Konu: Aşılama
View Single Post
Eski 18-10-2010, 11:32   #577
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Ertop Mesajı Göster
Sayın ziraat teknikeri;
Eğer yazınızda benim aşılarımı kastettiyseniz resimden de anlaşılacağı üzere aşılarımda aşı macunu kullandım. aşı macununu gereğinden fazla kullandığım için aşılarım çok geç sürgün verdi. ağustos ayında ama yine de tuttuklarına sevindim.aşı macununun gereğinden fazla kullanılması aşıya zarar veriyor. ölçülü kullanmak lazım. ben bunu deniyimlerimle öğrendim. aşı yapacak arkadaşlara tavsiyem aşı macununu gereğinden fazla kullanmamalı çok az miktarda sadece kesilen kısmı ele sürülen bir krem gibi kapatacak şekilde sürmeleri aşının tutma olasılığını yüzde yüz artırıyor. bu tür yapmış olduğum aşılardan hiç tutmayan olmadı. yaklaşık 300 civarında aşı yaptım bu şekilde hepside zamanında patladı ve çok güzel gelişti.daha sağlıklı olur diye düşünerek macunu fazla kullandığım aşılar ise sürgün verdi ama çok geç sürgün verdi ve gelişmeleri çok yavaş oldu.hatta tutmuş gubu görünüyor ama sürgün vermeyenler bile var.o yüzden macunun bilinçli ve ölçülü kullanılması çok önemli.
Aşı macununun fazla kullanılması aşının tutup tutmaması ile ve ya geç uyanması ile ne ilgisi var pek anlayamadım.
Aşı macunu fazla kullanılığında bitkiye zarar mı veriyor,
Sizin böyle bir gözleminiz varsa bile bunu direk aşı macununa atmak yanlış bence, bu sizin kullandığınız aşı macunun marka ve kalitesine de bakmak gerekir.

Aşı macununun böyle bir sebebiyet vereceğini düşünmüyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön