View Single Post
Eski 24-06-2010, 18:39   #10
elek
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Karışık bir yemek tarifi verilmiş ama içeriği ne kadar sağlanabilir bilmiyorum. Verilen tarif şöyle, 1/4 fincan yağsız kıyma + 1 çay kaşığı lor peyniri + 1/4 fincan konserve köpek maması + kaynamış yumurta sarısının 1/4'ü + 1 çay kaşığı kum ya da temiz çamur + 1 çay kaşığı kurumuş kaplumbağa yemi.. Malzemeler biraz karışık tabi, kaplumbağa yemi nedir hiç bir fikrim yok mesela. Ama diğerlerini kolaylıkla bulabileceğinizi düşünüyorum, konserve köpek mamasını çevrenizde besleyen biri varsa ondan isteyebilirsiniz, konserve yoksa kuru mamayı da mesela sütle ıslatıp yumuşadıktan sonra katsanız o da olur diye düşünüyorum. Bunu hazırlayıp günlük gereken kadarını ayırıp gerisini buzdolabında dondurun, ihtiyaç oldukça alın. Buz kalıplarına doldurup hergün 2'sine 1 küp çıkarıp 15-20 dk da bir mercimek tanesi kadar yedirseniz şimdilik boyutlarına uygun olabilir sanırım.
Yavrular büyüdükçe menüye ince kesilmiş solucan, çekirge, cırcırböceği vb. ilave edin deniliyor. Yemek verirken bir elinizi kuşun arkasına koyup başını yukarıya doğru kaldırtın, sonra da beslenme vaktinin geldiğini anlatmak için gagasına hafifçe dokunup ağzını açmasını sağlayıp o şekilde verecekmişsiniz. Eğer açmazsa çok zorlamadan ağzını açtırmaya çalışın. Yemeği çok küçük parçalar halinde, boğaz derisine zarar vermeden mümkün olduğu kadar derine bırakın, sıvı besinler için zorlamayın deniliyor. Doyup ağzını kapayıncaya kadar mama vermeye devam edecekmişsiniz.
Size kolaylıklar diliyorum, inşallah başarabilirsiniz..

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön