ürünlerle benzer piyasa fiyatı yapmıyacağınıza dair söz verdiğiniz idi. Yanlış da anlamış olabiliriz.

#67 nolu 24/3/2012 tarihli mesajınızda ise önceki (40 TL ve 50 TL) fiyatların tanıtım fiyatı olduğunu, "dağıtım ağı öncesi" olmasını vurgulamanızdan da bugünkü fiyat ile aradaki farkın dağıtım ağına gittiği gibi bir izlenim edindim.

Bugün itibarıyla aynı 5 LT'lik aynı ambalaj için fiyatın 80 TL olduğunu belirttiniz. Bu fiyat da tanıtım fiyatı mıdır bilmiyorum. Muhtemelen değil çünkü tahmin ederim ithal edilen ürün ile aynı veya çok benzer piyasa fiyatını buldu.

Ülkemizde serbest piyasa ekonomisi var ve fiyatları istediğiniz karlılık oranına göre ayarlayabilirsiniz. Buna kimsenin söyleyebileceği bir şey olamaz. Fakat yukarıda alıntı kutusunda belirttiğim ifadeniz de tanıtımın bir parçası mıydı diye aklımıza gelirse lütfen alınmayın, şaşkınlık ondandır.

Düzenleyen MeyveliTepe : 27-03-2012 saat 10:01 Neden: TL -> LT
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 09:21   #6
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Teşekkürler sayın Meyvelitepe... Fiyat konusundaki tarıtışmanın tüm sürecini özetlemişsiniz. Ben de en çok bu noktaya takılmıştım;

Ürün "yerli ve makul fiyatlı" olarak lanse edildi.

Şimdi ise tüm konuşmalar "zaten muadilleri de aynı fiyat bakarsanız görürsünüz" gibi bir duruma döndü.

Eski 27-03-2012, 09:37   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
teşekkürler sayın meyvelitepe... Fiyat konusundaki tarıtışmanın tüm sürecini özetlemişsiniz. Ben de en çok bu noktaya takılmıştım;

ürün [ı]"yerli ve makul fiyatlı"[/ı] olarak lanse edildi.

şimdi ise tüm konuşmalar [ı]"zaten muadilleri de aynı fiyat bakarsanız görürsünüz"[/ı] gibi bir duruma döndü.
ülkemin en çok mağdur edilen ve aldatılan esimi köylüdür
hep söylen 'efendim köylü yeni teknıklere duyarsız'sözü askıda kalıyor
nereye el atsa kafası karışıyor
sonrada görmeden ve denemeden bir sey yapmıyor
köylüyü bu hale getiren sebebler az çok belli..
Küçük bahçelerde yaptığımız layt çalışmalr arazıye çıkınca yetersız oluyor
organık kullan denılen köylüye yarısı talaş olan tavuk gubresını 15-18 tl isteniyor
kıt kanaat gecinen ve hayvanına samanı zor veren küçük köylüye
arazıne yonca ek ve yeşil gübreleme için topraga göm deniliyor
samana para ayıramayan üç hayvanı olan adama yoncayı ek ve göm deniliyor....
Bu teklıfın küçük köylerde uygulanamayacagını sanki bilmiyorlar....
Ben elma yetiştiren küçük çaplı bir köylünün aynı zamanda da inşaat ustasının oğlu olarak küçük çaplı bir yüksek okulu bitirdim..
Hep söylediğim köydeki imkanlarla aç kalacağımızdır...
üretici ve öncü arkadaşların gerçek emektarı koruyan,güven oluşturan ve ticari kaygıları olmayan politikalar geliştirmelerini diliyorum.....

Düzenleyen Safranlı : 27-03-2012 saat 12:50
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 12:54   #8
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Merhaba,
Geçen yıl 40 TL ye aldığım ürün bu yıl 80 TL. Bu sitede geliri bir yılda 2 katına çıkan varsa ürünü alabilir, ben alamayacağım üzgünüm. Alırım 10 çuval koyun gübresi olur biter.
Beni rahatsız eden ise; hem forumun hem ürün hakkında gözlemlerini yazan -benim gibi- kullanıcıların kullanıldığını düşünmem.
Satıcıların okkalı sözleri de cabası.
Kolay gelsin...

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 13:31   #9
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Sayın Safranlı;
Çok haklısınız, konu bu değil gibi görünsede aslında tam da bu!Lafın ucu baraya kadar dayandı!

İşin özü bu zaten, devletçilik, sosyal adalet, halk için lafları hepsi palavra...Hep ezilen bir halk, karışısında da parayı veren düdüğü çalar!

Ziraatin ve üreticinin durumu belli, parası yoksa kısıtlı imkanlarla ekip-biçip geçinmek çok zor...

Şu an toprağa olan özlemimi gidermek için evde hobi amaçlı yetiştirdiğim bitkilere bile dünyanın masrafını yapıyorum! Konu bunlardan para kazanmak olsa halim nice olurdu diye düşünmeden edemiyorum...

Çalmadan, çırpmadan, vatandaşı zehirlemeden, sağlıklı ürünler yetiştirmek de mümkün kuşkusuz ama onları alacak kişiler Türkiye'nin yüzde %5dir ancak. Çünkü maliyet tavan yapıyor. Zaten fakir çiftçi de onu yapamıyor!

Eski 27-03-2012, 15:33   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
S.Safranlı, Sn.Rodoslu, ülkemizdeki genel bazı sıkıntılar bakımından muhakkak çok haklısınız, nelerle karşılaşmıyoruz ve nelere alışmadık ki.

Fakat isterseniz bunları bu başlıkta yazmayalım, konunun dağılmasına ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.

Bunun yerine, Sn.EMEK-SMG'nin, yerli ve kaliteli ürün, çiftçimize yardım, yersiz fiyat artışı olmayacak gibi geçmişte vermiş olduğu sözler için ne yapılabilir, gerçekten çiftçimize yardım amaçları varsa bu amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için hem firma hem bizler ne yapabiliriz vs. olumlu ve pratik sonuçlar çıkarmayı hedeflersek daha iyi olur gibi, ne dersiniz?

Söz gelimi, hadi 50 lirayı anladık ama 50'den 80'e olan fark "dağıtım ağı"na gidiyorsa, bu dağıtım ağının ürüne ve bizlere katma değeri nedir? Bizlere olan maliyeti %60 arttırmaya değiyor mu? Bu dağıtım ağına ceplerimizden bir sürü para vermeden ürünü alıp kullanamazmıyız?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 15:57   #11
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Dağıtım ağına giren ürünlere en güzel örnek Tki Humas. Geçen seneki fiyatıyla bayiilik sistemine geçtikten sonraki arasında tam iki katı fark var. Dolayısıyla bu çok genel bir sorun.

Bu sorunu Emek gübrenin sayfasında tartışmak ise bu güzel ürüne haksızlık olur.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 16:15   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeytinlibahçe Mesajı Göster
dağıtım ağına giren ürünlere en güzel örnek tki humas. Geçen seneki fiyatıyla bayiilik sistemine geçtikten sonraki arasında tam iki katı fark var. Dolayısıyla bu çok genel bir sorun.

Bu sorunu emek gübrenin sayfasında tartışmak ise bu güzel ürüne haksızlık olur.
sorunlar çok malesef.....
Ben her gün netın başındayım
netten alışveriş yapıyorum
ama köydeki (safran köyü)bu imkana genelde sahıp degil..
Netten alış verişte imkanlar sağlanabilir
ambar yolu ile her yere ulaşabilir
firma direk malını satmış olur
alıcıda ucuza mal eder..
Ama bu satış rakamları üretinin kapasitesini dolduramaz
doğal olarak daha fazla mal satmak isticektir
buda pıyasadaki bayi ağına muhtaçtır...
Bizim de içinde bulundugumuz ticari müesseseler acımasız rekabetın içinde ayakkta kalma mücadlesi verdiklerınden daha çok kazanmak isterler
tarım koperatıfleride aynı karları talep edıyor gibi...
Acizane benim fikrim yatay büyüme yoluyla firmanın kendı dağıtım ağını kurmasıdır
veya biraz gerçekçi olmasa da sürdürülebilir karlar ile çalışan
dürüşt bir partner bulunmalıdır...
Benzer çözümler üretilemez ise
memleketimin
15-15-15
20-20
ve 46 serısınden çıkmaz sokak üretim(aslında tüketim)devam eder....

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 17:40   #13
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
S.Safranlı, Sn.Rodoslu, ülkemizdeki genel bazı sıkıntılar bakımından muhakkak çok haklısınız, nelerle karşılaşmıyoruz ve nelere alışmadık ki.

Fakat isterseniz bunları bu başlıkta yazmayalım, konunun dağılmasına ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.

Bunun yerine, Sn.EMEK-SMG'nin, yerli ve kaliteli ürün, çiftçimize yardım, yersiz fiyat artışı olmayacak gibi geçmişte vermiş olduğu sözler için ne yapılabilir, gerçekten çiftçimize yardım amaçları varsa bu amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için hem firma hem bizler ne yapabiliriz vs. olumlu ve pratik sonuçlar çıkarmayı hedeflersek daha iyi olur gibi, ne dersiniz?

Söz gelimi, hadi 50 lirayı anladık ama 50'den 80'e olan fark "dağıtım ağı"na gidiyorsa, bu dağıtım ağının ürüne ve bizlere katma değeri nedir? Bizlere olan maliyeti %60 arttırmaya değiyor mu? Bu dağıtım ağına ceplerimizden bir sürü para vermeden ürünü alıp kullanamazmıyız?
Sn. EMEK-SMG ,
Sn. Meyvelitepe konuya çok olumlu yaklaşmış , Sn. Safranlı da çiftçimizin içinde bulunduğu durumu çok güzel özetlemiş. Ürününüzü İzmir tarım fuarından almıştım ve geçen yıl kullandım , bu yıl ve müteakip yıllarda da kullanmayı düşünüyorum. Şurada nisan ayına dolayısı ile uygulamaya az bir zaman kaldı. Ben ve benim gibi bir çok üreticinin ürününüzü kullanmayı düşündüğünü fakat Sn. Meyvelitepe ve Sn. Safranlı nında mesajlarında çok güzel anlatmış oldukları sıkıntılar nedeniyle , bir tereddüt yaşanılmaktadır. Ürününüzün fiatının ne çiftçiyi nede sizi üzmiyecek şekilde bir orta yol bulunup yapılabilecek bir şeyler var ise yapılması durumunda hem daha fazla satış , hemde daha fazla tanıtım yapmış olursunuz. Bunları yazarak çizmeyi aştıysam affınızı rica ederim. Saygı ve selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 02:35   #14
Ağaçsever

EMEK-SMG's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

Forum başlığı açıldığından bu zaman kadar olan irdeleyici yazınız çok başarılı gerçekten, güzel bir özet yapmışsınız. Bu özete bakınca bir kullanıcı olsam ben de olumlu şeyler düşünmezdim, biraz montaj gibi olmuş açıkçası

Ama durum o kadar da karışık değil, insanlar yeni bir ürünü denerken çekinmesinler diye, onlara direk toptancı fiyatlarından ulaşım sağladık ki, insanlar bu ürünü tanısınlar. Verdiğim sözün de arkasındayım, gereksiz bir artış olmayacağı sözünü verdim, ancak bu artış gerekli malesef, bu ürünün ayakta kalması için kaçınılmaz bir durum.

Sonuç olarak Sn MeyveliTepe, ticaretle bir ilginiz var mı bilmiyorum ama, Atatürk'ün de söylediği gibi, piyasalar serbesttir ama hiçbir piyasa sahipsiz değildir. Bu nedenle ürünlerin fiyatlarını da piyasa belirler. Alıntı yaptığınız kısım da, fiyatların öncelikle düşük olması da, şu anda buraya bunları yazıyor olmam da, elbette hepsi tanıtımın bir parçası.

Alıntı:
Sn.EMEK-SMG,

Fiyat konusunda üyelerimizden gelen soru ve şaşkınlıkları yorumlayacak olursak,

#8 numaralı 4/5/2011 tarihli mesajınızda ürününüzün litre fiyatını 8 TL olarak açıklamışsınız (5 lt'lik ambalajın fiyatını soran mesaja yanıt olarak). Sonra, 20/6/2011 18:40 tarihinde bu mesajdaki fiyat bilgisini silmişsiniz.

#21 nolu 20/6/2011 18:11 Tarihinde bu fiyatı teyid etmişsiniz. İlaveten navlun masrafları sebebiyle bölgesel farklılıklar olabileceğini söylemişsiniz.

Bu mesajlarınızda, deklare edip teyid ettiğiniz fiyatların tanıtım fiyatı olduğundan söz etmemişsiniz.

#29 numaralı mesajımla 29/6/2011 tarihinde bir AR-GE çalışmasına dayanıp tescil vb. süreçleri olması gerektiği gibi tamamlamış olmanız, o tarihte görüldüğü üzere her türlü maliyetin üzerine makul bir kar oranı konulmasına rağmen makul sayılabilecek bir fiyata da vurgu yaparak kendi adıma olumlu izlenimlerimi belirtmişim.

#31 nolu mesajda bir üyemiz 5 lt'si 40 TL olan fiyatın 50 TL'ye çıkmış olduğunu belirtmiş.

#43 nolu 8/7/2011 tarihli mesajınızda 40 TL'lik fiyatın tanıtım fiyatı olduğunu belirtmişsiniz. Muhtemelen artık tanıtım süreci tamamlandığı için fiyatın yükseldiğini söylüyorsunuz, ya da biz öyle anladık. Buna mukabil 50 TL'lik fiyatın da hala tanıtım fiyatı olduğundan yine söz etmemişsiniz.

Özellikle bu ifadenizden de anladığımız, ürünün yerli olmasının sağladığı maliyet avantajlarıyla çiftçimize yardımcı olmak gibi bir amacınızın olduğu ve bu durumunuzu korumak, girişi zaten pahalı olup üstüne de ithalat sürecinin maliyetleri binen ithal ürünlerle benzer piyasa fiyatı yapmıyacağınıza dair söz verdiğiniz idi. Yanlış da anlamış olabiliriz.

#67 nolu 24/3/2012 tarihli mesajınızda ise önceki (40 TL ve 50 TL) fiyatların tanıtım fiyatı olduğunu, "dağıtım ağı öncesi" olmasını vurgulamanızdan da bugünkü fiyat ile aradaki farkın dağıtım ağına gittiği gibi bir izlenim edindim.

Bugün itibarıyla aynı 5 LT'lik aynı ambalaj için fiyatın 80 TL olduğunu belirttiniz. Bu fiyat da tanıtım fiyatı mıdır bilmiyorum. Muhtemelen değil çünkü tahmin ederim ithal edilen ürün ile aynı veya çok benzer piyasa fiyatını buldu.

Ülkemizde serbest piyasa ekonomisi var ve fiyatları istediğiniz karlılık oranına göre ayarlayabilirsiniz. Buna kimsenin söyleyebileceği bir şey olamaz. Fakat yukarıda alıntı kutusunda belirttiğim ifadeniz de tanıtımın bir parçası mıydı diye aklımıza gelirse lütfen alınmayın, şaşkınlık ondandır.

Eski 28-03-2012, 02:47   #15
Ağaçsever

EMEK-SMG's Avatar

Sn Ozi'nin Bahçesi,

Lütfen olumsuz yönüyle bakmayınız, başlangıçta işe yaramayan bir ürünü yüksek fiyata alsaydınız, ve satıcı sizin sırtınızdan para kazansaydı daha mı iyi olurdu? Değerli bir ürünü, yeni piyasaya çıktığı için daha uygun bir fiyata elde ettiniz, şimdi ise işe yaradığını ve kolaylığını gözlerinizle gördüyseniz eğer, artık gerçek değerinden alabilirsiniz.

Asıl okkalı söz bence "kullanıldığınızı" yazmanız, beni gerçekten çok üzdü. Sebep her ne olursa olsun, böyle düşünmemeniz için yapabileceğim bir şey varsa lütfen söyleyiniz (aldığınız ürünlerin para iadesi veya bundan sonra Ozi'nin bahçesinin sponsoru olabiliriz mesela gibi). Saygılarımla,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozi'nin Bahçesi Mesajı Göster
Merhaba,
Geçen yıl 40 TL ye aldığım ürün bu yıl 80 TL. Bu sitede geliri bir yılda 2 katına çıkan varsa ürünü alabilir, ben alamayacağım üzgünüm. Alırım 10 çuval koyun gübresi olur biter.
Beni rahatsız eden ise; hem forumun hem ürün hakkında gözlemlerini yazan -benim gibi- kullanıcıların kullanıldığını düşünmem.
Satıcıların okkalı sözleri de cabası.
Kolay gelsin...

Eski 28-03-2012, 02:57   #16
Ağaçsever

EMEK-SMG's Avatar

Sn. SYıldıran,

Efendim çizmeyi aşmak ne demek est. çok naziksiniz. Fiyatlar konusunda, şu anda, aranan orta yolların ve şartların el verdiği son durum bu şekilde. Umuyorum ki, birim gübre maliyetine karşılık elde edilecek verim artışı, ve tabi maddi olarak paha biçilemeyecek bir fayda olan toprakların ve bitkilerin uzun vadede doğallığını korumalarını karşılaştırdığınızda buna değeceğini göreceksiniz.
Saygılarımla,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Sn. EMEK-SMG ,
Sn. Meyvelitepe konuya çok olumlu yaklaşmış , Sn. Safranlı da çiftçimizin içinde bulunduğu durumu çok güzel özetlemiş. Ürününüzü İzmir tarım fuarından almıştım ve geçen yıl kullandım , bu yıl ve müteakip yıllarda da kullanmayı düşünüyorum. Şurada nisan ayına dolayısı ile uygulamaya az bir zaman kaldı. Ben ve benim gibi bir çok üreticinin ürününüzü kullanmayı düşündüğünü fakat Sn. Meyvelitepe ve Sn. Safranlı nında mesajlarında çok güzel anlatmış oldukları sıkıntılar nedeniyle , bir tereddüt yaşanılmaktadır. Ürününüzün fiatının ne çiftçiyi nede sizi üzmiyecek şekilde bir orta yol bulunup yapılabilecek bir şeyler var ise yapılması durumunda hem daha fazla satış , hemde daha fazla tanıtım yapmış olursunuz. Bunları yazarak çizmeyi aştıysam affınızı rica ederim. Saygı ve selamlar . .

Eski 28-03-2012, 12:56   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Sn.EMEK-SMG'nin, yerli ve kaliteli ürün, çiftçimize yardım, yersiz fiyat artışı olmayacak gibi geçmişte vermiş olduğu sözler için ne yapılabilir, gerçekten çiftçimize yardım amaçları varsa bu amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için hem firma hem bizler ne yapabiliriz vs. olumlu ve pratik sonuçlar çıkarmayı hedeflersek daha iyi olur gibi, ne dersiniz?

Söz gelimi, hadi 50 lirayı anladık ama 50'den 80'e olan fark "dağıtım ağı"na gidiyorsa, bu dağıtım ağının ürüne ve bizlere katma değeri nedir? Bizlere olan maliyeti %60 arttırmaya değiyor mu? Bu dağıtım ağına ceplerimizden bir sürü para vermeden ürünü alıp kullanamaz mıyız?
EMEK-SMG,
Buna da cevap vermenizi bekliyoruz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 15:49   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Angry

Sertifikalı sıvı organik gübre 1 litre - Organik gübre

1 lt si 22,90 olmuş

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 23:35   #19
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EMEK-SMG Mesajı Göster
Sn Ozi'nin Bahçesi,

Lütfen olumsuz yönüyle bakmayınız, başlangıçta işe yaramayan bir ürünü yüksek fiyata alsaydınız, ve satıcı sizin sırtınızdan para kazansaydı daha mı iyi olurdu? Değerli bir ürünü, yeni piyasaya çıktığı için daha uygun bir fiyata elde ettiniz, şimdi ise işe yaradığını ve kolaylığını gözlerinizle gördüyseniz eğer, artık gerçek değerinden alabilirsiniz.

Asıl okkalı söz bence "kullanıldığınızı" yazmanız, beni gerçekten çok üzdü. Sebep her ne olursa olsun, böyle düşünmemeniz için yapabileceğim bir şey varsa lütfen söyleyiniz (aldığınız ürünlerin para iadesi veya bundan sonra Ozi'nin bahçesinin sponsoru olabiliriz mesela gibi). Saygılarımla,
Sn. EMEK-SMG,
İlginiz için teşekkür ederim. Şükürler olsun şu anda sponsora ihtiyacım yok, iade ise mümkün değil.
Onun yerine Sn. Meyvelitepe'nin teklifi üzerinde düşünmenizi yeğlerim. Neticede bizim bahçemiz 3 dönüm bir yer. 5 Litre ürün alsam 1 yıl bana yeter ama asıl önemli olan bu işten geçimini sağlayan, iyi kötü araştırıp bu ürünlerin işe yaradığını eşinden dostundan duyan, kısıtlı imkanı olan çiftçiye-köylüye bu ürünleri makul alınabilir bir fiyattan ulaştırmak olmalı.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 16:39   #20
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Cevap yok anlaşılan, son mesajlardan birinde yer alan aşağıda alıntıladığım cümleler bence cevap niteliğindedir.

Alıntı:
Fiyatlar konusunda, şu anda, aranan orta yolların ve şartların el verdiği son durum bu şekilde. ,

Eski 31-03-2012, 00:02   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Alıntı:
Sn Ozi'nin Bahçesi,

Bir sene içerisinde 5 Lt.lik ürünün 40,00 TL.den (sonra 50,00 TL) 80,00 TL'ye çıkmasını 'işe yaraması ve artık gerçek değeri' diyerek açıklamanızı üzülerek okudum. Demek ki sizde hemen piyasa şartlarına uydunuz, işine geliyorsa al...!

Aslında organik ürün olarak çıkartmış olduğunuz mamülünüzün üretim prosesleri, tanıtım masrafları, organik sertifika sahip olmada katlanılan maliyetlerini düşünerek fiyatınızın bir nebze artmasını anlayabiliyorum, ama % 100'lük artışı (ki daha üzerine kargo ücreti de eklenecek) anlayamıyorum.

Birde yukarıdaki uslüp beni rahatsız etti, işe yaramayan ürüne bir kaç kişi birer defa para verir ve bir daha kimse ismini anmazdı, ama siz ürününüzün artık gerçek değerinin bu olduğunu bizlere (Hobici vb.) söylüyorsanız, bizler (En azından kendim için söyleyebilirim) 1 Kg. domates veya çilek için 20-30 TL'ye kıyan, harcayan insanlarız. Ama bu bizim enayiliğimizden veya saflığımızdan değil, doğa sevgimizden, organik sevgimizden kaynaklanmaktadır ve sizin ürününüzün ilk kullanıcıları da fiyatına bakmadan bizler olmaktayız ve sadece kendimiz kullanmakla kalmaz, işe yaradığını bildiğimiz ürünüde çevremize yayarız.
Sizin fiyat politikanız hobicileri bile yıldırabilecek durumdayken üretim yapıp para kazanma derdinde olan üreticilerimizle işinizin pek kolay olacağını zannetmiyorum. Size hayırlı işler dilerim.

metin71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 10:19   #22
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Organik gübre konusuna bu kadar ilgi va alaka göstermemiz Sayın metin71'inde belirttiği gibi doğa sevgimizdendir!

Yaklaşık 1 haftadır bu başlığı takip ettim acaba bir yol alabilcekmiyiz diye ama sonuç alamadık!

Bir organik gübre aldım tabi, ama bu EMEK değil! Madem yerlinin ithalden bir farkı yok, ayrıca fiyat artışı çok şaibeli ve üretici dostu değil, ben de ilk çıktığından beri istikrarlı bir reklam ve fiyat sunan ve rüştünü isbat etmiş bir ithal ürün aldım.

Bu mantıkla hiçbiryere varamayacağınız açık, ürününüz için daha dürüst ve gerçekçi bir reklam-fiyat kampanyası yürütmenizi tavsiye ederim!

Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı cümlesi belki çok klişe ama isterim böyle olmasını, ülkem adına isterim ... Ama bu şekilde olacaksa, hiç acımam!

Eski 02-04-2012, 13:08   #23
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı cümlesi belki çok klişe ama isterim böyle olmasını, ülkem adına isterim ... Ama bu şekilde olacaksa, hiç acımam!
Çok haklısınız sayın rodoslu..
Ben de tabi isterim yurdum insanının kazanmasını..ama gerek bu merdivenaltı üretim, gerek güvensizlik ve gerekse oynak fiyatlar yüzünden yıllardan beri bende maalesef hep herşeyin ithal olanını almak mecburiyetinde kalıyorum..
Üzücü bir durum bu..ama nedense ''yerli'' lafına güvenim çok az..
Bir ilacı veya gübreyi attığım zaman, hem içeriğinden emin olmam gerek..hemde verdiğim paraya helal olsun demek isterim..
Bakın benim Biga'da gübre bayii bir dostum var..
O da aynen benim gibi düşünüyor ve sırf müşterisine karşı rahat ve emin olabilmek için herşeyin ithalini getiriyor..Bana her zaman ''yerliye güvenemiyorum, müşterime mahçup olmak istemem'' diyor..

Bu durumlar hep böyle ülkemizde..bakın aylardan beri birçok Tv'de bangır bangır reklamlarla 2 liralık şekeri bal diye 20 liraya sattılar..

Bu yıl da zeytinlere çiçek öncesi ve tane tutumundan sonra Dr. TARSA'nın PROTON'unu atacağım..(DOCTO-Humate'yi şubatta topraktan vermiştim)

http://www.drt.com.tr/BitkiBesleme.aspx?sayfa=organik

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 13:21   #24
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Çok acı ama öyle...Yerli ise güven sıfır...Bunun için çarpıcı bir örnek vermişsiniz Sayın Pria.

Bu başlığa yazan insanların hepsi de, öyle mi değil mi?nin cevabı için çabaladık, cevap bekledik ama öyle malesef...

Prensipli, erdemli, ilkeli üreticilik anlayışı gelişmedi, gelişmiyor. Bu yüzden uluslararası firmalar (hangi alanda olursa olsun) kurumsallaşıp, tüm dünyada söz sahibi oluyorlar. Bu ilkesizlikle emperyalizmden kurtulmamız mümkün görünmüyor.

Eski 02-04-2012, 13:24   #25
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Çok acı ama öyle...Yerli ise güven sıfır...Bunun için çarpıcı bir örnek vermişsiniz Sayın Pria.

.
Aha sayın rodoslu..bir rezalet daha:

Yzde 100 dana etinden, tavuk kt - thelira.com

Eski 02-04-2012, 13:47   #26
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bizde ''esnaflık'' müşteriye güven veren değil, ''gelen müşteriyi nasıl tatlı dille kandırıp parasını söğüşlerim'' anlamına geliyor genellikle..

Bir pazara giderim..önler cilalı, arka taraf çürük ve bozuk mal doludur..
Bazen beğendiğim bir sebzeyi almak isterim..bakar, beni süzer..''kilosu 5 lira'' der..tam ben uzaklaşırken arkamdan seslenir yılışarak '' gel abi, yaparız bir güzellik, sana 3 liradan olur'' deyince tepem atar..nefret ederim böyle basitliklerden..

Geçenlerde yazmıştım ''çam fıstığı'' başlığına..bir aktara girmiştim..sahibi sakallı..dükkanın tabelasında ''nur'' kelimesi var ayrıca..
Adam sıkılmadan bana sahte çam fıstığını kilosu 130 liradan kakalamaya çalıştı..

...............

Ben de uzun yıllar esnaflık yaptım..odun-kömür deposu işlettim..
Yazın İstanbul'lu çok mangal kömürü müşterim olurdu..
O kasabada 15 kadar dükkanda mangal kömürü satılıyordu ama..tatile gelen her 4 İstanbul'ludan üçü bana gelirdi..
Çünkü asla torbanın üstüne iyisini altına toz toprak doldurtmazdım..torbanın altındaki kömürler daha iyi olurdu..
Bu yüzden insanlar gözü kapalı bana inanırlardı..

İstanbul'dan gelirken arabasıyla yanaşır ''ben geldim, kömürümü alayım'' der ve torbayı asla eliyle mıncıklamadan, kilosunu bile merak etmeden ''borcum ne kadar'' der ve ödeyip gönül huzuruyla dükkanımdan ayrılırdı..
Biz böyle yaptık esnaflığı..beni tatlı anılarla yadetmeyen, anmayan müşterim yoktur..
Allah razı olsun, bende onlar sayesinde çok paralar kazandım..yani al gülüm ver gülüm..

............

Bakın piyasada birçok ünlüce keçi peyniri satan firma vardır..Etikette büyük harfle ''keçi peyniri'' yazar..ama biraz inceleyince içindekiler kısmında ''inek ve keçi sütü'' olduğunu görürsünüz..
Ama mesela benim aldığım bir ''Doğruluk'' markası var ki, %100 keçi sütünden yapılmıştır..
Zaten lezzetinden anlaşılır..
Fakat bu markanın sahibi yahudidir..ama ben bir yahudiye daha çok güvenirim..
Maalesef böyle bu işler..

Eski 02-04-2012, 14:19   #27
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Evet...

Mesajlar konuyu dağıttı ama son bişey yazmak istiyorum.

4 yıla yakın Yunanistan'ın bir adasında yaşadım, hayatımda yediğim en lezzetli peynirleri, gerçek balları, sütleri, EKMEKLERİ (ekmek konusu ayrı bir rezalet olduğu için ülkemizde bunu büyük harflerle yazdım), gerçek tahini, gerçek domates kurusunu, tuzla, asitlerle ve bilimum zararlı kimyasallarla zehirlenmemiş güzelim zeytinleri, hakiki zeytinyağlarını....saymakla bitmeyecek besini orada yedim.

En kıytırık cafeye kahve içmeye git, hemen suyunu getirirler masaya. Birşey içme, suyu iç kalk, gülümseyerek yolcu ederler... En uyduruk bakkaldan bir sakız al hemen fişini verirler...Atina'da kısa süreler bulundum ama Rodos'da durum böyleydi, belki de turistik diye insanlar çok daha dikkatli davranıyorlardı. Taksicileri anlatmaya bile gerek duymuyorum en saygılı insanlar onlardı adada!

4 yıl sonunda Türkiye'ye döndüğümde sanki hiç burada yaşamamış gibi kendimi uzaylı hissettim, baya bir alışamadım... İyilikler, güzellikler bize haram, maalesef sınırın 10 km. ötesinde insanlar farklı yaşıyorlar biz burada hala debelen dur rezillik diz boyu...

Kaldı ki bu adamlar, avrupanın en fakiri, "en köylüsü" kabul edilir. En üçkağıtçısıdır! Fransa'da, Almanya'da, İngiltere'de (hiçbirini sevmem o ayrı) insanlar nasıl yaşıyorlar siz düşünün! Biz bunu hak etmiyor muyuz! Etmiyoruz demekki!

Hiçbirini sevmem diyorum ama, sakalı ayağına kadar uzatıpta bunu yapan yurdum insanının gözümde değeri yok, din, millet bir yere kadar önce insan olmak gerekiyor. Sakallıyı tercih etmem dini, milleti ne olursa olsun dürüst satıcıdan alış-veriş yaparım...

Dürüst değilsen medeniyetten yoksun 3. hatta 4. sınıf ülke olarak yaşamaya devam edersin böyle!

Düzenleyen rodoslu : 04-07-2012 saat 14:46
Eski 02-04-2012, 15:30   #28
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bal kömür ve keçi peyniri konularının gübre başlığıyla ilgsini anlayamadım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2012, 15:38   #29
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

"Görünürde" ilgisi yok konu dağıldı biraz...Ama aslında var.

Eski 04-07-2012, 13:53   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bizde ''esnaflık'' müşteriye güven veren değil, ''gelen müşteriyi nasıl tatlı dille kandırıp parasını söğüşlerim'' anlamına geliyor genellikle..
Maalesef..
Benim kayınço geçen sene biraz balımı satmıştı. Sağolsun.. Da...
Bu sene elemandan bal istemişler.
Eleman beni aramamış, "yok" da dememiş.
Gitmiş marketten almış balı. Etiketini de sökmüş. Hüüüp, güm.

Gerçi hala ahlakı tamamen bozulmamış. Eğer utanmazın teki olsaydı, bana pişkin pişkin anlatırdı. Baldız bizde kalmaya gelince öğrendik..

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024