Konu: hanndan
View Single Post
Eski 26-12-2011, 10:15   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
hanndan

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Her şey bir gandenya ile başladı, kokusuna hayran kaldığım gardenyayı kaybetmek istemediğimden bakımı ile ilgili bilgiler ararken saatlerce agaclar.net'te zaman geçirdiğimi hatta sabahladığımı fark ettiğim de meğerse macera çoktan başlamış bile….

Burada neler öğrendiniz?

Önce oturduğumuz evimiz güneş almadığından ve bendeki bitki yetiştirme merakından bir çok bitkiyi ziyan ettiğimin farkındayım üzülerek. Artık bilinçli bitki yetiştiricisi olmalıydım. Bitkiyi alırken önce isteğine göre alıp bakımını ona göre yapmayı öğrendim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Ben bilinçsiz bir yetiştirici olduğumdan, bilgi olarak verimim olduğunu düşünmüyorum.

Sizi tanıyalım

1981 Erzincan doğumluyum. 6 yıl Erzincan da kaldıktan sonra babam öğretmen olmasından dolayı Ankara'ya yerleştik. 2001 yılında evlendim. Evliliğimin 5. ayında Ramazan Bayramı için eşimin ailesinin yanından dönerken geçirdiğimiz trafik kazası ile yeni bir milat başladı benim için, belimin kırılması sonucu artık yürüme yetkim kaybolmuştu, yani artık omurilik felciydim.

Kazadan sonra uzun süren rehabilitasyon dönemleri derken bir mucizeyle hayatıma giren kızım ile hayatım renklendi varlığı bana güç verdi, kendimden uzaklaşmam için bir sebep oldu. Merkezde olan evimiz o kadar sıkıcı geliyordu ki, her yerde bir engel, insanların saygısızlığı vs. beni doğaya yöneltti.Beton yığınlarından kurtulmayı istiyordum.

Çok şükür 10 aydır bahçeli bir evde yaşıyoruz. 1,5 dönüm bir bahçeye bir dünyayı sıkıştırıp, bir tohumun filizlenmesinde hayata umutla bakmanın yollarını arıyoruz.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Günün büyük kısmını bahçede geçiriyorum. Toprakla ilgilenmem fiziki açıdan zor olduğundan genelde seyretmekle zaman harcıyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

ağaçlar.net ten son olarak çiçeklerinde kokularını yayınlamasını bekliyorum. En son geldiği nokta bu olurdu sanırım.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Ben bir çok bitkiyi bilinçsizliğimden kaybettiğim için üyelerimiz bunu yapmasın.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Türler arasında bir ayrım yapmıyorum yeşil olan her şeyi seviyorum.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Baharda ekilecek olan çiçeklere yaptığım enzimin tesisat odasında patlayıp kokusunun günlerce evden gitmemesi mi, ya da ektiğim tohumların yabani ottur diye yolunup atılması mı, dahliyanın parçalanarak dikilmesi mi, zavallılar çok çektiler benden.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Elbette oldu, daha bilinçli ve düzenli bir bahçe düzenlemeyi düşünüyorum.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Ankara da yapılan toplantıya katılamadım ama sevgili dostların ziyaretime gelmesi beni çok mutlu etti. Sayenizde çok güzel dostlar edindim

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

İnternetten bilgilere ulaşmak daha pratik olduğundan kitap okumayı unutuyorum sanırım.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Örnek aldığım biri yok ama doğa için çalışan herkesin destekcisiyim.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Başka üye olduğum forumlar yok,tüm aradığımı agaclar.net'ten ulaşabiliyorum.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Mesleki bir eğitim almadım ama çok isterdim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Kışın daha çok vaktim geçiyordu malum yaz olunca bahçeden içeri girmek olmuyordu. Havalar soğuyor yine 3-4 saatim agaclar.net'te geçecek.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Bitkiler gibi ilgi ve alaka isteyen bir de kızım var, onun sevgiyle yetişmesi için çok zaman harcıyorum.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet, katıldım. Çok güzel bir paylaşım ama ben paylaşan değil de paylaşılan kısmındayım henüz.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Üyeler arasında ayırım yapmam doğru olmaz, bir çok üyelerden çok şey öğrendim. Ortak dilimizin aynı olması en güzeli olsa gerek.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Hayır yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Doğaya yararlı olduğu müddetçe gerek var ama aktif olarak katılamadım.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Tv ve radyolarda bu konuların yeterli anlatılamadığını düşünüyorum. Toplumu bilgilendirme konusunda zayıf medya. Tabii ki talep meselesi de, insanlar da duyarsız olduğundan sanırım yeterli bilgiler işlenmiyor. Okullarda ve medyada özellikle işenmesi gereken konular ama maalesef yeterince duyarlı olunmadığını düşünüyorum.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bence bahçelerin hobi olmasından ziyade gerekli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Toprak değil midir insanın enerjisini alan, bu hobi olmamalı bence. Ama yine de bir adımdır, hiç olmamasından iyidir.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:Çınar
çiçek:Lilyum
kitap: Vadideki zambak
şarkı: Ahmet özhan-Seni aşksız bırakmam
müzik grubu/müzik sanatçısı:Yeni Türkü
ressam:Abbema
şair:Cemal Safi
film: Vizontele
web sitesi:agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön