Konu: SDurul
View Single Post
Eski 14-02-2011, 10:41   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
SDurul

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Afrika Menekşeleri ile ilgili Google'da arama yaptığımda, ağaçlar. net ile karşılaştım.
Uzun süre, yaklaşık iki yıldan fazla, sadece Afrika Menekşeleri ile ilgili sayfaları takip ettim. O zamanlar, yüz küsur sayfayı, baştan sona iki kez okudum. Ve siteye girişlerim hep Afrika Menekşesi sayfasındandı. Sitenin diğer bölümlerini çok geç farkettim. İyi ki de farketmişim.

Üye olmaya gelince, 2009 yılının Ağustos ayında, yardım alarak üye olabildim.

Burada neler öğrendiniz?

Neler öğrenmedim ki? Günümüzde, insanlığın hala ölmediğini öğrendim. Tanımadığım pek çok bitkiyi ve bakımlarını öğrendim. İlk kez tohumdan bitki yetiştirmeyi, çelik almayı ve köklendirmeyi, yapraktan üretmeyi bir türlü başaramadığım Afrika menekşelerini sera yöntemiyle çoğaltmayı, burada öğrendim ve başardım.
Hala da öğrenmeye devam ediyorum.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Diğer üyelerin, benden pek bir şeyler öğrendiğini sanmıyorum. Ama doğruluğunu kesin bildiğim konularda, sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Sizi tanıyalım

Ben, dört çocuklu, kendi yağıyla kavrulan bir ailenin, ilk çocuğu olarak, Eskişehir'de dünyaya geldim.
1975 yılı Isparta Kız İlk Öğretmen Okulu mezunuyum. Eskişehir Hacı Süleyman Çakır İlk Öğretmen Okulunu da kazanmama rağmen, ailemin bütün itirazlarına karşı, direterek yatılı okulda okuma isteğimi, onlara kabul ettirdim. Isparta'ya gittiğimde pişman olsam da olmama rağmen, geri dönmeyip, öğrenimimi orada tamamladım. 1987 ya da 88 yılında da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ön Lisans Eğitim Proğramını tamamladım. Isparta'da öğrenim gördüğüm yıllarda sevgili eşimle tanıştım, acısıyla tatlısıyla otuz dört yılımızı beraber geçirdik.

Zaman zaman forumlarda dile getirdiğim, sevgili kızımızın 1987 yılında rahatsızlanması, tedavisi ve bakımı gereğiyle 1996 yılında çok sevdiğim mesleğimden, üzülerek te olsa erken emekli olmak zorunda kaldım.

Maalesef, tüm çabalarımıza rağmen, 7 Şubat 2007 de, çok sevdiğimiz kızımızı kaybettik. Şimdi Allah bağışlasın, bir oğlumuz, bir de sevgisini ve saygısını hep yüreğimizde hissettiğimiz, dünyalar tatlısı bir gelinimiz var.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Belirli bir süre veremeyeceğim, ama sabah gözümü açtığımda, çay suyu koymadan önce bitkilerimin yanında buluyorum kendimi. Yazın, pazar günleri ve iyi havalarda bahçeye gidiyoruz. O ağaçtan bu ağaca koşturup duruyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Ağaçlar. net'te şu da olsaydı diyebileceğim bir konu yok. Fazlası var, eksiği yok.
Olmasaydı diyeceğim, bazı başlıklarda gereksiz tartışmalar olabiliyor, bazen. İnsanların birbirlerini, hangi nedenle olursa olsun kırmalarını gereksiz buluyorum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Deneyimli üyelere önerim olamaz. Ancak yeni üyeler, başlıkları okumadan yeni konu açmamalı diye düşünüyorum. Ben böyle bir hata yapmıştım. Hem de bitkinin adını yanlış yazarak. Şimdi silemiyorum da. Bir de; eski yeni tüm üyeler, güzel Türkçe'mizle ilgili yazım kurallarına uymaya azami dikkat ederlerse çok iyi olacak. Dikkat edenlere sözümüz yok. Mesajlarımızda yıldızlı kelimeler de olmamalı.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkilerle ilgilenmek; benim için en güzel terapi oldu. Onlarda kaybettiğim CanIm'ı buluyorum.
En çok ilgilendiğim türler, Afrika menekşesi, sukulentler, ev bitkileri, ağaçların her türü.
Kendisinden söz etmediğim bitkilerimi darıltmayayım. Kısaca tüm türler, ilgi alanımda. Şimdi de kaktüslerle ilgilenmeye başladım.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Ağaçlar.net'e üye olmadan önce aldığım açelyamı güneşten güneşe gezdirip ölümüne sebep olmam. Çünkü bakımı hakkında bilgim yoktu.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Pek bir değişiklik olduğu söylenemez. Forumla birlikte, zaten var olan, bitki ve doğa aşkım kat be kat arttı.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Maalesef katılamıyorum. İstanbul'da olsam, kesin katılırdım.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Bitkilerle ilgili yararlandığım, sadece ağaçlar.net var.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığım, rahmetli kayıpederim vardı. Yıllar önce geçirdiği felci bağ, bahçe işleri ile uğraşarak yenmişti.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Ağaçlar.net açılmadığı günlerde, üye olduğum şimdi adını ve şifremi dahi unuttuğum, bitkilerle ilgili bir forum ve bir de ibreliler.com var. Buradaki ortamı, onlarda bulamadım. Bana yabancı geldi.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Almadım, genç olsaydım, almak isterdim.

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Evde olduğum ve misafirimin olmadığı günlerde sabahtan başlayarak, gün içersinde sık sık yeni mesajlara bakıyorum. Akşamları da öyle.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Bitkilerden başka elişerini, örgü örmeyi, kitap okumayı seviyorum. Son zamanlarda, bunları pek yapamasam da, eskiden tam bir kitap kurduydum. Başladığım bir kitabı bitirmeden gözüme uyku girmezdi.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Evet katılıyorum. Bir çok arkadaşımdan tohum ve çelikler aldım. Birkaç arkadaşa atlas ve euphorbia milii çelikleri ve tohum göndermiştim. Paylaşımda bulunmak, çok güzel bir duygu. Hiç tanımadığınız, ağaçlar.net vasıtasıyla kardeş olduğunuz kişilerden, başka başka şehirlerden gelen tohumlar ve bitkiler, benim için en güzel hediyeden daha değerli.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Forumda beni olumlu etkileyen, başta sevgili Güler Hanım olmak üzere öyle çok üye var ki. Şimdi içlerinden bir tanesini bile unuturum endişesiyle bunun cevabını yazmıyorum. Ama genel olarak, çocuk yaşlarda denecek kadar, genç üyelerimizin burada olması, geleceğe dair umutlarımı arttırıyor. Böyle saygın bir siteyi kurduğu için sayın Malina'ya teşekkür ediyorum.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Gönüllüsü olduğum Sivil Yoplum Örgütleri yok.

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Aslında doğa ve çevre konularında yapılan protestolara hiç katılmadım. Yaşadığım çevrede hiç karşılaşmadım. Katılmak gerektiğini düşünüyorum.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Tv ve radyoda doğa ve çevre konularını işleyen programları yeterli bulmuyorum. Bu konulara tv ve radyolarda daha çok yer verilmeli ve bu programlar daha kapsamlı olmalı.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hobi bahçeleri, büyük şehirlerde beton duvarlara sıkışmış olarak yaşayan insanlara, özünü hatırlatan güzel bir uğraşı.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç:İğde Ağacı
çiçek:Gül
kitap:Çalıkuşu
şarkı:Life is Life
müzik grubu/müzik sanatçısı:Modern Talking
ressam:İbrahim Çallı
şair:Aşık Veysel
film: Leon
web sitesi:Ağaçlar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön