View Single Post
Eski 04-03-2010, 10:16   #22
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Sayın hulusi karasu, yüklediğiniz dahliya fotoğrafları çok güzel, baktıkça içimiz açıldı.

Yıldız çiçeği diye adlandırdığımız dahliya çiçeklerine verdiğiniz adlar güzel ama bana bir tane Ümmügül gönderin dediğimde bunu bir siz bir de ben anlarım(o da yazınızdan dolayı).

Bildiğim kadarı ile (emin olmamakla beraber) bitkilerin bir commen name (ortak isimleri) bir de scientific name diye adlandırdığımız bilimsel adları vardır.
Bilimsel adları ile yazdığımızda bu Türkiyede'de Almanyada'da İngilterede'de aynı çağrışımı yapar.
Demek istediğim ben, Dahliya Dinnerplate-Black wizard diye yazdığımda Almanya'da bulunan çiçekçi, benim siyahi koyu kırmızı, Dinnerplate-Bristol stripe diye yazdığımda da İngiltere'deki çiçekçi pembe kırçıllıyı kast ettiğimi anlar.

Yukarıda fotoğrafladıklarınızın isimlerini benim de sanırım sayın malina'nın da bilmesine imkân yok. Bu konuda uzman değiliz.
Bilen arkadaşlarımız vardır sanırım.

Ben birkaç tanesinin ismini biliyorum onu da marketlerden aldığım yumruların paketlerini sakladığımdan dolayı biliyorum yoksa siz bana yumruyu gösterip de " bu hangi çiçek yumrusu" deseniz benden duyacağınız kelime sadece " dahliya"olur. Ne çeşidini bilirim ne de rengini.

Bilmiyorum ne demek istediğimi anlatabildim mi?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön