View Single Post
Eski 17-03-2011, 07:49   #374
fskandemir
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Nükleer taraftarıyım, hem de tam Meyvelitepe' nin dediği cinsten

Bu şekilde olmamın sebebi ise, bundan 2-3 yıl önce konferanslar düzenleyerek bilimsel veriler ile bizlere nükleeri sevdiren, burada tartıştığımız konular için bunlar çözüldü diyen profosörlerimizdi. Çok sağolsun bu hocalarımızın bazıları şu anda emekli olunca ve Japonya daki felaketten sonra nükleere karşıtı olmuşlar...

Bugün güneş enerjisi veya rüzgar enerjisi hatta jeotermal enerjiden bahsediyoruz. Ancak nükleerde kaçırdığımız gibi bunda da kaçırdığımız bir durum var, bu teknolojileri gerçekten üretiyormuyuz? Çok basit anlamda güneş enerjisi ile su ısıtma sisteminin bile önemli parçaları ithal gelmekte(en azından yaşadığım yerdeki üreticilerin ifadesi)... Evime bu sistemi kurduracağımda ise karşımda kat mülkiyeti kanunu çıkıyor ve ben bedavaya suyumu bile ısıtamıyorum... Şimdi ben, birey olarak düşünüyorum, hangi teknoloji ile ve hangi yasal mevzuat ile (ahlaki ve yaşam değerlerimizden bahsetmiyeceğim) ben binamın çatısında elektrik üretip bunu sisteme vereceğim?

Jeotermal enerji ile bırakın elektrik üretmeyi veya sera ısıtmayı evimizi de ısıtabiliriz. Çok büyük bir sitede olsa bir müstakil ev de olsa yapılacak iyi bir planlama ile bizler bu işten karlı dahi çıkarız (Örnek A: Meyvelitepe). Ancak asansör yapmayı izolasyondan değerli gören, manto kaplamayı dünyanın en iyi izolasyon sistemi olduğunu savunan bir sistemi aşmak da pek kolay değil sanırım...

Bunun yanında bizler teknoloji ve kalite üretiyoruz diyerek Avrupa' dan aldığı makine ve kimyasal ile; Uzakdoğu ve Orta Asya' dan getirdiği hammaddeyi emek yoğun bir sektörde birleştirerek bunları tüm çevre şartnamelerine uyarak (uymasalar en azından 30 yıldır çalışmazlardı) ithal eden sanayicilerimizin(bu sektörde çalışan benimde emeğim var) ne yaptığını Trakya' da ve Menderes ovalarında görmekteyiz....

Düne kadar en temiz santraller hidroelektrik santraller denmekte iken bu santrallerin mikrolarının bile çevreye etkilerinden dolayı çıkan sesler belli. Yeni teknolojiler geliştirilmeden mevcut akülü sistemler ile güneş enerji sistemlerinde çok masum olduğunu zannetmiyorum. Ancak ne kadar zararı olur onu da bilemiyorum...

Şimdi ben bilinmezler ve belki de öğrenilmişlik çaresizlik diyeceğimiz çaresizlikler içindeyim. Bizler bu sistemleri kendimiz üretemedikten sonra, hukuksal yapısını kendimiz sistemize edemedikten sonra;

>ELDEN GELEN ÖĞÜN OLMAZ, OLSA DA VAKTİNDE GELMEZ.

fskandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön