View Single Post
Eski 18-05-2010, 19:08   #1
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Lilium / Bahçe (Balıkesir-Gönen)

Birlikten güç doğar ilkesine hep inanmışımdır, güzel başlayan bir oluşum, ilerilere gideceği inancım şüphesiz, daha da önemlisi toplum bilincine doğal katkısız zehirsiz ürün yetiştirmede katkımız olursa mutluluk duyarım.

Benim bahçe kurmam yeşili sevmem toprağı sevmem biraz ilginç, köylü ve çiftçi çocuğuyum, kendimi tarlada bildim desem doğrudur, daha sonra ilkokul hayatı ile rahmetli babamın peşinde hep tarlalarda olmuşumdur, ama nedense pek sevmiyordum sevmediğim içinde meslek hayatına atıldım, daha sonraları çevre kirliliği zehirler çevreyi yok ediliyor duygusu bende doğaya karşı bir sevgi bir aşk uyandırdı, ömrün yarı yaşlarında ise bir bahçe kurmaya karar verdim, araştırmalara başladım, ve bir zeytin bahçesi kurmaya karar verdim, on dölümlük bir arazi arıyordum fakat arazilerimizin küçük oluşundan dolayı bu isteğim olmadı üç dölüm arazi bulup bahçeyi kurmaya başladım.

Önce toprak analizini yaptırdım, toprak değerleri analiz sonuçları iyiydi, daha sonra daha zor olacağı için toprağı iyice gübremeliydim, üç dölüm yere on beş römork hayvan gübresi getirterek yayıp sürdürdüm o yaz öylece kaldı bu arada fidan dikeceğim çukurları aştırdım çukurlarda iyice yandı, yılın onbirinci ayı ektim, fidanlar küçük olduğu için ara ziraati yapılabiliyordu o yıl şeker pancarı ektim, yeni çiftçi olmama rahmen bölgede rekor kırmıştım otuzbeş tonla, çiftçiler bunu nasıl başardığımı soruyorlardı üstelik hiç zirai gübre kullanmadığımı gübre almadığımı pancar bölge şefi biliyordu ondan öğrenmişler, ne yaptığımı öğrenmek istiyorlardı, bende hayvan gübesinin kıymetini iyi bilmelerini ve nasıl kullanarak iyi sonuçlar alındığını anlattım, o zamana kadar boş arazilerde olan çürüyüp yok olan gübreler tarlalara taşınmaya başlandı.

Zeytinleri çok iyi bakıp yetiştirdim, ama uygun gitmeyen bir şeylerde vardı, bir iki yılda bir don vurup etkileniyorlardı bir sonraki yıl mahsül alamıyoruz, uzatmıyayım bir kaç nedenden dolayı daha bu işin olamayacağı kanaatine vararak üç yıl önce bir yıl düşünerek araştırarak ceviz ekmeye karar verdim ve kararımı uyguladım.

Aynı zeytinlere yaptığım gibi cevizleride ekmeden önce dört ağaca bir römork hayvan gübresi getirttim açaçağım çukurların başına taşıdım, daha sonra bir kepçe getirerek ikiye bir buçuk şeklinde çukurları açtırdım, üst toprağı ayrı, alt toprağı ayrı olarak, sonra üst toprağı alta koydurdum alt toprağıda gübre ile karıştırarak çukurları doldurdum fidanların altlarına kök gübresini koyarak ektim, zeytinlerin arasında üç yılda gelişip büyüdüler bu yıl da zeytinleri tekrar don vurunca fırsat bu fırsat deyim çocuğum gibi baktığım zeytinleri bazen gözlerimiz ıslansa da ellerimiz titresede söktüm, cevizlerde yapraksız dönemlerinde idiler bahçe bonboş kalmıştı oradan hüzünle ayrılmıştık.

Cevizler yeşerince yüzümüze bir tebessüm geldi bahçe biraz olsun dolmuştu, buradan itibaren doğal ürün yetiştirmeye katılıp zehirsiz katkısız ürünler yetiştirip baştada dediğim gibi toplum bilincine doğal katkısız zehirsiz ürün yetiştirmede katkımız olursa mutluluk duyarım.

http://vadidekicennet.blogspot.com/

Düzenleyen Lilium : 17-01-2012 saat 10:59
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön