View Single Post
Eski 17-06-2011, 18:00   #1
TaşevliBahçe
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
TaşevliBahçe (Rafet Uzunok) Aliağa, İzmir

1- çapa makinasını test ettik.

2- kaolin uygulaması-1

3- kaolin uygulaması-2

4- kaolin uygulaması-3

5- kompost tahtası

6- sıcak kompost yapımı-1

7- sıcak kompost yapımı-2

8- Taşevlibahçe toplantı-1 2011

9- Taşevlibahçe toplantı-2 2011

10- Taşevlibahçe toplantı-3 2011

11- Gülleci bulamacı yapımı

12- Gülleci bulamacı kullanımı ve yararları video

13- sıcak kompost yapımı ve yararları video

14- Etkin mikroorganizma ve yararları video

15- Etkin mikroorganizma -2

16- Etkin mikroorganizma çoğaltma

17- Malçın yararları

18- soğuk kompost ve EM

19- Zeytin hasadı

20- sebze dikim alanı hazırlama-1

21- sebze dikim alanı hazırlama-2

22- Sebze dikimi

23- Sebzelerimiz

24- Meyvelerimiz

25- çikolata canavarı

26- Küçük sebze adası

27- Kompost çayı - 1

28- Kompost çayı - 2

29- Kompost çayı - 3

30- Santini domates

31- Santini Domates - 2

32- Santini domates - 3

33- Santini domates -4

34- Domateste koltuk alma video

35- Meyvelerimiz - 1

36- Meyvelerimiz - 2

37- Taşevlibahçe toplantı video 2012

38- Taşevlibahçe toplantı resim -1 2012

39- Taşevlibahçe toplantı resim -2 2012

40- Meşhur acı biberlerimiz

41- Sebzelerimiz

42- Patlıcanlarımız

43- Sebze hasadımız

44- Sebze hasadımız -2

45- Meşhur acı biberlerimiz - 2

1966 izmir doğumluyum. profilo elektronik yetkili servisiyim.işimden dolayı izmir- bornova -çamdibi semtinden , Aliağa'ya 2001 yılında taşındım.

Aliağa'yı o kadar çok sevdimki , bundan sonraki tüm yatırımlarımı buraya yapmaya karar verdim.Esnaflık yaptığım için işyerini ve oturacağım evimi satın aldıktan sonra , yıllardır hayalini kurduğum tarla merakımı , 2009 yılının temmuz ayında almak nasip oldu. şanslıydım çünkü 3 dönüm olarak satın aldığım tarla içinde 20-25 yaşlarında yetişmiş 50 tane zeytin ağacı vardı. bunların 38 tanesi edremit zeytin, 12 taneside delice zeytin idi. delicelere geçen yıl aşı yaptırdım. aşılar oldukça güzel tuttu.

Tarlayı ilk aldığımda, tarlanın içini gezememiştim. Tarla 2 yıldır hiç bakılmamış olduğundan boyumca ot, diken dolu idi. önce ot ve dikenden temizlemekle başladım işe.

Daha sonra su bulmalıydım ki tarlada hayat olsun.
zeytin dalı ile su araması yaptırdığım noktaya kepçe ile 10 metre derinliğinde 4-5 metre genişliğinde büyük kuyu açtırdım.kepçe ilk gün 8.5 metre derinliğe inebildi ve sonuç , gram su yok . deli oldum, büyük bir hayal kırıklığı içinde kepçe operatörünü tarlada bırakıp gittim. çok moralim bozulmuştu.
sabaha kadar uyku uyuyamadım. sabah 6.30 da koşa koşa tarlaya gittiğimde ne göreyim, benim kuyuda bir karış yüksekliğinde su var .
Hemen ellerimi havaya kaldırıp Allaha şükrettim. suyu bulmuştum. hemen kepçeyi tekrar çağırdım .

Başladık kazmaya, 10 metre derinliğe ulaştığımızda , daha fazla derine inemedik çünkü dümdüz olan kaya zemine gelmiştik.kazma işini bıraktık, ertesi gün benim su seviyesi 1.5 metreye ulaştı.beton büzlerle kuyu dibine 7 sıra büz dizdim .onun üzerine ikinci 7 tane büz koydum , delikli olan birinci sıra büzlerin üzerine kadar 1 kamyon mıcır döktürdüm ve baca yaparak kuyuyu tamamladım.
şimdi 7 metre su seviyesi var . her defasında 15 ton su alabiliyorum.

ilk yazımda çok şey yazıp sıkıcı olmak istemiyorum.devamını yarın yazacağım , saygılarımla...

Düzenleyen TaşevliBahçe : 18-08-2012 saat 17:47
TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön